اختلال جنسی

روسپیگری چیست

 

تعریف روسپیگری

به زبان ساده روسپیگری عبارت است از رابطه جنسی یا ارائه خدمات جنسی بطور منظم و یا موقت در مقابل دریافت پول. در جوامع غربی برای قانونی تر جلوه دادن روسپیگری از آن بعنوان کار جنسی نیز نام برده می شود.

عوامل روسپیگری چیست

عامل اولیه و اصلی روسپیگری تقاضای بالایی است که توسط مردان در این رابطه وجود دارد. بهره برداری تجاری از سکس یک صنعت بسیار گسترده و جهانی شده است که در سالهای اخیر با بوجود آمدن اینترنت و نیز تغییراتی که در سیستم اقتصادی و سیاسی دنیا بوجود آمده است و منجر به فقر و اختلاف طبقاتی گستره ای شده رشد بسیاری کرده است.

در حال حاضر صنعت روسپیگری سالانه 52 ملیارد دلار درآمد دارد. برای این کار زنان و دختران از اقصی نقاط دنیا قاچاق می شوند. ارزش سالانه تجارت قاچاق زنان و کودکان بجهت سکس سالانه در حدود 7 تا 12 ملیارد دلار برآورد می شود.

یک مطالعه میدانی از 110 مردی که برای روسپیگری پول پرداخته بودند نشان داد که:

 • میانگین سن این مردان 37 سال بوده و بین 18 تا 77 سال بوده اند.
 • 74 درصد آنان اولین بار در قبل از 25 سالگی سکس بوده اند.
 • 45 درصد زمانی اولین بار خریدار سکس بوده اند که با دیگران بوده اند.
 • 56 درصد زمانی خریدار سکس بوده اند که دور از محیط زندگی خود قرار داشته اند.
 • 80 درصد زمانی خریدار سکس بوده اند که در محیط زندگی خود بوده اند.
 • 56 درصد زمانی خریدار سکس بودند که خارج از کشور خود بودند.

چه کسانی مورد سواستفاده جنسی قرار می گیرند

در اغلب موارد این زنان هستند که مورد سواستفاده جنسی قرر می گیرند. اگرچه مردان نیز در برخی از موارد مورد سواستفاده جنسی ممکن است قرار بگیرند.

زنان و مردانی که در کار روسپیگری می باشند بطور معمول ویژگی های زیر را دارا هستند:

 • مورد غفلت قرار گرفتن در کودکی و مورد سواستفاده از سمت خانواده بودن
 • مورد سواستفاده فیزیکی، عاطفی و جنسی قرار گرفتن
 • قرار گرفتن در پرورشگاه از سنین کودکی
 • تجربه اعتیاد به موارد توسط خود یا شخص مراقب
 • تجربه سواستفاده جنسی توسط شریک زندگی
 • فقر و مشکلات اقتصادی از جمله فاکتورهای دخیل در روسپیگری هستند.

فاکتورهایی که در بالا ذکر شد به ما کمک می کند تا درک کنیم روسپیگری یک رفتار جنسی یا یک سبک زندگی مبتنی بر انتخاب شخص نمی باشد بلکه یک رفتار مبتنی بر بقا و زنده ماندن برای فرد می باشد. با ادراک این موضوع دیگر نمی توانیم روسپیگری را امری قانونی و یا یک شغل مبتنی بر سلیقه فرد در نظر بگیریم بلکه روسپیگری یک اجبار برای زنان بجهت بقا می باشد.

بنابراین دیگر روسپیگری را نمی توانیم به بهانه رعایت حق آزادی و یا حق انتخاب زندگی شخصی قانونی اعلام کنیم. زیرا در شرایط غیر اجبار و سلامتی روانی انسانها حاضر به این کار نخواهند بود.

اثرات روسپی گری بر سلامت روانی و عاطفی فرد

اثرات عاطفی، روانی و فیزیولوژیک روسپیگری عمیق بوده و شامل اعتیاد، تجاوز، افسردگی، اختلال استرس پس از سانحه، خودزنی و خودکشی می شود.

اثرات و نتایج دیگر همچنین می تواند بر روی قشر آسیب پذیر جوانان هر دو جنس، خانواده های زنانی که درگیر روسپیگری هستند، بر روی مردانی که خریدار سکس هستند، خانواده های این افراد و نیز در مقیاسی بزرگتر کل جامعه شود.

بسیاری از زنانی که درگیر روسپیگری هستند تجربیات ناگواری از سواستفاده عاطفی، خشونت فیزیکی، سواستفاده جنسی و تجاوز را توسط مردان خریدار سکس گزارش می کنند. زنان همچنین دچار تروما بجهت ارائه مداوم سکس ناخواسته می شوند.

بطور کلی افراد درگیر دچار آسیبها و صدمات جبران ناپذیر عاطفی، روانی و فیزیکی می شوند.

جوامع بطور معمول سواستفاده جنسی مردان از کودکان را محکوم کرده و نسبت به آن حساسیت بخرج می دهند ولکن متاسفانه چنین حساسیت و همدلی را نسبت به زنان بالغ ندارند.

در بسیاری از جوامعی که با روسپیگری مخالف می باشند بجای مقابله با افرادی که خود قربانی می باشند (زنان درگیر در روسپیگری) با خریداران رابطه جنسی و نیز مدیران این صنعت برخورد شدیدی می کنند و از این طریق تلاش می کنند تا میزان تقاضا را برای خرید سکس کاهش داده و از بین ببرند.

در این مدل افراد درگیر در روسپیگری برای مراجعه به مراکز سلامت و نیز انجمن های خدمات اجتماعی ترس نداشته و می توانند حتی برای خروج از این کار کمک های شایانی دریافت کنند. اگرچه تجربیات در فرانسه نشان داد که بعد از غیرقانونی اعلان کردن خرید سکس در سال 2016 تاثیر چندانی در میزان تقاضای افراد بوجود نیاورد و تنها شیوه های آنرا تغییر داد.

آمار روسپی گری

بنا بر آمار تقریبی بدست آمده در جهان
 • حدود 42 ملیون بطور رسمی به روسپیگری مشغول هستند که سه چهارم آنها در محدوده سنی 13 تا 25 سال قرار دارند.
 • 90 درصد این روسپیان وابسته به دلالان می باشند.
 • درآمریکا با وجود آنکه روسپیگری تنها در ایالت نوادا قانونی می باشد 1 ملیون روسپی وجود دارد.
 • چرخش مالی روسپیگری در جهان سالانه 186 ملیارد دلار می باشد.
 • 1نفر از 7 نفر روسپی به اروپا قاچاق شده اند.
 • آمارها همچنین نشان می دهد درصد زیادی از روسپیان مهاجر می باشند.

 

 

 

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

 1. درود و خسته نباشید
  جناب دکتر ، علت این همه ظلم در حق زنان چیه؟
  من وقتی در این باره و درباره مشکلات جامعه زنان مطالعه میکنم ، واقعا ناراحتی عمیقی حس میکنم.
  دیگه مثل گذشته حس شادی ندارم ، وقتی چنین ظلمی در حق نیمی از بشر میشه ، نمیتونم از زندگی لذت ببرم درحالی که روسپیگری و قاچاق انسان ، به دلیل گسترش ایترنت و ارتباطات در حال افزایشه.
  نمیتونم بپذریرم چنین دنیایی رو که همچین اختلاف طبقاتی و اقتصادی داره که منجر به موارد روسپسگری و … میشه ؛ نمیدونم باید چطور با این دنیا برخورد کنم؟ و اتخاذ چه دیدگاهی در قبال این شرایط مناسبه؟
  تحملش رو ندارم و از این شرایط ، حس زدگی و بیزاری دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا