درمان وسواس فکری و عملی

درمان وسواس فکری و عملی

Author : Dr. Kamyar Sanaie

برای اختلال وسواس فکری و عملی خفیف تا متوسط، درمان شناختی رفتاری و به‌ویژه مواجهه و جلوگیری از پاسخ (EPR) و برای اختلال وسواس متوسط تا شدید، ترکیب دارو درمانی و مواجهه و جلوگیری از پاسخ (EPR) توصیه می‌شود که در ادامه به‌طور مشروح توضیح می‌دهیم.

درمان شناختی رفتاری

اکثر افراد مبتلا به وسواس فکری و عملی نشانه‌های وسواس خود را از دیگران پنهان می‌کنند. دلایل پنهان‌کاری را می‌توان به‌طور خلاصه در این ترس دانست که ممکن است دیگران فرد وسواسی را آنگونه که خودشان او را در نظر می‌گیرند، در نظر آورند (به‌عبارتی «دیوانه، بد یا خطرناک») و از بیمار دوری کنند. لازم است ارتباط درمانی قوی با بیمار برقرار شود تا او نشانه‌های خود را روشن بیان کند. زیرا این امر در تعیین هدف‌های درمان و در نتیجه درمان بسیار موثر است.

لازم است بیمار درک کند که افکار او بی‌اهمیت هستند و در درمان تأکید بر آنها نیست. آنچه مهم است معنایی است که فرد به افکار خود می‌دهد. به‌طور مثال، فردی که فکر وسواسی آزار جنسی یک کودک را دارد؛ به‌دلیل این افکار، خود را انسان پلید و بدی می‌داند (حتماً انسان بدی هستم که این افکار به ذهن من می‌آید) و این در حالی است که او کنترلی بر فکر خود ندارد. معنایی که فرد وسواسی برای فکر خود قائل است، تمرکز او را بر فکر وسواسی بیشتر کرده و این افکار بیشتر به ذهن او می‌آیند. بیمار باید درک کند که بر افکار خود کنترلی ندارد و مسئول افکارش نیست و تنها بر رفتار خود کنترل دارد و از طریق کنترل رفتار، افکار مزاحم و ناخواسته نیز تغییر می‌کنند.

مهم است که بیمار درک کند افکار مزاحم به ذهن اکثر افراد خطور می‌کند، ولی در بیمار وسواسی به‌دلیل اهمیت و معنایی که برای این افکار قائل است، این افکار به‌طور مداوم به ذهن او بازمی‌گردند. هر چقدر فرد بیشتر تلاش کند این افکار را سرکوب کند، این افکار بیشتر به ذهن می‌آید. (تمرین: تلاش کنید تا تصویر یک فیل صورتی را از ذهن خود دور کنید. تمام تلاش خود را کنید تا تصویر فیل صورتی را از ذهن بیرون کنید. می‌بینید که تلاش بیشتر باعث می‌شود تصویر فیل صورتی بیشتر در ذهنتان بماند.)

در ضمن، بیمار باید بداند که افراد وسواسی دیگری هستند که افکار وسواسی از نوع دیگری در ذهن دارند. این امر کمک می‌کند تا بیمار درک کند تنها ارزیابی افکار است که آنها را از هم متمایز می‌کند. به‌طور مثال، فردی که افکار وسواسی کودک آزاری دارد، وقتی متوجه شود افراد دیگری افکار مزاحم و ناخواسته درباره زیر گرفتن دیگران، تصاویر خشونت‌بار یا مستهجن، توهین به مقدسات، به‌خاطر سپردن چیزهایی به‌جهت جلوگیری از آسیب به دیگری و … دارند (در حالیکه خود، این افکار مزاحم را ندارد) درک می‌کند که آنچه افکار مزاحم را از هم متمایز می‌کند، نحوه ارزیابی آنها است. ارزیابی یک فرد وسواسی، با اضطراب یا دیگر احساسات منفی و تلاش برای کنترل یا خنثی کردن افکار مزاحم تداعی می‌شود، درحالی‌که یک ارزیابی با بار خنثی با اضطراب کمتر و تلاش کمتر برای کنترل تداعی می‌گردد. هدف به اشتراک‌گذاری افکار دیگران با بیمار، عادی‌کردن وجود مزاحمت‌های فکری ناخواسته و اهمیت ارزیابی‌های خنثی‌ است. در نمودار زیر اهمیت ارزیابی را در دو مورد نگرانی مشاهده می‌کنیم.

همانطور که پِردون و کلارک و همکاران گفته‌اند، فراوانی افکار و تصاویر در پی تلاش برای کنترل آنها، بیشتر می‌شود. شما با تلاش برای فکر نکردن به افکار ناخواسته، سهواً توجّه بیشتری به افکار خود می‌کنید که این امر باعث می‌شود این افکار بیشتر به خاطر شما بیاید. در حالیکه فردی که به وسواس فکری عملی دچار است میزان فراوانی بیشتر افکار جنسی خود را مدرکی می‌داند که نشان می‌دهد او در حال تبدیل شدن به یک فرد خطرناک است و بنابراین بیشتر باید مواظب افکارش باشد.

خطای شناختی دیگر افراد وسواسی، بیش برآورد احتمال خطر است. به‌طور مثال، در ذهن فردی که وسواس چک کردن دارد، اگر قبل از ترک خانه اجاق گاز را چک نکند، به احتمال ۷۰٪ منجر به یک آتش‌سوزی گسترده می‌شود. نمودار زیر کمک می‌کند تا فرد میزان صحت احتمال خود را درک کند. همانگونه که مشخص است، میزان این احتمال در واقعیت بسیار کمتر از تخمین فرد وسواسی است. در وسواس‌های فکری دیگر نیز می‌توان شبیه این نمودار احتمالات را تهیه کرد. به‌طور مثال، چند درصد احتمال دارد من به یک کودک، آزار جنسی برسانم؟ چند درصد احتمال دارد کسی را زیر گرفته باشم؟ چند درصد احتمال دارد میکروب از این طریق وارد بدنم شود؟ چند درصد احتمال دارد اگر عددی را به‌خاطر نسپارم، شخص دیگری آسیب ببیند؟

مورد احتمال
۱. باز بودن اجاق گاز ۱/۱۰۰
۲. شی‌ء قابل اشتعال در نزدیکی اجاق گاز ۱/۲۰
۳. آتش گرفتن چیزها ۱/۵
۴. زنگ خطر دود، کار نکند. ۱/۱۰۰۰
۵. نبودن هیچ‌کس در خانه ۱/۵
۶. گسترش آتش ۱/۲
۷. آتش‌سوزی بزرگ

مواجهه و جلوگیری از پاسخ در درمان وسواس فکری و عملی

مواجهه‌سازی اصلی‌ترین و موثرترین روش درمان وسواس فکری و عملی می‌باشد. مواجهه‌سازی چگونه انجام می‌شود؟

به‌طور مثال، اگر به وسواس تمیزی دچار هستید، باید به کمک درمانگر ترغیب شوید تا با چیزی که از نظر شما آلوده است، تا حد امکان تماس برقرار کنید (مواجهه) و سپس به‌مدت یک تا دو ساعت از شستن دست یا پا خودداری کنید (جلوگیری از پاسخ).

اگر وسواس فکری شما آن است که آیا در حین رانندگی کسی را زیر گرفته‌اید و به این جهت، کل مسیر را دوباره بر می‌گردید تا مطمئن شوید کسی را زیر نگرفته‌اید، باید در مسیرهایی که فکر زیرگرفتن در شما بیشتر ایجاد می‌شود، مانند جاده‌ای که دست‌انداز دارد و یا عابر پیاده زیاد عبور می‌کند، رانندگی کنید (مواجهه) ولی نباید از آینه به عقب نگاه کنید و یا دور بزنید تا مطمئن شوید کسی را زیر نگرفته‌اید (جلوگیری از پاسخ).

مواجهه‌سازی ذر درمان وسواس فکری و عملی را در دو قانون زیر می‌توان توضیح داد:

۱. تا آنجا که می‌توانید با چیزهایی که از آن می‌ترسید، روبرو شوید و اجتناب نکنید.
۲. از انجام آدابی (مانند چک کردن، شستن، قرینه کردن) که به شما در حین مواجهه‌سازی احساس بهتری می‌دهد، اجتناب کنید.

کلید مواجهه‌سازی را می‌توان خوگیری دانست. اگر به منزل دوستان خود که در نزدیکی مکانی شلوغ زندگی می‌کنند، رفته باشید؛ لابد تعجب کرده‌اید که چگونه آنها در این مکان پرسروصدا زندگی می‌کنند، چنان که گویی صدایی نمی‌شنوند. به این پدیده خوگیری گویند. نکته کلیدی در درمان وسواس آن است که در صورت ادامه دادن تمرین‌های مواجهه‌سازی و جلوگیری از پاسخ، اجبارها و فشارهای درونی پایان می‌یابند. اما شدت کاهش اجبارها در افراد با سرعت متفاوتی صورت می‌گیرد. در گروهی از افراد، اجبارها در ساعت‌های ابتدایی تمرین و در گروهی دیگر تنها پس از هفته‌ها تمرین سخت کاهش می‌یابد. نکته مهم آن است که فیزیولوژی و روان انسان به‌گونه‌ای است که راهی بجز خوگیری ندارد. تنها مساله مهم، پافشاری بر انجام تمرین‌ها است.

باید آگاه باشید که در حین مواجهه‌سازی، اضطراب شما افزایش می‌یابد و اگر بتوانید با اضطراب مواجه شوید و تا زمان فروکش کردن اضطراب، با آن کنار بیایید؛ در غلبه بر وسواس خود موفق خواهید شد.

مقاومت در برابر تمایلات و یا افکار وسواسی به‌جهت انجام آداب رفتاری (رفتار وسواسی) تا زمانی که این تمایلات در شما فروکش کنند، به بدن و ذهن شما می‌آموزد که بدون انجام آداب نیز می‌توان احساس بهتری داشت، در حالیکه شما پیش از آن به ذهن و بدن خود آموخته بودید که تنها با انجام آداب رفتاری است که می‌توانید احساس بهتری داشته باشید. به‌عبارت دیگر، ذهن و بدن شما به انجام این آداب شرطی شده بود.

نکات کلیدی در مواجهه‌سازی در درمان وسواس فکری و عملی

۱. افکار وسواسی، احساس پریشانی و اضطراب، و رفتار وسواسی سه مقوله متفاوت هستند. شما بر رفتار وسواسی خود می‌توانید کنترل داشته باشید، ولکن بر احساس و افکار خیر. مثال: «آیا کسی را زیر کرده‌ام؟» و «آیا دستانم هنوز آلوده هستند؟» افکار وسواسی هستند. شما در نتیجه این افکار، احساس پریشانی و یا اضطراب می‌کنید. برای تسکین احساس ناخوشایند خود به چک کردن مسیر و یا شستن دست می‌پردازید (رفتار وسواسی).

شما بر احساس و افکار وسواسی، تنها پس از کنترل رفتار وسواسی خود می‌توانید کنترل بیابید. پس از کنترل رفتار وسواسی، ابتدا احساس فشار و اضطراب شما کاهش یافته و سپس افکار وسواسی از بین می‌روند. آنها همزمان کاهش نمی‌یابند. نمودار آن را می‌توان در شکل زیر مشاهده کرد.

همانگونه که در نمودار فوق نیز مشهود است، پس از مواجهه‌سازی احساس پریشانی و اضطراب و افکار وسواسی حتی افزایش نیز می‌یابند. ولکن با گذشت زمان و تمرینات بیشتر، روند کاهشی آن آغاز می‌شود.

۲. در درمان وسواس فکری و عملی حمایت یکی از اعضای خانواده و یا یک دوست به‌عنوان حامی، شانس موفقیت شما را در مواجهه‌سازی افزایش می‌دهد. حامی به‌واسطه مشاوره در تعیین اهداف و تمرین‌ها، اطمینان دادن به بیمار در هنگام مواجهه‌سازی، تشویق کردن بیمار در هنگام ناامیدی و شکست و یادآوری پیشرفت‌هایتان، به شما در تمرینات مواجهه‌سازی کمک می‌کند. فرد حامی مانع از آن می‌شود که دست از تلاشهایتان بکشید.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که اولاً فرد بدون حضور درمانگر و با کمک یک حامی یا دوست نیز قادر به انجام مواجهه‌سازی می‌باشد و دوماً، سه چهارم کسانی که مبتلا به وسواس فکری عملی بوده‌اند، از طریق مواجهه‌سازی بهبود می‌یابند. یک چهارم باقیمانده نیز قادر به اتمام روند مواجهه‌سازی به‌دلیل ترس‌های خود نبوده‌اند. این امر نشانگر موفقیت چشمگیر روش مواجهه‌سازی در درمان وسواس فکری و عملی می‌باشد.

۳. مواجهه و جلوگیری از پاسخ باید حداقل یک‌ساعت به‌طول بینجامد. من مراجعان بسیاری داشته‌ام که بیان کرده‌اند قبلاً هم در شرایطی قرار گرفته‌ام که نتوانسته‌ام دست‌هایم را بشویم و یا مسیر رانندگی خود را چک کنم، ولی هنوز وسواس دارم و افکارم کاهش نیافته است. نکته آن است که مواجهه‌سازی کوتاه‌مدت نه تنها اثری ندارد، بلکه ترس‌های شما را افزایش می‌دهد. شما باید در وضعیت جلوگیری از پاسخ تا زمانی که تمایلات در شما فروکش کنند – به‌مدت یک تا دو ساعت- باقی بمانید تا بدن و ذهن شما درک کند که بدون انجام آداب و رفتار وسواسی نیز می‌توانید احساس بهتری داشته باشید.

تعیین اهداف مواجهه‌سازی در درمان وسواس فکری و عملی

۱. برای تعیین هدف خود از درمان نمی‌توانید تنها به جمله‌های کلی مانند «می‌خواهم دست از شستن یا حمام کردن بردارم» و یا «می‌خواهم دیگر قفل‌ها را چک نکنم» اکتفا کنید. اهداف شما باید مشخص و قابل ارزیابی باشند. مانند: «می‌خواهم زمان دوش گرفتن خود را از ۴ ساعت به ۳۰ دقیقه کاهش دهم» و یا «می‌خواهم تنها پس از یکبار وارسی قفل، خانه را ترک کنم». اینها اهداف بلندمدت شما می‌باشند. ولی شما نمی‌توانید به این اهداف بلاواسطه دست یابید و در نتیجه باید اهداف کوتاه‌مدتی نیز برای خود تعیین کنید. به‌طور مثال، ابتدا هدف کوتاه‌مدت شما رسیدن به زمان ۳ ساعت در دوش گرفتن است. شما این مرحله را آنقدر تکرار می‌کنید تا با این مرحله احساس راحتی کنید و سپس مواجهه‌سازی با مرحله بعدی را شروع می‌کنید.

گاهاً بیمار نمی‌تواند به تنهایی برای خود اهداف بلندمدت تعیین کند، زیرا قادر به تشحیص نرم‌های معمول نمی‌باشد. در اینصورت لازم است بیمار از اطرافیان خود بپرسد که آنها به‌طور مثال چندبار در هفته حمام می‌کنند و یا چند بار قفل‌ها را چک می‌کنند. پس از تحقیق از اطرافیان، حال فرد می‌تواند اهداف بلندمدت واقع‌بینانه‌ای برای خود تعیین کند.

۲. در تعیین اهداف دقت کنید تا تنها بر روی یک نشانه کار کنید. بهبود یک نشانه خودبه‌خود بر روی سایر نشانه‌ها نیز تاثیر می‌گذارد. از وسوسه‌ی کار کردن بر روی نشانه‌های متعدد بپرهیزید. به‌طور مثال، اگر بر روی وسواس اجتناب از اشیا آلوده مانند حشره‌کش، گوشت خام و یا سطل آشغال کار می‌کنید، وسواس شستشو نیز در شما بهبود می‌یابد.

۳. اولین نشانه را برای تمرین، با دقت انتخاب کنید. هدفی را تعیین کنید که بیشترین تاثیر را بر زندگی شما می‌گذارد تا به این ترتیب انگیزه بالایی برای تمرین و مواجهه‌سازی داشته باشید. اگر وسواس شما از دسته نظافت/ شستشو می‌باشد، یک نشانه از آن که بیشترین آشفتگی را در شما ایجاد می‌کند، انتخاب کنید (مانند شستن دست‌ها ۲۰ مرتبه در روز، هربار به‌مدت ۱۰ دقیقه) و تنها بر روی همان یک نشانه کار کنید.

۴. اهداف خود را از آسان به سخت و میزانی که در شما اضطراب و پریشانی ایجاد می‌کند، رتبه‌بندی کنید. از مقیاس ۱۰۰ درجه‌ای واحد پریشانی‌های ذهنی (SUDS) استفاده کنید و اضطراب خود را از ۱۰۰ تا ۰ درجه‌بندی کنید و آن را در جدولی مانند نمونه زیر بنویسید. جدول زیر، ترس‌های بابک را از آلودگی به‌واسطه دست زدن به اشیا ناپاک نشان می‌دهد. این جدول بر اساس سلسله مراتب ترس‌های بابک تهیه شده و از ترس اندک به ترس زیاد تنظیم شده است. بابک ابتدا از ترس‌های کم شروع به مواجهه‌سازی می‌کند و پس از موفقیت در هر مرحله، به مرحله بعدی می‌رود.

موارد SUDS
۱.دست‌زدن به کلیدهای برق در ساختمان‌هایی غیر از بیمارستان ۲۰
۲.استفاده از نرده‌ها و دستگیره‌ها در ساختمان‌هایی غیر از بیمارستان ۳۰
۳.لمس نرده‌ها، دستگیره‌ها و کلیدهای برق در بیمارستان ۴۰
۴.دست‌زدن به ستون‌های اتوبوس ۴۵
۵.لمس دستگیره‌های حمام (ورودی و نه خروجی) ۵۰
۶.دست‌زدن به پول ۵۵
۷.دست‌زدن به پول درحالی‌که مشغول خوردن با دست هستید ۶۵
۸.دست‌زدن به سطوح مرطوب، نزدیک به سینک در یک حمام عمومی ۷۰
۹.دست‌زدن به دستگیره حمام (خروجی) ۷۵
۱۰.دست‌زدن به دستگیره توالت ۸۵
۱۱.دست‌زدن به پایه توالت (به عنوان مثال ظروف) ۹۰
۱۲.بلند کردن صندلی توالت عمومی ۱۰۰

 

در ساخت سلسله‌‌مراتب و آغاز مواجهه‌سازی، مهم است شروع کار با موردی باشد که اضطراب نسبتاً کمی را ایجاد کند و بیمار کاملاً مطمئن است آن را با موفقیت پشت سر می‌گذارد. گام‌های بعدی، تدریجی هستند. استقامت، کلید دوم موفقیت مواجهه‌سازی است. هرچه تعداد مواجهه‌سازی‌ها بیشتر باشد، ترس زودتر از بین می‌رود.

درمان وسواس فکری و عملی با استفاده از دارو

کلومی پرامین، فلوکستین و فلووکسامین از جمله داروهایی هستند که برای درمان وسواس فکری و عملی به‌کار می‌روند. اما با وجود موفقیت داروها در تاثیرگذاری، دلیل استفاده از روان‌درمانی برای درمان وسواس چه می‌باشد؟

۱. ۲۰ تا ۳۰ درصد افراد از مصرف دارو امتناع می‌ورزند. گروهی نیز به‌جهت عوارض جانبی که برای آنها دارد، دارو مصرف نمی‌کنند.

۲. در حدود ۲۵ درصد افراد نیز تغییرات اندکی به‌واسطه دارو در خود گزارش می‌کنند.

۳. با وجود تأثیر چشمگیر دارو در درمان وسواس فکری و عملی فرد، ولکن ۲۰ تا ۳۰ درصد از علائم در فرد باقی می‌ماند و روان‌درمانی موجب بهبودی بیشتر علائم می‌شود.

۴. میزان عود در درمان وسواس فکری و عملی از طریق دارو بالا است.

منابع:

۱. بائر لی (۱۳۸۸). غلبه بر وسواس. ترجمه: لیلا کوهی و محمد دهگانپور. نشر رشد.

۲. هافمن، دیوید (۲۰۱۲). درمان شناختی رفتاری در بزرگسالان. ترجمه: کامیار سنایی. نشر ارجمند.

 

اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، اسفند ۹۶.

درباره مدیریت سایت

۴۳ نظر

 1. سلام روزتون بخیر
  من مشکلی که دارم به صورت وسواسی تلگرام نامزدم رو چک می کنم و هر زمان که آنلاین باشه به هم میریزم در صورتی که اون همیشه جوری رفتار می کنه که من ازش اطمینان داشته باشم و کار مشکوکی نمی کنه
  این رفتار جوریه که به صورت پشت سر هم انجام میدم و هیچ کنترلی ندارم و هرچقدر هم که با خودم کلنجار می رم اثر نداره
  همچین زمانی که در مورد موضوعی با هم صحبت می کنیم بعدش فکر من بسیار مشغول می شه و برداشت های منفی از حرفاش می کنم در صورتی که بعدا مشخص میشه اینطور نبوده
  ترس شدید از دست دادنش هم همیشه همراهمه
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  این نکته که من بیماری وسواس در تکرار کارها رو قبلا به صورت شدید داشتم و مادربزرگم دچار وسواس شدید بهداشتی بوده

  • سلام. عزیزم شما باید قانون ۱۵ دقیقه را انجام دهید. یعنی وقنی افکار وسواسی به شما فشار می آورد تا موبایل نامزدتان را چک کنید، باید ۱۵ دقیقه صبر کنید و بعد چک کنید. یادتان باشد هر قدر بیشتر در برابر فکر وسواسی خود کوتاه بیایید، وسواس شما بزرگتر می شود و پس از مدتی تنها به چک کردن موبایل او قانع نمی شوید. نوشته ای را که مطالب زیر در آن است، همیشه بعنوان یادآوری همراه خود داشته باشید. شما میتوانید افکار سالم دیگری را نیز به ان اضافه کنید:
   من فکر وسواسی دارم و باید جلوی انها بایستم- نامزد من همیشه قابل اطمینان است و این افکار غلط و وسواسی من است- من هیچ شاهدی برای فکر غلط خودم ندارم- من شواهد زیادی دارم که همسر من وفادار است- هربار که چک کردم حال من تنها در ان لحظه بهتر می شود و پس از مدتی بیش از پیش فکر وسواسی پیدا می کنم.- راه اطمینان من مقاومت در برابر فکر وسواسی و چک نکردن است.
   باید بدانید که پایه وسواس، اضطراب است. بنابراین هر انچه به اضطراب شما کمک کند وسواس شما را نیز بهبود می بخشد. ورزش‌های هوازی از قبیل پیاده روی- دو- دوچرخه و شنا به مدت ۴۵ دقیقه ۴ روز ذر هفته بسیار موثر است. سایر موارد را در مقاله درمان اضطراب مطالعه فرمایید. و در نهایت به یک درمانگر با تجربه مراجعه کنید. شاد باشید

   https://dr-sanaie.com/%DB%B1%DB%B0-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B6%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%A8/

 2. آقا من به همه شما به توصیه میکنم اونم اینه که اگه اعتنا کنید روز بروز وسواستون بیشتر میشه و ممکنه وسواس های نوع دیگر هم بگیرید از تجربیات من برم که دیونه شده بودم اگر اراده قوی نداشتنم الان خوب نمیشدم انواعوسواس توی سه چار سال سراغم آمد تا اینکه دیگر تصمیم جدی گرفتم تا از شرش خلاص شم من فکر میکنم اولین راه برای شکست وسواس اراده هستش که اگه داشته باشد پنجاه درصد راه رو رفتید و بقیه راه ها زیر مجموعه ی همین پس همین الان که دارید میتوانید منتنو شروع کنید به خودتان بگید من مییبییینتتنتنووووووونممممممم
  یا حق

 3. خیلی ممنون،فقط ایشون آقا نیستند خانم هستند۴سال از من بزرگترند و من همیشه علاوه بر رابطه شاگرد و معلم مثل دوست خودم میدونستمشون ولی همش ترس این رو دارم ک بهشون بگم ک دوستشون دارم رفتارشون باهام خوب نباشه باعث بشه خاطرات شیرین گذشته تلخ بشه برام،از طرفی هم میگم فوقش راحت میشم و حسرت این رو ندارم ک چرا بهش نگفتم

  • پس مشکل شما خیلی کمتر است. به راحتی به ایشان بگید. نباید نگران رفتار او باشید. یادتون باشه دوست داشتن دیگری نشانه قدرت و کمال است و نه ضعف. هیچ انسانی از اینکه نقطه قوت خود را به دیگری نشان بدهد احساس بد نباید بکند. مگر اینکه در فکر شما ابراز علاقه نشانه ضعف باشد.

 4. سلام آقای دکتر من دارم همه تلاشم رو میکنم ک وسواس فکریم رو ترک کنم ارتباطم با خدا واقعا ب من کمک کرد و مطالب شما هم خیلی مفید بودفقط ی مسئله ای هست ک میخوام ازتون مشاوره بگیرم پارسال من ی معلمی داشتم ک اختلاف سنیش هم با من خیلی کم بود سال اول تدریسشون بود من خیلی دوسشون داشتم اوایل فکر میکردم طبیعیه بخاطر اینکه با بچه ها دوست هست من انقدر دوسش دارم اگه دیگه نبینمش عادی میشه برام اخه معلم پیش دانشگاهی من بودند اما حالا ک یکسال میگذره و من دوباره دارم واسه کنکور میخونم اصلا نتونستم فراموشش کنم بلکه بیشتر عاشقش شدم خانوادم میگن برو مدرسه و ببینش و شماره اش رو بگیر اما من خجالت میکشم و چون خیلی احساسی هستم مطمئنم گریه ام میگیره چکار کنم آقای دکتر نه میتونم فراموشش کنم و میترسمم بهش بگم ممنون راهنماییم کنید

  • سلام عزیزم. ابراز علاقه یک خانم به اقا موضوعی مدرن است و در دیدگاه سنتی پذیرفته نیست. باید در نظر بگیری که طرف مقابل چقدر دیدگاه سنتی و چه مقدار دیدگاه مدرن دارد. این که شما اقدام کنید بخشی از رفتار مدرن است اما باید در نظر بگیرید که این تمام ماجرا نیست زیرا فردی که تفکر مدرن دارد مطمینا حق نه گفتن را برای طرف مقابل قایل می باشد و در نتیجه احساس بدی پیدا نمی کند. اگر شما برای نه شنیدن به اندازه بله شنیدن آماده هستید می توانید به راحتی اقدام کنید. اما اگر نه بشنوید به شما بر می خورد و نه را نشانه بد بودن و نابسنده بودن خود می دانید بهتر است اقدام نکنید.

 5. سلام
  خسته نباشید
  من دچار وسواس فکری عملی به مدت ۱۰ سال هستم
  به مشاور مراجعه کردم
  قیمت جلسات بالا و ایشون بعد ۳ جلسه به من راه کار ندادن
  بهشون گفتم چرا راه کار نمیدین و حرفاتون هی تکرار میکنین میگن افراد وسواسی به خاطر اضطراب زیاد باید حرفارو تکرار کنیم و این افراد کمال گرا هستن و نیاز به زمان زیادی برای درمان هست
  اگر این روش های گفته شده در سایت با مراجعه روانپزشک ادامه بدم امکان درمان هست؟
  غیر این مطالب موارد مهم دیگری هم هست که نیاز به رجوع به روانشناس داشته باشه ؟

  • عزیزم اگر موارد رو رعایت کنید می توانید بر وسواس غلبه کنید. درصد موفقیت وقتی بیشتر است که یک فرد حامی را در کنار خود داشته باشید. مادر پدر خواهر و یا دوست تا شما را تشویق به مواجهه سازی کند. تحقیقات جدید نشان می دهد در مغز فرد وسواسی مشکلی وجود دارد که باعث می شود مغز از یک موضوع به موضوع دیگر سویچ (یا شیفت ) نکند. محققین متوجه شده اند وقتی ذهن فرد بر روی موضوعی گیر کرد خود را به مدت ۱۵ دقیقه به فعالیت دیگری مشغول کند اندک اندک مغز ترمیم می یابد. بنابراین مثلا اگر به شستشو وسواس دارید و ذهن تان شما را وادار می کند به شستشو بچردازید باید این کار را به مدت ۱۵ دقیقه به تاخیر بیندازید. بعد از ۱۵ دقیقه اگر توانستید ۱۵ دقیقه دیگر نیز می توایند انرا تمیدید کنید. این تمرین باعث ترمیم مغز می شود.

 6. سلام
  من وسواس شدیدفکری دارم آقای دکترکارای عجیب غریب میکنم مثلاتوهمه چی ی الگوهایی واسه خودم تعیین میکنم (مثلا بااااید حتماروسریمو ک تامیکنم بزارم ی جای معین)وقسمت عذاب اور ماجرابرام اینه ک انگاریکی درگوشم میگه ک اگه این کارونکنی برات اتفاق بدی میفته…الانم ۱سالی هست وسواس اینو گرفتم ک خدایی نکرده زبونم لال یکی از اعضای خونوادمو از دست میدم
  خیلی دارم عذاب میکشم
  ممنون از پاسخگوییتون

  • عزیزم مواردی که فرمودید همه نشانه های وسواس است. اگر موارد گفته شده در مقاله رو رعایت کنید می توانید بر وسواس غلبه کنید. درصد موفقیت وقتی بیشتر است که یک فرد حامی را در کنار خود داشته باشید. مادر پدر خواهر و یا دوست تا شما را تشویق به مواجهه سازی کند. تحقیقات جدید نشان می دهد در مغز فرد وسواسی مشکلی وجود دارد که باعث می شود مغز از یک موضوع به موضوع دیگر سویچ (یا شیفت) نکند. محققین متوجه شده اند وقتی ذهن فرد بر روی موضوعی گیر می کند اگر فرد خود را به مدت ۱۵ دقیقه به فعالیت دیگری مشغول کند اندک اندک مغز ترمیم می یابد. مثلا وقتی فکر شما به شما می گه باید روسری را تا کنید این فکر را به مدت ۱۵ دقیقه به تاخیر بیندازید و انجام ندهید. بعد از ۱۵ دقیقه اگر توانستید ۱۵ دقیقه دیگر نیز می توانید ان را تمدید کنید. این تمرین باعث ترمیم مغز می شود.

 7. سلام جناب دکتر.حدود یکساله نامزد شدم.همسرم سه ماه قبل ازدواجمون عکس پسری رو لایک کرده بود.من به آون قضیه وسواس شدیدی پیدا کردم. بطوری که زندگیم داره نابود میشه. با اینکه میدونم خانومم عاشق منه.ولی همش اون قضیه تو ذهنمه.تورو خدا کمکم کنید

  • عزیزم حتما به یک روانشناس مراجعه کنید تا مشخص کنند در زیر فکر وسواسی شما چه چیزی قرار داره. میتونه این وسواس ناشی از ترس از دست دادن فرد مورد علاقه در شما باشه که در شما وجود داشته ولی چون رابطه عاطفی عمیق با کسی تا به حال نداشتید خودش ظاهر نکرده بوده. میتونه یک وسواس ساده باشه که از اضطراب شما ناشی میشه و میتونست خودش رو به هر شکل دیگری نشان بده. شاید باید دلیل گیر افتادن و در جا زدن فکرتون رو پیدا کرد.

 8. سلام اقای دکتر
  من به تازگی ازدواج کردم و متوجه شدم شوهرم وسواس داره.۲۷ سالشه
  دکتر روانپزشک داروهای اسنترا،ریسپریدون و کلومیپرامین دادن بهش
  وسواسش متوسطه و به گفته پزشک شدید نیست هنوز
  کمی از مصرف اینهمه دارو هراس داریم
  ممکنه با رفتار درمانی بهبود پیدا کنه؟ و نیازی به مصرف دارو‌نباشه؟

  • سلام. بله حتما بهتر است که به یک رواندرمانگر مراجعه کنند. رفتار درمانی و شناخت درمانی می تواند به ایشان کمک شایانی بکند. بعضی از وسواسها تنها به رواندرمانی جواب می دهد.

 9. سلام اقای دکتر یک مشاور قابل برای درمان وسواس های شتشو و تمیزی معرفی کنید. تشکر

 10. سلام اقای دکتر من واس فکردی دارم میرم داندان پزشکی میخواهن شلنگ را بزارم توی داندانم بزارم من حالم بهم میخورم راهنما کنیددستتان درد نکند

  • سلام. عزیزم باید دندانپزشک اشنا پیدا کنید و چند روزی بدون انکه بخواهید کاری انجام دهید انجا بروید و شلنگ را خودتان در دهانتان بگذارید. زمان و شدت اینکار را کم کم افزایش دهید.

 11. سلام
  شناخت درمانی و مدیتیشن چیست؟
  لطف کنید مفصل توضیح بدید؟

 12. سلام،آقای دکتر،ممنون که به سوالم پاسخ میدهید
  خواهری دارم ۴۸ ساله در یک شهرستان دور و محروم که از سالیان دور نوعی وسواس وارسی و شستشو را همزمان دارد لوازم منزل و لباسها و ظروف را چند بار وارسی می کند و در شستشو و بویژه حمام بالای یک ساعت و دو ساعت دارد و جدیدا” به بی نظمی خانه زیاد اهمیت نمیدهد یک سال پیش به روانپزشک مراجعه کردیم گفتند وسواس شدید است و دارو درمانی را شروع کردند و گفتند که یک سال زمان می برد که خوب بشود و دارو هاش رو به مرور کم کنیم که متاسفانه بیش از ده ماه دارو را مصرف نکرد و مجددا وسواس شدید شده و پیش پزشک هم مراجعه نمی کند. خواهش میکنم یه راهکار ارائه بفرمائید

  • سلام عزیزم. از طریق رفتاردرمانی مشکل خواهر شما کاملا قابل درمان است. بالاخص وسواس تمیزی و شستشو راحت ترین نوع وسواس برای درمان است. باید یک روانشناس قابل پیدا کنید. ۱۰ جلسه مشاوره برای درمان کافی است.

 13. سلام آقای دکتر، ممنون از مطلب مفید و راهنمایی هاتون،
  ۳۰ ساله هستم و مدت ۴سال تحت درمان دارویی برای وسواس بودم، حالم خیلی بهتر بود، اما اخیرا دچار استرس خیلی شدیدی میشم برای انجام کارهام، چه کارهایی مثل درس خوندن چه آشپزی، همیشه نگران زمان هستم، وقتی نگرانیم به اوج میرسه اصلا اون کار رو انجام نمیدم و بیشتر اوقات میرم میخوابم،
  الان بیشتر دنبال راهی هستم که خودم به خودم کمک کنم استرسم کم بشه و به کارهام برسم، میشه راهنمایی بفرمایید چه کارهایی میتونم بکنم و یا کتاب مفیدی هست تو این زمینه؟
  خیلی ممنونم

 14. خیلی ممنونم از پاسخگویی

 15. اقای دکتر سلام . خدا کنه جواب منوبدید .من یه اخلاقی دارم اینه که نمیتونم با ادمایی که نمیشناسم ارتباط برقرار کنم منظورم کسایی که توی فضای مجازی و یا هرمحیط که کوتاه مدت باشه شناختش … نمیتونم اعتماد کنم و احساس امنیت ندارم به هیچ وجه . و دائما فکر فکر توی سرم هست و به من نهیب میزنه تا ازش دوری کنم . واقعا این فکرا مثل عذابه …. و من دوری میکنم تا ارامش داشته باشم . و اینکه مثلا من یه ضعفی رو درون خودم حس میکنم … مثلا قدم کوتاهه … اگر کسی بهم بگه
   خود خوری شدید و احساس حقارت میکنم و سعی میکنم از اون ادم دوری کنم …. میگم واسه همینه که تنها هستم
   حتما بخاطر اینه که مثلا فلان ادم منو ترد کرد
   و اینکه حتی اگر موج منفی رو از سمت ادم ها حس کنم میگم حتما بخاطر فلان ضعف منه ….
   اینا خیلی ازارم میدن
  من توان پرداخت جلسات مشاوره رو ندارم گفتم شاید بهم راهکار بدید

  • سلام عزیزم. با شماره ۰۹۰۳۴۷۳۳۰۰۹ منشی تماس بگیرید تا یک جلسه ۳۰ دقیقه ای رایگان با یکی از روانشناسها داشته باشید. بفرمایید که بنده عرض کردم.

 16. سلام. آیا ممکن است اگر از وسواس در یک زمینه دست برداشتیم، در زمینه ای دیگر بروز پیدا کند؟

  • بله. احتمال آن وجود دارد. بالاعکس آن نیز صادق است. یعنی اگر فردی در زمینه ای بر روی وسواس خود کار کند در حوزه های دیگر نیز وسواس او بهبود می یابد. زیرا قسمتی از مغز بنام caudate nucleus یاد می گیرد که بر روی یک موضوع نماند و به فعالیت های دیگر بپردازد. بطور مثال اگر فرد درباره قفل کردن در وسواس چک کردن دارد ذهن او بر روی قفل کردن در می ماند و به فعالیت بعدی نمی رود. این مشکل مغز وسواس تولید می کند. اما تمرین باعث می شود مغز فرد یاد بگیرد بر روی یک موضوع نماند.

   • من وسواس زیادی روی ظاهر خود دارم. به طوری که بیش تر اوقات به لباس پوشیدن و ظاهر خود فکر میکنم. ولی کسی متوجه این موضوع نیست و بعضا تشویق هم میشوم. در حال حاضر دارم سعی میکنم تکنیک های گفته شده را به کار ببرم ولی نگرانم که وسواسم در زمینه دیگری بروز پیدا کند. در نوجوانی در درس خواندن وسواس داشتم. کاش راهنمایی میکردید چه طور ریشه کن کنیم وسواس را. آیا این تکنیک ها کافی است؟
    با تشکر قبلی

 17. سلام خسته نباشید.ببخشید من هم احساس میکنم وسواس فکری و عملی دارم گاهی اوقات مثلا ب کسی زنگ نزدم ولی احساس میکنم زنگ زدم و یا اینکه تلفن قطع شده یا نه،یا مثلا فلانی فلان فکر بد رو نکنه بارها اتفاقات گذشته رو مرور میکنم و ترس از اتفاقای بد آینده رو دارم و چک هم زیاد میکنم حقیقتش میدونم رفتارم اشتباهه کلی خانوادم و مطالب های انگیزشی بهم روحیه میدن اما نمیتونم وسواسیم رو ترک کنم خواهش میکنم کمکم کنید امسال کنکور هم دارم خیلی فکرم درگیر میشه.

  • عزیزم روشهای موجود در مقاله را بکار ببرید. ورزش و مدیتیشن کمک زیادی به شما می کنه. احتمال داره اضطراب امتحان باعث شده باشه شدت افکارتون رو بیشتر کرده باشه. همه چیز در کنکور خلاصه نمیشه. کمی زندگی و تفریح کنید. اوقات فراغت برای خودتان ایجاد کنید.

 18. سلام آیا شک و تردید نوعی وسواس فکری و عملی به حساب میاد ؟

  • شک و تردید اگر بصورت افکار تکراری باشد بله. یعنی فکر فرد بر روی یک مساله گیر بیفتد و نتواند به موضوع دیگری برود. ولی شک می تواند تکراری نباشد و فرد درباره موضوعات متفاوت تردید و بد گمان باشد که آن را می توان به مشکل در شخصیت مرتبط دانست.

 19. من افکاری دارم که شاید برای دیگران معنایی نداشته باشه،بیش از چهارساله که با استرس شدید روبرو ام،این افکار در چرخه بی نهایت تکرار میشن و ترس از جنون دارم موندم که چه کار کنم حس می کنم گاهی بدون فکر کردن هم استرس سراغم میاد گویا در ضمیرناخودآگاهم این نهادینه شده، امیدم رو از دست دادم واقعا کلافم

  • عزیرم هم می توانی از مشاوره یک درمانگر استفاده کنی و هم با بکار بردن مواردی که در مقاله ذکر شده به خود کمک کنی. ورزش کمک بسیاری به تو می کنه. به خودت بگو که فکر قدرتی بر روی من نداره. این فکر غلط من است که نگرانم مجنون شوم.

 20. سلام اگه ممکنه یه شماره تماس از دکتر بذارین تلفنی صحبت کنم

 21. سلام اگر وسواس شدید با مصرف دارو بدتر شود چه باید کرد

  • اگر وسواس به هیچ دارویی پاسخ نداد باید با شناخت درمانی و مواجهه سازی درمان شوند. شاید علامت خوبی باشد بر آنکه وسواس پایه فیزیولوژیکی ندارد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

پشتیبانی شده توسط تیم مسترگروپ دات آی آر