اختلالات افسردگی

چگونه بفهمیم افسرده هستیم

امتیاز

علائم افسردگی

آیا شما افسرده هستید؟ در اینجا به برخی از علائم افسردگی می‌پردازیم و اینکه آن‌ها چگونه می‌توانند با توجه به سن، جنسیت و سایر عوامل متفاوت باشند.

افسردگی چیست؟

احساس افسردگی در برخی از مواقع، بخشی طبیعی از زندگی است، اما وقتی احساساتی مانند ناامیدی و یأس به وجود می‌آیند و فقط از بین نمی‌روند، ممکن است افسردگی داشته باشید. بیش از غم و اندوه در پاسخ به مبارزات و شکست‌های زندگی، افسردگی نحوه تفکر، احساس و عملکرد شما را در فعالیت‌های روزانه تغییر می‌دهد.

این اختلال ممکن است توانایی شما در کار، مطالعه، غذا خوردن، خوابیدن و لذت بردن از زندگی را مختل کند. حتی تلاش برای گذراندن روز به تنهایی می‌تواند بسیار دشوار شود.

در حالی که برخی از مردم افسردگی را «زندگی در یک سیاه چاله» یا احساس نابودی قریب الوقوع توصیف می‌کنند، دیگران احساس بی‌روحی، پوچی و بی‌تفاوتی می‌کنند. به ویژه مردان ممکن است احساس عصبانیت و بی‌قراری کنند.

به هر نحوی که این مشکل را تجربه کنید، در صورت عدم درمان، می‌تواند به یک بیماری جدی تبدیل شود. اما مهم است به یاد داشته باشید که احساس بیچارگی و ناامیدی علائم افسردگی است و واقعیت وضعیت شما نمی‌باشد.

 

مهم نیست که چقدر احساس ناامیدی می‌کنید، این ممکن است که بهتر شوید. از طریق شناخت علائم مختلف افسردگی، می‌توانید اولین گام‌ها را برای احساس بهتر و غلبه بر مشکل بردارید.

علائم و نشانه‌ها افسردگی

افسردگی در افراد مختلف متفاوت است، اما برخی از علائم و نشانه‌های رایج وجود دارد. مهم است به یاد داشته باشید که این علائم می‌توانند بخشی از پایین‌ترین حالت طبیعی در زندگی باشند.

اما هرچه علائم بیشتری داشته باشید، هرچه آن‌ها قوی‌تر باشند و هرچه بیشتر طول بکشند، احتمال بیشتری وجود دارد که با افسردگی روبرو باشید.

۱۰ علائم شایع از افسردگی

 • احساس بیچارگی و ناامیدی. یک دیدگاه غم‌انگیز؛ هیچ چیز بهتر نخواهد شد و شما نمی‌توانید هیچ کاری برای بهبود وضعیت خود انجام دهید.
 • از دست دادن علاقه به فعالیت‌های روزانه. شما دیگر به اوقات فراغت، سرگرمی‌ها، فعالیت‌های اجتماعی یا رابطه جنسی سابق خود اهمیت نمی‌دهید. شما توانایی خود برای احساس شادی و لذت را از دست داده‌اید.
 • تغییر اشتها یا وزن. کاهش یا افزایش وزن قابل توجه؛ تغییر بیش از ۵٪ از وزن بدن در یک ماه.
 • تغییر در خواب. یا بی‌خوابی، به خصوص بیدار شدن در ساعات اولیه صبح یا خواب بیش از حد.
 • عصبانیت یا تحریک پذیری. احساس اضطراب، بی‌قراری یا حتی خشونت. سطح تحمل شما پایین است، خلق و خویتان صبور نمی‌باشد و همه چیز و همه اعصاب شما را آشفته می‌کنند.
 • از دست دادن انرژی. احساس خستگی، کندی و کسالت جسمی. شاید تمام بدن شما احساس سنگینی کند و حتی کارهای کوچک خسته کننده باشند یا تکمیل آن‌ها زمان بیشتری ببرد.
 • نفرت از خود. احساسات قوی بی‌ارزشی یا گناه. شما به شدت از خود به خاطر کاستی‌ها و اشتباهات درک شده انتقاد می‌کنید.
 • رفتار بی پروا. شما به رفتارهای واقعیت گریز مانند سوء مصرف مواد، قمار اجباری، رانندگی بی‌پروا یا ورزش‌های خطرناک می‌پردازید.
 • مشکلات تمرکز. مشکل در تمرکز، تصمیم‌گیری یا به یاد آوردن چیزها.
 • دردها و رنج‌های غیر قابل توصیف. افزایش شکایات جسمی مانند سردرد، کمر درد، درد عضلات و درد معده.

افسردگی در مقابل اضطراب

در حالی که اضطراب و افسردگی شرایط متفاوتی هستند، از آسیب‌پذیری بیولوژیکی مشابهی سرچشمه می‌گیرند که اغلب دست به دست هم می‌دهند. اضطراب ممکن است به عنوان نشانه‌ای از افسردگی ظاهر شود یا در وهله اول باعث افسردگی شود. در واقع، مطالعات نشان می‌دهد که بیش از ۴۰ درصد از افراد مبتلا به افسردگی شدید، از اختلال اضطراب نیز رنج می‌برند.

برخی از علائم بین این دو شرایط نیز می‌توانند بسیار شبیه به هم باشند و تشخیص بین شرایط را دشوار کنند. تحریک پذیری، عصبانیت، درد و رنج غیر قابل توصیف و تغییرات در انرژی، تمرکز و الگوهای خواب ممکن است هم در افسردگی و هم اضطراب رخ دهد. حتی افکار تاریک و منفی مداوم که معمولاً با افسردگی همراه هستند، می توانند بسیار شبیه نگرانی بی‌پایان اختلال اضطراب باشند.

با این حال، برخی تفاوت‌های مشخص نیز وجود دارد. در حالی که علائم افسردگی و اضطراب در افراد مختلف بسیار متفاوت به نظر می‌رسد، موارد زیر به تمایز بین شرایط کمک می‌کند:

 • در افسردگی بدون اضطراب، احتمالاً احساس کندی و بی‌روح بودن می‌کنید و انگیزه کمی برای انجام هر کاری دارید. زمانی که اضطراب همراه باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که احساس تنش و اضطراب ناشی از ذهن مسابقه‌ای را تجربه کنید.
 • در افسردگی بدون اضطراب، ممکن است احساس ناامیدی و بیچارگی در مورد آنچه که به عنوان آینده‌ای ناگزیر و تاریک می‌بینید، داشته باشید. زمانی که اضطراب همراه باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که بارها و بارها نگران آینده باشید، احساس ترس و اضطراب کنید اما فکر کنید که نگرانی‌تان ممکن است کلید کاهش این ترس‌ها باشد.

اگر علائم اضطراب همراه با افسردگی خود را تشخیص می‌دهید، مهم است که برای هر دو بیماری به دنبال درمان باشید. از آنجا که آن‌ها بسیار نزدیک به هم هستند، بسیاری از گزینه‌های خودیاری و درمانی که برای اضطراب تأثیر دارند، به مدیریت علائم افسردگی نیز کمک می‌کنند.

آیا اختلال من افسردگی است یا اختلال دوقطبی (افسردگی مانیک)؟

اختلال دوقطبی که به عنوان افسردگی مانیک نیز شناخته می‌شود، شامل تغییرات جدی در خلق و خوی، انرژی، تفکر و رفتار است. از آنجایی که اختلال دوقطبی در حالت پایین، بسیار شبیه افسردگی به نظر می‌رسد، اغلب نادیده گرفته می‌شود و به اشتباه تشخیص داده می‌شود. این می‌تواند یک مشکل جدی باشد زیرا مصرف داروهای ضدافسردگی برای اختلال دوقطبی در واقع آن را بدتر می‌کند.

اگر تا به حال حالتی را تجربه کرده‌اید که در آن احساس خوشبختی بیش از حد، کاهش نیاز به خواب، افکار مسابقه‌ای و رفتار تکانشی را تجربه کرده‌اید، ارزیابی اختلال دوقطبی را در نظر بگیرید.

نشانه های افسردگی

سایر شرایطی که می‌تواند شبیه به علائم افسردگی باشد

اضطراب و اختلال دوقطبی تنها شرایطی نیستند که ممکن است با افسردگی اشتباه گرفته شوند. همانطور که افسردگی می‌تواند به دلیل سایر مشکلات سلامتی ایجاد شود، شرایط روانی و پزشکی نیز وجود دارد که علائم افسردگی را تقلید کند. مانند مواردی که در اینجا به آن‌ها می‌پردازیم:

اختلال کمبود توجه – بیش فعالی.(ADHD)  علائمی مانند بی‌قراری، مشکل در حواس جمعی و تمرکز، تحریک پذیری و از دست دادن انگیزه در افسردگی و ADHD رخ می‌دهد. حتی اگر علائم ADHD شما در دوران کودکی تشخیص داده نشده باشد، به این معنی نیست که آن‌ها در بزرگسالی بی‌تأثیر هستند.

سندرم خستگی مزمن یا کووید طولانی. خستگی مداوم، تغییر در الگوهای خواب و مشکل در تمرکز نیز می‌تواند به سندرم خستگی مزمن (آنسفالومیلیت میالژیک) یا کووید طولانی مدت اشاره کند، جایی که اثرات کووید-۱۹ حتی زمانی که دیگر جواب آزمایشتان برای ویروس مثبت نمی‌باشد، باقی می‌ماند. در حالی که هنوز چیزهای زیادی وجود دارد که متخصصان پزشکی به طور کامل در مورد این شرایط درک نمی‌کنند، هنوز کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کاهش علائم و بهبود احساس خود انجام دهید.

بیماری پارکینسون. کمبود انرژی، حرکات آهسته و تغییر در خلق و خوی و حافظه که اغلب همراه با بیماری پارکینسون است، بسیار شبیه علائم افسردگی در افراد مسن می‌باشد.

فیبرومیالژیا. درد اسکلتی عضلانی گسترده سندرم فیبرومیالژیا (FMS) اغلب با خواب، خستگی و تغییرات خلق و خوی همراه است که می‌تواند با افسردگی اشتباه گرفته شود. سایر منابع درد مزمن نیز ممکن است شما را ناامید و خسته کند.

سایر شرایط فیزیکی مانند دیابت، کم‌کاری تیروئید، کم‌خونی، قند خون پایین (هیپوگلیسمی) و کمبود ویتامین دی نیز می‌تواند علائمی مشابه با افسردگی ایجاد کند. آزمایش خون و سایر روش‌های غربالگری از یک متخصص مراقبت‌های سلامتی، به شناسایی اینکه آیا این شرایط باعث علائم شما می‌شود، کمک می‌کند.

افسردگی و خطر خودکشی

افسردگی عامل اصلی خطر خودکشی است. بیچارگی عمیق و ناامیدی باعث می‌شود خودکشی تنها راه فرار از درد باشد. اگر یکی از اطرافیانتان افسردگی دارد، هرگونه صحبت یا رفتار خودکشی را جدی بگیرید و مراقب این علائم هشدار دهنده باشید:

 • صحبت کردن در مورد کشتن یا صدمه زدن به خود.
 • ابراز احساسات شدید ناامیدی یا گیر افتادن.
 • یک نگرانی غیرمعمول در مورد مرگ یا مردن.
 • رفتار بی‌پروایی دارند، طوری که انگار آرزوی مرگ دارند (به عنوان مثال با سرعت رد کردن چراغ‌های قرمز).
 • تماس یا ملاقات با مردم برای خداحافظی.
 • مرتب کردن امور (دارایی‌های ارزشمند را به دیگران می‌دهند، سعی می‌کنند کاری برای انجام دادن نداشته باشند).
 • گفتن چیزهایی مثل اینکه «همه بدون من بهتر خواهند بود» یا «من می‌خواهم راحت شوم.»
 • یک تغییر ناگهانی از حالت خلقی بسیار پایین به عملکرد آرام و شاد.

اگر فکر می‌کنید یکی از دوستان یا اعضای خانواده در حال فکر کردن به خودکشی اس، نگرانی خود را ابراز کنید و بلافاصله به دنبال کمک باشید. صحبت کردن در مورد افکار و احساسات خودکشی می‌تواند زندگی را نجات دهد.

اگر احساس خودکشی می‌کنید:

وقتی احساس خودکشی می کنید، مشکلات شما موقتی به نظر نمی‌رسند؛ بلکه آن‌ها برای فرد بسیار زیاد و دائمی هستند. اما با گذشت زمان، احساس بهتری خواهید داشت، به خصوص اگر کمک بگیرید. افراد زیادی هستند که می‌خواهند در این زمان دشوار از شما حمایت کنند، پس لطفاً با آن‌ها یا خط ملی پیشگیری از خودکشی تماس بگیرید!

چگونه علائم افسردگی با توجه به جنسیت و سن متفاوت است

افسردگی اغلب با توجه به سن و جنسیت متفاوت است و علائم بین مردان و زنان یا جوانان و افراد مسن متفاوت است.

مردان

مردان افسرده، کمتر احساس نفرت از خود و ناامیدی را می‌پذیرند. در عوض، آن‌ها تمایل دارند از خستگی، تحریک پذیری، مشکلات خواب و از دست دادن علاقه به کار و سرگرمی شکایت کنند. همچنین احتمال بیشتری برای تجربه علائمی مانند خشم، تجاوز، رفتار بی‌پروا و سوءمصرف مواد مخدر وجود دارد.

زنان

زنان بیشتر احتمال دارد که علائمی مانند احساس گناه، خواب بیش از حد، خوردن بیش از حد و افزایش وزن را تجربه کنند. افسردگی در زنان نیز تحت تأثیر عوامل هورمونی در دوران قاعدگی، بارداری و یائسگی قرار می‌گیرد. در واقع، افسردگی پس از زایمان تا یک نفر از هر هفت زن پس از زایمان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نوجوانان

تحریک پذیری، عصبانیت و تحریک اغلب قابل توجه‌ترین علائم در نوجوانان افسرده هستند؛ نه غم و اندوه. آن‌ها همچنین ممکن است از سردرد، معده درد یا سایر دردهای جسمی شکایت کنند.

افراد مسن

افراد مسن بیشتر از علائم و نشانه‌های عاطفی از علائم جسمی شکایت می‌کنند: چیزهایی مانند خستگی‌، درد و رنج غیر قابل توصیف و مشکلات حافظه. آن‌ها همچنین ممکن است ظاهر شخصی خود را نادیده بگیرند و مصرف داروهای حیاتی برای سلامتی‌شان را متوقف کنند.

مطلب پایانی

علاوه بر سن و جنسیت، علائم افسردگی نیز می‌تواند با توجه به نوع یا شدت افسردگی شما متفاوت باشد. درک نوع افسردگی که با آن روبرو هستید، به شما کمک می‌کند تا مؤثرترین راه‌ها را برای غلبه بر مشکل پیدا کنید و بتوانید دوباره احساس بهتری داشته باشید.

 

منبع:

Depression Symptoms: Spot the Warning Signs of Depression

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

 1. سلام و عرض ادب حضور بزرگوار دکتر سنایی عزیز
  شرمنده هستم که وقت با ارزشتون میگیرم
  من۳۷ساله هستم و به درد نخورترین،زشت ترین بی ارزشترین موجود در جهان هستم،پر از خشم و ناراحتی پنهان هستم،شبانه روز در حال تحقیر سرکوب خودم هستم ،از خودم خستم از زندگیم از همه چیز خستم،ناتوانم،حتی توانایی کشتن خودم ندارمشجاعت ندارم،بی ارزشم…

  1. خیلی متاسفم که چنین احساساتی درباره خود دارید. این نشانه فضای بد کودکی و رفتارهای بد با شما است. با یک درمانگر مشاوره کنید. بر روی عزت نفس خود کار کنید. افسردگی و خشم شما نیز از عزت نفس شما ناشی می شود. اجازه ندهید کودکی بد شما همچنان بزرگشالی تان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. شما می توانید با کار کردن بر روی خود بزرگسالی بهتری برای خود رقم بزنید. موضوع در جهت رشد بودن است. مهم نیست عالی نشوید. مهم انکه برای خود و استعدادات خود کاری کنید
   مقاله زیر را بخوانید
   https://dr-sanaie.com/%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%B9%D8%B2%D8%AA-%D9%86%D9%81%D8%B3/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا