اختلالات افسردگی

افسردگی مزمن یا دیس تایمی چیست

امتیاز

دیس تایمی (افسردگی مزمن و خفیف)

دیس تایمی گاهی افسردگی مزمن  و خفیف نامیده می‌شود که دارای شدت و نشانگان کمتری نسبت به افسردگی اساسی می‌باشد.

در این اختلال، نشانگان افسردگی می‌تواند مدت زمان طولانی‌تری، اغلب دو سال یا بیشتر به طول بینجامد. افرادی که از دیس تایمی یا افسردگی مزمن و خفیف رنج می‌برند ممکن است دوره‌های افسردگی اساسی را نیز تجربه کنند – گاهی افسردگی دوگانه نامیده می‌شود. در سیستم‌های طبقه‌بندی تشخیصی مدرن، دیس تایمی و افسردگی مزمن هردو «اختلالات افسردگی مداوم» نامیده می‌شوند.

علت دیس تایمی یا همان افسردگی مزمن چیست؟

متخصصین مطمئن نیستند که دیس تایمی یا افسردگی مزمن چه عللی دارند. ژن‌ها می‌توانند نقش داشته باشند، اما بسیاری از افراد که دارای سابقه خانوادگی هستند، دچار افسردگی نمی‌شوند و برخی دیگر که سابقه خانوادگی دارند، مشکلات افسردگی نخواهند داشت. از جمله عوامل دیگر، عملکرد ناهنجار مدارهای مغزی یا مسیرهای نورونی هستند که نواحی مغزیِ تنظیم‌کننده خلق را به هم مرتبط می‌سازند. استرس‌زاهای اساسی زندگی، بیماری مزمن، داروها و مشکلات ارتباطی یا شغلی نیز می‌توانند احتمال دیس تایمی را در افرادی که به‌طور زیستی مستعد ابتلا افسردگی هستند افزایش دهد.

علایم و نشانگان افسردگی مزمن یا همان دیس تایمی کدامند؟

نشانگان دیس تایمی یا همان افسردگی مزمن، مشابه با نشانه‌های افسردگی اساسی است اما تعداد کمتری داشته و آنقدر شدید نیست. این علائم شامل:

 • ناراحتی یا خلق افسرده در اکثر روزها یا تقریبا هرروز
 • فقدان لذت در چیزهایی که قبلا برای فرد لذت بخش بوده‌اند
 • تغییر اساسی در وزن (افزایش یا کاهش بیش از ۵ درصد وزن در یک ماه) یا اشتها
 • بی خوابی یا خواب مفرط تقریبا هر روز
 • ناآرامی و بی قراری، به نحوی که برای سایر افراد قابل ملاحظه است
 • خستگی یا فقدان انرژی تقریبا هر روز
 • احساس درماندگی یا بی‌ارزشی یا احساس گناه مفرط تقریبا هر روز
 • مشکلات تمرکز یا تصمیم‌گیری تقریبا هر روز
 • افکار مربوط به مرگ یا خودکشی، برنامه خودکشی یا اقدام به خودکشی

آیا دیس تایمی در ایالات متحده رایج است؟

طبق گزارش موسسه ملی سلامت روان، حدود ۱.۵ درصد از بزرگسالان امریکایی تحت‌تاثیر دیس تایمی هستند. درحالیکه این اختلال به اندازه افسردگی اساسی ناتوان کننده نیست اما می‌تواند مانع احساسات و عملکرد بهینه شود. دیس تایمی (افسردگی مزمن) می‌تواند در کودکی یا بزرگسالی شروع شود و به‌نظر می‌رسد که در زنان رایج‌تر است.

دیس تایمی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

متخصص سلامت روان عموماً تشخیص را براساس نشانگان فرد می‌گذارد. در مورد دیس تایمی، این نشانگان با مدت زمان طولانی‌تر و با شدت کمتری نسبت به افسردگی اساسی تداوم داشته‌اند.

پزشک باید اطمینان حاصل کند که نشانگان درنتیجه موقعیت جسمانی مثل کم‌کاری تیروئید نیستند.

اگر افسرده هستید و نشانگان افسردگی را به مدت بیش از دو هفته تجربه کرده‌اید، پزشکتان یا یک روانپزشک را ببینید تا ارزیابی پزشکی دقیقی انجام داده و به تاریخچه روانپزشکی و شخصی تان توجه کند.

آزمایش خون، اشعه ایکس یا سایر آزمایش‌هایی که بتوانند برای تشخیص دیس تایمی به‌کار روند وجود ندارد.

دیس تایمی چگونه درمان می‌شود؟

درحالیکه دیس تایمی یک بیماری جدی است، اما قابل درمان نیز می‌باشد. مثل هر بیماری مزمن دیگری، تشخیص و درمان پزشکی زودهنگام می تواند شدت و طول دوره نشانگان را کاهش داده و احتمال ایجاد دوره افسردگی اساسی را کاهش دهد.

برای درمان دیس تایمی، پزشکان ممکن است از روان درمانی (صحبت درمانی)، داروهایی مثل ضدافسردگی‌ها یا ترکیبی از این درمان‌ها استفاده کنند. اغلب دیس تایمی می‌تواند توسط پزشک متخصص درمان شود.

روان درمانی در دیس تایمی (افسردگی مزمن) چیست؟

روان درمانی در دیس تایمی و سایر اختلالات خلقی برای کمک به توسعه مهارت‌های مقابله‌ای مناسب جهت سروکار داشتن با زندگی روزانه و باورهای منفی خطرناک و چالش‌برانگیز درباره خود به‌کار می‌رود. روان درمانی می‌تواند به افزایش پیروی از دوره دارویی و عادات سبک زندگی سالم کمک کرده و نیز به بیمار و خانواده کمک نماید تا اختلال خلقی را درک کنند. شما ممکن است از درمان فردی، خانواده درمانی، گروه درمانی یا گروه حمایتی با سایر افرادی که مبتلا به افسردگی اساسی هستند، سود ببرید.

ضدافسردگی‌ها چگونه به تخفیف دیس تایمی کمک می‌کنند؟

طبقات متفاوتی از ضدافسردگی‌ها برای درمان دیس تایمی موجود می‌باشد. پزشک شما سلامت حسمانی و روانی شما از جمله هر موقعیت پزشکی دیگر را بررسی خواهد کرد و سپس موثرترین ضدافسردگی را با کمترین عوارض حانبی انتخاب می‌کند.

ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا ضدافسردگی‌ها نتیجه کامل بدهند. آنها باید حداقل ۶ تا ۹ ماه بعد از یک دوره افسردگی مزمن مصرف شوند. بعلاوه، گاهی ممکن است هفته ها طول بکشد تا مصرف ضدافسردگی با اطمینان قطع شود، لذا از پزشکتان بخواهید که به شما در تصمیم درباره متوقف کردن (مشکلش چیه؟؟ عین جمله س) دارو کمک کند.

گاهی ضدافسردگی‌ها عوارض جانبی ناراحت کننده‌ای دارند. به این دلیل است که باید در ارتباط نزدیک با پزشکتان کار کنید تا ضدافسردگی دارای بهترین نتیجه و حداقل عوارض جانبی را انتخاب نمایید.

چه کار دیگری می‌توان برای احساس بهتر انجام داد؟

گرفتن تشخیص صحیح و درمان موثر گامی اساسی در احساس بهتر باوجود افسردگی مزمن می باشد. بعلاوه، از پرشکتان درباره مزایای عادات سبک زندگی سالم مثل رژیم متعادل، ورزش منظم، اجتناب از الکل و سیگار و نزدیک بودن با دوستان و اعضای خانواده برای کسب حمایت اجتماعی بپرسید. این عادات مثبت در بهبود خلق و بهزیستی نیز مهم می‌باشد.

آیا امکان تشدید دیس تایمی وجود دارد؟

برای فرد مبتلا به دیس تایمی رایج است که دوره افسردگی اساسی را نیز همزمان تجربه کند. این وضعیت افسردگی دوگانه نامیده می‌شود. به این خاطر خیلی مهم است که درصدد تشخیص پزشکی زودهنگام و درست برآییم. پزشک شما می‌تواند موثرین درمان را به شما توصیه کند که کمک کند تا دوباره به خودتان بیایید.

منبع:

https://www.webmd.com/

American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5), Fifth edition. 2013.
National Institute of Mental Health. (Data from 2013 National Survey on Drug Use and Health.)

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

 1. سلام آقای دکتر ، وقتتون بخیر
  من فکر میکنم ۳ سال هست ، از وقتی کرونا شروع شد ، تو خونه موندم و اوضاعم بد شده ، یعنی اکثر اوقات خلقم پایینه ولی به کارام میرسم.
  این در حالی هست که بیرون از منزل حالم خیلی بهتره ، منزل برام عین یه زندانه ، تو منزل درگیر نشخوار فکر میشم و یه جورایی از واقعیت زندگی دور میفتم.
  وسواس فکری قبلی و این مدت هم یه رابطه عاطفی که بعد ۳ ماه به جدایی منجر شد ، هم خیلی این موضوع رو تشدید کرد.
  به علاوه من خیلی دل نازکم ، همیشه دوست داشتم یکی بود که عاشقش بودم و غمم رو میخورد و باهم تا ابد و در امنیت تمام زندگی میکردیم ، ولی خب اکثر اوقات گریه‌م میگیره.
  من چه بیماری دارم؟ دیس تایمیه؟
  این اشک دم مشک بودنم طبیعیه؟

  1. باید به فعالیت بپردازید. منظم ورزش کنید. روابط اجتماعی خود را زیاد کنید. در خانه نمانید. شغل داشته باشید و فعالیت کنید. در کل باید سبک زندگی خود را عوض کنید

 2. سلام اقای دکتر سنایی.
  ممنون از سایت و مقاله های خوبتون.
  شما در این مقاله ذکر کرده اید که قالبا دلیل افسردگی مزمن از ژن میتواند باشد؟ و خیلی کمتر به عوامل بیرون پرداخته اید. اگر اینگونه باشد تنها راه درمان افطردگی مزمن باید استفاده از دارو باشد.

  1. سلام. همانگونه که در مقاله نیز ذکر شده دلیل قطعی مشخص نمی باشد و اصولا مشکلات روانی تک عاملی نیستند. افسردگی مزمن یا دیس تایمی نیز مستثنی نیست و بالاخص افکار شناختی غلط تاثیر زیادی بر ان دارد. به مقاله درمان خطاهای شناختی در سایت مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا