خانه » روانشناسی اختلالات » اختلال جنسی » اعتیاد به پورنوگرافی » عوارض پورنوگرافی بر مشکلات جنسی، مغز، فیزیولوژی و روابط انسانی
پورنوگرافی و مشکلات جنسی

عوارض پورنوگرافی بر مشکلات جنسی، مغز، فیزیولوژی و روابط انسانی

Author : Dr. Kamyar Sanaie

 

پیشتر کمتر کسی به عوارض پورنوگرافی فکر می کرد و بین پورنوگرافی و مشکلات جنسی رابطه‌ای را تصور می‌نمود. تصور عموم آن بود که رابطه پورنوگرافی و مشکلات جنسی رابطه‌ای منفی است. به‌عبارت دیگر، تصور آن بود که تماشای پورنوگرافی باعث کاهش و از بین رفتن مشکلات جنسی می‌شود و حتی جالب‌تر آن بود که گاهاً در کتاب‌های روانشناختی نیز برای حل مشکلات جنسی، تماشای فیلم‌های پورنوگرافی توصیه می‌شد. به این ترتیب حتی در جامعه علمی نیز عوارض پورنوگرافی در نظر گرفته نمی شد و تماشای پورنوگرافی تنها یک انتخاب شخصی تلقی می شد.

حدوداً از سال ۲۰۰۶ محققین متوجه رشد سریع اختلالات جنسی در مردان زیر ۴۰ سال شدند که نمی‌توانستند آن را با دلایل سنتی همیشگی توجیه کنند، زیرا این دلایل همیشه وجود داشت، ولی رشد تصاعدی اختلالات جنسی از سال ۲۰۰۶ در زمینه‌هایی چون اختلال نعوظ، دیر انزالی، عدم رضایت از رابطه جنسی، بی‌میلی و عدم اشتیاق به رابطه با شریک جنسی خبر از ورود و دخالت عامل جدیدی می‌داد. بتدریج محققین تلاش کردند به عوارض پورنوگرافی توجه کنند و آنرا مورد بررسی قرار دهند.

در این مقاله سعی داریم عوارض پورنوگرافی را زوایای بالینی، زیستی و جامعه‌شناختی مورد بررسی قرار دهیم. همچنین رابطه پورنوگرافی و مشکلات جنسی و نیز تأثیر پورنوگرافی بر مغز را مورد بررسی قرار می دهیم.

عوارض پورنوگرافی بر مشکلات جنسی

بر اساس تحقیقات مقطعی انجام شده در سال ۱۹۹۹، میزان اختلال نعوظ و کمبود میل جنسی در بین مردان بین ۱۸ تا ۵۹ سال در حدود ۵ درصد بود و بر اساس یک مطالعه فراتحلیلی انجام شده در سال ۲۰۰۲، میزان اختلال نعوظ در بین مردان زیر ۴۰ سال تنها ۲ درصد بوده است. مقایسه اجمالی نتایج یک تحقیق بر روی میزان اختلال نعوظ در سال ۲۰۰۱ و یک دهه پس از آن در سال ۲۰۱۱، خبر از افزایش تصاعدی آن می‌دهد. در سال ۲۰۰۱ میزان اختلال در بین مردان ۴۰ تا ۸۰ ساله اروپایی ۱۳ درصد بود؛ درحالیکه تنها یک دهه بعد، اختلال نعوظ بین مردان ۱۸ تا ۴۰ ساله اروپایی بین ۱۴ تا ۲۸ درصد گزارش شده است. این آمار در صورتی است که می‌دانیم اختلال نعوظ، بیماری وابسته به سن است. محققین سوئیسی با کمال تعجب دریافتند اختلال نعوظ در بین مردان کمتر از ۴۰ سال، ۱۰ درصد بیشتر از مردان بالای ۴۰ سال است. تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان داد که میزان اختلال نعوظ و میل جنسی بین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۳ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. نکته جالب آنکه افزایش اختلال نعوظ تنها در زمینه روانی (اختلال ناشی از اضطراب، افسردگی، استرس و …) بوده است و میزان اختلال ارگانیک نعوظ (اختلال ناشی از مشکلات فیزیولوژیک) ثابت بوده است.

محققین فرضیه‌های متفاوتی را برای دلایل این افزایش تصاعدی ذکر کردند؛ از جمله: سبک زندگی ناسالم، چاقی، سوءمصرف مواد، سیگار، اضطراب، افسردگی و … . ولی هیچکدام نمی‌توانستند این میزان افزایش اختلال جنسی را توجیه کنند (اینها دلایل سنتی اختلال جنسی هستند). میزان چاقی در این سال‌ها تنها ۴ درصد افزایش یافته بود، میزان مصرف مواد ثابت مانده بود و مصرف سیگار حدوداً ۲۰ درصد کاهش یافته بود. اضطراب و افسردگی نیز همیشه باعث کاهش میل جنسی نمی‌شوند و در بعضی افراد میل جنسی را زیاد می‌کنند، ضمن آنکه میزانی از اضطراب‌ها و افسردگی‌ها ناشی از مشکلات جنسی است و رابطه‌ای دوطرفه بین آنها است؛ پس نمی‌توان این میزان افزایش در اختلالات جنسی را به آنها نسبت داد.

از سویی دیگر، نتایج بیش از ۳۰۰ تحقیق مختلف صورت گرفته بر روی ارتباط پورنوگرافی و مشکلات جنسی و نیز تاثیرات پورنوگرافی بر مغز از ارتباط مستقیم بین آنها خبر می‌دهد. می‌دانیم که آغاز به‌کار سایت‌های پورنوگرافی از نوع یوتیوب که نیازی به دانلود نداشته و به‌راحتی قابل مشاهده است، سال ۲۰۰۶ است که همزمان با آن اینترنت پر سرعت نیز در دسترس قرار گرفت. پس از آن تحقیقات زیادی بر روی تاثیر پورنوگرافی بر مغز انسان، اختلالات جنسی، میزان رضایت از روابط جنسی، ثبات ازدواج و … صورت پذیرفت که در ادامه به نتایج تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد. بنابراین بتدریج محققین تلاش کردند تا درک کنند آیا این مشکلات جنسی از عوارض پورنوگرافی می باشد؟

در سال ۲۰۰۷، محققین در موسسه کینزی که بر روی ارتباط پورنوگرافی و مشکلات جنسی تحقیق می‌کردند، پس از مصاحبه با افرادی که در بارها و مکان‌هایی کار می‌کردند که همواره فیلم پورنوگرافیک پخش می‌شد، دریافتند بیش از نیمی از آنها به مشکل نعوظ دچار هستند. در طی تحقیق، وقتی آنها به تماشای فیلم پورن کلاسیک می‌نشستند، هیچگونه نعوظی در آنها به‌وقوع نمی‌پیوست. آنها بیان داشتند تنها پس از مشاهده فیلم‌های پورنوگرافیک غیرمعمول و یا خشن تحریک می‌شوند و به نعوظ می‌رسند. پس از این تحقیق، روند تحقیقات بسیاری در زمینه ارتباط فیلم‌های پورنوگرافیک و مشکلات جنسی به‌طور عام و تاثیر پورنوگرافی بر مغز به‌طور خاص آغاز شد. به‌طور مثال، تحقیقی در سال ۲۰۱۵ نشان داد دانش‌آموزانی که بیش از یکبار در هفته فیلم‌های پورنوگرافیک تماشا می‌کنند، ۱۶ درصد میل جنسی کمتری نسبت به افرادی که تماشا نمی‌کنند، دارند. این میزان برای دانش‌آموزانی که کمتر از یکبار در هفته فیلم پورنوگرافیک تماشا می‌کنند، ۶ درصد بود. تحقیقات انجام شده در سال ۲۱۰۴ توسط برونر و بن زیون نشان داد افرادی که به‌جهت مشاهده فیلم‌های پورنوگرافیک دچار اختلالات میل جنسی در رابطه خود با شریک جنسی شده‌اند، ۸ ماه پس از توقف کامل تماشای فیلم‌های پورنوگرافیک گزارش کردند که می‌توانند با شریک جنسی خود به ارگاسم برسند و از رابطه با شریک جنسی خود احساس رضایت دارند، اموری که پیشتر از آن ابراز نارضایتی می‌کردند. محققین پس از تحقیقات بسیاری (بیش از ۲۰۰ تحقیق مختلف) که بر روی رابطه بین پورنوگرافی و مشکلات جنسی (اختلالات جنسی) انجام دادند، مشاهده کردند که رابطه مستقیمی بین اختلالات جنسی و مشاهده پورنوگرافی وجود دارد و نیز همچنین مشاهده کردند هرجا فرد از مشاهده فیلم‌های پورن پرهیز می‌کند، پس از گذشت مدت زمانی اختلالات جنسی و مشکلات در رابطه بهبود می‌یابد. بنابراین مشاهده محققین نشان می داد که عوارض پورنوگرافی با تماشای پورنوگرافی ایجاد می شد و هنگام قطع تماشای پورنوگرافی عوارض پورنوگرافی از بین می رفت و نشانه های مشکلات جنسی کاهش پیدا می کرد.

عوارض پورنوگرافی و مشکلات جنسی و تاثیر  پورنوگرافی بر مغز

حال اجازه بدهید به دلایل این مشکلات اندکی بیشتر بپردازیم. تحقیقات علمی نشان می‌دهد فیلم‌های پورنوگرافی بسیار بیشتر از موارد شهوت‌برانگیز سنتی و حتی رابطه جنسی واقعی باعث تحریک فرد می‌شود. علت این امر را می‌توان در توانایی تغییر و تنوع صحنه‌های جنسی دانست. این تنوع و تازگی باعث تحریک بیشتر، ارضا سریعتر، مدت زمان بیشتر نعوظ و حتی افزایش مایه منی می‌گردد. فرد در حین تماشای فیلم پورنوگرافی به‌راحتی و با یک کلیک ساده می‌تواند فرد جدیدی را ببیند و صحنه جنسی جدیدی را بدون تلاش و هزینه زیاد بنابر انتخاب خودش مشاهده کند. بنابر تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ بر روی تاثیر پورنوگرافی بر توانایی تاخیر در لذت انجام شد، مشاهده شد که پورنوگرافی به‌جهت خاصیت سهل‌الوصول بودن و تنوع بسیار آن در فعال کردن سیستم پاداش مغز، بی‌نظیر عمل می‌کند که این امر باعث تکانه‌ای و بدون فکر عمل کردن و عدم توانایی در تاخیر لذت در فرد می‌شود. در آزمایشی که بر روی موش‌ها انجام شد، مشاهده شد زمانی که موش مذکری را در قفسی با یک موش ماده‌ی آماده رابطه جنسی قرار می‌دهند، موش مذکر در ابتدا چندین بار با او رابطه جنسی برقرار می‌کند و پس از مدتی خسته می‌شود. حتی اگر موش ماده بیشتر بخواهد، ولی موش نر دیگر رابطه برقرار نمی‌کند. اما در این هنگام اگر موش ماده جدیدی را وارد قفس کنند، موش نر مجدداً جان تازه‌ای پیدا کرده و با او ارتباط جنسی برقرار می‌کند و تلاش می‌کند تا او را باردار کند. اگر تعویض موش ماده را بازهم انجام دهید، موش نر آنقدر رابطه جنسی برقرار می‌کند تا از حال می‌رود. به این پدیده، اثر کولیج (Collidge Effect) می‌گویند. انسان نیز در هنگام مشاهده فیلم پورنوگرافی و دیدن هنرپیشه‌های متفاوت، اسپرم بیشتر و در زمان کمتری تولید می‌کند. پدیده اثر کولیج باعث می‌شود فرد ساعت‌ها به تماشای فیلم‌های پورنوگرفیک مشغول شود. فیلم‌های پورنوگرافیک معمول پس از مدتی برای فرد عادی شده (همانند موش ماده تکراری) و او مجبور است تا برای تحریک بیشتر به صحنه‌های غیرمعمولی همچون رابطه جنسی غیرکلاسیک، سکس همراه با خشونت، سکس همجنس و … بپردازد. از سویی، او دیگر با تماشای یک فیلم راضی نمی‌شود و مجبور است تب‌های (tabs) بیشتری را به‌طور همزمان باز کند تا از هرکدام تنها صحنه‌های متنوع و تحریک کننده‌اش را تماشا کند. گاهاً آنها مجبورند ۵ تا ۶ تب را همزمان باز کنند تا بتوانند رضایت خاطر کسب کنند.

پورنوگرافی و مشکلات جنسی

عوارض پورنوگرافی و مشکلات جنسی

تاثیر پورنوگرافی بر مغز از طریق ایجاد تنوع است. تنوع و تازگی باعث فعالیت سیستم پاداش می‌شود و بر روی انگیزش، یادگیری و حافظه تاثیر می‌گذارد. تنوع و تازگی باعث انفجار دوپامین در نواحی‌ای از مغز می‌شود که مرتبط به سیستم پاداش و رفتار معطوف به هدف می‌باشد.

هنگام تماشای پورن به‌دلیل ترشح زیاد هورمون دوپامین، فرد آمادگی زیادی برای شرطی شدن دارد. او به تماشای فیلم پورن و تازگی در آن شرطی می‌شود و دیگر توانایی نعوظ در برابر شریک جنسی خود را از دست می‌دهد و تنها در هنگام تماشای فیلم پورنوگرافیک می‌تواند به نعوظ و ارگاسم برسد. استفاده کننده‌ی فیلم پورنوگرافیک انتظار تغییر هر لحظه شرایط و تازگی و تغییر دائم بازیگر فیلم پورن را دارد و با آن شرطی می‌شود، بنابراین شریک جنسی فرد به‌زودی دل او را می‌زند و کسل کننده می‌شود و به تبع آن در مغز فرد دوپامین کمتری ترشح می‌شود. پورن به اختلال وویریسم (کسی که تنها با تماشای سکس دیگران ارضا می‌شود) نیز دامن می‌زند، زیرا فرد زمانی که به برانگیختگی می‌رسد در حال تماشای سکس افراد دیگر است، بنابراین مغز او به تماشای سکس افراد دیگر نیز شرطی می‌شود که این امر باعث می‌شود در مغز او ارتباط بین رابطه جنسی با شریک جنسی و برانگیختگی کاهش یابد. پدیده‌های ذکر شده دلایل پتانسیل بالای پورنوگرافی برای اعتیادزا بودن را توضیح می‌دهند.

مقاله مرتبط: خودارضایی از اسطوره تا موفقیت

طبق تحقیقات صورت گرفته، هر چه سن فرد در شروع مداوم استفاده از پورن کمتر باشد و هر چه تمایل آنها برای اعمال صحنه‌های پورن بر روی شریک جنسی‌شان بیشتر باشد، از رابطه با شریک جنسی خود کمتر لذت می‌برند و بیشتر به استفاده از پورن روی می‌آورند. این امر یک سیکل معیوب ایجاد می‌کند. تحقیقی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، آشکار کرد که افرادی که اکثر زندگی جنسی خود را به تماشای فیلم پورن و همزمان خودارضایی پرداخته‌اند، ساختار مغزی‌شان تغییر پیدا می‌کند و تنها در هنگام تحریک دیداری می‌توانند به ارگاسم برسند. تاثیر پورنوگرافی بر مغز از طریق تغییر ساختار مغز می‌باشد. پورنوگرافی باعث می‌شود تا فرد بدون وجود فاکتورهایی که در طول تاریخ برای رسیدن به لذت لازم بوده است، به لذت دست یابد. به دلیل خاصیت انعطاف‌پذیری (Plasticity) که مغز دارد، با مشاهده پورنوگرافی مسیر جایگزینی برای کسب لذت در مغز ایجاد می‌شود که شریک جنسی دیگر در آن نقشی ندارد و در طول مدت باعث می‌شود فرد در کنار شریک جنسی در رسیدن به نعوظ دچار مشکل شود.

انفجار بیش از اندازه دوپامین در مغز به‌واسطه تماشای صحنه‌های متنوع فیلم‌های پورنوگرافیک در سایت‌های اینترنتی تجربه‌ای را باعث می‌شود که مغز انسان در طول تاریخ با آن مواجه نشده است و در نتیجه مغز، آمادگی انطباق با آن را ندارد. به‌جهت تطبیق با این پدیده، گیرنده‌های دوپامین کاهش می‌یابد و در نتیجه فرد ناچار است هربار برای رسیدن به همان مقدار لذت، تحریک بیشتری دریافت کند. به این پدیده حساسیت زدایی (Desensitization) می‌گویند.

پورنوگرافی و مشکلات جنسی

عوارض پورنوگرافی و مشکلات جنسی

پدیده حساسیت‌زدایی به مشکلاتی نیز دامن می‌زند. در تحقیقی که بر روی تاثیر عوارض پورنوگرافی بر فاکتورهای کیفیت ازدواج انجام شد، ۲۰۰۰۰ زوج مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج حاکی از آن بود که افرادی که در یک سال گذشته فیلم پورن تماشا کرده بودند، میزان طلاق و رابطه خارج از ازدواج در آنها بالاتر بود و میزان رضایت از ازدواج و در کل رضایت از زندگی در آنها در مقایسه با گروهی که فیلم پورن تماشا نکرده بودند، پایین تر بود. این تحقیق همچنین کشف نمود که هر قدر میزان تماشای پورن فرد بیشتر بود و فرد صحنه‌های غیرمعمول بیشتری را تماشا می‌کرد، کیفیت ازدواج پایینتری داشت. در تحقیق دیگری مشاهده شد که هر قدر فرد میزان بیشتری به تماشای رفتارهای جنسی غیرمعمول می‌پردازد، تمایل بیشتری دارد که این رفتارها را در ارتباط با شریک جنسی خود بازتولید کند.

مقاله مرتبط: در مغز عاشق چه می‌گذرد؟

 

عوارض پورنوگرافی بر جهت گیری جنسی

در تحقیقی، ۴۹ درصد از مردانی که پورنوگرافی تماشا می‌کردند، اذعان داشتند که فیلم‌های پورنی تماشا می‌کنند که پیشتر هیچ علاقه‌ای به تماشای آنها نداشتند و از آن احساس انزجار می‌کردند. به‌عبارت ساده‌تر، پورن جهت‌گیری جنسی در آنها را تغییر داده بود. نکته هشدار دهنده‌تر آن است که افرادی که در سنین پایین‌تر شروع به تماشای پورن کرده بودند، تمایل بیشتری به تماشای صحنه‌های منحرفانه، مازوخیستیک، سادیستیک، کودک‌آزاری و وحشیگرانه داشتند. به‌عبارتی، تماشای پورنوگرافیک در سنین پایین‌تر باعث تغییر دیدگاه پایه‌ای درباره رابطه جنسی می‌شود، زیرا فرد الگوهای پورن در ذهنش به‌عنوان معیار رابطه جنسی نقش می‌بندد و به‌عنوان معیار عملکرد و کسب لذت در او عمل خواهد کرد.

نکته بعدی آن است که در خصوص پورنوگرافی و مشکلات جنسی ، فرد به‌تدریج دیگر از این صحنه‌ها نیز احساس رضایت نمی‌کند و او را مانند دفعات ابتدایی تحریک نمی‌کند، پس به‌دنبال صحنه‌های باز هم تحریک کننده بیشتری می‌رود. از جمله روابط بین هم‌جنس، تجاوز، سکس‌های گروهی همراه با مستی و عیاشی و … . در نهایت او با تصویر کردن و خیال‌پردازی از انجام این صحنه‌ها با زنان پیرامون خود، سعی در تحریک بیشتر خود می‌کند. او پیشتر هربار با تماشای پورن به خودارضایی می‌پرداخت، ولکن به‌تدریج توانایی و تمایل به خیال‌پردازی را از دست داده و میل به خودارضایی او نیز کاهش می‌یابد.

منابع:

– https://www.yourbrainonporn.com/doing-what-you-evolved-to-do
– https://www.yourbrainonporn.com/porn-novelty-and-the-coolidge-effect
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4600144/.
– http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10720160590933653
– http://pornharmsresearch.com/wp-content/uploads/Research_Hilton_Sex-Addiction-as-a-Disease

_۲۰۱۵٫pdf
– https://www.yourbrainonporn.com/should-compulsive-sexual-behavior-be-considered-addiction-2016
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20888038
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21117979
– http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/hcre.12108/full
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27388511
– https://link.springer.com/article/10.1007/s10834-014-9391-6
– http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0747563215302612
– https://www.researchgate.net/publication/240305604_The_Dual-Control_Model_The_role_of_sexual

_inhibition_excitation_in_sexual_arousal_and_behavior
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15140364
– https://www.researchgate.net/publication/38041887_Pornography_and_Attitudes_Supporting_Violence

_Against_Women_Revisiting_the_Relationship_in_Nonexperimental_Studies.
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18182882
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4094516/
– https://www.yourbrainonporn.com/enhanced-attentional-bias-towards-sexually-explicit-cues-individuals

-and-without-compulsive-sexual
– https://www.yourbrainonporn.com/brain-structure-and-functional-connectivity-associated-pornography

-consumption-2014
– https://www.yourbrainonporn.com/brain-structure-and-functional-connectivity-associated-pornography

-consumption-2014
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26519779
– http://www.psyneuen-journal.com/article/S0306-4530(16)31025-3/abstract

اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، آبان ۹۶.

۶ نظر

 1. سلام ببخشید یه سوال داشتم….
  من ۲۲ سالمه….
  اضافه وزنم ندارم بیماری هم ندارم.
  حدود ۴ سال فیلم بد نگاه میکردم…
  تا ۴۰ روز پیش متوجه شدم که با دیدن این فیلما دیگه تحریک نمیشم خیلی سخت تحریک میشم…..و یکم سخت نعوظ پیدا میکردم…
  بعد من کنار گذاشتم نگاه کردن رو یه خورده فعالیتم بیشتر کردم…تا حدود ۱۰ روز بعدش بیرون که میرفتم به شدت با دیدن جنس مخالف تحریک میشدم و سر هیچی نعوظ میکرد…
  من کلا توبه کردم و قسم قران خوردم که نگاه نکنم چون به غیر خواری و بدبختی هیچی نداره…
  فقط یه چیزی که هست اینه چرا واسه مدتی که از ترک میگذره با کوچیک ترین فکر و تحریک نعوظ پیدا میکنم.آیا این مشکل هست یا نه؟؟؟؟بعد دلیل عدم تداوم نعوظ که اون اوایل ترک داشتم بیشتر مال همین فیلم های لجنه؟؟؟؟
  و سوال اخر اینکه من هنورز به شدت با دیدن جنس مخالف تحریک میشم این خوبه یا بد ؟؟؟
  و چقد طول میکشه بعد از ترک فیلم های لجن به حالت اول کاملا خوب شیم ؟؟؟

  • کامیار سنایی

   این حالات شما مستلزم مداومت در ترک پرونوگرافی است. انتظار نداشته باشید بسرعت شرایط به حالت طبیعی برگردد. بطور معمول حداقل ۳ ماه زمان لازم است تا شرایط اندک اندک بصورت طبیعی برگرددخود

 2. سلام اگه دچار مشکل نعوظ و مشکل جنسی شد با ترک ان دوباره به حالت اول برمیگردد؟ یا دارویی وجود دارد؟

 3. باسلام تشکر از مطلب خوبتون.یه سوال داشتم اگر تماشای فیلم پورن کنار گذاشته شود برای همیشه همه چیز به ۸الت اول بر میگردد.

  • کامیار سنایی

   سلام. مسیرهایی که در مغز پس از تماشای پورنوگرافی شکل گرفته مانند جاده متروکه می شود و اثرات ان از بین می رود ولی این جاده در صورت تردد مجدد بسیار بیشتر از فردی که پیشتر پورن نمی دیده امادگی دارد تا اثرات آن را مجدا ظاهر کند

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

اثر پورنوگرافی بر مغز- دکتر کامیار سنایی روانشناس

اثر پورنوگرافی بر مغز چگونه است؟ چگونه پورنوگرافی باعث تغییر ساختار مغز می‌شود؟

اثر پورنوگرافی بر مغز از طریق تغییز ساختارهای مغز که در طول سالیان تکامل شکل گرفته است صورت می پذیرد. هنگامی که یک موش نر ...