خانه » روانشناسی » دکتر روانشناس » روانشناس در دبی
روانشناس در دبی

روانشناس در دبی

Author : Psychological Website

دبی (Dubai) بزرگترین شهر کشور امارات متحده عربی است. جمعیت این شهر حدود ۱،۸۰۰،۰۰۰ نفر می باشد. این شهر از جمله شهرهای گران دنیا محسوب می شود. ایرانیان درصد زیادی از جمعیت این شهر را تشکیل می دهند. اگرچه ربی زبان اصلی این شهر است ولی انگلیسی نیز بطور گسترده ای مورد استفاده است. دبی شهری است با تنوع زیاد فرهنگی. مهاجرین و کارگران از هند، بنگلادش، فیلیپین، پاکستان، سومالی جمعیت این شهر را تشکیل می دهند.

ابوظبی (Abu Dhabi)  یکی از شیخ نشینهای هفت گانه امارات است. ابوظبی پاییتخت کشور امارات متحده عربی است و در سال ۲۰۰۹ عنوان دومین شهر گزان جهان را به خود اختصتص داد. این شهر حدود ۱،۴۵۰،۰۰۰ نفر جمعیت دارد.

شارجه (Sharjah)  در قیاس با دبی تراکم جمعیت کمتری دارد. این شهر حدود ۱،۴۰۰،۰۰۰ نفر جمعیت دارد و سومین شهر بزرگ امارات است. شارجه را می توان امارت فرهنگی کشور امارات محسوب کرد.

روانشناس در دبی امارات متحده عربی

پیدا کردن روانشناس در دبی ابوظبی، شارجه و یا هر جای دیگری در امارات برای ایرانیان بدلیل تفاوت زبانی و نیز فرهنگی می‌تواند اندکی چالش‌برانگیز باشد. اما با وجود امکانات نوینی که به‌وجود آمده است، افرادی که در خارج از کشور ساکن هستند نیز می‌توانند همانند ایرانی‌های ساکن ایران از خدمات روانشناختی بهره‌مند شوند. عدم دسترسی به مشاور فارسی زبان مانعی است در جهت حل مشکلاتی که در زمینه ارتباط و ازدواج، فرزند پروری، مشکلات خلقی ور وانی برای فرد و خانواده بوجود می آید.

هر تغییری در زندگی همراه با استرس و فشار می باشد. استرس و اضطراب در واقع بیدار باشی برای فرد مهاجر است تا خود را برای مشکلات پیش رو در حالت آماده باش قرار دهد. اما فشار و استرس بیش از اندازه فرد را از پای در می آورد و بجای آنکه به فرد کمک کند نیروی او را تحلیل می برد. موضوعات زیادی فرد مهاجر را تحت فشار می گذارد. عدم تسلط بر زبان کشور میزبان، تفاوتهای فرهنگی، احساس دلتنگی و غم غربت، مشکلات قانونی در بدو ورود و عدم آشنایی با قانون کشور میزبان، موضوع اشتغال، تفاوت باور در ارزشهای مورد قبول بین خود و فرزندان پس از گذشت زمان و سایر مواردی که هر کدام می تواند فشار زیادی را بر فرد و خانواده وارد کند.

اکثر ما می‌دانیم که در هنگام افسردگی و یا اضطراب می‌توان به روانشناس مراجعه کرد، اما شاید کمتر آگاه باشیم که در چه موارد دیگری می‌توان به روانشناس و یا روان‌درمانگر مراجعه نمود. از جمله این موارد می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

 1. اختلالات خلقی از جمله افسردگی، اختلال دو قطبی
 2. اختلالات وسواس مانند اختلال بد شکلی بدن، اختلال موکنی، اختلال وسواس موکنی
 3. اختلالات اضطرابی مانند پانیک، فوبیا، اختلال استرس پس از سانحه، اختلال اضطراب فراگیر، اضطراب اجتماعی
 4. اختلالات عصبی رشدی مانند اوتیسم، بیش فعالی و عدم تمرکز، اختلال یادگیری، تیک عصبی
 5. اختلال‌های شخصیتی مانند شخصیت منزوی، شخصیت وسواسی، شخصیت خودشیفته
 6. اختلال خوردن از جمله بولیمیا و آنورکسیا
 7. اختلالات خواب
 8. مشکلات ارتباطی از جمله مشکلات در ارتباط با همسر، خانواده و اطرافیان
 9. شناخت خویشت
 10. شاوره پیش از ازدواج و مشاوره طلاق
 11. فرزند پروری

اما پیش از آنکه یک روانشناس در دبی ابوظبی، شارجه و یا هر جای دیگر در امارات بیابیم، باید ویژگی‌های یک روانشناس خوب را مدنظر داشته باشیم. چه ویژگی‌هایی می‌تواند به ما اطمینان دهد که یک روانشناس مناسب و کارآمد را یافته‌ایم. در ادامه به بعضی از این ویژگی‌ها به عنوان یک روانشناس در دبی اشاره می‌کنیم.

 1. حس همدلی: مهمترین ویژگی یک روانشناس خوب، حس همدلی با مراجع است. همدلی یک مشاور یعنی توانایی درک احساسات مراجع. اگر روانشناس، خود از لحاظ ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی رشد نیافته باشد، نمی‌تواند به مراجع مهر بورزد و با او احساس همدلی کند؛ زیرا خود آنقدر درگیر خویشتن است که توان گذر از خود و برقراری ارتباط با خویشتن دیگری را ندارد. نزدیکی فرهنگی با مراجع نیز عامل دیگری است که به افزایش احساس همدلی کمک می کند. هر قدر مشاور و مراجه پیشینه های فرهنگی نزدیک تری با یکدیگر داشته باشند قدرت درک مشاور بیشتر می شود.
 2. دانش و بینش: اگرچه داشتن تحصیلات و دانش در زمینه روان انسان شرط لازم برای یک روانشناس است، ولکن شرط کافی نمی‌باشد. یک روانشناس خوب باید دارای بینش و تجربه کافی باشد. او باید خود مسیر رشد و تعالی را به پیش رفته باشد و از مصائب تعالی روان آگاه باشد. شاید دانش مشاور را بتوان از خلال مقالات و کتابهای او دریافت کرد. از طریق مقالات و نوشته های یک مشاور همچنین می توان به حوزه تخصص او نیز آگاه شد. مهم تر از دانش مشاور بینش اوست که تاثیر بسزایی در جلسات مشاوره دارد. بینش یک مشاور عبارت از جهان بینی او است. اینکه مشاور چقدر نسبت به ایده ها و باورهای دیگران پذیرا و باز می باشد. چه میزان باور دارد که حقیقت نزد همگان است. چقدر قدرت پذیرش نقطه نظرات دیگران را دارد. مشاوری که به یک سری اصول از پیش تعین شده بدون در نظر گرفتن شرایط مراجع اصرار می ورزد مسلما نمی تواند به مراجع نزدیک شود.
 3. قدرت ارتباط: یک روانشناس خوب مهارت برقراری ارتباط با مراجع را بنحو احسن دارد. او می‌داند چگونه احساس امنیت را در مراجع به‌وجود بیاورد تا مراجع بتواند در فضای درمان، احساس راحتی کند و مشکلات خویش را به‌راحتی بیان نماید. قدرت استفاده از واژگان در جای درست خود مهارتی است که هر مشاور متخصصی باید از آن بهره مند باشد. بدلیل اهمیت زبان در مشاوره است که توصیه می شود مراجع به مشاوری که زبان اصلی او را صحبت می کند مراجعه کند. در غیر اینصورت شاید ارتباط کامل بین مشاور و مراجع محقق نشود. از جمله موارد دیگری که منجر به ارتباط بهتر بین مشاور و مراجع می گردد آشنایی مشاور با فرهنگ و مشکلات زندگی مراجع است. مسلما مشاوری که با مشکلات زندگی در دبی، ابوظبی و شارجه بیشتر آشنا باشد بهتر می تواند با مراجع ارتباط برقرار کند و احساس همدلی بیشتری را منتقل خواهد کرد.
 4. تشویق و حمایت: یک روانشناس خوب موجب تشویق و حمایت مراجع است. او می‌داند که چگونه به مراجع انگیزه بدهد، زیرا یک روانشناس خوب باور دارد که انسان فارغ از شرایط کنونی خود، پر از استعدادهای کشف نشده می‌باشد. او باور دارد که در صورتیکه شرایط مهیا شود، همه انسان‌ها قابلیت رشد و تعالی را دارند. یک روانشناس خوب در ورای چهره شکست خورده، غمگین، خشمگین و شخصیت رشد نیافته و پر از مشکلات مراجع، باید به قابلیت‌های انسانی هر فرد یقین داشته باشد؛ زیرا در غیر اینصورت درمانگر خود ناامید از ایجاد هرگونه تغییری خواهد شد. مشاور مراجع را معدنی آماده کشف شدن می بیند. معدنی مملو از گهرهای گرانبها و نقش مشاور توجه دادن مراجع و آگاهی بخشیدن او نسبت به این سنگهای ذی قیمت است.
مطالعه کنید:  روانشناس ایرانی در سوئد

ارتباط با دکتر کامیار سنایی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، مهر ۹۷.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

روانشناس در آنکارا- سایت تخصصی روانشناسی

روانشناس ایرانی در آنکارا

پیدا کردن یک روانشناس در آنکارا برای ایرانیان با توجه به ویژگی‌های خاص این کشور و تفاوت فرهنگی احتمالاً اندکی ...