خودارضایی

روش صحیح خودارضایی

بهترین روش خودارضایی مردان چیست؟

نکته مهم: این مقاله ترجمه ای از یک مقاله خارجی است و لزوما دیدگاه آن مورد تایید نمی باشد

روش صحیح خودارضایی مردان موضوعی است که درباره آن کمتر گفتگو می‌شود زیرا گفتگو درباره خودارضایی امری غیر اخلاقی و بدور از ارزشها دانسته می شود. همواره هر زمان صحبت از خودارضایی می شده است با شدت آنرا محکوم کرده و ضررهای بسیاری از جمله کور شدن، دیوانه شدن، آسیب به قوای جنسی، ناباروری و…برای آن ذکر می شده است. بنابراین روش صحیح خودارضایی آموزش داده نشده است.

از سویی گروهی نیز از آن سوی بام افتاده اند و فواید بی شماری برای خودارضایی بر می شمارند. از جمله: کاهش احتمال سرطان پروستات، بهبود خلق و رفع تنش، افزایش میزان علاقمندی جنسی و دفع اسپرم‌های ضعیف، که البته هیچکدام از این ادعاها از لحاظ تجربی به اثبات نرسیده است.

اولین نکته‌ای که باید به آن آگاه باشیم آن است که خودارضایی عملی شایع است و تنها به انسان محدود نمی‌شود و سایر پستانداران نیز به آن مبادرت می‌ورزند. حتی نوزادان نیز هنگامی که به کشف بدن خود می‌پردازند و یا زمانی که می‌خواهند احساس آرامش به‌دست آورند، خودارضایی می‌کنند. آنها درک می‌کنند که تماس با بدن، احساس خوبی به آنها می‌دهد.

میزان شیوع خودارضایی در مردان و زنان

بر اساس تحقیقی که بر روی ۵۸۶۵ فرد بین ۱۴ تا ۹۴ سال صورت گرفت و همچنین با در نظر گرفتن سن آنها، ۶۷ تا ۹۴ درصد مردان حداقل یکبار خودارضایی کرده بودند و ۴۳ تا ۶۷ درصد نیز حداقل یکبار در ماه گذشته خود‌ارضایی کرده بودند. هرچه سن افراد پایینتر می‌آید، درصد خود‌ارضایی افزایش پیدا می‌کند. در میان زنان، بین ۴۳ تا ۸۵ درصد حداقل یکبار در طول زندگی خودارضایی کرده بودند و بین ۲۱ تا ۴۳ درصد نیز یکبار در ماه گذشته خود‌ارضایی کرده بودند.

با این وجود، بر اساس تحقیقات یک گروه سوئیسی در سال ۲۰۱۷، خودارضایی بالاخص در میان مردان با میزان کاهش رابطه جنسی با شریک جنسی، عدم رضایت از ارتباط، نارضایتی جنسی، اختلال جنسی بیشتر و رضایت کمتر از سلامت روانی و زندگی همبستگی دارد.البته همبستگی داشتن بمعنای رابطه علی نمی باشد و ممکن است هر دو پدیده خود معلول عامل سومی باشند.

آیا می‌توانیم بهترین روشی برای خودارضایی نام ببریم

نکته مهم آن است که تمام فعالیت‌های فیزیکی انسان از جمله غذا خوردن، نوشیدن، خوابیدن و … به‌طور طبیعی دارای محدویت است. به‌همانگونه که نفس غذا خوردن ضرری برای بدن ندارد، بلکه بیش از حد خوردن برای انسان مضر است؛ تاکنون هیچ مطالعه علمی، نفس خود‌ارضایی را مضر ندانسته بلکه خود‌ارضایی زیاد یا اعتیاد به خودارضایی بالاخص همراه با تماشای پورنوگرافی را اختلال یا مزمن تشخیص داده است. بنابراین باید بین خود‌ارضایی مزمن یا اعتیاد به خود‌ارضایی و خودارضایی طبیعی تفاوت قائل شد.

متاسفانه با آغاز اینترنت پرسرعت و شیوع فیلم‌های پورنوگرافی، تعداد خود‌ارضایی‌های مکرر و مزمن در افراد بسیار افزایش یافته است. تا پیش از آن، بشر چندان با چنین پدیده‌ای مواجه نبوده است و بنابراین این باور در ذهن افراد جای داشت که خودارضایی مزمن و یا به تعداد دفعات زیاد، در فرد ممکن نمی‌باشد (و یا بسیار به‌ندرت اتفاق می‌افتد) و فرد هر زمان که احساس رضایت کرد، دست از خودارضایی بر می‌دارد. منتهی بعد از آغاز اینترنت پرسرعت، فرد به‌جهت توانایی ایجاد تنوع بسیار زیاد در فیلم‌های پورنوگرافی، بعد از تماشای آنها به‌نوعی خود را مجبور به انجام خودارضایی می‌بیند و اندک اندک همانگونه که در مقاله اعتیاد به پورنوگرافی آورده‌ایم، ساختار مغز تغییر می‌یابد و مغز معتاد هیچ زمان به احساس رضایت دست نمی‌یابد.

آسیب‌های وارده از طریق خودارضایی خشن

اما به‌جهت آسیب‌هایی که خودارضایی سریع و خشن به نوجوان می‌زند، بهتر است آگاهی بیشتری در این باره کسب کرد. بیشتر مردان یاد می‌گیرند که سریع و بی‌سر و صدا خودارضایی کنند، زیرا نوجوانان مملو از تستوسترون، نگران حضور ناگهانی والدین یا خواهر و برادری هستند که اوقات شخصی آنها را مختل می‌کنند.

فقط ترس از گرفتار شدن وجود ندارد و احساس شرمساری در مورد لذت جنسی نیز علت دیگری برای انجام سریع این کار می‌باشد. حال آنکه متخصصان معتقدند خودارضایی امری طبیعی است و راهی عالی برای یادگیری بیشتر درباره لذت جنسی است. البته باید مفهوم خودارضایی را اندکی وسیع تر از انچه در ذهن اکثر افراد است در نظر گرفت. بطور مثال خودارضایی در کودکان بنوعی عبارت است از تلاش کودک برای شناخت بدن خود و مفهوم آن با خودارضایی در بزرگسالان متفاوت است. و یا در نوجوانان خودارضایی می تواند بدلیل اطمینان نوجوان از توانایی های جنسی خود صورت پذیرد.

مطالعه کنید:  اعتیاد به خودارضایی

نکته‌ مهم

نگارش این مقاله به‌معنای تایید خودارضایی نمی‌باشد و خودارضایی از نظر مذهبی و اعتقادی عملی مذموم شمرده می شود. اما اگر به این کار مبادرت می‌کنید، بهتر است روش صحیح خودارضایی را فرابگیرید تا خود را دچار مشکل نکنید.

امیلی مورس، متخصص رابطه جنسی می‌گوید: و این عادات پنهانی، سریع و خشن می‌تواند در بزرگسالی نیز ادامه پیدا کند. مورس می‌گوید: «بسیاری از نوجوانان با سرعت خودارضایی را تمام می‌کنند و هرگز به این فکر نمی‌کنند که چگونه می‌توانند زندگی جنسی انفرادی خود را بهتر کنند». گاه سرعت زیاد و نگرانی از انجام این عمل به نارضایتی‌های جنسی در رابطه زناشویی در آینده منجر می‌شود زیرا آنها به خودارضایی سریع و خشن عادت کرده اند و نمی توانند در رابطه واقعی خود با آرامش و صبر عمل کنند.

واقعاً وقت خود را به آن اختصاص دهید. روی نفس خود تمرکز کنید. آیا حرکاتی را می‌شناسید که بتوانند ارگاسم را حتی بیشتر خوشایند کنند؟ 

باید بدانید که نباید به همراه خودارضایی به تماشای پورنوگرافی بپردازید زیرا تماشای پورنوگرافی آسیب های شدید به مغز و نحوه نگرش انسان وارد می کند.

بهتر است به تمرینات ورزشی بپردازید. بعد از تمرین، واقعاً احساس قدرت می کنید؟ خوب یک دلیل برای آن وجود دارد. هنگام تمرین و ورزش کردن هورمون هایی آزاد می کنید از جمله آدرنالین و دوپامین(ماده شیمیایی به اصطلاح “احساس خوب”). خودارضایی پس از تمرین بدلیل بالاتر بودن میزان اندروفین احساس بهتری برای فرد ایجاد می کند، جریان خون عالی است و عضلات کف لگن کاملاً شل هستند.

تکنیک تحریک و توقف در خودارضایی تمرین موثری است برای افرادی‌که در رابطه جنسی با همسرشان دچار مشکل زودانزالی هستند. خودتان را تا حد انزال پیش ببرید و سپس کمی استراحت کنید. سپس روند را از نو شروع کنید. این کار را سه یا چهار بار قبل از ارگاسم انجام دهید. در نتیجه با رعایت این نکته از روشهای صحیح خودارضایی، انزال های قدرتمندتر و عمیق تری را تجربه خواهید کرد و در طول مدت کنترل بیشتری بر زمان انزال خود پیدا خواهید کرد.

خودارضایی یا استمنا زمانی مزمن (اعتیاد به خودارضایی) محسوب می‌شود که:

۱. اضطراب در فرد ایجاد می‌کند.
۲. خود‌ارضایی برای شما راهی است برای فرار از واقعیت‌های زندگی. واقعیت‌هایی که شما از مواجهه با آن اجتناب می‌ورزید.
۳. زندگی اجتماعی و شغلی فرد تحت تاثیر قرار می‌گیرد. فرد به‌جهت وقتی که برای خودارضایی و تفکر به آن صرف می‌کند، فرصت اندکی برای دوستان و روابط اجتماعی دارد. به‌جهت تمرکز زیاد فرد بر خودارضایی، شغل او نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد.
۴. وسوسه خودارضایی در فرد آنچنان قوی است که فرد در مقابل آن نمی‌تواند مقاومت کند. در این حالت، فرد کنترلی بر رفتار و عادت خود ندارد. همانند قماربازی که بر وسوسه قمار خود کنترلی ندارد.
۵. خودارضایی فرد باعث آسیب بدنی در او می‌شود. مثلا به‌جهت خود‌ارضایی زیاد، ناحیه تناسلی فرد ملتهب شده و یا زخم می‌شود.
۶. درصورتی که تفکر بیش از اندازه فرد به خودارضایی، باعث عدم تمرکز شود.

درباره مضرات خودارضایی گفتگوها و بحث‌های بسیاری انجام شده و بیشتر آنها بر مضرات خودارضایی تاکید کرده‌اند. ولکن تاکنون از لحاظ علمی تفاوتی بین خودارضایی و رابطه جنسی مشاهده نشده است. اما این بمعنای مضر نبودن یا تایید خودارضایی نمی‌باشد. باید درنظر داشت آنچه منجر به لذت عمل‌جنسی می‌شود نه ارگاسم، بلکه عشق و علاقه‌ایست که در رابطه‌واقعی وجود دارد. مابین یک رابطه جنسی بدون عشق و خودارضایی تفاوتی وجود ندارد. بنابراین آنچه برتر و بهتر از خودارضایی و رابطه‌جنسی بدون عشق‌است، یک رابطه‌جنسی همراه با عشق و پیوندهای عاطفی می‌باشد.

در این زمینه به مقاله خودارضایی در سایت مراجعه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۳۱ میانگین: ۴.۲]

۱۴ دیدگاه

 1. آها پس منظورتون این است که ترک باشم بهتر از اینه که با روش طبیعی انجام دهم، پس ترک می مانم و دیگر این عمل را انجام نمیدم، همچنین پورنوگرافی رو هم تلاش میکنم که ترک کنم. سپاس از راهنماییتون
  من در سایت ها مطالعه کردم کسی که در خودارضایی از پورنوگرافی و تحریکات استفاده کند یک بیماری جنسی دشوار در مغز ایجاد می شود که خیلی سخت درمان می شود،
  در برخی سایت ها خوندم که این بیماری اصلا درمان نمی شود. علائم این بیماری: فرد دیگر نمی تواند مثل قبل به هر روش و به هر اندامی از خانم ها تحریک شود و دیگر
  جذابیت اندام جنس مخالف را حس نمی کند، و همچنین هرچه فرد در خودارضایی بیشتر از پورنوگرافی استفاده کند این بیماری سخت تر می شود و انسان در رابطه جنسی
  آینده شکست میخورد.
  دکتر من احساس میکنم تمام عوارض خودارضایی+پورنوگرافی از بدنم خارج شده و جبران شده است ولی احساس میکنم این بیماری رو دارم،من قبلا به مدت ۴ ماه گرفتار این عمل شدم و وقتی متوجه ضرراهاش شدم تصمیم گرفتم ذره ذره کم کنم و خیلی وقته کلا ترک کردم. من بخاطر این گناه کثیفی که انجام دادم خیلی پشیمونم، همش دوست دارم به زمان قبل برگردم و جلو خودمو بگیرم، نا امید شدم و دیگر قوه مردانگی ام رو حس نمیکمهمش حس ام بهم میگه خدا به تو چه قدرتی داد ولی تو انسان احمق
  با این عمل کثیف(خودارضایی و پورنوگرافی) حدرش دادی. چی کار کنم دکتر؟ آیا درمان می شود؟

 2. من عاشق خودارضایی ام یعنی چاره دیگری هم ندارم قدیما از این کار اکراه داشتم اما الان قبول کردم و براش وقت می‌زارم از افسردگی و نداشتن رابطه خیلی خیلی بهتره من تا خودارضایی نکنم حالم بهتر نمیشه کارامو قاطی پاتی میکنم باید خودارضایی کنم و بعد برم دنبال بقیه کارام

 3. سلام.لطفا همگی مقاله و سایت را به وب سایت پلیس گزارش بدید.تا این شیاد ها و غرب پرست و فروید پرست ها رو جمع کن بفرستن برن ولایت خودشون در امریکا و همونجایی که اومدن مخرافتشون رو بالا بیارن .

 4. سلام . روزتون بخیر . یکی از عوارض خود ارضایی در پسران زود انزالی در آینده هست و زود انزالی خیلی بده توی رابطه‌جنسی ۱۵ سالمه میخواستم بپریم که چجور میشه زود انزالی یا دیر انزالی رو جوری خود ارضایی کنیم که این اتفاق نیوفته درضمن در جایی خوندم که هرچقدر دیر تر این خودارضایی رو تموم کنم و تعویق بیندازم مدت ارضا شدن رو در آینده زیاد به زود انزالی دچار نمیشیم . باز خودتون راهنماییم کنید. ممنون.

  1. سلام دکتر، من قبلا در خودارضایی از پورنوگرافی استفاده میکردم، حال دیگر نمی توانم مثل ابتدا به هر روشی تحریک شوم. آیا اگر من بدون استفاده از پورنوگرافی تا یک مدتی خودارضایی کنم دوباره مغزم به حالت طبیعی برمیگرده و راهکار خوبی برای درمان است؟ آیا اگر به علت درمان این کار را انجام بدم حرام نیست؟

    1. بله، سعی میکنم پورنوگرافی تماشا نکنم. ولی میخوام بدونم آیا اگر با روش های صحیح شما خودارضایی کنم به نفع مغز و بدنم هست یا خیر؟ من خودارضایی طبیعی رو شروع کنم یا به طور کلی دیگه انجام ندم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا