اعتیاد به پورنوگرافی

بررسی 12 عوارض پورن که 1% از افراد بیشتر از ان نمیدانند

5/5 - (1 امتیاز)

عوارض پورنوگرافی

 1. اعتیاد به تماشای پورنوگراقی
 2. ناتوانی در ارگاسم
 3. مشکل نعوظ
 4. زودانزالی
 5. تغییر ذایقه و تغییر تمایل جنسی
 6. از دست دادن تمایل جنسی به شریک عاطفی یا همسر
 7. افسردگی
 8. کاهش عزت نفس
 9. احساس تنهایی و انزوا
 10. تغییر نگرش
 11. کاهش تمرکز و قدرت حافظه
 12. انجام رفتارهای تکانه ای و کاهش قدرت تصمیم گیری

1. اعتیاد به تماشای پورنوگرافی

تماشای پورنوگرافی اعتباد آور است و پس از مدتی فرد نمی تواند تماشای آنرا کنار بگذارد. فرد بدون تماشای پورنوگرافی دجار اضطراب و افسردگی می شود و بدون آن احساس کسالت و رخوت می کند.

2. ناتوانی در ارگاسم

افراد بدلیل ترشح بیش از حد دوپامین در مغز پس از مدتی دچار ناتوانی در ارگاسم می شوند و یا آنکه تنها با تماشای پورنوگرافی ارگاسم می شوند و در یک رابطه طبیعی به ارگاسم نمی رسند.

3. ناتوانی در نعوظ

طبق تحقیقات مهمترین دلیلی که افراد با وحشت بدنبال ترک پورنوگرافی می روند ناتوانی در نعوظ است. طبق تحقیق انجام شده در دانشگاه کانادا 60 درصد افرادی که به تماشای پورنوگرافی اعتیاد دارند دچار اختلال نعوط می باشند. برای این گروه از افراد رابطه جنسی با شریک عاطفی یا همسر ارضا کننده و لذت بخش نمی باشد

4. زودانزالی

اختلال زودانزالی اگرچه همانند اختلال نعوظ شایع نمی باشد ولکن گروهی از افراد بدلیل تماشای پورن دچار آن می شوند.

5. تغییر ذایقه و تمایل جنسی

ذایقه و تمایل جنسی تحت تاثیر فرهنگ و تجربه تغییر می کند. شیوع تصاویر پورنوگرافیک باعث تغییر علاقه و تمایلات افراد شده است. موضوعات پورنوگرافی امروزه شامل آمیزش همراه با تحقیر، توهین، سکس مقعدی، سکس با خشونت و فتیشیزم می شود. تماشای این صحنه ها بتدریج دایقه فرد را تغییر می دهد. هرقدر سن شروع تماشای پورن کمتر باشد احتمال تغییر ذایقه فرد بیشتر می شود.

6. از دست دادن تمایل به شریک عاطفی یا همسر

مسلما تنوع پورنوپرافی میزان تحریک کنندگی پورن قابل مقایسه با شریک جنسی حقیقی نمی باشد. در نتیجه مغز دوپامین بسیار زیادی هنگام تماشای پورن ترشح می کند که این میزان در حین رابطه با یک شریک عاطفی ثابت ترشح نمی شود. بنابراین فرد دیگر توسط شریک عاطفی خود تحریک نمی شود

7. افسردگی

تحقیقات انجام شده نشان می دهد افرادی که پورنوگرافی را ترک می کنند نشانه های افسردگی در آنها کاهش پیدا می کند. از دست دادن علاقه، خلق پایین، احساس گناه و خشونت از جمله عوارض تماشای پورن است. جوانانیکه از اینترنت بصورت پاتولوژیک استفاده می کنند 2.5 برابر بیشتر دچار افسردگی می شوند

8. کاهش عزت نفس

تحقیقات نشان می دهد ترک پورنوگرافی باعث افزایش اعتماد بنفس و علاقه بیشتر به روابط اجتماعی می شود. روابط اجتماعی بیشتر خود عامل افزایش اعتماد بنفس می باشد.صرف وقت زیاد در اینترنت مهارتهای اجتماعی فرد را کاهش می دهد و در نتیجه فرد احساس ناتوانی در برقراری ارتباط با دیگران می کند. ضمن آنکه تماشای پورن باعث می شود فرد همواره خود را با بازیگران پورن مقایسه کرده و احساس بدی درباره خود داشته باشد.

9. احساس تنهایی و انزوا

رابطه تماشای پورنوگرافی و پورنوگرافی رابطه ای دوسویه است. از سویی افرادی که منزوی تر هستند به تماشای پورنوگرافی گرایش بیشتری دارند و از سویی دیگر تماشای پورنوگرافی موجب تنهایی بیشتر فرد می شود. بدلیل آنکه ارتباط مجازی با دیگری نیازمند هیچگونه کسب مهارتی نمی باشد ولی برای آنکه فرد با دیگری حقیقی رابطه برقرار کند باید مهارتهای ارتیاطی خویش در هر چالش گسترش دهد. پس از مدتی فرد خود را فاقد هر گونه مهارت اجتماعی می یابد و در نتیجه منزوی تر می شود.

10. تغییر نگرش

تماشای پورنوگرافی بر اساس یادگیری مشاهده ای منجر به تغییر نگرشها و باورها نسبت به زن یا مرد می شود. تحقیقات نشان می دهد مردانی که پورن می بینند شفقت و دلسوزی کمتری نسبت به زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند دارند، زن را یک کالای جنسی می بینند، دیدگاه های جنسیت زده بیشتری دارند. همچنین کسانی که پورن میبینند احساس رضایت کمتری از زندگی زناشویی دارند.

11. کاهش تمرکز و قدرت حافظه

تحقیقات دانشمندان عصب شناس نشان می دهد اعتیاد به پورن منجر به مشکلات در خافظه، تمرکز و کنترل تکانه ها در برخی افراد می شود. همچنین علتیم اختلال بیش فعالی و عدم تمرکز با شدت اعتیاد به پورن همبستگی دارد. تحقیقات همچنین می گوید پورنوگرافی با کاهش ماده خاکستری مغز در مناطقی که منطبق با عملکرد شناختی است همبستگی دارد.

 

عوارض فیلم پورنوگرافی

پیشتر کمتر کسی به عوارض پورنوگرافی فکر می‌کرد و بین پورنوگرافی و مشکلات جنسی رابطه‌ای را تصور می‌نمود. تصور عموم آن بود که رابطه پورنوگرافی و مشکلات جنسی رابطه‌ای منفی است. به‌عبارت دیگر، تصور آن بود که تماشای پورنوگرافی باعث کاهش و از بین رفتن مشکلات جنسی می‌شود.

حتی جالب‌تر آن بود که گاهاً در کتاب‌های روانشناختی نیز برای حل مشکلات جنسی، تماشای فیلم‌های پورنوگرافی توصیه می‌شد. یعنی حتی در جامعه علمی نیز عوارض پورنوگرافی درنظر گرفته نمی‌شد و تماشای پورنوگرافی تنها یک انتخاب شخصی تلقی می‌شد.

حدوداً از سال ۲۰۰۶ محققین متوجه رشد سریع اختلالات جنسی در مردان زیر ۴۰ سال شدند که نمی‌توانستند آن را با دلایل سنتی همیشگی توجیه کنند، زیرا این دلایل همیشه وجود داشت، ولی رشد تصاعدی اختلالات جنسی از سال ۲۰۰۶ در زمینه‌هایی چون اختلال نعوظ، دیر انزالی، عدم‌رضایت از رابطه جنسی، بی‌میلی و عدم اشتیاق به رابطه با شریک جنسی، خبر از ورود و دخالت عامل جدیدی می‌داد. به‌تدریج محققین تلاش کردند به عوارض پورنوگرافی و فیلم پورن توجه کنند و عوارض را مورد بررسی قرار دهند.

مشکلات تماشای پورنوگرافی

در این مقاله سعی داریم عوارض پورنوگرافی را از زوایای بالینی، زیستی و جامعه‌شناختی مورد بررسی قرار دهیم. همچنین رابطه پورنوگرافی و مشکلات جنسی و نیز تأثیر پورنوگرافی بر مغز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عوارض پورنوگرافی- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

تحقیقات انجام شده درباره عوارض پورنوگرافی

تحقیقات مقطعی انجام شده در سال ۱۹۹۹

میزان اختلال نعوظ و کمبود میل جنسی بین مردان ۱۸ تا ۵۹ سال، حدود ۵ درصد بود. براساس یک مطالعه فراتحلیلی انجام‌شده در سال ۲۰۰۲، میزان اختلال نعوظ بین مردان زیر ۴۰ سال تنها ۲ درصد بوده‌است. مقایسه اجمالی نتایج یک تحقیق روی میزان اختلال نعوظ در سال ۲۰۰۱ و یک‌دهه بعد در سال ۲۰۱۱، خبر از افزایش تصاعدی آن می‌دهد.

در سال ۲۰۰۱ میزان اختلال در بین مردان ۴۰ تا ۸۰ ساله اروپایی ۱۳ درصد بود. درحالیکه تنها یک‌دهه بعد، اختلال نعوظ مردان ۱۸ تا ۴۰ ساله اروپایی بین ۱۴ تا ۲۸ درصد گزارش شد. این آمار وقتی است که می‌دانیم اختلال نعوظ، بیماری وابسته به سن است.

محققین سوئیسی باتعجب دریافتند اختلال نعوظ بین مردان کمتر از ۴۰ سال، ۱۰ درصد بیشتر از مردان بالای ۴۰ سال است. تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان داد که میزان اختلال نعوظ و میل جنسی بین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۳ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

نکته جالب آنکه افزایش اختلال نعوظ تنها در زمینه روانی (ناشی از اضطراب، افسردگی، استرس و …) بوده و میزان اختلال ارگانیک نعوظ (ناشی از مشکلات فیزیولوژیک) ثابت بوده است.

محققین فرضیه‌های متفاوتی را برای دلایل این افزایش تصاعدی ذکر کردند. از جمله: سبک زندگی ناسالم، چاقی، سوءمصرف مواد، سیگار، اضطراب، افسردگی و … . ولی هیچکدام نمی‌توانستند این میزان افزایش اختلال جنسی را توجیه کنند (اینها دلایل سنتی اختلال جنسی هستند). میزان چاقی در این سال‌ها تنها ۴ درصد افزایش یافته، میزان مصرف مواد ثابت مانده و مصرف سیگار حدوداً ۲۰ درصد کاهش یافته بود.

اضطراب و افسردگی نیز همیشه باعث کاهش میل جنسی نمی‌شوند و در بعضی افراد میل جنسی را زیاد می‌کنند. ضمن آنکه میزانی از اضطراب‌ها و افسردگی‌ها ناشی از مشکلات جنسی است و رابطه‌ای دوطرفه بین آنها است. پس نمی‌توان این میزان افزایش در اختلالات جنسی را به آنها نسبت داد.

۳۰۰ تحقیق بر روی ارتباط پورنوگرافی و مشکلات جنسی

تاثیرات پورنوگرافی بر مغز از ارتباط مستقیم بین آنها خبر می‌دهد. می‌دانیم که آغاز به‌کار سایت‌های پورنوگرافی از نوع یوتیوب که نیازی به دانلود نداشته و به‌راحتی قابل مشاهده‌اند، سال ۲۰۰۶ است که همزمان با آن اینترنت پر سرعت نیز در دسترس قرار گرفت.

پس از آن تحقیقات زیادی بر روی تاثیر پورنوگرافی بر مغز انسان، فیلم پورن، اختلالات جنسی، میزان رضایت از روابط جنسی، ثبات ازدواج و … صورت پذیرفت که در ادامه به نتایج تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد. بنابراین به‌تدریج محققین تلاش کردند تا درک کنند آیا این مشکلات جنسی از عوارض پورنوگرافی می‌باشد؟

در سال ۲۰۰۷

محققین موسسه کینزی که روی ارتباط پورنوگرافی و مشکلات جنسی تحقیق می‌کردند، پس از مصاحبه با افرادی که در بارها و مکان‌هایی کار می‌کردند که همواره فیلم پورنوگرافیک پخش می‌شد، دریافتند بیش از نیمی از آنها به مشکل نعوظ دچار هستند. در طی تحقیق، وقتی آنها به تماشای فیلم پورن کلاسیک می‌نشستند، هیچگونه نعوظی در آنها به‌وقوع نمی‌پیوست.

آنها بیان داشتند تنها پس از مشاهده فیلم‌های پورنوگرافیک غیرمعمول و یا خشن تحریک می‌شوند و به نعوظ می‌رسند. سپس، تحقیقات بسیاری در زمینه ارتباط فیلم‌های پورنوگرافیک و مشکلات جنسی به‌طور عام و تاثیر پورنوگرافی بر مغز به‌طور خاص آغاز شد.

به‌طور مثال، تحقیقی در سال ۲۰۱۵ نشان داد دانش‌آموزانی که بیش از یکبار در هفته فیلم‌های پورنوگرافیک تماشا می‌کنند، ۱۶ درصد میل جنسی کمتری نسبت به افرادی که تماشا نمی‌کنند، دارند. این میزان برای دانش‌آموزانی که کمتر از یکبار در هفته فیلم پورنوگرافیک تماشا می‌کنند، ۶ درصد بود.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴

توسط برونر و بن زیون نشان داد افرادی‌که به‌جهت مشاهده فیلم‌های پورنوگرافیک دچار عوارض پورن مانند اختلالات میل جنسی در رابطه‌شان با شریک جنسی شده‌اند، ۸ ماه پس از توقف کامل تماشای فیلم‌های پورنوگرافیک گزارش کردند که می‌توانند با شریک جنسی‌شان به ارگاسم برسند و از رابطه با شریک جنسی خود احساس رضایت دارند، اموری که پیشتر از آن ابراز نارضایتی می‌کردند. محققین پس از تحقیقات بسیاری (بیش از ۲۰۰ تحقیق مختلف) که روی رابطه بین پورنوگرافی و مشکلات جنسی (اختلالات جنسی) انجام دادند، مشاهده کردند رابطه مستقیمی بین اختلالات جنسی و مشاهده پورنوگرافی وجود دارد. همچنین مشاهده کردند هرجا فرد از مشاهده فیلم‌های پورن پرهیز می‌کند، پس از گذشت مدت زمانی اختلالات جنسی و مشکلات رابطه بهبود می‌یابد. بنابراین مشاهده محققین نشان می‌داد عوارض پورنوگرافی با تماشای پورنوگرافی ایجاد می‌شد و هنگام قطع تماشای پورنوگرافی، عوارض پورنوگرافی از بین می‌رفت و نشانه‌های مشکلات جنسی کاهش می‌یافت.

برای مطالعه تحقیقات بیشتر می توانید به رفرنسهای موجود در کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه اثر دکتر کامیار سنایی رجوع کنید

عوارض پورنوگرافی بر مشکلات جنسی و تأثیر پورنوگرافی بر مغز

حال اجازه بدهید به دلایل این مشکلات اندکی بیشتر بپردازیم. تحقیقات علمی نشان می‌دهد فیلم‌های پورنوگرافی بسیار بیشتر از موارد شهوت‌برانگیز سنتی و حتی رابطه‌جنسی واقعی، باعث تحریک فرد می‌شود. علت این امر را می‌توان در توانایی تغییر و تنوع صحنه‌های جنسی دانست. این تنوع و تازگی باعث تحریک بیشتر، ارضا سریعتر، مدت زمان بیشتر نعوظ و حتی افزایش مایه منی می‌گردد. فرد حین تماشای فیلم پورنوگرافی به‌راحتی و با یک کلیک ساده می‌تواند فرد جدیدی را ببیند و صحنه جنسی جدیدی را بدون تلاش و هزینه زیاد بنابر انتخاب خودش مشاهده کند. بنابر تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ بر روی تاثیر پورنوگرافی بر توانایی تاخیر در لذت انجام شد، مشاهده شد که پورنوگرافی به‌جهت خاصیت سهل‌الوصول بودن و تنوع بسیار آن در فعال کردن سیستم پاداش مغز، بی‌نظیر عمل می‌کند که این امر باعث تکانه‌ای و بدون فکر عمل کردن و عدم توانایی در تاخیر لذت در فرد می‌شود.

پدیده اثر کولیج (Collidge Effect)

در آزمایشی که روی موش‌ها انجام شد، مشاهده شد زمانی‌که موش مذکری را در قفسی با یک موش ماده‌ی آماده رابطه جنسی قرار می‌دهند، موش مذکر در ابتدا چندین بار با او رابطه جنسی برقرار می‌کند و پس از مدتی خسته می‌شود. حتی اگر موش ماده بیشتر بخواهد، ولی موش نر دیگر رابطه برقرار نمی‌کند.

اما در این هنگام اگر موش ماده جدیدی را وارد قفس کنند، موش نر مجدداً جان تازه‌ای گرفته و با او ارتباط جنسی برقرار می‌کند و تلاش می‌کند او را باردار کند. اگر تعویض موش ماده را بازهم انجام دهید، موش نر آنقدر رابطه جنسی برقرار می‌کند تا از حال می‌رود.

به این پدیده، اثر کولیج (Collidge Effect) می‌گویند. انسان نیز در هنگام مشاهده فیلم پورنوگرافی و دیدن هنرپیشه‌های متفاوت، اسپرم بیشتر و در زمان کمتری تولید می‌کند. پدیده اثر کولیج باعث می‌شود فرد ساعت‌ها به تماشای فیلم‌های پورنوگرافیک مشغول شود.

فیلم‌های پورنوگرافیک معمول پس از مدتی برای فرد عادی شده (همانند موش ماده تکراری) و او مجبور است تا برای تحریک بیشتر به صحنه‌های غیرمعمولی همچون رابطه جنسی غیرکلاسیک، سکس همراه با خشونت، سکس همجنس و … بپردازد.

از سویی، او دیگر با تماشای یک فیلم راضی نمی‌شود و مجبور است تب‌های (tabs) بیشتری را به‌طور همزمان باز کند تا از هرکدام تنها صحنه‌های متنوع و تحریک کننده‌اش را تماشا کند. گاهاً آنها مجبورند ۵ تا ۶ تب را همزمان باز کنند تا بتوانند رضایت خاطر کسب کنند.

عوارض پورنوگرافی- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

تاثیر پورنوگرافی بر مغز از طریق ایجاد تنوع است. تنوع و تازگی باعث فعالیت سیستم پاداش می‌شود و بر روی انگیزش، یادگیری و حافظه تاثیر می‌گذارد. تنوع و تازگی باعث انفجار دوپامین در نواحی‌ای از مغز می‌شود که مرتبط به‌سیستم پاداش و رفتار معطوف به‌هدف است.

هنگام تماشای پورن

به‌دلیل ترشح زیاد هورمون دوپامین، فرد آمادگی زیادی برای شرطی شدن دارد. او به‌تماشای فیلم پورن و تازگی آن شرطی می‌شود و توانایی نعوظ در برابر شریک جنسی‌اش را از دست می‌دهد. و همچنین تنها در هنگام تماشای فیلم پورنوگرافیک می‌تواند به نعوظ و ارگاسم برسد.

استفاده‌کننده فیلم پورنوگرافیک انتظار تغییر هر لحظه شرایط و تازگی و تغییر دائم بازیگر فیلم پورن را دارد و با آن شرطی می‌شود. بنابراین شریک جنسی‌اش به‌زودی دلش را می‌زند و کسل‌کننده می‌شود و به‌تبع آن در مغز فرد دوپامین کمتری ترشح می‌شود. پورن به اختلال وویریسم (کسی که تنها با تماشای سکس دیگران ارضا می‌شود) نیز دامن می‌زند.

زیرا فرد زمانی که به برانگیختگی می‌رسد در حال تماشای سکس افراد دیگر است. بنابراین مغزش به تماشای سکس افراد دیگر نیز شرطی می‌شود. این امر باعث می‌شود در مغز او ارتباط بین رابطه جنسی با شریک جنسی و برانگیختگی کاهش یابد.

پدیده‌های ذکر شده دلایل پتانسیل بالای پورنوگرافی برای اعتیادزا بودن را توضیح می‌دهند.

مقاله مرتبط: خودارضایی از اسطوره تا موفقیت

طبق تحقیقات صورت گرفته

هرچه سن فرد در شروع مداوم استفاده از پورن کمتر باشد و هرچه تمایل آنها برای اعمال صحنه‌های پورن بر روی شریک جنسی‌شان بیشتر باشد، از رابطه با شریک جنسی خود کمتر لذت می‌برند و بیشتر به استفاده از پورن روی می‌آورند. این امر یک سیکل معیوب ایجاد می‌کند.

دکتر کامیار سنایی، روانشناس

تحقیقی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، آشکار کرد که افرادی‌که اکثر زندگی جنسی خود را به تماشای فیلم پورن و همزمان خودارضایی پرداخته‌اند، ساختار مغزی‌شان تغییر پیدا می‌کند و تنها در هنگام تحریک دیداری می‌توانند به ارگاسم برسند. تاثیر پورنوگرافی بر مغز از طریق تغییر ساختار مغز می‌باشد.

پورنوگرافی باعث می‌شود فرد بدون وجود فاکتورهایی که در طول تاریخ برای رسیدن به لذت لازم بوده، به‌لذت دست یابد. به دلیل خاصیت انعطاف‌پذیری (Plasticity) که مغز دارد، با مشاهده پورنوگرافی مسیر جایگزینی برای کسب لذت در مغز ایجاد می‌شود که شریک جنسی دیگر در آن نقشی ندارد و در طول مدت باعث می‌شود فرد در کنار شریک جنسی در رسیدن به نعوظ دچار مشکل شود.

پدیده حساسیت‌زدایی (Desensitization)

انفجار بیش از اندازه دوپامین در مغز به‌واسطه تماشای صحنه‌های متنوع فیلم‌های پورنوگرافیک در سایت‌های اینترنتی، تجربه‌ای را باعث می‌شود که مغز انسان در طول تاریخ با آن مواجه نشده و در نتیجه مغز، آمادگی انطباق با آن را ندارد. به‌جهت تطبیق با این پدیده، گیرنده‌های دوپامین کاهش می‌یابد و در نتیجه فرد ناچار است هربار برای رسیدن به همان مقدار لذت، تحریک بیشتری دریافت کند. به این پدیده حساسیت‌زدایی (Desensitization) می‌گویند.

عوارض پورنوگرافی- تصویر ۳- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

پدیده حساسیت‌زدایی به مشکلاتی نیز دامن می‌زند. در تحقیقی که بر روی تاثیر عوارض پورنوگرافی بر فاکتورهای کیفیت ازدواج انجام شد، ۲۰۰۰۰ زوج مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج حاکی از آن بود که افرادی‌که در یک سال گذشته فیلم پورن تماشا کرده بودند، میزان طلاق و رابطه خارج از ازدواج در آنها بالاتر بود.

همچنین میزان رضایت از ازدواج و در کل رضایت از زندگی در آنها در مقایسه با گروهی‌که فیلم پورن تماشا نکرده بودند، پایین‌تر بود. این تحقیق همچنین کشف نمود که هر قدر میزان تماشای پورن فرد بیشتر بود و فرد صحنه‌های غیرمعمول بیشتری را تماشا می‌کرد، کیفیت ازدواج پایینتری داشت.

در تحقیق دیگری مشاهده شد هر قدر فرد میزان بیشتری به تماشای رفتارهای جنسی غیرمعمول می‌پردازد، تمایل بیشتری دارد که این رفتارها را در ارتباط با شریک جنسی خود بازتولید کند.

مقاله مرتبط: در مغز عاشق چه می‌گذرد؟

عوارض پورنوگرافی- تصویر ۴- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

عوارض پورنوگرافی بر جهت‌گیری جنسی

در تحقیقی، ۴۹ درصد از مردانی که پورنوگرافی تماشا می‌کردند، اذعان داشتند که فیلم‌های پورنی تماشا می‌کنند که پیشتر هیچ علاقه‌ای به تماشای آنها نداشتند و از آن احساس انزجار می‌کردند. به‌عبارت ساده‌تر، پورن جهت‌گیری جنسی در آنها را تغییر داده بود. نکته هشداردهنده‌تر آن است که افرادی‌که در سنین پایین‌تر شروع به تماشای پورن کرده بودند، تمایل بیشتری به تماشای صحنه‌های منحرفانه، مازوخیستیک، سادیستیک، کودک‌آزاری و وحشیگرانه داشتند. به‌عبارتی، تماشای پورنوگرافیک در سنین پایین‌تر باعث تغییر دیدگاه پایه‌ای درباره رابطه جنسی می‌شود. زیرا الگوهای پورن در ذهن فرد به‌عنوان معیار رابطه جنسی نقش می‌بندد و به‌عنوان معیار عملکرد و کسب لذت در او عمل خواهد کرد.

نکته بعدی آن است که در خصوص پورنوگرافی و مشکلات جنسی، فرد به‌تدریج دیگر از این صحنه‌ها نیز احساس رضایت نمی‌کند و مانند دفعات ابتدایی تحریک نمی‌شود، پس به‌دنبال صحنه‌های باز هم تحریک‌کننده بیشتری می‌رود. از جمله روابط بین هم‌جنس، تجاوز، سکس‌های گروهی همراه با مستی و عیاشی و … . در نهایت با تصویر کردن و خیال‌پردازی از انجام این صحنه‌ها با زنان پیرامونش، سعی در تحریک بیشتر خود می‌کند. او پیشتر هربار با تماشای پورن به خودارضایی می‌پرداخت، ولکن به‌تدریج توانایی و تمایل به خیال‌پردازی را از دست داده و میل به خودارضایی او نیز کاهش یافت.

اعتیاد داشتن به پورن یعنی چه

بسیاری از افراد با وجود آنکه مدت زمان زیادی را صرف تماشای پورن می کنند و توانایی کنار گذاشتن آنرا ندارند ولکن همچنان باور ندارند که به پورنوگرافی اعتیاد دارند. در ادامه نشانه های اعتیاد به پورن بیان می شود تا معنای اعتیاد داشتن به پورن روشن تر شود.

برای درک نشانه های اعتیاد به پورنوگرافی به سوالات زیر پاسخ دهید

 1. کنترل میزان: ایا بارها تصمیم گرفته اید دیگر پورنوگرافی تماشا نکنید و یا طولانی تر از زمانی که می خواهید تماشا می کنید؟
 2. پیامدهای منفی: آیا با وجود پیامدهای منفی اعتیاد به پورنوگرافی بر روابط، مشکلات جنسی، خلق و خو و…همچنان به تماشای پورنوگرافی ادامه می دهید؟
 3. تعویق انداختن: آیا کارها و فعالیتهای خود را بخاطر تماشای پورنوگرافی به تعویق می اندازید؟
 4. صرف زمان یا انرژی زیاد: آیا وقت زیادی را صرف  دستیابی، استفاده یا مخفی کاری و برنامه ریزی برای تماشای پورنوگرافی می کنید؟
 5. میل به کاستن: آیا گاهی اوقات درباره کم کردن میزان آن فکر کرده ایدو یا تلاشهای ناموفقی برای کاهش یا کنترل آن داشته اید؟
 6. قدرت تحمل: آیا با گدشت زمان میزان تماشای پورنوگرافی شما بیشتر شده است و یا آنکه هر بار تنوع بیشتری درباره موضوعات آن جستجو می کنید تا بتوانید مغز خود را تحریک کنید؟

اگر به 3 سوال بالا پاسخ مثبت داده اید شما دچار اعتیاد به پورنوگرافی هستید.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص اعتیاد به پورنوگرافی و ترک تماشای آن، کتاب «پورنوگرافی، لذت ممنوعه» نوشته‌ی دکتر کامیار سنایی را از فروشگاه سایت به‌صورت اینترنتی خریداری نمایید و یا اگر علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های چاپی هستید، این کتاب را از طریق سایت «نشر متخصصان» یا کتابفروشی‌های سراسر کشور خریداری نمایید.

 

پاسخ به سوالات در قالب فیلم

1. آیا عوارض پورنوگرافی پس از ترک از بین می رود

2. چه مدت طول می کشد تا اثرات پورنوگرافی پس از ترک از بین برود

3. چرا بعد از ترک پورنوگرافی صحنه های جنسی در ذهنم مدام می آید

کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه

منابع:

– https://yourbrainonporn.com/doing-what-you-evolved-to-do
– https://yourbrainonporn.com/porn-novelty-and-the-coolidge-effect
– https://ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4600144/.
– https://tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10720160590933653
– http://pornharmsresearch.com/wp-content/uploads/Research_Hilton_Sex-Addiction-as-a-Disease

_۲۰۱۵٫pdf
– https://yourbrainonporn.com/should-compulsive-sexual-behavior-be-considered-addiction-2016
– https://ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20888038
– https://ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21117979
– http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/hcre.12108/full
– https://ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27388511
– https://link.springer.com/article/10.1007/s10834-014-9391-6
– https://sciencedirect.com/science/article/pii/S0747563215302612
– https://researchgate.net/publication/240305604_The_Dual-Control_Model_The_role_of_sexual

_inhibition_excitation_in_sexual_arousal_and_behavior
– https://ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15140364
– https://researchgate.net/publication/38041887_Pornography_and_Attitudes_Supporting_Violence

_Against_Women_Revisiting_the_Relationship_in_Nonexperimental_Studies.
– https://ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18182882
– https://ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4094516/
– https://yourbrainonporn.com/enhanced-attentional-bias-towards-sexually-explicit-cues-individuals

-and-without-compulsive-sexual
– https://yourbrainonporn.com/brain-structure-and-functional-connectivity-associated-pornography

-consumption-2014
– https://yourbrainonporn.com/brain-structure-and-functional-connectivity-associated-pornography

-consumption-2014
– https://ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26519779
– https://psyneuen-journal.com/article/S0306-4530(16)31025-3/abstract

pdf پورنوگرافی لذت ممنوعه- دکتر کامیار سنایی روانشناس درمان اعتیاد به پورنوگرافی اعتیاد به پورنوگرافی
اثر پورنوگرافی بر مغز- دکتر کامیار سنایی روانشناس پورنوگرافی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی تاثیر پورنوگرافی بر کودکان و نوجوانان- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

نوشته های مشابه

‫290 نظرها

 1. سلام آقای دکتر
  من دو ماه پیش با شما در مورد پورنوگرافی مشاوره آنلاین داشتم و کمک شایانی به من کردید.چیزی که مانع شده از این باتلاق خارج بشم این هست که من بازیگران پورن رو به جای اعضای خوانواده خودم تصور میکردم و بیشتر فیلم های خواهر و برادری نگاه میکردم.فقط فیلم ها و تصوراتی که برایم ممنوعه بودند تحریکم میکردند.
  هر وقت تصمیم به ترک میگیرم،خواب ارتباط با خواهرم رو میبینم و تحریک میشم.تحریکش هم بسیار شدید است انگار مغزم به راحتی تسلیم شده تا چنین خواب هایی ببیند در حالی که من انتظارش را نداشتم،باید در خواب هم مقاومت میکردم!!!!!!!!بعد از بیداری آشفته میشم و دوباره به خودارضایی و دیدن پورن(همان موضوعات ممنوعه)میپردازم.
  در عرض ۷۲ ساعت ۱۰-۱۵ بار خودارضایی کردم.مشکلی که من با خودم دارم این هست چرا خواب ارتباط با خواهر واقعی خود رو میبینم در حالی که من در فانتزی هام یک خواهر خیالی و غیر واقعی رو تصور میکردم؟
  البته این مشکل از وقتی شروع شد که من نسبت به خواب هایی که میدیدم مقداری حساس تر شدم چون وسواس فکری دارم و نمیخوام اعضای واقعی خانواده ام رو وارد فانتزی های جنسیم بکنم.سال گذشته همین فیلم ها رو میدیدم ولی کم پیش می آمد که چنین خواب هایی ببینم!
  دیگه نمیدونم چی واقعی بوده و چی تخیلی.
  ممکن هست مغزم بخواد با این خواب ها که از قضا برام خط قرمز هستند من رو دوباره به پورنوگرافی بکشونه؟ و یا اینکه من در واقع در تخیلاتم خواهر واقعیم مد نظرم بوده و خودم رو گول میزدم که تخیلیه؟ وگرنه خواب خواهر خیالی میدیدم نه واقعی.
  اینقدر خسته هستم که به خودکشی فکر میکنم.
  تحلیل شما چیه آقای دکتر؟

  1. ترکیب وسواس فکری با پورن چنین مشکلاتی را همیشه ایجاد می کند. افرادی که وسواس فکری دارند به این افکار قلای شده و بشدت اذیت می شوند. باید مدام به خویش یاداوری کنید اینها فقط وسواس فکری است و نشانه تمایل من نیست. هر قدر بیشتر بخواهید از این افکار فرار کنید بیشتر شما را گیر می اندازد. هر زمان این افکار آمد بخود بگویید :یاز آمدید .من که می دانم می خواهید من را اذیت کنید ولی من هیچ مقابله ای با شما نمی کنم و فقط می خندم به شما

 2. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،من این چند قوته پورن زیاد نگاه کردم ۱۴ سالمه و هر شب احتلام میشم،شایدم دوبارا،همش خواب های +18سال میبینم،اگه پورن رو ترک کنم اخوب میشمبخاطر پورنه

 3. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،من این چند قوته پورن زیاد نگاه کردم ۱۴ سالمه و هر شب احتلام میشم،شایدم دوبارا،همش خواب های +18سال میبینم،اگه پورن رو ترک کنم اخوب میشمبخاطر پورنه،

   1. سلام وقتتون بخیر راستش من خیلی سنم کم بود حدودا ۱۲ ساله بودم ک دختر یکی از اشناهامون ک دائم هم خونه ما بود فیلم پ*رن میدید و کم کم منم کشید تو این راه حالا الان ۲۰ سالمه و دارم ترک میکنم ولی خیلی نگرانم چون دیدگاهم (فانتزی ها و…) به طور کل عوض شده و حس میکنم اگه وارد رابطه بشم نتونم به طور طبیعی/سنتی معمول به لذت ج*سی بشم ممکنه بعد از ترک و گذشت زمان به حالت اول برگردم؟ چون مجردم و تا حالا تجربه رابطه نداشتم . بنظرتون میتونم بدون کمک روانشناس و … به حالت طبیعی برگردم؟

    1. بله. بعد از 3 تا 6 ماه بعد از ترک می توانید بفهمید بر روی چه موضوعاتی باید با روانشناس کار کنید. بسیاری مشکلات از بین رفته و شاید برخی باقی بماند که باید با کمک گرفتن به خود کمک کنید

 4. سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،من ۱۴ سالمه،از ۱۳ سالگی با این فیلم های بد آشنا شدم و نگاه می کردم اون موقع تازه بلوغم شروع شده بود و این مشکلاتو نداشتم وقتی ۱۴ سالم با اثرات این فیلم ها آشنا شدم،یک بار که داشتم نگاه می کردم بدون اینکه بفهمم ان**ال برام اتفاق افتاد و دیگه نگاه نکردم به مدت ۲ هفته بعد یک بار توی تلگرام یه لینک برام اومد و روی اون لینک کلیک کردم کلی تصویر ژشت بالا اومد و سریع ان**ال شدم و به مدت یک هفته نگاه نکردم و اینکه توی اون موقع آلت تناسلیم داشت مثل قبل می شد تا اینکه دیروز توی اینستاگرام یه تصویر بد بالا اومد سریع اینستامو بستم و اینستامو مثل تلگرامم حذف کردم،یه حا خونده بودم این فیلمو عکس باعث مشکل نعوظ میشه،هفته ی قبل از اینکه این اتفاق تو اینستاگرام برام اتفاق بی افته روز اول آلتم نعوظ نمی شد ولی صبحش شد که از خواب بلند شدم،روز دوم صبح این اتفاق برام نیفتاد ولی ظهرش آلتم نعوظ شد و روز های بعدی هر صبح این اتفاق برام می افتاد و آلتم در روز مثل قبل چند بار نعوظ می شد و قبلا وقتی به یه چیز زشت فکر می کردم آلتم نعوظ می شد و لی الان نمی شد یعنی از وقتی که فهمیدم باعث این اتفاق میشه این فیلوعکس ها،تل اینکه کم کم می تونستن با فکر کردن مثل قبل نعوظ بشم،حالا از این بگذریم آقای دکتر اگه کسی اختلال نعوظ داشته باشه آلتش صبح نعوظ نمیشه وقتی از خواب بلند میشه،آقای دکتر من از دیروز که تو اینستا این اتفاق برام افتاده آلتم به زور نعوظ میشه و اینکه ببخشید اینو میگم باید بهش دست بزنم اونم دیگه یه زور نعوظ میشه امروز از صبح تا الان ۳ بار نعوظ شدم این اختلال نعوظ هست،توروخدا جواب بدید دارم دیوانه میشم از استرس و اینکه آقای دکتر من اگه پیش متخصص ارولوژی برم و اینکه چیزی بهش نگم و آلتمو ماینه کنه می فهمه که مشکل نعوظ دارم یانه،اکه من کلا این فیلم هارو نگاه نکنم خوب میشم مثل قبل میشم

 5. سلام دکتر من پورن و خودارضایی رو ترک کرده بودم که یه روز صحنه پورن دیدم و چند ثانیه ای چشم بهش افتاد بعدش دکتر من یه حس بیقراری دارم فکر میکنم باید خودارضایی کنم چی کار کنم؟

   1. دکتر من از اول نوجوانی جنس مخالفو با پورن شناختم و ۱۰ سال دیدم و خود ارضایی کردم مشکل از اینجاس که من وسواس فکری شدیدم دارم و خیلی خیلی عمیق به پورن و تخیلاتش وارد شده بودم و الان یک و نیم ساله ازدواج کردیم و رفتیم خونه و طبق گفته های شما باید شش تا یکسال بعد از ترک باید از سکس لذت می‌بردم و مزاجم سوییچ میکرد ولی درست نشده که هیچ اسپرمام بشدت افت کرده میل جنسیم خیلی کم شده مشکلات نعوذ و دیر انزالی و فلان پیدا کردم که البته فکنم اضطرابم و وسواسم تاثیر گذار بوده دکتر جان لطفا راهکار بدید مشاور و دکتر اورولوژی رفتم هیچ تاثیری نداشت مرسی

 6. سلام دکتر خسته نباشید
  بنده حدود ۳ الی ۴ ساله پورنگرافی با خود ارضایی دارم
  الان میل جنسیم کم شده و اختلال نغوذ دارم
  الان متوجه شدم قبلا یک شخصی میدیدم و تحریک میشدم دوست داشتم با اون رابطه جنسی داشته باشم ولی الان شخصی رو ببینم و تحریک بشم تمایل به خود ارضایی دارم اینم با ترک کردن پورن درست میشه؟

   1. ممنون دکتر چند باری ترک کردم هر بار حدود یک ماه که بعد یک ماه نشانه های خیلی کمی از بهبود میدیدم ولی دوباره تحریک میشم
    دکتر جز این راه که میگن باید خودمون رو سرگرم کار های دیگه بکنیم راه دیگه هم وجود داره تا از شرش خلاص شیم؟

   2. سلام اگر پورنو ببینیم بدون خود ارضایی خودارضایی حساب میشه؟ وقتی میبینم بعد مدت کوتاهی یه اب مثل رنگ اب میاد که بهش میگن اب حشر بنظرتون عوارض داره؟ اب خود ارضایی نیست که سفید باشه

 7. دکتر حالا کسی در گیر عادتی شده
  مغزش یک عالمه دوپامین ترشح کرده شرینی عادت لای دندوناش گیر کرده
  این شخص پاداش زیادی گرفته از کارش.
  حالا بخاد اون کار رو ترک کنه تقربیا غیر ممکنه حتی اگه ۱درصد ممکنه باشه اون کار رو ترک کنه سوال اینجاست چنین آدمی همش وسوسه میشه بعد یک ماه بعد یکسال دیگه نمیتونه بدون لغزش باشه. یعنی بطور صد رصد اون کار رو ترکنه.امکان صد ر صد ترک عادت برای فردی که درگیر پورن و…هر عادتی شده وجود داره یعنی اینطوری که پنج سال پاکی بدون لغزش؟؟؟؟؟؟
  (ممنون از سایت گُل تون)

   1. سلام وقتتون بخیر راستش من خیلی سنم کم بود حدودا ۱۲ ساله بودم ک دختر یکی از اشناهامون ک دائم هم خونه ما بود فیلم پ*رن میدید و کم کم منم کشید تو این راه حالا الان ۲۰ سالمه و دارم ترک میکنم ولی خیلی نگرانم چون دیدگاهم (فانتزی ها و…) به طور کل عوض شده و حس میکنم اگه وارد رابطه بشم نتونم به طور طبیعی/سنتی معمول به لذت ج*سی بشم ممکنه بعد از ترک و گذشت زمان به حالت اول برگردم؟ چون مجردم و تا حالا تجربه رابطه نداشتم . بنظرتون میتونم بدون کمک روانشناس و … به حالت طبیعی برگردم؟

    1. وقت بخیر
     بله امکان تغییر مغز وجود دارد ولی بدلیل لینکه شما در سن پایین شروع کردید امکان دارد زمان بیشتری بطول بیانجامد. مهم گام برداشتن و تلاش در مسیر سلامت و بهبود است. نگران نباشید و شروع کنید

 8. سلام دکتر.
  این حرف درسته یا نه
  چیزی ب اسم ترک عادت وجود نداره چون وسوسه ها همیشه میاد سراغ آدم.وسوسه ها ممکنه بعد از یک ماه یک سال یا چندسال بعدهم باهات باشه.به این دلیل
  انسان نفس اماره رو در وجودش داره.شیار هایی عادت ها هر عادتی در مغز آسفالت شده.هرچی راحت تر در دسترس باشه بتونه نیاز آدم رو ارضا کنه تقاضا براش بیشتره
  بعد دکتر تا حالا شده کسی عادتی رو ترک کنه ترک به این منظور که دیگه وسوسه نشه تا آخر عمر حتی یک لغزشی نداشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. مهم رفتار انسان است. بطور مثال فردی متاهل است و ممکن است فکر رابطه به زنان دیگر بذهنش برسد ولی رفتاری نمی کند. این فرد حتی عادتی نیز برای اینکارها ندارد ولی همانطور که گفتید این فکر ممکن است بهسراغش بیاید. ولکن او به خویش یاد داده است تا رفتار و یا عادت خوب تعهد را در خویش داشته باشد. عادتهای بد تنها با عادتهای خود می تواند ترک شود. اما همواره احتمال لغزش وجود دارد. ولکن مهم آن است که فرد مجددا در مسیر درست تلاش کرده و خود را سرزنش نکند

 9. سلام چه مدت طول می‌کشه تا اون میانجی های ناقل عصبی (گیرنده های دوپامین) به حالت اولش برگرده ؟
  چون یه جا خوندم گفته بود ممکنه هیچوقت به حالت اول برنگرده

 10. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من مشخصا دو تا سوال دارم از محضرتون:
  اول اینکه من تا قبل از اینکه پورنوگرافی داشته باشم یعنی در حدود سن 20 سالگی اختلال نعوذ داشتم که بعدا فهمیدم جنبه روحی داره و بعدا از سن 23 سالگی تا به امروز که 42 سال دارم پورنوگرافی داشتم که در چند سال اول بسیار شدید بود. و همراه با فانتزی های غیر معمول زیادی بود. این مسعله یعنی پورنوگرافی چقدر بر اختلال نعوذ من که تا به امروز وجود داره تاثیر گذاشته؟
  و دوم اینکه اگر من به طور کامل پورنو گرافی را کنار بزارم چقدر در برطرف کردن اختلال نعوذ من موثر خواهد بود؟ و چقدر این زمان بهبودی کامل از لحظه ترک آن طول میکشه؟ فقط باز یاد آوری میکنم که بخش اعظم اختلال نعوذ من طبق گفته دکترهایی که به آنها مراجعه کردم جنبه روحی دارد. بسیار ممنونم

  1. ابتدا بایدپورن را ترک کنید و سپس باید به درمان افسردگی بپردازید برای درمان نعوظ. البته احتمال دارد تماشای پورن نیز دلیل آن افسردگی و اضطراب باشد. در اینصورت بهتر است همزمان افسردگی را نیز درمان کنید.

 11. سلام. من یک دختر هفده ساله هستم که از یازده سالگی خود ارضاعی میکردم و دوازده سالم بود دختر خالم که دوسال ازم بزرگ تر بود به من برای اولین بار فیلم پورن نشون داد و از چهارده سالگی اعتیاد شدید به فیلم پورن دارم و اکثرا فیلم پورن واژن لیسی زن توسط مرد را نگاه میکنم و جدیدا فیلم پورن لزبین میبینم ولی هیچ گرایش جنسی به همجنسم ندارم و به جنس مخالف گرایش دارم. من دختر باکره هستم ولی از پانزده سالگی دوست پسر داشتم و تا امروز دوتا دوس پسر داشتم و هردو دوست پسرم واژن منو میلیسیدند و منم اعتیاد شدید به دیدن فیلم های پورن مربوط به واژن لیسی دارم. الان خواهر بزرگم از روابط من خبردار شده و منو خیلی نصیحت میکنه. میترسم خانوادم از این موضوع خبردار بشن و ابروی من برود. نمیدونم باید چطوری این رابطه را ترک کنم. میدونم کارم اشتباست و میدونم آخر عاقبت نداره. من تا حالا رابطه جنسی دخولی نداشتم هرچند دوس پسرم خیلی مجبورم میکنه رابطه مقعدی باهاش داشته باشم ولی من راضی نشدم. من گاهی اوقات دو سه ساعت فقط خود ارضایی میکنم و این داستان وقت منو خیلی میگیره چون من سال دیگه کنکور تجربی دارم و باید بشینم درسمو بخونم. من واقعا میخوام این نوع رابطه و این سبک زندگی را ترک کنم. نمیدونم از کجا شروع کنم. از طرفی میترسم با دوس پسرم کات کنم نمیدونم اون قبول میکنه یا نه. اگه دو طرفه کات میکردیم خوب میشد‌. میترسم یک وقت واکنش بدی نشون بده چون خیلی به من وابسته هست. من باید چیکار کنم؟ فقط فیلم پورن نبینم یا باید به رابطه جنسی خودم با دوست پسرم پایان بدم؟ لطفا راهنمایی کنید منو.

  1. مهم تر از همه ترک پورنوگرافی است تا ذهن شما تحریک نشود. پس از مدتی از ترک توانتان برای قطع رابطه با دوست پسر (اگر او و رابطه را مناسب نمی بینید) را پیدا کرده و راحت تر می توانید رابطه را قطع کنید.

 12. سلام دکتر خسته نباشید
  دکتر در مورد شرطی شدن به خود ارضایی هم توضیح میدید
  اینکه شرطی شدن هم باعث کاهش میل جنسی میشه؟
  با ترک خودارضایی شرطی شدن از بین میره؟
  چون من درگیر عوارض پورنگرافی شدم و ۲ ماهه که ترک کردم
  ولی متوجه این شدم که اگر خودارضایی نداشته باشم نغوظ صبح گاهی دارم میلم بیشتره ولی اگه خودارضایی داشته باشم میلم کم میشع نغوظ صبحگاهی هم ندارم تا حدود ۲ هفته خودارضایی نکنم که دوباره نغوظ صبحگاهی داشته باشم و…

 13. سلام و عرض ادب خدمت دکتر سنایی عزیز

  سوالی که بنده داشتم اینه که،من نزدیک به یک سال و نیم هست متوجه این موضوع شدم و اختلال نعوظ داشتم و در طی این مدت پورن رو کنار گذاشتم، نشانه های بهبود هم زیاد مشاهده کردم. البته چند باری در حد نگاه کردن به عکس های خانم ها در اینستا تحریک شدم و بعدش خودارضایی کردم ولی الان مدت هاست همه چیز رو کنار گذاشتم و حتی دیر به دیر خودارضایی می کنم.بنده به تماشای فیلم های سینمایی خیلی علاقه دارم از قبل،و گاها تو یه سری فیلم ها صحنه های بوسیدن وجود داره،جوری نیست که تحریکم بکنه.ایا مشاهده این صحنه ها داخل فیلم مشکلی داره؟ انگار ذهنم کلا سمت پورن نمیره و از منظر عاطفی و احساسی به قضیه نگاه میکنه.واقعا هم هوس پورن دیدن ندارم.
  تو سایتهای خارجی خوندم هیچ صحنه ای نباید دید بعد از بهبودی،واس همین خواستم نظر شمارو بدونم

  ممنون از وقتی که میذارید.

 14. سن ۳۱ مجرد بدون رابطه جنسی
  سلام دکتر روز بخیر می خواستم بپرسم بعد از ۳ماه نشانه های بهبود چیا هستن؟
  بند نعوظ صبحگاهی دارم اونم هر روز ولی در طول روز فقط با مالش دست تحریک میشم و نعوظ دارم
  البته قبلاً اونم کامل نبود ولی با مصرف آفرودیت بهتر شد

  مسئله ای که من دارم اینه که من الان در چه وضعیتی هستم نرمال شدم یا نه؟
  آیا دلیل نگرانی من مجرد بودن نداشتن رابطه و اضطراب عملکرده؟
  من منتظر این موضوع هستم برای ازدواج طرف هم منتظر جواب من هستش نمی خوام اگر مشکل دائمی دارم کسی بدبخت کنم
  با تشکر

 15. آیا فردی که با تصویر برهنگی یا فیلم پورن تحریک جنسی و خودارضایی انجام داده دوباره مثل قبل شدنی هست به اونا تحریک بشه؟

   1. دو سوال: فرد از طریق تصویری برهنه از جنس مخالف طبیعتا تحریک میشه حالا چرا عمل خودارضایی تحریک شدنو کاهش داده و از بین می‌بره؟ آیا در صورتی که شخص با اون تصویر تحریک جنسی شد سپس استمناء کرده و دیگه جذابیت تحریک آمیزی از همون تصویر جنسی نخواهد داشت راهی هست بتونه دوباره به همون عکس تحریکی برای فرد به وجود بیاد یا خیر؟

    1. این خاصیت درباره همه غرایز درست است. غذا هر قدر لذیذ باشد پس از سیری احساس خوبی درباره آن نخواهید داشت. البته اثر کولیج را در سایت مطالعه کنید

 16. سن ۳۱
  سلام دکتر سوال که داشتم اینه که بعد 3ماه نشانه های بهبود چی هستش؟
  چرا من فقط با مالش میتونم نعوظ داشته باشم البته اینم قبلاً کامل نبود بعد یه مدت مصرف آفرودیت بهتر شده
  در کل نعوظ صبحگاهی دارم ولی در طول روز به سختی نعوظ دارم اونم با مالش
  الان بزرگ ترین مسئله من اینه نمی‌دونم در چه وضعی هستم عادی ام سازمان لازمه برای بهبود
  برای ازدواج منتظر این قضیه هستم نمی خوام اگر مشکل دائمی دارم کسی بدبخت کنم
  با تشکر

 17. سلام دکترجان خسته نباشی
  متاسفانه من ۶سال پورن دیدم که ۲ سال ان با شدت است و الآن اختلال نعوظ دارم 45 روز از ترک فیلم گذشته است و من میترسم هرگز خوب نشم و نتوانم بچه دار بشم یا رابطه جنسی برقرار کنم
  اگر امکانش باشه یه زمان حدودی بگین که من کی دوباره حالم خوب خواهد شد
  یا آیا خوب خواهم شد
  یا هرگز خوب نخواهم شد
  من حین سختترین حالت درسی هستم و افسردگی و عذاب وجدان باعث شده از چیزی که پورن باعث عقب افتادگی درسیم شده بود هم بیشتر افت کنم و اصلا نتونم درس بخونم
  شدید به اندام جنسیم حساس شده ام و مدام احساس نفرین به خودم دارم و از خودم بدم میاد از خدا یه فرصته دوباره میخوام که فقط یکبار حالمو خوب کنه هرگز سمت اینجور چیزا نمیرم
  حالم یهم میخوره از فانتزی هایی که درگیرش شدم
  حالم از خودم هم بهم میخوره احساس میکنم این کارم لکه ننگی با من هست و من دیگه هیچ گاه زندگی نرمال سابق رو نخواهم داشت

 18. سلام خسته نباشید
  من پسری ۱۸ ساله هستم . من یکماه پیش دیدن پ.و.ر.ن لذت بردم من اعتیاد به پورن نداشتم خیلی زیاد ندیدم مثلا ماهی ۱بار نگاه میکردم بعد ۲ ساعت بدنم استرس گرفت بعد ۲ روز بعد مغزم اثر گذاشته شده بعد چند روز بعد احساس گناه میکنم به خدا قسم خوردم . من احساس لذت نمیکنم بدنم به هم ریخته است و زندگی بهم ریخته است. فیلم پ.و.ر.ن نگاه کرده ام را فراموش کنم تا کی طول میکشد تا فراموش کنم

 19. سلام دکتر خسته نباشید
  پورنگرافی باعث شده بود میل جنسیم خیلی کم بشه
  ۳۵ روزه که خودارضایی و پورنوگرافی رو ترک کردم

  تا الان تغیری نکردم ولی سر روز ۳۰ ام یه خودارضایی بدون پورن داشتم که تا ۱ روز بعدش میل جنسیم زیاد شده بود و روز بعدش یعنی روز ۳۲ دوباره برگشتم به حالت اول مشکل چیه دکتر؟
  عادیه( روال درمانه ) یا بنده خیلی حساس شدم؟

 20. سلام وفت بخیر.
  پسرم ۱۷ ساله
  تا ۱۳ ۱۴ سالگی چیزی در مورد اینجور فیلم و عکس ها و پیامدش نداشتم ولی تو مدرسه توسط همکلاسی هام آشنا شدم گفتن برو تو اینترنت جست و جو کن خیلی چندین بار ترک کردم حتی یکی دوبار چند ماهی اصلا فکر یا نگاه نمیکردم والان حافظه ام ضعیف شده بعضی موارد رو زود فراموش میکنم مثلا میگن کاری رو انجام بده یادم میره و رشته تحصیلی ام ریاضی هست و موقع درس خوندن یا تدریس معلم سر درد میگیرم و حالم بد میشه اگه و با کوچکترین چیز اگه کنترل نکنم خودمو تحریک میشم و اینکه گفتم حافظ ام مشکل داره درس خوندن اذیتم میکنه میتونه ربطی به تماشای عکس فیلم پ..ن داره یا نه و اگه ربطی داره ترک کردنش باعث میشه عوارض از بین بره یا خیر
  (دیدن عکس و فیلم موقعی که کرونا پخش شد بیشتر شد و قبلا کرونا علاقه ام به درس زیاد بود والان علاقه زیادی ندارم)ممنون میشم راهنماییم کنید

 21. سلام دکتر وقت بخیر
  عرضم به حضور محترمتون من ۱۵ سالم هست
  از ۱۰ سالگی سما چیزای مذهبی و اینا رفتم و مطالعات و آشنایی به اهل بیت و قرآن و… و تقریبا از ۲ سال پیش سمت مسائل سیاسی رفتم و از این مسائل رابطه های جنسی و اینا کلا دور هستم این رو هم میدونم که دیدن این فیلم ها و خود ارضایی و رابطه نامشروع با نامحرم و همجنسگرایی و اینها اصلا اصلا چیزای خوبی نیست و روی سلامتی و تفکرات آدم تاثیر بدی میزاره
  کلا دنبال اینجور چیز ها نبودم
  ۲ هفته پیش با برادر گرامی یه بحثی میکردیم که صحبت از رابطه جنسی بعد از ازدواج و با همسر و اینها و اینکه من گفتم من واقعا این چیزا رو بلد نیستم و نمیدونم آیا این بعد از ازدواج خودش به صورت غریزه ای هست یا اینکه نه راه های دیگه ای هست
  گفت باید فیلم های پ.ورن ببینی تا یاد بگیری
  و اعتراف میکنم با اینکه میدونستم و با اینکه خیلی هم هواست بوو که این فیلم ها رو نبینم اما گول خوردم و رفتم دیدم حالا ۲ هفته ای هست هر روز می‌بینیم و اینکه واقعا صادقانه میگم نمیدونم منی که خیلی معتقد بودم چرا اعتیاد پیدا کردم ولی شروع کردم به ترک کردنش و همینطوری کمترش کردم تا اینکه داشتم توی اینستا میگشتم یه پیج عکاسی بود رفتم و عکس های خانم های فیلم با لباس زیر بود چند دقیقه ای نگاشون کردم و وقتی دیدم آل.ت تناس.لی بزرگ شد و منی هم خارج شد بعدش ولی چند وقت بعد که دوباره رفتم پیج های دیگه ای که شبیه همون پیج بود متوجه شدم که آل.ت تناس.لیم بزرگ نمیشه و اینکه خیلی دیگه به چیزای بدتری نگاه میکنم نصف قبلا بزرگ میشه و سفت سفت هم نیست (اینکه چیزای بدتری دیدم فقط میخواستم ببینم واقعا بزرگ نمیشه یا من اشتباه میکنم) و فقط منی خارج میشه
  و اینکه دیدم فیلم هم دیگه ترک کردم چون واقعا آدم معتقدی هستم حتی تو مدرسه هم بهم میگن بچه مثبت و از این چیزا
  خلاصه همین که ۲ هفته ای هست میدیدم ولی الان دیگه نمیبینم و اگه به عکس یا فیلم هم نگاه کنم آل.ت تناس.لیم بزرگ نمیشه یا کم بزرگ میشه و دیگه هیچ تحریکی نمیشم
  میخواستم ببینم مشکلم چیه و میشه درستش کرد یا نه
  اگه براتون مقدور هست زودتر جواب بدید
  البته ببخشید که متن خیلی زیاد شد
  یا علی

  1. تماشای پورن را ترک کنید تا اگر احیانا مشکلی پیش امده باشد از بین برود. پورنوگرافی مشکلات زیادی بوجود می اورد اگر ترک نکنید. ضمن انکه پورنوگرافی منبع درستی برای اطلاعات جنسی نیست زیرا اینها فیلم است و با جلوه های ویژه. زندگی واقعی اینگونه نیست. مانند فیلمهای اکشن که در دنیای واقعی اینگونه نیست و مثلا کسی 2 متر هوا نمی پرد یا 10 نفر را نمی زند

   1. بله متوجه هستم
    الان هم یه ۳ روزی میشه ترک کردم
    ولی خب مثلا قبلا وقتی ادرار داشتم و دستشویی نمی‌رفتم آل.ت بزرگ میشد یا وقتی شب روی شکم میخوابیدم آل.ت بزرگ میشد ولی الان دیگه بزرگ نمیشه
    میخوام ببینم آیا درست میشه؟
    و اینکه روش درمانش چیه؟

   2. بله
    و اینکه میگم ۲ هفته هم بیشتر نیست و الان هم ۲ روزی میشه ترک کردم ولی خب آل.تم بزرگ نمیشه موقع دستشویی داشتن و یا روی شکم خوابیدن و اینکه انگار از حد طبیعیش هم کوچیک تر و شل تر هست و انگار کنترل سابق رو روش ندارم
    چطوری میتونم به حالت قبل برگردم
    لطفا کمک کنید

   3. بله
    و اینکه میگم ۲ هفته هم بیشتر نیست و الان هم ۲ روزی میشه ترک کردم ولی خب آل.تم بزرگ نمیشه موقع دستشویی داشتن و یا روی شکم خوابیدن و اینکه انگار از حد طبیعیش هم کوچیک تر و شل تر هست و انگار کنترل سابق رو روش ندارم
    چطوری میتونم به حالت قبل برگردم
    لطفا کمک کنید
    درضمن این رو هم بگم بعد از اینها انگار رنگ و بوی مدفوعم هم تغییر کرده

    1. شما آمادگی وسواس فکری داشته اید و همه این موارد بخاطر حساس شدنتان است. نگران نباشید هیچ اتفاقی برای شما نخواهد افتاد. همه چیز طبیعی خواهد بود.

   4. دکتر اگه میشد واتساپی چیزی بگم بهتر بود
    ولی آل.تم انگار شل و بی حس هست و یه همچین حسی دارم و دیگه مثل قبل تحریک نمیشم و آل.تم بزرگ نمیشه مثلا وقتی میخوابیدم صبح بیدار میشدم اکثر مواقع آل.تم بزرگ بود یا حالا بقیه موارد..‌.
    ولی الان نه، انگار شل هست و بی حس
    و اینکه فکر میکنم بی ارتباط نیست
    چون اون موقعی که فیلم میدیدم یا عکس میدیدم و تحریک میشدم و آل.تم بزرگ میشد احساس می‌کردم منی داره خارج میشه، برای همین میرفتم سرویس بهداشتی
    یه سری که رفتم سرویس انگار اون منی کامل خارج نشده بود آل.تم رو میگرفتم و زیر رو محکم میکشیدم که خارج بشه
    اگر حالا تو بخش پرینه و پروستات و اینا هم هستید بگم که تا همین ۲ روز پیش نمیدونستم پرینه و پروستات چیه برای همین وقتی داخل سرویس منی خارج نمیشد کامل وقتی که توی حالت نشسته بودم محکم بخش پرینه رو فشار میدادم و انگار اون مایع با فشار دادن پرینه خارج میشد از آل.تم و اینکه موقعی که آل.تم بزرگ بود انگار بخش پرینه هم بزرگ میشد که این طبیعیه و اینکه قبلا وقتی تحریک میشدم اون بخش پرینه سوزش احساس می‌کردم ولی تازگی ها احساس نمیکردم
    این بخش پرینه رو چند بار اقدام به فشار دادنش کردم موقعی که سرویس بهداشتی میرفتم و اینکه برام سوال پیش اومد اینجا چیه و بخش پرینه رو چند بار دستکاری کردیم و یه چیزی میومد دستم و اونو فشار میدادم ببینم چیه و به داخل فشار میدادم یا بین دوتا انگشتم فشار میدادم و الان فهمیدم اون چی بوده و درحالی که باید خیلی ازش حفاظت بشه من دستکاری می‌کردم و فشارش میدادم و فکر می‌کنم بی حسی و شلی و بزرگ نشدن آل.تم به خاطر همونه طبق مطالعاتی که داشتم
    لطفا میشه کمکم کنید ببینم چیکار باید بکنم؟
    چون واقعا داره اذیتم میکنه ه

 22. داشتم مطلبتان را مطالعه میکردم تا آنجا که رسیدم به این جمله:
  “آغاز به‌کار سایت‌های پورنوگرافی از نوع یوتیوب ”
  دیگر ادامه ندام و مطلب را نخواندم
  یوتیوب یک سایپ پورنوگرافی نیست و انتشار مطالب پورنوگرافیک در آن بشدت ممنون است
  توجه داشته باشیم که خواننده به دقت مطلب را میخواند پس باید به دقت نگارش کرد و اشتباهات این چنینی سبب از دست دادن مخاطب می گردد.
  اگر شما یوتیوب را یک سایت پورنوگرافیک میدانید پس اعتباری به باقی متن نیست
  اگر یوتیوب پورنوگرافیک است پس پورن هاب از نظر شما چیست؟

  1. سایتهای از نوع یوتیوب به سایتهایی گفته می شود که فیلم در آن قرار داده می شود. اصطلاحی انگلیسی است برای اینگونه سایتها. در برخی فیلمهای سیاسی. اجتماعی و…و در برخی فیلمهای پورن قرار می گیرد
   ممنون از شما که مقالات را با دقت می خوانید

 23. ای کاش در علم جهت گیری و منفعت های شخصی دانشمندان وارد نمی کردند….
  اگر در باره موسسه کینزی تحقیق کنید متوجه می شوید که چه جنایاتی برای فروش بیشتر پورن و جا افتادن ان در جامعه انجام داد تا نتایج دلخواه خود را منتشر کند…. و متاسفانه بسیاری هم نسبت به ان الگو قرار دادند و ان ها را پذیرفتند ….
  پیشنهاد می کنم مستند پورنوگرافی “مغز، قلب، جهان” را از اپارات مشاهده کنید تا حقیقت درباره پورن را متوجه شوید.

  1. اولین بار در سال 2007 محققین در موسسه کینزی بودند که به رابطه پورنوگرافی و اختلال نعوظ و نیز کاهش میل جنسی اشاره کردند. آنها پس از مصاحبه با افرادی که در بارها و مکانهایی کار می کردند که همواره فیلم پورنوگرافیک پخش می شد دریافتند که بیش از نیمی از آنها به مشکل نعوظ دچار هستند. در طی تحقیق وقتی آنها به تماشای فیلم پورنوگرافی کلاسیک می نشستند هیچگونه نعوظی در آنها بوقوع نمی پیوست. آنها بیان داشتند تنها پس از مشاهده فیلمهای پورنوگرافیک غیر معمول و یا خشن تحریک می شوند و به نعوظ می رسند. جالب آنکه ۲۵درصد آنها در هنگام تماشای پورنوگرافی هایی که خودشان انتخاب کرده بودند نیز نعوظ پیدا نکردند.
   منبع: پورنوگرافی لذت ممنوعه

 24. سلام دکتر
  ببخشد رمان های مثبت هیحده هم پورن محسوب میشن (منظورم رمان های اروتیک هستش)

   1. سلام من پسرم تقریبا ۱۶ سالمه قبلا نگاه پورن میکردم و از یروز میشه دیگه نگاه نکردم ترک کردم هر دو روز توی خواب دو بار جنب میشم بعضی وقتا یک روز یا سه ، چهار روز جنب میشم یکم زیاد لاغرم مشکل از جنب شدن لاغریم؟ هر چند روز یک بار جنب باعث لاغری نمیشه؟ درمان یا دکتری هست برای این مشکل؟

    1. جنب شدن بخاطر آن است که پورن می دیدید و الان ترک کرده اید. مدتی زمان می برد تا دیگر زیاد جنب نشوید. البه میزان کم برای سن شما طبیعی است.
     نگران نباشید خطری برای لاغری و …ندارد

 25. سلام دکتر وقتتون بخیر من 17 سالمه قصد ترک خود ارضایی رو دارم اما متاسفانه تو جامعه امروزی موضوعات جنسی و فساد خیلی ترویج داده شده و تو مدرسه نیز همکلاسی هام براحتی جلوی بقیه پورن پخش کرده و یا تو خیابون هم گاها برخی دخترا حرفای زشتی به من میندازن خلاصه همه اینا باعث تحریک جنسی میشه و ناچارا خود ارضایی میکنم چیکار کنم چجوری جلوی تحریک شدنم رو بگیرم ؟
  ممنون

  1. تا جای ممکن سعی کنید خود را در معرض تحریک قرار ندهید. اما خود را سرزنش نیز نکنید زیرا همانطور که گفتید در محیط پر تحریکی زندگی می کنیم. مهم تلاش کردن شما است و نه غلط نداشتن

 26. سلام جناب دکتر
  من 24 سالمه و از سن 12 سالگی با پورن و خود ارضایی آشنا شدم خیلی زیاد این کارو انجام میدادم الان ب مشکلات نعوظ و زود انزالی رو برو شدم چیکار کنم ب حالت اولی بر گردم و خوب بشم

   1. سلام پسر هستم برای مشکل جنب شدن در خواب برای درمان چیکار کنم و به دکتری هست برای درمان کامل ؟

 27. سلام من دختری ۱۷ ساله هستم واز سن کم نگاه کردن به فیلم های پورن و خودارضایی رو شروع کردم و تجربه رابطه جنسی داشتم چهار ماه است که خود ارضایی نمی کنم ولی به دیدن عکس های پورن جذب می شم‌ ونمی توانم جلوی خود رابگیریم نگاه کردن به پورن را ترک می کنم ولی مدت زیادی طول نمی کشد در خواب جنب می شوم واز این موضوع خسته شده ام چطور پرن را کنار بگزارم و دیگر در خواب جنب نشوم

   1. سلام من پسر هستم تقریباً۱۷ سالمه از سن پایین تر نگاه‌ به پورن‌ میکردم الان کم تر کم نگاه میکنم و شب در خواب جنب میشم چه کاری کنم درخواب جنب نشم‌

    1. سلام من گفتم پسرهستم تقریباً۱۷ سالمه
     جنب شدن در خواب باعث لاغری شدید
     شده میخام جنب شدن در خواب برای همیشه تموم بشه دکتر دراین مرود هست توی شیراز یا جا ها دیگه ؟
     آقا دکتر شمارم/ 0939344—- اگه هست توی وات‌ ساپ راحتر بهم بگی‌.ممنونم

 28. سلام من دختری ۱۷ ساله هستم واز سن کم خود ارضایی ونگاه کردن به فیلم های پورن رو شروع کردم الان چهار ماه که خود ارضایی نمی کنم ولی مدت کمی که به عکس های پورن نگاه میکنم می خوام ترک کنم ولی مدت زیادی ادامه پیدا نمی کنه بیشتر مواقع در خواب جنب میشم واین خیلی باسم ناراحت کنندست چیکار کنم که برای همیشه پورن رو کنار بزارم

 29. سلام آقای دکتر
  من 19سالمه از 15سالگی به استمناء کردن و پورن دیدن وابسته شدم من حالا بعضی مواقع در روز 4ویا بیشتر استمناء میکنم همیشه میخواستم ترکش کنم ولی نمی تونستم پورن هم که همیشه می‌بینم لطفاً بگویید که من چکار کنم

 30. سلام دکتر خسته نباشید یک نفر که در حال ترک پورنگرافی هست واصلا دیگه نبینه
  اگه خودارضایی (بدون پورنگرافی ) انجام بده فرایند ترک پورنوگرافی به هم میخوره؟ و مشکلاتی که پورنگرافی به وجود آورده از بین نمیره؟

  منظورم از خودارضایی هر ۱۰ یا ۱۵ روز یه باره که به مرور ترک بشه

  یا هر دو باید به هم یکدفعه قطع بشن؟

   1. سلام اقای دکتر خسته نباشین من ۱۸ سالمه و از ۱۰ سالگی شروع ب خودارضایی و دیدن پورن کردم تا ب الان و الان زمانی ک با پارتنرم میخاهم رابطه برقرار کتم ب مشکل میخورم و ب خوبی راس نمیشود ولی حالت عادی در منزل یا وقتی پورن میبینم ب خوبی راس میشود مشکل من چیه راه درمان چیست خیلی عذاب اورده واقعا ادم خجالت میکشه با این مشکل

    1. مشکل تماشای پورن است. کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه را بخوانید تا دلیل این مشکل را درک کنید و راه درمان انرا متوجه شوید.
     پورن را سریعتر کنار بگذارید

 31. با عرض سلام آقای دکتر. متاسفانه بنده یه مشکلی که دارم اینه اول از همه در جریان باشید که خودارضایی و صحنه های پورن رو ترک کردم بعد ادامه این که من وقتی کوچیک ترین تحریکی برام به وجود میاد یا چهره یکی دو نفر دختر جذاب رو نگاه می کنم خیلی زود چهره اونا برام خشک و خام و عادی میشه همچنین خیلی سریع انرژی ها از بدنم کسر میشه و لاغر میشم! باید چی کار کنم که دیگه از ننگ همه مشکلات جنسی (که به خاطر صحنه های پورن و سکسی + خودارضایی) به وجود آمده درمان و خلاص بشم؟ چی کار کنم از نظر روحی و روانی همچنین از نظر جسمی و جنسی به حالت کاملا طبیعی و درمان شده تبدیل بشم!؟ دیگه خسته شدم از این همه معایب عجیب و سرکوب کننده! دیگه خسته شدم از این همه انحراف و اختلال!

   1. عرض بنده به خدمت شما این که من از ۱۳ سالگی شروع به انجام خودارضایی کرده بودم و با توجه به این که خودارضایی عامل ناقص و مهلکی محسوب میشه اول از نظر معنوی و بعد در زمینه انگیزشی و اعتماد به نفس منو ضعیف کرد تا رسید به ایجاد شهوترانی و عامل انحرافگونه جنسی (تماشای صحنه های پورن و سکسی) که از اون جا به بعد خودارضایی های من همزمان با تماشای پورن بود که از اون موقع به بعد ریشه وحشتناک انحرافات و اختلالات (هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی) در من به وجود آمد که منو با آزار های شدیدی مواجه می کرد و بد تر از همه نگرشم به حالت غیر طبیعی و بیمارگونه تغییر کرد همچنین عوارضی برام به وجود آمد که احساس می کردم که قابل جبران نیستند! از ۱۴ سالگی به بعد خودارضایی هام به شدت کم شد ولی هنوز به پورنوگرافی اعتیاد داشتم و الان با توجه به این که ۱۵ سالمه چندین ماهه که خودارضایی رو قطعا ترک کردم و صحنه های پورن و سکسی هم نگاه نمی کنم.

 32. سلام آقای دکتر
  من تازه ازدواج کردم.اخیرا متوجه شدم همسرم میره دستشویی و گوشیشم میبره و اونجا فیلم پورن نگاه میکنه.یبار بهش گفتم اینا چین
  گفت بهم تهمت میزنی و داد وبیداد کرد
  با منم رابطش خوبه
  ولی از اینده میترسم.کمکم کنید این مسئله حل بشه خیلی نگرانم

   1. منظورم اینکه حین ترک خودارضایی و پورنگرافی جنب شدن در خواب مشکلی به وجود نمیاره ؟

    یعنی مارو برگردونه به پله اول؟

 33. سلام دکتر.
  بنده کنکوری هستم.دو بار پورن و خودارضایی رو ترک کردم ولی بازم متاسفانه ب دلایلی به اونا رو اوردم.
  مفید اگر حساب کنیم ۳.۵ سال هر ۴ روز یک بار پورن میدیدم و استمنا میکردم.
  دغدغه و درسام زیاد شده و الان اصلا دیگه وقت نمیکنم به مسائل جنسی فکر کنم و هر روز ورزش میکنم.و تغذیه خوبی رو هم در پیش گرفتم و عبادت!….با این اوضاع مغزم تو ۳ ماه میتونه به حالت عادی برگرده؟هوش درسیم هم خیلی خوبه و از نظر خودم ادم باهوشی هستم ولی میخواستم بدونم سریع ترین شکل ممکن میخام درمان کامل بشم روش دیگه ای رو دارید پیشنهاد بدید؟

 34. دکتر حین ترک کردن این موضوع فکر کردن به صحنه ها تحریک کننده (بدون خودارضایی) هم نباید انجام بشه؟

  یا فکر و تجسم کردن مشکل نداره؟

   1. سلام آقای دکتر من ۱۵ سالمه و از ۱۲ سالم بود و داشتم با یکی از همکلاسی هام حرف میزدم بعد نمیدونم چیشد بحث پورن رو وسط کشید به من گفت تو گوگل سرچ کنم سکس منم حرفش رو گوش دادم و اون موقع اراده قویی نداشتم و تا الان بعضی موقع ها زیاد بعضی موقع ها کم نگاه میکردم اما هر چی دارم سعی میکنم به سمتش نرم نمیتونم لطفا یه کاری بهم بگید انجام بدم واسه همیشه از مغزم پاک بشه

    1. بهتره برای مدتی چیزهایی را که شما را به پورن وصل می کند کنار بگذارید. مثلا گوشی- یا فیلتر شکن نداشته باشید. کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه را از سایت تهیه کرده و با راهکارهای ترک اشنا شوید

 35. سلام آقای دکتر این ادامه سوالم بود.
  مثلا یک نفر فیلم مستهجن می بینه…….در این حالت ترشح دوپامین خیلی زیاده و همین موضوع باعث میشه فرد نسبت ب بقیه لذت ها بی تفاوت بشه مثلا یک نفر بود می‌گفت من دوست ندارم برم بیرون وپارک.سینما و ن هیچی فقط میخوام سیگار بکشم همین.الان این آدم پاداش کاذب از سیگار میگیره.
  چه لذتی حلالی برای این آدم هست که دوپامین از نوع حلالش و ب همون میزان کارها ی غلط ترشح بشه

  یا هم که دوپامین فقط برای کارهای……..بیش از حد ترشح میشه.*فقط برای مجردها نه متاهل.*
  میدونم انسان ذاتا لذت و غفلت رو داره انسان کارهایی رو میکنه که براش لذت داره.

  1. انسان به هر میزان که ذهن خود با تحریک کردن وادار به ترشح دوپامین کند بسرعت مغز برایش عادی می شود. یعنی کسی که مغزش دوپامین بیشتری ترشح می کند معنایش ان نیست که لذت بیشتری ببرد برعکس چون گیرنده های مغز بسته می شود پس از گذشت زمان لذت کمتری می برد. نتیجتا کسی که بیشتر دنبال لذت است کمتر لذت می برد و کسی که کمتر دنبال تحریک مغز خود است لذت را بیشتر درک می کند

 36. سلام آقای دکتر
  بنده چند سوال دارم.
  اول اینکه لذت حلالی وجود داره که میزان ترشح دوپامین برابر با همون میزان دوپامینی که موقع کار های بوق….انجام میدیم باشه.

 37. سلام دکتر خسته نباشید
  پسری ۱۸ ساله هستم
  اولش بگم که مطالب سایت شما خیلی آدم رو نسبت به این موضوع روشن میکنه

  دکتر با پونگرافی خود ارضایی داشتم که موجب به اختلال نغوظ کوچیک و میل جنسیم کم شده دکتر هم رفتم آزمایش هورمون و غیره گفتن هیچ مشکی نداری

  الان با دیدن هیچ دختری تحریک نمیشم انگار
  همه صحنه ها رو دیدم و باید یه صحنه عجیب جدید ببینم تا تحریک بشم یا وقتی به رابطه جنسی فک میکنم اصلا تحریک نمیشم که این خیلی خیلی داره اذیتم میکنه

  ۱ )توی پرسش و پاسخ ها و طبق گفته شما فهمیدم که با ترک این موضوع به مرور خوب میشه درسته؟

  اما دوستی گفته بودن که ترک کردن و مشکلاتشون حل شده بود اما با دیدن ۴ یا ۵ تا عکس دوباره عوارضشون برگشتن

  میخوام بگم که اینطور اصلا خوب نیست که آدم ترک کنه بعد با دیدن یک عکس دوباره برگرده به حالت اول

  ۲ )بالاخره این امکان هست که ناخواسته آدم یه عکسی ببینه
  چیکار کنیم این موضوع پیش نیاد؟

  1. اینگونه نیست که با دیدن عکس برگردد. اما مسلما ذهن فردی که قبلا اعتیاد داشته زودتر شرطی می شود. مانند معتادی که ترک کرده. مسلما او احتمال بیشتری دارد دوباره گیر مواد بیفتد تا شخصی که اصلا سابقه ندارد

   1. دکتر با این موارد که گفتم مشکل میل جنسیم که کم شده و نغوظ من هم با ترک حل میشع؟

    اینم بگم که من از اولش پورن ندیدم و اوایل فقط با تصورات ذهنی بود که اون عطشی که میگن با خود ارضایی به وجود میاد در من به وجود اومده بود و بعد به پورن رو آوردم که این عوارض میل جنسی و نغوظ برام پیش اومد

 38. با سلام اقای دکتر من الان سه ماه شده که پورن نمی بینم ولی خود تحریکی دارم میل زناشویی من چند برابر شده آيا اینها طبیعی است؟ و آيا منی که پنجاه سالمه میل زیاد جنسی باید توسط پزشک کم بشه یا خیر؟ با تشکر

 39. با سلام و عرض ادب

  از مطالب بجا و موثرتون تشکر میکنم.
  سوال بنده این هست که،
  این مطالبی که فرمودین و رفرنس ها،از منظر علم روانشناسی تایید شده است؟

  چون من مطالبی در این مورد میخوندم که گفته بود،گری ویلسون که سایت مغز شما در پورن رو راه اندازی کرده با دیده اغماض به این قضیه نگا کرده و این اصن اعتیاد محسوب نمیشه. و یا گفته بود که خیلی سطحی به کارکرد مدار پاداش و دوپامین نگاه میکنن.
  نظرتون در این مورد چیه؟ آیا این مطالب و راهکارهایی که کی فرمایید معتبر هستن؟ آیا مراجعانی داشتید که مشکلات جنسیشون با دوری از پورن درمان شده باشه؟

  با تشکر از شما

   1. اقای دکتر من کتاب شما رو کامل مطالعه کردم و در سایتهای خارجی زیادی مطالل مربوط به این موضوع رو خوندم.
    یه تفاوتی بین توصیه شما و اون سایتها هست،اونا میگن حتی از ارگاسم هم تو دوره پرهیز،جلوگیری کنید. یعنی ارگاسم در یه رابطه واقعی با پارتنر.
    نظر شما در این مورد چیه؟
    ۱.آیا به ارگاسم رسیدن حتی با شریک واقعی مسیرهای نورونی مشاهده پورن رو فعال نمیکنه؟ منظورم اینه که چون معمولا دیدن پورن و خودارضایی با به ارگاسم رسیدن همراه میشه،ایا ارگاسم به خودارضایی و پورن سیم پیچی نشده در مغز؟
    ۲.جایی در کتابتون گفتین ترمیم گیرنده های دوپامین 1۸ ماه طول میکشه،ایا بهتر نیست تو این مدت کلا از هرگونه ارگاسم جلوگیری کنیم؟ مشکل بنده اختلال نعوظ هست.

 40. سلام آقای دکتر از اینکه به نظرات با دلسوزی و محترمانه پاسخ میدید واقعا متشکرم واز اینکه دیدم این تنها مشکل من نیست هم خوشحال و هم ناراحتم من ازدواج کردم و فرزند دارم وپورن رو برای تحریک شدن خودم و شروع رابطه جنسی بعد از ارضا شدن سراغ همسرم میرم که از احساس گناه هست دلم نمیخواد به خاطر خودارضایی غسل انجام بدم ولی از همه لحاظ همسرم رو مقایسه میکنم و تمایلات خیلی نامعمول دارم که برای یک خانم بده از اندام همسرم راضی نیستم خیلی عذاب وجدان ندارم چون همسرم قبلا بهم خیانت کرده ولی با خودم نمیتونم کنار بیام نه جرات خیانت کردن و تجربه فانتزی ام برای یکبار رو دارم نه از همسرم لذت میبرم چون ارضای جنسی در زمان رابطه رو ندارم هر چند سعیم رو کردم در طول ۱۰ سال که از ازدواجمون گذشته ولی موفق نشدم ولی خود ارضایی لذت لازم رو برام داره تا کی میتونم به این شرایط ادامه بدم آیا شما استفاده از هیپنوتیزم رو برای ترک خودارضایی توصیه میکنید ؟ در اصل چون شوهرم دوست داره من شروع کننده رابطه باشم و من انرژی لازم رو ندارم از پورن استفاده میکنم تا تحریک بشم خواهش کمکم کنید همسرم مرد متعصبی هست اگه بدونه باهام زندگی نمیکنه ……..

 41. من هر روز نگاه می کنم و ۳ بار خود ارضایی می کنم، اگه نکنم عصبی میشم و می خوام همه رو بزنم یا بشکونم، حتی وقتی زن های پیر رو هم نگاه می کنم مشکل دارم، پورن باعث شده که آرامش به زندگیم برگرده و به زن و دختر مردم تعرض نکنم.

  1. تو مشکل داری برو پیش دکتر تا کامل از دست رفتی به خودت رحم کن روزی ۳ بار بعد راضی هم هستی؟ عجیبه

 42. سلام دکترمن۲۰سالمه از۱۵ سالگی فیلم پورن نگاه میکردم وخودارضایی میکردم الان ۳ ساله که شدت گرفته توهفته سه یا چهار بار فیلم نگاه میکنم وخودارضا یی میکنم ومشکل زودانزالی دارم
  راهی برای ترک این کار دارم ؟یه راهنمایی میکنید الان بزرگترین مشکل من شده

 43. درود
  فعالیت های شما در اینترنت قابل تحسین و تشکر است.
  اما
  اینکه پورنوگرافی عوارضی دارد یا ندارد خب قابل تحقیق و بحث است. اما به نظرم شما یا بسیاری این نکته را در نظر نگرفته اید این عوارض و یا فواید در خلا شکل نمی گیرد.
  و همچنین قرار نیست همه به شکل سنتی سکس یا لذت جنسی داشته باشند.
  به نظر می آید که شما از نگاه سنتی به سکس نگاه می کنید
  پورن در دنیای فعلی، وجود خارجی دارد انسان های زیادی توان ازدواج ندارند و یا سن ازدواج قشر فقیر بالا رفته که پورن حداقل یک لذت نیمه جنسی را می دهد.
  همچنین پورن می تواند برخی از انحرافات جنسی را کنترل کند مثلا فردی با تماشای یک سکس کودک آن را جبران می کند و در خارج آن را کنترل می کند و …

  منظور اینکه مانند معلم های مدارس ج ا به این مقوله نگاه نکنید و واقع بین تر و منصفانه تر ارائه کنید. معلم هایی که با ترساندن بچه ها از شرت تنگ، استمنا و … باعث تشدید استمنا و حتی اثرات افسردگی و … به دنبال آن می شدند و شما با این مقاله ترس آور از پورن، و کتابتان در حال تشدید مشکلات ناشی از تماشای پورن که یک مقوله عادی است در دنیای مدرن.
  آیا خود شما هر از گاهی پورن نگاه نمی کردید یا الان نمی کنید ؟!

  1. پورن اعتیادی هست که فقط در دوران مجردی نیست بعد از ازدواج با قوت بیشتری ادامه پیدا میکنه وزندگی رو به هم میزنه باعث خیانت و سردی جنسی میشه چیزایی که بعدمتاهل شدن افتضاحه

  2. خودتون هم می تونید تماشای پورن یه چیز عادی نیست رابطه جنسی حتی خارج از ازدواج چون واقعی هست قابل قبول تر از پورن دیدن و خود ارضایی و در آخر عدم تمایل به رابطه ی واقعی هست

 44. سلام اقای دکتر ایا کسی که به باشگاه بدنسازی میرود و فیلم پورن میبیند ولی خودارضایی نمیکند مشکلی پیش میاد و عضله سوزی صورت میگیرد؟ لطفا لطفا جواب بدین

   1. سلام آقای دکتر من فیلم پورن تماشا میکنم ولی هر دو سه ماه
    هیچ مشکلی هم ندارم تو رابطم
    فقط نمی‌دونم چرا بعد رابطه اینقدر بدنم افت می‌کنه و ضعف میره

 45. سلام آقای دکتر
  من تقریبا 21 سالگی با پورن آشنا شدم ولی به خاطر احساس گناهی که داشتم، بیشتر اوقات معمولا بدون خودارضایی بود و شدتش هم خیلی کم بود شاید دو سه ماه یک بار نگاه میکردم ولی در حد 3،4 ساعت. از 26 سالگی به مدت 1 سال و نیم پورن رو کلا کنار گذاشتم چون مشکلات زودانزالی و اختلال نعوظ رو پیدا کرده بودم. بعد از اون یه مقدار شرایطم بهتر شده بود ولی متاسفانه به خاطر استرس و فشار کاری زیاد، دوباره از 28 سالگی تا الان که 30 سالمه دوباره پورن رو شروع کردم و اینبار شدتش بیشتره یعنی ماهی دو یا سه بار میبینم و چون بدون خودارضایی این کار و میکردم، الان مشکل زودانزالی شدید دارم در حد دیدن فیلم. البته شاید اختلال نعوظ هم تا حدی داشته باشم. آیا امکان رفع این مشکلات در این سن وجود داره؟ میدونم که اگه بخوام میتونم ترکش کنم ولی نگرانی که دارم اینه که این مشکلات حل نشن و در روابط جنسی به مشکل بخورم چون در روابط قبلی هم مشکل زودانزالی رو داشتم. البته روابط متعدد جنسی نداشتم و تجربه زیادی هم ندارم.
  به نظرتون چقدر زمان بذارم برای ترک پورن که بتونم تاثیرش رو ببینم؟ آیا در این مدت رابطه جنسی هم نداشته باشم؟ راه دارویی که هم برای زودانزالی و هم اختلال نعوظ موثر باشه وجود داره؟

 46. سلام آقای دکتر من مدتها خودارضایی و تماشای پورن میکردم که الان حدودا ۲ ساله که این عادات رو کنار گذاشتم اما مشکلی که دارم اینه که وقتی با افراد مختلف از هر جنسیتی ارتباط برقرار کنم و صحبت کنم افکار جنسی به شدت به سمتم میاد که باعث میشه ناخودآگاه به اندامشون نگاه کنم و فرم اندامشون رو تصور کنم که این موضوع خیلی برام سخته و آشفتم میکنه که خودم شوکه و شرمزده میشم از این رفتارم . تشخیص شما چیه و درمانش چیست ؟ با تشکر

 47. سلام آقای دکتر . بنده چندین سال خود ارضایی و تماشای پورن میکردم که الان حدود ۲ سال هست کاملا این عادات رو کنار گذاشتم اما مشکلی که دارم اینه که به محض صحبت با افراد فورا افکار جنسی به سرم میرنه و باعث میشه ناخودآگاه به اندامشون نگاه کنم و فرم اندامشون رو تصور کنم . دوست دارم که این افکار به سمت من نیان و یه آدم عادی و راحت در روابط با افراد باشم . این موضوع خیلی آشفتم میکنه و سخته برام . تشخیص شما چیه و درمانش چیست ؟

  1. شما حساس شده اید به افکار خود. هر زمان این افکار امد بی توجه باشید به انها.
   سعی نکنید از ذهنتان خارج کنید زیرا قوی تر بر می گردد. فقط به خود بگویید وسواسی شدم. این افکار نشانه بد بودن من نیست.

   1. جناب دکتر آیا مطالعه کتاب خودیاری درمان وسواس میتونه برای این مشکلم مفید باشه ؟

    1. از شما میخواهم بفرمایید چه کاری برای بهبود وضعیتم انجام بدهم

 48. سلام و درود بر شما آقای دکتر. بنده مدت هاست که خودارضایی رو قطعا ترک کردم و همچنین عکس یا فیلم پورن نمی بینم. بسیاری از عوارضی که وارد شده از این طریقه ها خوشبختانه کاملا درمان شده ولی احساس می کنم هنوز عوارض پنهانی (با علائم منفی) در من وجود داره که واقعا منو نگران کرده. من اصلا دکتر هلاکویی رو قبول ندارم و اونو منحرف می دونم ولی کنجکاو بودم یکی از صوت هاشو راجع به این موارد در زمینه بهبودی و درمان گوش کنم که گفته بود پورنوگرافی همزمان خودارضایی باعث میشه حس، کنجکاوی، عواطف جنسی و احساسی در ذهن حالا نمی دونم فک کنم درگیر یا این که پدیدار میشه بعد نقص جبران ناپذیری که ایجاد میشه فرد در زندگی و دنیای واقعی خود با شریک جنسی اون احساس و عواطف و… واقعی یا به اصطلاح حقیقی و طبیعی رو نداره چون در تخیل اونا مجسم و در دنیای واقعی محروم شدند بنابرین چنین فردی نگرشش نسبت به جنس مخالف ابزار جنسی و خودارضایی میشه و و و خلاصه عارضه ای هس که رفع نمیشه چون مثل قطع شدن یکی از اعضاء بدن می مونه. آیا واقعا این تصور درسته!؟ آیا حقیقتا دیگه من امید و عزت جنسی برام نیست!؟ فک کنم دیگه لیاقت و ارزشی برای جنس مخالف ندارم .

  1. خیر درست نیست.
   البته اگر از دوران نوجوانی پورنوگرافی دیده اید اثرات ان سنگین تر است و نیاز به تراپی نیز داریدتا نگرش شما اصلاح شود.ضمن اینکه تعهد و تقید بیشتری را میطلبد برای درمان. اما مسلما قابل جبران است.

 49. سلام
  من فیلم های سینمایی خارجی زیاد میبینم و به اون بخش هایی که صحنه های جنسی داره خیلی علاقه دارم و یه جورایی بخاطر این مدل بخش ها فیلم رو میبینم.
  این یعنی من انحراف جنسی دارم یا مشکل خاصی در این رفتارم هست؟تا چه حد میتونه مضر باشه؟

 50. سلام جناب دکتر سنایی وقتتون بخیر
  خیلی ممنون میشم پاسخ من و بدید.
  دوست پسر من از سن ۱۵ سالگی با تماشای پورن خود ارضایی میکرده تا الان که ۲۱ سالشه و ترک کرده … ولی به گفته خودش در حد ماهی یک بار رو میبینه و اون هم به خاطر اینه که در حالت عادی وقتی خود ارضایی میکنه همراه با تجسمه( تجسم با پارتنر خودش فقط ) و وقتی دیگع این تجسم ها تکراری میشه سراغ پورن میره.. میخوام بدونم ایا ماهی یک بار دیدن هم مشکل داره ؟ از نظر خودش برای پسر ها تجسم در خود ارضایی ( نه حین رابطه جنسی ) طبیعیه . ایا این تجسمات در همه پسران در‌ خود ارضایی وجود داره و طبیعیه؟ اختلالات دیگه ای نداره ، به گفته خودش اعتباذ هم نداره ، از رابطه با من هم لذت میبره …

  1. باید دید بدلیل اینکه از نوجوانی پورن می دیده است چه اثراتی در نگرش او گذاشته است. بعید می دانم خود را دچار مشکل نکرده باشد. کمی بیشتر برای رابطه جدی با او فکر کنید

   1. ایا تجسم ها در خود ارضایی هم طبیعی است و در همه پسران همین طوره جناب دکتر ؟

 51. با سلام و آرزوی سلامتی برای دکتر سنایی اقای دکتر الان بیست و هفت روزه من سراغ فیلمهای پورن نرفته ام اما در این چند روز اخير نمی‌دانم از روی کنجکاوی است یا جایگزین کردن فیلمهای پورن؛ که مغزم مرا وادار به مطالعه مطالب مربوط به روابط جنسی و هر چیز مربوط به آن در اینترنت می کند خواستم نظر شما را بدانم و من چه کار بایستی انجام دهم؟ ضمنا آيا پورن شامل فیلمهای پورن می شود یا هر مطلب جنسی و یا هر عکس زن نیمه عریان هم شامل پورنوگرافی می شود؟ ببخشيد اقای دکتر چرا من در پنجاه سالگی در عین لذت بردن از رابطه زناشویی مدام به فکر نشان دادن قدرت جنسیم به همسرم می باشم؟ با تشکر

 52. با سلام و آرزوی سلامتی برای شما اقای دکتر من بیست و سه روزه به سراغ پورن نرفته ام اما بعد از این مدت تمایل همسرم و رفتارهایش مرا از لحاط جنسی تحریک کرده. ارزیابی شما از این مدت که سراغ پورن نرفتم چیست آيا برای من که 50سال دارم و از لحاظ جنسی فعال‌ هستم راهی جهت کم کردن میل جنسی وجود دارد یا خیر؟ و آيا مرور صحنه های پورن در ذهن همانند تماشای پورن است یا خیر؟ با تشکر فراوان