خانه » روانشناسی اختلالات » اختلال دوقطبی » ۱۰ راه درمان اختلال دوقطبی بدون دارو
درمان اختلال دوقطبی

۱۰ راه درمان اختلال دوقطبی بدون دارو

Author : Dr. Kamyar Sanaie

درمان دارویی اختلال دوقطبی

درمان اختلال دوقطبی به‌صورت سنتی، درمان دارویی بوده که به‌طور معمول با تجویز یک یا تعداد بیشتری از داروهای تثبیت‌خلق به تنهایی یا همراه با داروهای ضدروان‌پریشی اتیپیکال یا داروهای ضدافسردگی همراه است.

لیتیوم (نام تجاری اسکالیت، لیتود) به‌عنوان داروی تثبیت‌خلق جهت بهبود دوره‌های شیدایی و افسردگی و جلوگیری از خطر بازگشت دوره‌های خلقی به‌مدت ۳۰ سال در امریکا مورد استفاده قرار می‌گرفت. ضد تشنج‌هایی مانند دیوالپروکس (نام تجاری دپاکوت)، کاربامازپین (نام تجاری تگرتول)، و لاموتروجین (نام تجاری لامیکتال) و تعدادی داروهای ضدروان‌پریشی مانند اریپی پرازول (جودن)، از دیگر عناصر تثبیت‌خلق و در بعضی مواقع ضدافسردگی.

مقاله مرتبط: اختلال دوقطبی

 

بسیاری مواقع داروهای ضدافسردگی جهت درمان اختلال دوقطبی به‌کار می‌روند، در حالی‌که مطالعات جدید کارایی این دیدگاه را در درمان اختلال دوقطبی مورد چالش قرار داده است. از دیرباز این نگرانی وجود داشت که داروهای ضدافسردگی باعث تحریک یک دوره شیدایی در شخص می‌شود. گرچه خطر این امر در مورد داروهای ضدافسردگی انتخابی سروتوژنیک نسبت به داروهای ضدافسردگی نورادرنرژیک کمتر است (به‌عنوان مثال، سه حلقه‌ای‌ها).

بنزودیازپین‌ها به‌جهت تخفیف علائم هیپومانیا، مدیریت خواب و بیش‌فعالی و درمان اختلالات اضطرابی همراه مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این حال، شواهد اندکی در تایید کارایی این دیدگاه به‌جهت مدیریت در ظهور و یا طول دوره‌ها و درمان اختلال دوقطبی موجود است.

مشکل مهم در درمان دارویی اختلال دوقطبی، پایبندی به درمان است. بخشی از دلایل این امر می‌تواند با اثرات جانبی استفاده از این داروها از جمله افزایش وزن و خطر دیابت، کندی شناختی و خواب آلودگی مرتبط باشد. این اثرات جانبی حداقل برای بعضی از داروهای ضدروان‌پریشی اتیپیکال و همچنین برای ضدتشنج‌ها و درمان به‌وسیله لیتیوم، شایع هستند. به‌علاوه، فارغ از اثرات جانبی این داروها که برای گروهی از بیماران چالش‌زا است، چشم‌انداز استفاده طولانی مدت از این داروها برای بیماران دلهره‌آور است. بدون در نظر گرفتن دلایل عدم کنار آمدن بیمار با داروها، تقریباً نیمی از نمونه‌های بیماران طی دو ماه پس از شروع استفاده از داروهای تثبیت‌خلق ، مصرف آن را قطع می‌کنند. قطع مصرف دارو احتمال عود بیماری را به‌همراه دارد. علاوه بر آن، علی‌رغم پیشرفت‌هایی که در درمان دارویی اختلال دوقطبی صورت گرفته است، با وجود استعمال دارو بیماری همچنان مزمن و با عود دوره‌های خلقی باقی می‌ماند. این دلایل، اهمیت یافتن یک جایگزین به‌جای درمان دارویی، مانند درمان روانی‌اجتماعی، را برای درمان اختلال دوقطبی بیشتر می‌کند.

نقش درمان شناختی‌رفتاری در درمان اختلال دوقطبی

درمان‌های روانی اجتماعی در درمان اختلال دوقطبی

بر اساس تحقیقات علمی تاثیردرمان شناختی رفتاری بر اختلال دوقطبی به اثبات رسیده است. در درمان اختلال دوقطبی عناصر تعیین‌کننده‌ای وجود دارد که تقریباً تمامی دستورالعمل‌های متفاوت درمانی، بر روی تاثیرگذاری آنها اتفاق‌نظر دارند. از جمله:

۱) آموزش و آشنا کردن بیمار و اعضای خانواده با ویژگی‌ها و نیز دوره‌های اختلال دوقطبی. از جمله آموزش عوامل خطر و عوامل پیشگیری‌کننده‌ مانند نقش خواب و سبک زندگی منظم، مدیریت استرس و پایبندی به درمان؛ ۲) آموزش ارتباط و حل مسأله با هدف کاهش استرس‌های خانوادگی و بیرونی؛ ۳) درک مرور استراتژی‌هایی برای کشف زودهنگام تغییرات خلقی و دخالت‌های درمانی از جمله افزایش میزان دارو، افزایش حمایت و تعداد بیشتر جلسات درمانی؛ ۴) کمک به بیمار جهت شناسایی افکار منفی و تلاش جهت تغییر آنها.

در درمان اختلال دوقطبی هدف از آموزش، آشنا کردن بیمار و خانواده او با علائم و نشانه‌های اختلال دوقطبی و شناسایی علائم هشداردهنده عود است تا بیمار به چرخه معیوب بیماری (برای آشنایی با این چرخه به مقاله اختلال دوقطبی مراجعه کنید) دچار نشود.

بین حالت سالم و خلق بیمارگونه، چند روزی فاصله است. این دوره زمانی بسیار حساس است. در این دوره بیمار کم و بیش برخی از علائم و نشانه‌های بیماری را تجربه می‌کند. در صورتی که این علائم شناسایی شوند و فرد راهکارهای مقابله‌ای اتخاذ کند می‌تواند از بروز یک حمله جلوگیری کند. علائم هشداردهنده مواردی از قبیل: سحرخیزی، بیداری شبانه، سرخوشی و شادی بیش از حد، بی‌حوصلگی و کسالت، انزوا، مراقبت نکردن از خود، خریدهای بدون فکر و افراطی، انجام کارهای پرریسک و برنامه‌ریزی برای هدف‌های بلندپروازانه می‌باشد.

در درمان اختلال دوقطبی آموزش شیوه سالم زندگی به بیمار و خانواده او کمک می‌کند تا در چرخه معیوب این اختلال گرفتار نشود. در درمان اختلال دوقطبی موارد زیر در جلوگیری از عود بیماری راهگشا می‌باشند:

۱. رعایت الگوی منظم خواب و بیداری: ساعت خواب تا جای ممکن باید بدون تغییر باشد. بیمار باید خواب کافی و منظم داشته باشد. ۸ ساعت خواب شبانه به‌طور معمول برای فرد الگوی مناسبی می‌باشد. بیماران دوقطبی به‌دلیل پرانرژی بودن و احساس بزرگ‌منشی ترجیح می‌دهند نخوابند و بر روی هدف‌هایی که در ذهن می‌پرورانند کار کنند. آنها ترجیح می‌دهند بسیاری از فعالیت‌های خود مانند اینترنت‌گردی، شرکت درمیهمانی‌ها، تماشای فیلم و … را در شب انجام دهند. این امر برای آنها مانند سم است و آنها را در چرخه معیوب اختلال دوقطبی می‌اندازد.

مشاغلی مانند پرستاری که مستلزم الگوی نامنظم خواب و بیداری و یا فشار و استرس زیاد می‌باشد برای این بیماران مناسب نمی‌باشد.

۲. اجتناب از مصرف محرک‌ها: نکته دیگری که در درمان اختلال دوقطبی باید مورد توجه قرار گیرد پرهیز از مواد غذایی تحریک کننده است. الکل، سیگار، نسکافه، قهوه، نوشابه همگی در چرخه خواب تداخل ایجاد می‌کنند و باعث تحریک مغز می‌گردند.

۳. فعالیت متوسط: بیمار نباید فعالیت بیش از اندازه بر عهده بگیرد. فعالیت زیاد باعث هیجان و تحریک بیمار می‌شود. بیمار همواره باید طبق برنامه‌ریزی مشخص و حتی‌المقدور منظم و ثابتی کارهای خود را انجام دهد. از سویی دیگر در دوره افسردگی فرد باید از بی‌تحرکی اجتناب کند و طبق برنامه از پیش تعیین شده خود عمل کند. فرد نباید به بهانه بی‌انرژی بودن خود را رها کند.

مشاغلی که مستلزم رقابت با دیگران و صرف انرژی و تلاش زیاد می‌باشد برای این بیماران مناسب نمی‌باشد. مراقبت از کودک اگر چه شیرین است ولکن می‌تواند استرس زیادی را به بیمار تحمیل کند. لازم است در نگهداری کودک از سوی اطرافیان با بیمار همکاری لازم به‌عمل آید.

۴. اجتناب از تغییرات عمده در زندگی: تا جای ممکن زندگی فرد باید روال ثابت و منظمی داشته باشد. فرد باید از هرگونه تغییر بی‌مورد اجتناب کند. حاملگی، ازدواج، ارتقاء شغلی، درگیری در روابط عاشقانه و … همگی باعث عود بیماری می‌شوند و فرد تا زمان بهبود نسبی بهتر است از هرگونه تغییر در روند زندگی پرهیز کند.

۵. مصرف منظم دارو: اهمیت مصرف منظم دارو حتی در زمان‌هایی که بیمار احساس بهبودی دارد باید به بیمار گوشزد شود.

۶. اجتناب از تحریک بیش از اندازه: یادآوری خاطرات منفی و شکست‌ها، احساس اجبار در انجام فعالیت‌های روزانه، سروصدا، گیر کردن در راه‌بندان، زندگی در محیط شلوغ، مشاجرات خانوادگی و یا مشاجره با اطرافیان، شروع پروژه‌های جدید، تماس‌های مکرر و زیاد با دیگران، روابط عاطفی بی‌ثبات و قبول مسئولیت‌های بیش از حد توان فرد، همگی در نقش عوامل استرس‌زا عمل می‌کنند.

راهکارهای دیگر در درمان اختلال دوقطبی

۷. ترسیم نمودار خلق: ترسیم نمودار خلق به بیمار و خانواده او کمک می‌کند تا دریابد چه عواملی بر خلق و خوی بیمار تاثیر می‌گذارند. با ترسیم نمودار خلق بیمار در می‌یابد که فعالیت‌ها و رفتارهای متفاوت باعث ایجاد خلق متفاوت در او می‌شوند و او نوسان‌های خلق خود را به‌سرعت شناسایی می‌کند.

۴ خلق متفاوت به بیمار معرفی می‌شود: طبیعیافسرده: کسل و بی‌حوصله- سرخوش: شاد و پرانرژی- تحریک‌پذیر: انتقاد کننده و عصبانی.

از بیمار بخواهید هر خلق را به سه درجه خفیف(۱) متوسط(۲) و شدید(۳) تقسیم‌بندی کند. سپس عوامل استرس‌زا را به بیمار که می‌تواند بر خلق او تاثیر بگذارد به او معرفی کنید تا رابطه آن را با خلق خود دریابد.

جدول خلق را به‌صورت روزانه و هفتگی مانند دو جدول زیر بکشید.

شنبه یکشنبه دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه
صبح افسرده (۱) تحریک‌پذیر (۲) افسرده (۳) عادی (۰) سرخوش (۳) عادی (۰) عادی (۰)
غروب افسرده (۱) سرخوش (۲) سرخوش (۲) افسرده (۱) عادی (۰) عادی (۰) افسرده (۲)

 

شنبه یکشنبه دوشنبه سه‌شنبه چهارشنبه پنجشنبه جمعه
صبح غروب صبح غروب صبح غروب صبح غروب صبح غروب صبح غروب صبح غروب
علایم و نشانه‌ها
شدت خلق از ۱ تا ۳
ساعتی که خوابیدم
ساعتی که بیدار شدم
دارویی که مصرف کردم
استرس‌هایی که تجربه کردم

 

۸. استفاده از فنون آرمیدگی: برای توضیحات بیشتر به مقاله «۱۰ روش درمان اضطراب» مراجعه کنید.

۹. تنظیم قرارداد درمانی:

در درمان اختلال دوقطبی قرارداد درمانی به بیمار این فرصت را می‌دهد تا تصمیم بگیرد در هنگامی که بیمار است می‌خواهد چه کاری انجام دهد. طرح این برنامه در زمانی که بیمار خوب است این اجازه را به او می‌دهد تا مشخص کند چه استراتژی مدیریتی را برای مقابله با دوره‌های شدید بیماری اتخاذ کند. این فرایند شامل گزینش و آموزش یک سیستم حمایتی است که در قرارداد درمانی با بیمار مشارکت خواهند کرد. سیستم حمایتی ممکن است شامل دکتر، اعضای خانواده، همسر یا دیگر افراد مهم، دوستان و یا همکاران بیمار شود. این نکته مهم است که سیستم حمایتی بیمار بتواند اطلاعاتی درباره اختلال دوقطبی به‌دست بیاورد. آنها می‌توانند این مقاله را بخوانند و از همه مهمتر، درباره نشانگان خاص بیماری به بیمار گوش فرا دهند. همچنین بیمار می‌تواند از سیستم حمایتی خود دعوت کند تا در یکی از جلسات ملاقات بیمار با روان‌پزشک یا درمانگر شرکت کند.

قرارداد درمانی به شما این فرصت را می‌دهد تا تصمیم بگیرید هنگامی که بیمار هستید می‌خواهید چه کاری انجام دهید.

برای اینکه سیستم حمایتی مشارکت کند، باید راه‌هایی را مشخص کنید تا آنها از آن طریق بتوانند در دوره‌های حاد به شما کمک کنند. همچنین ممکن است به سیستم حمایتی خود اجازه دهید در زمان‌هایی که علایم اولیه شیدایی را می‌بینند با تیم درمان شما تماس بگیرند.

بیمار می‌تواند به سیستم حمایتی آموزش دهد تا قدرت آنها افزایش یابد و بتوانند در مشکلات مشارکت کنند و همچنین دربارۀ واکنش‌ها و پاسخ‌هایی که دوست دارد آنها از خودشان نشان دهند با آنها صحبت کند. با برنامه‌ریزی پیشاپیش، هنگامی که بیمار به‌طور نسبی خوب است، می‌تواند حداکثر کنترل را اعمال کند. به این طریق، سیستم حمایتی به‌عنوان کارگزاران برنامه بیمار خواهند شد و نه افرادی که محدودیت بر روی بیمار اعمال می‌کنند.

با نگارش یک قرارداد درمانی، بیمار و اعضای خانواده او یک برنامه جهت عمل کردن در صورت بروز دوره‌های خلقی آتی خواهند داشت. قرارداد درمانی کمک می‌کند تا بیمار و اطرافیات او بتوانند برای آنچه در طول اختلال خلقی دوقطبی و درمان آن رخ می‌دهد برنامه‌ریزی، کنترل و مشارکت کنند. هنگامی‌که قرارداد درمانی امضاء شد، درمانگر، اعضای خانواده و سیستم حمایتی، کارگزاران برنامه بیمار می‌شوند و نه افرادی که تصمیمات شما را کنترل می‌کنند. این دیدگاه به بیمار اجازه می‌دهد تا پیشاپیش در دوره‌ای که آرام است برای دوره‌های طوفانی برنامه‌ریزی کرده و در آن مشارکت کند.

نمونه قرارداد

قرارداد درمانی: تیم حمایت کننده

نقش/ رابطه خویشاوندی نام اطلاعات تماس

روان‌پزشک…………………………….. تلفن:……………….
درمانگر……………………………….. تلفن………………..
……………………………………….. تلفن………………..

گام بعدی در توسعه قرارداد درمانی، تشخیص ابزاری است که به من در کنترل اختلال دوقطبی کمک می‌کند تا بتوانم به بهترین نحو اهداف زندگی خود را دنبال کنم. تعداد زیادی از این ابزارها در فصول گذشته شناسایی شدند. اکنون هدف من، مشخص نمودن ابزارهایی است که می‌خواهم از آنها استفاده کنم. جلوی هر یک از ابزارها و استراتژی‌های فهرست زیر را که قصد دارید در قرارداد درمانی خود از آنها استفاده کنید، تیک بزنید.

نظارت بر خلق خود به‌جهت مداخله درمانی زودهنگام

افکار افسرده……………………………………
نشانگان افسردگی………………………………
افکار هیپومانیک…………………………………
نشانگان هیپومانیک……………………………..
رفتارهای هیپومانیک……………………………

اقدام سریع هنگام دریافت نشانه‌های افسردگی یا شیدایی

تماس با شماره تلفن روان‌پزشک خود…………………..
تماس با شماره تلفن درمانگر خود……………………..
تماس با شماره تلفن فرد حامی…………………………
حفظ برنامه منظم خواب و فعالیت…………………….
حفظ برنامه منظم اتفاقات خوشایند……………………
ارزیابی افکار منفی یا بیش از حد مثبت خود…………………..
گفتگو با خانواده برای راه‌های مقابله…………………………..
محدود کردن استفاده از الکل و اجتناب از هرگونه مصرف مواد غیردارویی………………………..
موارد دیگر………………………………….

برداشتن قدم‌هایی جهت نگاه داشتن خلق در محدوده دلخواه
خوردن همه داروهایی که پزشک تجویز کرده است.
ملاقات منظم روان‌پزشک هر ……… ماه یک‌بار.
ملاقات منظم درمانگر هر …………ماه یک‌بار.
حفظ برنامه منظم خواب.

داشتن برنامه‌ای منظم که حداقل سه فعالیت ارزشمند را هر روز به‌جهت مقابله با استرس در خود دارد.

اجتناب از مصرف زیاده از حد الکل.
اجتناب از مصرف هرگونه مواد و داروهای غیرقانونی.
عدم استفاد از الکل در سی روز آتی.
عدم استفاده از مواد مفرح در سی روز آتی.
نظارت بر افکار و ارزیابی صحت و سقم آنها.
در میان گذاشتن اطلاعات خود با اعضا خانواده در رابطه با سبک‌های ارتباطی که منجر به کاهش استرس می‌گردد.
موارد دیگر ………………………………………………………………………………….

تماس با افراد ذیل در زمان داشتن افکار خودکشی
تماس با شماره تلفن روان‌پزشک ……………………………………………………….
تماس با شماره تلفن درمانگر …………………………………………………………..
تماس با شماره تلفن فرد حامی ………………………………………………………..
موارد دیگر ………………………………………………………………………………….

هر زمان احتمال ارتکاب خودکشی را در خود می‌بینم تا زمان دیدن شخصی دیگر از خودم محافظت کنم یا به اتاق فوریت‌های محلی برسم.

اگر در حال افسرده شدن هستم از تیم حمایت‌کننده خود می‌خواهم که:
با من درباره نشانگان من گفتگو کند (چه کسی………………)
برنامه‌هایی از رویدادهای خوشایند ایجاد کند (چه کسی………)
درباره راه‌های کاهش استرس بحث کند (چه کسی……………..)
اطمینان حاصل کند داروهایم را می‌خورم (چه کسی…………..)
در صورت عدم‌توانایی من با دکترم تماس بگیرد (چه کسی………)
موارد دیگر…………………………

اگر در حال مانیک شدن هستم از تیم حمایت کننده خود می‌خواهم که:
با من درباره نشانگانم گفتگو کند (چه کسی ………………………)
با من درباره کم کردن فعالیت‌هایم گفتگو کند (چه کسی …………………)
در صورتی که تحریک‌پذیر شده‌ام اجازه دهد تنها باشم (چه کسی …………………)
از بچه‌ها، حیوانات خانگی و چیزهای دیگر مراقبت کند (چه کسی …………………)
کار بانکی را از من بگیرد (چه کسی ……………………..)
سویچ ماشین را از من بگیرد (چه کسی ………………………)
من را به بیمارستان ببرد (چه کسی ……………………)
موارد دیگر ………………………………………………..

من درک می‌کنم که این قرارداد توسط من طراحی شده است تا نقش فعّال‌تری در روند درمان خود داشته باشم. هدف من آن است که حداکثر کنترل را از طریق برنامه‌ریزی برای تیم حمایت‌کننده جهت مراقبت از من داشته باشم. از این طریق، همه تصمیمات آتی مورد سنجش قرار می‌گیرد. این قرارداد تنها در صورتی تغییر می‌کند که دو هفته قبل به همه اعضای این قرارداد به‌صورت کتبی اعلان کرده باشم.

امضاهای افراد قرارداد

امضاء…………………………………. تاریخ ………..
امضاء ………………………………… تاریخ………….

در نهایت، خودکشی مسئله بسیار نگران‌کننده‌ای است که ارتباط بالایی با اختلال دوقطبی دارد. در مطالعه‌ای که توسط براون، بک، استیر و همکاران (براون و همکاران، ۲۰۰۰) صورت پذیرفت، مشخص شد میزان خودکشی در افراد دوقطبی چهار برابر بیشتر از متوسط بیماران روان‌پزشکی می‌باشد و بیماران دوقطبی، بالاترین میزان خطر را در انجام خودکشی موفقیت‌آمیز دارند. بیماران دوقطبی که اختلال مصرف مواد نیز دارند، نرخ بسیار بالاتری در خودکشی دارند به‌نوعی که آنها را در گروه همواره در خطر قرار می‌دهد (دالتون و همکاران، ۲۰۰۳). بر اساس تحقیقات انجام شده از نمونه‌های بیماران دوقطبی، نرخ شیوع اقدام به خودکشی در طول عمر یک فرد، رقم بسیار بالای ۳۰ درصد را نشان می‌دهد.

۱۰. یادگیری مهارت‌های حل مساله: در زمانی که خلق بیمار طبیعی است باید چگونگی مواجهه با مسائل را به بیمار آموزش داد تا در زمان بحران نیز بتواند از آن استفاده کند.

اولین تکنیک تاثیرگذار، به تعویق‌اندازی تصمیم است. تکنیک درنگ به بیمار کمک می‌کند تا فشار درونی‌اش برای اقدام کاهش یابد. فرد به‌خود می‌گوید فعلا تا ۴۸ ساعت آینده هیچ تصمیمی نمی‌گیرم. بعد از آن می‌توانم با کمک گرفتن و مشورت با سیستم حمایت خود تصمیم بگیرم. این امر به بیمار کمک می‌کند تا یاد بگیرد برای وصول به خواسته‌های خود می‌تواند صبوری کند. این درحالی است که بیمار دوقطبی بسیار تکانشی عمل می‌کند و بالاخص در هنگام حمله مانیک تصمیمات عجولانه و بدون فکر می‌گیرد.

در تکنیک کتاب سیاه بیمار تمام ایده‌ها و تصمیمات خود را که در دوره مانیا به‌ذهنش می‌رسد، بر روی کاغذ می‌نویسد و آن را به درمانگر و یا یکی از اعضای سیستم حمایتی خود نشان می‌دهد و تنها پس از گفتگو درباره جنبه‌ها مثبت و منفی آن تصمیم خود را به مرحله اجرا می‌گذارد.

در تکنیک اولویت‌بندی فعالیت‌ها از بیمار دوقطبی که اصرار دارد همه فعالیت‌های موردنظر خود را به‌طور همزمان انجام دهد خواسته می‌شود تا با کمک درمانگر و یا یکی از اعضای سیستم حمایتی خود فعالیت‌ها را در دو گروه فعالیت‌هایی که انجام آنها لازم است و فعالیت‌هایی که لذت‌بخش است ولی ضروری نیست، اولویت‌بندی کند. فرد ابتدا فهرست فعالیت‌های ضروری را انجام داده و سپس به گروه فعالیت‌های لذت‌بخش می‌پردازد.

در تکنیک آرامش‌بخشی به خود بیمار لیست فعالیت‌ها و موقعیت‌هایی را که در آن احساس آرامش می‌کند شناسایی و فهرست می‌کند تا در هنگام بروز بحران از آنها استفاده کند. فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی- دوش آب گرم- گوش دادن به موسیقی ملایم- مطالعه کتاب و موقعیت‌هایی مانند اتاق خودم- منزل مادربزرگ و … .

در تکنیک مواجهه از بیمار خواسته می‌شود لیستی از کارها و یا موقعیت‌هایی که از آنها اجتناب می‌کند را تهیه کند. اجتناب از موقعیت‌ها باعث تشدید دوره افسردگی در فرد می‌شود. انجام فعالیت‌هایی مانند ملاقات دوستان، شروع به فراگیری و یا ادامه فراگیری یک مهارت و … می‌تواند احساس کفایت را در بیمار ایجاد کند و باعث تقویت مثبت او شود که تاثیر مثبتی بر دوره افسردگی می‌گذارد.

نکته: داروی گیاهی در درمان اختلال دوقطبی شامل مواردی می‌شود که به فرد آرامش می‌دهد. در مقاله‌ی درمان اضطراب تمامی این موارد به‌طور مشروح ذکر شده است. همچنین منیزیم همانند لیتیوم عمل می‌کند. می‌توانید از مواد غذایی حاوی منیزیم مانند اسفناج- برگ چغندر- لوبیا و بادام هندی استفاده کنید.

برای درک بهتر علایم اختلال دوقطبی، مقاله‌ی بیماری اختلال دوقطبی چیست را مطالعه نمایید.

منابع:

۱. هافمن، دیوید و همکاران (۱۳۸۶). درمان شناختی رفتاری برای بزرگسالان. مترجم: دکتر کامیار سنایی. نشر ارجمند.
۲. قهاری، شهربانو (۱۳۹۲). سنجش و درمان اختلال دو قطبی. نشر قطره.

اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، بهمن ۹۶.

درباره مدیریت سایت

۴۸ نظر

 1. سلام.من دختر هستم ۲۲سالمه. امسال پنجمین سالی بود کنکور دادم و فشار عصبی شدیدی رو تحمل کردم.چون هم تو کنکور شکست خوردم هر سال و هم دوسال پیش عشقم ولم کرد و من دوسااله احساس میکنم دیییونه شدم.یه هفته شاد شادم یه هفته افسرده ترینم و همه رو اذیت میکنم.بیس روز عشقمو فراموش میکنم و به آینده امیدوار میشم.دوباره برمیگردم سمتش و پشت سر هم بهش پیام میدم و از اینکه تو گذشته دلمو شکست صتا پیام پشت هم میدم بعدش گریه میکنم چرا اینکارو کردمو اصلا کنترلی روی رفتارم ندارم با اینکه دیگه بعش احساسی ندارم و اونم منو تنها گذاشته دو هفته خوبم یه هفته بهش مدام پیام میدم و اون رو هم اذیت میکنم.اصلا نمیتونم تصمیم بگیرم یه روز میگم میرم دانشگاه دو روز بعد میگم من هیچی نمیشم.تو رو خدا چیکار کنم.از وقتی عشقم رفت و با حرفاش دلم میشکست اینطور شدم.قبلش اینقدر حالم خوب بود که الگو همه بودم.وقتی بهش پیام میدم و نردم میکنه هزاربرابر بدتر میشم

  • سلام عزیزم. خیلی خوشحالم که خودت متوجه حالت هستی و قبول داری که خلقت بالا و پایین میشه. این مهمترین عامل در کنترل تغییرات خلق است. شما هم می توانید دارو مصرف کنید و هم اینکه با راهکارهایی که در مقاله گفتم تغییرات خودت را کنترل کنی. نباید خودت رو در معرض اخبار و اطلاعات در رابطه با دوست قبلی ات قرار بدهی. هر گونه ارتباطی از جمله فیسبوک اینستا و…را قطع کن. چون به تو استرس وارد میکند و یاداوری گذشته می شود که باعث خشم تو و تحریک تو می شود. مقاله زیر را در این زمینه مطالعه کنید.
   https://dr-sanaie.com/%D8%B1%D8%A7%D8%A8%D8%B7%D9%87-%D8%B9%D8%A7%D8%B7%D9%81%DB%8C/

 2. سلام.من دختری سی و شش ساله هستم مجرد کارشناس مترجمی زبان مبتلا به اختلال دوقطبی نوع دوم از هیجده سالگی تحت درمان بودم ولی تحت نظر روانشناس نبودم.حدود سه بار عود بیماری داشتم البته باید بگم شرایط محیطی ناآرومی داشتم بهرحال با تلاش خودم تا حدزیادی با اختلالم کنار اومدم.من بخاطر فشارعصبی بستری هم شدم البته در مدتهای کوتاه. دوبار خودم قرص قطع کردم و بارآخردکتر اولم تشخیص داد که دارو قطع میشه.که پزشک رو تغییر دادم.الان که مقاله شمارو خوندم بعضی علایم رو دیدم که بمن کمک کرد تشخیص بدم کجا خودم باید مراقب خودم وهیجاناتم باشم.الان دوسالی هستش که مستقلم و از محیط تشنج ب دور حتی مسوولیت مادر مریضمم ب عهده منه.داروی قبلی من لیتیوم بود که تشخیص دادن به کلیه ام داره آسیب میزنه وگاهی الانزاپین گاهی کلونازپام و پرفنازین البته تو این هیجده سال بیشتر لیتیوم با دوز کم.تو شروع بیماری باتشخیص سریع شوک گرفتم.تیروئید من مدام چک می شد الان چندسالی هستش که با آزمایش ژنیک متوجه شدم کم کاری تیروئید هاشیماتو هم دارم.که تحت نظر متخصص هستم.خواستم بدونم آیا مشکل تیروئید که دیر تشخیص داده شد مرتبطه به اختلال دوقطبی یا نه؟واینکه من خوندم این بیماری بعد از بالارفتن سن بهبود پیدا میکنه درسته یا نه؟امیدوارم این بیماری درمانش کشف بشه وآرزوی بعدی منم این هستش که بقبه مارو درک کنن و مسوولین به وضعیت بیمارستانها رسیدگی کنن وروشهای قرون وسطی رو بزارن کنار مثل بستن بیمار.انداختن تو اتاق ایزوله.شاید نظر من رو تایید نکنید ونزارید تو سایتتون ولی بنظرم نگهداری معتادها آدمهای با مشکلات شدید روانی و ادمایی که مشکل کمتری دارن همه در ی مکان منطقی نیست.ممنون می شم سوالاتمو رو جواب بدین.

  • سلام. بیماری دوقطبی موضوعی ازثی است و کمتر به موردی مانند تیروید ارتباط دارد ولکن مشکل تیروئید می تواند مانند سایر استرسور ها عمل کند. اکثر بیماری های روانی از جمله دوقطبی با افزایش سن قابل کنترل تر می شود.
   انتقاد شما در نحوه رسیدگی به مشکلات روانی کاملا درست است و شاید پیشرفت و گذر زمان این مشکل را حل کند. کتاب جذاب تاریخ جنون نوشته میشل فوکو به همین مورد اشاره دارد. البته این کتاب ما را به آینده امیدوار می کند.

 3. سلام،لطفا در استان گلستان و مازندران برای افسردگی شدید (مانیا ، دو قطبی) پزشکی متعهد و دلسوز معرفی فرمایید. با سپاس.

 4. سلام ۲۲سالمه حدود دوساله پیش اتفاق بدی دررابطه با درسم افتاد و لحظات بدی گذروندم درصورتی که عاشق درس خوندنم واز ان موقع تا الان کنترلی روی احساساتم ندارم
  ممکنه از ی نفر خوشم بیاد اما بی دلیل بد از چند روز حتی نخاهم صدایش را بشنوم
  خیلی میخابم واگه نظمش بهم بریزه کل روز عصبی ام وسردرد.ولی بعضی شبا تا صبح خابم نمیبره و اونروزو با سردرد میگذرونم….در طول روز هم ساعاتی ناراحت و دپرس و لحظاتی بد رقص و اواز و پر انرژی ام . گاهی هم بی دلیل به گریه میفتم و گاهی پرخاشگری لحظه ای دارم
  صداهایی میشنوم ک دیگران نمیشنوند و وقتی میگویم مسخره ام میکنند
  به از دست دادن عزیزانم فکر میکنم و به گریه میفتم و با خودم میگم اگه یروزی از دست بدمشون خودمو میکشم
  نمیدونم چگونه ثبات احساساتمو بدست بیارم کمک کنید

  • سلام عزیزم. حتما به یک روانپزشک مراجعه کنید تا به شما دارو بدهند. پس از آن به یک درمانگر جهت یادگیری کنترل خلق مراجعه کنید.

 5. سلام اقای دکتر من نمیدونم چمه تقریبا یک سال میشه اینجوریم و امکان رفتن به روانپزشک رو ندارم
  همش به فکر خودکشی هستم وخوشحالیم خیلی شدیده و ناراحتیمم خیلی شدیده مثلا پنج دقیقه به شدت خوشحال و پنج دقیقه دیگه بشدت ناراحتم و بدون دلیل هستش و کلا این چرخه تو ۲۴ ساعت ادامه پیدا میکنه. توی جمع رو دوست ندارم
  مثلا جوریم وقتی تنها هستم خیلی خیلی ناراحتم و وقتی میرم تو جمع خیلی ناراحتر کلا نه خوشحالیم عادیه نه ناراحتی ام. هر دو حالت متوسط نمیشناسه هر دو حالت شدید هستنش دیگه زندگی غیر ممکن شده برام چیکار کنم البته علایم های دیگه م دارم مثل کم خوابی در حد چهار ساعت و…..

  • سلام. شما نشانه هاتون را کامل نفرمودید و در حدی که فرمودید شاید بتوان احتمال دوقطبی را در نظر گرفت. سایر علائم دوقطبی را مطالعه کنید و با خود چک کنید. در صورتی که همخوان بود حتما به روانپزشک مراجعه بفرمایید. راه دیگر، مراجعه به روانشناس جهت درمان غیر دارویی است.

 6. من یک بیمار اسکیزوفرنی ۳۱ ساله پسر هستم که تمامی علایم دوقطبی رو هم تجربه کردم. خدا رو شکر با دارو زندگیم تقریبآ آرومه. در حال حاضر تنها راه درمان من تلقینه. چون بیماری روانی دارم و چون دارو مصرف میکنم نمیتونم از فایلهای صوتی هیپنوتیزم که دربردارنده امواج مغزی است استفاده کنم چونکه بعد از چند بار بیماری و خصوصا افسردگی را تشدید میکند. اما با فکر ساده هم میشه تلقین کرد. کمی انضباط و اراده میخواد. کاش دوستان و تیمی شامل دکترها همکاری میکردند و یک تیم تشکیل میدادند تا هر روز همدیگه رو ملاقات کنیم و با هم در تماس بودیم و انگیزه میدادند تا برنامه تلقین رو به طور منظم ادامه بدم. تلقین راههای مختلفی داره مثلا میشه از روش کتاب “درمانگر نادیده” اثر گری کریگ کمک گرفت. این کتاب رایگانه و به صورت pdf در اینترنت موجوده. من افسردگی ماژور دارم و ارادم تا حالا ضعیف بوده. اما بهانه تراشی ممنوع. داروهای ضدافسردگی هم کمکم میکنند. فقط به همیاری نیاز دارم. من متاسفانه هیچ دوستی ندارم و کلا تو اجتماع راحت نیستم. مگه اینکه این افراد دوستای صمیمی من باشن. با خانما راحتترم و خیلی بهم روحیه میدن، اگه خشک و بداخلاق نباشن.

 7. با سلام و عرض خسته نباشید
  خواهشا راهنماییم کنید و خواهشاسعی کنید با حوصله جوابمو بدین که بتونم استفاده کنم
  من مادرم ۵۶ سال داره سال ۹۳ یک عمل جراحی سخت تحت عنوام تومور کاروتید داشت که تو تهران انجام شد خوشبختانه عمل موفقیت امیز بود بعد از چند روز که اوردیمش خونه کم کم دچار حواس پرتی شد و کم کم حرف زدنش از حالت عادی خارج شد و به جای رسید که کسی رو نمیشناخت در واقع پرخاشگر هم شد و خواب هم اصلا نداشت تا حالا تو زندگیش اینجوری نشده بود و ما هم اینجور ندید بودیمش فکر می کردیم از عوارض عمل بعد از یک مدت خوب میشه ولی روز به روز بد تر شد این پروسه ۲ هفته طول کشید تا این که بردیمش پیش دکتر متخصص عصاب روان شکر خدا با مصرف یه دو تا ارامبخش و یکسری قرص های مخصوص بیماری دو قطبی به حالت اول برگشت و نزدیک یک ماه قرص مصرف کرد کاملا عادی شد تا این که در سال ۹۷ بعد گذشت ۳ یا ۴ سال یک حالت پرحرفی و افسردگی بهش دوباره دست داد که همون روز اول بردیمش پیش دکترش و با یه ارام بخش و یک روز بستری در بیمارستان نگذاشتیم علائم بیماری عود کنه (در واقع ترسیدیم مثل دفعه قبل شه و اصلا مطمئن نبودیم اینجوری میشه ولی بردیمش سریع دکتر) و با دیدن همون علائم روز اول تحت درمان قرارش دادیم
  بعد از بستری شدن دوباره داروهاشو شروع کردیم (داروهای درمان دو قطبی) خلاصه شش ماه دارو مصرف کرد بعد با توصیه پزشکش بعد شش ماه داروها به مرور کم و قطع شد البته نمیدونم واقعا تشخیص دکترش درسته با توجه به این شرایطی که براتون بازگو کردم ایا واقعا مادرم بیماری دو قطبی داره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!
  آیا طی این ۵ سال که مادرم بار اول وحشتناک دچار کم حافظه گی، حواس پرتی، عدم شناخت اطرافیان و پرت حرف زدن شد و تا جای پیش رفت که کسی رو نمی شناخت و دقیقا چند روز بعد عملش بود ایا می توان گفت با توجه به این که قبلا اصلا نه سابقه داشته نه کسی داخل خانواده این بیماری رو داشته ایا واقعا بیماری دو قطبی داره؟؟؟؟؟؟؟؟
  الان همش استرس داریم که نکنه دوباره این اتقاق تکرار شه!! این تمام شرایط مادرم طی این ۵ سال بود لطفا راهنمایم کنید؟

 8. سلام
  حدودا ۸ سال است که متوجه اختلال دو قطبی در خود شده ام و خیلی منظم داروهای خود را مصرف کرده ام.
  در سال ششم بنا به تشخیص دکترم دوز دارو پایین آورده شد تا آهسته آهسته دارو قطع شود ولی متاسفانه بیماری من دوباره عود کرد و من که فکر میکردم روزی خوردن داروی لیتیم به پایان هواهد رسید اکنون فهمیدم که این بیماران با توجه به علم پزشکی کنونی باید تا پایان عمر دارو مصرف کنند…
  فکر میکنم که پزشکم به اندازه کافی با تجربه نیست و از این باب عذاب زیادی را بر من تحمیل کرد
  از شما تقاضا دارم که یه روانپزشک ترجیحا آقا که در امر کنترل این بیماری حاذق و با تجربه باشند در تهران به من معرفی کنید…
  از این که صحبتهای من توجه کردید تشکر میکنم
  در ضمن خیلی تلاش کردم که از دکتر همایون وقت بگیرم ولی ایشان مریض جدید قبول نمیکنند…

  • سلام. با تلگرام یا واتس اپ ۰۹۰۳۴۷۳۳۰۰۹ تماس بگیرید تا شماره روانپزشک با توجه به محل سکونت شما داده شود

 9. سلام اقای دکتر. ۶ ساله با اقایی در ارتباطم و بسیار عاشق همیم اما الان متوجه شدم که همچین بیماری داره . به مشاوری ک صحبت کرده گفته باید از من جدا شه . امکان جدا شدن اصن برام محاله چون شدیدا دوستش دارم و تصور یه ساعت دوریش محاله. خیلی تنهاست و خانواده ش خبر از بیماریش نداره . من چطور میتونم کمکش ک زودتری خوب شه . و بتونیم زودتری کنار هم زندگی کنیم

 10. سلام آقای دکتر
  مادر من ۷۵ ساله است حدودا سی ساله به بیماری دوقطبی و وسواس مبتلا می باشد . لیتیوم مصرف میکند ولیکن اثری ندارد . در سال ۹۷ دو بار بستری شده است. واین سری ۱۴ روز کلا نمیخوابه اگر هم با قرص خواب چند ساعت بخوابه از خواب میپره . ممنون میشم کمک کنید بفرمایین به چه دکتری باید مراجعه کنم. محل سکوت ما استان خوزستان می باشد و تهران میتونم بیارمش مشکلی نیست.

  • سلام. برای افرادی که دچار دوقطبی هستند و لیتیوم اثری بر آنها ندارد می توان داروهای دیگری را استفاده کرد. یک روانپزشک دیگر برای مادر پیدا کنید و حالات او را توضیح دهید تا داروی مناسب دریافت کنید.

 11. سلام اقای دکتر من سه سال دارم زجر میکشم داروهای زیادی هم خوردم ولی الان کمتر از سه سال پیش یه چیزی اومد به فکرم من کیم چیم کجام به دستام نگاه میکنم ابا برای منه بی انگیزی بی هدف واحساس پوچی میکنم چون حمله هم دارم تشخیص بیماری پانیک و افسردگی ودو قطبی را دادن ایا دارویی برای درمان قطعی این بیماری یا بهتر بگم دو قطبی هست من متولد هفتادم از سرترالین شروع کردم تا اپرلپت و دپاکین وهزار نوع قرص های دیگه

  • سلام. با توجه به سن و سال شما سوالهای ذهنی تون کاملا طبیعی است اما وقتی با احساس افسردگی ترکیب میشه شاید بجای آنکه باعث رشد و هدف مندی در شما بشه باعث شک و بی انگیزگی بشود. باید حتما در کنار یک روانشناس خوب و با موضوعات سوالات فلسفی خود را مطرح و درباره آن گفتگو کنید. سوالات ذهنی شما اتفاقا می تواند به شما انگیزه حرکت و هدفمندی بدهد. سعی نکنید از سوالات ذهنی خود فرار کنید. آنها هدف زندگی به شما می دهند.

 12. سلام.متولد ۵۹هستم.خواستگاری دارم بیمار دو قطبی هست.اروم هست .ایام عید به دلیل کار زیاد و کم خوابی و نخوردن قرص منتقل میشه به بیمارستان..امروز وقتی پدرایشان رو دیدم اصلا بهم توجه نکرد و مخالف این وصلته. تحمل این صحنه برای من درد اور بود که وقتی پسرش منو به پدرش معرفی کرد به حرف پسرش توجه نکرد ناراحت شدم اما خودم زدم بیخیالی..ولی تا حدودی با مادرش کنار میام.اقا پسر سه تا دارو میخوره از جمله لیتوم و…منم پسره رو دوست دارم پسر هم منو خیلی دوست داره و میگه تو درکم میکنی و نگرانمی.اما نگران اینده ام هستم و مخالف پدر با این ازدواج ….میشه دقیق منو راهنمایی کنید ممنون میشم

  • عزیزم مهم تر از اینکه پدر او با شما موافقت نداره، مشکل دو قطبی او باید برای شما مهم باشد. اینکه او من را دوست دارد و من او را دوست دارم قضیه ای نیست که بتواند شما را به ازدواج با او مطمئن کند. حتما پیش یک رواندرمانگر بروید تا شدت مشکل ایشان بررسی شود. هر چند وقت دچار این حالت می شوند و چگونه مشکل بروز می کند باید مورد بررسی قرار گیرد.

 13. سلام خسته نباشید
  دخترم۱۹ ساشه پشت کنکوری بوده سال سوم معدل بالای ۱۹ ولی سال چهارم افت شدیدی داشت معدلش ب ۱۷ رسید خیلی درس میخوند اصلا حاضر نبود ب کسی یا چیزی غیر از درس فکر کنه خلاصه تو کنکور رتبش خیلی بد شد و امسال برعکس سالهای قبل اصلا درس نمیخونه همش میگه برم بیرون و دوست داره بریم مهمانی ومهمان بیاد ولی تو جمع بادیگران ارتباط برقرا نمیکنه میگه دیگه دوست ندارم درس بخونم تست درسی رو اصلا نمیتونه بزنه میگه یادم رفته بعضی وقتها فکر میکنه و میخنده پیش روانپزشک بردم ریتالین و رسپریدون دادن وقتی میخورد تپش قلبش زیاد میشد قطعش کرد
  اصلا تمرکز فکری نداره
  خواهشمندم من را راهنمایی و کمک کنید

 14. مطالب سایت تون خیلی کامل و مفید است..
  ممنون از وقت و انرژی ای که میزارین

 15. سلام آقای دکتر من ۲۶ سالمه و دو قطبی دارم تا حالا یک بار دکتر مو عوض کردم وسواسم هم دارم دکتر جدیدم هم دکتر خوبی با هاش مشورت کردم گفتم آیا برای درمان وسواسم می تونم هیپنوتیزم انجام بدم بهم می گه هیپنوتیزم برات خوب نیست حالتو بد می کنه ولی من خودم خیلی دوست دارم هیپنوتیزم بشم نظر شما چیه آیا هیپنوتیزم چون که دو قطبی دارم برام بده؟

  • سلام جانم. هیپنوتتیزم پدیده عجیب و غریبی نیست که تا بحال برای شما اتفاق نیفتاده باشه. وقتی محو تماشای تلویزیون هستی در واقع هیپنوتیزم تلویزیون شده ای. خودت میتونی خود هیپنوتیزمی رو یاد بگیری. اما توصیه من برای شما آن است که اگر دوقطبی دارید لزومی به این کار نیست. هیچ تاثیری بر بهبود وسواس و دوقطبی در شما ندارد. به عبارت بهتر برای وسواس راهکارهای موثر دیگری وجود دارد که می توانید با کمک یک رواندرمانگر و نه روانپزشک از آنها بهره ببرید.

 16. سلام، من دانشجو پزشکی ام و سال پنجم ، چیزی ک منو نگران کرده اینه ک اکثر کارام رو نیمه کاره ول میکنم مثلا تابستونا چیزای جدید یاد میگرفتم ولی دیگه پیگیر نمی شدم والانم ک دانشگاه وقت کنم میرم کلاس غیر درسی و وقتی سرم شلوغ میشه ول می کنم ،کلا ادم شوخی هستم و زیاد مسائلو جدی نمی گیرم و بعضی وقتها حوصله هیچ کسیو ندارم ، نمی دونم مسائل درسی باعث میشه من بعضی وقتها کم بیارم و نوسان داشته باشم یا اینکه ب خاطر درسامه؟ ولی هیچ وقت ب خودکشی فکر نکردم یا اینکه نمیخام از پزشکی انصراف بدم ، یا بد دهن نیستم ، ب نظر شما دوقبی ام

 17. سلام آقای دکتر بسیار متشکر از مطالب کاملتون امیدوارم نتیجه این قدم بشر انسان دوستانه تون به شما برگرده.
  همسر من ۴۰ ساله هست و حدودا ۲۰ سال هست که دچار دوقطبی هست برای درمان پیش یک رواندرمانگر خوب توی شیراز می خوایم بریم اگر پزشکی می شناسین که بتونه به ما کمک کنه لطفا معرفی کنید این مسئله روی زندگی مون تاثیر زیادی گذاشته من دوست دارم کمک کنم تا شوهرم بتونه زندگی عادی داشته باشه.
  پیروز باشید.

  • سلام. شما برای دارو می توانید پیش روانپزشک بروید. داروهای دو قطبی کاملا مشخص است و هر روانپزشکی براحتی می تواند به شما کمک کند. اما شما باید یک رواندرمانگر (رواننشاس) خوب در شیراز پیدا کنید. متاسفانه من در شیراز کسی رو نمی شناسم.

 18. سلام
  خواهر من اختلال دوقطبی داره و متاسفانه به هیچ عنوان قبول نداره که بیماره و به شدت ما رو با رفتارهای پرخاشگزانه اش آزار میده ،حتی به پدر و مادرم فحاشی میکنه.
  تنها راهی که برامون باقی گذاشته بستری کردنه که ما هم خیلی نگرانیم بابت این موضوع
  آیا راه دیگه ای هم هست؟
  اصلا نمیشه باهاش صحبت کرد و واکنش نشون میده و از هیچکس حرف شنوی نداره

  • سلام. مهم ترین شرط در بهبود دو قطبی، پذیرش بیماری و همکاری در جهت کنترل حالات خلقی خود است. شما به عنوان خانواده باید محیط با ثبات – بدون تنش بوجود آورید. (چه تنش منفی و چه مثبت. حتی میهمانی های شلوغ برای فرد تنش زا است). فرد باید یک روتین ثابت داشته باشد. ساعت خواب و بیداری و غذای معین، فعالیتهای در حد متوسط و بدون فشار و … ولی در نهایت اگر فرد همچنان همکاری نمی کند چاره ای جز بستری کردن برای مدت کوتاه نمی باشد. اما باید بدانید بستری شدن درمان فرد نیست و تنها او را آماده می کند تا با درمانگر جهت کنترل خلق و هیجانات خود همکاری کند.

 19. WaQan mamnoOn aZ matalebe khoObetoOn

 20. سلام .من دختری ۳۲ ساله هستم. دوسال پیش حمله شدید شیدایی به من دست داد. با نعره های بی اختیار من در نیمه شب تمام همسایه ها بیدار شدند. فکر میکردم بزرگترین و برترین مخلوق خدا هستم و توهمات بسیار زیادی ذهنم رو زنجیر کرده بود فکر میکردم مامورم شیطان رو بکشم و خیلی چیزهای دیگه که باعث شد از شدت فشار ، سه روزه ۶ کیلو لاغر شم بعد از اون افسردگی شدید گرفتم دوسال این حال طول کشید و من مرتب دارو مصرف کردم و میکنم بعد از دوسال الان مدت ۸ ماهه حالم بسیار خوبه تنها دلیل حال خوشم خداونده که بعد از درماندگی من به دادم رسید. این که چجوری بماند . هر کس معجزه خاص خودش رو تجربه میکنه.فقط اونه که میتونم مارو از محبت و توجهش سیراب کنه. اگر دست از کمک خواستن از او برندارید ، به شما که مثل من درگیر بیماری هستید مژده میدم نجات پیدا خواهید کرد.چون خدا دستگیر به آخر خط رسیده هاست.

 21. سلام اقای دکتر
  خواهری دارم ۴٢ ساله ٣ تا بچه داره بعضی اوقات میگه شما بچه های من نیستید برادر های من نیستید مادر من نیستید خیلی خیلی معتقد اهل نماز روزه است مثل این میمونه که دیگه قرق شده تو قران دین یه بار سابقه رفتن از خونه داشت بعد از ٣ روز تو قم تو حرم پیداش کردیم به یه بنده خدایی گفته من باید خانوادم و بکشم که رفتم مشهد دنبال من نیان دیگه
  اقای دکتر از شما راهنمایی میخوام یا کسی معرفی کنید تو تهران کرج یا هر شهر دیگه ای

 22. سلام اقای دکتر من ۲۶ سال و دانشجو ام از بچگی این حالات دو قطبی داشتم ولی درمان و مصرف منظم دارو رو یک ساله که دارم اجراش می کنم دارو هام دپاکین و ریسپریدون و فلوکستینه خدا رو شکر ـخوبم الان من بیست واحد برای پاس کردنم ولی هرچی سعی میکنم که بشینم درس بخونم نمیشه ی نیرویی منو از سر جام بلند میکنه چی کار کنم ؟

  • شما احتمال زیاد دارای کمالگرایی نیز هستید و استانداردهای بالایی برای خودنون دارید. این موضوع ربطی به دو قطبی شما نداره. مقاله کمالگرایی را در سایت مطالعه کنید.

 23. سلام آقای دکتر متاسفانه برادر من در سن ۱۶سالگی به مدت ۱سال در خانه ماند و حتی به تلویزیون نگاه نمی کرد می ترسید گریه میکرد بعد از یک سال دیگر آرام و قرار نداشت به طور مثال گوشی را ۳میلیون میخرید و ۱میلیون می فروخت خودشو بزرگ می دونست الان ۲۴سالشه باز یک ماهه بیرون نمیره و رفتارهاش طبیعییه فقط دوس نداره غریبه ها رو ببینه بیرون به زور میبریم دکتر بردیم گفت بیماری دو قطبی داره به هیچ عنوان هم اهل سیگار و مواد مخدر نیست خواهشها کمکمون کنید

 24. سلام آقای دکتر گرامی
  بنده پسری دارم ۲۲ ساله که تمام ویژگیهای دو قطبی را که ذکر کردید دارد.
  حدودا پنج سال است که از روانگردانهای سنگین استفادهومیکند و حدودا یکساله که مواد مخدر هم استفاده میکنه.
  سه ماه میش به خواست خودش رفت به کمپ ولی یکماه پیش لغزش کرد و الان مصرفش بیشتر شده.
  راهکارهایی را که داده اید، رعایت نمیکند و اعتقادی بهوپاک ماندن و راهکارهای پزشکان ندارد.
  من و مادرش مستاصل شده ایم.
  اگر ممکنه تلفن و آدرس مطب را بفرمائید.
  با تشکر

  • سلام. ابتدا باید دو قطبی در او درمان شود در غیر اینصورت ترک کردن فایده نداشته و مجدد فرد بر می گردد. مطب بنده در استانبول است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*