faen
خانه » روانشناسی رابطه » روابط عاطفی » تله رها شدگی چیست و دلایل آن چه می‌باشد؟
تله رها شدگی

تله رها شدگی چیست و دلایل آن چه می‌باشد؟

Author : Dr. Kamyar Sanaie

تله رها شدگی یا طرد شدگی به چه معنا است؟

احساس طرد شدگی ، احساسی غریزی و جهانی است، چه که انسان موجودی اجتماعی و وابسته به دیگران است و نیاز به پذیرفته شدن از سوی دیگران دارد.

حیات انسان بدون پذیرفته شدن از سوی دیگران ممکن نیست، به همین دلیل انسان‌ها به کوچکترین نشانه‌های طرد شدگی از سوی دیگران به‌شدت حساس هستند. بالاخص در زمان کودکی که ارضا این نیاز تعیین‌کننده مرگ و زندگی یک کودک است. کودکی که در اتاق و یا گهواره گذاشته می‌شود، احساس طرد شدگی می‌کند. او می‌ترسد مادر دیگر برنگردد و او مراقبت و حمایت مادر را از دست بدهد. حفظ ارتباط با مادر برای زنده ماندن کودک حیاتی است.

اما چرا انسان‌ها در بزرگسالی با وجود آنکه پذیرفته شدن از سوی دیگران، دیگر آنقدرها مانند کودکی مهم نمی‌باشد نیز چنان واکنش نشان می‌دهند که گویی زندگی آنها در معرض خطر است. و چرا گروهی از انسان‌ها نسبت به دیگران واکنش‌های شدیدتری نشان می‌دهند. چرا گروهی از افراد در بزرگسالی در همه روابط خود احساس طرد شدگی می‌کنند؟ چگونه می‌توان با احساس طرد شدگی مقابله کرد؟ برای پاسخ به این سوالات، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

اگر شما تله رها شدگی یا ترک و طرد دارید، در کودکی دچار تجربیات عاطفی ناگواری شده‌اید. این زخم‌های التیام نیافته در بزرگسالی نیز بر افکار، احساسات و واکنش‌های رفتاری شما تاثیر می‌گذارد. ارتباطات امروز ما (حتی اگر با نوع روابط گذشته ما متفاوت باشند)، کابوس‌های وحشتناک دوران کودکی را در ما زنده می‌کنند و مانند نمکی است بر زخم‌های کهنه و قدیمی ما. در احساس طرد شدگی دائمی یا تله رها شدگی، فرد احساس می‌کند دیگران او را دوست ندارند، به او خیانت می‌کنند، دیر یا زود او را ترک می‌کنند، دیگری را ترجیح می‌دهند، اولویت دیگران و یا کسی نمی‌باشند، تنها در مواقع نیاز به او توجه می‌کنند و سرنوشت او تنها ماندن است.

خاصیت تله رها شدگی آن است که انسان، با وجود آنکه آن را دوست ندارد و از آن ضربه می‌خورد، ولی باز گرفتار آن می‌شود. اگر فردی تله رها شدگی یا طرد دارد، باوجود انکه از این تله آسیب زیادی خورده است و تمام تلاشش را می‌کند تا گرفتار این تله نشود ولی باز مجدداً خود را در دام تله رها شدگی می‌یابد. فرد باور می‌کند که زندگی جز در چارچوب تله ممکن نیست و فرد همه وقایع و پدیده‌ها را تنها پس از عبور از عینک تله رها شدگی خود می‌بیند. (برای توضیح بیشتر در اینباره به مقاله خطاهای شناختی مراجعه کنید)

اگر شما احساس طرد شدگی دائم یا تله رها شدگی دارید، گمان می‌کنید هرچقدر هم اکنون روابط شما خوب به‌نظر می‌رسد اما بالاخره تمام می‌شود. یا طرف مقابل شما عاشق فرد دیگری می‌شود یا بر اثر حادثه‌ای می‌میرد، یا طلاق می‌گیرد و یا …. نمی‌دانید چرا معمولاً تنها کسانی که شما به آنها احساسی ندارید به شما علاقمند می‌شوند و کسانی را که دوست دارید به شما علاقه‌ای ندارند و هرچقدر بیشتر تلاش می‌کنید تا به آنها نزدیک شوید آنها بیشتر به شما بی‌توجه می‌شوند.

افراد با احساس طرد شدگی دائمی و تله رها شدگی همواره در انتظار طرد و ترک شدن هستند و نشانه‌های طرد واقعی و تصوری را در دیگران بسیار سریع تشخیص می‌دهند. آنها با وجود آنکه همواره منتظر طرد شدن هستند ولی در هنگام مرگ یا خیانت نزدیکان خود بیشتر از افراد دیگری که احساس طرد شدگی ندارند از این وقایع آسیب می‌بینند و مدت زمان بیشتری برای ترمیم خود نیاز دارند. این افراد وابستگی شدیدی به فرد طرد کننده خود دارند. این نکته را در میان ارتباط  فرزندان و والدین نیز می‌توان مشاهده کرد. فرزندان والدین طرد کننده چسبندگی بیشتری به والدین خود دارند و آنها در عین خشم شدیدی که از والدین خود دارند ولی در عین حال به والدین، نظر آنها و مورد تایید آنها واقع شدن وابستگی بسیاری دارند. بین آنها نوعی رابطه حب و کین در جریان است. هم از آنها نفرت دارند و هم نمی‌توانند آنها را رها کرده به‌دنبال زندگی خود بروند. گاهاً نوعی خشم آنها را در ارتباط با والدینشان نگاه می‌دارد.

افرادی که احساس طرد شدگی دارند در زندگی عاطفی خود نیز همین‌گونه هستند. آنها در درجه اول با افرادی در رابطه قرار می‌گیرند که احساس طرد شدگی را در آنها تحریک می کنند. افراد طرد کننده حرفه‌ای که منجر به تجربه از دست دادن‌های مکرر در آنها می‌شود. از سویی، نسبت به بی‌توجهی یار خود عذاب می‌کشند و از سویی دیگر نمی‌توانند او را رها کنند. نوعی رابطه حب و کین دارند. و نکته‌ای که خود به آن آگاه نیستند آن است که همین بی‌توجهی آنها را در رابطه نگه می‌دارد. زیرا این بی‌توجهی و شک به بودن و نبودن طرف مقابل در رابطه برای آنها آشنا است. در صورتی که فرد مقابل از نظر عاطفی به آنها خیلی نزدیک شود و به آنها زیادی توجه نشان دهد؛ آنها احساس خفگی می‌کنند و طرف مقابل را پس می‌زنند. آنها عاشق کسانی که به آنها توجه زیاد می‌کنند و در رابطه ثبات دارند، نمی‌شوند؛ زیرا اولاً با الگوها و پیشفرض‌های آنها آشنا نیست و به همین جهت با این سطح و مقدار از محبت آشنا نیستند و احساس احاطه شدن می‌کنند.

در کودکی نیز همین نوع رابطه را با والدین یا مراقبین اصلی خود داشته‌اند. پس با چهارچوب و پیشفرض آنها از رابطه جور در می‌آید. آنها در دوری طرف مقابل احساس نگرانی و از دست دادن می‌کنند، ولی در هنگام نزدیکی طرف مقابل نیز احساس امنیت نمی‌کنند و در رفتارها و گفتارهای او بی‌توجهی، بی‌تفاوتی، عدم اطمینان از حضور دائم و اولویت نداشتن را می‌بینند. از بودن او نیز همانند نبودن او نگرانند، زیرا ترس روزی که او نباشد را دارند.

افرادی که تله رها شدگی یا طرد دارند معمولاً جذب رابطه‌هایی می‌شوند که یک یا چند رقیب واقعی در رابطه آنها وجود دارد. آنها جذب رابطه با مرد زن‌دار، زنی که هنوز از نظر احساسی درگیر رابطه قبلی خود است، مرد معتاد یا مشروب‌خوار (مواد یا شراب هووی فرد است)، مردی یا زنی که روابط متعدد دارد، مرد یا زنی که مورد توجه افراد بیشماری است و … می‌شوند. و یا آنکه رقیب تصوری در ذهن ایجاد می‌کنند، زیرا ذهن آنها نمی‌تواند رابطه‌ای را بدون رقیب تصور کند و به همین دلیل آنها مداوماً احساس می‌کنند شریک عاطفی آنها به دیگران توجه بیشتری دارد و یا دیگری را در اولویت قرار می‌دهد. دیگری می‌تواند مادر، پدر و یا دوست باشد. و یا همواره در شک و گمان است که طرف مقابل در رابطه با دیگران است و یا تمایل به رابطه با دیگری یا دیگران را دارد. ذهن فردی که تله رها شدگی یا طرد دارد همواره در جستجوی مدرکی برای پیشفرض‌های خود است. و البته ذهن چنان زیرک است که می‌تواند برای هر پیشفرضی مدرک به‌دست بیاورد. پیشفرض ذهن فردی که تله رها شدگی یا طرد دارد آن است که: روابط پایدار نیست- دیگران او را رها خواهند کرد- او توان تحمل طرد شدگی را ندارد. به این ترتیب فرد همواره نگران طرد و ترک شدن است. او گوش بزنگ طرد شدن است و  ذهنش همواره به‌دنبال نشانه‌های طرد شدگی در دیگران می‌گردد. او در کودکی و بزرگسالی گزیده شده است و از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسد.

گروهی از این افراد سعی می‌کنند با کنترل کردن طرف مقابل احساس نگرانی خود را کم کنند. مدام او را چک می‌کنند، به‌گونه‌ای او را وادار می‌کنند همیشه در دسترس باشد، شریک عاطفی خود را مدام به بی‌توجهی و بی‌وفایی محکوم می‌کنند، برای طرف مقابل هرکاری می‌کنند تا توجه و نظر او را به‌خود جلب کنند و … .

البته این راهکار همه افرادی که به تله رها شدگی و طرد دچار هستند نمی‌باشد. گروهی نیز به‌دلیل طرد شدن‌های مداوم و نیز احساس اضطراب و نگرانی که در درون یک رابطه عاطفی احساس می‌کنند، تصمیم می‌گیرند دیگر وارد رابطه عاطفی نشوند و با دیگران ارتباطات سطحی داشته باشند و درگیری عاطفی پیدا نکنند تا مبادا اذیت شوند. نمونه آن را می‌توان در زنان و مردانی یافت که در روابط عاطفی بسیار سرد و خشک هستند. معمولاً تنها در سطح جسمی و جنسی با دیگری ارتباط برقرار می‌کنند. راهکار بعضی از افراد این گروه نیز آن است که با تعداد زیادی افراد وارد رابطه می‌شوند تا از دست دادن یکی از آنها صدمه‌ای به آنها وارد نکند. به اصطلاح همه تخم‌مرغ‌هایشان را در یک سبد نمی‌گذارند. آنها هیچوقت با کسی قطع رابطه کامل نمی‌کنند. اگر شده تنها به یک تبریک سال نو هم اکتفا کنند ولی سعی می‌کنند کسی را کاملاً کنار نگذارند. البته آنها معمولاً به این رفتار خود، آگاه نیستند و دلیل آن را نمی‌دانند که چرا همیشه شماره تلفن‌ها و ایمیل‌های دوستان ۵ سال پیش را نیز همچنان نگاه می‌دارند.

بسیاری از موضوعات و وقایع برای همه افراد احساس طرد شدگی ایجاد می‌کند، ولی شدت و مدت آن در فردی که تله رها شدگی و طرد دارد، بیشتر است. از جمله می‌توان به وقایع زیر اشاره کرد:

۱. تنهایی

۲. مریضی

۳. طلاق

۴. اخراج از کار و یا از دست دادن کار به هر دلیلی.

۵. فردی که احساس می‌کند دوستانش دیگر به او مانند گذشته توجه نمی‌کنند.

۶. فرزندی که سوگوار مرگ مادر است.

۷. خیانت در روابط زناشویی.

۸. مهاجرت به یک کشور و یا مکان ناآشنا.

۹. کودکی که به‌دلیل رنگ پوست، مذهب، قومیت، مشکل جسمی و … احساس متفاوت بودن با دیگران می‌کند.

۱۰. شکست عاطفی.

۱۱. خانم میانسالی که فرزندانش خانه را ترک می‌کنند.

اما فردی که احساس طرد شدگی دائمی دارد، در همه روابط خود احساس نگرانی می‌کند و ثباتی در ارتباطات خود نمی‌بیند. چنین فردی حتی بالا و پایین شدن‌های طبیعی یک رابطه مانند ناراحتی، نارضایتی و دوری موقت را نیز نمی‌تواند تحمل کند، زیرا احساسات طرد شدگی را در او زنده می‌کند و در نتیجه واکنش‌های غیرطبیعی و اغراق‌آمیز نشان می‌دهد. دراین مواقع از سویی به‌جهت شدید بودن شدت غم، خشم و اضطراب در آنها و از سویی دیگر به‌دلیل آنکه چگونه آرام کردن خود را از کودکی فرا نگرفته‌اند نمی‌توانند خود را آرام کنند و تنها به واکنش‌های همیشگی غلط خود می‌پردازند. این واکنش‌ها می‌تواند خشم زیاد، چسبندگی زیاد به طرف مقابل، کنترل کردن بیشتر او، متهم کردن او به بی‌وفایی، به‌سرعت از رابطه خارج شدن پیش از آنکه او شما را ترک و طرد کند و در نهایت قرار دادن خود در موقعیت انتظار و استیصال باشد. این افراد انرژی غیرطبیعی و بیش از حدی را برای حفظ یک رابطه صرف می‌کنند.

دلایل ایجاد تله رها شدگی

۱. فوت یکی از والدین، خواهر یا برادر و یا کسی که از نظر عاطفی در زمان کودکی بر روی او حساب می‌کردید.

۲. طلاق پدر و مادر از یکدیگر.

۳. مشاجرات شدید پدر و مادر با یکدیگر که باعث می‌شد شما همواره انتظار از هم پاشیده شدن خانواده و در نتیجه از دست دادن یکی یا هردو آنها را داشته باشید.

۴. مادر در کودکی شما بیمار شده و برای مدتی بستری بوده یا از شما جدا بوده است.

۵. بی‌ثباتی رفتاری پدر و مادر. آنها زمانی به شما توجه می‌کردند و زمانی دیگر بر اساس خلق خود شما را از خود می‌راندند و یا نسبت به شما پرخاش می‌کردند.

۶. اعتیاد والدین به الکل و یا مواد.

۷. یک مراقب ثابت نداشته‌اید و توسط پرستارهای متفاوت بزرگ شده‌اید.

۸. در سن کم برای تحصیل به مدرسه‌ای دور فرستاده شده‌اید.

۹. محل سکونت شما در کودکی مدام عوض شده است. دوستان خود را مدام از دست می‌دادید.

۱۰. پس از تولد خواهر یا برادر خود توجه یکی از والدین را نسبت به خود از دست دادید.

۱۱. پدر و مادر بیمار یا افسرده

۱۲. خانواده شما بیش از حد از شما حمایت و مراقبت می‌کردند و شما یاد نگرفته‌اید به‌تنهایی از خود مراقبت کرده و مستقل باشید. بنابراین همواره ترس از دست دادن مراقب خود را دارید.

منابع:

۱. صلواتی، مژگان. (۱۳۸۹). طرح واره درمانی. نشر دانژه.

۲. اندرسون، سوزان. مترجم: مرتضی نظری. (۱۳۹۶). رهایی از غم جدایی. انتشارات بنیاد فرهنگ زندگی.

۳. یانگ، جفری. مترجم: ساره حسینی عطار. زندگی خود را دوباره بیافرینید. نشر شمشاد.

اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، آذر ۹۶.

درباره مدیریت سایت

۲۰ نظر

 1. سلام
  اگر در رابطه ای باشیم که طرف مقابل به دلیل اینکه تله رهاشدگی داره ،بهت تهمت خیانت میزنه و ترکت می کنه باید باهاش چطور رفتار کرد؟
  تمام راه های ارتباطی رو هم بروت بسته و به هیچ وجه قبول نمی کنه که داره اشتباه می کنه
  چطور میشه بهش کمک کرد و رابطه رو به بهترین صورت برگردوند و ترمیم کرد؟

  • سلام. در مدت زمان کوتاه کاری نمیشود کرد ولی در بلند مدت باایجاد یک رابطه امن و متعهدانه امکان تغییر بینش فرد وجود دارد. ایشان باید حتما با یک درمانگر جلسات مشاوره داشته باشند.

 2. حس میکنم واژه به واژه ی این مطلب رو خودم نوشتم .. فقط .. تا به حال نمیدونستم دجار همچین مشکلی هستم ..

  • انشاالله بتوانید با اگاهی بیشتر بر آن غلبه کنید. چند مقاله دیگر در این رابطه در سایت موجود است. ضمنا کتاب رهایی از غم جدایی نیز کمک شایانی به شما می کند.

 3. منم این تله رو دارم و خیلی زیاد احساس میکنم که درون من فعاله میشه بگین چجوری میشه درمانش کرد مشاوره تلفنی ندارین؟

  • سلام. شما می توانید کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید را مطالعه کنید. برای مشاوره تلفنی و یا واتس اپ با شماره ۰۹۰۳۴۷۳۳۰۰۹ تماس بگیرید. شاد باشید

 4. سلام
  ممنون از مطالب عالیتون. خیلی مفید بود. من هم این مشکل رو دارم وسالهاست که از این موضوع عذاب میکشم. شدیدا نیاز به روان درمانگر دارم. آیا کسی رو میتونید معرفی کنید؟
  من در تبریز هستم. ممنون میشم در مورد این مشکل کمکم کنید.

  • سلام. متاسفانه در تبریز کسی را نمی شناسم ولی با جستجو حتما می توانید فرد مناسبی پیدا کنید. کتب زندگی خود را دوباره بیافرینید اثر جفری یانگ . نیز کتاب رهایی از غم جدایی سوزان اندرسون کمک شایانی به شما می کند. کتاب طرحواره درمانی جفری یانگ کمی دشوارتر است و در صورتی که مطالعه گر حرفه ای باشید می توانید از آن بهره جویید.

 5. دقیقا منم این تله رو دارم و فکر میکنم من ارزش دوست داشته شدن تا اخر رابطه رو ندارم به همین خاطر انقدر ادا در میارم توی رابطه و اخرم کات میکنم ولی تا مدتی چون با همه دوستان قبلی هنوز در حد یه پیام و زنگ در ارتباط هستم،ولی چکار کنم که دیگه وارد این تله نشم

  • سلام عزیزم. شما می توانید کتاب زندگی خود را دوباره بیافرینید را مطالعه کنید. کمک زیادی به شما می کند. در عین حال بهتر است با یک مشاور نیز جلسات درمان داشته باشید.

 6. سلام منم کاملا این تله رو دارم. تو همه رابطه هام حس میکنم..
  با مشاوره تلفنی حل میشه ؟ مشاوره گویا منظورمه
  اخه هزینه مشاوره ها خیلی زیاده توانایی شو ندارم

  • سلام عزیزم. با شماره ۰۹۰۳۴۷۳۳۰۰۹ منشی تماس بگیرید تا یک جلسه ۳۰ دقیقه ای رایگان با یکی از روانشناسها داشته باشید. بفرمایید که دکتر سنایی گفتن.

 7. سلام یه سوال داشتم آیا تله ها ناخودآگاه مارو به روابطی میکشند که دراون فعال بشوند یا اینکه روابط بصورت اتفاقیه و تله ها بعدا فعال میشوند ای جواب برام خیلی کلیدیه ممنون میشم جواب بدین

  • سلام. هردو. وجود تله در فرد باعث می شود که به سمت افرادی کشیده بشوید که آن تله را در شما فعال می کنند. شما اصولا عاشق و جذب افرادی می شوید که شبیه افراد دوران کودکی شما هستند. اما اگر بطور مثال روابط شما سنتی اغاز شده باشد و فرد مقابل تله شما را فعال نکند اگر تله در شما شدید و قوی باشد با طرف مقابل بگونه ای رفتار می کنید تا بالاخره رفتارهایی که منتظر آن هستید از او سر بزند تا بدینوسیله خود را راضی کنید که او نیز مثل باقی ادم ها می باشد.

   • ممنون ازجوابتون و اگر اون کسی که شمامیگید وارد این تله نشه یعنی وارد بازی نشه وکاملا طبیعی رفتارکنه اونوقت طرف مقابل که تله رو داره آیا ممکنه باعث بهبود یا ترمیم اون تله بشه؟

    • بله. در صورتی که افراد دست بر روی زخم های هم نگذارند در طول زمان و با تجربیات جدید الگوهای فرد می تواند عوض شود

 8. سلام
  من هم این ترسها رو دارم و توی تمام روابطم کسایی بودن که نفر دیگه ای هم بوده مثل دوست دختری که هنوز تموم نشده رابطه باهاش… ولی من با علم به این موضوع وارد رابطه نشدم… اما وقتی هم فهمیدم اگر رابطه م عمیق بوده نتونستم تموم کنم.. اگر رابطه م سطحی بوده کات کردم… و دیگه اینکه از محبت زیاد اصلا احساس خفگی نمیکنم و کاملا لذت میبرم… در واقع اکثر مواقع اگر محرک قبلی مثل گفتگوی دلخوری امیز با پارتنرم داشته باشم، و مثلا اون بهم زنگ‌نزنه و جواب پیامم رو دیر بده فکر میکنم دیگه دوستم نداره… از من بدش میاد و و و میخواد بره با کس دیگه ای و و و
  منم دچار تله رها شدگی هستم؟ پس چرا بعضی نشونه ها رو ندارم؟
  چطور حالم خوب میشه؟؟

  • سلام عزیزم. شما خود دوستی کمی داری. بعبارت عزت نفست رو باید افزایش بدی. وقتی ما خودمون ارزش کمی برای خود قائل باشیم همیشه نگرانیم که دیگران ما را دوست نداشته باشند و یا ما رو ارزشمند ندونن. در اینصورت هر رفتاری از آنها برای ما نشانه دوست نداشتن آنهاست چون خود درونا به دوست نداشتنی بودن خود باور داریم.

 9. من کاملا این مشکل رو از صفر تا صدش در خودم احساس میکنم و به طور روزمره هر لحظه باهاش کلنجار میرم و سر و کله میزنم.. میخواستم بدونم چطور میشه درمان شد یا اصلا درمانی برای این مشکل وجود داره یا خیر

  • سلام. کتاب زندگی خود را دوباره بیافریند نوشته جفری یانگ را مطالعه بفرمایید. در عین حال مراجعه به درمانگر نیز در موارد شدید مورد نیاز است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

احساس گناه- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

احساس گناه

بسیار شگفت‌انگیز است که چگونه احساس گناه می‌تواند به سرعت در کوچکترین و بی‌معناترین چیزها در زندگی ما حضور پیدا کند. احساس گناه یک علامت ...