اختلال پانیک

من پانیک داشتم خوب شدم [ 14 روش درمان بدون دارو + کتاب ]

4.7/5 - (13 امتیاز)


هنگامی که فردی به شرایط استرس زا پاسخ می دهد، به آن حملات پانیک می گویند. در این نوع حملات فرد وحشت زدگی و ترس بسیار زیادی را تجربه می کند. شروع این نوع حملات کاملا ناگهانی می باشد. در این مقاله سعی داریم به موضوع من پانیک داشتم خوب شدم بپردازیم. پس با ما همراه باشید.

من پانیک داشتم خوب شدم

پیش از اینکه به موضوع مهم من پانیک داشتم خوب شدم بپردازیم، باید بدانید  هنگامی که شخصی ناراحتی و ترس شدیدی را تجربه می کند، پس از آن یک شرایط برای فرد استرس زا و دلهره آور می شود. بازه زمانی که پانیک شدید می شود، حداکثر 10 دقیقه طول می کشد. کسانی که دچار حملات پانیک هستند، احساس می کنند درگیر حملات قلبی شده اند. زیرا علائم حمله قلبی و پانیک تقریبا مانند یکدیگر می باشد. ولی پس از اینکه به پزشک مراجعه می کنند، اطمینان حاصل می کنند که قلب آنها هیچ گونه مشکلی ندارد. به یاد داشته باشید فردی که درگیر پانیک است باید حداقل چهار مورد از علائم زیر را داشته باشد:

 • احساس گرمی و سردی کاملا ناگهانی
 • بی حس شدن و گزگز انگشتان پا
 • بی حس شدن دست ها
 • ترس شدید از مرگ
 • حالت تهوع
 • گیجی
 • درد در قسمت قفسه سینه
 • احساس خفگی
 • لرزش کل بدن
 • تپش قلب شدید
 • تعریق شدید
 • حس ترس ناگهانی و شدید

علائم پانیک چیست ؟

 1. تعریق
 2. تنگی نفس
 3. تپش قلب
 4. لرزیدن
 5. درد یا ناراحتی در قفسه سینه
 6. احساس خفگی
 7. تهوع
 8. ترس از مردن یا دیوانه‌شدن یا انجام دادن بی‌اختیار کاری
 9. دگرسان‌بینی محیط یا دگرسان‌بینی خود
 10. احساس سردی یا گرگرفتگی
 11. بی‌حسی
 12. سرگیجه یا غش

آیا پانیک درمان می شود یا فرد تا آخر عمر باید این اختلال را تحمل کند

بله پانیک درمان می شود اما بهتر است پس از درک نشانه های پانیک در خویش هرچه زودتر برای درمان مراجعه کنید زیرا پانیک هر قدر مزمن تر شود و از زمان اولین حمله پانیک زمان بیشتری سپری شود و فرد تعداد حملات بیشتری را تجربه کند درمان پانیک سخت تر خواهد شد.

وقتی زمان زیادی از شروع حملات پانیک گذشته باشد و فرد در موقعیت ها و مکانهای متفاوتی پانیک را تجربه کرده باشد شرطی سازی مغز با قدرت بیشتری اتفاق می افتد و در نتیجه شرطی زدایی سخت تر خواهد بود. فردی که دچار پانیک مزمن برای سالها می باشد سبک زندگی اش تغییر کرده است. او دیگر هر مکانی نمی رود، نوع تنفس او متفاوت است، بطور ناخودآگاه در هنگام حمله سعی می کند خود را آرام کند و….

تغییر سبک زندگی چنین فردی بسیار متفاوت از فردی است که بتازگی دچار حمله پانیک شده است و سبک زندگی جدید او برای تطبیق با پانیک در او ثابت و محکم نشده است. بنابراین پس از مشاهده اولین حمله پانیک در خویش برای درمان سریعتر مراجعه کنید تا راحت تر از درمان پانیک برخوردار شوید.

مردان بیشتر دچار پانیک می شوند یا زنان

شیوع دایمی اختلال وحشت زدگی همراه با بیرون هراسی یا بدون آن 4.7 دذصد است در حالی که شیوع 12 ماهه آن 2.8 درصد می باشد. نسبت ابتلا زنان به مردان بیشتر می باشد. زنان 2 برابر بیشتر از مردان دچار حمله وحشت یا پانیک می شوند. متوسط سن اختلال نیز 24 سالگی با محدوده 16 تا 40 سالگی می باشد.

من پانیک داشتم

در ادامه قرار است به صورت کلی به مبحث من پانیک داشتم خوب شدم بپردازیم. ما در ادامه به شیوه های کنترل حملات پانیک خواهیم پرداخت. انجام این شیوه ها برای کسانی که حملات پانیک آنها خفیف تا متوسط است،  کاربردی و مفید می باشد. اگر این شیوه ها برای شما مفید نبود، باید به روانشناس مراجعه نمایید. اما اگر حملات شدید باشند، حتما باید به یک روانپزشک ماهر و باتجربه مراجعه نمایید.

شیوه های مهم برای درمان حملات پانیک

در مبحث من پانیک داشتم خوب شدم اینطور ذکر شده است که فرد مشکلش به صورت ریشه ای درمان شده است. قدم اول برای درمان این مشکل این است که دلیل ایجاد حملات پانیک را در مغز خود شناسایی نمایید. پس از آن در این راه حتما از یک درمانگر کمک بگیرید. یک درمانگر به شما می آموزد که چطور در این مسیر پیروز میدان شوید. در ادامه به مهم ترین روش ها برای درمان حملات پانیک می پردازیم.

1.روان درمانی و دارو درمانی

در مبحث مهم من پانیک داشتم خوب شدم به معجزه روان درمانی و دارو درمانی اشاره شده است. شما می توانید برای درمان حملات پانیک از دو روش دارو درمانی و روان درمانی استفاده کنید.

اگر در زمینه فیزیولوژیک مشکل داشتید، روانپزشک برای شما دارو تجویز می کند. به یاد داشته باشید حتما طبق تجویز روانپزشک دارو مصرف کنید. شما نباید به هیچ عنوان به صورت خودسرانه به مصرف دارو بپردازید.

2. اسطوخودوس می تواند به کاهش حملات پانیک کمک فراوانی کند

در موضوع من پانیک داشتم خوب شدم به استشمام بوی اسطوخودوس اشاره زیادی شده است. این گیاه می تواند استرس را در فرد کاهش دهد. علاوه بر این یک دمنوش آرامبخش به شمار می رود. لازم به ذکر است بدانید شما می توانید اندکی عصاره یا روغن را روی دست خود بزنید.

سپس آن را به آرامی بو کنید. مطمئن باشید با بوییدن آن مغز شما گرم می شود. یکی دیگر از راه هایی که به درمان حملات پانیک کمک فراوانی می کند، نوشیدن دمنوش اسطوخودوس می باشد. این دمنوش استرس را در فرد تا حد زیادی کاهش می دهد. به یاد داشته باشید اگر دارو مصرف می کنید، قبل از مصرف اسطوخودوس با پزشک خود مشورت نمایید. زیرا این دمنوش اگر به همراه دارو مصرف شود، موجب خواب آلودگی می شود.

3. مدیتیشن کنید

در موضوع من پانیک داشتم خوب شدم به اثر مثبت مدیتیشن اشاره زیادی شده است. برای اینکه بتوانید حملات پانیک خود را کاهش دهید، باید سعی کنید یک مکان کاملا آرام برای خود انتخاب نمایید. علاوه بر این شما می توانید یک مکان را در ذهن خود انتخاب کنید و فکر کنید، در آن مکان حضور دارید.

شما باید تلاش کنید تمام جزئیات منظره را در ذهن خود تصور کنید. به عنوان مثال خودتان را در یک جنگل زیبای رویایی تصور کنید. بادی که به موهایتان می وزد را تجسم کنید. درختان زیبای جنگل را تصور کنید. با تصور کردن می توانید از شروع حملات پانیک تا حد زیادی جلوگیری نمایید.

برای دریافت کتاب خودیاری درمان پانیک کلیک کنید.

4. تنفس عمیق

در مبحث مهم من پانیک داشتم خوب شدم به تنفس عمیق اشاره زیادی شده است. تنفس عمیق می تواند به مغز فرمان دهد تا آرامش خود را حفظ کند. آرامش داشتن در این مواقع به مغز شما اجازه نمی دهد تا حملات پانیک شدید شوند. به یاد داشته باشید شما باید حتما به مدت زمان چند دقیقه به تنفس عمیق بپردازید.

5. سعی کنید به خودتان روحیه دهید

در مبحث مهم من پانیک داشتم خوب شدم روحیه دادن به خود جزو روش های درمانی به شمار می رود. شما باید مدام به خودتان جملات آرامش بخش بگویید. سعی کنید از فکرهای منفی بپرهیزید. شما باید یک شعار ذهنی برای خودتان بسازید و هنگامی که حملات پانیک شما آغاز شد، آن را مدام تکرار کنید.

زمانی که حمله شما آغاز شد، باید شعار خود را تکرار نمایید. پس از آن مطمئن باشید حملات پانیک شما کمتر می شود. بعضی از بیماران با گفتن جملات مثبت آرام بخش بسیار سریع نتیجه گرفته اند. همانطور که گفته شد حملات پانیک می تواند در عرض چند دقیقه از بین بروند. پس از آن شما آرام تر خواهید شد.

6. کاهش حملات پانیک با تمرین ریلکسیشن

در موضوع من پانیک داشتم خوب شدم تمرین ریلکسیشن جزو روش های درمانی محسوب می شود. این نوع تمرین مثل تمرین تنفس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. سعی کنید برای مدت بسیار کوتاهی چشمان خود را ببندید. پس از آن عضلات خود را شل نمایید. شما می توانید برای اینکه این کار را با دقت بیشتری انجام دهید، از فایل های صوتی نیز کمک بگیرید.

درمان پانیک

7. پرت کردن حواس می تواند به کاهش حملات پانیک کمک زیادی کند

در مبحث بسیار مهم من پانیک داشتم خوب شدم پرت کردن حواس جزو شیوه های درمانی محسوب می شود. هنگامی که حملات پانیک شدید می شود، اگر فکرهای منفی در ذهن داشته باشید، نشانه های شما شدیدتر می شوند. شما باید سعی کنید به موضوع دیگری بپردازید. مثلا یک جمع و تفریق ساده در ذهن خود انجام دهید. علاوه بر این شما می توانید اشیایی با رنگ سفید را در پیرامون خود دنبال کنید، تا ذهن شما به هیچ عنوان به سمت فکرهای مربوط به حملات پانیک نروند.

آیا مصرف شیرینی باعث تشدید پانیک می شود

مصرف قندهای مصنوعی باعث افزایش قند خون بدن می شود که در نتیجه آن انسولین بدن بمقدار زیادی افزایش می یابد و نتیجتا علایم مشابه زمانی که اضطراب دارید در شما ایجاد می کند. در نتیجه فرد دچار  اضطراب می شود که احتمالا حمله جدیدی در راه است.

مشکل مواد قندی آن است که باعث ترشح انسولین در بدن می‌شوند که به‌طور موقت، قند خون را افزایش می‌دهند و پس از مدتی به‌خاطر ترشح انسولین به‌جهت حفاظت از بدن در برابر قند اضافی، سطح قند خون از سطح ابتدایی نیز پایینتر می‌آید. بنابراین لازم است کمی قند خون درمان شود زیرا پایین بودن قند خون با ایجاد نشانه‌هایی مانند عرق کردن، تپش قلب، احساس ضعف، سرگیجه و غش و لرز، حملات وحشت را تداعی می‌کند.

بنابراین کمی قند خون و بالا رفتن قند خون بدلیل استفاده از مواد قندی مصنوعی هردو موجب ایجاد نشانه های پانیک می شود و در نتیجه فرد دچار ترس شده و یک دوره حمله پانیک آغاز می شود.

من پانیک داشتم خوب شدم آیا ممکن است دوباره برگردد

بله ممکن است پانیک دوباره برگردداما باید آگاه باشید که عود گاه به گاه پانیک را با شکست در درمان اشتباه نگیرند. مهمترین کار هنگام بازگشت نشانه ها بکارگیری مهارتهای مقابله ای و انجام مواجه سازی های بدنی و طبیعی است. در چنین مواقعی ممکن است بازگشت به درمان برای جلسات تقویتی مفید باشد.

چنین حملاتی هنگامی اتفاق می افتد که استرس کلی زندگی فرد افزایش یافته است. بطور مثال از دست دادن کار، از دست دادن یک از نزدیکان، انتقال به یک مکان جدید، استرس شغلی و…همگی می تواند منجر به عود حملات پانیک شود.

 

لینک منابع

https://www.nhsinform.scot/healthy-living/mental-wellbeing/anxiety-and-panic/why-do-i-feel-anxious-and-panicky

https://www.healthline.com/health/anxiety/this-is-what-panic-attack-feels-like

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/panic-attack

 

 

 

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. سلام من تقریبا 20سال پیش حشیش مصرف کردم استرس واظتراب زیادی گرفتم همان لحظه کارم کشید به دکتر خلاصه بگم حالابیست سال است من خوشی ندیدم همش اظطراب افسردگی .هرروز میرم دکتر قلب تست ورزشی قرص باز هم خوب نشدم بخدا نه خوشی حالم را خوب میکنه نه ورزش نه عروسی هرجا شلوغ باشه بیشتر حالم بد میشه قرص اعصاب هم مصرف میکنم .دکترا میکن قلبت سالمه چیزی که من اینجا خوندم حمله پانیک همین عوارض رادارم .ترس از مرگ
  ترس از دوباره حمله بیاد سراغم دوباره قلبم درد میگیره
  باقرص لورازپام وپرفنازین وتریفن بازور وبی حوشی میخوابم هیچ کار اداری نمیتوانم انجام دهم من هم کارم حراست یه شرکت کارمیکنم.خواهشمندم من حالا باحال خراب واسترس این جملات رانوشتم خواهشمندم ازدکترهایی که این نوشتار را میخانند به دادم برسید.تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا