داروهای روانپزشکی

کلونازپام خوراکی Clonazepam

امتیاز

کلونازپام خوراکی

نام تجاری: کلونوپین KLONOPIN

نام ژنریک: کلونازپام CLONAZEPAM

توجه:

طبق تحقیقات اخیر محققان، آسیب‌های مربوط به سقوط در اختلال رفتاری خواب، اغلب با آسیب‌های عمده و حتی تهدیدکننده زندگی آشکار می‌شود. بسیاری از آسیب‌های مربوط به اختلال رفتاری خواب، به دلیل زمین خوردن است. به عنوان مثال زمین می‌خورند یا هنگام دویدن سقوط می‌کنند. تکیه‌گاه اصلی درمان برای این اختلال، برای دهه‌ها، استفاده شبانه از کلونازپام بوده و نسبت منفعت به خطر منتشر شده، اطمینان‌بخش بوده است. مثلا در مطالعه‌ای که روی 39 بیمار با اختلال رفتاری خواب تحت درمان با کلونازپام طی ۲۹ ماه انجام شد، هیچ‌یک سقوط نکردند و فقط 6 نفر به دلیل خواب‌آلودگی در روز، مصرف کلونازپام را قطع کردند.

هشدار:

مصرف کلونازپام با مسکن‌های مخدر (مانند کدئین، هیدروکدون) ممکن است خطر عوارض جانبی بسیار جدی از جمله مرگ را افزایش دهد. برای کاهش این خطرات، پزشک شما در ابتدا باید از کمترین دوز لورازپام که برایتان مفید است شروع کند و این دوز را برای یک دوره زمانی کوتاه در نظر بگیرد. در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی بسیار جدی زیر، بلافاصله با پزشک خود یا اورژانس تماس بگیرید: ریتم تنفس آهسته و کم عمق، سبکی سر غیرمعمول، خواب آلودگی شدید و مشکل بیدار شدن از خواب.

موارد کاربرد

کلونازپام برای پیشگیری و کنترل تشنج استفاده می‌شود. این دارو به عنوان داروی ضدتشنج یا ضدصرع شناخته می‌شود. همچنین برای درمان حملات وحشت و پانیک نیز استفاده می‌شود. کلونازپام به آرامش مغز و اعصاب شما کمک می‌کند. این دارو به گروهی از داروها به‌نام بنزودیازپین ها تعلق دارد.

نحوه استفاده از کلونازپام خوراکی

قبل از شروع مصرف کلونازپام و هربار مصرف مجدد آن، راهنمای دارویی ارائه‌شده توسط داروسازتان را بخوانید. اگر سوالی داشتید، از پزشکتان بپرسید. این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً 2 یا 3 بار در روز، از طریق دهان مصرف‌کنید.

مقدار دوز مصرفی شما براساس شرایط پزشکی، سن و میزان پاسخ شما به‌درمان است. برای کودکان، دوز پیشنهادی براساس وزن‌شان نیز می‌باشد. افراد مسن معمولا با یک دوز پایین شروع‌می‌کنند تا عوارض‌جانبی کمتری را متحمل‌شوند. هرگز خودتان بدون مشورت پزشک، دوز مصرفی‌تان را افزایش‌ندهید یا برای مدت بیشتری از آن استفاده‌نکنید.

این دارو را به‌طور مرتب مصرف‌کنید تا بیشترین بهره را ببرید. برای اینکه خوردن دارو را فراموش‌نکنید، هرروز در یک ساعت معین آن را مصرف‌کنید. بدون مشورت پزشک مصرف این دارو را قطع‌نکنید. با قطع ناگهانی این دارو، ممکن‌است شرایط بدی برایتان ایجاد شود. معمولا نیازست دوز دارو به‌تدریج کاهش‌یابد.

