اختلال جنسی

بایسکشوال چیست

چرا مسائل بهداشت روانی در بین دوجنسگرایان (بایسکشوال‌ها) بیشتر است؟

بایسکشوال چیست؟

بایسکشوال به کسی اطلاق می‌شود که نسبت به همجنس و غیرهمجنس خود جذابیت جنسی و عاشقانه را تجربه کند. زمانی که شما می‌فهمید شریک عاطفی‌تان دو جنسه‌گرا یا بایسکشوال است، مسلماً ضربه عاطفی شدیدی را تجربه می‌کنید. در ادامه به ویژگی‌های این پدیده می‌پردازیم.

افراد دوجنسگرا یا بایسکشوال هیچ تمایلی به تغییر جنسیت خود ندارند و با مرد یا زن بودن خود راحت هستند؛ اما از نظر عاطفی، احساسی و جنسی به هر دو جنس جذب می‌شوند. این افراد ممکن است تصمیم بگیرند که با یک فرد زندگی کنند، اما تردید آنها از بودن در کنار یک زن یا مرد دیگر ممکن است همواره زندگی آنها را دچار تلاطم کند.

سالهاست که تحقیقات در مورد جمعیت LGBTQ اطلاعات چالش‌برانگیزی راجع به افراد دوجنسگرایان کشف کرده است. آنها مشکلات عاطفی و اضطراب را به میزان بیشتری نسبت به همجنسگرایان و همجنس‌بازان تجربه می‌کنند. بایسکشوال‌ها در طول عمر خود، افزایش رضایت کمتری از زندگی را نشان می‌دهند. دوجنس‌گرایان به عنوان یک گروه، کمترین حضور را در جمع دوستان، خانواده‌ها و همکاران دارند و کمتر در رویدادها شرکت می‌کنند یا از کار در مشاغل بیشتری تحریم می‌شوند.

محققان در مقایسه با سایر اقلیت‌های جنسی در یافتن بایسکشوال‌ها برای شرکت در مطالعات مشکلات بیشتری دارند. این امر معمولاً تا حدودی به نرخ پایین آمار وجود افراد بایسکشوال نسبت داده می‌شود. ممکن است این عوامل بین دوجنسگرایان زن و مرد تفاوت وجود داشته باشد، زیرا دوجنسیتی‌های مرد اغلب دوجنسگرایی خود را مانند یک لکه ننگ گزارش می‌دهند.

تحقیقات جدید منتشر شده در Journal of General Clinical Australia، نتایج نظرسنجی «من که هستم» را در مورد ۲،۶۵۱ استرالیایی که خود را دوجنسیتی معرفی کرده بودند، بررسی کردند. همچنین هویت دوجنسیتی آنها، ویژگی‌های روابط فعلی‌شان، احساساتشان در مورد دوجنسیتی بودن و سلامت روانی‌شان را مورد بررسی قرار داد.

نمونه آماری

این مطالعه بسیاری از یافته‌های تاریخی را تکرار و سطوح تکان‌دهنده‌ای از مبارزات عاطفی این اقلیت جنسی را نشان داد. اکثریت نمونه (۵۸٪)، میزان پریشانی روانشناختی را بسیار زیاد گزارش کردند.

در بین این اختلالات سابقه اضطراب، افسردگی و اختلالات خورد و خوراک، شایعترین تشخیص گزارش شده است. ۶۷٪ گزارش کردند که اختلالشان توسط متخصصان روان تشخیص داده شده است. تقریباً نیمی از پاسخ‌دهندگان در طی دو سال گذشته خودزنی یا افکار مربوط به خودکشی را گزارش کرده‌اند. یک نفر از هر چهار نفر (۲۸٪) در زندگی‌اش اقدام به خودکشی داشته و ۷۸٪ در موردش فکر کرده بودند.

اما این مطالعه همچنین به نتایج قانع کننده‌ای دست یافت. مثلاً به ما کمک کرده است ماهیت چگونگی تعامل دوجنسگرایی با سلامت روان و مسائل رضایت از زندگی را بفهمیم.

مساله اول اینکه

دوجنسیتی‌هایی که دارای سطح بالاتری از «طبیعت هراسی» (ترس از عوامل موجود در طبیعت مانند مار) شده بودند، شادی کمتری را در زندگی خود تجربه می‌کردند. این تعامل با زندگی در قالب سوالاتی مانند «آیا شما هرگز احساس کرده‌اید که رابطه جنسی شما بد است یا اشتباه؟» اندازه‌گیری می‌شود و می‌تواند نشان‌دهنده احساس نارضایتی افراد از گرایش بایسکشوال آنها باشد.

به‌عبارت دیگر، اکثر این افراد آرزو می‌کنند کاش بایسکشوال نبودند و یا کاش می‌توانستند احساسات و علاقه‌های بایسکشوال‌شان را از بین ببرند. این افراد احساس می‌کردند بایسکشوال بودنشان، مشکلی در زندگیشان است.

مطالعه کنید:  تراجنسیتی

در وهله دوم و شاید مهمتر از همه

بایسکشوال‌هایی که اکنون در رابطه دگرجنس‌گرایانه بودند و به‌ویژه کسانی‌که در یک رابطه دگرجنس‌گرایانه با شریکی بودند که گرایشات بایسکشوال را قبول نمی‌کرد، نسبت به مشکلات روانی و اختلالات روانشناختی، بسیار آسیب‌پذیرتر بودند. پریشانی این افراد از این بود که با ناتوانی در بیان بایسکشوال بودن خود، دست و پنجه نرم می‌کنند. شاید تلاش می‌کردند علاقه‌های همجنسگرایانه خود را سرکوب یا مهار کنند. آنها احساس می‌کردند شریک اصلی‌شان آرزو می‌کند کاش بایسکشوال نبودند.

جالب است بدانید که نتایج نشان داده، داشتن همسالان و دوستان LGBTQ باعث کاهش عدم احساس رضایت از زندگی می‌شود. این موضوع، یک یافته مهم است، چرا که بسیاری از پزشکان اغلب سعی می‌کنند با کمک به آنها در ایجاد یک گروه همسالان حامی و پذیرنده به افراد بایسکشوال کمک کنند. اگر تغییری در حمایت و پذیرش از سمت شریک اصلی زندگیشان وجود نداشته باشد، این مداخله ممکن است بی‌اثر باشد.

این مطالعه محدودیت‌هایی دارد که باید آنها را در نظر بگیریم.

اول آنکه

این رابطه از نوع همبستگی است و بنابراین نمی‌توانیم علیت را در تحقیق تعیین کنیم. به عنوان مثال، این احتمال وجود دارد بایسکشوال‌هایی که دارای نفرت و ناراحتی بالاتری از خود هستند، احتمالاً رابطه ناهماهنگ با کسی را انتخاب کنند که بایسکشوال بودن آنها را نپذیرد.

در مرحله دوم

این مطالعه تفاوت بین جنسیت‌ها را مشخص نمی‌کند. عامل جنسیت در تجزیه و تحلیل‌ها کنترل شده و اگر تفاوت‌های جنسیتی اثرگذار بوده باشند، در نتایج مشخص نشده‌اند. همانطور که در بالا ذکر شد، تفاوت جنسیتی در بایسکشوال‌ها وجود دارد.

به‌عنوان مشکل آخر

این مطالعه به افراد اجازه داد تا بدون شرح جزئیات بیشتر، خود را به‌عنوان بایسکشوال معرفی کنند. دریک مطالعه مشهور، بایسکشوال‌های مرد که خودشان چنین تشخیصی در مورد خود داده بودند، الگوی تحریک بایسکشوال‌ها را نشان نمی‌دادند. بنابراین، بایسکشوالی که خودش این گرایش را تشخیص داده باشد، ممکن است بازتاب‌دهنده یک بایسکشوال با تعریف استاندارد آن نباشد.

بنابراین، این مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که خود را بایسکشوال معرفی می‌کنند، در معرض آسیب‌های روانی زیادی قرار دارند. همچنین در زندگی‌شان با مشکلات عاطفی دست و پنجه نرم می‌کنند و ممکن است از افسردگی و اضطراب رنج ببرند. آنها در معرض ریسک بسیار بالایی برای خودکشی و افکار خودآزاری قرار دارند. همچنین مستحق حمایت موثر، دلسوزانه و پذیرش در مورد این مسائل هستند.

اما علاوه بر درمان علائم این شرایط، ضروری است پزشکان با بررسی احساس آنها نسبت به خود و بایسکشوال بودن، به آنها نزدیک شوند. همچنین در این بین رابطه و شریک زندگی آنها نیز در نظر گرفته شود.

کمک به بایسکشوال‌ها در بررسی علت و احساسشان در مورد گرایششان ممکن است فرصتی برای آموزش و اکتشاف ارزش‌های جدید و مثبت جنسی فراهم کند. کاهش بیوفوبی درونی ممکن است خطر آسیب به خود و پریشانی عاطفی را کاهش دهد.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۳.۴]

نوشته های مشابه

۹ دیدگاه

 1. سلام وقت بخیر
  این گرایش آیا درمانی داره؟
  من از این گرایش متنفرم یعنی هرکی هم به پسر هم دختر گرایش داشته باشه بایسشکوال من نزدیک ۱ ماه افسردگی شدید دارم دوست دارم بمیرم دوست ندارم جز این این افراد باشم

  1. سلام. متاسفانه هنوز علم درمانی برای این مورد پیدا نکرده. البته بسیاری از کسانی که فکر می کنند بایسکشوال هستند در واقع تصور خودشان است. منند افرادی که در سربازخانه بدلیل شرایط با همجنس ارتباط برقرار می کنند. آین نوع افراد بایسکشوال محسوب نمی شوند. ضمنتا مهم رفتار فرد است. یعنی می تواند خود را محدود به ارتباط با جنس مخالف کند.

   1. خیلی بده که من اینقدر ناراحتم که دوست دارم خودکشی کنم یعنی نمیشه درمان بشه
    تو روابط ازدواج به مشکل میخورم
    من خیلی میترسم خیلی دوست ندارم اینطور باشم !

    1. جهت گیری میل جنسی دست شما نیست و شما نباید برای چیزی که اختیاری برای ان ندارید خود را سرزنش کنید. ولی رفتار جنسی دست شما است و می توانید انرا تحت کنترل داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا