خانه » روانشناسی » دکتر روانشناس » روانشناس در انگلستان
روانشناس در انگلستان

روانشناس در انگلستان

Author : Psychological Website

حدود ۱۰۰ هزار ایرانی در انگلستان ساکن هستند که نیمی از آنها در شهر لندن می باشند. لندن (London) بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر کشور انگلستان می باشد. این شهر در کنار رودخانه تیمز قرار دارد و تاریخی دوهزار ساله دارد. لندن یکی از شهرهای مهم تجاری- اداری- مالی- فرهنگی و سیاسی جهان است. جمعیت این شهر حدود ۸،۵۰۰،۰۰۰ نفر می باشد.

پیدا کردن روانشناس در انگلستان و یا لندن و یا هر جای دیگری خارج از کشور ایران برای ایرانیان می‌تواند اندکی چالش‌برانگیز باشد. اما با وجود امکانات نوینی که به‌وجود آمده است، افرادی که در خارج از کشور ساکن هستند نیز می‌توانند همانند ایرانی‌های ساکن ایران از خدمات روانشناختی بهره‌مند شوند. بر طبق آمار بدست آمده حدود ۴۰ هزار مهاجر ایرانی در لندن ساکن هستند که تعداد زیادی از آنها نسل اول مهاجر محسوب می شوند و بنابراین فارسی زبان اول آنها محسوب می شود. بهمین دلیل شاید مراجعه به مشاور انگلیسی زبان نتواند نیاز آنها را مرتفع سازد. زیرا زبان مهمترین وسیله ارتباط با یک مشاور است و بنابراین داشتن یک زبان مشترک که مشاور و مراجع هر دو بر آن تسلط کامل دارند برای انتقال احساسات درونی ضروری می باشد.

از سویی دیگر لندن یکی از شهرهای گران دنیا محسوب می شود و هزینه بالای مشاوره در این شهر بسیاری از ایرانیان را از دریافت کمک از یک متخصص باز می دارد و در نتیجه مجبور هستند با دوستان و بستگان خود مشورت کنند که در بسیاری از موارد ممکن است راهگشا نباشد و این مشورت ممکن است بیش از منطق بر احساسات استوار باشد. بدلیل تفاوت نرخ ارز در سالهای اخیر و همچنین بواسطه پیشرفت تکنولوژی مشاوره با متخصصینی که در ایران ساکن هبستند از لحاظ هزینه مقرون بصرفه تر خواهد بود و بنابراین هزینه بالای مشاوره دیگر نمی تواند مانعی برای ایرانیان ساکن لندن و انگلستان باشد.

اکثر ما می‌دانیم که در هنگام افسردگی و یا اضطراب می‌توان به روانشناس مراجعه کرد، اما شاید کمتر آگاه باشیم که در چه موارد دیگری می‌توان به روانشناس یا رواندرمانگر در انگلستان یا لندن مراجعه نمود. از جمله این موارد می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 1. اختلالات خلقی از جمله افسردگی، اختلال دو قطبی
 2. اختلالات وسواس مانند اختلال بد شکلی بدن، اختلال موکنی، اختلال وسواس موکنی
 3. اختلالات اضطرابی مانند پانیک، فوبیا، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب فراگیر، اضطراب اجتماعی
 4. اختلالات عصبی رشدی مانند اوتیسم، بیش فعالی و عدم تمرکز، اختلال یادگیری، تیک عصبی
 5. اختلال‌های شخصیتی مانند شخصیت منزوی، شخصیت وسواسی، شخصیت خودشیفته
 6. اختلال خوردن از جمله بولیمیا و آنورکسیا
 7. اختلالات خواب
 8. مشکلات ارتباطی از جمله مشکلات در ارتباط با همسر، خانواده و اطرافیان
 9. شناخت خویشتن
 10. فرزند پروری
 11. طلاق و ازدواج

اما پیش از آنکه یک روانشناس در انگلستان و یا لندن و یا هر جای دیگری بیابیم، باید ویژگی‌های یک روانشناس خوب را مدنظر داشته باشیم. چه ویژگی‌هایی می‌تواند به ما اطمینان دهد که یک روانشناس مناسب و کارآمد را به طور مثال روانشناس در انگلستان یافته‌ایم. در ادامه به بعضی از این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم.

 1. حس همدلی: مهمترین ویژگی یک روانشناس خوب، حس همدلی با مراجع است. همدلی یک مشاور یعنی توانایی درک احساسات مراجع. اگر روانشناس، خود از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی رشد نیافته باشد، نمی‌تواند به مراجع مهر بورزد و با او احساس همدلی کند؛ زیرا خود آنقدر درگیر خویشتن است که توان گذر از خود و برقراری ارتباط با خویشتن دیگری را ندارد.
 2. دانش و بینش: اگرچه داشتن تحصیلات و دانش در زمینه روان انسان شرط لازم برای یک روانشناس است، ولکن شرط کافی نمی‌باشد. یک روانشناس خوب باید دارای بینش و تجربه کافی باشد. او باید خود مسیر رشد و تعالی را به پیش رفته باشد و از مصائب تعالی روان آگاه باشد. شاید بتوان دانش یک روانشناس را از میان مقالات و نوشته های او دریافت کرد ولی بینش یک مشاور به جهان بینی او ارتباط دارد. نحوه تفکر او به انسان و باور به ارزش ذاتی هر انسان، باور به نسبی بودن حقیقت و احترام به همه باورها بدون هرگونه پیشداوری از جمله مواردی است که بینش مشاور را تشکیل می دهد.
 3. قدرت ارتباط: یک روانشناس خوب مهارت برقراری ارتباط با مراجع را بنحو احسن دارد. او می‌داند چگونه احساس امنیت را در مراجع به‌وجود بیاورد تا مراجع بتواند در فضای درمان، احساس راحتی کند و مشکلات خویش را به‌راحتی بیان نماید. از جمله فاکتورهای مهم مشاور قدرت بیان او می باشد. هر قدر مشاور فن بیان بهتری داشته باشد از نیروی واژگان بهتر بهره می جوید و تاثیر گذار تر خواهد بود.
 4. تشویق و حمایت: یک روانشناس خوب موجب تشویق و حمایت مراجع است. او می‌داند که چگونه به مراجع انگیزه بدهد، زیرا یک روانشناس خوب باور دارد که انسان فارغ از شرایط کنونی خود، پر از استعدادهای کشف نشده می‌باشد. او باور دارد که در صورتیکه شرایط مهیا شود، همه انسان‌ها قابلیت رشد و تعالی را دارند. یک روانشناس خوب در ورای چهره شکست خورده، غمگین، خشمگین و شخصیت رشد نیافته و پر از مشکلات مراجع، باید به قابلیت‌های انسانی هر فرد یقین داشته باشد؛ در غیر اینصورت درمانگر خود ناامید از ایجاد هرگونه تغییری خواهد شد زیرا از جمله مشکلات مراجع آن است که به قابلیتهای خویش باور ندارد و خود را ارزشمند نمی داند. در صورتی که مشاور به قابلیتهای ذاتی هر انسانی باور داشته باشد و هر انسانی را مملو از گهرهای گرانقدر بداند تلاش می کند تا این گهرهای گرانقیمت را معادن انسانی کشف و استخراج کند. این تلاش مشاور به مراجع نیز انگیزه بیشتری می دهد تا بر ویژگیهای خود کار کند.
 5. تعهد اخلاقی: پایبندی به اصول اخلاقی و تعهد کاری از جمله مواردی است که در صورتی که مشاور فاقد آن باشد می‌تواند به‌شدت به مراجع صدمه بزند. زیرا مهمترین فاکتور در درمان اعتماد بین مشاور و مراجع است. اگر مشاور پایبند به اصول اخلاقی نباشد متاسفانه به‌دلیل خاصیت جلسات درمان به‌راحتی می‌تواند از اعتماد مراجع سوءاستفاده کند. مراجعی که مستاصل و ناامید به درمانگر پناه می‌برد و راز دل خود را با او می‌گوید در صورتی که جواب اعتماد خود را نگیرد صدمه شدیدی خواهد خورد. به‌طور مثال یکی از اصول مهم مشاوره رازداری می‌باشد. مشاور باید هر آنچه مراجع به او می‌گوید را در سینه خود حفظ کند و آنها را حتی به نزدیکترین فرد مراجع نیز بازگو نکند.  

علاوه بر این موارد، به بسیاری موارد دیگر نیز می‌توان اشاره کرد که در حوصله این مقاله نمی‌باشد.

مطالعه کنید:  روانشناس ایرانی در کویت

ارتباط با دکتر کامیار سنایی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، مهر ۹۷.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

روانشناس در آنکارا- سایت تخصصی روانشناسی

روانشناس ایرانی در آنکارا

پیدا کردن یک روانشناس در آنکارا برای ایرانیان با توجه به ویژگی‌های خاص این کشور و تفاوت فرهنگی احتمالاً اندکی ...