اگر ناگهان استفاده از این دارو را متوقف‌کنید، ممکن‌است به‌علائم ترک دچار شوید. علائمی مانند تشنج، تغییرات‌ذهنی/ خلقی، لرزش، گرفتگی عضلات و معده درد. برای جلوگیری از بروز علایم ترک‌دارو، پزشک دوز مصرفی شما را به آرامی کاهش‌می‌دهد. اگر از کلونازپام به‌طور منظم برای مدت طولانی یا در دوزهای بالا استفاده کرده‌اید، احتمال بیشتری دارد دچار علایم ترک‌دارو شوید. درصورتی‌که مصرف دارو را قطع‌کردید، فوراً به پزشکتان اطلاع‌دهید.

مصرف طولانی‌مدت این دارو ممکن‌است از اثربخشی آن بکاهد. اگر متوجه شدید دارو دیگر اثری در بهبودتان ندارد، با پزشکتان صحبت‌کنید. درصورت تداوم یا بدتر شدن وضعیت، حتما به پزشکتان اطلاع‌دهید.

اگرچه این دارو به‌بسیاری از افراد در بهبودشان کمک‌می‌کند، اما گاهی ممکن‌است باعث اعتیاد شود. درصورت ابتلا به اختلال مصرف‌مواد (مانند استفاده بیش از حد دارو یا اعتیاد به موادمخدر/ الکل) این خطر ممکن‌است افزایش‌یابد. این دارو را دقیقاً طبق دستورالعملش مصرف‌کنید تا خطر اعتیاد کاهش‌یابد. از پزشکتان برای جزئیات بیشتر سوال‌بپرسید.

اگر مبتلا به انواع مختلف اختلالات تشنجی هستید، ممکن‌است هنگام شروع استفاده از کلونازپام، بدترشدن تشنج را تجربه‌کنید. درصورت بروز این امر بلافاصله با پزشکتان مشورت‌کنید. ممکن‌است پزشک برای کنترل تشنج، به افزودن یا تنظیم دوز سایر داروهایتان بپردازد.

در صورت تداوم یا بدترشدن وضعیت، به پزشکتان اطلاع‌دهید.

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، احساس خستگی، از دست دادن هماهنگی یا افزایش تولید بزاق ممکن است با مصرف این دارو رخ دهد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است، بنابراین قطعا سود مصرف دارو برای شما بیش از خطر عوارض جانبی آن است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می‌کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

تعداد کمی از افرادی که برای شرایطی خاص از داروهای ضدتشنج استفاده می‌کنند (مانند تشنج، اختلال دوقطبی، درد) ممکن است افسردگی، افکار مربوط به خودکشی یا اقدام به آن، و یا سایر مشکلات ذهنی/ خلقی را تجربه کنند.

اگر شما یا خانواده یا مراقبتان متوجه تغییرات غیرمعمول یا ناگهانی در خلق و خو، افکار یا رفتارتان شدید، فوراً به پزشک خود بگویید: مثلا گیجی، مشکلات حافظه، علائم افسردگی، افکار یا اقدام به خودکشی، افکار آسیب رساندن به خودتان.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی مانند: کهیر یا اگزما، خارش/ تورم (به خصوص در صورت/ زبان/ گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً با اورژانس تماس بگیرید.

لیست فوق، شرح کاملی از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده عوارضی غیر از عوارض ذکر شده در بالا، به پزشک خود اطلاع دهید.

موارد احتیاط

قبل از مصرف کلونازپام، اگر به آن یا به‌سایر بنزودیازپین‌ها (مانند لورازپام، دیازپام) آلرژی دارید به‌پزشکتان بگویید. در نظر داشته‌باشید که این دارو حاوی عناصر غیرفعالی است که می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک یا سایر مشکلات شود.

قبل از اینکه از این دارو استفاده کنید، سابقه پزشکی خود را به پزشکتان اطلاع‌دهید. خصوصاً: نوع خاصی از مشکلات چشمی (گلوکوم زاویه تنگ)، اختلال خونی خاص (پورفیری)، بیماری کبد، بیماری کلیوی، مشکلات ریوی/ تنفسی، مشکلات روحی/ خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به موادمخدر/ الکل).

این دارو ممکن‌است شما را گیج یا خواب‌آلود کند. تا زمانی‌که احساس خواب آلودگی یا بینایی ضعیف دارید، از رانندگی، استفاده از ماشین‌آلات و کارهایی که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارند، خودداری کنید. همچنین از مصرف نوشیدنی‌های الکلی نیز خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشکتان صحبت‌کنید.

قبل از انجام هرگونه عمل جراحی، تمامی محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشکتان بگویید.

برای کودکان، تأثیرات طولانی‌مدت این دارو بر رشد جسمی و ذهنی و رفتاری آنها نامشخص است و ممکن‌است تا پس از سال‌ها دیده نشود. بنابراین، درباره خطرات و مزایای درمان با کلونازپام روی کودکتان، با پزشک خود صحبت‌کنید.

افراد مسن ممکن‌است نسبت به اثرات و عوارض این دارو، به‌ویژه خواب‌آلودگی و گیجی حساسیت بیشتری نشان‌دهند. این عوارض‌جانبی می‌تواند خطر زمین خوردن آنها را افزایش‌دهد.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی که بسیار موردنیازست استفاده‌شود. همچنین ممکن‌است به نوزاد متولدنشده آسیب‌برساند. با این حال، از آنجا که اختلالات تشنج، یک بیماری جدی است که می‌تواند هم به یک زن باردار و هم به نوزاد متولدنشده آسیب برساند، مصرف این دارو را قطع نکنید، مگر اینکه به‌دستور پزشک شما انجام‌شود.

اگر قصد بارداری دارید یا فکر می‌کنید باردارید، بلافاصله در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشکتان صحبت‌کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می‌شود و ممکن است اثرات نامطلوبی بر نوزاد شیرخوار بگذارد. بنابراین اگر در دوره شیردهی هستید، قبل از مصرف دارو با پزشکتان مشورت‌کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض‌جانبی جدی را افزایش‌دهد. لیستی از تمام موادی که مصرف می کنید (شامل داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کنید و آن را با پزشک خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک، دوز داروها را شروع، متوقف یا تغییر ندهید.

برخی از موادی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: اورلیستات، سدیم اکسیبات.

در صورت مصرف این دارو با سایر محصولات که ممکن است باعث خواب آلودگی یا مشکلات تنفسی شود، ممکن است خطر عوارض جانبی جدی (مانند تنفس آرام/ کم‌عمق، خواب آلودگی شدید/ سرگیجه) افزایش یابد. در صورت استفاده از سایر محصولات مانند داروهای مسکن یا ضدسرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای دیگر برای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل‌کننده‌های عضلانی (مانند کاریزوپرولول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین‌ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک خود بگویید.

برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند ضد آلرژی یا ضدسرفه و سرماخوردگی). زیرا ممکن است حاوی موادی باشند که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. می‌توانید از دکتر داروساز نحوه استفاده مطمئن داروها را بپرسید.

اوردوز یا مصرف بیش از حد

اگر دارو را اشتباهاً بیش از حد مصرف کردید و علائم جدی مانند از احساس بیهوشی یا مشکل تنفسی شدید دارید، با اورژانس یا پزشکتان تماس بگیرید. علائم مصرف بیش از حد یا اوردوز ممکن‌است شامل گیجی، خواب‌آلودگی شدید، از دست دادن هوشیاری و رفلکس کند باشد.

نکات:

این دارو را به افراد دیگر ندهید. مصرف این دارو بدون تجویز پزشک، غیرقانونی است.

تست‌های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند آزمایش خون، آزمایش‌های کبدی) باید به صورت دوره‌ای انجام شود تا میزان بهبود شما کنترل شود یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز از دست رفته

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، از دوز فراموش شده صرف‌نظر کنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید. دوز را برای جبران دو برابر نکنید.

شرایط نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. در حمام نگهداری نکنید. همه داروها را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

منبع:

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-14403-6006/clonazepam-oral/clonazepam-oral/details

https://jcsm.aasm.org/doi/full/10.5664/jcsm.8566

 

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. بازتاب: Clonazepam - klonopin
  2. بازتاب: Clonazepam

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا