faen
خانه » روانشناسی اختلالات » اختلالات اضطرابی » اختلال پانیک » اختلال پانیک را تحت کنترل درآورید
پانیک چیست

اختلال پانیک را تحت کنترل درآورید

Author : Dr. Kamyar Sanaie

پانیک چیست و چگونه می‌توانید بدون ترس از حملات پانیک زندگی کنید؟

اگر شما تا به حال از حملات پانیک رنج برده باشید، می‌دانید که پانیک چیست و چقدر این نوع حملات می‌توانند وحشتناک باشند.

نخستین حمله پانیک بدون هیچ نشانه‌ای بروز می‌کند و شما ناگهان خود را در حال لرزش، رعشه همراه با ترس، تنگی نفس، احساسی مانند اینکه شما درحال نابودی هستید و در پی آن تصور اینکه مرگ در حال فرارسیدن است، می‌یابید. من در آخرین نوشته‌ام درمورد اختلال پانیک با نام «پانیک چیست و آیا شما دچار اختلال پانیک هستید؟» روند توسعه اختلال پانیک و آگورافوبیا (ترس از مکان‌های شلوغ و مکان‌های باز) را تشریح نمودم. در این مطلب من در مورد گام‌های معکوس نمودن این روند بحث می‌کنم تا طی آن شما بتوانید زندگی‌ای عاری از ترس ناشی از حملات پانیک داشته باشید.

حمله پانیک چیست و چه قواعدی باعث می‌شود که شما به اختلال پانیک دچار شوید؟

در کتاب جدیدم با عنوان پانیک چیست ، فارغ از هرگونه اضطراب بر ترس‌های خود غلبه کنید پیش از آنکه آنها بر شما غلبه کنند، من هر مورد اختلال اضطراب را به‌عنوان مجموعه‌ای از قواعد که شما به‌طور ضمنی از آنها پیروی می‌کنید شرح داده‌ام. برای نمونه، قوانین عمومی برای توسعه یافتن اختلال پانیک شامل موارد زیر می‌باشند:

۱- تشخیص خطر – شما روی حواس خود به‌عنوان یک نشانه از خطر تمرکز می‌کنید.
۲- فاجعه سازی – شما احساسات را به‌عنوان تهدید برای زندگی تعبیر می‌کنید.
۳- کنترل شرایط – شما تلاش می‌کنید که تنفس خود را کنترل نموده و یا رفتارهای ایمنی‌جویی به کار بگیرید.
۴- اجتناب یا فرار – شما از قرار گرفتن در موقعیت‌هایی که باعث اضطرابتان می‌شوند اجتناب نموده و یا از آنها می‌گریزید.

پانیک چیست و با توجه به ۴ نکته فوق الذکر چه مکانیسمی دارد ؟ خوب، اجازه بدید تصور کنیم زمانی که شما مضطرب هستید شروع به سریع نفس کشیدن کرده و احساس تنگی نفس می‌کنید. در این حالت شما کمی دچار وحشت می‌شوید که ممکن است دچار تنگی نفس شوید، بنابراین شروع به دقت در نفس کشیدن خود می‌کنید تا نفستان را از دست ندهید. ممکن است شما روی ضربان قلب خود هم تمرکز کنید. زمانی که شما به تنفس خود دقت می‌کنید و می‌بینید که سرعت بیشتری پیدا کرده است، به این فکر می‌کنید که نفستان بند خواهد آمد و شما دچار حمله قلبی و یا مرگ خواهید شد. سپس به سمت وضعیت کنترل رفته و تلاش می‌کنید که نفس خود را احتمالاً با نفس کشیدن‌های عمیق حفظ کنید که این کار باعث می‌شود تنگی نفس در شما بیشتر شود. یا از رفتارهای ایمنی‌جویی استفاده می‌کنید؛ برای مثال، گام‌های خود را آهسته نموده یا به دیوار یک ساختمان تکیه می‌دهید که دچار عدم تعادل نشوید. و در صورت امکان، از ورزش کردن که باعث افزایش نفس کشیدن در شما می‌شود و یا از شرایطی مانند نشستن در یک تئاتر شلوغ که موجب اضطرابتان می‌شود، اجتناب می‌کنید. حالا زمانی است که شما دچار اختلال پانیک و آگورافوبیا می‌شوید.

پانیک چیست- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

در کتاب پانیک چیست ، من قواعد ویژه‌ای برای اختلال پانیک شما ارائه کرده‌ام. آیا هیچکدام از اینها درباره شما مصداق دارد؟

تمرکز بر روی هر نوع احساس بدنی که به نظر طبیعی نمی‌رسند.
تفسیر این احساسات به عنوان نشانه‌ای از یک فاجعه در حال وقوع .
پیش‌بینی شرایطی که شما ممکن است این احساسات را داشته باشید.
در صورتی که امکان آن را داشته باشید اجتناب از قرار گرفتن در معرض این شرایط.
اما اگر توان اجتناب از آن شرایط را ندارید، کاری می‌کنید که احساس امنیت داشته باشید.
بعد از تمام شدن شرایط مزبور سلامت خود را به رفتارهای ایمنی‌جویی خود منسوب می‌کنید.

در پاسخ به سوال پانیک چیست باید به افکار خود نیز دقت کنید. زمانی که احساس می‌کنید برانگیختگی اضطراب شما در حال افزایش یافتن است، ممکن است بعضی از این تفکرات را داشته باشید:

دارم بالا میارم.
در حال غش کردن هستم.
حتما من یک تومور مغزی دارم.
در حال یک حمله قلبی هستم.
دارم سکته می‌کنم.
دارم خفه می‌شم.
دارم کور می‌شم.
دارم کنترلم را از دست میدم.
دارم رفتار احمقانه‌ای انجام میدم.
ممکن است به کسی صدمه بزنم.
ممکن است به خودم صدمه بزنم.
الان است که جیغ بزنم.
از ترس نمی‌توانم حرکت کنم.
دارم دیوانه می‌شوم.

از تفکر فاجعه‌آمیز خود بیرون بیایید.

نشانه اختلال پانیک شما بر مبنای این باور است که احساسات جسمی‌تان خطرناک هستند. هر کسی که دچار اختلال پانیک است، باید در وهله اول یک بررسی کامل پزشکی را پیش از آغاز درمان شناختی رفتاری خود انجام دهد. اما می‌توانید به عقب برگشته و به‌صورت منطقی‌تری به احساسات خود نگاه کنید. در اینجا برخی تفسیرهای معقول‌تر ارائه شده است:

ضربان تند قلب، تنگی نفس

تفکر پانیک: من در حال حمله قلبی هستم.

پاسخ منطقی: من به تازگی با پزشک مشورت کرده‌ام و او به من گفت که قلب من سالم است. من این احساسات را قبلاً هم داشتم و فاقد ارزش هستند. مغز من پیام نادرستی برای من ارسال می‌کند و می‌گوید من در خطر هستم، درحالیکه اینطور نیست. واکنش من یک پاسخ طبیعی فیزیکی جسمم به یک پیام خطر است.

سرگیجه، ضعف، سردرگمی
تفکر پانیک: من در حال نابودی یا مرگ هستم.
پاسخ منطقی: این یک عارضه موقتی است و وقتی ایجاد می‌شود که خون در بدن من به اندام‌های دیگری به غیر از مغز، به‌جهت نیاز آن اندام‌ها، انتقال داده می‌شود. اگر آرام بنشینم و به صورت طبیعی نفس بکشم، به حالت آرامش خودم برخواهم گشت.

اضطراب ذهنی، تنش، لرزیدن
تفکر پانیک: الان است که شروع به فریاد زدن کنم و کنترلم را از دست بدهم.
تفکر منطقی: هیچ دلیلی ندارم که فریاد خواهم کشید. من هیچ ایده روشنی از اینکه کنترلم را از دست خواهم داد ندارم. من می‌توانم به ذهنم اجازه دهم که بدون هیچ خطری مضطرب باشد، من می‌توانم به سادگی افکارم را مشاهده نموده و ببینم که به چه سمتی حرکت می‌کنند.

افزایش شدت نشانه‌های جسمی
تفکر پانیک: حالت پانیک من در حال به اوج خود رسیدن است. اگر متوقف نشود، به جنون می‌رسم.
تفکر منطقی: حملات پانیک خود محدودکننده هستند. آنها در نهایت به خودی خود و بدون هیچ کاری از سمت من فروکش می‌کنند. این حملات نتیجه ساده برانگیختگی بوده و خطری برای من ایجاد نمی‌کنند.

حذف رفتارهای ایمنی‌جویی

تحقیقات بر روی اختلالات اضطراب نشان می‌دهد که شما کاری انجام می‌دهید که تصور می‌کنید آن کار باعث می‌شود ایمن بمانید. اگر شما دچار اختلال پانیک هستید، ممکن است برخی از رفتارهای ایمنی‌جویی زیر را که باعث تداوم فکر خطرناک بودن پانیک می‌شود، انجام دهید: نشستن در نزدیکی درب خروج، داشتن یک نفر همراه، قدم زدن آرام یا محکم، تلاش برای نگه داشتن نفس خود، تکیه دادن به دیوار ساختمان یا یک تکیه‌گاه، عینک آفتابی زدن، نوشیدن الکل یا استفاده از داروی ضد اضطراب، جستجوی حامی و غیره. همچنین ممکن است خود را در حال تکرار جملات دلگرم کننده یا دعا خواندن ببینید. مشکلی که تکیه بر رفتارهای ایمنی‌جویی دارد ان است که شما باوجود قرار گرفتن در معرض شرایط ترس‌آور، این باور را دارید که دلیل نجات شما از این شرایط تکیه بر تفکرات و رفتارهای ایمنی‌جویی شما بوده است. سعی کنید از رفتارها و تفکرات ایمنی‌جویی خود دست بردارید. می‌بینید که آسمان به زمین نمی‌آید. یکبار که شما این چرخه را ترک کنید، می‌توانید مسیر خود را پیدا کنید.

القای پانیک

من در کتاب خود (پانیک چیست) تعدادی از روش‌ها را که شما با انجام آنها می‌توانید به صورت عمدی خود را دچار نشانه‌های پانیک نمایید، برشمردم؛ بنابراین می‌توانید بیاموزید که این رفتارها خطرناک نیستند. به خاطر داشته باشید که پیش از انجام هریک از اینها، شما باید توسط پزشک خود معاینه شوید. مطمئن شوید که دچار عوارض جدی تنفسی، آسم یا عوارض قلبی- عروقی نیستید. اگر باردار هستید با پزشک خود مشورت نمایید. با این حال، درمانگر شما می‌تواند با تنفس سریع برای ایجاد عمدی حالت تنگی نفس و یا القای حس توهم به وسیله خیره شدن در نور، به شما کمک کند. شما می‌توانید با چرخیدن دور یک صندلی احساس سرگیجه کنید. یکبار که شما به ایجاد نشانه‌ها در خود، تحت نظر پزشک اقدام کردید؛ خودتان را مشاهده کنید و ببینید که چگونه خودتان به‌طور عمد در حس‌های بدنی خود تغییر ایجاد می‌کنید. طبیعی نفس بکشید، شانه‌های خود را در حالت راحتی قرار دهید، بنشینید و مشاهده کنید و برای خودتان شرح دهید که چه اتفاقی برای شما دارد می‌افتد. متوجه می‌شوید وقتی احساس امنیت می‌کنید که دست از کنترل کردن برمی‌دارید.

مواجهه‌سازی کنید

همانند هر اختلال اضطرابی، شما باید یک لیست از وضعیت‌هایی که در آن احساس ترس دارید، تهیه کرده و شروع به مواجهه‌سازی کنید. شما می‌توانید با تمرین تصور وضعیت ترس‌آور شروع کنید. بنابراین، اگر شما از ورزش کردن ترس دارید، تصویر قرار گرفتن خودتان روی تردمیل، ضربان قلبی شما را بالا خواهد برد. سپس راه رفتن روی تردمیل را تمرین کنید تا زمانی که اضطراب شما افزایش یافته و سپس کاهش پیدا کند. کم کم، شدت و مدت در معرض قرار گرفتن خود را افزایش دهید. به رفتارهای اجتنابی خود توجه کرده و آنها را کنار بگذارید.

تفسیرهای منطقی و غیرفاجعه‌آمیز درباره برانگیختگی که در بالا اشاره شد را به‌خاطر بیاورید. حواس بدنی به آسانی برانگیخته می‌شوند و افکار اغلب پیام‌های غلط می‌دهند. به این فکر کنید که در حال تماشای یک فیلم هستید ولی در آن حضور ندارید. این فقط یک داستان تخیلی است. و هیچ چیز وحشتناکی روی نخواهد داد و فیلم به پایان خواهد رسید.

تمرین ناراحتی

یکی از مفاهیمی که من به کار برده‌ام «ناراحتی سازنده» است. یعنی تمرین انجام دادن کارهایی که با آنها راحت نیستید و با این عمل می‌توانید کارهایی که نیاز است به انجام برسانید را، انجام دهید. شما ممکن است در حال حاضر هم این کار را انجام دهید؛ به‌طور مثال، ممکن است کار کردن و ورزش برای شما خوشایند نباشد، اما تحت هر شرایطی آن را انجام دهید. من به بیماران افسرده و مضطربم پیشنهاد می‌کنم تا به انجام رفتارهای سازنده‌ای که برایشان خوشایند نیست، ادامه دهند. آنها در نتیجه اینکار از روبرو شدن با ترس‌ها و انجام کاری که برایشان دشوار بوده است، احساس غرور خواهند کرد. اضطراب اکثراً ناشی از تلاش برای اجتناب از ناراحتی است. کسب افتخار ناشی از تحمل ناراحتی، راهی برای قدرتمند نمودن خویشتن است.

نکته: برای درک هر چه بیشتر درمان حملات پانیک، مقاله حمله پانیک را مطالعه کنید. در این مقاله به‌طور گام به گام، درمان پانیک شرح داده شده است.

منبع:

PSYCHOLOGYTODAY.COM

اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، آذر ۹۶.

۵۶ نظر

 1. سلام.چه کنم با گذرهراسی؟چیکار کنم خوب شم؟

  • سلام. گذر هراسی با پانیک همبسته است. به این معنا که در نتیجه حملات پانیک گذر هراسی در فرد ایجاد می شود. بنابراین پانیک خود را درمان کنید

 2. سلام دوستان ساعت چهار صبح تازه برگشتم خانه چون به صورت شدید پانیک امد سراغم دویدم داروخانه پرانول خریدم ولی بعد پانیک خستگی میاد سراغم .پانیک من شش هفت ساله که با منه ولی دوسالشو فروکش کرد بعد دوسال الان ماهی یک بار سراغم میاد انگار تازگی داره واسم لعنتی .فقط درمانشم دست خودتونه ممنونم از راهنماییتون

 3. سلام دوستان گل ، کسانی ک پنیک دارن ب شماره من پیام بدن تا اونارو راهنمایی کنم ک چیکار کنن زود خوب شن
  چون منم یکی دو هفته هستش ک تا حدود زیادی درمان شدم.
  دوستانی ک مایلن با شماره ۰۹۹۱۹۲۰۲۸ تماس بگیرن

 4. سلام گرفتار پانیک شدم راه درمان رو پیدا نمیکنم ۰۹۳۳۸۲۸۱۱۳۴
  حدودا ۱۰ سال از این بیماری رنج میبرم و جوانیم رو تباه کرده

  • سلام
   جمعی از دوستان مبتلا به پانیک در گروه تلگرامی دور هم جمع شدیم با اجازه ی مدیریت محترم سایت لینک گپ رو میفرستم برای بحث تبادل نظر و دلگرمی تشریف بیارید
   @panickatak

 5. سلام خوبید من چندین سال هست که بیماری پانیک مبتلا شدم
  داروها رو مصرف میکنم ولی متاسفانه همچنان گرفتارم چه کنم

 6. سلام. ایا مقاله ای در مورد تلقین پذیری دارید. من به هرچی فکر میکنم ازون فکر میترسم. مثلا فکر میکنم خیابون ترسناکه از فردا دیگه سمت خیابون نمیرم یا فکرمیکنم تو حمام خفه میشم از فرداش دیگه از حمام میترسمو باید چه کارکنم؟

 7. ممنون از پاسختون اقای دکتر

 8. سلام مجدد. من به مدت یک سال تخت درمان با قرص پاروکستین بودم الان سه ماه هست دیگر نمیخورم. اما میل جنسیم به شدت کاهش پیدا کرده و مثل قبل از مصرف قرص پاروکستین نیست. میخواستم بدونم باید چکارکنم

  • کامیار سنایی

   احتمالا شما به زمان بیشتری نیاز دارید تا اثرات جانبی دارو از بین برود. ضمن آنکه سایر جنبه های زندگی خود را بررسی کنید. ممکن است کاهش میل جنسی بدلیل احساس افسردگی در شما باشد. ورزش منظم را شروع کنید. ورزشهای هوازی مانند دو-پیاده روی-شنا – دوچرخه سواری. هر روز بمدت ۴۵ دقیقه ورزش کنید.

 9. سلام یک ماه است درگیر شدم تپش قلب وگرگرفتگی وهر دفعه یک نقطه از بدنم درد میگیره ترشحات پشت حلقی هم دارم ضمنا پاهام خیلی بیقراری می کنند . رفتم روانپزشک تشخیص پانیک ولضطراب دادند دارو درمانی شروع کردند ایمی پرامین ۱۰ اپو دوکسپین الپرازولام و یک دارو برای بی قراری پا . آیا این داروها جهت درمان مناسب است . ایا تشخیص درست است .

  • کامیار سنایی

   سلام. پاسخ شما در مقاله اختلال وحشت داده شد.

   • سلام من گل مصرف میکردم و اعتیاد داشتم یکبار بعد مصرف حمله پانیک به من دست داد که باعث شد دیگه گل نکشم البته عوارض ترک گل مثل افسردگی و استرس و اضطراب معده درد باعث شد تا ۲بار دیگر هم حمله پانیک رو تجربه کنم چون اصلا به این لیماری اگاه نبودم حالا ۱ماه هست که گل رو که دوسال روزی ۴تا ۵ رول میکشیدمو ترک کنم خدارا شکر الان ممنون میشم مقاله یا صحبتی در مورد ارتباط حمله پانیک و مصرف و همینطور ترک اعتیاد به من معرفی کنید. البته این رو هم بگم از وقتی مقاله حمله پانیک شما را خوندم کنترل بهتری روی افکارم دارم و به همین خاطر از زحمات شما سپاس گذارم

    • کامیار سنایی

     سلام. زمانی که فرد مواد را ترک می کند بدلیل اضطراب ناشی از ترک موارد ممکن است دچار حمله شود. باید از روشهایی(مانند ورزش) جهت کنترل و کاهش میزان اضطراب بهره جست. این اتفاق در افراد زیادی بوقوع می پیوندد. کافی است دوران ترک را طی کنید و سپس نسبت به تغییرات بدن خود مانند افزایش ضربان قلب که ممکن است در هر شخصی بوقوع بپیوندد حساسیت خود را همنگونه که در مقاله ذکر شد از بین ببرید

 10. درود. ببخشید مجدد مزاحم میشم و ازتون سوال میکنم. یا این کتاب درمان شناختی رفتاری در بزرگسالان میشود پانیک را درمان کرد؟

 11. درود برشما. میخواستم بدونم این کتاب پانیک چیست رو که اسمشو در مقالتون اوردید رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

 12. سلام ۵ساله مبتلا به پانیک هستم هر سه ماه یکبار برام پیش میاد :/ ، وقتی خم میشم چیزی رو بردارم ، بوی وایتتکس ، ضربان قلب بالا میره شاید هر دقیقه۳۰۰تا ضربان !!!،احساس خفگی ، دست و پام عرق میکنه ، سرد میشم ، دور گردنم داغ میشه انگار دارن میچلوننش، نمیتونم تو فضای بیرون باشم با این وضعییت ، کار یا ازدواج برام سخت شده اصلا قابل توصیف نیست این وضعیت کلا خستم دیگه ۵ساله دارم تلاش میکنم که از اقوام کسی نفهمه اخه تا کی ؟؟ اگه من ازدواج کنم بچه دار شم یا سر کار برم باجناب پانیک چیکار کنم 🙁

  • کامیار سنایی

   سلام. پانیک کاملا قابل درمان است. هر چقدر آگاهی بیشتری از مکانیسم ایجاد پانیک داشته باشید بهبودی شما بیشتر می شود. اطلاعات خود را در این زمینه با مطالعات خود افزایش دهید.

  • سلام. اصلا نگران نباشید. چون این اختلال کاملا درمان پذیر هستش. من از سال ۹۳ درگیرش بودم که بهش آگورافوبیا هم میگن. و الان کاملا درمان شدم. همه چیز بستگی به خودتون داره. ورزش یوگا، ورزش تای چی و کلا هر ورزشی میتونه به درمان قطعی این اختلال کمک کنه. و همین طور استفاده از داروهای ضد اضطراب مفید مثل سرترالین، فلوکسامین، سیتالوپرام و.. البته زیر نظر یک روانپزشک خوب. یک چکاپ هم انجام بدید. با توکل بر خدای بزرگ به آرامش خواهید رسید و مطمئنم به راحتی ازدواج میکنید، بچه دار میشید و مثل همه ی مردم یک زندگی آسوده و باآرامش خواهید داشت. اگه پرسشی درباره ی راهکارهای شخصی و تجربیاتم در راه درمان پانیک و فوبیا داشتید، با ایمیل بنده تماس بگیرید. ali.mokhtari1985@gmail.com

   موفق و تندرست باشید

 13. سلام.
  من در سن۱۳سالگی(سال۱۳۷۵) پدر بزرگم فوت کرد و ناخواسته جنازه ایشون رو دیدم.بشدت وحشت داشتم و فکر میکردم که منم بزودی میمیرم.این موضوع باعث شده بود که استرس/عرق سرد/بیخوابی/حسی مثل اینکه همه چیز برام رویاست و وتقعی نیست /ضربان قلب شدید داشته باشم.تنها چیزی که ارومم میکرد قران خوندن.نماز خوندن و کتاب خوندن بود.ضمنا هیچ کس هم حالم رو درک نمیکرد.گذشت ومن حالم بهتر شد.اما این احوالات همیشه با من بود.به طوری که برای یه سرماخوردگی ساده حتما باید دکیتر برم و چک بشم و همچنین دیدین صحنه هایی مثل ادماییکه تو تصادف فوت کردن و یا با عارضه ها فوت کردن منو ناراحت میکرد.اما سال گذشته در ابتدای سال من ترفیع شغلی محسوسی گرفتم و این باعث شد بشدت کار کنم و چون آزمون تاییدیه داشتم بشددت استرس داشتم.بعضی اوقات این باعث میشد که تپش قلب ناگهانی بگیرم.وهمچنین برای آرامشم الکل استفاده میکردم.اما بعد از خوردن ضربان قلبم بالا میرفت و ازترس میرفتم دکتر.به علت مصرف الکل اضافه وزن پیدا کردم و تصمیم گرفتم که ذژیم بگیرم.حدود یک هفته اصلن ناهار نمیخوردم و یک وعده غذا میخوردم(اواسط دی ماه)کهسرگیجه های عجیبی به سراغم اومد جووری که اصلن بعضی ائقات حتی وقتی رو میز کارمم نشسته بودم به یکطرف کشیده میشدم.تا یک شب تو مسافرت تو یک زیرمین خوابیدم.احساس کردم دارم میمیرم.نفسم بالا نیومد.رفتم بیرون هوا خوردم اما بدتر شدم.احساس کردم دارم میمیرم.تا یه جایی به اوجخودش رسید.نفسم به شماره افتاده بود و قکر میکردم دارم از دنیا میرم.عرق سرد.دست و پام گزگز میکرو وخیلیی وحشتناک بود.مجبور شدم پدرم رو بیدار کنم و رفتم دکتر که فشارت رفته بالا و قرص داد اما وفتب برگشتم اونجا نمیخواستم وارد اون زیر زمین بشم و حالم بازم بد شد و منو بردن بیمارستان.دکتر کاملن چکم کرد و گفت همه چیزت ائکیه اما م نمیترسیدم بیام خونه و خواستم که منو تو بیمارستان نگه دار و کامل چکم کنن.که اینطور شد و هیچ دلیلی وجود نداشت.بعد از اون قضیه به تهران اومدم و همه جور دکتر رفتم اعم از فوق تخصص قلب.جراح مغز.فوق تخصص گوش.و همه ازمایشها رو انجام دادم و گفتن که همه چیزم اوکیه. اما ۲ دوباره دیگه این حمله به سراغم اومد و واقعا احساس کردم دارم میمرم.همش فکر میکنم که چیزیمه مثلا تومور دارم.ام اس دارم.دیابت دارم و……..اخرین بار که حمله بهم دیت دا رفتم دکترو بهم آمپولی زد که باید به همراه یک آمپول دیگه زده میشد اما این کار رو نکرد و من ۳۶ ساعت تمام عضلات بدنم گرفته بود و این موضوع نه تنها از نظر بدنی منو داغون کرد بلکه باعث افزایشترسم هم شد.قبل از حمله آخرم قسمت چپ بدنم گزگز میکرد وقتی حمله اتفاق افتاد بیشتر شد و بعدش دیگه گز گز نمیکنه اما بعدش احساس میکنم که مثل قبل قوی نیست.ضمنا من وقتی گرسنم میشه خیلی ضعفمیکنم جوریکه سرم گیج میره و دست و پام.مخصوصا سمت چپم گز گز میکنه و کم توان میشه اما حتما وقتی نون یا کربوهیدرات میخورم بعد از ۱۵ دقیقه خوب میشم که این قضیه خیلی منو مترسونده همش فک میکنم سکته کردم که طرف بدنم کم توان شده یا اینکه مریضی بدی گرفتم.من ادم لشدت اکتیوی بودم اما از ماه ۹ سال گذشته این قضاضیا که تعریف کردم منو داره از بین میبره و تاثیر بدی روم گذاشته و اینکه دیگران بهم میگن چرا اینجوری هستی/چرا رنگت پریده/و…….باعث میشه که استرس وحشتناک بیام سراغم و بترسم که نکنه دوباره حمله بیاد ویا اینکه بمیرم.وقنی میرم توی مراکز خرید یا سینما خیلی استرس میگیرم.وقتی از مرگ حرف میشه یا صحنه هایی رو توفیلم میبینم حالم خیلی بد میشه.اگر کسی نفسش خوب بالا نیاد و یا راحت حرف نزنه منم نفسم میگیره.هر جام میرم که قراره تایم زیادی توش باشم حتما باید قرص قلب.قرص گوش و فشار سنج باهام باشه تا اروم باشم.اوقتی میرم بیمارستان یا دکتر همه چیزه اونجا من رو میترسونه و استرس میگیرم.اما خوذم رو رها نکردم.مرتب ورزش میکنم.هر هفته کوه میرم.مطالعه میکنم.تفریح میرم.اما وافعیت اینه که حالم خوب نیست و این قضیه باعث شده من تمام تواناییهام کم بشه ونتونم از لحظاتم لذت ببرم وخوش باشم.ضمنا اصلا دوست ندارم قرص بخورم .ازتون میخوام که کمکم کنین چون واقعا سخت و ناراحت کنندس.خواهش میکنم.ممنونم

  • کامیار سنایی

   سلام جانم. همه مواردی که گفتید علائم اضطرابه. اضطراب می تواند تمامی نشانه های فوق را بوجود بیاورد. ضمن اینکه شما بشدت فردی تلقین پذیر هستید و این موضوع باعث شده است که به همه شرایط و موقعیت ها بنحو بدی شرطی شوید. یعنی بطور مثال اگر اضطراب شما در زیر زمین اتفاق بیفتد به زیر زمین شرطی شده و زیر زمین می تواند به تنهایی باعث اضطراب شما شود. اما از همین قابلیت شرطی شدن می توانید در جهت بهبود بهره بجویید. مقالات زیر را بخوانید و تمرینات آن را عمل کنید. در عین حال باید هر چه سریعتر یک درمانگر کارامد پیدا کنید زیرا اگر خود را درمان نکنید نسبت به موارد بیشتری شرطی می شوید و زندگی تان هر دم کوچکتر می شود.
   https://dr-sanaie.com/%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9/

   https://dr-sanaie.com/%DB%B1%DB%B0-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B6%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%A8/

   • میشه لطفا یک درمانگر خوب به من معرفی کنین.یا اگر خودتون تهران هستین و امکانش هست به من وقت بدین که پیشتون ویزیت بشم.لطفا

    • کامیار سنایی

     سلام. بنده ایران نیستم و تنها مشاوره انلاین برای ایران دارم. متاسفانه در این زمینه کسی را در تهران نمی شناسم

 14. سلام من مدت یک ساله ک دچار این علایم هستم و تازه فهمیدم که این علایم پانیک هستند فقط یک ماه اول حملات عصبی داشتم ولی بعداز یک ماه هروز تپش قلب و سردرد دارم دیگ خسته شدم باید چکار کنم ک از شر این حالات رها شم خیلی عصبی شدم و ی بچه کوچیکی دارم

 15. ببخشید پاسخ سوالمو دادین ولی متنو کامل نشون نمیده لطفا میشه دوباره بفرستین

  • کامیار سنایی

   عزیزم حتما لزومی به دارو نیست. یک رواندرمانگر بدون دارو هم میتونه مشکل شما رو رفع کنه. (حتی با افزایش آگاهی و کمی اراده در انجام توصیه هایی که در مقاله ذکر شده خودتان هم می توانید بر مشکل غلبه کنید) البته لازمه حتما قبلش پیش متخصص برید تا تشخیص قطعی بدن

 16. سلام من ۲۱ سالمه
  من تقریبا ۷ ماه پیش یهو تپش قلب گرفتم ب اینصورت ک انگار قلبم یهو پمپاژ کرد ۲ تا یا ۳تا از ضربان قلبم کوبنده زد و سریع رفع شد چند بار اینطوری شدم خیلی میترسیدم حتی اورژانس رفتم بعدها دست چپم قفسه سینم یا یه نقطی از پشتم درد گرفت ب دکتر قلب مراجعه کردم اکو و نوارقلب چیزی نشون نداد و دکتر گفت مشکلی نداری
  ولی من احساس میکردم ک مشکل قلبی دارم ولی دکتر تشخیص نداده ترس اومده سراغم ترس از مرگ بعضی موقع ها انگار ریتم قلبم بهم میریزه یه لحظه ک قلبم درد میگیره بیقرار میشم سریع پا میشم راه میرم و دعا میخونم واقعا نمیدونم چیکار کنم ایا اینا علایم پانیکه ؟؟زندگیم مختل شده انگار توهم میزنم یه چیزایی میبینم ک این باعث میشه فک کنم واقعا دارم میمیرم
  لطفاااا راهنمااییم کنید

  • کامیار سنایی

   سلام. بله اینهایی که فرمودید نشانه های پانیک هستند. حتما به یک متخصص مراجعه کنید. پانیک اگر زودتر تدبیری برایش بیندیشید، بسیار آسانتر درمان می شود.

   • الان تازگیا قبلش قلبم درد میگیره یا تیر میکشه بعد پام درد میگیره بعدش یه لحظه تپش میگیرم یا فست فود بخورم تپش قلب میگیرم یه فشاری میاد یهوو گرمم میشه سریع باید بزنم بیرون ک نفس بکشم تو هوای ازاد تا بهتر شم
    اگه برم دکتر میترسم دارو بده ک فقط خوااب بیاره من نمیتونم دارو مصرف کنم چون تایم زیادی درس میخونم
    داروی گیاهی نداریم ک آرومترم کنه؟یا از راههای طبیعی دیگه
    واقعا ممنونم از پاسخگووییتون

    • کامیار سنایی

     عزیزم حتما لزومی به دارو نیست. یک رواندرمانگر بدون دارو هم میتونه مشکل شما رو رفع کنه. البته لازمه حتما قبلش پیش متخصص برید تا تشخیص قطعی بدن

  • نگران نباش منم همینطورم اینا پانیک‌در نهایت هیچ اسیبی بهت نمیرسونه تو تنهه نیستی دوست عزیز خیلیا اینجوریم

 17. سلام ببخشید من یه سوال داشتم ازتون همسرم از اضطراب شدید رنج میبره و برای این موضوع دکتر هم رفتیم ولی فایده نداشته الان مدتیه در حالت های خاصی بصورت یک تیک عصبی شروع میکنه به بو کردن انگشتش و مدام نفس عمیق میکشه و میگه که حس میکنم دارم خفه میشم و اینکار حالش و خراب میکنه و تپش قلب میگیره اما خودش میگه بصورت ناخودآگاهه آیا این حالتش پانیکه؟؟؟ ما دکتر که رفتیم سرترالین تجویز کرد ولی همسرم نخورد اما الان چون خیلی اذیت میشه خودش میخواد که دارو رو مصرف کنه. مشکلی پیش نمیاد؟؟؟ ممنون میشم کمکم کنید

  • کامیار سنایی

   سلام. بو کردن انگشت ارتباطی به پانیک نداره. اما احساس خفگی و تپش قلب نشان ان است که ایشان دچار پانیک هستند. دارو تنها حالات ایشان را کنترل ی کند ولی برای درمان لازم است نزد یک رداندرمانگر بروید. پانیک بخاطر افکار و باورهای غلط بوجود می اید که باید اصلاح شود. برای آشنایی با درمان پانیک بدون دارو می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید. البته اگر پانیک ایشان را اذیت می کند بهتر است از دارو فعلا استفاده کنند تا زمانی که به رواندرمانی بپردازند.
   https://dr-sanaie.com/%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9/

 18. بچها گروه تلگرامی پانیک که به هم کمک کنیم اینه ،درمان کنیم پانیکو، این لینکشه

 19. ۰۹۱۴۹۶۵۰۹۷۲ به گروه پانیک بپیوندید

 20. سلام دوستان من دوسال پانیک داشتم وخیلی دارو مصرف کردم وخداروشکرخوب شدم تنها راه درمان اینهاییه که میگم تمامی دکترها برای اینکه از شما به یک سودی برسند الکی دارو میدن فقط باید آرامش رادر خودتان به وجود بیارید یا بامسافرت یاتمرینات تنفس ویا… ببینید چه چیزی باعث خوشحالی وآرامشتون میشه یادتون باشه که پانیک بیماری نیست یه حالته

  • ممنون از نظر شما. بله بسیاری از موارد فرد می تواند خود پانیک را کنترل کند. هدف از نوشتن این مقاله نیز همین است.

 21. واقعا ۵سال هست که تو این بیماری دست پا میزنم دیگه این روزا به اوج رسیده

  • پانیک رو زودتر درمان کنید زیرا کهنه نشود بهتر است. وگرنه با بیماری آگورافوبیا یا بیرون هراسی ادغام می شود و زندگی اجتماعی شما را به خطر می اندازد.

  • علایم پانیک چیه ؟ من تازه بایکی اشنا شدم میخوام بدونم خطرناک نیس؟

   • کامیار سنایی

    سلام. پانیک بطور معمول مشکلی نیست که در رابطه خللی ایجاد کند. تنها برای خود فرد سخت و دشوار است.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*