وسواس شست و شو- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

وسواس شست و شو چیست؟

Author : Psychological Website

شستشوی بیش از حد (وسواس شست و شو) نشانه‌ای از وسواس فکری و عملی است.

Germaphobia یا همان ترس از کثیفی، اغلب منجر به شستن بیش از حد دست می‌شود. اگر شستن مداوم دست‌هایتان در زندگی روزمره شما تداخل ایجاد کرده است، پس ممکن است به OCD مبتلا باشید.

شستن دست‌ها یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از گسترش بسیاری از بیماری‌ها از جمله سرماخوردگی، آنفلوآنزا، بیماری‌های ناشی از سوختگی غذا و سایر بیماری‌های عفونی است. با این حال، برخی از افراد نسبت به میکروب‌ها بسیار زیاد نگران هستند و در مکان‌های عمومی دقت زیادی می‌کنند تا سطوح را لمس نکنند، چرا که ممکن است آلوده باشند و اغلب از ضدعفونی کننده‌های دست و صابون‌های ضد باکتری استفاده می‌کنند تا ریسک ابتلا به بیماری‌ها را کاهش دهند. برای اکثر افراد این اقدامات، بخشی از روال روزانه شده و نگرانیشان را کاهش داده است. با این حال، برای برخی، نگرانی در مورد پاکیزگی و میکروب‌ها به وسواس تبدیل شده و منجر به رفتار اجباری و اغلب متعهدانه می‌شود.

داشتن ترس بیش از حد از میکروب‌ها و یا کثیفی و اجبار مدام به شستن دست‌ها (وسواس شست و شو) یکی از رایج‌ترین نشانه‌های اختلال وسواس فکری و عملی (OCD) است. برای افرادی که از OCD رنج می‌برند، شستن دست‌ها از یک نگرانی ساده در مورد پاکیزگی فراتر می‌رود. این یک رفتار شدید است که هدف واقعی آن کاهش احساسات شدید ترس و اضطراب است. تمایز میان نگرانی در مورد میکروب‌ها و اختلال وسواس فکری و عملی بر این اساس است که این نگرانی تا چه میزان بر زندگی افراد تاثیر می‌گذارد و باعث اختلال و حتی حاکمیت در آن می‌شود.

اختلال وسواس فکری و شستن بیش از حد دست‌ها (وسواس شست و شو)

اختلال وسواس فکری و عملی یک اختلال اضطرابی است که با ترس و افکار غیر قابل کنترل خود را نشان می‌دهد و رفتارهای تکراری و آزاردهنده‌ای را که در تلاش برای از بین بردن افکار وسواسی انجام می‌شود، اجباری می‌کند. افراد مبتلا به OCD عموما معتقدند که افکار و رفتار وسواسی آنها غیرمنطقی هستند، اما نمی‌توانند جلوی آنها را هم بگیرند. افرادی که دچار وسواس شستشوی دست هستند، در واقع دچار ترس از آلودگی می‌باشند و اغلب دست‌ها را به‌طور مکرر شستشو می‌دهند (وسواس شست و شو) تا جایی که آنها ترک می‌خورند و گاهی حتی منجر به خونریزی هم می‌شود. آنها همچنین ممکن است این فرایند را به صورت رسمی‌تر و حساس‌تر انجام دهند، مثلا، هر انگشت را به صورت جداگانه و به منظور خاص بشویند و اگر در این کارشان اختلالی رخ دهد، این مراسم را ممکن است دوباره از ابتدا شروع کنند.

افراد دارای نگرانی بیش از حد نسبت به میکروب‌ها و آلودگی‌ها، دست خود را به طور کامل شسته و ممکن است هنگام بستن شیر آب از دست زدن به آن، به منظور جلوگیری از دوباره آلوده شدن دستانشان، اجتناب کنند. آنها همچنین ممکن است از ضدعفونی کننده دست در بین عمل شستشو نیز استفاده کنند. با این حال، آنها بدون اضطراب زیاد در مورد پاکیزگی، روز خود را می‌گذرانند. از سوی دیگر، برای افرادی که دارای OCD هستند، یک شستشوی ساده هرگز کافی نیست. حتی پس از شستشوی چندگانه، اضطراب و ترس از آلودگی همچنان افکارشان را درگیر خواهد کرد و تا جایی ادامه پیدا می‌کند که زندگی آنها را نیز مختل کرده و شستن دست اضطراب آنها را تنها کمی کاهش می‌دهد.

دلیل روشن اختلال وسواس فکری و عملی هنوز مشخص نشده است. به طور کلی تصور می‌شود که عوامل متعدد زیست‌شناسی، روانشناختی و محیط زیستی در این امر دخالت دارند. در حالی که مشخص شده است که تغییراتی در مغز افراد مبتلا به OCD به وجود می‌آید، هیچ اسکن مغزی یا تستی وجود ندارد که بتواند آن را به طور قطعی تشخیص دهد. تشخیص این اختلال، بر اساس یک مصاحبه جامع با یک متخصص بهداشت روانی صورت می‌پذیرد. روان‌درمانی، همراه با دارو یا بدون آن، اغلب درمان موثری برای OCD می‌باشد، به ویژه درمانی کوتاه مدت و ساختار یافته برای رفتار شناسی است که برروی یادگیری راه‌های مقابله با افکار وسواسی تمرکز دارد.

کمک به شستشوی بیش از حد دست و وسواس شست و شو:

عصبانیت اغلب باعث می‌شود افراد برای مدت زیادی از اختلال وسواس فکری و عملی رنج ببرند و سعی کنند رفتار خود را حتی از نزدیکانشان پنهان نگه دارند تا زمانی که به دنبال راه کاری برای درمان بگردند. ما تاکید می‌کنیم که بین نگرانی در مورد پاکیزگی و OCD اختلاف واضحی وجود دارد و پیشنهاد می‌کنیم افرادی که به این اختلال در خودشان مشکوک هستند به این سؤالات پاسخ دهند:

  • پس از شستن دستها، آیا هنوز نگران هستید که ممکن است یک نقطه را از دست داده اید یا به درستی نشسته‌اید؟ حتی پس از شستشوی مکرر، هنوز ترس و اضطراب دارید که دستانتان به اندازه کافی پاک نیست؟
  • آیا برای شستن دست‌های خود یک رویه بسیار سازمان یافته دارید؟ آیا با توجه به یک روند خاص پیش می‌روید؟ آیا شما اغلب از ترس اینکه کارتان را اشتباه انجام داده اید، دوباره از اول شروع به کار می کنید؟
  • آیا شما به شدت از مکان‌ها و یا شرایطی که شما را در معرض آلودگی و کثافت قرار می‌دهند اجتناب می‌کنید؟ برای مثال، آیا از دست دادن یا لمس کردن سطوح در مکان‌های عمومی اجتناب می‌کنید؟
  • آیا دستانتان قرمز، خام و چاق هستند؟

آیا اضطراب شما در مورد آلودگی و تلاش‌های شما برای کاهش آن، با روابط و فعالیت‌های روزانه‌ی شما تداخل پیدا کرده است؟

پاسخ «بله» به چنین سؤال‌هایی ممکن است نشان دهنده اختلال وسواس فکری باشد و نیاز به مشاوره با یک روانشناس باتجربه داشته باشید. اختلال به راحتی قابل درمان است. هیچ کس نباید با اضطراب و افسردگی ناشی از افکار وسواسی و رفتارهای اجباری زندگی کند.

منبع:

https://www.anxiety.org/

اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، فروردین ۹۸.

درباره مدیریت سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

درمان وسواس فکری و عملی

درمان وسواس فکری و عملی

برای اختلال وسواس فکری و عملی خفیف تا متوسط، درمان شناختی رفتاری و به‌ویژه مواجهه و جلوگیری از پاسخ (EPR) و برای اختلال وسواس متوسط ...