روابط زناشوییروابط عاطفیروانشناسی رابطه

فرد کنترلگر در رابطه چه نشانه هایی دارد

۲۵ نشانه که شما در یک رابطه کنترل شونده هستید

روابط سمی پیچیده هستند و می‌توانند هر کسی را درگیر و غافلگیر کنند. ممکن است عوامل ناسالم روابط به راحتی دیده نشوند، زیرا بسیاری از نشانه‌های یک رابطه کنترل شونده آشکار و به راحتی قابل تشخیص نیستند. اغلب ما این الگوهای رفتاری کنترل گر را به این نسبت می‌دهیم که شریکمان بیش از حد ما را دوست دارد، بسیار مراقب است یا می‌ترسد ما را از دست بدهد. این امر، تشخیص علائم رفتار کنترل کننده را برای آنچه که هستند (تلاش برای تسلط و به کار بردن قدرت) پیچیده‌تر می‌کند.

نشانه‌های یک فرد کنترل گر چیست؟

هنگامی که علائم رابطه کنترل شونده را بیشتر درک کردید، می‌توانید ارزیابی کنید که آیا در چنین رابطه‌ای هستید یا خیر.

نکته: فرد کنترلگر با مرد آلفا تفاوت دارد.

۲۵ نشانه‌ای که نشان می‌دهد در یک رابطه کنترل شونده هستید را بررسی کنید:

۱. جدا کردن خود از دوستان و خانواده

رفتار کنترل کننده معمول در یک رابطه به دنبال جدا کردن شما از مجموعه روابط خود است. این کار به معنی انجام اقدامات متفاوتی مانند شکایت از مدت زمانی که با آن‌ها می‌گذرانید، اظهار نظر بد در مورد آن‌ها و تلاش برای ایجاد فاصله بین شما است.

۲. احساس می‌کنید هر تصمیمی را باید با شریک رابطه خود بررسی کنید

افراد به شدت کنترل گر در روابط، دوست دارند در تمام تصمیمات قدرت خود را نشان دهند. آن‌ها خود را عاقل و از نظر تخصصی مناسب نشان می‌دهند تا شما را مجبور کنند که هر مسئله‌ای را با آن‌ها بررسی کنید.

۳. هر زمانی که در اسرع وقت پاسخ ندهید، ماجرایی وجود خواهد داشت

در یک رابطه کنترل شونده، احساس می‌کنید باید در کنار گوشی خود باشید و بتوانید در هر زمانی پاسخ دهید. وقتی به هر دلیلی نتوانید این کار را انجام دهید، آن‌ها عصبانی یا بیش از حد نگران می‌شوند و قیافه‌ی ناراحت به خود می‌گیرند. در هر صورت، از آنجایی که می‌دانید ماجرا وجود خواهد داشت، از چنین موقعیت‌هایی دوری می‌کنید.

۴. آنچه می‌پوشید، می‌خورید و نحوه پول خرج کردن شما کنترل می‌شود

قرار گرفتن در یک رابطه کنترل شونده این احساس را در شما ایجاد می‌کند که حق ندارید نظر، انتخاب‌ها و خواسته‌های خود را داشته باشید. هرچه افراد کنترل ‌گر پیچیده‌تر باشند، بیشتر می‌توانند این مسئله را در پرده نگرانی یا نصیحت واقعی پنهان کنند.

با این حال، با گذشت زمان، این ویژگی در هر زمانی که طبق انتظار آن‌ها پیش نروید، به وسیله دریافت انتقاد یا عدم وجود حالت عاطفی مشخص می‌شود.

افراد کنترل کننده در رابطه

۵. شما را به‌خاطر اعمالشان سرزنش می‌کنند

روابط کنترل شونده همچنین توسط افرادی که در رابطه سرزنش می‌شوند، قابل تشخیص است. این ویژگی شامل چیزهای کوچک هم می‌شود؛ مثلاً اگر آن‌ها یک لیوان را بشکنند، می‌گویند شما در راهشان قرار گرفته‌اید و به همین دلیل آن را انداختند.

یکی از ویژگی‌های شخصیت کنترل گر این است که شما را به‌خاطر همه چیز سرزنش می‌کند.

۶. همیشه از شما انتقاد می‌کنند

ممکن است به نظر برسد که وقتی در یک رابطه کنترل شونده هستید، هر کاری که انجام می‌دهید می‌تواند بهتر باشد. شریک زندگی شما به یک اندازه در مورد چیزهای کوچک و بزرگ از شما انتقاد می‌کند و انتظار کمال دارد.

۷. تهدید شما، کم و بیش به صورت آشکار

یکی از نشانه‌های یک شریک کنترل گر، تهدید است.

این قلدری‌ها همیشه فیزیکی نیستند و می‌توان آن‌ها را پنهان کرد. این افراد ممکن است تهدید کنند که اگر طلاق بگیرید، بچه‌ها را از شما جدا می‌کنند، به خودشان آسیب می‌زنند، اسراری که با آن‌ها در میان گذاشته‌اید را به دیگران می‌گویند یا حقوقی را که در حال حاضر دارید قطع می‌کنند. مراقب احساس گیر افتادن در رابطه باشید.

۸. احساس قدردانی و پذیرش آن‌ها به شرایط بستگی دارد

موضوع مشترک در بسیاری از روابط کنترل شونده این است که احساس می‌کنید باید عشق آن‌ها را به دست آورید.

وقتی مقداری بیشتر وزن کم کنید، آن‌ها بیشتر جذب شما می‌شوند. وقتی در کار موفق هستید یا به آن‌ها لطف می‌کنید، آن‌ها بیشتر به شما اهمیت می‌دهند. در مجموع، شما احساس می‌کنید که باید محبتشان را با چیزی که به آن‌ها ارائه می‌دهید یا با تغییر خود به دست آورید. در غیر این صورت، احساس می‌کنید به اندازه کافی خوب نیستید.

۹. نگه داشتن یک تابلوی امتیاز

در مقایسه با دوز سالم رفتار متقابل، در یک رابطه کنترل شونده، این احساس وجود دارد که شمارش ثابتی برای کارهایی که دو طرف برای دیگری انجام می‌دهند وجود دارد. این پیگیری خسته کننده به نظر می‌رسد، اما آن‌ها این کار را کاملاً ناخودآگاه انجام می‌دهند. این می‌تواند راه آن‌ها برای برتری بر شما باشد.

۱۰. استفاده از احساس گناه یا خشم برای کنترل

بسته به میزان مهارت این افراد در دستکاری، تعداد علائم کمتر یا تشخیص آن‌ها آسان خواهد بود. هوشیار باشید زیرا این‌ها ویژگی‌های یک فرد کنترل گر است: فریاد زدن، فحش دادن یا سرزنش کردن شما برای انجام کاری که می‌خواهند.

۱۱. باعث می‌شوند احساس کنید مدیون آن‌ها هستید

اگر نشانه‌های شخصیت کنترل گر در همان ابتدا ظاهر می‌شد، به راحتی می‌شد آن‌ها را برای آنچه که هستند، شناسایی کرد. با این وجود، این اتفاق نمی‌افتد.

در ابتدا آن‌ها شیرین و بخشنده هستند. بعداً، این هدایا و لطف‌ها به چیزی تبدیل می‌شوند که وقتی نیاز به جمع‌آوری بدهی خود دارند، آن‌ها را نسبت به شما نگه می‌دارند. این کار ترک کردن را سخت‌تر می‌کند.

۱۲. در مسائل شما بیش از حد دخالت می‌کنند

این یک نشانه قطعی است که به سختی می‌توانید آن را نادیده بگیرید. اگر متوجه شدید که آن‌ها وسایل شما را می‌گردند، در امور شما جاسوسی می‌کنند، به تماس‌ها گوش می‌دهند یا پیام‌های شما را بررسی می‌کنند، به این معنی است که با یک فرد کنترل گر در رابطه قرار دارید.

۱۳. حسادت یا بدگمانی

اگرچه حسادت در رابطه ممکن است در ابتدا طوری به نظر برسد که آن‌ها شما را بیش از حد دوست دارند، اما به مرور زمان تحمل آن دشوار می‌شود. شدت، وسواس و ماهیت غیرمنطقی حسادت و بدگمانی آن‌ها بیش از آن است که بتوان نادیده‌اش گرفت.

۱۴. باعث می‌شوند احساس کنید به اندازه کافی خوب نیستید

این شایع‌ترین ویژگی یک رابطه کنترل شونده است. ممکن است قبل از ملاقات با آن‌ها چنین احساسی را تجربه کرده باشید، اما مطمئناً این احساس در اطراف آن‌ها تشدید می‌شود.

۱۵. اعتراض به زمان تنهایی شما

آیا احساس می‌کنید نمی‌توانید برای خودتان وقت بگذارید و به‌خاطر آن احساس گناه می‌کنید؟

آن‌ها ممکن است اعتراض خود را به این نتیجه برسانند که می‌خواهند زمان بیشتری را با شما بگذرانند، چون شما سرتان خیلی شلوغ است، اما در نهایت احساس می‌کنید آدم خیلی بدی هستید. تنها بودن یک نیاز سالم است و شما نباید به‌خاطر نیاز داشتن به آن، به انسان بدی تبدیل شوید.

۱۶. مجبور هستید تلاش کنید تا به برخورد خوبی از سمت آن‌ها برسید

اگرچه اعتماد در طول زمان به دست می‌آید، اما در یک رابطه کنترل شونده ممکن است احساس کنید که هرگز به آن نمی‌رسید. شما احساس می‌کنید که باید به تلاش خود ادامه دهید تا به برخورد خوبی از سمت آن‌ها برسید.

با این حال، به نظر می‌رسد هرگز حق بی‌گناه در نظر گرفته شدن را به دست نمی‌آورید مگر اینکه خلاف آن ثابت شود.

۱۷. مدام بحث می‌کنند تا زمانی که با آن‌ها موافقت کنید

در یک رابطه کنترل شونده، ممکن است شما دعواهای بیشتر یا کمتری داشته باشید (معمولاً بیشتر)، اما تفاوت اینجاست که از آن‌ها برای متقاعد کردن شما استفاده می‌شود. شما آنقدر احساس خستگی می‌کنید که در نهایت پشیمان می‌شوید.

روابط کنترل شونده

۱۸. باعث می‌شوند احساس حماقت یا بی‌کفایتی نسبت به عقایدتان داشته باشید

در یک رابطه سالم، اختلاف نظر بر سر باورهای اصلی با تلاش برای درک و پذیرش آن‌ها مواجه می‌شود. در یک رابطه کنترل شونده، به دلیل واکنش شریک زندگیتان به باورهایتان، احساس می‌کنید توانا، باهوش یا کافی نیستید.

۱۹. شما را مجبور می‌کنند تا برخلاف میل خود جزئیات را افشاء کنید

یکی از نشانه‌های واضح شخصیت کنترل گر این است که احساس می‌کنید باید اطلاعاتی را که آن‌ها درخواست می‌کنند، بدون توجه به تمایل خود برای انجام آن، به اشتراک بگذارید. فرد کنترلگر برای حریم شخصی دیگران اهمیتی قائل نیست.

۲۰. تحقیر یا خجالت شما برای تسلیم شدن

در یک رابطه سالم، افراد با یکدیگر شوخی می‌کنند، اما تنها در حدی که دیگری احساس راحتی ‌کند. در یک رابطه کنترل شونده، ممکن است احساس کنید مورد تمسخر قرار گرفته‌اید و سپس باور کنید که منظور آن‌ها را اشتباه متوجه شده‌اید. در نهایت شما سردرگم و صدمه دیده می‌شوید و احساس می‌کنید که حق ندارید چنین احساسی داشته باشید.

۲۱. احساس نمی‌کنید شنیده می‌شوید یا درک می‌شوید

وقتی شریک زندگی شما سعی می‌کند شما را وادار کند همانطور که فکر می‌کند فکر کنید، فضای زیادی برای صدا و نظر شما وجود ندارد. نه تنها هیچ درکی وجود ندارد، بلکه تلاش‌های کمی برای شنیدن دیدگاه شما در مورد مسائل وجود دارد.

۲۲. رشد و اهداف قریب الوقوع شما

اگر شما پیشرفت کنید، ممکن است آن‌ها را ترک کنید. به همین دلیل یک شریک کنترل گر به‌طور ماهرانه سعی می‌کند روند پیشرفت شما را آهسته‌تر کند و شما را در کنار خود نگه دارد تا هرگز به رویاهای خود نرسید.

۲۳. تلاش برای کنترل اینکه با چه کسانی وقت می‌گذرانید

شخصیت کنترل گر چیست؟

ما در مورد شخصی صحبت می‌کنیم که سعی می‌کند به روش‌های مختلف نظم را در یک موقعیت اجتماعی ایجاد کند تا بتواند بر آنچه اتفاق می‌افتد کنترل داشته باشد. بنابراین، آن‌ها همچنین ممکن است سعی کنند این مسئله را کنترل کنند که شما چه کسی را می‌بینید و چقدر زمان با آن‌ها می‌گذرانید.

۲۴. تسلط یا کنترل در فعالیت‌های جنسی

کنترل به اتاق خواب نیز نفوذ می‌کند، بنابراین ممکن است احساس کنید که نمی‌توانید بدون اینکه برخورد بدی از آن‌ها ببینید، از رابطه جنسی خودداری کنید. شما ممکن است تحت فشار قرار بگیرید تا رابطه جنسی داشته باشید؛ در غیر این صورت، عواقبی وجود خواهد داشت. به عنوان مثال، آن‌ها از نظر عاطفی فاصله می‌گیرند و شما را مجبور می‌کنند تا روزها برای برخورد خوبی از سمت آن‌ها تلاش کنید.

۲۵. باعث می‌شوند سلامت روانی خود را زیر سؤال ببرید

در نتیجه تلاش برای قطع حمایت اجتماعی شما، خجالت دادن شما، زیر سؤال بردن باورها و واکنش‌های خود، ممکن است در نهایت به قضاوت خود شک کنید. اگر آن‌ها شما را متقاعد کنند که واقعیت آن‌ها درست است، کمتر احتمال دارد که آن‌ها را ترک کنید.

چند نشانه در مورد شما درست است؟ آیا احساس می‌کنید به اندازه کافی خوب نیستید تا شریک دیگری پیدا کنید یا اینکه قادر به ایجاد تغییر نیستید؟ اگر چنین است، سعی کنید تمام کارهایی را که قبل از وارد شدن آن‌ها به زندگیتان می‌توانستید انجام دهید، به یاد بیاورید. آن‌ها دستاوردهای شما هستند. البته، حمایت دوستان و خانواده می‌تواند به شما کمک کند.

هیچ پاسخ واحدی در مورد اینکه چگونه در یک رابطه کنترل را متوقف کنیم وجود ندارد. درک اینکه چرا یک نفر اینگونه عمل می‌کند و چه چیزی می‌تواند آن را جایگزین کند، نیاز به تلاش دارد. بنابراین، توصیه می‌شود در این سفر بهبودی هم برای فرد کنترل گر و هم برای همسرش، از یک متخصص کمک بگیرید.

 

منبع:

https://www.marriage.com/advice/relationship/controlling-relationship-signs-you-must-know/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا