روانشناسی

روانشناسی

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

تعریف روانشناسی

روانشناسی یک رشته علمی و کاربردی است که شامل مطالعه­‌ی علمی فرآیندهای ذهنی و رفتاری می­‌باشد. روانشناسان پدیده‌هایی مانند درک، شناخت، احساسات، شخصیت، رفتار و روابط بین فردی را مورد مطالعه قرار می‌دهند. روانشناسی همچنین به کاربرد چنین دانشی در حوزه­‌های مختلف فعالیت­‌های انسانی اشاره‌دارد. از جمله مسائل مربوط به زندگی روزمره از قبیل خانواده، تحصیل، کار و درمان مشکلات بهداشت روانی. روانشناسی جزو علوم رفتاری است. در عین حال یک رشته­­‌ی گسترده­ است که علوم اجتماعی و طبیعی را نیز شامل می‌شود.

روان‌شناسی تلاش می­‌کند نقش رفتار انسان را در پویایی اجتماعی درک کند و این در حالی است که فرآیندهای فیزیولوژیکی و عصبی را به مفاهیمی از عملکرد ذهنی تبدیل می­‌کند. روانشناسی شامل بسیاری از زمینه­‌های فرعی مطالعاتی و کاربردی است که در زمینه­‌هایی مانند توسعه انسانی، ورزش، سلامت، صنعت، قانون و امور معنوی به کار گرفته شده است. روان‌شناسی توصیف و تلاشی برای توضیح آگاهی، رفتار و تعامل اجتماعی است.

روانشناسی تجربی

روانشناسی تجربی عمدتاً برای توصیف تجربه و رفتار انسانی، همانطوری که در واقعیت رخ می‌­دهد، اختصاص یافته است. از دهه ۱۹۸۰، روان‌شناسی شروع به بررسی رابطه بین آگاهی، مغز و سیستم عصبی کرده است. هنوز مشخص نیست که این تعاملات چگونه روی می‌­دهد: آیا آگاهی یا هوشیاری وضعیت مغز را تعیین می­‌کند و یا این وضعیت مغز است که آگاهی را تعیین می­‌کند و یا هر دو به روش‌­های مختلفی (و بدون ارتباط با هم) به پیش می­‌روند؟

چندین شاخه در روانشناسی وجود دارد. روانشناسی مقایسه­‌ای که به مطالعه­‌ی رفتار و زندگی روحی حیوانات غیر از انسان اشاره دارد. این مورد مربوط به رشته­‌های خارج از روانشناسی است که رفتار حیوانات را مطالعه می‌کنند و رفتارشناسی حیوانی نامیده می­‌شود. اگرچه زمینه­‌ی روان‌شناسی عمدتاً به انسان مربوط می­‌شود، اما رفتار و روند روحی حیوانات نیز بخش مهمی از تحقیقات‌روانشناختی است. این مورد می‌­تواند همانند یک موضوع مختص به امور حیوانی در نظر گرفته شود (مانند شناخت حیوانات و همچنین رفتارشناسی حیوانی) یا تأکیدی قوی در مورد پیوندهای تکاملی و یا موارد تا حدودی بحث‌برانگیزتر را شامل شود. همانگونه که در علوم اعصاب روانشناسی دیده می‌شود، به این زمینه نیز می‌­توان به عنوان راهی برای به دست آوردن بینشی به سوی روان‌شناسی انسان با استفاده از مقایسه و یا از طریق مدل‌های حیوانی سیستم‌­های عاطفی و رفتاری نگریسته شود.

روانشناسی شخصیت

روان‌شناسی شخصیت؛ الگوهای روانشناختی رفتار، تفکر و احساسات پایداری که معمولاً با عنوان شخصیت فردی از آنها یاد می‌­شود را مورد مطالعه قرار می­‌دهد. روانشناسی رشد یا تکاملی عمدتاً بر روی رشد و توسعه ذهن انسان در طول عمر تمرکز دارد.

روان‌شناسی رشد به‌دنبال فهم این مطلب است که مردم جهان چگونه مشاهده، درک و عمل‌می‌کنند. و این فرآیند­­ها با تغییر سن چگونه تغییر می­‌کنند.

برای رسیدن به این فهم ممکن است بر روی امور فکری، شناختی، عصبی، اجتماعی یا اخلاقی تمرکز شود.

روان‌شناسی کمی، شامل استفاده از مدلسازی ریاضی و آماری در تحقیقات روانشناختی و توسعه روش‌های آماری به‌منظور تحلیل و توضیح داده­‌های رفتاری است. روان‌سنجی یا سایکومتریک نیز یک زمینه از روان‌شناسی است که به نظریه و روش اندازه‌گیری در روانشناختی مربوط است و شامل اندازه‌گیری دانش، توانایی‌­ها، نگرش‌­ها و ویژگی­‌های شخصیتی می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا