اختلالات اضطرابی

ترس از رانندگی

ترس از رانندگی

وقتی صحبت از ترس از رانندگی می‌شود معمولا ذهن به سمت خانم‌ها می‌رود. این در حالی است که مردان نیز دچار ترس از رانندگی می‌شوند. درک این مسئله آسان است که چگونه یک تصادف بزرگ اتومبیل باعث می‌شود فرد دچار ترس از رانندگی شود، اما بیشتر فوبیای رانندگی یا ترس از رانندگی به این حوادث ربطی ندارد.

در اینجا لیستی از پنج علت اصلی ترس از رانندگی ذکر شده است:

۱- تجارب منفی گذشته

تصادفات اتومبیل رایج‌ترین تجربه منفی در رانندگی است؛ و می‌تواند بسیار وحشتناک باشد، اما مسائل دیگری نیز وجود دارند. رانندگی در یک طوفان شدید، قربانی خشم جاده شدن، گم شدن و یا یک حمله ناگهانی، همگی می‌توانند آسیب زننده باشند. شما می توانید این تجارب را در ذهن خود مرور کنید و نگران باشید که دوباره برایتان اتفاق بیافتند. تکرار این افکار و ترس‌ها ممکن است فرد را از رانندگی بازدارد و تنها اضطراب او را بدتر کند.

۲- رانندگی در خارج از منطقه امن و به تنهایی

برای بعضی از فوبیا و ترس‌های رانندگی، رانندگی کردن در یک مکان آشنا، مسئله بزرگی نیست و مشکلی ندارد. اما هنگامی که به آنها آدرس مکان جدیدی نزدیک یا دور را بدهید، اضطراب آنها به سقف ماشینشان می‌رسد.

اگر راه را گم کنم چه؟ اگر بنزین ماشینم تمام شود چه؟ اگر تلفن همراهم غیرقابل تماس شود چه؟ اگر نتوانم پارکینگ پیدا کنم چه؟

اینها فقط ترس از این نیست که اتفاق بدی بیفتد، بلکه ترس از این است که اتفاق بدی در مکانی نا آشنا و به دور از خانه بیفتد، و هیچ کس هم آنجا نباشد که کمک کند.

۳- ترس از داشتن علائم اضطراب

ماندن در ترافیک اتفاقی عصبی کننده است که هیچ کس آن را دوست ندارد، اما اگر شما ترس از «حملات ترس» یا حملات وحشت داشته باشید، ترافیک می تواند به یک تجربه وحشتناک‌تر تبدیل شود.  افرادی که سابقه حملات ترس را دارند، تمایل ندارند در شرایطی قرار بگیرند که خارج شدن از آنها دشوار است، مانند آزادراه‌ها و خطوط گردش به چپ.

اضطراب، ارگان‌های خاصی از بدن را هدف قرار می‌دهد. در حالی که برخی ممکن است تپش قلب و دشواری در تنفس را تجربه کنند، دیگر افراد ممکن است اسهال، سرگیجه یا حالت تهوع را تجربه کنند. تفکر مدام به داشتن این علائم و ماندن در ترافیک، موجب اضطراب بیشتر می شود.

۴- ترس از با سرعت رانندگی کردن و از دست دادن کنترل

احساس خشم سایر رانندگان از آرام رانندگی کردن شما در بزرگراه، این فشار را برروی شما میاورد که به رانندگی خود سرعت بخشید، اما ذهن و بدن شما این اجازه را نمی‌دهد. در حالیکه شما محکم به فرمان برای زندگی عزیزتان چسبیده‌اید، ضربان قلب شما شدت می‌گیرد و بدنتان شروع به عرق می‌کند.

مطالعه کنید:  اضطراب جدایی در کودکان

علائم فیزیکی اضطرابی که خارج از کنترل است، این را برایتان غیرممکن می‌سازد که به خودتان برای یک رانندگی مطمئن ایمان داشته باشید.

ترس از دست دادن کنترل و چرخش به خط دیگر به اندازه‌ای کافی هست که شما را مجبور می کند در خیابان‌های مسطح رانندگی کنید، حتی اگر مدت بیشتری طول بکشد تا به مقصد خود برسید.

۵- ترس از مرگ و میر

پایه و اساس همه اضطراب‌ها، اغراق کردن و بزرگ کردن خطرات و نادیده گرفتن یا دست کم گرفتن توانایی‌های فرد است. رانندگان ترسو ممکن است به توانایی‌های خود اعتماد نکنند و یا به دیگران ایمان نداشته باشند. در هر صورت، آنها بدترین حالت را بارها تصور می‌کنند. تخیل فعال فوبیا (ترس) از رانندگی می‌تواند منجر به تصادفات وحشتناکی در ذهن آنها شود. نیازی نیست که شما حتما قربانی یک تصادف قبلی شده باشید تا بتوانید خود را در یک تصادف تصور کنید.

کنار گذاشتن اضطراب

ترس از رانندگی همیشه وجود دارد، اما معمولا این افراد به کمک نیاز دارند. استاندارد طلایی برای درمان هرگونه اختلال اضطرابی، درمان شناختی-رفتاری (CBT) می‌باشد.

اولین گام این است که ترس خاص خود را از لیست بالا شناسایی کنید.

سپس تمام دلایلی را که می خواهید بر ترس خود غلبه کنید را بنویسید و اینکه چرا غلبه بر ترس مهم است. غلبه بر هر گونه ترس به این معنی است که شما باید با آن روبرو شوید، که این کار به انگیزه زیادی نیاز دارد.

یک درمانگر CBT به شما کمک می‌کند با افکاری که علایم جسمی شما را به وجود می‌آورند مقابله کنید. مسلما شما دارای افکار غلطی درباره رانندگی هستید. افکاری مانند فاجعه‌سازی- احتمال بیش از حد- فیلتر منفی و … که باعث می‌شود اضطراب زیادی را در شما به‌وجود بیاورد. با شناخت این افکار غلط می‌توانید جایگزین‌های مناسبی با کمک درمانگر خود برای آنها بیابید و دنیا را نه از پشت عینک مضطربانه خود بلکه با نگاهی واقع بینانه‌تر ببینید.

درمانگر همچنین مهارت‌هایی به شما می‌آموزد تا بدن و ذهن خود را آرام کنید. درمانگر با کمک و مساعدت شما جملاتی را انتخاب می‌کند که می‌تواند به شما در غلبه بر ترس مفید باشد. مانند: تا به حال اتفاقی برای تو نیفتاده است و دلیلی نیز وجود ندارد که اتفاقی بیفتد. اگر اتفاقی افتاد من توانایی مواجهه و کنترل امور را دارم و …

ترس از رانندگی بر تمام جنبه‌های زندگی یک شخص تاثیر می‌گذارد، از زندگی شخصی گرفته تا زندگی حرفه‌ای. غلبه بر این نوع اضطراب به کمک یک درمانگر حرفه‌ای، کار می‌برد و به شجاعت نیاز دارد، اما در نهایت ارزشش را دارد!

منبع:

https://www.verywellmind.com/

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۰ میانگین: ۰]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا