روانشناسی

روانشناسی

تعریف روانشناسی

روانشناسی یک رشته علمی و کاربردی است که شامل مطالعه­‌ی علمی فرآیندهای ذهنی و رفتاری می­‌باشد. روانشناسان پدیده‌هایی مانند درک، شناخت، احساسات، شخصیت، رفتار و روابط بین فردی را مورد مطالعه قرار می‌دهند. روانشناسی همچنین به کاربرد چنین دانشی در حوزه­‌های مختلف فعالیت­‌های انسانی اشاره‌دارد. از جمله مسائل مربوط به زندگی روزمره از قبیل خانواده، تحصیل، کار و درمان مشکلات بهداشت روانی. روانشناسی جزو علوم رفتاری است. در عین حال یک رشته­­‌ی گسترده­ است که علوم اجتماعی و طبیعی را نیز شامل می‌شود.

روان‌شناسی تلاش می­‌کند نقش رفتار انسان را در پویایی اجتماعی درک کند و این در حالی است که فرآیندهای فیزیولوژیکی و عصبی را به مفاهیمی از عملکرد ذهنی تبدیل می­‌کند. روانشناسی شامل بسیاری از زمینه­‌های فرعی مطالعاتی و کاربردی است که در زمینه­‌هایی مانند توسعه انسانی، ورزش، سلامت، صنعت، قانون و امور معنوی به کار گرفته شده است. روان‌شناسی توصیف و تلاشی برای توضیح آگاهی، رفتار و تعامل اجتماعی است.

روانشناسی تجربی

روانشناسی تجربی عمدتاً برای توصیف تجربه و رفتار انسانی، همانطوری که در واقعیت رخ می‌­دهد، اختصاص یافته است. از دهه ۱۹۸۰، روان‌شناسی شروع به بررسی رابطه بین آگاهی، مغز و سیستم عصبی کرده است. هنوز مشخص نیست که این تعاملات چگونه روی می‌­دهد: آیا آگاهی یا هوشیاری وضعیت مغز را تعیین می­‌کند و یا این وضعیت مغز است که آگاهی را تعیین می­‌کند و یا هر دو به روش‌­های مختلفی (و بدون ارتباط با هم) به پیش می­‌روند؟

چندین شاخه در روانشناسی وجود دارد. روانشناسی مقایسه­‌ای که به مطالعه­‌ی رفتار و زندگی روحی حیوانات غیر از انسان اشاره دارد. این مورد مربوط به رشته­‌های خارج از روانشناسی است که رفتار حیوانات را مطالعه می‌کنند و رفتارشناسی حیوانی نامیده می­‌شود. اگرچه زمینه­‌ی روان‌شناسی عمدتاً به انسان مربوط می­‌شود، اما رفتار و روند روحی حیوانات نیز بخش مهمی از تحقیقات‌روانشناختی است. این مورد می‌­تواند همانند یک موضوع مختص به امور حیوانی در نظر گرفته شود (مانند شناخت حیوانات و همچنین رفتارشناسی حیوانی) یا تأکیدی قوی در مورد پیوندهای تکاملی و یا موارد تا حدودی بحث‌برانگیزتر را شامل شود. همانگونه که در علوم اعصاب روانشناسی دیده می‌شود، به این زمینه نیز می‌­توان به عنوان راهی برای به دست آوردن بینشی به سوی روان‌شناسی انسان با استفاده از مقایسه و یا از طریق مدل‌های حیوانی سیستم‌­های عاطفی و رفتاری نگریسته شود.

روانشناسی شخصیت

روان‌شناسی شخصیت؛ الگوهای روانشناختی رفتار، تفکر و احساسات پایداری که معمولاً با عنوان شخصیت فردی از آنها یاد می‌­شود را مورد مطالعه قرار می­‌دهد. روانشناسی رشد یا تکاملی عمدتاً بر روی رشد و توسعه ذهن انسان در طول عمر تمرکز دارد.

روان‌شناسی رشد به‌دنبال فهم این مطلب است که مردم جهان چگونه مشاهده، درک و عمل‌می‌کنند. و این فرآیند­­ها با تغییر سن چگونه تغییر می­‌کنند.

برای رسیدن به این فهم ممکن است بر روی امور فکری، شناختی، عصبی، اجتماعی یا اخلاقی تمرکز شود.

روان‌شناسی کمی، شامل استفاده از مدلسازی ریاضی و آماری در تحقیقات روانشناختی و توسعه روش‌های آماری به‌منظور تحلیل و توضیح داده­‌های رفتاری است. روان‌سنجی یا سایکومتریک نیز یک زمینه از روان‌شناسی است که به نظریه و روش اندازه‌گیری در روانشناختی مربوط است و شامل اندازه‌گیری دانش، توانایی‌­ها، نگرش‌­ها و ویژگی­‌های شخصیتی می‌شود.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا