داروهای روانپزشکی

ژل لوبریکانت چیست؟

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

ژل لوبریکانت

هر آنچه که در مورد روان‌کننده‌های واژن از جمله ژل لوبریکانت باید بدانید

دانستنش چه فایده‌ای دارد؟

هنگامی که زنی تحریک می‌شود، به طور خودکار واژن او از طریق روان‌کننده‌ای که بدنش ترشح می‌کند، مرطوب و روان می‌شود. این حالت باعث می‌شود تا تجربه بهتر و خوشایندتری از رابطه جنسی حاصل شود.

رابطه جنسی بدون روان بودن واژن، می‌تواند دردناک باشد و به مخاط واژن آسیب برساند. بدن یک زن ممکن است در نتیجه‌ی تغییرات هورمونی، یائسگی، پیری یا مصرف داروهای مختلف، روان‌کننده کمتری تولید کند. که در این حالت، استفاده از روان کننده‌های مصنوعی ضروری می‌شود.

لوبریکانت‌های مصنوعی می‌توانند به افزایش تحریک جنسی، افزایش لذت جنسی، نرم نگه داشتن پوست واژن و مهمتر از همه، اصطکاک هنگام دخول کمک کنند.

ژل‌های لوبریکانت را می‌توان به صورت آنلاین یا از داروخانه‌ها خریداری کرد.

ژل لوبریکانت برای چه کسانی می‌تواند مفید باشد؟

ژل‌های لوبریکانت می‌توانند بدون توجه به اینکه بدن به طور طبیعی آن را تولید می‌کند یا نه، مورد استفاده قرار گیرند.

اگر واژن خشکی دارید، ژل لوبریکانت می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد. استفاده از ژل لوبریکانت قبل از فعالیت جنسی می‌تواند از بروز خارش، سوزش، زخم شدن و ناراحتی‌های دیگر جلوگیری کند.

معمولا افرادی از خشکی واژن متاثر می‌شوند که:

 • داروهای خاصی استفاده می‌کنند، از جمله آنتی هیستامین‌ها و داروهای ضد افسردگی
 • اغلب دچار کمبود آب بدن هستند
 • از کنترل‌کننده‌های بارداری هورمونی استفاده می‌کنند
 • سیگار می‌کشند
 • در حال شیردهی هستند
 • در حال ورود به دوره یائسگی یا یائسه هستند
 • یک اختلال خودایمنی مانند سندرم شوگرن دارند
 • تحت شیمی درمانی هستند.

برخی از لوبریکانت‌ها برای تقویت عملکرد و تحریک جنسی طراحی شده‌اند. اگر می‌خواهید راه جدیدی را امتحان کنید، ژل‌های لوبریکانت می‌توانند راهی عالی برای تنوع بخشیدن به امور جنسی با شریک زندگی شما باشند.

انواع مختلفی که باید امتحان کنید چه می‌باشند؟

انواع مختلفی از لوبریکانت‌ها یا روان‌کننده‌ها متناسب با نیازهای مختلف افراد وجود دارد. اگر شما یک نمونه را به دیگری ترجیح می‌دهد یا اگر می‌خواهید بسته به شرایط آن را تغییر دهید، این کاملا طبیعی است. چه خریدار بار اولی باشید و چه بخواهید مجموعه لوبریکانت‌های خود را متنوع‌تر کنید، یکی برای شما تضمین شده است.

لوبریکانت‌های بر پایه‌ی آب

روان‌کننده‌های بر پایه آب، رایج‌ترین انواع لوبریکانت‌ها هستند. آنها در دو نوع وجود دارند: همراه با گلیسیرین، که عطر کمی شیرین دارند، یا بدون گلیسیرین.

مزایا

هر دو نوع لوبریکانت بر پایه آب مقرون به صرفه است، یافتن آن آسان است و استفاده از آن با کاندوم ایمن است.

محصولات فاقد گلیسیرین کمتر باعث تحریک واژن می‌شوند. همچنین ماندگاری بیشتری دارند.

معایب

لوبریکانت‌های با طبع گرم، اغلب حاوی گلیسیرین هستند. اگرچه این محصولات مزایای خود را دارند اما به سرعت خشک می‌شوند. همچنین ثابت شده‌اند که به دلیل محتوای قندی که دارند، در ایجاد عفونت‌ها نقش دارند.

روان کننده‌های بدون گلیسیرین معمولا عطر تلخی دارند. اگر دوست دارید رابطه جنسی دهانی را نیز امتحان کنید، ممکن این نوع روان‌کننده گزینه خوبی برایتان نباشد.

با گذشت زمان هر دو نوع ممکن است حالت چسبناکی پیدا کنند.

محصولات مورد استفاده

برای گزینه‌های بر پایه‌ی آب با گلیسیرین، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آستروگلاید
 • ژل K-Y
 • Doc Johnson GoodHead

برای گزینه‌های بر پایه آب بدون گلیسیرین، موارد زیر را امتحان کنید:

 • ایزابل فی
 • کاراگینان

لوبریکانت‌های بر پایه‌ی سیلیکون

لوبریکانت‌های بر پایه سیلیکون بی‌بو و بی‌عطر، لغزنده و نرم هستند.

مزایا

ماندگاری روان‌کننده‌های بر پایه سیلیکون از هر لوبریکانتی بیشتر است. آنها نیازی به استفاده از مواد روان‌کننده بر پایه آب ندارند. همچنین استفاده از آنها با کاندوم لاتکس بی‌خطر است.

روان‌کننده‌های مبتنی بر سیلیکون ضد حساسیت نیز هستند.

معایب

برخی از مزایای روان‌کننده بر پایه سیلیکون، از معایب آن نیز هستند. این نوع روان کننده ممکن است بیشتر دوام داشته باشد، اما شستن و پاک کردن آن دشوارتر است. برای از بین بردن باقیمانده آن از بدنتان، باید به یک محلول صابونی متوسل شوید.

همچنین روان‌کننده‌های مبتنی بر سیلیکون برای اسباب‌بازی‌های جنسی سیلیکونی توصیه نمی‌شوند زیرا می‌توانند آنها را تجزیه کنند، و با گذشت زمان آنها را چسبناک و ناخوشایند می‌کنند.

محصولات مورد استفاده

اگر به دنبال یک لوبریکانت نرم‌تر و بهتر هستید، موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • Wet Platinum
 • Penchant Premium
 • Replens

لوبریکانت‌های بر پایه‌ی روغن

دو نوع لوبریکانت بر پایه روغن وجود دارد: طبیعی (از روغن نارگیل یا کره) و مصنوعی (از روغن یک ماده‌ی معدنی یا وازلین).

به طور کلی، ژل‌های لوبریکانت دارای استفاده ایمن، ارزان و به راحتی در دسترس هستند. اما، اگر می‌توانید، ابتدا یک روان‌کننده بر پایه آب انتخاب کنید. زیرا روغن‌ها می‌توانند پوست شما را تحریک کنند.

مزایا

لوبریکانت‌های روغن با پایه طبیعی- مانند آووکادو، نارگیل، سبزیجات روغنی و روغن‌های زیتون- برای ماساژ دستگاه تناسلی عالی هستند. آنها همچنین برای تحریک جنسی از طریق دهانی نیز بی‌خطر هستند.

لوبریکانت‌های مبتنی بر روغن مصنوعی، از جمله لوسیون‌ها و کرم‌ها، برای خودارضایی مفید هستند اما برای موارد دیگر خیلی مناسب نمی‌باشند.

معایب

هم لوبرکانت‌های بر پایه روغن طبیعی و هم مصنوعی، می‌توانند کاندوم لاتکس را از بین ببرند یا باعث خرابی کاندوم شوند.

ضمنا محصولات مصنوعی ممکن است باعث تحریک واژن شوند. پاک کردن آنها از بدن دشوارتر از نمونه‌های طبیعی آنها است. این امر می‌تواند منجر به عفونت واژن شود.

محصولات مورد استفاده

شما می‌توانید اکثر لوبرکانت‌های بر پایه روغن طبیعی را در فروشگاه‌های محل خود پیدا کنید. اما اگر می‌خواهید بر چیزی که به طور خاص برای برقراری صمیمیت ساخته شده است سرمایه‌گذاری کنید، موارد زیر را امتحان کنید:

 • Coconu
 • Überlube
 • YES

ژل لوبریکانت طبیعی

لوبرکانت‌های بر پایه روغن طبیعی، تنها محصولات طبیعی موجود در بازار نیستند. برخی از شرکت‌ها ژل‌های لوبریکانت ارگانیک یا گیاهی تولید شده از مواد گیاهی یا سایر مواد سازگار با محیط زیست تولید کرده‌اند.

مزایا

بسیاری از روان‌کننده‌های طبیعی فاقد پارابن هستند، ماده نگهدارنده‌ای که معمولاً در لوبریکانت‌ها استفاده می‌شود و دارای خطرات سلامتی زیادی است. آنها همچنین از مواد ارگانیکی استفاده می‌‌کنند که برای محیط زیست، بهتر و برای واژن، بی‌خطر هستند.

معایب

روان‌کننده‌های کاملاً طبیعی ممکن است ماندگاری کمی داشته باشند. همچنین ممکن است قیمت آنها از یک لوبریکانت مرسوم بیشتر باشد.

محصولات مورد استفاده

اگر می‌خواهید از ژل کاملا طبیعی استفاده کنید، موارد زیر را امتحان کنید:

 • Aloe Cadabra
 • ارگانیک‌های مایع
 • Good Clean Love Almost Naked
 • ارگانیک‌های گیاهی

مواردی که باید هنگام انتخاب ژل لوبریکانت مناسب در نظر بگیرید

البته همه‌ی ژل‌های لوبریکانت واژن باهم یکسان نیستند. برخی از مارک‌ها بسته به نیاز شما از برخی دیگر بهتر کار خواهند کرد.

اگر دارای واژن خشک هستید.

روان‌کننده‌های «گرم کننده» ممکن است کمکی نکنند، زیرا حاوی گلیسیرین هستند و می‌توانند به سرعت خشک شوند. روان‌کننده‌های سیلیکونی با ماندگاری طولانی بهترین گزینه برای شماست.

اگر مستعد ابتلا به عفونت‌های واژن هستید.

از ژل‌های لوبریکانت حاوی گلیسیرین دوری کنید. این ترکیب می تواند واژن را تحریک کرده و باکتری‌های خوب را از بین ببرد و باعث ایجاد عفونت شود.

اگر می‌خواهید باردار شوید.

به دنبال ژل لوبریکانتی باشید که روی آن عبارت «sperm friendly» یا « fertility friendlyیا دوستدار باروری» نوشته شده باشد. تحقیقان نشان داده‌اند که برخی از ژل‌های لوبریکانت می‌توانند تأثیر منفی بر تحرک اسپرم بگذارند.

اگر می‌خواهید از کاندوم استفاده کنید.

از ژل‌های لوبریکانت بر پایه‌ی روغن ابدا استفاده نکنید. هیچ چیز سریعتر از ژل‌های لوبریکانت بر پایه‌ی روغن، کاندوم لاتکس را از بین نمی‌برد.

اگر می‌خواهید از یک اسباب‌بازی جنسی برای تحریک استفاده کنید.

از ژل‌های لوبریکانت بر پایه‌ی آب استفاده کنید. اگر اسباب‌بازی جنسی شما از سیلیکون ساخته شده باشد، روان‌کننده‌های بر پایه سیلیکون می‌توانند اسباب‌بازی را با گذشت زمان خراب کنند.

آیا چیزی وجود دارد که باید کاملاً از آن اجتناب کنید؟

اگرچه استفاده از روان‌کننده‌های بر پایه روغن بی‌خطر است، اما می‌تواند بیشتر کاندوم‌ها را خراب و بی‌اثر کند. حتی ممکن است باعث تحریک واژن نیز شوند.

همچنین باید استفاده از ژل‌های لوبریکانت با رایحه یا عطر را نیز محدود کنید. این مواد شیمیایی ممکن است باعث تحریک شوند.

برخی مواد اولیه در تهیه لوبریکانت‌ها، به احتمال زیاد منجر به التهاب یا تحریک می‌شوند و افرادی که حساس هستند باید از آنها اجتناب کنند. این مواد شامل موارد زیر می‌باشند:

 • گلیسرین
 • نونوکسینول -9
 • پروپیلن گلیکول
 • کلرهگزیدین گلوکونات

آیا ژل لوبریکانت، همان مرطوب‌کننده واژن است؟

مرطوب‌کننده‌های واژن می‌توانند از خارش و تحریک جلوگیری کنند اما آنها رطوبت کافی را برای جلوگیری از ناراحتی هنگام دخول فراهم نمی‌کنند. به این دلیل که مرطوب کننده‌ها، برخلاف ژل‌های لوبرکانت، در پوست جذب می‌شوند. برای اینکه خشکی مرطوب‌کننده‌ها کم شود، باید مرتباً استفاده شود.

اگر قصد انجام هر نوع فعالیت جنسی دارید، ممکن است برای افزایش احساس راحتی به استفاده از ژل‌های لوبریکانت نیاز داشته باشید.

نحوه استفاده موثر از ژل‌های لوبریکانت

در واقع یک روش «درست» یا «غلط» برای استفاده موثر از لوبریکانت وجود ندارد. اما چند کار وجود دارد که می‌توانید برای سهولت انجام دهید:

 • قبل از استفاده از ژل لوبریکانت، آن را در دستان خود گرم کنید.
 • برای تقویت برانگیختگی، شکل استفاده از ژل لوبریکانت را به عنوان آغازگر رابطه جنسی‌تان قرار دهید.
 • درست قبل از دخول در طول رابطه جنسی با شریک عاطفی‌تان، از ژل لوبریکانت استفاده کنید.
 • از ژل لوبریکانت به مقداری استفاده کنید که مجرا و واژن شما به اندازه کافی مرطوب شود. ژل لوبریکانت را می‌توانید به آلت تناسلی مرد نیز بمالید.
 • هنگام دخول، اگر متوجه شدید مقدار ژل لوبریکانت کم است، مجددا از آن استفاده کنید.

آیا ژل لوبریکانت عوارض جانبی دارد؟

اکثر ژل‌های لوبریکانت عاری از عوارض جانبی هستند. با این حال، ممکن است به ماده‌ای در ژل لوبریکانت واکنش آلرژیک نشان دهید.

در صورت بروز علائم زیر بعد از استفاده از ژل لوبریکانت، به پزشک مراجعه کنید:

 • تنفس دشوار
 • هرگونه تورم، به‌خصوص در زبان، گلو، یا صورت
 • کهیر
 • بروز جوش یا خارش یا اگزما در پوست

همچنین در صورت بروز مکرر عفونت در واژن، با توجه به اینکه ژل لوبریکانت بخشی از برنامه معمول شماست، به پزشک خود مراجعه کنید.

سخن پایانی

لوبریکانت‌های واژن می‌توانند راهی عالی برای کمک به تقویت رابطه جنسی شما با شریک عاطفی‌تان باشند. رطوبت اضافه شده می‌تواند اصطکاک یا ناراحتی و درد را کاهش دهد و به افزایش برانگیختگی کمک کند.

هنگام تصمیم‌گیری بین انتخاب ژل‌های لوبریکانت مختلف، راحتی و ایمنی خود را در نظر بگیرید. اینکه چقدر از ژل لوبریکانت استفاده می‌کنید و چقدر برایتان دوام می‌آورد، تعیین خواهد کرد که آیا شما در طول رابطه جنسی با شریک عاطفی‌تان، لذت خواهید برد یا نه. با انتخاب یک محصول اشتباه، واژن ممکن دچار عفونت و تحریکات ناخوشایند گردد.

منبع:

https://www.healthline.com/health/healthy-sex/vaginal-lubricants

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا