دکتر روانشناس

دکتر روانشناس ایرانی در انگلستان و روانشناس ایرانی در لندن

مقدمه

حدود ۱۰۰ هزار ایرانی در انگلستان ساکن هستند که نیمی از آنها در شهر لندن می باشند.

لندن (London) بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر کشور انگلستان می‌باشد. این شهر در کنار رودخانه تیمز قرار دارد و تاریخی دوهزار ساله دارد. لندن یکی از شهرهای مهم تجاری- اداری- مالی- فرهنگی و سیاسی جهان است. جمعیت این شهر حدود ۸،۵۰۰،۰۰۰ نفر می‌باشد.

پیدا کردن روانشناس در انگلستان یا لندن یا هر جای دیگری خارج از کشور ایران برای ایرانیان می‌تواند اندکی چالش‌برانگیز باشد. اما با وجود امکانات نوینی که به‌وجود آمده است، افرادی که در خارج از کشور ساکن هستند نیز می‌توانند همانند ایرانی‌های ساکن ایران از خدمات روانشناختی بهره‌مند شوند. بر طبق آمار به‌دست آمده حدود ۴۰ هزار مهاجر ایرانی در لندن ساکن هستند که تعداد زیادی از آنها نسل اول مهاجر محسوب می‌شوند و بنابراین فارسی زبان اول آنها محسوب می‌شود. به همین دلیل شاید مراجعه به مشاور انگلیسی زبان نتواند نیاز آنها را مرتفع سازد. زیرا زبان مهمترین وسیله ارتباط با یک مشاور است و بنابراین داشتن یک زبان مشترک که مشاور و مراجع هر دو بر آن تسلط کامل دارند برای انتقال احساسات درونی ضروری می‌باشد.

از سویی دیگر لندن یکی از شهرهای گران دنیا محسوب می‌شود و هزینه بالای مشاوره در این شهر بسیاری از ایرانیان را از دریافت کمک از یک متخصص باز می‌دارد و در نتیجه مجبور هستند با دوستان و بستگان خود مشورت کنند که در بسیاری از موارد ممکن است راهگشا نباشد و این مشورت ممکن است بیش از منطق بر احساسات استوار باشد. به‌دلیل تفاوت نرخ ارز در سال‌های اخیر و همچنین به‌واسطه پیشرفت تکنولوژی مشاوره با متخصصینی که در ایران ساکن هستند از لحاظ هزینه مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود و بنابراین هزینه بالای مشاوره دیگر نمی‌تواند مانعی برای ایرانیان ساکن لندن و انگلستان باشد.

رزومه دکتر سنایی

مواردی که در صورت وجودشان باید به روانشناس مراجعه نمود

اکثر ما می‌دانیم که در هنگام افسردگی و یا اضطراب می‌توان به روانشناس مراجعه کرد، اما شاید کمتر آگاه باشیم که در چه موارد دیگری می‌توان به روانشناس یا رواندرمانگر در انگلستان یا لندن مراجعه نمود. از جمله این موارد می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 1. اختلالات خلقی از جمله افسردگی، اختلال دو قطبی (درمان)
 2. اختلالات وسواس مانند اختلال بد شکلی بدن، اختلال موکنی، اختلال وسواس موکنی
 3. اختلالات اضطرابی مانند پانیک، فوبیا، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب فراگیر، اضطراب اجتماعی
 4. اختلالات عصبی رشدی مانند اوتیسم، بیش فعالی و عدم تمرکز، اختلال یادگیری، تیک عصبی
 5. اختلال‌های شخصیتی مانند شخصیت منزوی، شخصیت وسواسی، شخصیت خودشیفته
 6. اختلال خوردن از جمله بولیمیا و آنورکسیا
 7. اختلالات خواب
 8. مشکلات ارتباطی از جمله مشکلات در ارتباط با همسر، خانواده و اطرافیان
 9. شناخت خویشتن
 10. فرزند پروری
 11. طلاق و ازدواج

ویژگی‌های روانشناس خوب

اما پیش از آنکه یک روانشناس در انگلستان و یا لندن و یا هر جای دیگری بیابیم، باید ویژگی‌های یک روانشناس خوب را مدنظر داشته باشیم. چه ویژگی‌هایی می‌تواند به ما اطمینان دهد که یک روانشناس مناسب و کارآمد را به طور مثال روانشناس در انگلستان یافته‌ایم. در ادامه به بعضی از این ویژگی‌ها اشاره می‌کنیم.

دکتر روانشناس ایرانی در لندن

حس همدلی:

مهمترین ویژگی یک  دکتر روانشناس خوب، حس همدلی با مراجع است. همدلی یک مشاور یعنی توانایی درک احساسات مراجع. اگر روانشناس، خود از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی رشد نیافته باشد، نمی‌تواند به مراجع مهر بورزد و با او احساس همدلی کند؛ زیرا خود آنقدر درگیر خویشتن است که توان گذر از خود و برقراری ارتباط با خویشتن دیگری را ندارد.

مهارت‌های حرفه‌ای:

روانشناسان باید از لحاظ احساسی، ادراکی داشته باشند تا بتوانند آنچه را که بیمار می‌گوید و همچنین زبان بدن بیمار را تجزیه و تحلیل کنند. آنها باید کاملاً بر احساسات خود کنترل داشته باشند تا زندگی شخصی آنها، به زندگی حرفه‌ای آنها نفوذ نکند. این ویژگی به طور کلی با حرفه‌ای بودن همراه است، اما روانشناسان به ویژه باید برای جلب اعتماد بیماران، ثبات و همدلی را هم نشان دهند. مهمتر از همه، روانشناسان بدون توجه به اینکه با چه تیپ شخصیتی متولد شده‌اند، نیاز به سطح بالایی از تمرکز و مهارت‌های تحلیلی عالی دارند.

دانش و بینش:

اگرچه داشتن تحصیلات و دانش در زمینه روان انسان شرط لازم برای یک روانشناس است، ولکن شرط کافی نمی‌باشد. یک روانشناس خوب باید دارای بینش و تجربه کافی باشد. او باید خود مسیر رشد و تعالی را به پیش رفته باشد و از مصائب تعالی روان آگاه باشد. شاید بتوان دانش یک روانشناس را از میان مقالات و نوشته های او دریافت کرد ولی بینش یک مشاور به جهان بینی او ارتباط دارد. نحوه تفکر او به انسان و باور به ارزش ذاتی هر انسان، باور به نسبی بودن حقیقت و احترام به همه باورها بدون هرگونه پیشداوری از جمله مواردی است که بینش مشاور را تشکیل می دهد.

قدرت ارتباط:

یک روانشناس خوب مهارت برقراری ارتباط با مراجع را بنحو احسن دارد. او می‌داند چگونه احساس امنیت را در مراجع به‌وجود بیاورد تا مراجع بتواند در فضای درمان، احساس راحتی کند و مشکلات خویش را به‌راحتی بیان نماید. از جمله فاکتورهای مهم مشاور قدرت بیان او می باشد. هر قدر مشاور فن بیان بهتری داشته باشد از نیروی واژگان بهتر بهره می جوید و تاثیر گذار تر خواهد بود.

تشویق و حمایت:

یک روانشناس خوب موجب تشویق و حمایت مراجع است. او می‌داند چگونه به مراجع انگیزه بدهد. زیرا باور دارد انسان فارغ از شرایط کنونی خود، پر از استعدادهای کشف‌نشده می‌باشد. او باور دارد در صورتیکه شرایط مهیا شود، همه انسان‌ها قابلیت رشد و تعالی دارند. یک روانشناس خوب در ورای چهره شکست‌خورده، غمگین، خشمگین و شخصیت رشدنیافته و پر از مشکلات مراجع، باید به قابلیت‌های انسانی هر فرد یقین داشته باشد. در غیر اینصورت درمانگر خود ناامید از ایجاد هرگونه تغییری خواهد شد. زیرا از جمله مشکلات مراجع آن است که به قابلیت‌های خویش باور ندارد و خود را ارزشمند نمی‌داند. در صورتی که مشاور به قابلیت‌های ذاتی هر انسانی باور داشته باشد و هر انسانی را مملو از گهرهای گرانقدر بداند تلاش می‌کند تا این گهرهای گرانقیمت را معادن انسانی کشف و استخراج کند. این تلاش مشاور به مراجع نیز انگیزه بیشتری می‌دهد تا بر ویژگی‌های خود کار کند.

تعهد اخلاقی:

پایبندی به اصول اخلاقی و تعهد کاری از جمله مواردی است که در صورتی که مشاور فاقد آن باشد می‌تواند به‌شدت به مراجع صدمه بزند. زیرا مهمترین فاکتور در درمان اعتماد بین مشاور و مراجع است. اگر مشاور پایبند به اصول اخلاقی نباشد متاسفانه به‌دلیل خاصیت جلسات درمان به‌راحتی می‌تواند از اعتماد مراجع سوءاستفاده کند. مراجعی که مستاصل و ناامید به درمانگر پناه می‌برد و راز دل خود را با او می‌گوید در صورتی که جواب اعتماد خود را نگیرد صدمه شدیدی خواهد خورد. به‌طور مثال یکی از اصول مهم مشاوره رازداری می‌باشد. مشاور باید هر آنچه مراجع به او می‌گوید را در سینه خود حفظ کند و آنها را حتی به نزدیکترین فرد مراجع نیز بازگو نکند.

مهارت حل مساله:

درست مانند هر شغلی، همه چیز در روانشناسی همیشه طبق برنامه عمل نمی‌کند. مشکلات پیش خواهد آمد و باید حل شود. روانشناسان خوب باید راهبردهای جایگزین در دسترس داشته باشند و بتوانند به سرعت آنها را اجرا کنند. مهارت حل مساله در واقع مسائل رایجی را که ممکن است مانع کار شوند، در بر می‌گیرد. گاهی اوقات اتفاقات غیرمنتظره‌ای رخ می‌دهد، و روانشناس باید برای نجات مراجعش وارد عمل شود و تغییری ایجاد کند.

علاوه بر این موارد، به بسیاری موارد دیگر نیز می‌توان اشاره کرد که در حوصله این مقاله نمی‌باشد.

 

ارتباط با دکتر کامیار سنایی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 18 میانگین: 3.7]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫5 نظرها

 1. سلام خسته نباشید من میخواستم بپرسم پسر ۱۲ ساله ای دارم که خیلی پرخاشگری میکنه یا من اینطوری فکر می‌کنم میشه در این مورد کمک کنید که به مشاوره احتیاج داره یا نه ممنون از پاسخ گویی شما

 2. سلام ، من عسل خادم هستم . دکتر روانشناس با رویکرد روانپویشی . مایل به همکاری برای رواندرمانی آنلاین و خدمت رسانی به هموطنان خارج از ایران هستم.

 3. سلام آقای دکتر. خسته نباشین.
  من از سه ماه پیش دچار استرس و غم شدم. علت خاصی نداشته. نمیتونم مثل قبلا کارهامو با تمرکز انجام بدم. شاید هم انجام بدم ولی فکر میکنم کامل انجام نشدن. سوالی ازتون داشتم. آیا هر انسانی میتونه روی تمام رفتارها و احساساتش کنترل داشته باشه؟ اگر زمانی متوجه بشه که کنترل نداره، یعنی افسرده هست؟

  1. خوشحالیم که مقاله دکتر روانشناس ایرانی در انگلستان و روانشناس ایرانی در لندن مورد توجه قرار گرفت. بله بهتر است برای درمان اضطراب به یک روانشناس ایرانی در لندن مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا