دکتر روانشناسدکتر روانشناس خوب

روانشناس ایرانی در تورنتو

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

روانشناس ایرانی در تورنتو

در این مقاله سعی داریم به کسانی‌که می‌خواهند یک روانشناس ایرانی در تورنتو ، ونکوور یا مونترال یا هرجای دیگری خارج از ایران پیدا کنند، کمک کنیم.

تورنتو با جمعیت حدود ۲،۸۰۰،۰۰۰۰ نفر پرجمعیت‌ترین شهر و در عین حال بزرگترین شهر کانادا محسوب می‌شود.

این شهر در منطقهٔ جنوب انتاریو و در شمال‌غرب دریاچه انتاریو قرار دارد. تورنتو پاییتخت اقتصادی کانادا محسوب می‌شود. تعداد زیادی از ساکنان تورنتو در استان انتاریو، کانادایی‌ایرانی هستند که به‌طور عمده در ویلو دیل و ریچموند هیل ساکن هستند. تنوع نژاد و ملیت در تورنتو کانادا به قدری زیاد است که می‌توان تورنتو را محل برخورد و تعامل فرهنگ‌ها و باورهای متفاوت دانست. چنانچه در تورنتو بیش از ۱۴۰ زبان تکلم می‌شود.

این تنوع زیاد منجر به آن می‌شود که فردی که به این شهر مهاجرت می‌کند، تطابق فرهنگی را دشوار بیابد.

حال او باید از بین فرهنگ‌های متفاوت و بعضاً مخالف، آگاهانه دست به انتخاب بزند. دیگر مانند گذشته فرهنگ و در نتیجه ارزش‌های فرد چیزی از پیش معین نمی‌باشد. فرزندان مهاجرین مسلماً پس از مدتی باسرعت بیشتری جذب فرهنگ کشور میزبان شده و با ارزش‌های خانواده مهاجر فاصله می‌گیرند. این در حالی است که نسل اول مهاجرین که در کشور دیگری غیر از کشور میزبان متولد شده‌اند، به آداب و سنت‌های خود بیشتر پایبند بوده و تلاش می‌کنند تا ارزش‌های خود را همچنان حفظ کنند.

این اختلاف فرهنگی مسلماً اختلافات زیادی در بین اعضا خانواده بالاخص والدین و فرزندان و یا حتی در بین افرادی که مدت زمان متفاوتی در کشور میزبان زندگی کرده‌اند و احتمالاً قصد آشنایی جهت ازدواج دارند، ایجاد می‌کند. حال اگر این مشکلات را به فشارها و استرس‌هایی که تطبیق با شرایط جدید برای خانواده مهاجر ایجاد می‌کند اضافه کنیم، می‌توان انتظار مشکلات متعدد ارتباطی و روانی را درباره یک خانواده مهاجر داشت.

از سویی دیگر، خانواده مهاجر در بدو ورود و تا مدتی، امکان استفاده از کمک منابع دولتی را ندارد. و به‌ناچار مشورت‌هایش را با دوستان، بستگان و آشنایان انجام می‌دهد که به‌دلیل عدم‌تخصص و مهارت، بعضاً چندان راهگشا نیستند.

چگونه یک روانشناس ایرانی در تورنتو، ونکوور یا مونترال کانادا پیدا کنیم؟

در ابتدا باید خصوصیات یک دکتر روانشناس خوب را مرور کنیم تا با دانش نسبت به آنها بتوانیم یک روانشناس ایرانی خوب در تورنتو و یا هر جای دیگری پیدا کنیم.

نکته مورد ذکر آن است که اکثر افراد آگاهی از خصوصیاتی که باید یک مشاور و درمانگر خوب داشته باشد و اینکه آنها چه توقعاتی می‌توانند از درمانگر خود داشته باشند، ندارند. یک روانشناس آگاه، دانا و باتجربه می‌تواند با توصیه‌های مناسب باعث رشد فردی، خانوادگی و اجتماعی مراجع شود و همچنین یک مشاور بی‌تجربه و ناآگاه و از همه مهم‌تر، یک مشاور غیرمتعهد می‌تواند به‌شدت به مراجع آسیب بزند.

روانشناس ایرانی در تورنتو- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

ویژگی‌های یک روانشناس ایرانی در تورنتو، ونکوور یا مونترال

وقتی به یک روانشناس فکر می‌کنید، بلافاصله تصویر فردی صبور، شنونده خوب و دارای شفقت زیاد به ذهنتان خطور می‌کند. اگرچه این ویژگی‌ها برای روان‌شناس خوب بودن مهم هستند، اما ویژگی‌های مهم دیگری نیز وجود دارد که فرد برای تبدیل شدن به یک روانشناس موفق باید از آن برخوردار باشد. در زیر، به این ویژگی‌ها پرداخته شده است:

۱. حس همدلی:

از جمله ویژگی‌های یک روانشناس خوب، حس همدلی با مراجع است. حس همدلی یک مراجع به چه معنا است؟ همدلی یعنی مهارت و قدرت درک احساسات مراجع.

رواندرمانگر و مشاوری که به‌خاطر ضعف شخصیتی خود، دائماً قصد دارد مهارت، قدرت و برتری خود را به اثبات برساند، مسلماً درگیر مشکلات شخصیتی خویش می‌باشد و بهیچوجه نمی‌تواند به مشکلات و مسائل مراجع علاقه نشان دهد.

درمانگر و مشاور باید بتواند یک رابطه صمیمانه و امن با مراجع برقرار کند، زیرا قسمت بزرگ مشکلات مراجع ناشی از احساس دوست نداشتنی بودن و غیرقابل پذیرش بودن است. مشکلاتی که در کودکی فرد و در فضای خانه ایجاد شده است در صورتی که در اتاق درمان نیز ادامه بیابد، مسلماً موجب وخیم‌تر شدن حال مراجع می‌شود، ولی اگر درمانگر احساس امنیت و همدلی و دوست داشتنی بودن را به مراجع بدهد، قطعاً می‌تواند به بهبود مراجع منجر شود.

درمانگری که خود از لحاظ شخصیتی رشد نیافته باشد، توانایی آن را ندارد که با مراجع احساس همدلی کند. درمانگر اگر در کودکی احساس دوست داشتنی بودن نکرده باشد، مسلماً نمی‌تواند به‌دیگران احساس دوست داشتنی بودن بدهد.

ذات نایافته از هستی بخش                                         کی تواند که شود هستی بخش

۲. احساس پذیرفته شدن:

مراجع باید این احساس را بکند که مورد پذیرش درمانگر قرار دارد. مراجع باید احساس کند که مورد قضاوت درمانگر قرار نمی‌گیرد. او باید مطمئن شود که با وجود داشتن هر سابقه، احساس و یا فکری، مورد پذیرش درمانگر است.

مراجع زمانی به درمانگر مراجعه می‌کند که احساسات بدی نسبت به خود دارد. او خودش را مورد انتقاد، سرزنش و ملامت قرار می‌دهد. به همین دلیل باید به نزد درمانگری برود که باور به ارزش ذاتی همه انسان‌ها فارغ از رنگ، نژاد، مذهب، تحصیلات، میزان ثروت، موقعیت اجتماعی و مشکلی که به‌خاطر آن ارجاع کرده است، دارد. درمانگری که یقین دارد در صورتی‌که شرایط برای مراجع و یا هر انسانی فراهم شود، او می‌تواند استعدادهای خود را همانند هر انسان دیگری شکوفا کند، باور خواهد داشت هر انسانی می‌تواند گوهر خویش را پیدا کند و در مسیر رشد و تعالی قرار گیرد.

مراجع وقتی مورد قضاوت مشاور قرار نگیرد، می‌تواند حرف‌ها و مشکلاتش را بگوید. اگر درمانگر حتی در ذهنش به قضاوت مراجع بپردازد، مراجع احساس اعتماد و امنیت نمی‌کند. درمانگر باید بتواند بدون آنکه در قالب فرد نصیحت‌کننده برود، مراجع را راهنمایی کند. و با کمک یکدیگر مسیر درست را تشخیص داده و انگیزه برای پیگیری هدف‌ها را به‌مراجع بدهد.

نقش مشاور با نقش یک کشیش و یک روحانی تفاوت دارد. مشاور برای مراجع، موعظه نکرده و او را نصیحت نمی‌کند. مشاور باور دارد که آنچه مراجع در درجه اول به آن محتاج است، احساس همدلی و پذیرش است. و آنچه از آن گریزان است، مورد نقد و انتقاد قرار گرفتن است. مشاور باور دارد که راه‌حل بسیاری از مشکلات، در درون خود مراجع نهفته است و او به آنها آگاه است. و او تنها نیاز دارد که ارزش ذاتی خود را جهت تحقق آن راه‌حل‌ها باور کند. در صورتی که مراجع  ارزش ذاتی‌اش را باور کند، به هر شرایطی درباره خود راضی نمی‌شود. و برای بهبود شرایط خویش انگیزه پیدا کرده و برای تحقق آن تلاش می‌کند.

مهمترین تکنیک برای ایجاد حس پذیرش در مراجع

خوب گوش کردن مهمترین تکنیک برای ایجاد حس پذیرش و همدلی در مراجع است. مشاور باید با صبر و شکیبایی به حرف‌های مراجع گوش فرا دهد و برای بیان نظراتش و راهنمایی کردن عجله‌نکند. مراجع نیاز به کسی دارد که به حرف او خوب گوش داده و او را درک کند. زیرا افراد دیگر برای او سخنرانی بسیار کرده‌اند و نقاط ضعف او را به کرات به او گوشزد نموده‌اند.

۳. اخلاقیات:

مهمترین ویژگی یک مشاور خوب پایبندی او به اصول و ارزشهای اخلاقی است، زیرا مراجع با حسی از اعتماد نزد مشاور می‌رود و قرار است بتواند اسرار نهفته در ذهن خود را آشکا کند. بنابراین سوءاستفاده از حس اعتماد، بزرگترین ضربه را به مراجع می‌زند. رازداری در بین اصول اخلاقی مهمترین ارزش برای مشاور محسوب می شود. درمانگر و مشاور تا زمانی که مراجع اجازه نده حق ندارد اسرار او را حتی به نزدیک ترین افراد مراجع بگوید.

بهبود مراجع رابطه مستقیم با میزان اعتماد به مشاور دارد. مشاور باید مهارت و توانایی داشته باشد تا با پیشرفت جلسات، میزان بیشتری از اعتماد را در مراجع ایجاد کند.

مراجع احساس ارزشمندی، دوست داشتنی بودن و اعتماد را از رواندرمانگر طلب می‌کند. اگرمشاور فاقد این خصلت‌های اخلاقی باشد و یا بر خلاف آنها عمل کند، آسیب شدیدی به مراجع خواهد زد.

۴. دانش و بینش:

شاید بتوان میزان دانش یک مشاور را از طرقی مانند میزان تحصیلات، تالیفات و ترجمه‌ها و تجربه کاری او شناخت. اما بینش مراجع امری است که به جهانبینی او باز می گردد. آیا مشاور فردی انعطاف پذیر و باز نسبت به پدیده های جدید است؟ آیا او به نسبی بودن حقیقت در گفتار و رفتار باور دارد؟ آیا او باور دارد که  نزدهمه افراد بهره ای از حقیقت موجود است؟ آیا او به همه ارزشها، باورها و سنن احترام می گذارد؟ پاسخ این سوالات تا حدودی جهان بینی مشاور را برای ما روشن می کند.

لازم به‌ذکر است که دانش یک مشاور در قبال مواردی چون همدلی، پذیرش و … که در بالا ذکر شد، بی‌ارزش است. دانش یک مشاور تنها در کنار باقی ویژگی‌های مشاور است که بر مراجع تاثیر می‌گذارد. آنچه یک رواندرمانگر به مراجع می‌گوید را مراجع بارها از زبان دیگران شنیده است و شاید تنها عواملی چون همدلی، عدم قضاوت، پذیرش و ایجاد احساس ارزشندی است که مراجع را ترغیب بر انجام کاری می‌کند.

۵. تشویق و حمایت:

درمانگر باید مهارت آن را داشته باشد تا در مراجع برای ادامه درمان ایجاد انگیزه کند. مشاور باید آنچنان به خوبیِ ذات انسان یقین داشته باشد که این مشکل مراجع را موقت بداند و باور داشته باشد که او توان عبور و غلبه بر این مرحله‌ای که اکنون در آن است را دارد.

۶. قدرت ارتباط:

یکی از ویژگی های مهم درمانگر قدرت بیان و مهارت در استفاده صحیح از واژگان است تا بدین ترتیب بتواند مراجع را جذب کند. البته واضح است که قدرت بیان زمانی‌که با محبت واقعی همراه نباشد قدرت نفوذ و تاثیرگذاری حداقل در بلندمدت نخواهدداشت. با یک روانشناس که لبخند بر لب دارد بیشتر می‌توان ارتباط برقرار کرد تا با یک روانشناس اخمو. یک روانشناس خوب دارای حس شوخ‌طبعی است که در مواقع لزوم برای ایجاد ارتباط بهتر آن را به‌کار می‌گیرد.

۷- آشنایی با قوانین و فرهنگ کشور میزبان:

در صورتی که مشاور با فرهنگ و قوانین کشور میزبان آشنایی داشته باشد، مشکلات مراجع را بهتر درک می‌کند و در نتیجه مشاورات موثرتر خواهد بود.

نتیجه‌گیری:

برای پیدا کردن یک روانشناس ایرانی در تورنتو کانادا می‌توانید از دوستان و آشنایانی که می‌دانید تجربه روان‌درمانگری داشته‌اند، بپرسید. درباره منش، سبک و رفتار روان‌درمانگرشان از آنها سوال کنید.

نکته بعدی آن است که حوزه تخصص این روانشناس ایرانی در تورنتو چه است. برخی از مشاوران در زمینه افسردگی، وسواس و اضطراب تخصص دارند، گروهی در زمینه ارتباط و ازدواج کار می‌کنند و برخی نیز رشد فردی محور کار آنها است. تعلیم و تربیت و روانشناسی کودک نیز رشته‌ای است که حوزه تخصص گروهی دیگر از روانشناسان است.

نکته بعدی آنکه رواندرمانگران از روش‌های مختلفی برای درمان مراجع بهره می‌برند. در برخی روش‌ها مراجع نقش فعال‌تری دارد و انتظار می‌رود در درمان خود نقش بیشتری به عهده بگیرد. در روشی دیگر، این درمانگرست که بیشتر دخالت کرده و در زمینه تصمیمات مهم زندگی مراجع اظهارنظر می‌کند و مشاوره‌می‌دهد. در روشی دیگر، بیشتر بر افکار غلط و ناکارآمد تاکید می‌گردد و رواندرمانگری دیگر بر احساسات و عواطف مراجع تمرکزمی‌کند.

مراجعی‌که تنها برای یک مشکل حال حاضرش به‌دنبال روانشناس می‌گردد، درمانگری که حوزه تخصصش روانکاوی است برایش مناسب نیست. مراجع باید جلسه‌اول به‌مشاور بگوید که می‌خواهد طی یک یا دوجلسه با کمک مشاور راهکارهایی برای حل مشکلش پیدا کند. اگرچه باید به این نکته نیز توجه کرد که ممکن است مشاور با شناخت و آگاهی که درباره ویژگی‌های شما پیدا می‌کند، متوجه می‌شود که مشکل شما همواره در زندگی‌تان تکرار می‌شود و به‌همین دلیل باید به نکات ریشه‌ای‌تری پرداخته شود. به‌عبارت دیگر، تنها کافی نیست که بر روی رطوبت دیوار رنگ زده شود (گرچه ممکن است برای کوتاه‌مدت نیاز مراجع را مرتفع کند) بلکه باید با منشا رطوبت مقابله شود.

بهترین روش یافتن روانشناس ایرانی در تورنتو

بهترین راه برای پیدا کردن یک روانشناس در تورنتو کانادا پرس و جو از دوستان و آشنایان است. راه دیگر پرسیدن از افرادی است که در فضاهای روانشناسی هستند. با بررسی گفت و گوهای افراد با یکدیگر در وبلاگ‌های متفاوت و یا سوال از صاحبان وبلاگ‌های روانشناسی، می‌توان افراد کارآمد و باتجربه در این حوزه را شناسایی کرد.

راه دیگر آن است که با توجه به امکانات به‌وجود آمده توسط تکنولوژی و از سویی دیگر درگیری‌های زیاد افراد به‌جهت مشغله‌های شغلی، با درمانگر خود به‌صورت آنلاین گفتگو کنید.

 

ارتباط با دکتر کامیار سنایی

نوشته های مشابه

‫6 نظرها

  1. به نظر شما مشاوره غیرحضوری هم به اندازه مشاوره حضوری، نتیجه خواهد داشت؟

  2. سلام. از چه راهی برای مشاوره غیرحضوری با شما باید اقدام کنم؟ ۲ سال هست در کانادا زندگی میکنم

  3. با سلام نمی دونم نوشته منو می خونید یا خیر
    ولی من نیاز مبرم به یک روانشناس یا بهتر از اون روانکاو ایرانی خوب و باتجربه و کادرست می خوام در منترال کانادا خیلی ضروریه و واقعا ازتون کمک می خوام خواهشنا اگه امکان داره کمکم کنید ی مریض اونجا دارم خیلی حالم خوب نیست و با دکترای خارجی هم نمی تونه ارتباط بگیره
    اگه می تونید کسیو معرفی کنید ممنون می شم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا