اعتیاد به پورنوگرافی

عوارض پورنوگرافی بر مشکلات جنسی، مغز، فیزیولوژی و روابط انسانی

مقدمه

پیشتر کمتر کسی به عوارض پورنوگرافی فکر می‌کرد و بین پورنوگرافی و مشکلات جنسی رابطه‌ای را تصور می‌نمود.

تصور عموم آن بود که رابطه پورنوگرافی و مشکلات جنسی رابطه‌ای منفی است. به‌عبارت دیگر، تصور آن بود که تماشای پورنوگرافی باعث کاهش و از بین رفتن مشکلات جنسی می‌شود. حتی جالب‌تر آن بود که گاهاً در کتاب‌های روانشناختی نیز برای حل مشکلات جنسی، تماشای فیلم‌های پورنوگرافی توصیه می‌شد. یعنی حتی در جامعه علمی نیز عوارض پورنوگرافی درنظر گرفته نمی‌شد و تماشای پورنوگرافی تنها یک انتخاب شخصی تلقی می‌شد.

حدوداً از سال ۲۰۰۶ محققین متوجه رشد سریع اختلالات جنسی در مردان زیر ۴۰ سال شدند که نمی‌توانستند آن را با دلایل سنتی همیشگی توجیه کنند، زیرا این دلایل همیشه وجود داشت، ولی رشد تصاعدی اختلالات جنسی از سال ۲۰۰۶ در زمینه‌هایی چون اختلال نعوظ، دیر انزالی، عدم‌رضایت از رابطه جنسی، بی‌میلی و عدم اشتیاق به رابطه با شریک جنسی، خبر از ورود و دخالت عامل جدیدی می‌داد. به‌تدریج محققین تلاش کردند به عوارض پورنوگرافی توجه کنند و آن را مورد بررسی قرار دهند.

در این مقاله سعی داریم عوارض پورنوگرافی را از زوایای بالینی، زیستی و جامعه‌شناختی مورد بررسی قرار دهیم. همچنین رابطه پورنوگرافی و مشکلات جنسی و نیز تأثیر پورنوگرافی بر مغز را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

عوارض پورنوگرافی- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

عوارض پورنوگرافی بر مشکلات جنسی

براساس تحقیقات مقطعی انجام شده در سال ۱۹۹۹

میزان اختلال نعوظ و کمبود میل جنسی بین مردان ۱۸ تا ۵۹ سال، حدود ۵ درصد بود. براساس یک مطالعه فراتحلیلی انجام‌شده در سال ۲۰۰۲، میزان اختلال نعوظ بین مردان زیر ۴۰ سال تنها ۲ درصد بوده‌است. مقایسه اجمالی نتایج یک تحقیق روی میزان اختلال نعوظ در سال ۲۰۰۱ و یک‌دهه بعد در سال ۲۰۱۱، خبر از افزایش تصاعدی آن می‌دهد. در سال ۲۰۰۱ میزان اختلال در بین مردان ۴۰ تا ۸۰ ساله اروپایی ۱۳ درصد بود. درحالیکه تنها یک‌دهه بعد، اختلال نعوظ مردان ۱۸ تا ۴۰ ساله اروپایی بین ۱۴ تا ۲۸ درصد گزارش شد. این آمار وقتی است که می‌دانیم اختلال نعوظ، بیماری وابسته به سن است.

محققین سوئیسی باتعجب دریافتند اختلال نعوظ بین مردان کمتر از ۴۰ سال، ۱۰ درصد بیشتر از مردان بالای ۴۰ سال است. تحقیق انجام شده در سال ۲۰۱۴ نشان داد که میزان اختلال نعوظ و میل جنسی بین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۳ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. نکته جالب آنکه افزایش اختلال نعوظ تنها در زمینه روانی (ناشی از اضطراب، افسردگی، استرس و …) بوده و میزان اختلال ارگانیک نعوظ (ناشی از مشکلات فیزیولوژیک) ثابت بوده است.

محققین فرضیه‌های متفاوتی را برای دلایل این افزایش تصاعدی ذکر کردند. از جمله: سبک زندگی ناسالم، چاقی، سوءمصرف مواد، سیگار، اضطراب، افسردگی و … . ولی هیچکدام نمی‌توانستند این میزان افزایش اختلال جنسی را توجیه کنند (اینها دلایل سنتی اختلال جنسی هستند). میزان چاقی در این سال‌ها تنها ۴ درصد افزایش یافته، میزان مصرف مواد ثابت مانده و مصرف سیگار حدوداً ۲۰ درصد کاهش یافته بود. اضطراب و افسردگی نیز همیشه باعث کاهش میل جنسی نمی‌شوند و در بعضی افراد میل جنسی را زیاد می‌کنند. ضمن آنکه میزانی از اضطراب‌ها و افسردگی‌ها ناشی از مشکلات جنسی است و رابطه‌ای دوطرفه بین آنها است. پس نمی‌توان این میزان افزایش در اختلالات جنسی را به آنها نسبت داد.

از سویی دیگر

نتایج بیش از ۳۰۰ تحقیق مختلف صورت گرفته بر روی ارتباط پورنوگرافی و مشکلات جنسی و نیز تاثیرات پورنوگرافی بر مغز از ارتباط مستقیم بین آنها خبر می‌دهد. می‌دانیم که آغاز به‌کار سایت‌های پورنوگرافی از نوع یوتیوب که نیازی به دانلود نداشته و به‌راحتی قابل مشاهده‌اند، سال ۲۰۰۶ است که همزمان با آن اینترنت پر سرعت نیز در دسترس قرار گرفت. پس از آن تحقیقات زیادی بر روی تاثیر پورنوگرافی بر مغز انسان، اختلالات جنسی، میزان رضایت از روابط جنسی، ثبات ازدواج و … صورت پذیرفت که در ادامه به نتایج تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد. بنابراین به‌تدریج محققین تلاش کردند تا درک کنند آیا این مشکلات جنسی از عوارض پورنوگرافی می‌باشد؟

در سال ۲۰۰۷

محققین موسسه کینزی که روی ارتباط پورنوگرافی و مشکلات جنسی تحقیق می‌کردند، پس از مصاحبه با افرادی که در بارها و مکان‌هایی کار می‌کردند که همواره فیلم پورنوگرافیک پخش می‌شد، دریافتند بیش از نیمی از آنها به مشکل نعوظ دچار هستند. در طی تحقیق، وقتی آنها به تماشای فیلم پورن کلاسیک می‌نشستند، هیچگونه نعوظی در آنها به‌وقوع نمی‌پیوست. آنها بیان داشتند تنها پس از مشاهده فیلم‌های پورنوگرافیک غیرمعمول و یا خشن تحریک می‌شوند و به نعوظ می‌رسند. سپس، تحقیقات بسیاری در زمینه ارتباط فیلم‌های پورنوگرافیک و مشکلات جنسی به‌طور عام و تاثیر پورنوگرافی بر مغز به‌طور خاص آغاز شد. به‌طور مثال، تحقیقی در سال ۲۰۱۵ نشان داد دانش‌آموزانی که بیش از یکبار در هفته فیلم‌های پورنوگرافیک تماشا می‌کنند، ۱۶ درصد میل جنسی کمتری نسبت به افرادی که تماشا نمی‌کنند، دارند. این میزان برای دانش‌آموزانی که کمتر از یکبار در هفته فیلم پورنوگرافیک تماشا می‌کنند، ۶ درصد بود.

تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۴

توسط برونر و بن زیون نشان داد افرادی‌که به‌جهت مشاهده فیلم‌های پورنوگرافیک دچار اختلالات میل جنسی در رابطه‌شان با شریک جنسی شده‌اند، ۸ ماه پس از توقف کامل تماشای فیلم‌های پورنوگرافیک گزارش کردند که می‌توانند با شریک جنسی‌شان به ارگاسم برسند و از رابطه با شریک جنسی خود احساس رضایت دارند، اموری که پیشتر از آن ابراز نارضایتی می‌کردند. محققین پس از تحقیقات بسیاری (بیش از ۲۰۰ تحقیق مختلف) که روی رابطه بین پورنوگرافی و مشکلات جنسی (اختلالات جنسی) انجام دادند، مشاهده کردند رابطه مستقیمی بین اختلالات جنسی و مشاهده پورنوگرافی وجود دارد. همچنین مشاهده کردند هرجا فرد از مشاهده فیلم‌های پورن پرهیز می‌کند، پس از گذشت مدت زمانی اختلالات جنسی و مشکلات رابطه بهبود می‌یابد. بنابراین مشاهده محققین نشان می‌داد عوارض پورنوگرافی با تماشای پورنوگرافی ایجاد می‌شد و هنگام قطع تماشای پورنوگرافی، عوارض پورنوگرافی از بین می‌رفت و نشانه‌های مشکلات جنسی کاهش می‌یافت.

عوارض پورنوگرافی و مشکلات جنسی و تأثیر پورنوگرافی بر مغز

حال اجازه بدهید به دلایل این مشکلات اندکی بیشتر بپردازیم. تحقیقات علمی نشان می‌دهد فیلم‌های پورنوگرافی بسیار بیشتر از موارد شهوت‌برانگیز سنتی و حتی رابطه‌جنسی واقعی، باعث تحریک فرد می‌شود. علت این امر را می‌توان در توانایی تغییر و تنوع صحنه‌های جنسی دانست. این تنوع و تازگی باعث تحریک بیشتر، ارضا سریعتر، مدت زمان بیشتر نعوظ و حتی افزایش مایه منی می‌گردد. فرد حین تماشای فیلم پورنوگرافی به‌راحتی و با یک کلیک ساده می‌تواند فرد جدیدی را ببیند و صحنه جنسی جدیدی را بدون تلاش و هزینه زیاد بنابر انتخاب خودش مشاهده کند. بنابر تحقیقی که در سال ۲۰۱۵ بر روی تاثیر پورنوگرافی بر توانایی تاخیر در لذت انجام شد، مشاهده شد که پورنوگرافی به‌جهت خاصیت سهل‌الوصول بودن و تنوع بسیار آن در فعال کردن سیستم پاداش مغز، بی‌نظیر عمل می‌کند که این امر باعث تکانه‌ای و بدون فکر عمل کردن و عدم توانایی در تاخیر لذت در فرد می‌شود.

پدیده اثر کولیج (Collidge Effect)

در آزمایشی که روی موش‌ها انجام شد، مشاهده شد زمانی‌که موش مذکری را در قفسی با یک موش ماده‌ی آماده رابطه جنسی قرار می‌دهند، موش مذکر در ابتدا چندین بار با او رابطه جنسی برقرار می‌کند و پس از مدتی خسته می‌شود. حتی اگر موش ماده بیشتر بخواهد، ولی موش نر دیگر رابطه برقرار نمی‌کند. اما در این هنگام اگر موش ماده جدیدی را وارد قفس کنند، موش نر مجدداً جان تازه‌ای گرفته و با او ارتباط جنسی برقرار می‌کند و تلاش می‌کند او را باردار کند. اگر تعویض موش ماده را بازهم انجام دهید، موش نر آنقدر رابطه جنسی برقرار می‌کند تا از حال می‌رود. به این پدیده، اثر کولیج (Collidge Effect) می‌گویند. انسان نیز در هنگام مشاهده فیلم پورنوگرافی و دیدن هنرپیشه‌های متفاوت، اسپرم بیشتر و در زمان کمتری تولید می‌کند. پدیده اثر کولیج باعث می‌شود فرد ساعت‌ها به تماشای فیلم‌های پورنوگرافیک مشغول شود.

مطالعه کنید:  اثر پورنوگرافی بر مغز چگونه است؟ چگونه پورنوگرافی باعث تغییر ساختار مغز می‌شود؟

فیلم‌های پورنوگرافیک معمول پس از مدتی برای فرد عادی شده (همانند موش ماده تکراری) و او مجبور است تا برای تحریک بیشتر به صحنه‌های غیرمعمولی همچون رابطه جنسی غیرکلاسیک، سکس همراه با خشونت، سکس همجنس و … بپردازد. از سویی، او دیگر با تماشای یک فیلم راضی نمی‌شود و مجبور است تب‌های (tabs) بیشتری را به‌طور همزمان باز کند تا از هرکدام تنها صحنه‌های متنوع و تحریک کننده‌اش را تماشا کند. گاهاً آنها مجبورند ۵ تا ۶ تب را همزمان باز کنند تا بتوانند رضایت خاطر کسب کنند.

عوارض پورنوگرافی- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

تاثیر پورنوگرافی بر مغز از طریق ایجاد تنوع است. تنوع و تازگی باعث فعالیت سیستم پاداش می‌شود و بر روی انگیزش، یادگیری و حافظه تاثیر می‌گذارد. تنوع و تازگی باعث انفجار دوپامین در نواحی‌ای از مغز می‌شود که مرتبط به‌سیستم پاداش و رفتار معطوف به‌هدف است.

هنگام تماشای پورن

به‌دلیل ترشح زیاد هورمون دوپامین، فرد آمادگی زیادی برای شرطی شدن دارد. او به‌تماشای فیلم پورن و تازگی آن شرطی می‌شود و توانایی نعوظ در برابر شریک جنسی‌اش را از دست می‌دهد. و همچنین تنها در هنگام تماشای فیلم پورنوگرافیک می‌تواند به نعوظ و ارگاسم برسد. استفاده‌کننده فیلم پورنوگرافیک انتظار تغییر هر لحظه شرایط و تازگی و تغییر دائم بازیگر فیلم پورن را دارد و با آن شرطی می‌شود. بنابراین شریک جنسی‌اش به‌زودی دلش را می‌زند و کسل‌کننده می‌شود و به‌تبع آن در مغز فرد دوپامین کمتری ترشح می‌شود. پورن به اختلال وویریسم (کسی که تنها با تماشای سکس دیگران ارضا می‌شود) نیز دامن می‌زند. زیرا فرد زمانی که به برانگیختگی می‌رسد در حال تماشای سکس افراد دیگر است. بنابراین مغزش به تماشای سکس افراد دیگر نیز شرطی می‌شود. این امر باعث می‌شود در مغز او ارتباط بین رابطه جنسی با شریک جنسی و برانگیختگی کاهش یابد.

پدیده‌های ذکر شده دلایل پتانسیل بالای پورنوگرافی برای اعتیادزا بودن را توضیح می‌دهند.

مقاله مرتبط: خودارضایی از اسطوره تا موفقیت

طبق تحقیقات صورت گرفته

هرچه سن فرد در شروع مداوم استفاده از پورن کمتر باشد و هرچه تمایل آنها برای اعمال صحنه‌های پورن بر روی شریک جنسی‌شان بیشتر باشد، از رابطه با شریک جنسی خود کمتر لذت می‌برند و بیشتر به استفاده از پورن روی می‌آورند. این امر یک سیکل معیوب ایجاد می‌کند.

تحقیقی که در سال ۲۰۰۷ انجام شد، آشکار کرد که افرادی‌که اکثر زندگی جنسی خود را به تماشای فیلم پورن و همزمان خودارضایی پرداخته‌اند، ساختار مغزی‌شان تغییر پیدا می‌کند و تنها در هنگام تحریک دیداری می‌توانند به ارگاسم برسند. تاثیر پورنوگرافی بر مغز از طریق تغییر ساختار مغز می‌باشد. پورنوگرافی باعث می‌شود فرد بدون وجود فاکتورهایی که در طول تاریخ برای رسیدن به لذت لازم بوده، به‌لذت دست یابد. به دلیل خاصیت انعطاف‌پذیری (Plasticity) که مغز دارد، با مشاهده پورنوگرافی مسیر جایگزینی برای کسب لذت در مغز ایجاد می‌شود که شریک جنسی دیگر در آن نقشی ندارد و در طول مدت باعث می‌شود فرد در کنار شریک جنسی در رسیدن به نعوظ دچار مشکل شود.

پدیده حساسیت‌زدایی (Desensitization)

انفجار بیش از اندازه دوپامین در مغز به‌واسطه تماشای صحنه‌های متنوع فیلم‌های پورنوگرافیک در سایت‌های اینترنتی، تجربه‌ای را باعث می‌شود که مغز انسان در طول تاریخ با آن مواجه نشده و در نتیجه مغز، آمادگی انطباق با آن را ندارد. به‌جهت تطبیق با این پدیده، گیرنده‌های دوپامین کاهش می‌یابد و در نتیجه فرد ناچار است هربار برای رسیدن به همان مقدار لذت، تحریک بیشتری دریافت کند. به این پدیده حساسیت‌زدایی (Desensitization) می‌گویند.

عوارض پورنوگرافی- تصویر ۳- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

پدیده حساسیت‌زدایی به مشکلاتی نیز دامن می‌زند. در تحقیقی که بر روی تاثیر عوارض پورنوگرافی بر فاکتورهای کیفیت ازدواج انجام شد، ۲۰۰۰۰ زوج مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج حاکی از آن بود که افرادی‌که در یک سال گذشته فیلم پورن تماشا کرده بودند، میزان طلاق و رابطه خارج از ازدواج در آنها بالاتر بود. همچنین میزان رضایت از ازدواج و در کل رضایت از زندگی در آنها در مقایسه با گروهی‌که فیلم پورن تماشا نکرده بودند، پایین‌تر بود. این تحقیق همچنین کشف نمود که هر قدر میزان تماشای پورن فرد بیشتر بود و فرد صحنه‌های غیرمعمول بیشتری را تماشا می‌کرد، کیفیت ازدواج پایینتری داشت. در تحقیق دیگری مشاهده شد هر قدر فرد میزان بیشتری به تماشای رفتارهای جنسی غیرمعمول می‌پردازد، تمایل بیشتری دارد که این رفتارها را در ارتباط با شریک جنسی خود بازتولید کند.

مقاله مرتبط: در مغز عاشق چه می‌گذرد؟

عوارض پورنوگرافی- تصویر ۴- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

عوارض پورنوگرافی بر جهت‌گیری جنسی

در تحقیقی، ۴۹ درصد از مردانی که پورنوگرافی تماشا می‌کردند، اذعان داشتند که فیلم‌های پورنی تماشا می‌کنند که پیشتر هیچ علاقه‌ای به تماشای آنها نداشتند و از آن احساس انزجار می‌کردند. به‌عبارت ساده‌تر، پورن جهت‌گیری جنسی در آنها را تغییر داده بود. نکته هشداردهنده‌تر آن است که افرادی‌که در سنین پایین‌تر شروع به تماشای پورن کرده بودند، تمایل بیشتری به تماشای صحنه‌های منحرفانه، مازوخیستیک، سادیستیک، کودک‌آزاری و وحشیگرانه داشتند. به‌عبارتی، تماشای پورنوگرافیک در سنین پایین‌تر باعث تغییر دیدگاه پایه‌ای درباره رابطه جنسی می‌شود. زیرا الگوهای پورن در ذهن فرد به‌عنوان معیار رابطه جنسی نقش می‌بندد و به‌عنوان معیار عملکرد و کسب لذت در او عمل خواهد کرد.

نکته بعدی آن است که در خصوص پورنوگرافی و مشکلات جنسی، فرد به‌تدریج دیگر از این صحنه‌ها نیز احساس رضایت نمی‌کند و مانند دفعات ابتدایی تحریک نمی‌شود، پس به‌دنبال صحنه‌های باز هم تحریک‌کننده بیشتری می‌رود. از جمله روابط بین هم‌جنس، تجاوز، سکس‌های گروهی همراه با مستی و عیاشی و … . در نهایت با تصویر کردن و خیال‌پردازی از انجام این صحنه‌ها با زنان پیرامونش، سعی در تحریک بیشتر خود می‌کند. او پیشتر هربار با تماشای پورن به خودارضایی می‌پرداخت، ولکن به‌تدریج توانایی و تمایل به خیال‌پردازی را از دست داده و میل به خودارضایی او نیز کاهش یافت.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص اعتیاد به پورنوگرافی و ترک تماشای آن، کتاب «پورنوگرافی، لذت ممنوعه» نوشته‌ی دکتر کامیار سنایی را از فروشگاه سایت به‌صورت اینترنتی خریداری نمایید و یا اگر علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های چاپی هستید، این کتاب را از طریق سایت «نشر متخصصان» یا کتابفروشی‌های سراسر کشور خریداری نمایید.

منابع:

– https://www.yourbrainonporn.com/doing-what-you-evolved-to-do
– https://www.yourbrainonporn.com/porn-novelty-and-the-coolidge-effect
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4600144/.
– http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/10720160590933653
– http://pornharmsresearch.com/wp-content/uploads/Research_Hilton_Sex-Addiction-as-a-Disease

_۲۰۱۵٫pdf
– https://www.yourbrainonporn.com/should-compulsive-sexual-behavior-be-considered-addiction-2016
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20888038
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21117979
– http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/hcre.12108/full
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27388511
– https://link.springer.com/article/10.1007/s10834-014-9391-6
– http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0747563215302612
– https://www.researchgate.net/publication/240305604_The_Dual-Control_Model_The_role_of_sexual

_inhibition_excitation_in_sexual_arousal_and_behavior
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15140364
– https://www.researchgate.net/publication/38041887_Pornography_and_Attitudes_Supporting_Violence

_Against_Women_Revisiting_the_Relationship_in_Nonexperimental_Studies.
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18182882
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4094516/
– https://www.yourbrainonporn.com/enhanced-attentional-bias-towards-sexually-explicit-cues-individuals

-and-without-compulsive-sexual
– https://www.yourbrainonporn.com/brain-structure-and-functional-connectivity-associated-pornography

-consumption-2014
– https://www.yourbrainonporn.com/brain-structure-and-functional-connectivity-associated-pornography

-consumption-2014
– https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26519779
– http://www.psyneuen-journal.com/article/S0306-4530(16)31025-3/abstract

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۴ میانگین: ۴.۸]

نوشته های مشابه

۴۰ دیدگاه

 1. سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من تقریبا یه چند ماهی میشه که پورن میبینم، اوایل بیشتر و الان کمتر و خودارضایی هم هر روز انجام میدم.
  من قبل از اینکه شروع به پورن دیدن بکنم تمایل بیشتری به جنس مخالف داشتم اما بعد از دیدن پورن فقط به خودارضایی تمایل پیدا کردم و بعد از مدتی به هم جنس هم تمایل پیدا کردم در حالی که بشدت ازین موضوع متنفر هستم و اصلا دوست ندارم که هم جنس باز باشم. و جدیدا هم مشکل نعوظ پیدا کردم در حالی که تا همین چندهفته پیش هیچ مشکلی نداشتم.
  حالا نمیدونم این مشکلات در اثر پورن هست یا نه!!!

 2. سلام اقای دکتر
  من ۷۰ روزه ک پورن ندیدم و مشکل نعوظم رو به بهبود بود و میل جنسیم خیلی زیاد شده بود،تا اینکه هفته پیش یه سری کانال سکسی تو تلگرام رو داشتم حذف میکردم ک در حد پنج دقیقه عکساش رو نگاه کردم قبل از پاک کردن،و خود ارضایی هم نکردم حتی،بعد از اون الان یه هفته اس دوباره موقع نزدیکی با همسرم نعوظم فوری میخوابه درحالیکه ک خوب شده بودم تو این مدت…
  بنظرتون از همینه؟ینی همون پنج دقیقه عکس نگاه کردن باعث این شده؟
  راهکار چیه؟چقد طول میکشه درست شه باز

  ممنونم

   1. ممنون از پاسخگوییتون اقای دکتر،ولی چطور میشه کاری کرد ک مغز نسبت به این محرک ها حساسیت زدایی بشه؟ چون بالاخره ادم یهو شانسی یه عکسی ببینه ک محتوای پورن داشته باشه تو تبلیغات خیلی اپلیکیشن ها یا پیج ها مثلا،تکلیف چیه؟ چیکار میشه کرد ک دیگه مهم نباشه واس مغز؟

    1. مغز شما زمان بیشتری پرهیز نیاز دارد. نباید فراموش کنید که دیدن تبلیفات برای شما که سابقه تماشای پورنوگرافی دارید ذهنتان را به جایی دیگر می برد. خیلی مواقع منجر به تصویر سازی ذهنی می شود. بنابراین آدرس اینها در مغز یکی است. پس بهتر است آدرسهای مشابه پورنوگرافی در مغز را برای مدتی کنار بگذارید

  1. من مدتی دچار ضعف حافظه شدم, در حالت عادی مشکلی ندارم ولی وقتی صحنه های پورن میبینم دچار به هم ریختگی حافظه میشم و نظم ذهنیم رو از دست میدم و افکار به ذهنم هجوم میارن و کنترل افکارم رو از دست میدم و نمیتونم افکار واقعی و دروغی رو از هم تشخیص بدم بطوریکه تقریبا ذهنم فلج میشه, میخواستم بدونم این ممکنه در اثر اعتیاد دراز مدت به پورن باشه یا خیر ؟

 3. سلام خسته نباشید
  ببخشید امکانش هست تمامی مشکلاتی که در اثر خودارضایی و تماشای محتوای پورن ایجاد شده، پس ترک این دو برای همیشه، بصورت کامل از بین برود؟! ( نوجوان ۱۷ ساله هستم)

 4. آقای دکتر با سلام و خسته نباشید
  من موقع نزدیکی با همسرم وقتی سر پا وا میستم نعوظم از بین میره،ولی وقتی به پشت خوابیدم نعوظ دارم. حالت های دیگه آلت تناسلیم شل میشه. بنظرتون مشکل چیه؟ ضمن اینکه قبلا من خودارضایی کردنی همیشه به پشت میخوابیدم. ممکنه بخاطر اون باشه؟ راه حل چیه… ممنونتون میشم

  1. بله احتمالا ذهن شما شرطی شده است.
   مواردی که برای شما تحریک کننده است و باعث نعوظ شما است را پیدا کنید. سپس ان موارد را در حالیکه نیمه خوابیده هستید برای خود ایجاد کنید. از این طریق شرطی شدن جدید برای خود ایجاد کنید. پس از مدتی که به این حالت شرطی شدید کم کم ایستاده موارد تحریک آمیز را برای خود ایجاد کنید.

 5. سلام و عرض ادب آقای دکتر
  من از طریق یه سایتی با شما و کتابتون پورنوگرافی لذت ممنوعه اشنا شدم و کتاب رو خریداری کرده و مطالعه کردم.
  اقای دکتر من سه ماه هست نامزد کردم و بعد نامزدی متوجه اختلال نعوظ شدم. الان ۲۶ سالمه و از ۱۹ سالگی پورن نگاه می کردم.
  تا دو ماه پیش هم پورن نگاه می کردم البته از بعد نامزدیم کلا چند بار بود.
  ولی حتی با پورن هم به زور نعوظ پیدا می کردم.
  الان تو این مدت خیلی نعوظم بهتر شده ولی وقتی از حالت درازکش به پشت،بلند می شم نعوظم می خوابه. همیشه هم موقع خودارضایی در این حالت خود ارضایی می کردم با پورن.
  الان هم با نامزدم دخول نداریم و از طریق اورال و به همین حالت دراز کش همو ارضا می کنیم.
  حالا سوالم اینه،بنظر شما من کلا یه مدت حتی رابطه اورال هم نداشته باشم یا ادامه‌ش بدم؟این اختلال نعوظ من با ترک پورن به حالت قبلی برمیگرده؟

  خیلی ممنونتون میشم پاسخ بدین جناب دکتر

  1. لزومی به ترک رابطه جنسی وجود ندارد. لازم است زمان بیشتری از ترک تماشای پورنوگرافی بگذرد تا نعوظ شما اصلاح شود. البته اگر پیش از تماشای پورن نیز در نعوظ مشکل داشتید ممکن است دلایل دیگری نیز وجود داشته باشد در غیر اینصورت زمان بیشتری برای بازگشت نیاز دارید.

   1. اقای دکتر موقعی ک پورن نگاه میکردم نعوظ داشتم ولی این اواخر خیلی سخت تر شده بود. منظورم این بود.
    بیشتر سوالم بخاطر اینه ک چون موقع خودارضایی پوزیشنم مثل الان ک رابطه اورال داریم بود از اون جهت خواستم بدونم ک رابطه داشته باشم یا نه

   2. سلام دکتر جان از این کامنت ۲۱ روز گذشته،و من ۳۱ روز هست ک محتوای پورن(فیلم،عکس و …) تماشا نکردم، باورنکردنیه… نعوظم درست شده و دیگه نمیخوابه و حتی کیفیت رابطه جنسیم فوق العاده ست و بسیار لذت بخشه.

    واقعا نمیدونم به چه زبونی از شما تشکر کنم… اگر کتاب شما نبود شاید هیچوقت نمیفهمیدم مشکل کجاست. و قطعا اورولوژیست ها هم در این زمینه نمیتونستن کمک کنن و زندگیم نابود می شد…

    واقعا سپاسگزارم دکتر سنایی عزیز

 6. آیا تماشای پورنوگرافی در دوران کودکی و خردسالی(قبل از سن بلوغ)ضرر دارد یا خیر؟ مضرات تماشای پورنوگرافی در دوران کودکی و خردسالی چیست؟

 7. من ترک کردم، برای حفظ سلامتی و رشدم هم همه کار انجام میدم، ولی با این عوارض وحشتناکی که پورنوگرافی داره بعید میدونم بتونم بیماری که در مغزم ایجاد شده رو
  به طور صد در صد درمان کنم، من در اوایلی که به این اعتیاد مخرب گرفتار شدم اصلا از ضرر هاش اطلاع نداشتم و همچنین فکر میکردم عوارض جدی نداره، به همین دلیل تماشای پورنوگرافی رو شروع کردم و سپس دست به خودارضایی زدم و تا چند ماه به استمنا اعتیاد پیدا کردم. وقتی که احساس کردم داره بهم صدمه میزنه درباره مضراتش در اینترنت جستجو کردم و وقتی متوجه شدم حسابی از خودم خجالت کشیدم، پشیمونی شدید پیدا کردم و حسابی زدم زیر گریه، تصمیم گرفتم ذره ذره کم کنم و خیلی وقته این اعتیاد رو ترک کردم. خلاصه من در این چند ماه خیلی دوران سختی داشتم و خیلی رنج کشیدم، واقعا به خاطر گناهی که انجام دادم تا اخر عمر احساس نابودی و شرم و پشیمانی میکنم. من از نظر جنسی و قوای عاشقانه خیلی قدرت عالی داشتم ولی با انجام این عمل به خاکستر تبدیل شدم و در همین اوایل بلوغ خودمو نابود کردم. ممنون از شما، اگر نیازی هست پاسخ دهید.

  1. سلام عزیزم. خوشحالم که اکنون انرا ترک کرده اید. هر زمان اقدام به ترک کنید باید خود را تشویف کنید و نه سرزنش. سرزنش کردن نیروی مثبت شما را می گیرد. حتی اگر در ترک خود دچار لغزش شدید باز هم احساس بد نکنید و اراده خود را مجددا جمع کنید تا با اراده قوی تر حرکت کنید.
   کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه را از فروشگاه سایت تهیه کنید تا شما را در این مسیر کمک کند.
   شاد باشید

 8. با سلام و عرض ادب و احترام به شما بزرگوار عزیز، من در یک سایتی درباره عوارض پورنوگرافی مطالعه کردم، گفته شده بود تماشای پورنوگرافی ۵ عوارض جبران ناپذیر به مغز وارد می کند که هرگز درمان نمی شود: ۱_ تغییر معیار های زیبایی در مغز ۲_ ایجاد احساس کمبود برخی از توانایی های مغز ۳_ تحریک نشدن از برخی روش های جنسی ۴_ایجاد خیانت ذهنی در رابطه جنسی ۵_ ایجاد توقع از همسر و رابطه جنسی ناراحت. آیا این شرح حقیقت دارد؟ آیا واقعا این ۵ عوارض جبران ناپذیر هستند؟ اگر نظر شما صحیح است پس من واقعا باید از خودم شرمسار و حقیر باشم، من خیلی وقته این اشنباه خودمو ترک کردم و خیلی خیلی پشیمون هستم و درواقه احساس میکنم نابود شدم آقا دکتر، حالا چی کار کنم؟

  1. وقت بخیر. هر قدر فرد در سنین پایین تر که هنوز گرایشهای جنسی فرد شکل نگرفته به تماشای پورنوگرافی مبادرت ورزد آسیبهای مغز شدید تر خواهد بود. اما بمعنای آن نیست که نتوانید با ترک پورنوگرافی آنرا جبران کنید و ساختار مغز خود را اصلاح کنید. اگر میزان تماشای شما زیاد بوده باشد مدت زمان بیشتری برای اصلاح مغز نیاز است.
   کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه را از فروشگاه سایت تهیه کنید تا بیشتر با این امر آشنا شوید.

 9. با سلام، من پسری ۱۴ساله هستم و در سن ۱۳ سالگی به مدت ۲ ماه گرفتار عمل خودارضایی بودم و بعد از آن دو ماه آرام آرام کم کردم و کلا ترک کردم و به قول سایت ها زود این عمل رو ترک کردم. خوشبختانه هیچ مشکلات جسمی و روحی ندارم و برام ایجاد نشده و زود متوجه ضرر های این عمل شدم و الان بسیار پر اعتماد به نفس و سالم هستم، همچنین عشق و عاطفم به دختران هم قوی شده، زودانزال هم نیستم. فقط یک مشکل جدی روم ایجاد شده و هنوز هم برطرف نشده: مغزم از نظر جنسی تنوع طلب شده و نمیتونم به اندام برخی خانم ها تحریک بشم، گفته شده همین مشکل باعث خراب شدن رابطه جنسی آینده می شود و نمی توان این بیماری را نادیده گرفت.
  حالا چیکار کنیم؟؟؟ اگر نظر سایت ها واقعا درست باشد و مطمئنن طرف در رابطه جنسی آینده رضایت کامل نداشته باشه یا دچار مشکل بشه یعنی این ضرر قابل درمان نیست و به فرد خلق و خوی منفی جدی وارد شده.
  این عارضه چگونه درمان می شود؟ اگر قابل درمان نیست صادقانه بگویید غیر قابل درمان است، اگر راه درمانی دارد و دوباره به حالت طبیعی برمیگردیم راهنمایی کنید.
  با تشکر

 10. سلام آقای دکتردختری هستم ۴۰ساله بایه آقایی ازهمکارام اون ۳۳ساله ان درحدعادی صحبت می کردیم هیچ ارتباطی بین ماوجودنداشت تااینکه یه شب درواتساپ پیام فرستادواقعیتش من منظورشونفهمیدم تااینکه صبح دیدمش بهش گفتم خیلی مبهم حرف زدی گفته فکربدنکن من قصدازدواج باتورادارم درطول روزشب خیلی باهم تلفنی حرف می زدیم یه لحظه نبودکه ازهمدیگه خبرنداشته باشیم ۵ماه ارتباط داشتیم فقط دوباربوسم کردیه شب بهش گفتم هدفتون چیه هیچی نگفت ساکت شدمن خیلی ازدوستی باجنس مذکرمتنفربودم درجریان بود بعدبهم گفتهچون می دونستم ازدوست بودن متنفری ونمی تونستم بهت بی تفاوت باشم به قصدازدواج اومدم خیلی ناراحت شدم باهاش کات کردم گفتم گولم زدی نامردبودی.راهنمایم کنیدخیلی ناراحتم چون دوسش دارم

 11. دورد من مذهبی نیسنم یک درصد ولی ربطی به نداره تععجب میکنم چرا مدرن دنیا مدرن پورن رو از نطر علمی رد نمیکنه من مرد هسنم و با همه مردها های سالم برابر وقنی مثال لز بین دو همجنس باز رو میبنم شاید نو نگاه اول نحریک بشم که عادی باید باشه ولی بی شک افسردگی که دارم خیلی بیشنر میشه من نگاه مذهبی ندارم علم پزشکی رو هم نمیدانم ولی از نطر جامع شناسی فرهنک کشور خودم ایران شک ندارم اسیب بدجور میزنه خیلی شدید نر از غرب اگر زیر این فیلم ها عدد ۱۸ داره ربطی به ایران نداره چرا جامع بسنه و کارشناسی نشده با فیلنر حنا ممکن هست دخنر یا پسر ۱۳ ساله دور از چشم پدر مادر خدای ناکرده از این فیلم ها نگاه ککند چه اسیب جبران ناپذیری میزنه پس بزرگ نر ها فقط فکر کنید خواهر یا برادر کوچک من شما هم با یک سبک نگاه کنه بعد کل جامعه اسیب میبنه اگر نو فرانسه بزرگ ها حق دیدن دارند این ۵۰ سال پیش حل شده پس صد درصد نو ایران منفی میشه نباید صد دصد کانون هوداران استقلال تهران رشنه معماری جامع شناس شهری

 12. سلام ببخشید یه سوال داشتم….
  من ۲۲ سالمه….
  اضافه وزنم ندارم بیماری هم ندارم.
  حدود ۴ سال فیلم بد نگاه میکردم…
  تا ۴۰ روز پیش متوجه شدم که با دیدن این فیلما دیگه تحریک نمیشم خیلی سخت تحریک میشم…..و یکم سخت نعوظ پیدا میکردم…
  بعد من کنار گذاشتم نگاه کردن رو یه خورده فعالیتم بیشتر کردم…تا حدود ۱۰ روز بعدش بیرون که میرفتم به شدت با دیدن جنس مخالف تحریک میشدم و سر هیچی نعوظ میکرد…
  من کلا توبه کردم و قسم قران خوردم که نگاه نکنم چون به غیر خواری و بدبختی هیچی نداره…
  فقط یه چیزی که هست اینه چرا واسه مدتی که از ترک میگذره با کوچیک ترین فکر و تحریک نعوظ پیدا میکنم.آیا این مشکل هست یا نه؟؟؟؟بعد دلیل عدم تداوم نعوظ که اون اوایل ترک داشتم بیشتر مال همین فیلم های لجنه؟؟؟؟
  و سوال اخر اینکه من هنورز به شدت با دیدن جنس مخالف تحریک میشم این خوبه یا بد ؟؟؟
  و چقد طول میکشه بعد از ترک فیلم های لجن به حالت اول کاملا خوب شیم ؟؟؟

  1. این حالات شما مستلزم مداومت در ترک پرونوگرافی است. انتظار نداشته باشید بسرعت شرایط به حالت طبیعی برگردد. بطور معمول حداقل ۳ ماه زمان لازم است تا شرایط اندک اندک بصورت طبیعی برگرددخود

   1. سلام جناب آقای دکتر سنایی عزیز باور کنید من تو هیچ سایتی به غیر از سایت شما تااین حد روشن نشدم ولی یه سوال دارم چون خیلی نگرانم .میخواستم ببینم مشکل نعوظ من بعد از کنار گذاشتن پورن از بین میرود البته الان در حال ترکم ولی زیاد زمان نگذشته از مدت کنار گذاشتن این عادت ولی چند روزی میشه. من چون حالت خوابیده این کارو انجام میدادم ولی موقع ایستادن نعوظم میخوابه ممنون میشم به سوال من جواب بدید باتشکر.

 13. باسلام تشکر از مطلب خوبتون.یه سوال داشتم اگر تماشای فیلم پورن کنار گذاشته شود برای همیشه همه چیز به ۸الت اول بر میگردد.

  1. سلام. مسیرهایی که در مغز پس از تماشای پورنوگرافی شکل گرفته مانند جاده متروکه می شود و اثرات ان از بین می رود ولی این جاده در صورت تردد مجدد بسیار بیشتر از فردی که پیشتر پورن نمی دیده امادگی دارد تا اثرات آن را مجدا ظاهر کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا