اختلال جنسی

رابطه جنسی پر خطر

5/5 - (1 امتیاز)

رابطه جنسی پر خطر

یک رابطه جنسی پر خطر چیست و چگونه می‌توان از آن اجتناب کرد؟

رابطه جنسی یک قسمت طبیعی و سالم از زندگی است و باید برای شما و همسرتان سرگرم‌کننده و خوشایند باشد.

اما اگر شما یا همسرتان کارهای خاصی را انجام دهید که باعث شیوع بیماری یا صدمه جسمی یا روحی می‌شود، سکس می‌تواند خطرناک باشد.

البته هنوز هم می‌توانید اوقات خوبی داشته باشید و بسیاری از این خطرات را مهار کنید. بسیاری از این موارد به سه نکته ساده برمی‌گردد: محافظت، آزمایش و گفتگو.

رابطه جنسی محافظت نشده

رابطه محافظت نشده به معنای داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی بدون کاندوم است که احتمال ابتلای شما به اچ آی وی و سایر بیماری‌های مقاربتی (STD) را افزایش می‌دهد.

مایعات بدن مانند خون و مایع منی در حین رابطه جنسی از شما به طرف پارتنرتان منتقل می‌شوند. بنابراین اگر همسرتان به اچ آی وی یا بیماری مقاربتی دیگر مبتلا است (حتی اگر از این موضوع بی‌اطلاع است) می‌تواند ویروس یا عفونت را به شما منتقل کند.

چگونه رابطه جنسی پر خطر نداشته باشیم؟

هربار از کاندوم استفاده کنید. با این کار احتمال ابتلا به برخی از بیماری‌های مقاربتی کاهش می‌یابد. البته شاید برای زوج‌ها انجام آزمایشات کامل قبل از ازدواج کمک کند تا بتوانند به طور مداوم از کاندوم استفاده نکنند.

متاسفانه ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) حتی در صورت استفاده از کاندوم نیز قابل سرایت است. اما اگر 100٪ مطمئن باشید که شریک زندگی شما فقط با شما رابطه جنسی برقرار کرده و STD ندارد، کاندوم بهترین گزینه شماست.

رابطه با چند شریک جنسی

اگر بیش از یک شریک جنسی در طول زندگی خود داشته باشید، احتمال ابتلا به HIV یا STD بسیار بالا خواهد بود. پس تعدد رابطه ریسک ابتلا به بیماری را بالا می‌برد و این رفتار جنسی پر خطر نامیده می‌شود.

وقتی با کسی رابطه برقرار می‌کنید، در حقیقت با افرادی که قبلاً با آنها سکس داشته است رابطه برقرار می‌کنید. سکس با مرد متاهل یا زن متاهل از این بابت نیز خطرناک است.

چگونه خطر را کاهش دهیم؟

کمترین خطر داشتن رابطه‌ای است که هردو نفر برای اولین‌بار در آن رابطه جنسی را تجربه کنند. البته که زندگی پیچیده است و این موضوع ممکن است واقع‌بینانه یا آنچه شما هردو می‌خواهید نباشد. حتی ممکن است ندانید که شریک زندگی شما با شخص دیگری رابطه داشته است.

بنابراین بهتر است با هم آزمایش STD را انجام دهید و نتایج را با یکدیگر به اشتراک بگذارید.

رابطه جنسی مقعدی

این رابطه شامل هر نوع فعالیت جنسی در اطراف ناحیه مقعد است و خطرناکترین نوع رابطه جنسی برای مردان و زنان برای ابتلا به ویروس HIV و سایر بیماری‌های مقاربتی است.

چرا؟ پاسخ در آناتومی بدنمان است. پوشش داخلی مقعد بسیار نازک‌تر از واژن است، بنابراین می‌تواند خیلی راحت آسیب ببیند. این موضوع باعث می‌شود که در برابر عفونت بسیار آسیب‌پذیرتر شود.

چگونه خطر رابطه جنسی مقعدی را کاهش دهیم؟

اطمینان حاصل کنید که از کاندوم لاتکس به درستی استفاده می‌کنید تا خطر پارگی آن از اصطکاک را کاهش دهید. همچنین مقدار استفاده از روان‌کننده‌های بر پایه آب یا سیلیکون نیز می‌تواند کمک کند.

اما هنوز هم در هنگام رابطه جنسی مقعدی، درمقابل برخی از بیماری‌های مقاربتی آسیب‌پذیرید، به خصوص اگر فرد دریافت‌کننده رابطه هستید.

رابطه جنسی و مواد مخدر

شما فقط از طریق تماس جنسی به HIV و سایر بیماری‌ها از جمله هپاتیت مبتلا نمی‌شوید. این بیماری‌ها همچنین می‌تواند از شخصی که موادمخدر تزریق می‌کند، به شما سرایت کند.

اگر فردی که با او رابطه جنسی برقرار می‌کنید، تجهیزات دارویی را با کسی که ویروس HIV مثبت دارد به اشتراک بگذارد، می‌تواند به ویروس مبتلا شود.

به این دلیل که سوزن‌ها، آب، درب بطری‌ها، قاشق‌ها یا حتی فیلترهای پنبه‌ای همگی هنگامی که در معرض خون آلوده قرار می‌گیرند به ویروس HIV آلوده می‌شوند.

این ویروس بر اثر تماس جنسی حفاظت نشده به شما انتقال می‌یابد. ریسک فعالیت‌های جنسی پر خطر مانند داشتن رابطه یا چند شریک جنسی یا استفاده از وسایل مشترک مانند سرنگ تزریق از جمله تصمیماتی است که افراد در صورت استفاده از موادمخدر می‌گیرند و باعث آسیب‌های جبران ناپذیر می‌شوند.

چگونه خطر رابطه جنسی با کسی که موادمخدر مصرف می‌کند را کاهش دهیم؟

اگر با شخصی که دارو تزریق می‌کند رابطه جنسی برقرار می‌کنید، همیشه از کاندوم استفاده کرده و هز از چندی آزمایش HIV و هپاتیت بدهید.

اگر او همیشه از وسایل تمیز استفاده می‌کند و هرگز سوزن تزریقش را به اشتراک نمی‌گذارد، خطر کمتری متوجه شماست. اما باید آگاه باشید که نحوه استفاده شریکتان از موادمخدر مستقیماً شما را در معرض خطر قرار می‌دهد.

 پول در ازای رابطه جنسی

افرادی که برای گرفتن پول، تهیه دارو، غذا و سرپناه تن‌فروشی می‌کنند، دارای ریسک بالایی برای ابتلا به HIV و سایر بیماری‌های مقاربتی هستند.

این خطرات در این افراد بالاتر است. زیرا مثلا ممکن است برای رابطه جنسی بدون کاندوم پول بیشتری به آنها پرداخت شود.

احتمال سوءاستفاده از الکل و سایر موادمخدر نیز در این افراد بیشتر است. مشتریان آنها ممکن است ندانند که به HIV یا STD مبتلا هستند و ممکن است آنها قدرت تقاضای استفاده از کاندوم از مشتریان خود را نداشته باشند.

بسیاری از مواقع افراد تحت‌تاثیر فیلم‌های پورنوگرافی به این عمل مبادرت می‌ورزند.

چگونه خطر را کاهش دهیم؟

برای رابطه جنسی هزینه نکنید. در بعضی از انواع رابطه جنسی خطر انتقال HIV بیشتر است. احتمال انتقال اچ آی وی در حین رابطه جنسی بسته به نوع رابطه جنسی متفاوت است.

مثلا میزان خطر در رابطه جنسی مقعدی در مقایسه با رابطه دهانی بیشتر است. HIV به احتمال زیاد در حین رابطه جنسی مقعدی بدون کاندوم منتقل می‌شود.

همانطور که گفته شد به این دلیل که پوشش مقعد بیشتر در معرض پارگی و خونریزی است، می‌تواند باعث ورود HIV به جریان خون شود.

HIV می‌تواند در حین رابطه جنسی واژینال نیز منتقل شود. پوشش دیواره واژن از پوشش مقعد قوی‌تر است، اما رابطه جنسی از واژن هنوز هم می‌تواند راهی برای انتقال HIV فراهم کند.

رابطه جنسی دهانی بدون کاندوم خطر نسبتاً کمی از انتقال HIV را به همراه دارد. اما اگر فردی که رابطه جنسی دهانی انجام می‌دهد، دارای زخم‌های دهانی یا خونریزی لثه باشد، امکان ابتلا به بیماری را خواهد داشت.

 قرص‌های جلوگیری از بارداری از STI محافظت نمی‌کنند.

تنها اشکال جلوگیری از بارداری که از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی جلوگیری می‌کند، اجتناب از رابطه پرخطر و کاندوم است.

روش‌های جلوگیری از بارداری مانند قرص، آی یو دی و اسپرم‌کش از انتقال ویروس‌ها یا باکتری‌ها جلوگیری نمی‌کنند.

کاندوم در جلوگیری از انتقال HIV و سایر STIها بسیار موثر است. اما فقط در صورتی که به صورت صحیح مورد استفاده قرار گیرد. برای استفاده موثر از کاندوم، همیشه قبل از تماس جنسی شروع به استفاده از آن کنید. زیرا باکتری‌ها و ویروس‌ها از طریق مایع قبل از انزال و واژن نیز منتقل می‌شوند.

اطمینان حاصل کنید که فقط از روان‌کننده‌های با پایه آب همراه با کاندوم استفاده کنید. روان‌کننده‌های مبتنی بر روغن می‌توانند لاتکس را ضعیف کرده و باعث پاره شدن کاندوم شوند.

اگر شما و همسرتان به روش‌های مختلفی رابطه جنسی برقرار می‌کنید (مانند رابطه جنسی مقعدی، واژینال و دهانی) استفاده از کاندوم جدید برای هربار مهم است.

رابطه جنسی بدون کاندوم خطر انتقال STI بین شرکا را افزایش می‌دهد. برای برخی از زوج‌هایی که برای بارداری تصمیمی ندارند، استفاده نکردن از کاندوم یک ریسک است.

با استفاده مداوم از کاندوم در هربار رابطه جنسی، می‌توانید خطر ابتلا به STI را کاهش دهید. همچنین انجام آزمایشات مربوطه به شما کمک می‌کند قبل از رابطه جنسی با شریک زندگی جدید، ریسک آسیب بیماری‌های مقاربتی را کاهش دهید. پزشک شما می‌تواند راهنمای موثری در این زمینه باشد.

برای دریافت کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه کلیک کنید.

پورنوگرافیمنبع:

https://www.webmd.com/sex/whats-risky-sex#2

https://www.healthline.com/health/hiv/risks-sex-without-condoms#correct-condomuse

pdf پورنوگرافی لذت ممنوعه- دکتر کامیار سنایی روانشناس درمان اعتیاد به پورنوگرافی اثر پورنوگرافی بر مغز- دکتر کامیار سنایی روانشناس
روش صحیح خودارضایی- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی اعتیاد به خودارضایی- دکتر کامیار سنایی روانشناس خودارضایی پسران- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا