روابط زناشوییروابط عاطفیروانشناسی رابطه

مقایسه همسر با دیگران

امتیاز

مقایسه همسر با دیگران

زوج‌ها وقتی همسر خود را با دیگران مقایسه می کنند مشکلاتی را برای خودشان و رابطه شان درست می‌کنند. آن‌ها با مقایسه همسر با دیگران رابطه شان را بسمت شکست پیش می برند.

همه افراد اطراف ما همیشه از دور و در ظاهر به نظر عالی و بی نقص می‌رسند و همه تلاش دارند شما آنها را اینگونه بینید.

زمانی که آن‌ها به خانه برمی‌گردند (یا دوربین‌های رسانه‌های اجتماعی خود را خاموش می‌کنند)، نمی‌دانید که پشت درهای بسته چه اتفاقی می‌افتد.

این احتمال وجود دارد که همسران آن‌ها بیش از آنچه شما از آن آگاه هستید، مشکلاتی دارند، حتی شاید بیشتر از مشکلاتی که شما با رابطه خود دارید. در واقع، هیچ رابطه‌ای بدون مشکل نیست اما بیشتر مردم در مورد این مسائل با کسی به غیر از دوستان نزدیک و خانواده صحبت نمی‌کنند.

نکته حیاتی که هنگام مقایسه همسر با دیگران باید تشخیص داد این است که ایده آل در هر رابطه معنای متفاوتی دارد. چه شما هر لحظه از هر روز خود را با همسرتان بگذرانید یا آنکه انجام فعالیت‌های تکی را انتخاب کنید و حداقل زمان را با همسرتان به عنوان زوج بگذرانید، اگر این نوع رابطه باعث خوشحالی و رضایت شما و همسرتان می‌شود، این بیشترین مقداری است که می‌توانید به یک رابطه ایده‌آل نزدیک شوید.

هیچ‌کس نباید درگیر مقایسه همسر یا رابطه خود با دیگران شود؛ چون چیزی که شما را خوشحال می‌کند رابطه‌ای منحصر به فرد و شخصی جدا از آن روابط دیگر است. رابطه شما ویژگیهای منحصر بفرد خود را دارد که قابل قیاس با هیچ رابطه دیگری نمی باشد.

روی خودتان تمرکز کنید چرا که روابط بدون اینکه افراد دیگر و معیارهای دیگر را وارد آن کنید، به اندازه کافی کار سختی است.

چرا مردم رابطه خود را مقایسه می‌کنند؟

مقایسه روابط واقعاً بخشی عادی از طبیعت انسان است که در نوعی از زمینه‌ی مشابه به عنوان ایجاد رقابت‌های سالم، در طول مراحل رشد از کودکی تا بزرگسالی به روش‌های مختلف اتفاق می افتد.

شاید سؤالاتی مثل چه کسی قد بلندتر است، چه کسی می‌تواند در سال‌های نوجوانی سریع‌تر بدود یا زمانی که پرسیده شود چه کسی زیباتر است، چه کسی می‌تواند سر قرار برود، شاید هم سؤالی مثل چه کسی می‌تواند در مدرسه بهتر عمل کند از جمله این موارد باشد.

سپس بزرگسالی فرا می‌رسد و بعد سؤالاتی درباره‌ی اینکه رابطه زناشویی شما در مقایسه با دیگران چگونه است؟ مطرح می‌شود.

مقایسه‌ها به این منظور نیستند که اطمینان حاصل کنید که از هر فرد دیگری برتر هستید. این کار به معنای حس شفاف‌سازی برای خودتان در مورد آنچه که می‌خواهید است. مقایسه کردن همچنین به درک خود از خویشتن کمک می کند. همچنین منجر به انگیزه جهت رشد می شود.

این بخش سالمی از رشد در هر مرحله از زندگی است، نوعی خودسنجی و انگیزه برای اینکه شما را در حرکت به سمت اهداف شخصیتان نگه دارد.

اگر از مقایسه به‌طور مثبت استفاده شود، دیدن یک رابطه سالم باید به شما انگیزه دهد تا اگر  در مسیری که هستید خوب پیش می‌روید به آن ادامه دهید یا در جایی که برای تقویت مشارکت با همسرتان لازم است، تغییراتی را ایجاد کنید.

مقایسه با دیگرانچرا مقایسه همسر با دیگران سالم نیست؟

نگاه دیجیتالی امروزی امکان مقایسه واقع بینانه بین زوج‌ها را که می‌توانند واقعاً انگیزه دهنده یا تشویق کننده باشند را نمی‌دهد و در عوض باعث ناسالم بودن آن می‌شود.

«نمایش‌هایی» که شما در رسانه‌های اجتماعی می‌بینید واضحاً برای مخاطبان است. کسی به صادقانه بودن پستهای خود اهمیتی نمی دهد. همچنین کسی اهمیتی نمی دهد که ممکن است زوجهای دیگر از این عکسها و پستها بعنوان معیاری برای مقایسه رابطه خویش با آنها استفاده کند و این امر منجر به خدشه دار شدن رابطه آنها می شود.

اول اینکه هیچ رابطه‌ای کامل نیست. پس زمانی که این افراد به‌طور مداوم پست می‌گذارند که چقدر زندگی مشترکشان شگفت‌انگیز است، شاید اینطور باشد؛ اما شور و اشتیاق آن کجاست؟ شور و اشتیاق بدون چالش ممکن نیست.

افراد پرشور اختلافات و بحث‌هایی خواهند داشت. مشکل اینجا است که اگر شما و همسرتان رابطه‌ای سالم و پویا داشته باشید، احساس می‌کنید که رابطه‌تان ناقص است؛ زیرا این زوج‌های غیرواقعی در رسانه‌های اجتماعی معیاری را برای شما مشخص کرده اند که فکر می کنید باید با آن معیارها روابط خویش را اندازه گیری کنید.

معیاری که آنها به شما می دهند آن است که همیشه خوشحال هستند و هیچ مشکلی در رابطه ندارند. این معیاری غیر واقعی و بدون شور و هیجان یک زندگی واقعی است.

از آنجایی که رابطه‌‌تان در قیاس با رابطه مجازی دیگران بنظر کامل نیست، این امر مشکلاتی برای شما بوجود می آورد. این نوع فرآیندهای فکری غیرمنطقی هردوی شما را در رابطه وادار می‌کند تا سعی کنید به اهداف دست ‌نیافتنی برسید و همسرتان را به‌طور ناعادلانه‌ای مقایسه کنید. در این مقایسه ویژگیهایی که در ابتدا شما را بسمت همسرتان جذب کرد از یاد می برید.

بنابراین دیدگاهی که در ابتدا در مورد عشق داشتید به‌طرز مضری منحرف شده است و هیچ چیز نمی‌تواند در این مرحله شما را کاملاً راضی کند و اتحاد و رابطه شما را در خطر شکست قرار می‌دهد.

۱۰ دلیل برای اینکه هرگز نباید رایطه یا همسرتان را مقایسه کنید

انصافاً، مقایسه روابط برای همسر یا شریک زندگی به دلایل زیادی اشتباه است اما در درجه‌ی اول به این دلیل اشتباه است که همه ما منحصر‌به‌فرد هستیم.

وقتی به دنبال شریک زندگی که برایتان ایده‌آل باشد بودید، او کسی نبود که دوستتان درباره‌اش در رسانه‌های اجتماعی پست می‌گذارد، بود؟

دلیلی وجود دارد که آن فرد، شخصی مناسب برای دوست شماست؛ آن‌ها با یکدیگر سازگار و هماهنگ هستند. شما هرگز نباید همسرتان را با همسر فرد دیگری مقایسه کنید زیرا هرگز راضی نخواهید شد. شما همیشه متوجه خواهید شد که همسرتان کمبود دارد زیرا ویژگی‌هایی که به دنبال آن‌ها هستید متعلق به شخص دیگری است.

باز هم به یاد داشته باشید که هر کس متفاوت است. متأسفانه، اگر احساس می‌کنید که هنگام مقایسه روابط، طرف مقابلتان کمبود دارد، باید آن شخص را رها کنید تا بتواند کسی را پیدا کند که نیازی به مقایسه روابط نمی‌بیند.

در ادامه به بررسی دلایلی می‌پردازیم که چرا هرگز نباید همسر یا روابط را مقایسه کنید.

۱. یک رابطه مقایسه‌ای غیرواقعی است

هنگامی که با افراد متفاوتی ملاقات می کردید، متوجه شدید که هر یک شخصیت غیرعادی خویش را دارد. آنها بطوری خاص به نیازهای شما و تنها با روش خود پاسخ می دادند.

وقتی آن‌ها را با تمام افرادی که تا به حال به آن‌ها نگاه می‌کردید مقایسه کرده‌اید، هیچ‌کس مانند آن‌ها وجود نداشت. اما اکنون، شما به همسرتان به عنوان بخشی از یک زوج نگاه می‌کنید و به نوعی احساس می‌کنید که این مقایسه متفاوت است و مطمئن نیستید که راضی هستید.

به جای پذیرش فردیت، آیا می‌خواهید این شخص با چند نفر قبلی که در گذشته با آن‌ها قرار گذاشته‌اید «برابر» باشد؟ چرا باید این را بخواهید؟ بهتر است هرگز روابط گذشته‌ خود را مقایسه نکنید.

خودتان را جای همسرتان بگذارید و به زمانی فکر کنید که او شما را با دیگران مقایسه کند و در نظر بگیرید که چه واکنشی خواهید داشت. همسر شما متفاوت است و شما این را دوست دارید. تغییرات مثبت را بپذیرید و در رابطه خود پیش بروید. یاد بگیرید که چگونه رابطه خود را با دیگران مقایسه نکنید.

۲. ناسالم بودن

زمانی که شریک زندگی خود را با دیگری مقایسه می‌کنید، این حس آزاردهنده‌ای ایجاد می‌کند که شاید چیزی در شما کم است.

شما می‌توانید شروع به ایجاد عزت نفس پایین یا عدم اعتماد به قضاوت خود کنید. این می‌تواند نه تنها در رابطه، بلکه در سلامت روان شما نیز مشکلاتی ایجاد کند.

مقایسه‌ها حالت وسواسی به خود می‌گیرند و ارزش تلاش را ندارند زیرا همیشه چیزی را می‌یابید که معتقد هستید لذت‌بخش‌تر از چیزی است که دارید و باید برای چیزی تلاش کنید که هرگز به آن نخواهید رسید. هیچ‌کس هرگز شما را راضی نمی‌کند زیرا این ایده‌آل‌ها غیرواقعی هستند.

هرگز شریک زندگی خود را با فرد قبلی که با او در رابطه بوده‌اید یا فردی در رسانه‌های اجتماعی مقایسه نکنید زیرا این در نهایت شما را غمگین و تنها می‌کند.

۳. از دست دادن چیزهای عالی

زمانی که شما نگران کمبود در همسر فوق‌العاده خود هستید، زیرا سعی در مقایسه او و رابطه‌تان دارید، توجه خود را از ویژگیهای ارزشمند او پرت می کنید و بخش‌های مهمی را از دست می‌دهید.

ممکن است با توجه کردن به زوجهای دیگر از نوع زندگی دیگران آگاه شوید، اما این توجه کردن به زندگی دیگران باعث می شود زندگی که فقط خاص شما می باشد را از دست بدهید. زندگی که می‌توانستید بدون مقایسه کردن زندگی خود با آنها داشته باشید.

۴. چه اتفاقی برای شاد بودن برای دیگران افتاد؟

وقتی همسرتان شما را با فرد دیگری مقایسه می‌کند، او چه واکنشی نشان می دهد اگر شما واکنش مثبت نشان دهید؟ مجبور نیستید که که شما حتما احساس حسادت کنید.

اگر همسرتان موفقیت دیگران را بجهت مقایسه کردن، یک چالش برای ذهنش می کند این از ناامنی‌های خود او است نه شما، پس نباید درگیر این مسائل بمانید.

بهتر است از اخلاق کاری فردی که همسرتان شما را با او مقایسه می‌کند، یا هر چیز تحسین برانگیزی که دارد تعریف کنید و با تمرکز کردن بر روی دستاوردها و ویژگی‌های شخصی خود  به پیش بروید حتی اگر همسرتان در چاه مقایسه‌ کردن ها گیر کرده باشد.

۵. گاهی اوقات خوب است که اجازه دهید ذهنتان درگیر شود

احتمالاً اکثر ما فانتزی‌هایی از سفر به دور دنیا، غذای خوب و سبک زندگی مجلل داریم.

وقتی کسی را می‌بینید که در حال زندگی کردن این رویاها است، این گاهی اوقات می‌تواند حس حسادت را به شما منتقل کند و در نهایت منجر به این شود که به شریک زندگی خود نگاه کنید و روابط خود را مقایسه کنید و متعجب شوید که چرا نمی‌توانید بخشی از آنچه که آن شخص دارد را داشته باشید.

شاید دوست شما در یک وان آب گرم در یک هتل پنج ستاره در پاریس باشد، یا دوست دیگری در یک رستوران شیک در شهر بزرگی غذا بخورد. شاید آن‌ها سالگرد خاصی را جشن بگیرند و این هدیه یکی از اعضای خانواده باشد.

در هر صورت، بد نیست گاهی حسادت کنید بشرطی که آن را رها کنید و اجازه ندهید که در احساسات غرق شوید.

بدون شک شما این را می‌دانید که همسرتان حاضر است همه دنیا را به شما بدهد و در صورت امکان این کار را انجام خواهد داد؛ هرگز شوهر خود را با دیگری مقایسه نکنید و به دنباله‌ی همین جریان، هرگز همسر خود را با دیگری مقایسه نکنید. این کار ناعادلانه است.

۶. انتظارات دست نیافتنی

مقایسه چالش برانگیز است زیرا انتظاراتی را ایجاد می‌کنید که یک شریک قادر به برآورده‌ کردن آن‌ها نیست.

مقایسه همسر به رقابتی تبدیل می‌شود که در آن هیچ‌کس برنده نمی‌شود زیرا در نهایت، هر فردی احساس بیگانگی ار خویش می‌کند. این مقایسه چه درباره پول باشد و یا شغل بهتر فرقی ندارد.

درصورتی که در چاه مقایسه گیر افتاده اید یک شخص سوم می‌تواند یک واسطه بی‌طرف مناسب باشد تا اگر هردوی شما قصد ترمیم رابطه را دارید، شما را به یک راه‌حل آرام راهنمایی کند.

یک متخصص زوج درمانی یا حتی یک مشاور فردی می‌تواند به هر یک از طرفین رابطه کمک کند تا در جایی که دید درست خود را از دست داده اند، ویژگی‌های طرف مقابل را ببینند. در غیر این صورت ممکن است پیش رفتن در این الگوی ناسالم که زوج با مقایسه ایجاد کرده‌اند، چالش برانگیز باشد.

۷. چرا بسادگی رابطه خود را ترک نمی‌کنید؟

به جای مقایسه روابط، اگر از شریکی که دارید ناراضی هستید، چرا بسادگی رابطه را ترک نمی‌کنید و به جای شکایت از این شخص، کسی را پیدا نمی‌کنید که واقعاً بتوانید از او راضی باشید؟

اگر قلب شما واقعاً در رابطه‌تان قرار ندارد و احساس می‌کنید ممکن است چیز بسیار بهتری برای شما وجود داشته باشد، به خودتان مدیون هستید که به آن رابطه ادامه دهید. در چنین شرایطی، اقدام به ترک رابطه تنها عمل عادلانه برای شما و شریک زندگیتان است.

با وجود تمام تلاشتان، نمی‌توانید کسی را به شریک ایده‌آل تبدیل کنید. آن‌ها یا برای شما مناسب هستند یا نه و همین حالت در مورد شریک زندگیتان نسبت به شما نیز صدق می‌کند. مقایسه زندگی خود با بقیه۸. مقایسه بی‌ادبانه و تحقیرآمیز است

وقتی عاشق کسی هستید اما همواره از او انتقاد و شکایت می کنید به‌خاطر اینکه او مانند شخص دیگری نیست یا همان کارهایی را که شخص دیگری برای یک دوست انجام می‌دهد را نمی‌کند، این یک رفتار ناسالم با همسرتان است که باعث تحقیر و کاهش عزت نفس می‌شود.

اگر واقعاً شریک زندگی خود را دوست دارید، نباید چیزی برایتان قابل مقایسه باشد. شما باید قدر همه چیزهای غیرعادی، منحصربه‌فرد، تغییرات ناگهانی و نقص‌ها را بدانید، بدون اینکه انتظار داشته باشید همسرتان به هر طریقی رفتار فرد دیگری را تقلید کند.

آیا شما ناراحت نمی شوید اگر کسی کپی و شبیه چیزی که شما دارید را داشته باشد؟ پس منحصر بفرد بودن همسر را بپذیرید و برای آن ارزش قائل شوید.

۹. ممکن بود شما چه احساسی داشته باشید؟

بهتر است هرگز روابط را با هم مقایسه نکنید زیرا جای شما به راحتی می‌توانست برعکس باشد. این موقعیت خوبی نیست که در مقابل کسی قرار بگیرید که ابراز نارضایتی در رابطه می کند یا تمایل به ویژگی‌هایی دارد که به‌طور طبیعی برای شما نیست.

اگر می‌خواهید روابط خود را با هم مقایسه کنید، به این فکر کنید که چرا همسرتان را انتخاب کردید، به یاد بیاورید که چرا عاشق آن‌ها هستید، چرا رابطه‌تان کار می‌کند و به ذهن خود اجازه مقایسه‌ کردن ندهید.

۱۰. هیچ چیز کامل نیست

یک دلیل اصلی برای اجتناب از مقایسه این است که روابطی که رابطه‌ خود را با آن‌ها مقایسه می‌کنید از کامل بودن فاصله زیادی دارند، همانطور که شما این باور را درباره رابطه خود دارید.

هر شراکت سالمی مشکلات خود را دارد، اما هیچ‌کس در مورد مشکلات اصلی خود جار نمی زند یا زمانی که همسرش لباس‌ها را تا نمی‌کند یا ظرف‌ها را روی هم نمی‌گذارد، به‌طور عمومی صحبت نمی‌کند یا به دوستانش نمی گوید.

ما می‌خواهیم همه همسرمان را به عنوان فردی عالی که در قلبمان باور داریم هستند ببینند.

فکر نهایی

دنیای دیجیتالی که ما امروزه در آن زندگی می‌کنیم دارای نکات مثبت و منفی است. بسیاری از مردم تسلیم دردسرهای رسانه‌های اجتماعی می‌شوند و آن‌ها را در معرض زندگی دیگران یا آنچه که آن افراد می‌خواهند شما ببینید رها می‌کنند.

وقتی زوج‌ها رابطه خود را با رابطه‌ای که در پست‌ها یا حتی در میان دوستان خود در زندگی واقعی می‌بینند مقایسه می‌کنند، این می‌تواند برای روابط مضر باشد.

اساساً، زوج‌ها باید بدانند که هر رابطه‌ مجموعه‌ای از نواقص و ویژگیهای منحصربه‌فرد خود را دارد. هیچ رابطه‌ای بدون نقص نیست، اما هر کدام از روابط کار می‌کنند زیرا دو طرفین رابطه یک تطابق ایجاد می‌کنند.

وقتی چیزی که دارید کار نمی‌کند، یا شما را تا حدی ناراضی می‌کند که به روابط دیگر نگاه می‌کنید و به آنچه که دارند علاقمند می‌شوید، باید به دنبال یک شخص سوم واسطه یا مشاور بگردید تا به دو نفر شما برای بازگشت به یک رابطه مناسب مشاوره دهد. یا با همسر خود درباره‌ی پایان دادن به رابطه صحبت کنید تا هر کدام از شما بتوانید شریک زندگی رضایت بخش‌تری را پیدا کنید.

سؤالات متداول

  • آیا مقایسه همسر با دیگران اشکالی دارد؟

خوب بودن یا بد بودن این کار، تا حدودی ذهنی است. بسیاری از مردم شریک زندگی خود را با زوج‌های دیگر یا افراد دیگر مقایسه می‌کنند، این کار غیر طبیعی نیست اما می‌تواند ناسالم باشد. نکته مهم این است که شما اجازه می‌دهید تا احساسات ناشی از مقایسه‌ها تا کجا پیش بروند.

اگر این تجربه واقعاً تا حدی شما را آزار می‌دهد و از شریک زندگی فعلی خود احساس نارضایتی می‌کنید، این حالت به بررسی بیشتری نیاز دارد. شما می‌توانید یا برای حفظ رابطه به یک مشاور زوج درمانی مراجعه کنید، یا هردوی شما تصمیم بگیرید که برای هر یک از منافع بزرگتر خود از یکدیگر فاصله بگیرید.

هیچ فردی نباید برای تداوم یک رابطه مجبور به تغییر خود برای برآورده کردن ایده کمال طلبانه طرف مقابل باشد.

  • آیا مقایسه دوست‌دختر خود با دوست‌دختر قبلی‌تان اشتباه است؟

بله. این دو فرد کاملاً متفاوت هستند. دوست‌دختر فعلی مجموعه‌ای از ویژگی‌ها، دستاورد‌ها و موفقیت‌های خود را دارد که باید مورد قدردانی و احترام قرار گیرند. مقایسه آن‌ها با یک رابطه قبلی باعث خرد کردن و تحقیر کردن می‌شود.

  • آیا مقایسه دوست‌پسر خود با دوست‌پسر قبلی‌تان طبیعی است؟

مقایسه‌ها را نباید با دوست‌پسر فعلی به اشتراک گذاشت. اکثر مردم این کار را بدون قصد و غرض، اما در سکوت برای خودشان انجام می‌دهند. پس از مدتی بودن با کسی، مقایسه‌ها متوقف می‌شود و اکثر مردم با رها کردن گذشته، به رابطه جدید خود می‌رسند.

 

 

 

منبع:

https://www.marriage.com/advice/relationship/never-compare-your-relationship/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا