روابط زناشوییروابط عاطفیروانشناسی رابطه

همسر انتقادگر

امتیاز

۱۵ نشانه‌ همسر انتقادگر و نحوه برخورد با آن

همسر دروغگو، همسر شکاک، همسر انتقادگر. همگی چالش زا هستند. انتقاد یکی از بدترین راه‌های ارتباط در ازدواج است و از مضرترین چیزهایی است یک رابطه می‌تواند در معرض آن قرار گیرد. انتقاد یک احساس عمیق است که برای دفاع از خود یا حمله به همسر به کار می‌رود. هنگام درگیری‌ها، زوج‌ها از انتقاد تا جایی که خسته شوند استفاده می‌کنند و به رابطه آسیب می‌زنند. داشتن یک همسر انتقادگر بیش از حد می‌تواند ناراحت کننده باشد. ممکن است احساس کنید همسرتان مدام از شما انتقاد می‌کند و این باعث می‌شود احساس کنید که به اندازه کافی خوب نیستید.

در ادامه می‌توانید مفهوم همسر انتقادگر، ۱۵ نشانه از آن و نحوه برخورد با آن‌ را یاد بگیرید.

همسر انتقادگر به چه معناست؟

به گفته کارشناسان، نشانه‌های انتقادی همسر زمانی رخ می‌دهد که زن یا شوهر به شیوه‌ای قضاوت کننده بر روی عیب‌های همسر خود تمرکز می کنند.

همچنین زمانی که همسر انتقادگر است، این حالت در سرزنش دیگری برای اشتباهاتش، تلاش برای اصلاح یا درست کردن او و ابراز نارضایتی از شریک زندگی بیان می‌شود.

متأسفانه، یک همسر بیش از حد انتقادگر مفید نیست. انتقاد و انتقاد کردن باعث نمی‌شود طرف مقابل به بهترین نسخه از خود تبدیل شود.

انتقاد صرفاً روی موارد منفی تمرکز دارد و شامل هیچ راه حل یا پیشنهادی برای بهبود نمی‌شود؛ بلکه باعث می‌شود شخصی که مورد انتقاد قرار می‌گیرد احساس درماندگی کند.

به زبان ساده، پاسخ به سؤال «همسر انتقادگر به چه معناست؟» این است که همسر انتقادگر به شخصیت دیگری حمله می‌کند و هر موضوعی را نتیجه نقص شخصیت او می‌داند.

تفاوت شکایت و انتقاد

یکی دیگر از جنبه‌های درک مفهوم انتقادی بودن، به معنای دانستن تفاوت بین شکایت و انتقاد است.

گاهی شکایت‌ها اجتناب ناپذیر هستند، اما تفاوت بین شکایت و انتقاد این است که شکایت به عنوان یک نقص شخصیت بیان نمی‌شود.

برای مثال، شما ممکن است از همسرتان شکایت کنید که در شستن ظروف کمک نکرده است و از او بخواهید کمک کند. در مورد یک همسر انتقادگر، آنچه که معمولاً یک شکایت جزئی است به عنوان حمله به شخصیت دیگری در نظر گرفته می‌شود.

برای مثال، همسر انتقادگر ممکن است بگوید «تو هیچ‌وقت در شستن ظروف کمک نمی‌کنی؛ تو خودخواه و تنبل هستی.» در اینجا، این حرف عمیق‌تر از یک شکایت است، زیرا همسر بیش از حد انتقادگر به این اشاره دارد که چیزی در مورد شخصیت فرد دیگر اشتباه است. در بیشتر موارد انتقاد بتدریج به توهین همسر ختم می شود.

تحقیر مردانانتقاد از همسر اشکالی دارد؟

در حالی که این قابل قبول است که وقتی چیزی شما را اذیت می‌کند به همسرتان بگویید و از او بخواهید تا رفتارش را تغییر دهد، ولی بطور کلی انتقاد از همسر درست نیست. کارشناسان هشدار می‌دهند که انتقاد می‌تواند یکی از عوامل اصلی باشد که به طلاق منجر می‌شود.

انتقاد می‌تواند بر عزت نفس تأثیر بگذارد

این تعجب آور نیست، چرا که همسر بیش از حد انتقادگر تأثیر منفی بر شریک زندگی خود دارد.

وقتی کسی که قرار است شما را دوست داشته باشد و از شما حمایت کند همیشه از شخصیت شما انتقاد می‌کند، این می‌تواند عزت نفس شما را از بین ببرد و این احساس را در شما ایجاد کند که انگار نمی‌توانید هیچ کاری را به درستی انجام دهید.

یک تحقیق ۲۴۹ همسراز ۱۳۲ زوج متأهل را ارزیابی کرد و دریافت که انتقاد درک شده از همسر به‌طور قابل توجهی علائم افسردگی را در همسر مورد انتقاد پیش‌بینی می‌کند.

انتقاد بی‌تأثیر است

انتقاد بیش از حد باعث می‌شود فرد به جای اینکه رفتارش را تغییر دهد، بیشتر حالت تدافعی بگیرد.

اگر همسر انتقادگر دائماً در مورد شخصیت شریک زندگی خود اتهاماتی وارد می‌کند، آن شخص به جای تغییر رفتار خود، می‌خواهد از خود دفاع کند.

همه این حالت‌های تدافعی می‌تواند صمیمیت درون یک رابطه را از بین ببرد و منجر به جدایی زوج‌ها از یکدیگر شود.

انتقاد به اعتماد آسیب می‌زند

در نهایت، یک همسر بیش از حد انتقادگر به اعتماد درون رابطه آسیب می‌زند. زمانی که ما شریک زندگی خود را انتخاب می‌کنیم، به آن فرد اعتماد می‌کنیم که ما را دوست دارد و از ما حمایت می کند و هرگز عمداً به ما آسیب نمی‌زند.

با گذشت زمان، انتقاد مداوم می‌تواند اعتماد را از بین ببرد.

انتقاد می‌تواند توهین آمیز باشد

در موارد شدید، انتقاد حتی می‌تواند نوعی سوءاستفاده عاطفی باشد، به‌طوری که یکی از طرفین رابطه، برای به دست گرفتن کنترل در رابطه، دیگری را پایین می‌آورد.

سوءاستفاده عاطفی هرگز درست نیست، اما از انتقاد به طور کلی باید جلوگیری شود چون موجب ایجاد یک رابطه شاد نمی‌شود و ممکن است حتی منجر به جدایی و طلاق شود.انتقاد در رابطه زناشویی

چگونه انتقاد می‌تواند ازدواج را از بین ببرد؟

همانطور که قبلاً اشاره شد، انتقاد با از بین بردن اعتماد و صمیمیت در یک رابطه، ازدواج را خراب می‌کند.

زمانی که فرد احساس کند نمی‌تواند به‌خاطر انتقاد مداوم، به همسر خود اعتماد کند که او را دوست داشته باشد و از او حمایت کند، احتمالاً احساس عدم رضایت می‌کند.

علاوه بر این، زمانی که همسر بیش از حد انتقادگر صمیمیت درون رابطه را از بین می‌برد، این برای هر دو طرف در ازدواج آسان است که از هم جدا شوند زیرا فردی که مورد انتقاد قرار گرفته است برای محافظت از خود کنار می‌رود و به همسر کم حرف تبدیل می شود.

بعلاوه، زمانی که زن انتقادگر یا شوهر انتقادگر عزت نفس دیگری را از بین می‌برد، آن فرد ممکن است در جای دیگری به دنبال تأیید باشد.

در حالی که همیشه اینطور نیست، این حالت می‌تواند منجر به خیانت شود یا ممکن است یکی از دو طرف ازدواج، در نهایت رابطه را ترک کند تا خوشبختی پیدا کند.

انتقاد، نیازهای اساسی یک فرد در ازدواج را نقض می‌کند. تحقیقی که ارتباط بین درگیری زناشویی و طلاق را مورد بررسی قرار داد، توضیح داد که چگونه انتقاد نوعی رفتار مخرب است که به افزایش طلاق کمک می‌کند.

زنان نیاز دارند بدانند که شوهرانشان آن‌ها را دوست دارند و از آن‌ها قدردانی می‌کنند، در حالی که مردان نیاز دارند بدانند که همسرانشان آن‌ها را توانا می‌بینند و از زحماتی که برای خانواده انجام می‌دهند سپاسگزار هستند.

زمانی که یکی از دو زوجین بیش از حد انتقادگر است، این نیازهای اساسی برآورده نمی‌شود و باعث می‌شود طرف مقابل احساس بی‌احترامی و بی‌مهری کند که این برای ازدواج خوب نیست.

۱۵ نشانه که همسر شما بیش از حد انتقادگر است

اگر در مورد اینکه انتقاد در یک ازدواج چگونه به نظر می‌رسد کنجکاو هستید، ۱۵ نشانه همسر انتقادگر که در ادامه ذکر شده است، می‌تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که آیا قربانی همسری بیش از حد انتقادگر بوده‌اید یا شاید خودتان همسر انتقادگری هستید:

۱. همسرتان به‌طور مکرر در مورد چیزهایی که درباره شما دوست ندارد می‌گوید و به ندرت از کاری که به خوبی انجام می‌دهید از شما تعریف می‌کند.

۲. همسرتان در حضور فرزندان با حالتی طعنه آمیز به شما توهین کرده است.

۳. زمانی که شنیده‌اید شوهر یا همسرتان در حضور دوستان از شما شکایت می‌کند؛ با حالتی که تقریباً انگار شما را مسخره می‌کند.

۴. همسرتان بقدری از شما در جلوی فرزندانتان از شما انتقاد می کند، که آنها شروع می‌کنند با همان حالت انتقادی همسرتان، از شما انتقاد ‌کنند.

۵. شما متوجه می‌شوید که همسرتان از هر کاری که انجام می‌دهید، از جمله کارهایی که نمی‌توانید کنترل کنید مانند نحوه تنفس یا راه رفتن شما، اذیت می‌شود. همسرتان ممکن است از شما برای نحوه انجام این کارها نیز انتقاد کند.

۶. یک درگیری دائمی در مورد کارهایی که ظاهراً اشتباه انجام داده‌اید وجود دارد. درگیری‌های دائم یکی دیگر از نشانه‌های رایج همسر انتقادگر هستند.

۷. همسر شما هیچ‌وقت از مدلی که کارها را انجام می‌دهید راضی نیست و تمایل به کنترل هر بخش جزئی دارد.

۸. هنگامی که از دستورات شریک زندگی خود پیروی نمی‌کنید یا دقیقاً همان کاری را انجام نمی‌دهید که او ترجیح می‌دهد، همسرتان طوری رفتار می‌کند که انگار به او توهین شده است.

۹. احساس می‌کنید همسرتان سعی می‌کند شما را کنترل کند و به شما برای تصمیم‌گیری خوب اعتماد ندارد.

۱۰. همسرتان کمال‌گرا است و شما را با همان معیارها می‌سنجد.

۱۱. اگر شما کاری را ۹۰ درصد به درستی انجام دهید، همسرتان روی ۱۰ درصدی تمرکز می‌کند که با استانداردهای او مطابقت نداشته است.

۱۲. همسرتان به راحتی توهین می‌کند و مورد توهین قرار می‌گیرد.

۱۳. شما متوجه می‌شوید که همسرتان نیازی را احساس می‌کند تا در مورد ظاهر یا انتخاب دیگران نظر دهد.

۱۴. همسرتان به راحتی از شما ایراد می‌گیرد و به ندرت حرف مثبتی برای گفتن پیدا می‌کند.

۱۵. وقتی در محل کار به فرصت کاری مثبتی دست می‌یابید یا یکی از اهداف خود را به دست می‌آورید، برای همسرتان سخت است که از شما تعریف کند.شوهر ایرادگیر

۱۰ دلیل اینکه چرا همسرتان انتقادگر است

در حالی که علائم ذکر شده همسر انتقادگر می‌تواند ناامید کننده باشد، ممکن است دلایل اساسی وجود داشته باشد که توضیح دهد چرا همسر شما اینقدر انتقادگر است. این دلایل شامل موارد زیر می‌شود:

۱. همسرتان به شدت از خودش انتقاد می‌کند و بنابراین از دیگران نیز انتقاد می‌کند.

۲. وقتی فردی با والدین بسیار انتقادی بزرگ می‌شود، این رفتار آموخته می‌شود و به روابط بزرگسالان منتقل می‌شود.

۳. همسر شما با اضطراب یا احساس بی‌کفایتی دست و پنجه نرم می‌کند و مشخص کرده است که می‌تواند با کنترل دیگران، با این احساسات کنار بیاید.

۴. همسر شما نیاز دارد که احساس تسلط داشته باشد و اینکه همسر بیش از حد انتقادی باشد باعث می‌شود احساس قدرت کند.

۵. گاهی اوقات، افراد انتقادگر ممکن است گفتگوی درونی داشته باشند که بسیار انتقادی است و آن‌ها را روی دیگران اجرا کنند. این مسئله می‌تواند شامل همسر انتقادی شما باشد.

۶. همسرتان ممکن است استرس داشته باشد یا در حال مقابله با برخی از احساسات ناراحت کننده باشد و انتقاد از شما به او کمک می‌کند تا حواسش را از آن‌ها پرت کند.

۷. در برخی موارد، بیش از حد انتقادگر بودن ممکن است به یک عادت یا راهی آموخته شده برای ارتباط با دیگران تبدیل شده باشد.

۸. در حالتی بی‌گناه، همسر شما ممکن است فکر کند که انتقادگر بودن او مفید است.

۹. این احتمال وجود دارد که همسرتان نسبت به یک اتفاق که در رابطه افتاده است، احساس ناراحتی یا رنجش کند و به جای بیان این موضوع، به شدت انتقادگر شده باشد.

۱۰. همسرتان ممکن است درک نکند که چگونه یک نظر یا ترجیح را در زمانی که احساس شدیدی نسبت به چیزی دارد، بیان کند.

سؤالاتی که می‌توانید در صورت انتقادی بودن همسرتان از خود بپرسید

اکنون که متوجه شدید چرا افراد انتقاد می‌کنند، سؤالاتی وجود دارد که اگر همسرتان همیشه انتقادگر است، ممکن است بخواهید از خود بپرسید.

برای مثال:

  • ممکن است بخواهید از خود بپرسید که «آیا انتقاد یک رفتار جدید است یا چیزی می‌باشد که همیشه یک مشکل بوده است؟»
  • اگر این رفتار جدیدی است، ممکن است بخواهید در نظر بگیرید که «آیا کاری برای آزار یا ناراحتی همسرتان انجام داده‌اید که منجر به این رفتار شده است؟»

از سوی دیگر، اگر همسرتان همیشه بیش از حد انتقادگر بوده است، علت اصلی ممکن است متفاوت باشد.

  • اگر شریک زندگی شما همیشه انتقادگر بوده است، ممکن است مجبور شوید از خود بپرسید که «آیا او می‌تواند تغییر کند؟»
  • همچنین ممکن است از خود بپرسید که «چه کاری می‌توانید انجام دهید تا این رفتار را متوقف کنید؟»

گاهی اوقات به سادگی بحث کردن است. اگر احساس می‌کنید که این رفتار تغییر نمی‌کند، ممکن است مجبور شوید از خود بپرسید که آیا این چیزی است که بتوانید به تحمل کردن آن ادامه دهید؟

  • همچنین ممکن است از خود بپرسید که «آیا همسر شما وقتی که انتقادی نیست، طور دیگری دوست داشتنی و مهربان است؟ اگر چنین است، شاید لحظات حساس خیلی هم بد نیستند؟»
  • همچنین می‌توانید این را در نظر بگیرید که «آیا همسرتان نه فقط با شما، بلکه با همه اینقدر انتقادگر است؟»

اگر به نظر می‌رسد که همسر انتقادی شما در هر رابطه‌ای این گونه است، به احتمال زیاد این موضوع شخصی نیست و حتی ممکن است نداند که اینقدر انتقادی است.

چگونه با یک همسر انتقادگر زندگی کنم؟

اگر همسر شما بیش از حد انتقادگر است، شما احتمالاً کنجکاو هستید که چگونه می‌توانید با او مقابله کنید. شاید مفیدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که یک گفتگو داشته باشید.

شاید همسر شما نمی‌داند که بیش از حد انتقادگر است یا آن‌ها به سادگی نمی‌دانند که برای شما بسیار آزاردهنده هستند.

زمانی که به نظر می‌رسد همسرتان روحیه شادی دارد، با او بنشینید و در مورد این واقعیت که وقتی با شما با حالت انتقادی صحبت می‌کند احساس تحقیر می‌کنید، حرف بزنید. همچنین ممکن است به موارد خاصی اشاره کنید که به شما آسیب می‌رسانند.

برای مثال، ممکن است بگویید: «وقتی از توانایی‌های خانه‌داری من انتقاد می‌کنی، احساس ناراحتی می‌کنم.» همچنین ممکن است از همسرتان بخواهید که شکایات خود را بدون حمله به شخصیت شما بیان کند.

ممکن است بگویید: «به جای اینکه وقتی در امورات خانه کمک بیشتری می‌خواهی مرا تنبل و خودخواه صدا کنی، می‌توانی به سادگی به من بگویی که اگر بتوانم آخر هفته‌ها لباس‌هایم را تا کنم، از این کار قدردانی می‌کنی.»

هنگام انجام این مکالمه، این کار مفید است اگر بتوانید دقیقاً در مورد احساسی که دارید و دلیلی که آن‌ احساس را دارید صحبت کنید. در نهایت، با یک درخواست یا توصیه درباره اینکه همسرتان چگونه می‌تواند رفتار کند، نتیجه گیری کنید.

وقتی توصیه‌ای ارائه می‌کنید، به سادگی از مشکل شکایت نمی‌کنید؛ بلکه راه حلی نیز ارائه می‌دهید و همسر انتقادگر را نسبت به آنچه می‌گویید پذیراتر می‌کنید.

همچنین، این می‌تواند برای شما مفید باشد که از همسرتان بپرسید آیا چیزی وجود دارد که او را آزار می‌دهد یا خیر.

ممکن است بپرسید که آیا او در محل کار استرس دارد، احساس اضطراب می‌کند یا شاید شما کاری انجام داده‌اید که به آن‌ها صدمه بزند یا احساس بی‌کفایتی در آن‌ها ایجاد کند.

اگر ناامنی یا مشکل اساسی درون همسرتان وجود دارد که باعث می‌شود رفتار انتقادی داشته باشد، مراقبت و نگرانی شما می‌تواند به او کمک کند تا بر این مشکل غلبه کند.

در نهایت، اگر مکالمه با همسرتان خوب پیش نرود یا آن‌ها پذیرای ایجاد تغییرات نباشند، ممکن است زوج درمانی را در نظر بگیرید تا به شما در یادگیری راه‌های بهتر برای ارتباط با یکدیگر کمک کند.

اگر همسرتان تمایلی به مراجعه برای درمان ندارد، ممکن است مشاوره فردی را در نظر بگیرید تا به شما در مقابله و تعیین بهترین اقدام کمک کند.

نتیجه

رفتار انتقادی می‌تواند برای یک ازدواج فاجعه آمیز باشد، زیرا باعث می‌شود یکی از زوجین احساس بی‌کفایتی کند، اما در نهایت مشکلات یا اختلافات زناشویی را حل نمی‌کند.

در نهایت، انتقاد که شامل شکایت‌هایی در جهت حمله به شخصیت همسر است، اعتماد و صمیمیت را از بین می‌برد.

اگر همسرتان نشانه‌های یک همسر انتقادگر را نشان می‌دهد یا شما این چنین هستید، یافتن علت اصلی مشکل ممکن است به شما در حل آن کمک کند.

به عنوان مثال، اگر شریک زندگی شما از والدین یاد گرفته است که انتقادگر باشد، ممکن است مجبور شوید به این نکته اشاره کنید که رفتار آن‌ها مضر است و به جای آن، به او یک مثال از ارائه یک شکایت یا پیشنهاد سازنده بگویید.

اگر رفتار انتقادی تغییر نکند، ممکن است مشاوره لازم باشد، چرا که انتقاد شدید می‌تواند منجر به شکست در ازدواج شود.

نکته: مقاله اهمیت معذرت خواهی کردن را مطالعه کنید.

 

منبع:

https://www.marriage.com/advice/relationship/critical-spouse-signs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا