اختلال جنسیروانشناسیروانشناسی رابطه

راههای مدیریت و کنترل شهوت

نحوه کنترل شهوت

تجربه شهوت یا میل جنسی کاملاً طبیعی است. شاید احساساتتان معطوف به شخص خاصی باشد یا ممکن است به سمت فعالیت‌هایی مانند خودارضایی یا تماشای پورنوگرافی کشیده شوید. اما گاهی اوقات، این تمایلات جنسی می‌توانند طاقت‌فرسا یا ناخواسته باشند. اگر نمی‌توانید آن افکار و احساسات ناراحت کننده را از بین ببرید، نگران نباشید؛ زیرا کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کنترل شهوت انجام دهید. اگر به تنهایی نمی‌توانید با آن مقابله کنید، به پزشک یا مشاور خود مراجعه کنید.

۱. برای خود حد و مرز تعیین کنید.

برای کنترل شهوت باید برای خود مرز تعیین کنید. اجتناب از وسوسه‌ها می‌تواند به شما در کنترل شهوت کمک کند. به عنوان مثال، اگر وسوسه می‌شوید هر زمان که با رایانه‌تان کار می‌کنید پورن نگاه کنید، یک برنامه یا افزونه مرورگر را دانلود کنید تا وب‌سایت‌های وسوسه‌انگیز را مسدود کنید. همچنین اگر با احساسات جنسی نسبت به یک شخص خاص روبرو هستید، در صورت امکان زمانتان را با آن فرد محدود کنید.

 • عمومی‌تر کردن فعالیت‌هایتان می‌تواند تسلیم شدن به میل جنسی را دشوارتر کند. به عنوان مثال، سعی کنید به جای زمانی که در اتاقتان تنها هستید، از رایانه خود در مکان‌های عمومی مانند نیمکت پارک یا کافی شاپ استفاده کنید.
 • اگر به یک کافی شاپ یا ساحل می‌روید، به همراه دوستی بروید که می‌‌تواند حواستان را پرت کند و شما را مشغول کند تا سعی نکنید از مردم دور شوید.
 • اگر تمایلی به شخص خاصی دارید، از بررسی رسانه‌های اجتماعی او یا انجام کارهایی که برای جلب توجه او است، اجتناب کنید.
۲. فهرستی از دلایل مقاومت تهیه کنید.

راه دیگر کنترل شهوت روشن کردن دلایل آن برای خویش است. تعریف واضح ارزش‌های خود می‌تواند اراده شما را تقویت کند. وقتی برای خود هدفی تعیین می‌کنید، چه تغذیه سالم‌تر یا بهتر شدن در مقاومت در برابر وسوسه جنسی، این کمک می‌کند که یک ایده روشن از دلیل انجام آن داشته باشید. دلایل اصلی مهم بودن کنترل شهوت را بنویسید و هر زمان که احساس کردید‌ اراده‌تان ضعیف شد، آن را مرور کنید. به عنوان مثال، دلایل شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • «من می‌خواهم تا زمانی که ازدواج کنم برای رابطه جنسی صبر کنم، زیرا صمیمیت جنسی برای من مقدس و خاص است.»
 • «من سعی می‌کنم در برابر وسوسه مقاومت کنم زیرا می‌خواهم به همسرم وفادار باشم.»
 • «خودساختگی بخش مهمی از باورهای معنوی من است. من می‌خواهم بر افکار شهوانی غلبه کنم تا رابطه خود را با قدرت برترم بهبود بخشم.»
 • «من نمی‌خواهم تمایلات و رفتارهای جنسی ناخواسته‌ام به روابطم آسیب برساند یا در زندگی حرفه‌ای من مشکل ایجاد کند.»
۳. محرک‌های خود را شناسایی کنید.

برای کنترل شهوت محرکهای خود را بشناسید. درک خواسته‌های خود، کنترل آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. دفعه بعد که احساس شهوت را تجربه کردید، به آنچه در حال وقوع است فکر کنید. به عنوان مثال، آیا وقتی استرس دارید یا بی‌حوصله هستید، افکار جنسی ناخواسته بیشتری به سراغتان می‌آید؟ فهرستی از چیزهایی که به نظر می‌رسد باعث تحریک آن افکار و احساسات ناخواسته می‌شوند، بنویسید و ایده‌هایی را در مورد نحوه برخورد با این محرک‌ها یادداشت کنید.

 • به عنوان مثال، اگر متوجه شدید که آن افکار شهوانی زمانی که حوصله‌تان سر می‌رود، بیشتر ظاهر می‌شوند، به دنبال راه‌هایی باشید که ذهنتان را مشغول نگه دارید. سعی کنید هنگام انجام کارهای خسته کننده، مانند تا کردن لباس، به موسیقی یا یک پادکست سرگرم کننده گوش دهید.
 • شاید متوجه شوید که از افکار یا رفتارهای جنسی برای مقابله با استرس استفاده کرده‌اید. هدفی برای خود تعیین کنید تا روش‌های مقابله‌ای جدیدی پیدا کنید و عادات سالم‌تری ایجاد کنید.
کنترل هوس۴. راه‌های سالمی برای مشغول نگه داشتن خود پیدا کنید.

سعی کنید کاری انجام دهید و با سرگرمی‌ها و فعالیت‌های سرگرم کننده حواستان را پرت کنید. دفعه بعد که شروع به تمرکز بر روی افکار جنسی کردید، به دویدن بروید یا با یک دوست تماس بگیرید و صحبت کنید. همچنین می‌توانید کاری خلاقانه انجام دهید، مانند نقاشی، نواختن ساز یا پختن یک غذای خوب. این کمک می‌کند که ذهنتان را از تمایلات ناخواسته خود دور کنید.

 • به جای تمرکز بر شخصی که به او تمایل دارید، روی فعالیت‌هایی تمرکز کنید که به شما کمک می‌کند احساس خوبی نسبت به خودتان داشته باشید.
۵. رابطه عاشقانه خود با شریک زندگیتان را دوباره زنده کنید.

تقویت رابطه‌تان می‌تواند وسوسه را کاهش دهد. اگر متاهل هستید یا در یک رابطه متعهد هستید، به خودتان یادآوری کنید که چه چیزی در مورد شریک زندگیتان جذاب است. سعی کنید زمان با کیفیتی را با آن‌ها بگذرانید. جهت پرورش عشق، محبت و صمیمیت فیزیکی در رابطه، از راه خود خارج شوید. این به شما کمک می‌کند تا افکار و خواسته‌هایتان را به جای افراد دیگر، روی شریک زندگیتان متمرکز کنید. اگر مطمئن نیستید که چگونه جرقه را دوباره فعال کنید، در اینجا چند چیز وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید:

 • هر روز زمان کمی را در نظر بگیرید (حتی اگر فقط ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به‌طور پراکنده باشد) تا در مورد چیزهای سرگرم کننده صحبت کنید. این را به عنوان یک قانون در نظر بگیرید که در این زمان خاص در مورد کار، مدرسه، بچه‌ها یا هر کار روزمره دیگری صحبت نکنید!
 • فهرستی از ۱۰ چیزی که بیشتر از همه در مورد شریک زندگیتان دوست دارید یا از خاطرات مورد علاقه‌تان با هم، تهیه کنید.
 • کاری جدید با هم انجام دهید، مانند یک سفر در آخر هفته، شرکت در کلاس رقص یا چک کردن یک رستوران جدید در محله خود.
 • صمیمیت فیزیکی را تمرین کنید. حتی اگر رابطه جنسی ندارید، راه‌های دیگری برای نشان دادن محبت فیزیکی وجود دارد، مانند در آغوش گرفتن، بوسیدن یا نوازش کردن یکدیگر.
۶. تکنیک‌های آرام سازی را امتحان کنید تا به شما کمک کند آرام شوید.

اگر استرس محرک وسواس جنسی باشد، فعالیت‌های آرامش بخش می‌تواند کمک کننده باشد. اگر احساس می‌کنید استرس دارید، به موسیقی آرام گوش دهید، حرکات کششی سبک انجام دهید یا کمی یوگا را امتحان کنید. دوش گرفتن یا پیاده‌روی نیز می‌تواند مفید باشد.

 • اگر زمانی که سعی می‌کنید به تنهایی آرام شوید حواستان پرت می‌شود، در یک کلاس ثبت نام کنید (مانند یک دوره آنلاین تای چی) یا کاری آرامش بخش با یک دوست انجام دهید.
۷. به یک گروه خودیاری بپیوندید.

افراد دیگری که در حال تجربه همین موضوع هستند، می‌توانند منبع خوبی باشند. از پزشک یا درمانگرتان بخواهید که یک گروه را توصیه کند یا به دنبال گروه‌های پشتیبانی آنلاین بگردید. حضور در یک گروه می‌تواند به شما کمک کند کمتر احساس تنهایی کنید و از تمایلات جنسی ناخواسته کمتر ناراحت شوید. سایر اعضای گروه نیز می‌توانند استراتژی‌ها و توصیه‌هایی را برای کمک به شما در مقابله با این مسئله به اشتراک بگذارند.

 • اگر هنوز در فاصله اجتماعی هستید یا احساس راحتی نمی‌کنید که ملاقات حضوری داشته باشید، به دنبال گروهی باشید که به صورت آنلاین ملاقات می‌کند.
 • شاید لازم باشد قبل از اینکه گروهی را پیدا کنید که برایتان مناسب است، گروه‌های مختلفی را امتحان کنید.
 • اشکال مختلفی از گروه‌های خودیاری وجود دارد. برخی از آن‌ها مبتنی بر ایمان هستند، در حالی که برخی دیگر رویکرد روانشناختی بیشتری دارند. به این فکر کنید که کدام روش برایتان مفیدتر است و گروه‌هایی را جستجو کنید که نیازهایتان را برآورده می‌کنند.
۸. اگر مذهبی یا معنوی هستید، برای راهنمایی دعا کنید.

دعا می‌تواند به شما کمک کند آرامش و وضوح فکری پیدا کنید. بسیاری از افراد با ایمان هنگامی که با مسائلی مانند شهوت و وسوسه درگیر هستند، به دعا روی می‌آورند. اگر به قدرتی بالاتر اعتقاد دارید، هر روز لحظه‌ای را به ارتباط خصوصی با آن قدرت اختصاص دهید و از آن راهنمایی بخواهید.

 • برای مثال، برخی از افراد مذهبی بر روی آیات خاصی از کتاب مقدس دین خود دعا می‌کنند که به آن‌ها کمک می‌کند افکارشان را دوباره بر تعهد خود به خدا متمرکز کنند.
 • مطالعات نشان می‌دهد که دعا زمانی آرامش و رفاه بیشتری ایجاد می‌کند که آن را مثبت نگه دارید و به جای سرزنش کردن خود و تمرکز بر شکست‌هایتان، بر صحبت با قدرت برتر خود تمرکز کنید. برای مثال، به جای گفتن جمله‌ای مانند «خدایا، من شکست خوردم و دوباره تسلیم وسوسه شدم»، سعی کنید چیزی شبیه به این بگویید «خدایا، بسیار سپاسگزارم که در این مسیر قرار گرفتم تا بتوانم فردی که می‌خواهم باشم. آیا می‌توانی به من کمک کنی تا از پس چالش غلبه بر این افکار وسوسه‌انگیز برآیم؟»
مدیریت شهوت۹. از یک فرد معنوی یا مذهبی کمک بگیرید.

چنین افرادی می‌توانند راهنمایی مبتنی بر ایمان ارائه دهند. اگر مذهبی یا معنوی هستید، شاید برایتان مفید باشد که دیدگاه شخصی را که با شما هم عقیده است، به دست آورید. درخواست کنید که با یکی از اعضای مذهبی مورد اعتماد ملاقات کنید یا مشاوری را پیدا کنید که درمان مبتنی بر ایمان را ارائه می‌دهد. توضیح دهید که افکار شهوانی را تجربه می‌کنید و از او بپرسید که آیا می‌تواند استراتژی‌هایی برای مقابله با آن‌ها ارائه دهد.

 • این ممکن است خجالت‌آور باشد، اما به یاد داشته باشید احتمال زیادی وجود دارد که خود آن‌ها مسائل مشابهی را تجربه کرده باشند. همچنین وظیفه چنین افرادی، کمک به مردم برای حل مسائل مربوط به ایمانشان هست و اهمیتی ندارد که آن مسئله چه چیزی باشد.
چاکراهای بدن۱۰. مراقبه ذهنی را تمرین کنید.

راهنمایی مراقبه‌ها را به صورت آنلاین جستجو کنید یا در یک کلاس ثبت نام کنید. مطالعات نشان می‌دهد که ذهن‌آگاهی می‌تواند به افراد با انواع چالش‌های جنسی، از جمله احساس شرم یا ناراحتی مرتبط با رابطه جنسی کمک کند. این امر می‌تواند به میل‌های جنسی شما کمک کند که در هنگام وقوع، احساس فشار و استرس کمتری داشته باشند. شما می‌توانید برای تمرین یک مراقبه ذهنی ساده، موارد زیر را امتحان کنید:

 • در مکانی آرام و راحت بنشینید یا دراز بکشید. اگر دوست دارید چشمان خود را ببندید.
 • چند نفس آهسته و عمیق بکشید. روی احساس بالا و پایین رفتن شکم خود در حین نفس کشیدن تمرکز کنید.
 • روی سایر احساسات فیزیکی، مانند احساس تنش در بدن یا چیزهایی که می‌توانید در محیط خود حس کنید (مانند صداها یا بوها) تمرکز کنید.
 • چند دقیقه بنشینید و از افکارتان آگاه باشید. شاید متوجه شوید که افکار یا احساسات جنسی دارید. فقط بدون تلاش برای تحلیل یا قضاوت، به آن‌ها توجه کنید.
 • قبل از اینکه به فعالیت‌های معمولی خود بازگردید، به آرامی تمرکزتان را برای چند دقیقه به تنفس خود برگردانید.
۱۱. این را بپذیرید که افکار و احساسات جنسی طبیعی هستند.

باید بدانید کنترل شهوت بطور مطلق نه ممکن و نه منطقی است. تلاش برای از بین بردن افکار و احساسات ناخواسته، ممکن نیست. این می‌تواند واقعاً ناامید کننده باشد، اما اگر به جای مبارزه با افکارتان آن‌ها را تأیید کنید، احساس بسیار بهتری خواهید داشت. به جای اینکه آن‌ها را نادیده بگیرید یا به زور از ذهنتان دور کنید، فقط به آن‌ها توجه کنید و اجازه دهید بدون قضاوت در آنجا بنشینند. در نهایت، ذهنتان به چیز دیگری مشغول خواهد شد.

 • برچسب زدن این افکار و احساسات به عنوان «ناخواسته» یا «ناخوانده» می‌تواند مفید باشد. سعی نکنید آن‌ها را از هم جدا کنید یا معنی آن‌ها را بفهمید؛ فقط با آرامش به خود یادآوری کنید آن‌ افکار مورد نظر نیستند.
 • این بدان معنا نیست که افکار و احساسات جنسی ناخواسته شما برای همیشه از بین خواهند رفت. در واقع، انتظار داشته باشید که آن‌ها برگردند. فقط تمرین کنید که وقتی این افکار به سراغتان می‌آیند، آن‌ها را بیشتر بپذیرید.
 • هیچکس نمی‌تواند افکار و احساسات خود را کاملاً کنترل کند. به خود یادآوری کنید که آنچه در مغز و بدنتان می‌گذرد تقصیر شما نیست و شما را به یک فرد «بد» تبدیل نمی‌کند، حتی اگر احساس ترسناک یا نامناسبی داشته باشد. این مهم است که چگونه براساس این افکار عمل می‌کنید.
۱۲. اگر احساس خستگی می‌کنید، با یک درمانگر صحبت کنید.

برای کنترل شهوت اگر مشکلی دارید کمک بخواهید. با پزشکتان تماس بگیرید یا به دنبال یک درمانگر با تجربه در درمان مسائل جنسی بگردید. آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا احساسات خود را مدیریت کنید و متوجه شوید که آیا مشکلات اساسی وجود دارد که مسئله را بدتر می‌کند.

 • اگر با تخیلات یا تمایلات جنسی دائمی روبرو هستید که باعث ناراحتی زیاد شما می‌شود یا در فعالیت‌های روزمره‌تان اختلال ایجاد می‌کند، یا اگر احساس می‌کنید نمی‌توانید رفتارهای جنسی خود را کنترل کنید، شاید «رفتار جنسی اجباری» را تجربه می‌کنید. اگر به نظرتان می‌آید که این درباره شما درست است، خجالت نکشید. چنین مسئله‌ای تقصیر شما نیست و در آن تنها نیستید. پزشک یا درمانگرتان می‌تواند به شما کمک کند.
 • درمانگرتان ممکن است درمان‌هایی مانند درمان شناختی رفتاری (CBT) یا روان‌درمانی پویشی را توصیه کند. هر دو نوع درمان به شما کمک می‌کند تا افکار و الگوهای رفتاری ناسالم را شناسایی کرده و عادات سالم‌تری بسازید.
۱۳. اگر هیچ راه دیگری مؤثر نیست، از پزشکتان در مورد دارو بپرسید.

گاهی اوقات، عدم تعادل شیمیایی می‌تواند باعث ایجاد افکار وسواسی جنسی شود. اگر مشاوره به تنهایی مؤثر نباشد، پزشک یا درمانگرتان ممکن است ترکیبی از مشاوره و داروها را توصیه کند. اگر میل جنسی شما به بیماری دیگری مانند اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) یا عدم تعادل هورمونی مرتبط باشد، این راه می‌تواند بسیار مفید باشد. برخی از داروهایی که ممکن است کمک کنند عبارتند از:

 • داروهای ضدافسردگی و ضداضطراب که می‌توانند به کاهش افکار وسواسی کمک کنند.
 • نالترکسون، دارویی که برای مدیریت رفتارهای اعتیادآور استفاده می‌شود.
 • داروهای تثبیت کننده خلق، مانند داروهایی که برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می‌شود.
 • آنتی‌آندروژن‌ها که هورمون‌های مرتبط با رفتارهای جنسی را کاهش می‌دهند.
پرسش و پاسخ تخصصی
 • از کجا بفهمم که این عشق است یا هوس؟

باید به درون خود نگاه کنید. هر رابطه‌ای که فقط براساس شهوت ساخته شده باشد، شکست است. اگر ارتباط مورد نظر، پتانسیل رشد از مرحله شهوت را دارد، از ارزش‌های رابطه خود برای تعیین اینکه آیا شخص مورد نظر برای یک رابطه طولانی مدت مناسب است یا نه، استفاده کنید.

منبع:

https://www.wikihow.com/Overcome-Lust

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا