درمان کمال گرایی- سایت تخصصی روانشناسی

درمان کمال گرایی چیست؟

Author : Dr. Kamyar Sanaie

درمان کمال گرایی چیست؟ آیا درمان دارویی کمالگرایی قابل اعتماد است؟ درمان شناختی کمالگرایی چیست؟ بهترین درمان شخصیت کمال گرا چیست؟

برای آنکه دریابیم درمان کمال گرایی چیست در ابتدا باید با کمال گرایی آشنا شویم. کمال گرایی اگرچه در نگاه اول امری مثبت به‌نظر می‌رسد، ولکن با توجه به نتایج منفی آن، مانند اضطراب، افسردگی، اختلال خوردن، تیک و وسواس موکنی و …، در زندگی افراد باید بین پیشرفت‌گرایی که امری مثبت می‌باشد با کمال گرایی تمایز قایل شد. افراد کمال گرا در همه جا و همیشه بدون در نظر گرفتن شرایط خود، دیگران و محیط، خواهان کسب بهترین عملکرد می‌باشند.

آنها در درون خود فشاری دایمی برای حرکت به‌سوی هدف‌های غیرواقع‌بینانه و استانداردهای بالا احساس می‌کنند. آنها در درون خود بایدهایی دارند که با واقعیت‌های دنیا همخوانی ندارد. بایدهایی مانند: باید ۲۰ بگیری، باید اول شوی، نباید اشتباه کنی، باید در مصاحبه قبول شوی، تا در دانشگاه قبول نشدی نباید کسی بفهمد که برای کنکور درس می‌خوانی، نباید شکست بخوری و … . با توجه به استانداردهای غیرواقع‌بینانه‌ای که کمالگراها برای خود تعیین می‌کنند، آنها باور دارند که هیچوقت خوب عمل نکرده‌اند؛ بنابراین آمادگی زیادی برای افسردگی و اضطراب دارند. افسردگی از آنکه به هدف‌های غیرواقع‌بینانه خود نرسیده‌اند و اضطراب از آنکه نکند که به این هدف‌ها نرسند.

مشخص‌ترین تمایز افراد کمالگرا نسبت به افراد پیشرفت‌گرا آن است که افراد کمالگرا استانداردها و عملکرد خود را بر اساس مقایسه با دیگران تعیین می‌کنند. هدفی مطلوب است که او را بالاتر و برتر از دیگران کند. دانش‌آموز کمالگرا در جایی که باقی افراد ۱۵ گرفته‌اند، به ۱۷ راضی و خشنود است؛ ولکن اگر دیگران ۱۷  گرفته باشند، او تنها به نمره ۱۹ یا ۲۰ راضی می‌شود. به‌عبارتی دیگر، ملاک ارزیابی عملکردش دیگران هستند و نه خودش. در حالیکه فرد پیشرفت‌گرا استانداردها و عملکرد خود را بر اساس گذشته خود می‌سنجد و تنها به رشد و پیشرفت خود توجه دارد و خود را با کسی مقایسه نمی‌کند. کمال گرا اشتباه را یک شکست شخصی تلقی می‌کند، ولی پیشرفت‌گرا شکست را راهی برای یادگیری می‌داند. کمال گرا تنها با یک نتیجه عالی راضی می‌شود و از مسیر لذت نمی‌برد، در حالیکه پیشرفت‌گرا توانایی آن را دارد که از مسیر رشد خود لذت ببرد. او از نتیجه و فرایند کار، هردو، احساس خوشحالی می‌کند و در نتیجه اگر کاری به نتیجه مطلوبش نرسد، از پای در نمی‌آید. کمال گرا به‌شدت در برابر انتقاد موضع می‌گیرد، ولی پیشرفت‌گرا آن را مفید دانسته و از آن استقبال می‌کند.

کمال گرایی فرد می‌تواند در یک یا چندین حوزه باشد. حوزه‌هایی مانند نظافت، تحصیل، همسرداری، مادری، خانه‌داری، شغل، موسیقی و ورزش.

بنابر تجربه دریافته‌ام که کمال گرایی اگرچه از سنین کودکی در فرد وجود دارد، ولکن خود را در سنین ۱۵ تا ۱۸ سالگی آشکار می‌کند. زمانی که اثرات منفی آن را فرد کم‌کم احساس می‌کند، زیرا پیش از آن وظایف زندگی آنقدر اندک است که او می‌تواند بدون آنکه فشاری را بر خود احساس کند، آنها را به‌طور کمال گرایانه انجام دهد. تا این سنین، نوجوان تنها وظیفه درس خواندن را بر عهده دارد که آن را با تمام توان دنبال می‌کند و می‌تواند در این حوزه به نحوی که مطلوب نظر خودش می‌باشد، عمل کند. ولکن اندک اندک وظایف دیگری نیز به زندگی او اضافه می‌شود که تمایل دارد همچنان آنها را نیز کمال گرایانه انجام دهد. ولکن او مقدار انرژی ثابتی دارد و انجام همه وظایف به‌نحو کمال گرایانه مقدور نمی‌باشد، و او احساس شکست، ناتوانی و بی‌ارزشی می‌کند، و در اینجاست که او به جهت طلب کمک به کلینیک‌های روان‌درمانی مراجعه می‌کند.

برای پاسخ به سوال ( درمان کمال گرایی چیست ) باید در ابتدا بین دو نوع کمالگرایی تمایز قائل شویم. کمال گرایی درونی و کمال گرایی بیرونی. در نوع درونی، تمرکز فرد بر رفتارها و عملکرد خود می‌باشد و بیشتر بر عملکرد خود انتقاد می‌کند؛ در حالیکه در نوع بیرونی، فرد کمالگرا از نوع عملکرد و رفتار دیگران ناراحت است و آنها را افرادی بی‌هدف و در حالت‌های شدید آن، لایق احترام نمی‌داند.

کمال گرایی به عزت‌ نفس کم ارتباط دارد. فردی که دارای عزت نفس اندک است و یا عزت نفس او مبتنی بر عملکرد و تلاش او می‌باشد، به‌جهت جبران عزت نفس خود استانداردهای غیرواقع‌بینانه‌ای برای خود وضع می‌کند تا پس از وصول به آن برای مدت کوتاهی احساس رضایت از خود کند. مشکل آنجاست که این اهداف چنان استانداردهای بالایی دارند که فرد در وصول به اغلب آنها با شکست مواجه می‌شود و در نتیجه دست از تلاش خود بر می‌دارد و رفتارهایی چون مسامحه‌کاری و اجتناب از خود نشان می‌دهد و خود را به زیر تیغ تند انتقاد می‌برد. در صورتی که گاهاً پس از تلاش بسیار به موفقیت در امری نیز واصل شود، باعث می‌شود تا باور نادرست او در زمینه داشتن استاندارد بالا تایید و تقویت شود و در نتیجه او استاندارد بالاتری را برای خود تعیین می‌کند که در نهایت به شکست او منجر می‌شود.

کمال گرا در نظر نمی‌گیرد که برای وصول به هدف غیرواقع‌بینانه خود، چگونه جنبه‌های دیگر زندگی خود را تعطیل کرده است تا به یک هدف غیرواقع‌بینانه خود دست یابد. دانش‌آموزی که تمام تلاش خود را می‌کند تا در رقابت با دیگران رتبه اول شهر خود شود، به‌ناچار از حوزه‌های دیگر زندگی همچون روابط اجتماعی، ورزش، تفریح و مهارت‌های زندگی غفلت می‌ورزد.

کمال گرایی چیست؟ برای پاسخ دقیقتر باید به دلایل و نشانه‌های کمال گرایی اشاره کنیم.

کمال گرایی چیست ؟

دلایل کمال گرایی چیست؟

دلایل کمال گرایی هنوز مشخص نمی‌باشد و تحقیقات علمی به‌طور دقیق علل کمال گرایی را کشف نکرده‌اند، ولکن روانشناسان دلایل زیر را برای کمال گرایی بر می‌شمارند:

۱. والدینی که کودک را به‌صورت مشروط دوست دارند.

۲. والدینی که کودک را برای موفقیت‌ها و شکست‌ها مورد تشویق و تنبیه قرار می‌دهند و کودک احساس می‌کند تنها در هنگام موفقیت است که مورد توجه قرار می‌گیرد.

۳. تعیین استانداردهای بالا برای کودک.

۴. والدین کمال گرایی که الگوی کودک هستند.

۵. آمادگی ژنتیک.

مقاله مرتبط: رشد و افزایش عزت نفس

نشانه‌های کمال گرایی چه می‌باشند؟

۱. تفکر صفر یا صد (همه یا هیچ): از نظر فرد کمالگرا افراد، عملکرد و نتایج به‌دست آمده یا خوب هستند و یا بد. کاری که انجام داده است یا عالی است یا افتضاح. کمال گرا توان طیفی دیدن امور را ندارد.

۲. کمال گرا مدام در حال قضاوت کردن و انتقاد از خود می‌باشد. او نسبت به خود بسیار سخت‌گیر است و بدون توجه به آنکه دلیل اشتباه او چه بوده است، خود را شماتت می‌کند.

۳. فرد کمال گرا حق اشتباه برای خود قایل نمی‌باشد.

۴. فرد کمال گرا استانداردهای سطح بالا دارد و با موفقیت‌های کوچک خوشحال نمی‌شود. دیگران نیز از آنجایی که به هدف‌های کوچک دلخوش هستند، از نظر او افرادی عبث بوده و آنها را قبول ندارد.

۵. فرد کمال گرا در قیدِ بایدها گیر کرده است. او بکن نکن‌های زیادی در ذهن دارد. ذهن او پُر از قوانین لازم‌الاجرا و دست و پا گیر است و در انجام هر کاری تنها باید روش خاصی که مدنظر او است، اعمال شود و در غیراین‌صورت مورد قبول او قرار نمی‌گیرد.

۶. احساس رضایت از خود در کمال گرا وابسته به عملکرد و نحوه واکنش دیگران به او است. او نهایت تلاشش را می‌کند تا بهترین عملکرد ممکن را به‌دست آورد تا از این طریق تایید دیگران را به‌دست آورد.

۷. کمال گرا دائماً به اشتباهات گذشته خود فکر می‌کند.

۸. کمال گرا در شروع و اتمام کار تعلل می‌ورزد. تعلل در شروع کار به‌جهت آن است که او منتظر فرصتی است که کار را با نهایت انرژی شروع کند تا مطمین شود کار را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. تعلل در خاتمه نیز به جهت آن است که مطمین شود کار در نهایت کمال خود است و هیچ نکته‌ای جا نمانده است.

۹. فرد کمال گرا به دیگران برای انجام کارها اعتماد ندارد و خود باید بر انجام همه امور نظارت مستقیم داشته باشد.

۱۰. فرد کمال گرا کارهای نیمه تمام زیادی دارد، چرا که ترجیح می‌دهد کاری را نیمه رها کند ولکن ناکامل به اتمام نرساند.

۱۱. فرد کمال گرا از انتقاد دیگران ناراحت می‌شود و توان شنیدن آن را ندارد.

۱۲. فرد کمال گرا هنر لذت بردن از زندگی را بلد نمی‌باشد. او تنها به کارهایی می‌پردازد که از نظر او هدفی دارد. او با بازی، میانه خوبی ندارد.

۱۳. فرد کمال گرا همیشه احساس می‌کند وقت و عمرش را تلف کرده است.

۱۴. رسیدن به هیچ هدفی فرد کمال گرا را راضی نمی‌کند و پس از وصول به هدف الف، هدف ب را برای خود تعیین می‌کند، زیرا کمالگرا هیچ زمانی از موقعیت و جایگاه خویش راضی نمی‌باشد و برای او زندگی تنها عبارت از پیشرفت می‌باشد (پیشرفت با رشد متفاوت است. رشد عبارت است از پیشرفتی هارمونیک و همه جانبه).

درمان کمال گرایی چیست؟

در پاسخ به سوال درمان کمال گرایی چیست باید گفت بهترین درمان کمال گرایی ، تغییر باورهای شناختی نادرست و ناکارآمد به باورهای شناختی درست و کارآمد و مطابق با واقعیت است. مثال: اگر یک شیرینی بخورم، دیگر تفاوتی نمی‌کند با آنکه ده تا بخورم. پس حالا که یک عدد خورده‌ام، رژیم خود را می‌شکنم- باید نمره الف بگیرم وگرنه این رشته را دیگر ادامه نمی‌دهم- نباید در هنگام اجرای پیانو هیچ اشتباهی می‌کردم، پس دیگر هیچ جا پیانو نمی‌زنم.

مطالعه کنید:  داستان زندگی یک کمالگرا

تحریفات شناختی که اغلب افراد کمال گرا دچار آن هستند، عبارت است از:

۱. صفر و صد یا سیاه و سفید دیدن امور: افراد کمالگرا به‌دلیل آنکه در کلاس موسیقی، ورزش، دانشگاه به آن استانداردی که در تصور خود دارند نرسیده‌اند، کلاً موسیقی، ورزش و یا دانشگاه را رها می‌کنند، زیرا در نظر آنان یا باید عالی باشند و یا آنکه انجام آن کار ارزشی ندارد.

۲. باید اندیشی: افراد کمالگرا برای هر کاری تعداد زیادی باید در ذهن دارند و در صورتی که مطابق آن بایدها رفتار نکنند، خود را مورد سرزنش قرار می‌دهند و شکست خورده می‌دانند. مثال: نباید آن حرف را در جمع بیان می‌کردم. بایستی حواسم می‌بود که احتمال دارد او از من این سوال را بکند. باید نتیجه امتحان من عالی بشود.

۳. توجه انتخابی: ذهن فرد کمالگرا تنها به عدم موفقیت‌ها و شکست‌های خود می‌اندیشد و موفقیت‌های خود را نادیده می‌گیرد و باور دارد که موفقیت‌های او را هرکس دیگری نیز می‌تواند به‌دست آورد و از نظر او موفقیتی واقعاً به‌حساب می‌آید که کس دیگری به آن نرسیده باشد.

۴. تعمیم بیش از حد: کمالگرا مانند همه افراد دیگر دچار شکست می‌شود، ولکن او شکست خود را به همه موارد دیگر تعمیم می‌دهد و خود را شکست خورده محسوب می‌کند.

۵. استانداردهای دوگانه: کمالگرا در صورتی که دیگران موفقیت اندکی کسب کنند، آن را موفقیت محسوب می‌کند؛ ولکن در مورد خود بسیار سخت‌گیر است و استاندارهای بالایی برای موفقیت دارد.

۶. فاجعه‌سازی: فرد کمالگرا هر مساله‌ای را موضوع مرگ و زندگی در نظر می‌گیرد، بنابراین نرسیدن به هدف موردنظر (حتی زمانی که هدف او غیرواقع‌گرایانه است) برای او بیش از میزان واقعی آن اهمیت دارد.

تمرین اول در درمان کمال گرایی :

برای شناخت و تغییر باورهای ناکارآمد کمالگرایانه و در نتیجه درمان کمال گرایی جدول زیر را مانند نمونه انجام دهید.

واقعهباورهااحساسات در ابتداچالش با باورهااحساسات بعد از چالش
واقعه را شرح دهید.در این رابطه چه افکاری به ذهن من می‌آید؟ این افکار به من چه می‌گفتند؟نوع و میزان احساسات را از ۰ تا ۱۰۰ درجه‌بندی کنید.این باور من چه تحریف شناختی دارد؟ آیا به طریق دیگری نیز می‌توان به موضوع نگاه کرد؟نوع و میزان احساسات را از ۰ تا ۱۰۰ درجه‌بندی کنید.
در رختخواب خوابیده‌ام و به عملکرد خود در مصاحبه فکر می‌کنم.کل مصاحبه را خراب کردم (صفر یا صد)- من همیشه گند می‌زنم (تعمیم بیش از حد)غم ۷۰

اضطراب ۵۰

من تنها یک سوال را جواب ندادم و این معنایش این نیست که مصاحبه را کلا خراب کردم- بعضی سوالات را عالی جواب دادم- من در بسیاری از زمینه‌ها عملکرد خوبی داشته‌ام.غم ۵۰

اضطراب ۳۰

تمرین دوم:

برای انجام تمرین دوم در درمان کمال گرایی باید ابتدا به حوزه‌های کمال گرایی اشاره کرد، زیرا هر فردی در همه حوزه‌ها الزاماً کمال گرایی نمی‌کند، بلکه در بعضی از حوزه‌ها رفتارهای کمال گرایی از خود نشان می‌دهد و درمان کمال گرایی باید معطوف به آن حوزه‌ها باشد. حوزه‌های کمال گرایی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

۱.اندام

۲. زیبایی

۳. لباس و آرایش

۴. تحصیل

۵. عملکرد در موسیقی

۶.عملکرد در ورزش

۷. عملکرد شغلی

۸ .عملکرد در روابط اجتماعی

۹.ثروت (ماشین- خانه و …)

۱۰. رژیم

پس از آنکه حوزه‌های کمال گرایی خود را مشخص نمودید، لازم است که با سه اصطلاح که در کمال گرایان وجود دارد، آشنا شوید تا بتوانید مصادیق آن را در خود کشف کنید.

الف) اجتناب:

فرد کمال گرا به جهت استانداردهای بالایی که برای خود تعیین می‌کند، در اکثر مواقع به هدف خود نمی‌رسد و در نتیجه خود را شکست خورده محسوب می‌کند. به این دلیل سعی می‌کند از حوزه‌هایی که فکر می‌کند به هدف خود نمی‌رسد، اجتناب کند. مثال: کمال گرا از سخنرانی در کلاس درس اجتناب می‌کند، زیرا می‌ترسد مبادا اشتباه کند. از رفتن به کلاس ورزش اجتناب می‌کند، زیرا فکر می‌کند نمی‌تواند به میزانی که باید، لاغر شود؛ بنابراین با نرفتن به کلاس ورزش از خود در برابر شکست محافظت می‌کند تا بدین ترتیب عزت نفس او جریحه‌دار نشود.

مقاله مرتبط: یک راه‌حل برای درمان نگرانی

ب) اهمال‌کاری:

فرد کمال گرا تا جای ممکن کارهای خود را به تعویق می‌اندازد، زیرا منتظر فرصتی طلایی است تا کار مدنظرش را با تمام انرژی و حداکثر کمال انجام دهد، ولی معمولاً این زمان طلایی کمتر برای او به‌وجود می‌آید و اگر هم به‌وجود آید، دوام نخواهد داشت و او مدت زمانی با انرژی زیاد، فعالیت موردنظرش را انجام می‌دهد و سپس آن را رها می‌کند.

مثال: کمال گرا مدام رفتن به کلاس موسیقی را به تعویق می‌اندازد. زمان تحویل تکلیف را به عقب می‌اندازد.

ج) اطمینان‌طلبی:

فرد کمال گرا مداوماً از هر طریقی می‌خواهد مطمئن شود که کاری که انجام می‌دهد، درست است. یا از دیگران می‌پرسد و یا آنکه خود، کارش را مکرراً چک می‌کند.

مثال: کمال گرا از دیگران دائماً می‌پرسد که آیا به نظر آنها به اندازه کافی لاغر شده است. آیا در جمع رفتار مطلوبی داشته است. آیا لباس او زیبا و موردپسند می‌باشد.

حال با آگاهی از اصطلاحات فوق، جدول زیر را کامل کنید.

حوزه کمال گرایی و موضوع آنفکرهیجاناجتناباهمال‌کاریاطمینان‌طلبی و چک کردن
تحصیل- نوشتن تکلیفباید تکلیفم در حد عالی باشد- باید نفر اول شوم- آبرویم می‌رود اگر تکلیفم مورد قبول استاد قرار نگیرد.اضطراب – ترسبهتر است تکلیفم را ندهم- به جایش در امتحان کتبی جبران می‌کنم.تکلیفم را فردا انجام می‌دهم، امروز انرژی ندارم.از دوستم می‌پرسم آیا به نظر او تکلیفم خوب است؟ باید یک بار دیگر تکلیفم را چک کنم تا چیزی از قلم نیفتاده باشد.

سایر روش‌های درمان کمال گرایی چیست؟

۱. خود را با دیگران مقایسه نکنید.

۲. از اشتباهات خود فرار نکنید، بلکه آنها را راهی برای یادگیری و موفقیت‌های آتی بدانید.

۳. در نظر بگیرید که هرکاری چه مقدار در کل زندگی شما موثر است و چه مقدار نتایج آن موقتی و محدود است. انتخاب یک لباس یا کلاس موسیقی در کل سرنوشت شما تاثیر آنچنانی ندارد. پس هر کاری را مساله مرگ و زندگی ندانید و اشتباهات جزیی را درشت‌نمایی نکنید.

۴. به جنبه‌های مثبت خود بها بدهید. در پایان روز، هر کار مثبتی که انجام داده‌اید را بنویسید. چه قدم‌هایی برای رسیدن به هدف‌های خود برداشتید.

۵. هدف‌های خود را به اهداف کوتاه‌مدت‌تری تقسیم کنید و پس از وصول به هر کدام، احساس رضایت کنید.

۶. تنها به نتیجه ناظر نباشید. از انجام کار نیز لذت ببرید. اگر ورزش می‌کنید، از آن لذت ببرید و به فکر برد و باخت نباشید.

۷. اوقات بیشتری را برای تفریح و لذت بردن از زندگی اختصاص دهید.

۸. با ترس‌های خود مواجه شوید. فرد کمال گرا می‌ترسد که به‌خاطر اشتباهش، دیگران قضاوت بدی درباره او کنند. بنابراین، برای مواجهه با این ترس، عمداً در مقابل دیگران کار اشتباهی انجام دهید. کلمه‌ای را اشتباه بگویید، چیزی را از دست خود بیندازید، درباره موضوع ناآشنایی حرف بزنید و از دیگران تقاضای کمک کنید.

انجام تمرینات این مقاله ( درمان کمال گرایی ) به شما در درمان کمال گرایی و وصول به یک زندگی شاد کمک خواهد نمود.

۹. همواره به خود یادآور شوید که اگر بخواهید شخص موفقی باشید هیچوقت نمی توانید همه افراد را راضی کنید. باید به یاد داشت که هیچ‌کس تا به حال به موفقیت‌های بزرگ دست نیافته یا مرزهایی را به سمت تغییری خلاقانه سوق نداده‌ که در طی آن دیگران به طور ۱۰۰ درصدی او را تأیید کرده باشند. نه افلاطون، نه ماهاتما گاندی، نه مائو زدونگ، نه نلسون ماندلا. اگر شما به نحوی قادر بودید بی باکی، عزت نفس و دلبستگی بی‌پایان برای برتری­ هماهنگ شوید، درست مانند آن‌ها شما قادر به فرار از انتقاد, حسادت و دشمنان نخواهید بود. همانطور که تدی روزولت نشان داد، شما مجبور نیستید که روابط سالم را برای دستاوردهای موفق قربانی کنید. اگرچه همسر جوانش فوت کرد، اما روزولت از ازدواج طولانی و شاد با همسر دوم خود لذت برد و آن‌ها صاحب پنج فرزند شدند. رفتارهای ناخوشایند اجتماعی می‌توانند شما را در مسیر موفقیت قرار دهند، بدون این که عزیزان خود را از خودتان دور کنید.

درمان کمالگرایی با دارو

کمالگرایی یک سبک زندگی و نوع نگاه به دنیا می باشد. مسلما سبک زندگی و نوع نگاه را نمی توان با دارو تغییر داد. وقتی صحبت از درمان کمالگرایی با دارو می شود منظورمان کاهش عوارض کمالگرایی مانند اضطراب و افسردگی ناشی از کمالگرایی می باشد. بنابراین درمان دارویی کمالگرایی نمی تواند به تغییر نگرشهای فرد منجر شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، مرداد ۹۶.

۳۴ نظر

 1. سلام دکترجان مطلب خوبی بود سپاسگزارم.
  من به حالت کمال گراییم پی بردم و منشا اون رو در تربیت کودکیم که پدر پرخاشگر و مادر استرسی داشتم که البته خیلی برام زحمت کشیدن و اینکه اینکار زشته این رفتار بده و غیره،آدم توانمندی هستم ،احساسم اینه که یک شیرم که لایه ای از اضطراب و تایید طلبی ضعیفم کرده ،قدرتم به گربه تقلیل پیدا کرده.
  خیلی جز نگرم در کارام ،از اشتباه کردن میترسم و میخوام کارام بی عیب باشن،فوق العاده وظیفه شناسم ولی ،هنگام مسولیت مضطرب میشم و خیلی وقتا دوست دارم از زیرش در برم،سخت گیر و دقیقم،کمکم کنید راحت گیرتر بشم.
  چجوری شروع کنم به درمان خودم،میخوام منو از قفس رها کنید.
  اهل مطالعه هستم اگر کتابی هم معرفی بفرمایید ممنون میشم
  لطفا بگید چجوری شروع کنم تا بهترین نتیجه رو بگیرم.
  باز هم از شما و مطالب مفیدتون سپاسگزارم

 2. سلام و خسته نباشید
  برای درمان کمالگرایی در ازدواج وقتی اون جدولی که در سایت گذاشتین رو نوشتیم اونوقت چیکار کنیم، همون یه بار نوشتن کافیه؟ یا باید چند بار بنویسیمش؟ ویا اینکه باید هر روز همون رو تکرار کنیم؟
  برای درمان کمالگرایی در ازدواج باید چه کارهایی انجام و دهیم و چه کتابایی مفیدن؟

  • کامیار سنایی

   سلام. شما باید اون جدول را برای مدتی دائما تکرار کنید و مدام قسمتهای جدیدی از شخصیت و ویژگیهای خود را در زندگی روزمره کشف کنید. با تکرار بیشتر متوجه می شوید که در چه جاخایی کمالگرایی دارید و بیشتر تسلط بر انها می یابید.

   • من مشکلم در ازدواج هست
    یعنی کمالگرایی در خیلی از امور دارم ولی الان به صورت حاد با نامزدم مشکل دارم(البته اون نمیدونه و من سعی میکنم نارضایتیم رو بروی خودم نیارم)
    درواقع میخام برای کمالگرایی در ازدواج کمکم کنید
    از نظر زیبایی باهاش مشکل دارم…همهچیز شخصیتش خوبه، خوبه چهرش، ولی هر کار میکنم نمیتونم بپذیرم، میگم باید بهتر باشه
    حالا من باید اون جدول رو برای زیباییش پر کنم و هر روز همون رو تکرار کنم تا اروم بشم؟ دیگه کاری نمیخاد انجام بدم؟
    میشه یه راهنمایی کامل بهم بدین، خیلی داغونم
    ممنونتون میشم

    • سلام. شما اگر واقعا نپذیرید که ایشان قرار نیست از هر لحاظ بهترین باشند پس از ازدواج با ایشان دچار مشکل خواهید شد. ما در ازدواج دنبال بهترین نیستیم بلکه قرار است با مناسب ترین و هماهنگ ترین فرذ ازدواج کنیم. ازدواج مسابقه نیست که بخواهیم برنده شویم. شما با یک مشاور در این زمینه مشورت کنید تا بر روی ساختارهای فکری خود کار کنید.

 3. سلام،
  بسیار ممنون از مطالب کامل، عالی و تخصصی شما. با اینکه من خودم روانشناس هستم، بسیار استفاده کردم.
  موفق و موید باشد.

 4. بینهایت سپاس من هم مبتلا به کمال گرایی منفی هستم که سبب احساس افسردگی درونی و نارضایتی ۸ ساله در من شده و باعث شکست در امتحان مهمی که ۸ سال در پی قبولیش هستم همه من را فرد شادی می پندارند اما در خود احساس ناکامی دارم

 5. با سلام

  خیلی مقاله کامل و جامعی بود و بسیار مفید و آموزنده بود.

  بسیار متشکرم از شما

 6. سلام و عرض ادب و وقت بخیر خدمت دکتر سنائی و دست اندر کاران عزیز این مجموعه
  _
  من به کمال گرایی مبتلا بودم و این را نمی دانستم و حتی فکر می کردم که کمال گرایی خوبه چون اسمش طوریه که فکر می کردم خوبه _

  الآن تبعات کمال گرایی را هنوز در زندگیم دارم و به دلیل اینکه خیلی مورد آسیب کمال گرایی بودم الآن دیگه می خوام زودتر به روال اصلی زندگیم برسم و راحت و آسوده و اجتماعی و صمیمی زندگی بکنم _

  اگر راهکاری در مورد زدودن اثرات و تبعات کمال گرایی دارید برای من بیان بفرمائید _

  در ضمن و دارای یک نیروی ماورایی هستم که ارتباط تله پاتی هم دارم و این ارتباط تا چند وقت قبل تحت کنترلم نبود و تازه یاد گرفته ام که کنترلش بکنم

  به همین دلیل زدودن اثرات کمال گرایی برای من خیلی مهمه

  سپاسگزارم بابت این اطلاعات که به من دادید چون من با شناخت کمال گرایی که بزرگترین دشمن من هست،
  متوجه شدم که زندگیم را خیلی راحت می تونم به شکل و فرم دلخوهم برای خودم خلق بکنم//
  احساس خوبی دارم//
  مرسی_

 7. سلام و خسته نباشید ممنون از مقاله خوبتون
  من همیشه میدونستم که به ناهنجاری تو رفتارم دارم ولی نمیدونستم چیه همیشه سر در گم و مضطرب، گاهی پرانرژی ولی بعدش کاملا خالی میشدم ساعت ها روی کاغذ برنامه ریزی دارم برا انجام کارها ولی تو عمل هیچ پیشرفتی ندارم چون همیشه دنبال اون زمان طلایی هستم، مدام سرم تو کتابها و سمینارهای موفقیته، ولی در عمل موفقیتی ندارم. امروز فهمیدم سندروم کمالگرایی دارم
  هر موقع شرایط ازدواج پیش اومده به دو دلیل تن بهش ندادم گاهی فکر کردم حتما مورد خیلی عالیتری هست گاهی ترس از مورد پسند طرف مقابل واقع نشدن. با اینکه دانشجوی دکتری هستم اما شغلی ندارم که حس میکنم اونم به دلیل همین کمال گراییمه. اهمال کاری و کمبود اعتماد بنفس هم دارم.

  • کامیار سنایی

   اخیلی خوشحالم که آگاه شدید. آگاهی قدم اول و مهمترین قدم جهت غلبه بر مشکل کمالگرایی است.

 8. سلام یه سوال داستم
  من علاوه بر وسواس فکری عملی و خطاهای شناختی و کمالگرایی که با خوندن مقاله هاتون متوجه شدم دارم یه مشکل دیگم دارم و اونم اینه که وقتی فیلم میبینم از فیلم ها خیلی زیاد تاثیر میگیرم درحدی که دوسدارم اون سناریو ها واقعی بودن و من جای اون شخصیت ها میتونستم اون داستان و تو دنیای واقعی(نه به عنوان فیلم) زندگی کنم.
  گاهی انقدر غرق شخصیت ها میشم که از چیزی که هستم بدم میاد چون به نظرم خیلی ناکافیه و ناقصه.
  دوسدارم مثل فیلم ها میتونستم قهرمان و بی عیب و نقص باشم و زندگیم ماجراجویی زیادی داشته باشه.
  کاملا هم میدونم که این داستان ها نمیتونن واقعی باشن و کلی گریم و کارگردان و مشاور و سرمایه گذار پشت این قضیه ست که جذب شدن ما باعث میشه اونا بیشتر پول در بیارن ولی اصلا دست خودم نیست.گاهی میخوام یکی از شخصیت های فیلم های بی محتوایی مثل فیلمای ترکی باشم،گاهی فیلمای اکشن و معمایی رو مخم میره و دلم هیجان اونارو میخواد.
  میشه لطفا کمکم کنید،باید چیکار کنم؟این بیماری خاصیه؟اسم داره؟درمانش چطور هستش؟

  • کامیار سنایی

   سلام عزیزم. شما بیماری خاصی ندارید و فقط باید روی عزت نفس خودتون کار کنید. وقتی ما برای خودمون ارزش کمی قائل باشیم و برای ویژگی های منحصر بفرد خود که در هر کسی متفاوت است ارزش قابل نباشیم مدام جذب این یا اون میشیم چون احساس می کنیم اگر جای فلانی باشیم دوست داشتنی میشیم. دو تا مقاله رو بخونید در سایت. ۱٫ رشد و افزایش عزت نفس ۲٫ درمان خطاهای شناختی.(بجهت اینکه شما تمرکزتون بر خطاهای خود و نقاط قوت دیگری است. مثل اینکه پرتقال که ویتامین ث دارد حسرت هویج که ویتامین آ دارد را بخورد و نتواند ویژگی های خاص خود را بپذیرد و دوست داشته باشد. ضمن آنکه پذیرش حقیقی خود بعنوان یک انسان بمعنای پذیرش تمامی ویژگی های رشد یافته و رشد نیافته و یا ویژگی های خوب و بد می باشد )

 9. سلام. واااای که دارم دیوانه میشم. من همیشه بهترین شرایط و داشتم و همه حسرتش و میخوردن ولی از نظر خودم همه شرایطم مشکلات زیادی داره. اگر یه خونه بخرم به خریدش که انقدر نکته مثبتی هست توجه ندارم فقط میگردم دنبال نکات منفی و زشت اون خونه. الان خونه خریدم و دارم دیوانه میشم از دست اونجا. خیلی کثیفه، خیلی مشکلات داره ولی فقط از نظر من. افرادی و برای تعمیرات اوردم که هر روز با یکیشون دعوا دارم. چون اصلا نمیتونن کاری که من میخوام و انجام بدن. همیشه یه جای کارشون میلنگه. آخه چرا باید کسی که کاری بلد نیست بره تو شغلی؟ من اینو درک نمیکنم. که بعدش بخواد اعصاب ملت و خورد کنه. من بهترین شغل ممکن و که هر کسی آرزوشه از دست دادم . با بهترین حقوق و مزایا . فقط به خاطر اینکه گفتم حس میکنم باید یکی تو این سمت کار کنه که رشتش و خونده . هرچی گفتن رشته مهم نیست مهم تجربه و کاره. که تو بلدی من قبول نکردم. خیلی هم پشیمونم. ولی برگردم عقب باز همین اتفاق میفته و میترسم برم اونجا سر کار. چون خیلی کار مهمی بود و اگر خطایی میکردم چی؟. من این مدت انقدر دیوانه شدم از دست خودم که تو نت سرچ کردم کمال گرایی و مقاله شما اومد فهمیدم تازه چمه. تو همه چی کمال گرا نیستما. فقط خونه،شغل، چیدمان و پول.

  • کامیار سنایی

   خیلی خوشحالم که توانستید خودتان را بهتر بشناسید. کمالگرایی متاسفانه مانع رشد و پیشرفت می شود. اما اگر فرد به ویژگی خود اگاه شود از همین ویژگی می تواند در جهت رشد استفاده کند. کمالگرایی باید در خدمت شما قرار گیرد. اگر شما در خدمت کمالگرایی باشید متاسفانه اسیبهای سختی خورده و لذتی از زندگی نخواهید برد.

 10. آقای دکتر اگر امکان داره آدرس مطبتون رو برام بفرستید

  • کامیار سنایی

   سلام. مطب بنده استانبول است و برای دوستان ایران تنها مشاوره انلاین تصویری از طریق واتس اپ دارم. شاد باشید

   • سلام دکتر ، برای برادر کوچکترم میخوام نوبت روانشناس بگیرم.
    از بابت اینکه خود جنابعالی در ایران تشریف ندارید یک روانشناس خوب که مثل خودتون کارش درست باشه معرفی میکنید؟
    در ضمن برای خودم هم سوال داشتم که هزینه و شرایط مشاوره آنلاین واتس آپی با خود جناب عالی به چ صورت هست و چطور باید هماهنگ کنم.
    متشکر

    • کامیار سنایی

     سلام. برادرتون چه شهری هستند؟ برای هماهنگی وقت و اطلاع از شرایط با ۰۹۰۳۴۷۳۳۰۰۹ هماهنگ بفرمایید.

 11. سلام من خیلی کمال گرا هستم .الانم چند هفته ست همش به بازیگر مورد علاقم فکر میکنم و به خونوادش حسادت میکنم هر چی سعی میکنم فکرمو اصلاح کنم یا بش فکر نکنم نمیتونم .خونواده خیلی خوبی دارمو دوسشون دارم ولی ارزوهایی غیرواقع بینانه ای ذهنمو درگیر میکنه که عذابم میده مثلا دوس دارم بازیگر بشم تا بتونم ببینمش و باهاش کار کنم در حالی که توانایی و موقعیتشو ندارم انگار برام مثل یه بت شده من فقط دوس دارم از اینکه یه ادم عادی توی جامعه هستم راضی باشم و فرد مفیدی توی جامعم باشم ولی گاهی اوقات کمال طلبی نمیزاره به این راضی باشم خواهش میکنم کمکم کنین .از هرچی سلبریتیه متنفرم ای کاش وجود نداشتن همچین ادمایی توی جامعه

  • کامیار سنایی

   سلام. من تمامی راه حلهای درمان کمالگرایی را در مقاله بوضوح نوشته ام. لازم است تا آنها را عمل کنید. واقعا انجام آنها به شما کمک می کند. حدس دیگری البته درباره شما می شود زد. اگر تنها در زمینه بازیگر شدن کمالگرایی دارید و در سایر زمینه ها کمالگرایی ندارید، ممکن است کمی شخصیت نمایشی داشته باشید و از نمایش و جلوی دوربین و در مرکز توجه بودن لذت می برید. مقاله زیر را بخوانید. البته مطمئنا مشکل شما به شدت موارد ذکر شده در مقاله نمی باشد.
   https://dr-sanaie.com/%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%84%D8%A7%D9%84-%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%AA-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4%DB%8C/

 12. سلام. من یک عمره دچار این مشکل بودم و درد خودم رو نمیدونستم . دوران تحصیلیم تباه شد . در این ۱۰ سال حدود ۷-۸ شغل عوض کردم و الان در مرحله خواستگاری هستم که وقتی مشکلاتم رو فهمیدم نمیدونم درسته که اقدام کنم یا نه؟ کمال گرایی رو که فهمیدم و با مقاله های دیگه هم فهمیدم که اعتماد به نفس پایین و شخصیت وابسته و اهمال کاری هم جزو خصوصیاتم بوده که بیشترشون در خانواده من بوده و من هم تاثیر گرفتم و تا الان به هیچ وجه نتونستم برای خودم یه هدف درست شغلی انتخاب کنم . در دوران مدرسه هم چندین پیشامد وحشتناک داشتم که خیلی روم تاثیر گذاشته. و واقعا نیاز به کمک دارم چون با خوندن تنها فکر نمیکنم بتونم از پس این همه تغییری که باید در خودم بوجود بیارم بربیام. آیا همه اینها تمرینات ذهنی عملی میخواد یا باید دارو هم مصرف کنم ؟
  لطفا هرجور که میشه کمکم کنید

  • سلام. حتما به یک رواندرمانگر مراجعه کنید تا بار اضافی که سالهاست حمل می کنید را پایین بگذارید. برای خودتان وقت بگذارید. باید چک شوید که ایا مشکلات دیگری نیز وجود دارد یا خیر.

 13. سلام. خیلی مفید بود ،امیدوارم اهمال کاری نکنم استفاده کنم….
  من مینا هستم در مونیخ آلمان ،به شدت دچار کمالگرایی شده ام و تحت درمان یک مطب روانشناس هستم….یک سال و چند ماه است که هردوهفته میرم پیشش …ولی تو گوگل هم دنبال درمان هستم….راستش همیشه منتظر یک جرقه که از جام بلندم کنه..
  با تشکر از مطالب خودتان. .

  • سلام عزیزم. مقاله اهمالکاری رو هم در سایت مطالعه کن، چون کمالگراها اغلب اهمالکار هم می شوند زیرا منتظر جرقه هستند در زندگی، در حالیکه هر روز و هر دقیقه زمان شروع است و نباید منتظر هیچ جرقه ای بود.

 14. عالی بود. ممنون. از همه مقالات فارسی کامل تر بود

 15. با درود.چه قدر خوب به مصادیق کمال گرایی اشاره کردین مخصوصا اونجا که گفتین هر جایی آدم کمال گرا نیست.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*