فوبیا

درمان تاناتو فوبیا یا ترس از مرگ

امتیاز

تشخیص و درمان تاناتو فوبیا (Thanatophobia)

ترس از مرگ

تاناتو فوبیا یا ترس از مرگ، یک ترس نسبتاً پیچیده‌ای است. بسیاری از مردم از مرگ می‌هراسند. بعضی از مردم از حالت مرده بودن می‌ترسند، در حالی که برخی دیگر از عمل واقعی مرگ. اگر این ترس بسیار شایع باشد به صورتی که بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد، احتمال دارد شما دچار حالت حادی از ترس و اضطراب کامل باشید.

نقش دین

ترس از مرگ بسیاری از مردم به باورهای مذهبی آنها گره خورده است. برخی افراد فکر می‌کنند که می‌دانند پس از مرگ چه اتفاقی خواهد افتاد، اما نگرانند که اشتباه کرده باشند. بعضی معتقدند که راه نجات، بسیار مستقیم و باریک است و می‌ترسند که هرگونه انحراف یا اشتباه باعث شود که آنها تا ابد محکوم شوند.

اعتقادات مذهبی بسیار شخصی هستند، و حتی یک درمانگر گروه مشابه مذهبی، ممکن است کلیه باورهای شخصی تک تک مراجعین را به درستی درک نکند. اگر ترس از مرگ ریشه در اعتقادات مذهبی داشته باشد، اغلب مفید است که به دنبال مشاوری با همان مذهب و باور خود باشید. با این حال، هرگز نباید مشاور بهداشت روانی قدیمی را جایگزین فرد دیگری کنید.

انواع ترس

ترس از ناشناخته‌ها

تاناتوفوبیا ممکن است در ترس از ناشناخته ریشه داشته باشد. این بخشی طبیعی از شرایط انسانی است که می‌خواهد جهان اطراف خود را بشناسد و درک کند و بداند پس از مرگ چه اتفاقی می‌افتد، با اینکه تا زمانیکه هنوز زنده هستیم، آن جهان نمی‌تواند برایمان ثابت شود.

افراد باهوش اغلب در معرض خطر بیشتری برای این نوع از تاناتوفوبیا هستند، همانند افرادی که به اعتقادات فلسفی و مذهبی خود زیاد می‌اندیشند.

ترس از دست دادن کنترل

مانند کسب دانش، کنترل چیزی است که انسان‌ها برای به‌دست آوردن آن در تلاشند. با این حال، عمل مرگ کاملا خارج از کنترل هر کسی است. کسانی که از دست دادن کنترل مرگ می‌ترسند، از طریق مراقبت‌های دقیق و گاه بسیار شدید سلامت و دیگر مراسم مذهبی در مقابل این حالت مقاومت می‌کنند.

با گذشت زمان، دیده می‌شود که چگونه افراد مبتلا به این نوع تاناتوفوبیا ممکن است در معرض اختلال وسواس فکری، هیپوکاندریا (اضطراب سلامتی) و حتی تفکرات وهمی باشند.

درد، بیماری یا از دست دادن عزت

بعضی از مردم با وجو اینکه آشکارا از مرگ می‌ترسند، در حقیقت از مرگ به خودی خود نمی‌هراسند. در عوض، آنها از شرایطی که مرگ را احاطه می‌کند وحشت دارند. آنها ممکن است از درد عاجزکننده و رنج و بیماری ناتوان‌کننده یا حتی از دست رفتن شأن و منزلت‌شان ترس داشته باشند. این نوع تاناتوفوبیا از طریق بررسی دقیق مشخصات ترس، مشخص شود.

بسیاری از افراد مبتلا به این نوع ترس از نازوفوبیا، هیپوخاندریازیس یا سایر اختلالات سوماتوفرم رنج می‌برند.

نگرانی درباره خویشاوندان

بسیاری از افرادی که از تاناتوفوبیا رنج می‌برند، تقریبا از اینکه پس از مرگ خانواده‌هایشان چه اتفاقی برایشان می‌افتد، نگرانند.

به نظر می‌رسد این حالت در والدین جدید، والدین مجرد و پرستار کودکان بسیار رایج است. آنها ممکن است نگران باشند که خانواده آنها از لحاظ مالی رنج می‌برد یا اینکه هیچکس نخواهد بود که از آنها مراقبت کند.

ترس از مرگ در کودکان

ترس از مرگ در کودکان می‌تواند برای والدین حالتی ویرانگر باشد، اما این جریان بخشی سالم از رشد طبیعی آنهاست. کودکان به طور کلی از مکانیسم‌های دفاعی، اعتقادات مذهبی و درک مرگ که به بزرگسالان کمک می‌کند، نمی‌توانند استفاده کنند. آنها نمی‌توانند زمان را کاملا درک کنند، و برای آنها دشوار است که قبول کنند که گاهی اوقات انسان‌ها آنها را ترک می‌کنند و دوباره می‌آیند.

این عوامل می‌توانند کودکان را به یک مفهوم حشتناک از مرگ هدایت کند. اینکه این مدل ترس یک فوبیا محسوب می‌شود یا نه، بستگی به شدت و مدت زمان آن دارد.

فوبیاها به طور کلی در کودکان تشخیص داده نمی‌شود تا زمانی که بیش از شش ماه این حالت در آنها مشاهده شود.

ترس‌های مرتبط

برای افرادی که از تاناتوفوبیا رنج می‌برند، داشتن سایر فوبیاها و ترس‌های مربوط غیرمعمول نیست. ترس از سنگ قبرها، خانه‌های مراسم تشییع جنازه و سایر نمادهای مرگ معمول است، زیرا آنها می‌توانند یادآور ترس و وحشت اصلی شوند. ترس از ارواح و یا اشخاص دیگر نیز رایج است، به ویژه در کسانی که ترسشان بر اساس باورهای مذهبی می‌باشد.

تشخیص

همانطور که بسیاری از علل و عوارض احتمالی وجود دارد، بسیار مهم است که تاناتوفوبیا تنها توسط یک متخصص بهداشت و روان آموزش دیده تشخیص داده شود.

درمانگر می‌تواند سوالاتی مربوط به این زمینه را از مراجع خود بپرسد، او را هدایت کند و همچنین به او کمک کند تا او دقیقا متوجه شود که چه حالات و اتفاقاتی در وجودش در حال رخ دادن است. درمانگر همچنین می‌تواند علائم اختلالات مرتبط را نیز تشخیص دهد و درمان مناسبی تجویز کند.

درمان تاناتو فوبیا

دوره درمان تاناتو فوبیا بستگی به اهداف شخصی بیمار دارد. آیا او در تلاش برای حل باورهای مذهبی است؟ آیا او فقط می‌خواهد قادر به حضور در رویدادهای مذهبی مانند تششیع جنازه و مراسم ترحیم بدون هیچگونه هراسی باشد؟

درمانگر باید ابتدا انتظارات مراجع خود را پیش از طراحی یک برنامه درمان تاناتو فوبیا تعیین کند.

بسته به شرایط، انواع راه‌حل‌های گفتگو درمانی ممکن است مناسب باشد، و همچنین طیفی از درمان شناختی رفتاری تا روانکاوی. مشاوره مذهبی، تجویز دارو و سایر گزینه‌های درمانی نیز ممکن است در ارتباط با درمان تاناتو فوبیا استفاده شود.

به دنبال کمک و راهنما بگردیم

یافتن درمان برای هرگونه ترس و اضطراب یک تصمیم شخصی است. صرف‌نظر از اینکه آیا برای کمک، مشاوری حرفه‌ای انتخاب می‌کنید یا نه، مقابله با ترس از مرگ و درمان تاناتو فوبیا می‌تواند یک مبارزه روزمره و همیشگی باشد.

برخلاف بسیاری از ترس‌های ناشی از حوادث خاص مانند دیدن عنکبوت، ممکن است تاناتوفوبیا به‌طور مداوم در پس ذهنتان باشد. بسیاری از آنها گزارش می‌دهند که ترس آنها در شب، زمانی که به تنهایی در تاریکی و به دور از اتفاقات روزمره هستند اتفاق می‌افتد. شما ممکن است علاقمند به بحث در مورد این نوع فوبیا با دیگران باشید.

منبع:

https://www.verywellmind.com/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا