اعتیاد به پورنوگرافی

اثر پورنوگرافی بر مغز چگونه است؟ چگونه پورنوگرافی باعث تغییر ساختار مغز می‌شود؟

اثر پورنوگرافی بر مغز

اثر پورنوگرافی بر مغز از طریق تغییر ساختارهای مغز که در طول سالیان تکامل شکل گرفته است صورت می‌پذیرد. هنگامی‌که یک موش نر را کنار یک موش ماده در قفس رها می‌کنید، چه اتفاقی می‌افتد؟ ابتدا حالت جنون‌آمیز موش نر را می‌بینید و سپس به‌تدریج موش نر از موش ماده خسته می‌شود. حتی اگر موش ماده تمایل بیشتری به جفت‌گیری داشته باشد، موش نر رابطه را کافی می‌داند (بی‌اعتنا می‌شود).

با این حال، اگر موش ماده را با موش ماده‌ی جدیدی جایگزین کنید، موش نر بلافاصله نیرو می‌گیرد. همچنین با حالت بسیار مشتاقی تلاش می‌کند تا با او آمیزش داشته باشد. شما می‌توانید این روند را با موش‌های ماده‌ی دیگری نیز تکرار کنید تا زمانی‌که موش نر خسته شود و حتی گاهی از حال می‌رود.

به این فرآیند اثر کولیج می‌گویند- پاسخ اتوماتیک به جفت‌های جنسی جدید. جالب اینجاست باوجود خروج اسپرم‌های مردان بر اثر فعالیت جنسی، هنگامی‌که آنها یک مورد جدید را می‌بینند، به‌سرعت فعال می‌شوند. این پاسخ اتوماتیک نیرومند به شهوت جدید، همان چیزی است که شما را به‌سمت پورنوگرافی اینترنتی و فیلم پورن می‌کشاند.

مثل آن موش آزمایشگاهی، شما یک مکانیزم اولیه در مغزتان دارید که باعث تحریک دوجانبه شما نسبت به زنان یا مردان، یا هر چیز دیگری که روی صفحه نمایش خود می‌بینید، می‌شود. (توجه: اثر کولیج در زنان نیز اتفاق می‌افتد. مطالعات نشان می‌دهند در شرایط مناسب زنان نیز عملکردی مشابه مردان خواهند داشت.)

مدارهای اولیه در مغز شما احساسات، محرک‌ها، برانگیختگی‌ها و تصمیم‌گیری‌های غیرارادی‌تان را مدیریت می‌کنند. آنها وظایفشان را چنان خوب انجام می‌دهند که در سیر تکامل، نیازی به تغییر و تکمیل آنها از هنگام پیدایش انسان‌ها تا زمان پیدایش پورنوگرافی پیدا نشده است. اثر پورنوگرافی بر مغز چنان است که باعث تغییر ساختار تکامل یافته انسان در طول تاریخ تکامل می‌شود.

دوپامین بیشتر لطفا!

برای تمامی پستانداران از جمله انسان‌ها، موش‌ها و …، میل و انگیزه‌ی انجام رابطه جنسی عمدتاً از شیمی اعصاب به‌نام دوپامین ایجاد می‌شود. دوپامین، قسمت عمده‌ای از بخش اولیه مغز را که مدار پاداش است، تحریک می‌کند. این قسمت همان جایی است که ما هوس و لذت را تجربه می‌کنیم و معتاد می‌شویم.

اثر پورنوگرافی بر مغز
اثر پورنوگرافی بر مغز

مدار پاداش، مجبورتان می‌کند تا کارهایی را که بقای شما را تامین می‌کنند و باعث انتقال ژن‌هایتان می‌شوند، انجام دهید. در راس فهرست پاداش‌های انسانی، غذا، رابطه جنسی، عشق، دوستی و هرچیز نو و جدیدی قرار دارند. اینها «تقویت‌کننده‌های طبیعی» نامیده می‌شوند که برخلاف مواد شیمیاییِ اعتیادآور هستند (با مواد شیمیاییِ اعتیادآور متفاوتند).

در حقیقت، وظیفه اصلی دوپامین در سیر تکاملی این است که شما را به انجام کارهایی وادار کند که به‌نفع ژن‌های شماست. هر چقدر میزان ترشح دوپامین بیشتر باشد، شما تمایل بیشتری به آن کار خواهید داشت. اگر هم دوپامینی ترشح نشود، شما آن محرک را به کلی نادیده می‌گیرید. به‌عنوان مثال، شکلات‌های پرکالری و یا بستنی از موادی هستند که دوپامین زیادی در مغز ترشح می‌کنند. یکی دیگر از نام‌های دوپامین، مولکول اعتیادآور است زیرا نقش اساسی در تمامی انواع اعتیادها ایفا می‌کند.

دوپامین مرکز لذت یا میل خواستن

اگرچه دوپامین اغلب به‌عنوان یک «مولکول سرخوشی» اشاره شده است، اما از لحاظ اصولی این اسم بی‌عیب و اشتباه نیست. دوپامین جستجو و تنوع‌طلبی در پاداش است. جستجو کردن پاداش برای خواسته‌ها و انتظارات. دوپامین انگیزه و حرکت برای دنبال نمودن پاداش‌های بالقوه یا اهداف بلندمدت را نیز فراهم می‌آورد. اگرچه بحث‌برانگیز است اما به نظر می‌رسد پاداش نهایی و احساسات خوب از opioid ها ناشی می‌شود. به زبان ساده، دوپامین خواستن است و opioid ها دوست داشتن.

اثر پورنوگرافی بر مغز- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

همانطور که یک روانشناس، در اینباره توضیح داده است: «انتقال دهنده عصبی دوپامین سبب نمی‌شود که مردم لذت را تجربه کنند، بلکه بیشتر باعث ایجاد یک رفتار جستجوگرانه می‌شود. او افزود: «دوپامین موجب می‌شود تا ما بخواهیم، تمایل پیدا کنیم، با تلاش فراوان به دنبالش بگردیم و آن را جستجو کنیم. سیستم opioid سبب احساس لذت می‌شود. در عین حال او شرح داد که: «عملکرد سیستم دوپامین قویتر از عملکرد سیستم opioid است». «ما بیشتر از آنکه لذت را بخواهیم، تمایل به جستجوی لذت داریم». این همان پدیده‌ای است که تنوع‌طلبی را به‌دنبال دارد.

تنوع، تنوع و تنوع بیشتر

دوپامین به دنبال چیزهای جدید و تازه است. یک اتومبیل جدید، یک فیلم جدید، یک گوشی جدید، در حقیقت ما همه معتاد دوپامین هستیم. درحالیکه در مورد هر چیز جدیدی، هیجان اولیه به سرعت با کم شدن دوپامین کم‌رنگ می‌شود.

حال در اینجا چگونگی کار اثر کولیج را شرح می‌دهیم. موش نر بعد از این که با موش ماده ارتباط برقرار می‌کند، میزان دوپامین در مغزش کاهش می‌یابد. ولی به محض اینکه یک موش ماده جدید جایگزین می‌شود، سطح دوپامین دوباره بالا می‌رود. آیا به‌نظر آشناست؟

تعجبی ندارد که موش‌ها و انسان‌ها در مورد واکنش به محرک‌های جنسی جدید، مشابه هم عمل می‌کنند. مثلاً هنگامی که محققان استرالیایی (نمودار) یک فیلم شهوت‌انگیز را بارها و بارها نشان دادند؛ تست آلت تناسلی افراد و گزارش‌های ذهنی آنها هردو بیان‌کننده این موضوع بودند که به‌تدریج برانگیختگی جنسی کاهش می‌یابد. درحقیقت، تکرار (همان کار قدیمی، همان کار قدیمی)، تنها باعث خسته‌کننده شدن موضوع می‌شود. خوگیری نشان دهنده کاهش دوپامین است.

پس از ۱۸ بار نمایش فیلم- دقیقاً هنگامی‌که افراد در حال چرت‌زدن بودند- محققان در دفعه‌ی نوزدهم و بیستم فیلم جدیدی پخش کردند. دنگ! مشاهده‌کنندگان و آلت‌های تناسلی‌شان مجددا تحریک شدند و ثابت کرد که مورد جدید و تازه، تاثیر زیادی دارد (بله! زنان نیز نتایج مشابهی را نشان دادند). اینجا نقطه‌ای است که اثر پورنوگرافی بر مغز و تاثیر فیلم پورن روی مغز بیشتر و بیشتر می‌شود.

پورنوگرافی اینترنتی و دیدن فیلم پورن خصوصاً به مدار پاداش گره خورده است

زیرا همیشه تنها با یک کلیک می‌توان به این تنوع و تازگی رسید. این تازگی می‌تواند یک شریک عاطفی جدید، صحنه غیرمعمول، عمل جنسی عجیب و غریب و یا … باشد (جای خالی را شما پر کنید). با باز کردن تعداد زیادی صفحه و کلیک کردن رویشان طی ساعت‌های طولانی، تعداد شریک‌های جنسی‌ جدیدی که هر ده دقیقه تجربه می‌کنید بیشتر از تعداد کل شریک‌های جنسی‌ خواهد بود که اجداد شکارچی‌مان در تمام طول عمرشان تجربه کرده‌اند. تحقیقات تایید کرده‌اند انتظار پاداش و تازگی چیزها، یکدیگر را با افزایش برانگیختگى جنسى و تغییر ساختار لیمبیک سیستم در مغز تقویت می‌کنند. پورنوگرافی اینترنتی چیزی است که دانشمندان آن را یک محرک فرابهنجار می‌نامند. اینها محرک‌هایی هستند که نسخه‌های اغراق‌آمیز از محرک‌های واقعی (شاید هم غیرواقعی) می‌باشند که ما اشتباهاً آنها را به‌عنوان محرک‌های بسیار باارزش حس می‌کنیم.

محرک‌های غیرطبیعی

این نیکولاس تینبرگن، برنده جایزه نوبل بود که سال‌ها پیش عبارت محرک فرابهنجار (یا فوق عادی) را ابداع کرد. او کشف کرد پرندگان، پروانگان و بسیاری از جانوران دیگر می‌توانند با ترجیح دادن تخم‌های ساختگی یا شریک‌های جنسی غیرواقعی، فریب بخورند. برای مثال، تینبرگن تخم‌های غیرواقعی بزرگتر از حد معمول ساخته بود و آنها را به صورتی خاص تزئین کرده بود و پرندگان ماده تلاش می‌کردند تا روی آن بنشینند در حالیکه تخم‌های خودشان بی‌وقفه در حال تغییر رنگ، لکه‌لکه شدن و فاسد شدن بودند.

اثر پورنوگرافی بر مغز- تصویر ۳- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

انسان‌ها مانند پرندگان، ارزش یک محرک را با میزان فعالسازی مدار پاداش ارزیابی می‌کنند. به‌همین دلیل است که انگیختگی جنسی، سطوح بالایی از دوپامین و opioid را آزاد می‌کند- تکثیر (تولید فرزند)، مهمترین شغل ژن‌های شما است.

پورنوگرافی اینترنتی و دیدن فیلم پورن فقط شامل تنوع و تازگی جنسی مکرری نیست که باعث بیدار شدن سیستم پاداش‌مان می‌شود. دوپامین همچنین بر اثر احساسات و محرک‌های دیگری نیز آزاد می‌شود که همگی اغلب در پورنوگرافی اینترنتی هم یافت می‌شوند.

به طور مثال:

• احساسات قوی- مانند گناه، نفرت، خجالت، اضطراب و ترس.
خواستن و جستجو – مدار پاداش اغلب مدار طلب و خواستن نامیده می‌شود.
• هر چیزی که انتظارات را نقض کند- شوک، غافلگیری یا خیلی بیشتر از چیزی که تصور می‌کنیم.

مطالعه کنید:  کتاب درباره پورنوگرافی

از دیرباز در اطرافمان با کلمات و تصاویر شهوانی در ارتباط بوده‌ایم بطوریکه با دیدن موردی جدید، تاثیر عصبی شیمیایی روی انسان می‌گذارند. با این حال، تازگی مطالبی که پلی بوی ماهانه ارائه می‌دهد، خیلی سریع از بین می‌رود.

آیا کسی مجله پلی بوی را می‌تواند با تازگی موجود در سایت‌های اینترنتی مقایسه کند؟ چیزی‌که پورنوگرافی موجود در اینترنت را منحصر به‌فرد می‌کند این است که می‌توانید دوپامین خود را با یک کلیک و یا یک صفحه اینترنتی بالا نگه دارید.

بسیاری از این حالت‌های هیجانی مشابه (اضطراب، شرم، شوک، تعجب) نه تنها دوپامین را افزایش می‌دهند، بلکه هرکدام هورمون‌های استرس و انتقال‌دهنده‌های عصبی را نیز افزایش می‌دهند (نوراپی نفرین، اپی نفرین، کورتیزول). این استرس‌های عصبی، تا زمانی که اثرات قدرتمند دوپامین درحال تقویت شدن باشد، برانگیختگى جنسى را افزایش می‌دهند. با گذشت زمان، مغز یک کاربر پورن می‌تواند احساس اضطراب یا ترس را به جای احساس انگیختگی جنسی اشتباه بگیرد. این کمک می‌کند تا توضیح دهیم که چرا برخی کاربران پورن هر دم به‌دنبال صحنه‌های شوک‌آور بیشتری هستند. زیرا آنها نیاز بیشتری به این هورمون‌ها برای تحریک شدن و به هیجان آمدن و رسیدن به ارگاسم دارند. بنابراین اثر پورنوگرافی بر مغز و تاثیر ارضا شدن بر مغز هردم بیشتر می‌شود و تغییرات بیشتری را باعث می‌شود.

چه چیزی پورنوگرافی را محرکی منحصر به فرد می‌سازد؟

امروزه دسترسی به فیلم‌های پورنوگرافی بسیار آسان است و به‌صورت بیست و چهار ساعته می‌توان به آن دسترسی داشت. همچنین این دسترسی به‌صورت رایگان و خصوصی و نامحدود می‌باشد. عرضه فیلم‌های پورنوگرافی و دیدن فیلم پورن به‌صورت متنوع است. نحوه‌ای که عرضه می‌شود و نحوه‌ای که مخاطب آن را استفاده می‌کند باعث می‌شود معمولاً دوپامین برای دوره‌های غیرمعمول طولانی بالا نگه داشته شود که این امر پورن‌های اینترنتی را با امری اجباری و بالقوه اعتیادآور تبدیل می‌کند. افرادی‌که معتقدند ما اعتیاد به پورن داریم وابستگی و اعتیاد به پورن را با اعتیاد به موادمخدر یا بازی‌های ویدئویی مقایسه می‌کنند. در حالی‌که اعتیاد رفتاری و اعتیاد به مواد در بعضی تغییرات خاص مغزی مشترک هستند ولی این تشبیه کمی ما را گمراه می‌کند. ما مدارهای مغزی برای رابطه جنسی داریم و این مدارها بخصوص در طول نوجوانی آسیب‌پذیرند (البته تا زمانی‌که زنده‌ایم، تا حدودی آسیب‌پذیر هستیم).

به‌عبارت ساده‌تر

می‌توان گفت در مغز انسان هیچ مداری برای الکل، کوکائین یا یک بازی کامپیوتری وجود ندارد. درحالیکه همگی اینها می‌توانند دوپامین مرکز پاداش را افزایش دهند (پیش شرط لازم برای اعتیاد) اما هیچکدام توانایی تغییر شکل الگوی انگیختگی جنسی‌مان را ندارند. در حالیکه پورنوگرافی می‌تواند مدار گسترده مغزمان را برای تمایلات جنسی و تکثیر کاملاً تغییر دهد.

چون ارگاسم، قدرتمندترین تقویت‌کننده‌ی طبیعی است و کار عالی تکثیر ژن‌هایمان را برعهده دارد؛ مغزمان تلاش می‌کند هر چیز مرتبط با این تجربه قدرتمند را به‌خاطر بسپارد. این کار با مرتبط نمودن هر چیز و عملی که در حین این رویداد بزرگ و اوج لذت جنسی صورت می‌پذیرد انجام می‌شود که در مورد پورنوگرافی شامل موارد زیر می‌شود: چشم‌چرانی، جستجوگری، تنوع سیری‌ناپذیر، یادگارپرستی (هر چیزی که در لحظه ارگاسم در کنار فرد باشد و یا چشم فرد به آن بیفتد می‌تواند به‌عنوان یک عامل قوی در رسیدن به ارگاسم عمل کند)، بازیگران متعدد فیلم‌های پورنوگرافی، تب‌های متعدد (Multiple Tabs) یا به‌عبارت دیگر انتخاب‌های متعدد، انجام کارهای عجیب، شوک، غافلگیری، اضطراب، و غیره. از آن پس فرد نسبت به هر یک از این موارد ذکرشده، شرطی‌‌شده و تنها به‌واسطه آنها تحریک می‌شود. و دیگر یک شریک جنسی واقعی فرد را تحریک نمی‌کند.

طرق تاثیر پورنوگرافی بر مغز

اعتیاد شرط لازم برای تغییرات مغزی یا تاثیر پورنوگرافی بر مغز یا تاثیر فیلم پورن روی مغز نمی‌باشد. بلکه اثرات آن را باید به‌صورت طیفی دانست.

پورنوگرافی اینترنتی یا دیدن فیلم پورن در واقع محرک فوق‌العاده‌‌ی منحصر به فرد و یک دستگاه تولید دوپامین است. سوال متداول و مرسوم این است که: «عواقب احتمالی این دوپامین چه هستند؟». شاید سوال کمی دقیقتر به این‌صورت باشد: «پیامدهای احتمالی این دوپامین در پاسخ به یک نوع محرک خاص چه می‌باشند؟ (در این مورد، محرک پورنوگرافی اینترنتی و صفحه نمایش کامپیوتر است)».

در حالی که عواقب بسیار زیادی می‌توان برای آن ذکر کرد، اما شاید مهمترین عواقب موارد زیر باشند:

۱) شرطی‌سازی جنسی

که به دو روش کلی زیر می‌باشد:

• اولین نوع شرطی‌سازی جنسی را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد: «آها، این طریقی است که افراد رابطه جنسی دارند و من باید این کار را انجام دهم». اکثر تحقیقات و مقالات رایج در مورد این نوع شرطی‌سازی جنسی، به ویژه در نوجوانان متمرکز هستند.
• نوع دوم را می‌توان به‌صورت زیر خلاصه کرد: «آها، این دقیقا همان چیزی است که مرا سرحال می‌آورد (تحریک می‌کند)». شکل عمیق‌تر و گسترده‌تر این یادگیری ممکن است شامل موارد زیر باشد: تماشای فیلم‌های پورنی که بیشتر از فعالیت جنسی واقعی هیجان‌انگیز هستند، یا نیاز به کلیک‌های پی در پی از ویدیویی به ویدیویی دیگر تا اینکه تا اینکه فرد از لحاظ جنسی برانگیخته بماند، و یا لیست بی‌پایانی از گزارشات کاربران از یادگار پرستی‌های خود (فتیشیسم جنسی).

۲) تغییرات مغزی وابسته به اعتیاد

که این مورد بسیار دیده می‌شود. این تغییرات مغزی پیچیده بوده و به‌صورت یک طیف عمل می‌کند. یعنی لازم نیست تا فرد کاملاً معتاد شود تا این تغییرات در مغز او ایجاد شوند. بلکه به میزانی که فرد بیشتر به تماشای پورنوگرافی می‌پردازد تغییرات بیشتری در مغز او به‌وقوع می‌پیوندد.

اثر پورنوگرافی بر مغز- تصویر ۴- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

در اینجا یک موضوع مهم مطرح است. هم شرطی شدن جنسی و هم اعتیاد، یک تغییر کلیدی مشترک بر روی مغز می‌گذارند. این تغییر توسط همان سیگنال بیولوژیکی (دوپامین) آغاز می‌شوند و در همان ساختار (هسته اکومبانس) رخ می‌دهند.

• تغییر مغز «شرطی شدن» نامیده می‌شود (البته در اعتیاد کامل تغییرات اضافی مغزی دیگری نیز اتفاق می‌افتد).
• این تغییر در مرکز پاداش مغز (هسته اکومبنس) روی می‌دهد.
• سیگنال اولیه، دوپامین می‌باشد.

شرطی شدن زمانی اتفاق می‌افتد که

مغز خاطره‌ای از پورنوگرافی داشته باشد، مثل صداها، بوها، احساسات و خاطرات مرتبط با دریافت پاداشی بزرگ مانند خودارضایی با پورن- که ایجاد گذرگاه‌هایی در ذهن‌مان می‌کند که می‌تواند مرکز پاداش‌مان را در آینده منفجر کند. این نشانه‌ها به صورت قدرتمند و سخت در ذهن ما می‌مانند و از آن پس هر کدام از آن صداها و بوها باعث تحریک مرکز پاداش مغز می‌گردد و فرد بیشتر و بیشتر به‌دنبال تکرار این صداها، بوها، هیجانات و خاطرات است.

اثر پورنوگرافی بر مغز
اثر پورنوگرافی بر مغز

زیاده‌روی در مصرف مواد یا پاداش‌های طبیعی (پورن، غذای ناسالم) باعث افزایش سطح دوپامین می‌شود که مغز ابتدایی شما آن را به این صورت تفسیر می‌کند: «این فعالیت واقعا و واقعا ارزشمند است و شما باید آن را دوباره و دوباره انجام دهید». البته هیچ‌چیز برای مغز ابتدایی شما مهمتر از گسترش ژن‌هایتان نیست، حتی اگر این کار نگاه‌کردن به صفحه نمایش باشد. در حقیقت دوپامین به ما کمک می‌کند آنچه را که باعث بقای ژن‌های ما می‌شود به‌خاطر سپرده و تکرار کنیم تا از این طریق بقای ژن‌هایمان تضمین شود و این کار از طریق تغییر سیم‌کشی مغز و یا به‌عبارت دیگر تغییر ساختار مغز صورت می‌پذیرد. بنابراین پورنوگرافی باعث می‌شود ساختار مغز تغییر کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر جهت تاثیر پورنوگرافی بر مغز و ترک پورنوگرافی می‌توانید کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه اثر دکتر کامیار سنایی را مطالعه کنید.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص اعتیاد به پورنوگرافی و ترک تماشای آن، کتاب «پورنوگرافی، لذت ممنوعه» نوشته‌ی دکتر کامیار سنایی را از فروشگاه سایت به‌صورت اینترنتی خریداری نمایید و یا اگر علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های چاپی هستید، این کتاب را از طریق سایت «نشر متخصصان» یا کتابفروشی‌های سراسر کشور خریداری نمایید.

منبع

https://www.yourbrainonporn.com/doing-what-you-evolved-to-do

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۱۳ میانگین: ۴.۴]

نوشته های مشابه

۱۵۴ دیدگاه

 1. سلام
  من ۱۷ سالمه و حدود ۶ ساله که پورن تماشا میکنم
  حالا دچار استرس و اضطراب شدم و احساس میکنم تصمیم گیری هام دچار مشکل شده و تمرکزم هم پایین اومده
  حالا سوالم اینکه آیا بعد از ترک این مشکلات برطرف میشه و اینکه آیا مغز دوباره به حالت اول برمیگرده؟

 2. سلام خیلی ممنون از مقاله خوبتون بنده در سن ۱۷ سالگی برای اولین بار اونم فقط دوبار فیلم پورن دیدم و از اون لحظه برای همیشه گذاشتمش کنار تقریبا ۶ ماه میگذره از اون موقع
  ولی خاطراتش مونده تو ذهنم … ینی هنوز آسیبش ادامه داره؟ و اینکه من آرامشم بخاطر این مورد گرفته شده چون واقعا از کارم پشیمونم بنظرتون همه چی به حالت قبلش برمیگرده یا خیر؟

  1. نگران نباشید. دفعات تماشای پورنوگرافی و سن شما آسیب جدی به مغز شما نزده است. اینکه در ذهن شما مانده است طبیعی است زیرا در هنگام تماشای پورن هیجان بسیاری را تجربه کرده اید و هر خاطره ای که همراه با هیجان زیاد باشد در ذهن باقی می ماند. سعی نکنید این تصاویر را سرکوب کنید. زیرا سرکوبی باعث ازدیاد فکر شما می شود.

 3. سلام من ۳۳ سالمه و از ۱۷ سالگی با فیلمهای پورن خودارضایی می کنم و ورزش و کوهنوردی هم دارم هیچ مشکل جسمی ندارم ولی هیچ ارتباطی با دوستام نمیگیرم و عزت نفس ندارم و تنهایی سفر میروم و از نظر روحی خیلی ضعیفم میخام بپرسم تنها دلیلش همون پورن هست ؟ و چقدر زمان لازمه و چه راهکاری پیشنهاد می کنید ؟ متشکرم

  1. خیر. شما این مشکلات را داشته اید و بدلیل این مشکلات به سمت تماشای پورن رفته اید. ولکن اکنون تماشای پورنوگرافی خود باعث تشدید این مشکلات در شما شده است. مانند یک چرخه منفی هر کدام دیگری را در حال حاضر تشدید می کند.

   1. سلام خوبین آقای دکتر من ۱۴ سالنه و از سن ۱۰ سالگی تماشای فیلم پورنورو یاد گرفتم
    مثلا ۶ ماه یک ما نگاه کردم و لی حدود ۲ ساله یعنی از سن ۱۲ سالگی یکم بشتر شده و حدود ماهی یک دفع یا بعضی موقع ها ۳ ماه یک دفع نگاه می کنم ولی بعضی موقع ماهی حدود ۳ بار نگاه می کنم و تو عمرم خود ارضایی نکردم اگه میشه بگین چطور نگاه کردن فیلم رو ترک کنم
    و آیا آسیبی به مغزم نرسیده و باعت افسردگی و روانی شدن من نمیشه

 4. سلام دکتر وقت بخیر. من یک نوجوان ۱۶ ساله هستم و از سن خیلی کم خودارضایی رو شروع کردم. این عمل هم خودم از بچگی یاد گرفتم و تا مدت ها نمی دونستم چه کار دارم می کنم و اصلا این کار چی هست. فقط انجامش می دادم و یادم هم نیست دقیقا از چه سنی بود. فقط این رو یادمه که خیلی سنم کم بود و حتی مدرسه هم نمی رفتم. خلاصه بعدها متوجه شدم که چه گناهی رو مرتکب شدم و از اثرات آن روی بدنم مطلع شدم. حالا تصمیم به ترک این کار گرفتم. خیلی وابستگی دارم و برام خیلی سخته اما خداروشکر یک مدتی هست با اراده و توکل بر خدا دارم ترک می کنم. اول از همه از سایت و مطلب مفیدتون تشکر می کنم و خیلی مچکرم که برای ما وقت می گذارید و تلاش می کنید مشکل ما را حل کنید. دوتا سوال از شما داشتم. سوال اول اینکه آیا بعد از ترک کردن تمامی عوارضی که به من از هر طریقی وارد شده از بین می رود؟ و سوال دوم هم این هست که آیا پس از ترک کردن خودارضایی مغز به شکل اول و سالم خود که بوده بر می گردد؟ ممنون می شوم اگر لطف کنید پاسخ سوال من رو بدهید.

  1. وقت بخیر. عوارض خودارضایی مانند عوارض دیدن پورنوگرافی نمی باشد و بنابراین نباید نگران باشید. شما باید اضطراب خودتان را که باعث شد خودارضایی کنید با ورزش کردن کاهش دهید. بهیچوجه نگران عوارض ان بر مغز نباشید زیرا از لحاظ علمی هنوز اثبات نشده است که خودارضایی بر مغز و جسم تاثیر دارد. البته تعداد زیاد اینکار مثلا هر روزه مسلما به بدن شما آسیب می زند. مانند هر کاری که در ان افراط شود.

 5. سلام خسته نباشین ممنون میشم سوالمو جواب بدین خیلی استرس دارم
  من۱۷ سالمه و بطور کلی حدود یکسال و نیمه که با خودارضایی اشنا شدم ولی ب اون معتاد نشدم و هر موقع ک بخام میتونم ترک کنم اما مشکلی ک وجود داره اینه که تقریبن دو ماهی هست ک تویه دیدن پورن زیاده روی کردم . و الان هم دچار نعوظ میشم اما با دیدن چیزایی ک تحریک کنندگی زیادی داره و این بشدت منو استرسی کرده و وقتی هم که میخام امتحان کنم ببینم درسته هنوز یا نه انقدر استرس دارم ک بیخیالش میشم.میخاستم بدونم با ترک کردن پورن اوضاع درست میشه؟میترسم اختلال نعوظ باشه و دیگه دیر شده باشه در ضمن هیچ کدوم از دیابت و فشار خون و اینارو هم ندارم.اگه منجر به زود انزالی شده باشه چطور بازم درست میشه؟

   1. سلام اقای خسته نباشید اقای دکتر من از ۹سالگی تا ۱۸سالگی فیلم پورن میبینم ۱با ر هم خودارضایی کردم موقع دیدن فیلم و الت تناسلیم هم کوچک مونده از اون موقع و رشده طبیعیش رو نکرده میخواستم بدونم که ایا راهه در مانی هست براش و این که تاثیراته مخربی که روی مغز میزاره دیدن این فیلما این تاثیراته مخرب تموم میشه با کنار گذاشتنش؟؟

 6. سلام در یکی از نظرات شما گفتین امکان برگشتن مغز به حالت قبل پورنوگرافی وجود نداره … ینی در صورت ترک مغز هیچ وقت مث اولش نمیشه؟

 7. سلام آقای دکتر ، من ۲۱ سالمه و حدودا ۴ ساله که فیلم های پورن تماشا می کنم و به شدت پشیمانم اما الان حدود ۲ ماهه که ترک کردم و اصلا سمتش نرفتم و نخواهم رفت
  میخواستم بدونم که آیا با ترک کردن این اعتیاد در بلند مدت اثرات اون بر روی مغز از بین میره یا همچنان باقی میمونه ؟؟ و همچنین چقدر زمان میبره تا اثراتش از بین بره ؟؟

 8. سلام جناب آقای دکتر سنایی می خواستم بدونم توصیه و راهکار شما برای غلبه با پورنوگرافی و افزایش عزت نفس چی هستش؟ و کتاب شما در این حیطه رو برای می شه به صورت الکترونیک خریداری کرد؟ سپاسگزارم

 9. سلام دکتر سنایی عزیز برای راه غلبه بر فیلم های مسهجن (پورنوگرافی) توصیه خود شما چی هستش؟ چه راهکار هایی رو برای افزایش عزت نفس و مقابله با وسوسه پیشنهاد می کنید؟ و مقاله ۱۰ راهکار غلبه با پورنوگرافی رو از کجا می تونم دانلود کنم؟ لطفاً پاسخ بدید سپاسگزارم

 10. سلام اول باید تشکر کنم از سایت و خودتون پزشک گرامی که هم نظراتتون و هم مطالبتون کاربردی تراز بقیه هست و هم مثل بقیه برای پووول نیست که مدام هرکی هرچی می گه رِ به رِ یه پیام رو براش کپی کنین که با این شماره تماس بگیر و وقت مشاوره بگیر…. آخه ما اگه می تونستیم این کار ها رو بکنیم که دیگه وضعمون این نبود….
  من یه پسر ۱۵ ساله هستم که یه مدت خیلی کوتاهی هست که هم خودارضایی و هم پورن رو ترک کردم و فعلا چون زیاد نگذشته راحتم (انشالله برا همیشه…)
  اما یه چیزی که متوجه شدم در طی ترک کردن های قبلی این بود که من قبلا(یعنی قبل از دیدن فیلم پورن) یه تصویر یا یه خانومی رو که مثلا لباس یا شلوار تنگ پوشیده بود فقط در حد فرم بدن اون خانوم رو اگه می دیدم خیلی تحریک می شدم و زوم می کردم روش….
  اما حالا بعد از این تجربیات و دیدن فیلم پورن و خودارضایی… اگه مثلا تو ی فیلم که می بینم یه خانومی لب ساحل باشه و لباس خیلی کم و جزئی برش باشه رو ببینم خیلی کمتر از قبل تحریک می شم هرچقدر هم روش تمرکز کنم
  یعنی حتما باید برای تحریک شدن یه فیلمی باشه از سکس دوجنس مخالف….
  سوالم اینه که این خوبه یا بده؟ همیشگیه یا موقتی؟
  به نظر خودم که* راحت تر شدم *و برام عادی تره چون اگه دیگه سراغ یه فیلم سکس از دوجنس… نرم عامل های دیگه که مثل مثال های پایین اثری ندارن یا اگه دارن خیلی کم و خنثی شون می تونم بکنم یعنی دنبالشون هم نمیرم که اثر داشته باشن
  مثلا وقتی تو خیابون راه می رم هرچقدر هم یه خانومی جلوم رد شه که پوشش مناسبی نداشته باشه ممکنه تحریک بشم ولی نه دیگه مثل قبل… خیلی کم اونم شاید…
  یا برای تقویت زبان که فیلم می بینم بالاخره فیلم های غربی مثل خودشونه… صحنه های خیلی کوچیک هم که شده رو داره….
  اخرش این بده یا خوبه و همیشگیه یا نه؟
  مثلا ممکنه دلیلش بی انگیزگی جنسی باشه و مشکلی داشتم باشم برا آینده ام؟

  1. وقت بخیر. این ممکن است بدلیل افزایش سن شما باشد. اما هر قدر بیشتر خود را در معرض تحریک پورن قرار دهید حساسیتهای شما کاهش می یابد و لازم است تحریک بیشتری شوید تا اثری در شما بوجود بیاید. مسلما این موضوع خوبی نیست. اگر این موضوع در اثر پورنوگرافی بوجود امده باشد در صورت ترک از بین میرود.

   1. سلام به آقای دکتور ، محمد هستم از شهر لیون فرانسه ، من ۳۳ سال عمر دارم و از سن ۹ سالگی خود ارضایی میکنم ، در چند سال اول پورن نمیدیدم ولی ۱۰ سال شد که پورن میبینم به ساعت ها و بعد خود ارضایی میکنم ، مشکل اینجا است که وقتی با جنس مخالف نزدیک میشوم از سکس هیچ لذتی نمیبرم فقط جز خسته شدن و عرق شدن چیزی بیش نیست اون هم قرص مصرف کنم ، و بعد اینکه آلتم سفت نمیشود و اگر هم شود خیلی زود انزال میشوم ، و بار دوم تا ساعت ها دوباره سفت نمیشود تا تقاضای جنس مخالف را جوابگو شوم …. خیلی شرمنده میشم مقابل جنس مخالف که آلان تقریبا یک استرس تبدیل شده است ، اعتمادم را از دست دادم
    سوالم اینجا است که چقدر وقت لازم دارم تا دوباره به حالت یک انسان سالم برگردم که هم از سکس لذت ببرم ، هم زود انزالی و سفت نشدن رهایی یابم . ممنون از جوابتان

    1. سپاسگذارم بابت پاسخ که ارایه فرمودید ، قرار است که در دو ماه آینده ازدواج کنم، آیا کدام غذای است که برایم پیشنهاد کنید تا اینکه با تغذیه آن سریعتر به حالت اولی برگردم .. و سوال دوم اینکه قسمیکه در پاسخ قبلی شما ارایه کردید که سه الی یک سال زمان میبرد تا اثرات پورن از دماغم حذف شوند، پس اگر در همین دوران دوری از پورن با جنس مخالف یکجا باشم ، و کوشش کنم تا فعالیت های داشته باشم ولو هم توانایی آنچنانی سکس را نداشته باشم ، این بودن با جنس مخالف زمان ریکوری را سریعتر میکند؟

    2. غذا و بودن در کنار جنس مخالف هیچ تاثیری ندارد. تنها ترک پورنوگرافی موثر است. می توانید کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه را از فروشگاه سایت تهیه کنید تا بیشتر آگاه شوید درباره پورنوگرافی

 11. سلام آقای دکتر ببخشید بعد از دیدین مدت کوتاهی از این ویدیوها آیا با ترک آن بازهم آنتروفی مغزی ایجاد میشه؟
  احساس درک مطلب نداشتن ممکنه آنتروفی مغزی به خاطر این ایجاد شده باشه

  1. سلام آقای دکتر من ۳۱ سالمه تو سنین ۱۴ تا ۱۸ سالگی به شدت فیلم پورن نگاه میکردم و رو حالت خوابیده رو شکم همزمان با دیدن فیلم خودمو ارضا میکردم
   بعد تر متوجه شدم دیگه به صورت فیزیکی و ارتباط با شریک جنسی به نعوظ کامل نمیتونم برسم ولی با دیدن فیلم پورن مخصوصا صدای بازیگر زن به نعوظ میرسم
   برای مشکل نعوظ به متخصص مراجعه کردم سونوگرافی انجام دادم هم بیضه ها هم عالت کاملا طبیعی و بدون مشکلن
   الان ۱ ماهی میشه که دیگه پورن نمیبینم و خود ارضایی نکردم
   به صورت حرفه ای بدنسازی کار میکنم و اندام ورزیده ای دارم
   چه مدت طول میکشه که اثرات پورن توی مغزم خنثی بشه و به حالت عادی برگردم
   تو یک هفته اخیر نعوظ صبحگاهیم دارم زمانی که معتاد پورن بودم به کل نعوظ صبحگاهیم قطع شده بود
   اگر روش درمانی قطعی وجود داره برای ویزیت برسم خدمتتون ساکن کرجم

 12. سلام آقای دکتر ببخشید من میخواستم بپرسم که اگه خیلی وقت پیش ها در حدیک ماه
  فیلم های مستهجن میدیدی اما در مدت طولانی مثلا ۲ ساعت و ترک کردی
  اما بعد از ۳ ماه دوباره دیدی و خیلب پشیمونی اما اگه ترک کنی برای همیشه دوباره مغز به حالت اول برمی گردد دقیقا عین اول و دوپامین درست ترشح میشه و آیا روی آینده تاثیرمیزاره؟

   1. سلام آغاى دکتر
    من مدت زیادى پورن میدیم حالا دیگه نگاه نمیکنم احساس اظطرات و استرس داشتم تا اینکه مجبور شدم دوباره نگاه کنم که این احساسات بر طرف شد و یه مدت دوباره نگاه نکردم پیش روانپزشک رفتم قرص رهاکین ٢٠٠ آلپروزلام هم داده دارم مصرف میکنم ولى خیلى بهم فشار میاد که دوباره برم نگاه کنم تکلیف چیه آیا این عوارض مثل استرس هیجانى بودن اظطراب به مرور از بین میره یا باید نگاه فیلم پورن کنم تا خوب بشم

    1. تماشای فیلم پورن تنها مشکل شما را شدید تر می کند. در کوتاه مدت شاید احساس بهتری کنید ولکن در بلند مدت استرس و اضطراب شدید تری بشما می دهد.
     کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه را از فروشگاه سایت تهیه کرده و راههای ترک پورن را مطالعه کنید.

 13. سلام خسته نباشید من چندسالی هست که پورن میبینم و تقریبا این اواخر خیلی زیاد شده بود و حس میکنم که حافظه ام داره ضعیف میشه آیا احساسم درسته
  و اگه درسته چه رله کاری هست که بتونم به حالت قبلی و قبل از شروع دیدن پورن برگردم

 14. عکس و فیلم های پورنوگرافی و تحریک کننده واقعا چیز سمی برای مغز و همچنین قاتل رابطه جنسی است، همچنین اگر کسی در خودارضایی از پورنوگرافی استفاده کند عوارض جبران ناپذیر به بدن وارد می شود و قوای جنسی او به خاکستر کشیده می شود، الان من این کار رو انجام دادم برای همین شکست خوردم، دیگه قوه مردانگی ام رو حس نمیکنم، تصمیم گرفتم ترک کنم، واقعا به خاطر این گناه کثیفی که انجام دادم رنج می برم و پشیمونم، از بی حیا هایی که در فضای مجازی پورنوگرافی میزارن متنفرم. من خیلی از نظر جنسی عالی بودم ولی با این کار خودمو نابود کردم، دوستان مواظب باشید شما هم نابود نشوید. سپاس از شما دکتر کامیار سنایی، با مطالب شما من موفق شدم عکس و فیلم های مستهجن و تحریک کننده رو ترک کنم چون واقعا برای آیندم ضرر داره.

 15. سلام من پورن زیاد نمیبینم ولی در اینستاگرام افراد زیادی رو میبینم که تحریک میشم بعد یک مدتی دیگه خیلی افراد کمی باعث تحریک من میشن و سلیقه و فتیش های من هم کمی تغییر کرده اگر دیون این تصاویر رو از بین ببرم این کم تحریکی و عوض شدن و اختلال در فتیش ها درست میشه؟

 16. سلام دکتر ببخشید یه سوال داشتم خدمتتون
  اگه خودارضایی با خیالات باعث ضعف حافظه نمیشه پس چرا بعضی نوشتن حافظمون در اثر خود ارضایی ضعیف شده ؟
  به نظر شما میتونه به خاطر این باشه که کسایی که خودارضایی میکنن به دلیل فکر زیاد به این مسایل روی کارای دیگه تمرکز نداشته باشن و به خاطر همین دچار ضعف حافظه بشن.. خیلی ممنون میشم اگه جواب بدید

 17. سلام . من ۱۷ سالمه فقط یه بار اون هم چند روز پیش با خیالات دچار خود ارضایی شدم. توی عمرم هیچ فیلم پورنی نگاه نکردم ، بعدش خیلی پشیمون شدم و دیگه هیچ وقت این کارو نمیکنم بعد فهمیدم که نوشته اینکار باعث ضعف حافظه میشه چون من کنکور دارم و براش خوندم خیلی استرس گرفتم واقعا شب روز برام نمونده ، لطفا به من بگید اون یه باری که خود ارضایی کردم باعث ضعف حافظه میشه؟ لطفا سریع جواب بدید

 18. سلام آقای دکتر
  یک سوال داشتم
  من در گذشته و نوجوانی با دیدن خانمها براحتی تحریک میشدم و دیدن کوچکترین برهنگی در اونها شدیدا تحریکم میکرد ولی بعدها با دیدن فیلم های خارجی و برخی عکسهای نیمه برهنه آستانه تحریک پذیریم بالا رفت به طوری که دیگه خانمها تحریک کنندگیشون رو برای من تا حد زیادی از دست دادن مگر با شرایط و کیفیت خاص… به شکلی که دچار یک نوع خاص پسندی در جنس مخالف شدم
  سوالم این هست که با ترک این قضایا آستانه تحریک پذیری ذهن من به حالت قبل از اینها برمیگرده یا خیر؟
  متشکرم.

 19. سلام خسته نباشید من میخاستم بفهمم که اگر ما فیلم پورن رو کنار بزاریم و بعد از فیلم ها و عکس های که از قبل در زهن ما هنوز مانده است خودارضایی کنیم باز ضرر داره یا نه ؟

 20. سلام ببخشید من یه سوال دیگه داشتم اگر فیلم های پورن رو کنار بگزاریم ولی با عکس ها فیلم هایی که قبلا در مغز ما هست با افکار هایی که از قبل از پورن در مغز ما هست خودارضایی کنیم باز هم به مغز اسیب میزنه یا نه ؟

 21. سلام من یک بار پیام را ارسال کردم نمیدونم چرا پاک شد . من حدودا ۴ تا ۵ سال هست که خودارضایی میکنم و ۱۷ سال هم دارم من از تقریبا از ۱۶ سالگی فیلم های پورن تماشا میکنم و بعد خودارضایی میکنم بعد از اینکه فیلم پورن رو نگاه میکنم و خودارضایی میکنم بعدش احساس میکنم یه مغزم خنگ و منگ شده هیچی از درس نمیفهمم و تصمیم گیری در کار ها برای من سخت شده و درک کردن یک موضوع برای من سخت شده و احساس میکنم مغزم خیلی خیلی بی اراده شده است مثلا میخاهم درس بخانم همش از یه حسی از طرف مغز دارم که تو نمیتونی این کار رو انجام بدی یا مثلا دارم یه کاری رو انجام میدم که نیاز به دقت و تمرکز داره باز هم از طرف مغزم این حس رو دارم که توانایی انجام این کار رو نداری کلا احساس میکنم مغزم خیلی بی ارده شده ایا این می توان به خاطر کم شدن ماده دوپامین در مغز بنده شده باشه یه به خاطر خودارضایی هست ؟؟

 22. ببخشید من اعتیاد به پورن دارم و باهاش خود ارضایی می کردم این چند وقت اخیر فکر های عجیب مثل جنسیت عوض کردن تغییر گرایش میاد زهنم گرایشاتم هم کاملا مردانه است روانشناس گفت عوارض پورن ترک کنی درست میشه به نظرتون می تونه علتش این باشه؟

 23. سلام
  من مشکلی که دارم اینه که نمیتونم زیاد فیلم های پورن ببینم که یعنی نهایت نیم ساعت که همراه با خودارضایی هستش و بعدش زده میشم و سر درد میگیرم
  این میتونه نگران کننده باشه که مغز من مشکل داره و قسمت پاداش مغز من به درستی کار نکنه ؟

 24. سلام من ۲۲سالمه و از ۱۶ سالگی شروع به دیدن فیلم پورن کردم و فقط برای خودارضایی بود که بیشتر از ۲۰ دقیقه تا حالا ندیدم
  ایا الان من اعتیاد دارم ؟!
  و اینکه این تاثییرات هم برای من شامل میشه ؟

 25. سلام من ۱۹ سالمه و از ۱۳ سالگی خودارضایی میکنم که اوایل با تصویر سازی بود و ولی بعد ها که حدودا از ۱۶ یا ۱۷ سالگیم با فیلم های پورن انجام میدادم الان هفت هشت ماهی میشه که اعتیاد شدید پیدا کردم که روزی یک بار یا دوبار انجام میدم
  بعضی مواقع میشه که سه بار هم انجام میدم کلا طوری شده که ناخوداگاه فیلتر هایی که خودم گذاشتم که به وسیله اون نرم رو خاموش میکنم و .. .
  سوال من اینه که :
  من اگه بطور کلی ترک کنم مغز به حالت قبل برمیگرده به طور کلی چون اصلا همین که فکر میکنم این بلا امده سرم خیلی ناراحت کنندست و اینکه تو کامنتا خوندم که گقتین درست شدنی نیست بیشتر باعث اضطراب میشم
  سوال دوم :
  اگه به طور سالیان سال من اصلا خودارضایی نکنم هیچ تاثییر منفی رو پروستات و … میزاره ؟
  سوال سوم:
  اگه تاثییر میزاره تعداد مجاز چقدر است؟

  1. ترک اعتیاد به پورن همانند ترک هر اعتیاد دیگری باعث می شود عوارض و اسیبهای آن از بین برود. البته این مانند ان است که شخصی که نوازنده پیانو است مدتی پیانو نزند. مغز چنین فردی مسلما مانند کسی که پیانو نزده نمی باشد و اگر او مجددا شروع به نواختن کند مغزش با سرعت بیشتری مراحل را جلو می رود. بهمینگونه مغز کسی که اعتیاد دارد آمادگی بیشتری دارد تا پس از ترک مجددا تحریک شود. مسیرهای مغزی مانند جاده ای می شود که متروک مانده است ولی جاده از بین نمی رود.

   1. ممنون بابت اینکه به سوالم پاسخ دادین
    جواب سوالم رو درباره سیم کشی گرفتم
    فقط یه سوال دیگه که در بالا یه تصویر گذاشتین که تغییرات مغز بعد از اعتیاد به پورن رو نشون میده که قسمت پاداش کوچک شده ایا پس از ترک کردن هم مغز به همون صورت باقی میمونه و دیگر به حالت اول بر نمی گردد ؟

 26. سلام من ۲۵ سالم هست و دخترم و به طرز عجیبی از ۷ سالگی تصویرسازی های جنسی داشتم و پنهانی نقاشی های جنسی میکشیدم و از همون سن خودارضایی داشتم ولی دسترسی به اینترنت و ماهواره و فیلم نداشتم چون تو محیط مذهبی بزرگ شدم.ولی ۵ سالی هست که پورنوگرافی رو دنبال میکنم و با پارتنرم بعد دوسال رابطه کامل نتونستم برقرار کنم و دچار واژینیسموس هم هستم.لطفا راهنمایی کنین.

  1. بدلیل محیط خانواده مسائل جنسی برای شما امری بد و ناپاک و تابو محسوب می شده است و در نتیجه در سطح ناهشیار شما توانایی ریلکس کردن خود را در رابطه ندارید. به همین دلیل دخول اتفاق نمی افتد. مقاله درمان واژینیسموس را در سایت مطالعه کنید.

  1. نوشتن باعث می شود فرد خودش را با مشکلش یکی نپندارد و مشکل را چیزی غیر از خود بداند و در نتیجه توانایی تسلط بر مشکل را پیدا می کند. ضمن انکه نوشتن کمک می کند از بیرون به خود بنگریم و بهتر خود را تحلیل کنیم

 27. میخواستم بدونم فقط گیرنده های دوپامین از بین میرن یا گیرنده های سروتونین و تستوسترون هم همینطوره؟
  ضمنا وقتی ترک بشه این گیرنده ها دوباره ساخته میشن؟ یا فرد معتاد دیگه از چیزهایی که قبلا لذت میبرده هیچوقت نمیبره؟

  1. سلام. ماسفانه اثرات پورنوگرافی دائمی است و برای همیشه فرد معتاد آمادگی بیشتری برای دوباره گیر افتادن دارد. مثال مثبت ان شخصی است که پیانو می زده و چندین سال دست از پیانو زدن می کشد. مسلما اگر حتی بعد ۱۰ سال مجددا پیانو شروع کند سریعتر به روز اول می رسد چون مسیرهای مغزی قبلا شکل گرفته است و متظر تجدید استفاده است.
   تحقیقات فقط عصبهای گیرنده دوپامین را بررسی کرده است.

   1. سلام
    اقای دکتر من کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه شمارو خوندم اما نتونستم جواب خوبی برای سوالاتم پیدا کنم
    اولین سوالم اینه بعد از ترک آیا آستانه تحریک آلت به حالت نرمال برمیگرده ، مثلا بلفرض بعد از مدت ۳ ماه ترک خودارصایی و ترک پورن؟

    دومین سوالم اینه که با ترک پورن و خیالات فانتزی پورنگرافی و نیز خودارضایی و ورزش مداوم و تمرینات کگل نعوظ بعد از مدت یکسال آیا نعوظ سفت تر و محکم تر خواهد شد مانند حالت نرمال که اوایل قبل از مبتلا شدن به این بلای پورن و…؟
    سپاس گذارم اگر راهنماییم کنید

    1. سلام. بله یکی از مهمترین اسیبهای پورنوگرافی بر نعوظ است. ترک پورن (در صورتی که پیش از پورن نعوظ کامل داشتید) باعث می‌شود نعوظ به روال سابق برگردد. اگرپیشتر نیز نعوظ نداشتید باید اضطراب و افسردگی را در خود چک کنید.

 28. سلام اقای دکتربا توجه به عوارض ذکر شده
  ایا این عوارض از بین می رود
  بعد از ترک این عادت ما چه چیز هایی را از دست داده ایم که به دست نخواهیم اورد البته به جز زمان تلف شده منظورم از لحاظ مغزی است
  بعد ترک کامل توانی مغز نیز به حالت طبیعی بر می گردد
  ایا این اعتیاد بر روی هوش نیز موثر است و اگر بر هوش اثر داشته باشد پس از ترک ان عوارض ان از هوش از بین می رود
  در اخر ایا این چیز هایی را در این مدت از دست دادم به دست خواهم اورد یا نه
  خواهشی که از شما دارم این است با کلمات بیشتر تا حد زیاد که مجهول در ذهن ایجاد می کنند مثل خیلی از متخصص ها به من پاسخ ندهید لطفا قاطع پاسخ سوال من را بدهید
  ممنونم که برای وقت می گذارید

  1. بدلیل خاصیت الاستیسیته مغز این اثرات با توجه به مدت زمانی که پورن می دیدید زودتر یا دیرتر از بین می رود. در صورتی که در نوجوانی و یا در سن کمتر شروع به دیددن کرده باشید اثرات دائمی بر روی نگرش شما ایجاد می کند. برای اطلاعات بیشتر به کتاب بنده پورنوگرافی لذت ممنوعه مراجعه کنید. از سایت می توانید تهیه بفرمایید

   1. این تاثیرات دائمی رو چگونه میتونیم ؛ کم رنگ تر کنیم؟
    بقیه رو نمی دونم ولی من ک الان ۲۱ سالم هست تقریبا از ۱۴-۱۵ سالگی فیلم پورن رو بطور متوسط ماهی یک بار میدیدم

 29. آیا میشه به صورت مصتوعی به مغز دوپامین بدهیم و مغز رو فریب بدیم؟ مثلا یک قرص یا مکمل دوپامین رو بعد از ورزش کردن مصرف کنیم و با این روش مغز رو فریب بدیم؟

  1. در کوتاه مدت بله ولی بسرعت گیرنده های دوپامین در مغز از بین می روند و بسته می شوند و در نهایت مصرف بیشتر دوپامین تاثیری در احساس شما بوجود نمی آورد. مانند مصرف مواد که بسرعت دوز قبلی تاثیر خود را از دست می دهد و فرد مجبور به مصرف بالاتر جهت ایجاد تاثیر قبلی است.

 30. سلام من الان ۲۵ سالمه از ۱۲ سالگی خودارضایی دارم و مشکلات خانوادگی وحشتناکی داشتم و دارم و اعتیاد به خود ارضایی با فیلم دارم تا ۲۰ سالگی روال معمولی داشتم خب توی چند سال که مجبور شدم از خانواده جدا شم به خاطر مشکلاتی که بود و تو اتاقی هستم که از خانه یکم فاصله داره عجیب خودارضاییم بیشتر شده ولی چندین ماه گذشته بدتر شده و هر روز خودارضایی با فیم پورن دارم و گاهی میشه روزی دو بار خودارضایی میکنم حتی اگر شهوتی هم نباشم باز هم به سراغ فیلم های پورنوگرافی میرم و هیچ وقت موفق به ترک نشدم الانم دو روز خودارضایی نکردم انگار شاهکار کردم ولی میخوام دیگه ترکش کنم چون به شدت مشکل کم حافظه و اختلالات ذهنی و جنسی پیداکردم به نظرم من دیگه به اخرش رسیدم و به معنی واقعی یک معتاد فیلم پورنگرافی هستم. خواهشا راهنماییم کنین و نجاتم دهین و اینکه آیا اگر ترک کردم مشکلات کم حافظه ایم واختلالاتم حل میشود ؟

  1. سلام. با ترک کم کم مشکلاتی که ناشی از پورنوگرافی است از بین می رود. کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه را مطالعه کنید تا به شما در جهت راحت تر ترک کردن پورنوگرافی کمک کند. لینک تهیه ان در زیر است

   https://dr-sanaie.com/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%BE%D9%88%D8%B1%D9%86%D9%88%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C-%D9%84%D8%B0%D8%AA-%D9%85%D9%85%D9%86%D9%88%D8%B9%D9%87/

 31. آیا می توانیم شبکه پاداش را بر اساس خواست خودمان برنامه ریزی کنیم؟ مثلاً کاری کنیم که همان شهوت در رابطه جنسی، در انجام کار دیگری اتفاق بیفتد!

  1. سلام. بله و اصولا تربیت شخص به دیدن و لذت بردن به زیبایی ها از همین مقوله است. اما موضوع جنسی بدلیل آنکه بطور طبیعی پاداش دهنده است به اسانی در این سیر می افتد. مواردی از قبیل غذا و پول نیز می تواند به راحتی به این سیر دچار شود. اما موارد خنثی که بطور طبیعی برای فرد پاداش دهنده نیست تنها با تاخیر و ممارست زیاد و پس از همراه شدن (شرطی شدن) با یک عامل پاداش دهنده طبیعی می تواند در فرد تولید دوپامین کند. بطور مثال ممکن است فرد نوعی ذهن خویش را تربیت کند که از شنیدن موسیقی و یا دیدن طبیعت در مغزش دوپامین ترشح شود. ولکن مسلما شدت عوامل تحریک کننده ای مانند سکس و غذا را نخواهد داشت.

 32. با سلام یه دو سه روزی است که متوجه شدم که فقط با فیلم پورن میتونم تحریک بشم اگه دیگه فیلم تماشا نکنم درست میشه یا حتما باید برم پیش یک مشاور

  1. سلام. در صورت ترک پورنوگرافی مشکل حل می شود. منتهی هرقدر بیشتر پورن دیده باشید مدت زمان ان بیشتر طول می کشد.می توانید کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه را مطالعه کنید و دانش خود را بالاخص درباره نحوه ترک پورنوگرافی افزایش دهید.

 33. من به خاطر افسردگی که داشتم ناخودآگاه وارد این کار لعنتی شدم …الانم تبدیل به عادت شده …خیلی بدم میومد قبلا از اینکار …باورم نمیشه چطور این کار رو بیشتر از یکسال و نیم انجام دادم …آیا با درمان افسردگی میشه این مشکل رو حل کرد؟ …من از ۱۵ سالگی یه خلأ عاطفی دچار شده بودم و عزت نفسم روزبه روز پایین میمود و آخرش ضربه آشو خوردم .

  درمان افسردگی چطوریه؟

  1. سلام. شما باید در کنار تلاش برای ترک پورنوگرافی به درمان افسردگی و اضطراب خود نیز بپردازید. از این طریق شما فرد فعال تری شده و روابط اجتماعی بیشتری برقرار می کنید و در نتیجه کمتر به پورنوگرافی می پردازید

 34. اصلا خودارضایی رو هم ب معنای واقعی نمیدونستم یعنی چی اونم چن ماهه میفهمم یعنی چی. درضمن ۱۸ سالمه و فک کنم چون تا حالا هیچکی ب من اینا رو توضیخ نداده بود کنجکاو شدم و تصمیم گرفتم خودم بفهمم یعنی چی و بعدش گرفتار شدیم دیگه.
  درضمن آخ آدم خجالت میکشه با مشاور همچین صحبتایی بکنه!

 35. خب راستش هنگام تماشا تحریک میشدم خب دروغ نمیگم لذت هم میبردم، ولی هیچ وقت خودارضایی نکردم و الان میبینم ک همه هنگام تماشا خودارضایی میکنن تعجب میکنم ک چرا من نکردم پس حتما ب قدر اونا تحریک نشدم.

  1. مقدار زمانی که پورنوگرافی می بینید نیز مهم است. آیا کنترل زمان دست خود شما است و یا اینکه ناگهان متوجه می شوید قرار بود ۳۰ دقیقه ببینید و اکنون ۲ ساعت است مشغول تماشا هستید

   1. خب حالا تا حدودی دست خودمه، اوایل نه دست خودم نبود مثلا اگه میگفتم ۳۰ دیقه، یه ساعت یا حتی دو ساعت میشد ولی بعدا الان آره دست خودمه اگه بگم مثلا نیم ساعت تقریبا نیم ساعت میشه!

 36. جالب اینجاس امسال با پورن آشنا شدم و تا حالا چن ماه چن باره دیدم ولی هیچ وقت هنگام تماشا خودارضایی نکردم یعنی حتی یه بارم نشد اصلا کلا خودارضایی نمیکنم! یعنی من ک هنگام دیدن پورن هیچ وقت خودارضایی نکردم پس مشکل جدی ندارم؟
  درضمن من فقط ب فیلمای یه بازگیر خاص نگا میکنم غیر از اون ب فیلم هیچ بازیگری نگا نمیکنم حتی غیر از اون، از بقیه بازیگرای پورن خوشم نمیاد. یعنی درواقع، من فقط عاشق یه بازیگر پورن هستم اونم اصلا اسمشو میگم …..فقط این دخترو دوس دارم از بقیشون متنفرم و فقط ویدیوها و فیلمای اونو دیدم غیر از اون، ب فیلمای بقیه بازیگرا علاقه مند نمیشم. یعنی مشکل من زیاد حاد نیس؟
  اصلا کلا من ب خاطر نیاز جنسی یا مشکل جنسی ب پورن ترغیب نشدم ب طور تصادفی با عکس و ویدیو جیا تو یوتوب مواجه شدم بعد یکم تحقیق کردم و دیدم پورن استاره و از اون طریق فهمیدم پورن چیه بعد فقط فیلمای اونو دیدم چون واقعا دختره خیلی خوشگله ولی از بقیه بازیگرای پورن متنفرم … !

  1. سلام. شما باید با یک مشاور صحبت کنید تا متوجه شود دلیل اینکه با وجود خودارضایی نکردن همچنان پورنوگرافی می بینید چیست. مانند اینکه شما کلی زحمت بکشید غذا درست کنید و در نهایت آن را دور بریزید.

   1. فک کنم دلیلش کنجکاوی بوده. کنجکاوی برای مسائل جنسی آخ نمیدونستم ب معنای واقعی سکس یعنی چی … و بعدشم ک فهمیدم یعنی چی باز کنجکاوی تموم نشد بازم کنجکاو واس ویدیوهای همون به بازیگر خاص بودم حالا هم ک سعی میکنم دیدن رو خیلی محدودتر کنم و تاحدودی موفق هم شدم چون سرمو ب کارای دیگه مشغول کردم …

    1. سلام من ماهی یکبار نگاه میکنم یکی دو سال ، تآ الان که ۳۴ سالم خود ارضایی نکردم شاید ده دقیقه بیشتر هم نبینم صحنه ها را رد میکنم در نهایت دیدن فقط حس عجیبی پیدا میکنم نه واکنش جسمی و غیره، بعد هم از سایت میام بیرون و پشیمان می شم خودم هم دانشجوی روانشناسی هستم راه های ترکش را هم میدونم ولی هر کار میکنم نمیشه میشه کاری کرد که اصلا میل جنسی نداشت یا کم داشت به هر حال این میل برای جوانی که ازدواج نکرده و ارتباط نادرست را نمیخواد آزار دهنده است این درست که داروهایی کاهش میل جنسی را از پزشک درخواست کنم ؟

    2. سلام. نداشتن رابطه جنسی یا خودارضایی نکردن فی نفسه ارزشمند نمی باشد که شما بخواهید به دارو متوسل بشوید. این کار مانند ان است که فردی در زندان کار خلاف انجام ندهد. اگر انسان در ازادی خویشتنداری کند (هر چند اگر گاهی دچار خطا شود) بسیار ارزشمند تر است از انکه هیچ خطایی نکند در زمانی که توانایی خطا ندارد.
     شما بجای انکه ذهن خود را معطوف تماشا نکردن پورنوگرافی کنید به رفتارها و کارهای مثبت خود تمرکز کنید و نسبت به انها حساس شوید و به انها بیندیشید. مسیر رشد نه در تمرکز بر نقائص بلکه بر تمرکز بر نکات مثبت است. بعد از زمانی متوجه می شوید که زمان زیادی گذشته و شما پورنوگرافی ندیده اید. شاد باشید

 37. با سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز

  میخواستم بپرسم با ترک پورن و خودارضایی مغز به حالت اولیه بر میگرده یا نه

  1. سلام. مسلما می توان اعتیاد به پورن را ترک کرد ولکن اثر هیچ تجربه ای و از جمله پورنوگرافی را نمی توان به حالت اول برگرداند. بطور مثال اگر شما پیانو یاد بگیرید مسلما شکل مغز شما تغییر می کند. حال اگر پیانو زدن را کنار بگذارید مسلما مغز شما مانند زمانی که پیانو زدن بلد نبودید نمی شود.
   کتاب بنده به نام پورنوگرافی لذت ممنوعه که انشالله تا ۳ روز دیگر بر روی سایت قرار می گیرد شرح مفصلی از این مورد دارد.

   1. سلام خواهش میکنم جواب جواب بدید با ترک همیشگی خود ارضایی و پورن نقل و انتقالات دوپامین و تعداد گیرنده ها به حالت اولیه بر میگرده؟؟؟؟؟و اینکه حس ادم کم شده بخاطر اینا هستن؟؟؟؟

 38. سلام اینجوری ک شما از همه چیز ضرر دراوردید پس میش گف ا خونه بیرون نرو چون ممکنه ماشین بزنه بهت خب پورنو گرافیم مث هرلذت دگ ای میمونه ک اگ زیاده روی کنی ضرر داره خیلی چیز بدیهیه اینو ک نمیش گف ضرر شما ی مدتی فست فود بخوری مغز همیشه دلش میخاد پس میش گف کلا نخور؟ بنظر من هرچیز مفیدی زیادش بد و هرچیز بدی کمش مفیده بازم ممنون حداقل از بقیه سایت ها بهتر نوشتین و خودارضایی ک کاملا طبیعیو مث قتل جلوه ندادین

  1. سلام. ممنون از نقطه نظر شما. بله بنده با نظر شما موافقم که اعتدال در هر چیز بهترین معیار است ولکن اعتدال همیشه به معنای کم نیست. مثلا نمی توان گفت اعتدال در امانت یعنی انکه گاهی هم دزدی کنیم اشکالی ندارد و یا گاهی دروغ بگوییم موردی ندارد. گاهی اعتدال بمعنای حق مطلب را ادا کردن است.

  2. سلام آقای دکتر من به مدت ۸ سال خودارضایی می کنم و ۵ سال هم هست که پورن تماشا می کنم اما ۳ سال به طور جدی این کار رو انجام می دم و خود متوجه شده ام که هر بار ویدو و عکس جدید و با فرد جدید می دیدم در هر صورت کم کم اثراتش بیشتر شد و به یه سری از بخش هایی که مثلا در پورن بیشتر تحریک کنندست مثل روابط با خیانت و یا با افراد سیاه و امثالهم تا حدودی ذهنم شرطی شده نسبت به این موضوعات که خانم ها با این حالت ها بیشتر لذت می برند در نتیجه باعث از دست دادن حدودی اعتماد به نفس و تا حدودی استرس و افسردگی شده حال می خواستم چند چیز رو بدونم
   یک اینکه من ترک پورن و مواد اون رو شاید بتونم انجام بدم ولی خودارضایی رو می تونم فقط کم کنم می خوام بدونم با ترک پورن کم کم شرطی شدن ذهن من از بین می رود چون حتی وقتی پورن نمی بینم ولی به مقدار خیلی کمتر حالت ذهن شرطی رو دارم وقتی پورن می بینم حتما باید با اون شرط خودارضایی رو انجام بدم حال فکر می کنم استرس و افسردگی هم از این ها اومده و حس عذاب و هدم اعتماد به نفس می خواستم بدونم با ترک پورن من دوباره مثل قدیم شرطی بودن مغزم از بین می رود و قدرت تحریک پذیری آسان رو دوباره به دست می آرم که ناشی از اعتماد به نفس در من می شه
   من هم اوایل فکر خوبی نسبت به پورن داشتم ولی تورو به هرچی دوست دارید تماشا نکنید برای خودتون به خدا بده آقای دکتر می شه جواب منو بدید که من آیا با ترک پورن و کم کردن خودارضایی و تا حدودی تعویض تخیلات ذهنیم و مثبت کردنش حین خودارضایی کمک می کنه این شرطی بودن مغز از من بره بیرون من ۲۰ سال دارم و می تونم مواد پورن رو ترک و خودارضایی رو کم کنم آیا مشکلم حل می شه

   1. سلام. بدلیل لینکه شما در نوجوانی شروع به تماشا کردید مدت زمان بیشتری طول می کشد تا ذهن شما شرطی زدایی بشود. ولی نگران نباشید. اگر ترک کنید کم کم به شرایط عادی بر می گردید. ترک پورن اتوماتیک باعث می شود خودارضایی شما نیز کم بشود

 39. سلام ممنون بابت مطالب مفید و علمی. خواستم بدونم که خودارضایی همراه با تصویرسازی ذهنی به اندازه ی پورن ضرر داره یا خیر؟ یا به عبارتی ضرر هایی که شامل پورن میشن آیا شامل تصویرسازی ذهنی هم میشن یا خیر؟

 40. با سلام و بنده خیلی وقته در این رابطه تحقیق میکنم
  مقاله ی شما تا همین لحضه که این کامنت رو میزارم کامل ترین و معتبر ترین کار آمد ترین هستش.
  فوق العاده عالی

 41. سلام انحراف جنسی بنده فراتر از اون چیزی هست که بشه بهش فکر کرد بیشترین مدت ترک خودارضایی و فیلم دیدن هم هشت ماه بوده اما بعد از اون دیگه نتونستم ترک کنم الانم با ۳۰ سال سن شدیدا مشکل روحی دارم و هنوز نتونستم دیدن فیلم پورن و خودارضایی رو ترک کنم و به این دو مورد انحرافات و تمایلات جنسی نا متعارف هم اضافه شده دیگه نمیدونم چکار کنم

  1. سلام. ۸ ماه مدت خیلی زیادیه و نشان میده میتوانید بر مشکل غلبه کنید. بنظر شما مشکل اضطراب و افسردگی هم دارید که بهتر است همزمان با مشکل پورنوگرافی درمان شود. در غیر اینصورت احتمال موفقیت در غلبه بر پورن کمتر می شود

 42. مطالبتو بسیار عالی و مفید اند، بی صبرانه منتظر انتشار کتابتون هستیم، راهکارهای ترک این اعتیاد در کتابتون بیان شده؟ بهترین روش برای ترک این نوع اعتیاد از نظر شما چیست اقای دکتر؟

 43. متاسفانه بعد از ترک دچار ترس های بی معنی مختلف میشوم چیزی شبیه به اضطراب فراگیر آیا علائم پس از گذشت زمان از بین میرود ؟

  1. سلام. بله. دقیقا همانگونه که پس از ترک مواد مخدر فرد در ابتدا دچار اضطراب می شود پس از ترک تماشای پورنوگرافی و به تبع ان خودارضایی نیز فرد دچار علائم اضطراب در کوتاه مدت می شود. می وانید ورزش منظم انجام دهید و یا از دارو استفاده کنید.

 44. سلام وقت بخیر ببخشید این تغییر در ساختار مغز روی ادراک و حافظه هم تاثیر گذار است یا فقط موجب شرطی شدن فرد میشود؟باتشکر

 45. سلام این مطالب خواندم دقیقا برای خودم اتفاق افتاده نیاز به مطالب جدید و جدید تر دارم وقتی به اون تصاویری که قبلاً نگاه میکردم و برانگیخته میشدم الان به اون میخندم میگم چه نگاه میکردم و الان نیاز به تصاویر خوش آب و رنگ تری دارم قبلاً با یه نگاه کل بدنم داغ میامد لپ هام گل می انداخت شهوتی میشدم ولی الان دیگه اون تازگی و شهوتی ندارم و همش بدنبال مطلب جدیدی هستم که منو به اون لذت اولیه برسونه درصورتیکه فقط لذت لحظه ای و گذرا هستش و همون لحظه تموم و شمارو مجبور به تماشای تصاویر جدید می‌کنه وقتی که بخودم میام میبینم در طول انجام این کارها اصلا کنترلم دست خودم نبوده و مثل یک آدم معتاد به مواد عمل میکردم امیدوارم این مطالب به دوستان کمکی کرده باشد

  1. سلام ببخشید چند ماه طول میکشه اثرات خودارضایی به طور کامل از بین بره ۱۷سالمه و ۴سال این کارو کردم به مدت ۲بار در هفته و سه ماه توانستم ترک کنم اما بازم این کارو کردم و میخوام ترک کنم بازم درضمن من بسیار زود تحریک میشم مثلا با شنیدن صدای زن یا صورتش به راحتی تحریک میشم در ضمن دانش اموزم و هدف والا در درس خوندن دارم ایا ترک این تمام اسیب های وارده به مغز و حافظه که مانع یادگیری میشن رو از بین میبره؟لطفا کمک کنید

   1. سلام. آنچه باعث آسیب به مغز می شود تماشای پورنوگرافی است نه خودارضایی. نگرانی از باقی ماندن اسیب نداشته باشید. ورزش کنید و وقت خود را صرف کارهای مفید کنید. وسواس نسبت به خودارضایی نکردن و اثرات بد ان نداشته باشید. موضوع را رها کنید

 46. با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت جناب دکتر سنایی که با نیت پاک قلبی مطالب مفید ، آموزنده و ناب را در اختیار انسان ها قرار می دهید تا راهی به سوی داشتن زندگی سالم و کسب آرامش روحی و روانی بیابند … برایتان از خداوند متعال تندرستی و شادکامی و موفقیت روزافزون را خواستارم … مانا و سربلند باشید

 47. جناب سنایی عزیز ممنون از مطالب علمی دقیق و آموزنده تون. جامعه ما متاسفانه در زمینه آموزش درست بسیار ضعیف بوده و راه بسیاری در پیش داره. امیدوارم با توان بالا ادامه بدین.

 48. با مطالبی کاملا علمی مواجه بودم و به صورت ریشه ای این موضوع برام جا افتاد.
  همه ما در حصار مغز خود محصوریم،انگار که مغز ما یادش رفته او باید برای ما خدمت کند،نه ما برای او.

 49. دکتر دستت درد نکنه
  تنها سایتی که درست گفته بقیه در مورد مضرات خود ارضایی جوری نوشتن که انگار شیشه یا کرک کشیدیم
  دقیقا همه ی حرفا درست بود
  که چجوری تحریک میشیم و میریم سراغ پورن
  یه صدا ی کوچیک یا یهو یادآوری فیلم های گذشته و…
  ضرر بزرگش گرفتن وقته
  ۵ ساله گرفتار شدم الان ۲۰ سالمه متاسفانه سه ساله جلو درس خوندنمو گرفته
  میگفتن این فیلما رو زندگی آدم تاثیر منفی می ذاره
  تازه دارم می فهمم
  به هیچ وجه راهی واسه ارضای درست نیاز ها نیست

   1. حالا در صورت غلبه بر پورنو گرافی مغز به حالت قبلی خودش برمیگرده؟ یعنی هیچ شواهد علمی ای وجود داره‌ که مرکز پاداش دوباره مثل قبل بشه؟؟

    1. بله. تحقیقات زیادی در این زمینه موجود است. به امید خدا کتاب بنده در ارتباط با پورنوگرافی تا چند وقت دیگر به بازار خواهد آمد که همه این موارد در آن ذکر شده است.

   1. سلام،بنده در دوران دبیرستان فیلم پرون نگاه میکردم ، دوران دانشگاه و وقتی ازدواج کردم اصلا نگاه نکردم ، سه سال از ازدواجم میگدره به علت ییری مشگلات روحی دوباره رفتم سمتش ، من از صبح سر کار هستم تا شب بیکار نیستم که از سر وقت ازاد برم سمتش اما بهش اعتیاد پیدا کردم مثلا در اوج رانندگی بین جاده هستم میزنم کنار فیلم نگاه میکنم و ناخودگاه ارضا میشم ، هر کاری میکنم نمیتونم بزارم کنار مشگل من فکرم هست درمانی براش دارید ؟

   2. سلام آقای دکتر ببخشید بنظر شما خودارضایی بیشتر ضرر داره یا پورنوگرافی؟و تغییرات مغز مربوط به فیلم پورن هست یا خودارضایی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا