اختلال پانیک

اختلال پانیک را تحت کنترل درآورید

امتیاز

پانیک چیست و چگونه می‌توانید بدون ترس از حملات پانیک زندگی کنید؟

اگر شما تا به حال از حملات پانیک رنج برده باشید، می‌دانید که پانیک چیست و چقدر این نوع حملات می‌توانند وحشتناک باشند.

نخستین حمله پانیک بدون هیچ نشانه‌ای بروز می‌کند و شما ناگهان خود را در حال لرزش، رعشه همراه با ترس، تنگی نفس، احساسی مانند اینکه شما درحال نابودی هستید و در پی آن تصور اینکه مرگ در حال فرارسیدن است، می‌یابید. من در آخرین نوشته‌ام درمورد اختلال پانیک با نام «پانیک چیست و آیا شما دچار اختلال پانیک هستید؟» روند توسعه اختلال پانیک و آگورافوبیا (ترس از مکان‌های شلوغ و مکان‌های باز) را تشریح نمودم. در این مطلب در مورد گام‌های معکوس نمودن این روند بحث می‌کنم تا طی آن شما بتوانید زندگی‌ای عاری از ترس ناشی از حملات پانیک داشته باشید.

حمله پانیک چیست و چه قواعدی باعث می‌شود که شما به اختلال پانیک دچار شوید؟

فارغ از هرگونه اضطراب بر ترس‌هایتان غلبه کنید، پیش از آنکه آنها بر شما غلبه کنند. من هرمورد اختلال اضطراب را به‌عنوان مجموعه‌ قواعدی که به‌طور ضمنی از آنها پیروی می‌کنید، شرح داده‌ام. برای نمونه، قوانین عمومی برای توسعه‌ی اختلال پانیک شامل موارد زیر می‌باشند:

۱-تشخیص خطر: شما روی حواستان به‌عنوان نشانه‌ای از خطر تمرکز می‌کنید.
۲-فاجعه‌سازی: احساسات را به‌عنوان تهدیدی برای زندگی تعبیر می‌کنید.
۳-کنترل شرایط: تلاش می‌کنید تنفستان را کنترل نموده یا رفتارهای ایمنی‌جویی به‌کار بگیرید.
۴-اجتناب یا فرار: از قرارگیری در موقعیت‌هایی که باعث اضطرابتان می‌شوند، اجتناب نموده یا از آنها می‌گریزید.

پانیک چیست و باتوجه به ۴ نکته فوق‌الذکر چه مکانیسمی دارد؟ خوب، اجازه بدهید تصور کنیم زمانی‌که مضطرب هستید شروع به سریع نفس‌کشیدن کرده و احساس تنگی‌نفس می‌کنید. در این حالت کمی دچار وحشت می‌شوید که ممکن است دچار تنگی‌نفس شوید، بنابراین شروع به‌دقت در نفس‌کشیدن خود می‌کنید تا نفستان را از دست ندهید. ممکن است روی ضربان قلبتان هم تمرکز کنید. زمانی‌که به تنفستان دقت می‌کنید و می‌بینید سرعت بیشتری پیدا کرده، به این فکر می‌کنید که نفستان بند خواهد آمد و دچار حمله‌قلبی یا مرگ خواهید شد. سپس به‌سمت وضعیت کنترل رفته و تلاش می‌کنید نفستان را احتمالاً با نفس کشیدن‌های عمیق حفظ کنید که این‌کار باعث می‌شود تنگی‌نفستان بیشتر شود.

یا از رفتارهای ایمنی‌جویی استفاده می‌کنید؛ مثلاً گام‌هایتان را آهسته‌نموده یا به‌دیوار ساختمانی تکیه‌می‌دهید که دچار عدم‌تعادل نشوید. در صورت امکان، از ورزش‌کردن که باعث افزایش تنفستان می‌شود یا از شرایطی مانند نشستن در یک تئاتر شلوغ که موجب اضطرابتان می‌شود، اجتناب می‌کنید. حالا زمانیست که شما دچار اختلال پانیک و آگورافوبیا می‌شوید.

پانیک چیست- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

در کتاب پانیک چیست ، نویسنده قواعد ویژه‌ای برای اختلال پانیک ارائه کرده‌است. هیچکدام از اینها درباره شما مصداق دارد؟

تمرکز روی هرنوع احساس بدنی که به‌نظر طبیعی نمی‌رسند.
تفسیر این احساسات به‌عنوان نشانه‌ای از یک فاجعه در حال وقوع.
پیش‌بینی شرایطی‌که ممکن است این احساسات را داشته باشید.
در صورتی‌که امکانش را داشته باشید، اجتناب از قرار گرفتن در معرض این شرایط.
اما اگر توان اجتناب از آن شرایط را ندارید، کاری می‌کنید که احساس امنیت کنید.
بعد از اتمام شرایط مزبور، سلامتتان را به رفتارهای ایمنی‌جویی‌تان منسوب می‌کنید.

برای دریافت کتاب خودیاری درمان پانیک کلیک کنید.

درمان پانیک اتک

در پاسخ به سوال پانیک چیست باید به افکار خود نیز دقت کنید. زمانی‌که احساس می‌کنید برانگیختگی اضطراب شما در حال افزایش است، ممکن است بعضی از این تفکرات را داشته باشید:

دارم بالا میارم.
در حال غش کردن هستم.
حتما من یک تومور مغزی دارم.
در حال یک حمله قلبی هستم.
دارم سکته می‌کنم.
دارم خفه می‌شم.
دارم کور می‌شم.
دارم کنترلم را از دست میدم.
دارم رفتار احمقانه‌ای انجام میدم.
ممکن است به کسی صدمه بزنم.
ممکن است به خودم صدمه بزنم.
الان است که جیغ بزنم.
از ترس نمی‌توانم حرکت کنم.
دارم دیوانه می‌شوم.

این موارد را می‌توان عوارض بعد از حمله پانیک یا عوارض حین حمله پانیک دانست. زیرا زمانی‌که یکبار حمله اتفاق افتاد، فرد بیمار همواره نگران اتفاق افتادن دوباره این حالات در خود است.

از تفکر فاجعه‌آمیز خود بیرون بیایید.

نشانه اختلال پانیک شما بر مبنای این باور است که احساسات جسمی‌تان خطرناک هستند. هر کسی که دچار اختلال پانیک است، باید در وهله اول یک بررسی کامل پزشکی را پیش از آغاز درمان شناختی رفتاری خود انجام دهد. اما می‌توانید به عقب برگشته و به‌صورت منطقی‌تری به احساسات خود نگاه کنید. در اینجا برخی تفسیرهای معقول‌تر ارائه شده است:

ضربان تند قلب، تنگی نفس

تفکر پانیک: من در حال حمله قلبی هستم.

پاسخ منطقی: من به تازگی با پزشک مشورت کرده‌ام و او به من گفت که قلب من سالم است. من این احساسات را قبلاً هم داشتم و فاقد ارزش هستند. مغز من پیام نادرستی برای من ارسال می‌کند و می‌گوید من در خطر هستم، درحالیکه اینطور نیست. واکنش من یک پاسخ طبیعی فیزیکی جسمم به یک پیام خطر است.

سرگیجه، ضعف، سردرگمی

تفکر پانیک: من در حال نابودی یا مرگ هستم.
پاسخ منطقی: این یک عارضه موقتی است و وقتی ایجاد می‌شود که خون در بدن من به اندام‌های دیگری به غیر از مغز، به‌جهت نیاز آن اندام‌ها، انتقال داده می‌شود. اگر آرام بنشینم و به صورت طبیعی نفس بکشم، به حالت آرامش خودم برخواهم گشت.

اضطراب ذهنی، تنش، لرزیدن

تفکر پانیک: الان است که شروع به فریاد زدن کنم و کنترلم را از دست بدهم.
تفکر منطقی: هیچ دلیلی ندارم که فریاد خواهم کشید. من هیچ ایده روشنی از اینکه کنترلم را از دست خواهم داد ندارم. من می‌توانم به ذهنم اجازه دهم که بدون هیچ خطری مضطرب باشد، من می‌توانم به سادگی افکارم را مشاهده نموده و ببینم که به چه سمتی حرکت می‌کنند.

افزایش شدت نشانه‌های جسمی

تفکر پانیک: حالت پانیک من در حال به اوج خود رسیدن است. اگر متوقف نشود، به جنون می‌رسم.
تفکر منطقی: حملات پانیک خود محدودکننده هستند. آنها در نهایت به خودی خود و بدون هیچ کاری از سمت من فروکش می‌کنند. این حملات نتیجه ساده برانگیختگی بوده و خطری برای من ایجاد نمی‌کنند.

درمان پانیک اتک توسط حذف رفتارهای ایمنی‌جویی 

تحقیقات بر روی اختلالات اضطراب نشان می‌دهد که شما کاری انجام می‌دهید که تصور می‌کنید آن کار باعث می‌شود ایمن بمانید. اگر شما دچار اختلال پانیک هستید، ممکن است برخی از رفتارهای ایمنی‌جویی زیر را که باعث تداوم فکر خطرناک بودن پانیک می‌شود، انجام دهید: نشستن در نزدیکی درب خروج، داشتن یک نفر همراه، قدم زدن آرام یا محکم، تلاش برای نگه داشتن نفس خود، تکیه دادن به دیوار ساختمان یا یک تکیه‌گاه، عینک آفتابی زدن، نوشیدن الکل یا استفاده از داروی ضد اضطراب، جستجوی حامی و غیره. همچنین ممکن است خود را در حال تکرار جملات دلگرم کننده یا دعا خواندن ببینید.

مشکلی که تکیه بر رفتارهای ایمنی‌جویی دارد آن است که شما باوجود قرار گرفتن در معرض شرایط ترس‌آور، این باور را دارید که دلیل نجات شما از این شرایط تکیه بر تفکرات و رفتارهای ایمنی‌جویی شما بوده است. سعی کنید از رفتارها و تفکرات ایمنی‌جویی خود دست بردارید. می‌بینید که آسمان به زمین نمی‌آید. یکبار که شما این چرخه را ترک کنید، می‌توانید مسیر خود را پیدا کنید.

پانیک چیست- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

درمان پانیک توسط القای پانیک

نویسنده در کتاب خود (پانیک چیست) تعدادی از روش‌ها را که شما با انجام آنها می‌توانید به صورت عمدی خود را دچار نشانه‌های پانیک نمایید، برشمرده است؛ با انجام این رفتارها شما درک می‌کنید که این رفتارها خطرناک نیستند. به خاطر داشته باشید که پیش از انجام هریک از اینها، شما باید توسط پزشک خود معاینه شوید. مطمئن شوید که دچار عوارض جدی تنفسی، آسم یا عوارض قلبی- عروقی نیستید. اگر باردار هستید با پزشک خود مشورت نمایید. با این حال، درمانگر شما می‌تواند با تنفس سریع برای ایجاد عمدی حالت تنگی نفس و یا القای حس توهم به وسیله خیره شدن در نور، به شما کمک کند. شما می‌توانید با چرخیدن دور یک صندلی احساس سرگیجه کنید.

یکبار که به ایجاد نشانه‌ها در خود، تحت‌نظر پزشک اقدام کردید؛ خودتان را مشاهده کنید و ببینید که چگونه خودتان به‌طور عمد در حس‌های بدنی خود تغییر ایجاد می‌کنید. طبیعی نفس بکشید، شانه‌های خود را در حالت راحتی قرار دهید، بنشینید و مشاهده کنید و برای خودتان شرح دهید که چه اتفاقی برای شما دارد می‌افتد. متوجه می‌شوید وقتی احساس امنیت می‌کنید که دست از کنترل کردن برمی‌دارید.

درمان پانیک توسط مواجهه‌سازی

همانند هر اختلال اضطرابی، شما باید یک لیست از وضعیت‌هایی که در آن احساس ترس دارید، تهیه کرده و شروع به مواجهه‌سازی کنید. شما می‌توانید با تمرین تصور وضعیت ترس‌آور شروع کنید. بنابراین، اگر شما از ورزش کردن ترس دارید، تصویر قرار گرفتن خودتان روی تردمیل، ضربان قلبی شما را بالا خواهد برد. سپس راه رفتن روی تردمیل را تمرین کنید تا زمانی که اضطراب شما افزایش یافته و سپس کاهش پیدا کند. کم کم، شدت و مدت در معرض قرار گرفتن خود را افزایش دهید. به رفتارهای اجتنابی خود توجه کرده و آنها را کنار بگذارید.

تفسیرهای منطقی و غیرفاجعه‌آمیز درباره برانگیختگی که در بالا اشاره شد را به‌خاطر بیاورید. حواس بدنی به آسانی برانگیخته می‌شوند و افکار اغلب پیام‌های غلط می‌دهند. به این فکر کنید که در حال تماشای یک فیلم هستید ولی در آن حضور ندارید. این فقط یک داستان تخیلی است. و هیچ چیز وحشتناکی روی نخواهد داد و فیلم به پایان خواهد رسید.

درمان پانیک اتک توسط تمرین ناراحتی

یکی از مفاهیمی که من به کار برده‌ام «ناراحتی سازنده» است. یعنی تمرین انجام دادن کارهایی که با آنها راحت نیستید و با این عمل می‌توانید کارهایی که نیاز است به انجام برسانید را، انجام دهید. شما ممکن است در حال حاضر هم این کار را انجام دهید؛ به‌طور مثال، ممکن است کار کردن و ورزش برای شما خوشایند نباشد، اما تحت هر شرایطی آن را انجام دهید. من به بیماران افسرده و مضطربم پیشنهاد می‌کنم تا به انجام رفتارهای سازنده‌ای که برایشان خوشایند نیست، ادامه دهند. آنها در نتیجه این کار از روبرو شدن با ترس‌ها و انجام کاری که برایشان دشوار بوده است، احساس غرور خواهند کرد. اضطراب اکثراً ناشی از تلاش برای اجتناب از ناراحتی است. کسب افتخار ناشی از تحمل ناراحتی، راهی برای قدرتمند نمودن خویشتن است.

داروی پانیک چیست

درمان دارویی پانیک را می‌توانید در سه دسته دارو خلاصه کرد:

۱- داروهای بازجذب سروتونین مانند سرترالین و فلوکستین که در درمان افسردگی نیز به‌کار می‌روند.

۲- داروهای بازجذب سروتونین و نوراپی‌نفرین که در درمان افسردگی‌ها نیز کاربرد دارند.

۳- داروهای ضد اضطراب مانند زاناکس و کلونازپام که تاثیر سریع و کوتاه‌مدت بر کاهش اضطراب دارند.

نکته: برای درک هر چه بیشتر درمان حملات پانیک، مقاله حمله پانیک را مطالعه کنید. در این مقاله به‌طور گام به گام، درمان پانیک شرح داده شده است.

در مقاله فوق، تلاش نمودم پس از توضیحات قابل فهم در مورد اختلال پانیک یا بیماری پانیک، به دو مبحث مهم حمله پانیک چیست و داروی پانیک چیست بپردازم. امیدوارم این مقاله راهگشا و آگاهی‌بخش انسان‌هایی که از این اختلال رنج می‌برند، واقع شود.

منبع:

PSYCHOLOGYTODAY.COM

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫103 نظرها

 1. درمان قطعی پانیک = نوروفیدبک
  با 40 جلسه کامل درمان میشید
  همرا با حذف کامل مصرف کافئین و بقیه محرک های عصبی مثه سیگار و مواد مخدر
  درمان های دارویی بسیار طولانی و تهاجمی هستن

 2. سلام اقای دکتر
  من نمیتونم رابطه برقرار کنم مثلا چندباری خاستم با یکی اشنا بشم برای ازدواج در حد پیام چت ولی تا وارد میخام چت کنم یا تلفنی صحبت کنم دچار استرس شدید میشم دستام و تمام بدنم مثل حالت تشنج شدید میلرزه حالت تهوع پیدا میکنم حتی در مواقع هیجان یا خوشحالی زیاد باز هم اینجوری میشم لرزش شدید و حالت تهوع که گهگاهی هم بالا میارم از این وضعم خسته شدم اگر میشه لطفا کمکم کنید.

 3. سلام، اقای دکتر
  با وابستگی بعد از حملات پانیک چیکار کنیم؟
  مثلا بشدت من به خواهرم وابسته شدم برای رهایی از این وابستگی به خانواده چ راهکاری پیشنهاد میدین؟

 4. سلام ببخشید من با یک نفر که رشته روانشناسی داره می خونه و خودش هم بیماری پانیک داشته حرف زدم گفت که اون که می گه احساس واقعی بودن نداری و ارتباطت با محیط انگار قطع شده پانیک نیست و یه چیز دیگه هست و اینا بعد گفت من بیش از یکی دوساله که دارم دارو می گیرم و 20 جلسه رفتم پیش روانشناس بالینی و خوب نشدم…. خلاصه که یک عالمه منو ترسوند و الان من می ترسم خیلی زیاد که این بیماری من درمان نشه…

  1. نشانه واقعی نبودن و قطع ارتباط با محیط یکی از نشانه های اصلی پانیک است.
   یکی از مواردی که پانیک را مستدام می کند ترس از پانیک و ترس از جمله های پانیک است. ایشان خود ترس از پانیک دارند بنابراین خودشان دچار این خطای ذهنی می باشند و منبع معتبری برای این موضوع نیستند

   1. سلام خسته نباشید آقای دکتر ، بنده که دچار پانیک شدم ، همیشه از چیزهایی که برای بدنم مضر هستش فرار میکنم ، یا سعی میکنم تنها نباشم ، از وقتی پانیک گرفتم ، دیگه توی اتاق خودم نمی‌خوابم ، میرم پیش مادرم ، پیتزا ، نوشابه و خوراکی ها که خیلی علاقه دارم ، دیگه هیچ رغبتی بهشون ندا م ، و میگم ممکنه باعث بشه تو پانیک اثر بگذاره و بمیرم. شب ها درد شانه چپ دارم ، و همش میگم نکنه الان سکته کنم
    به نظرتون کاربردی ترین راه برای رشته کنی پانیک چی هستش ؟
    ۱۷ سالمه و کنکوری هستم

 5. سلام آقای دکتر. من یه مدت هست پانیک دارم تقریبا باهاش کنار اومده بودم و کمتر حمله و حالا اون حالت های آزار دهنده سراغم اومده بود ولی تقریبا یکی دوهفته هست برای درس خوندن می رم کتابخونه بعد دیشب که اونجا بودم تمام حالت های خیلی شدید و آزار دهنده برام به وجود اومد یعنی وقتی میام خونه اون حالت ها خوب میشه ولی توی محیط های دیگه خیلی اذیت کننده هست برای همین نمی دونم چی کار کنم. مثلا الان ترجیح می دم دیگه کتاب خونه نرم تا اون حالت ها و اتفاق ها برام پیش نیاد. میشه لطفا راهنمایی کنین و اینکه اگر برای موضوع به روانشناس مراجعه کنم می تونن درمان کنن؟

  1. مقاله درمان پانیک بدون دارو را مطالعه کنید و فیلمی که دکتر سنایی درباره درمان پانیک رکورد کرده و روی سایت گذاشته اند را بدقت مشاهده کنید.
   هرقدر از ترس خود بیشتر فرار کنید پانیک بیشتر حمله می کند. حتما کتابخانه بروید.
   پانیک قابل درمان است.
   هرقدر بیشتر درباره پانیک بدانید احتمال حمله کمتر می شود

   1. ممنون از شما. چشم من حتما به کتاب خانه می روم. یک مسئله دیگه که وجود داره این هستش که من تعداد حملات کمتر شده بود ولی هنوز حالت ها و احساسات آزار دهنده وجود داشتن مثلا احساس عدم واقعی بودن و درک نکردن محیط اطراف در من به طور داعم وجود داشت اما طی مدتی که رفتم کتاب خونه خیلی کمتر شده بود و فقط بعضی ساعات روز وجود داشت تا اون شبی که توی کتاب خونه حمله به من دست داد بعد از اون که اومدم خونه هم این احساس عدم درک محیط اطراف کم بود اما الان دوباره برگشته و خیلی زیاد هست دقیقا مثل قبل شده. می خواستم بپرسم که چه طوری این اتفاق افتاد چون من معمولا وقتی توی جمع قرار می گیرم این احساس بیشتر بهم فشار می آورد یا حتی جاهایی که احساس آرامش و امنیت بیشتری داشتم مثلا خونه یا مدرسه یا حتی خونه اقوام اما نمی دونم دلیل این اتفاق چی هست اگر ممکنه توضیح بدین برام.
    باز هم ت
    شکر می کنم از سایت خوبتون و مطالب مفیدی که به اشتراک می ذارین. سال نو شما پیشاپیش مبارک

    1. احساس واقعی نبودن ناشی از اضطراب فرد می باشد. هرقدر اضطراب کمتر باشد این حالت شما کمتر می شود. راهکارهای درمان پانیک و نیز درمان اضطراب را بکار ببرید

 6. سلام! ببخشید یه سوال داشتم. من مامانم می خوان برن مشهد چند روز بعد من استرس دارم و بیشتر می ترسم نمی دونم چرا بعد بهش که فکر می کنم می بینم حتی اگر خودم هم بخوام برم باز هم همین احساس دارم این موضوع ربطی به پانیک داره؟ و باید برای اون چی کار کنم؟

 7. آقای دکتر من از وقتی فهمیدم که مشکل من می تونه پانیک باشه کمتر مشکل برام به وجود اومده با اینکه به هیچ روانشناسی مراجعه نکردم. ولی الان می ترسم اتفاق هایی که پاییز و زمستون پارسال برام افتاد و حالم رو بد کرده دوباره اتفاق بیوفته و همون ماجرا های اذیت کننده پیش بیاد البته می دونم که هر لحظه از زندگیم با لحظه قبل متفاوت هست اما باز می ترسم. پارسال حالت های پانیک بهم دست می داد و نمی دونستم چیه اما امسال اونو شناختم اما نمی دونم برا این مشکل باید چی کار کنم؟

  1. مهمترین درمان پانیک آگاهی بر بی خطر بودن آن است. اطمینان از اینکه پانیک تنها بجهت حفظ شما ایجاد می شود. ولی موضوع آن است که اعلان خطر در زمانی است که خطری واقعا وجود ندارد. مقاله درمان پانیک را نیز مطالعه کنید. همچنین فیلم پانیک که در آن مقاله است را ببینید.

 8. یک سوال داشتم. اینکه احساس فشار و درد و برانگیختگی توی یک طرف بدن می تونه از نشانه های اضطراب و پانیک باشه چون علعم دیگر پانیک هم دارم.

 9. سلام. احساس واقعی نبودن محیط پیرامون که مثلا توی مهمونی ها احساس شادی زیاد نمی کنم یعنی اون فضای شاد رو احساس می کنم نمی تونم به اندازه کافی درک کنم و مثلا اتفاق هایی که روز های قبل افتاده انگار همش یک خواب بوده و انگار الان هم خودم خواب هستم و یا دارم خواب می بینم هم جز پانیک هست و چطوری باید از شدتش کم کنم؟

  1. این حالت در حین بروز پانیک بیشتر روی می دهد اما افراد دیگری نیز که دچار اختلال پانیک هستند چنین گزارشاتی می دهند. با کم کردن اضطراب و درمان پانیک این حالت نیز از بین میرود

   1. پس یعنی نگران نباشم که مشکلی نیست بله من بقیه حالت های پانیک هم دارم اما این تنها علاعم هست که داعمی هست بقیه موقتی هستند یا در زمان حمله فقط هستند. بعد من یه مشکل دیگه که دارم اینکه اسم هر بیماری که بشنوم یا هر بیماری که یکی از اطرافیان داشته باشند من می ترسم که نکند به آن مبتلا شوم برای این موضوع باید چه کار کنم اینم به خاطر همون پانیک هست؟

    1. خیر. شما یک اضطراب کلی دارید. یعنی کلا فرد مضطربی هستید. فرد مضطرب همواره درباره آینده نگران است. این اضطراب در افراد به شکلهای متفاوت بروز می کند. پانیک- هیپوکندریا- وسواس و…این حالت شما نیر از اضطراب است. مقاله روشهای درمان اضطراب را در سایت مطالعه کنید. هرچه اضطراب کلی شما را کاهش بدهد پانیک و سایر مشکلات احتمالی را نیز کاهش می دهد

 10. سلام. آقای دکتر من بعضی اوقات از استرس زیاد به خودم می گم الان می میرم و توی بدنم احساس لرزش می کنم این ها هم جز پانیک هست طبیعی هست یا کلا باید براش برم پیش درمانگر؟

  1. چندین بار مقاله درمان پانیک را مطالعه کنید تا متوجه نحوه بروز و دلیل بروز پانیک بشوید. افزایش دانش شما درباره پانیک کمک می کند دچار ان نشوید.
   بهتر است به یک درمانگر در صورت تداوم حتما مراجعه کنید

 11. آقای دکتر من یه مدت حالت های پانیک به جز عدم درک واقعیت از بین رفته بود ولی الان همش برگشته و خیلی از قبل شدید تر هست. مثلا قبلا کمتر اضطراب داشتم اما الان خیلی بیشتر شده. خیلی برانگیخته و آشفته ام. احساس خفگی خیلی زیادی توی گلوم همراه با حالت تهوع دارم و بدم احساس می کنم از داخل می لرزه باید چی کار کنم؟

  1. مهمترین راه درمان اختلال پانیک آگاهی درباره بی خطر بودن این علائم است. نباید اطمینان جویی و اجتناب انجام بدهید. باید بسمت چیزی که می ترسید بروید. مقاله درمان پانیک را در سایت مطالعه کنید

   1. من مطالب رو مطالعه کردم و فیلم شمارو در سایت دیدم ولی من هنوز نمی دونم که از چی می ترسم. برای همین نمی دونم سمت چی باید برم. الان باید چی کار کنم؟

 12. سلام! وقتتون بخیر. ببخشید من از دیوانه شدن خیلی می ترسم یه بنده خدایی دیدم یه بار حرفایی که می زد انگار مثلا با امام و پیامبر و اینا ملاقات داشته و ازاین حرفا بعدش من تو نت با یه مقاله ای به نام اسکیزوفرنی برخورد کردم. بعد از اون همش وقتی تخیل می کنم و تصور می کنم می ترسم منم اون طوری بشم. خیلی می ترسم دیوانه بشم. چی کار کنم؟

 13. سلام. ببخشید این احساس بدی که توی پانیک وجود دارد رو چطوری خیلی سریع وقتی که شب ها یا عصر ها پیش میاد درمان کنیم. و چقدر طول میکشه تا پانیک به طور قطع درمان بشه.و چرا موقع شام این مشکل برام پیش میاد و توی جمع که هستم احساس خیلی بدتری دارم که عذاب آور هست ووقتی میام خونه احساس آرامش بیشتری دارم؟ حتی به اینکه فکر می کنم بخوام برم تو شهر بازی یا اینکه ورزش کنم یا از پله بالا می رم قلبم تند میزنه… خیلی احساس بدیه لطفا کمک کنین..
  بعد رمان خانگی هم براش وجود دارد اگر هست بی زحمت چند مورد آن را نام می برین؟ بدون اینکه نیاز باشد که به روانشناس مراجعه کنم؟ چون کرونا هست… لطفا بگین تو خونه چی کار کنم؟

  1. در زمان حمله پانیک هر احساس بدنی که در شما ایجاد شده باشد در اینده نسبت به ان ذهن شما شرطی می شود. بطور مثال اگر احساس نفس تنگی کرده باشید احتمالا در هنگام غذا خوردن در شب دچار مشکل می شوید زیرا ترس از خفگی دارید.
   در جمع نیز از ترس انکه غش کنید و ابروی شما برود نگران هستید. همین نگرانی احتمال حمله پانیک را بیشتر می کند.
   دلیل ترس از پله و شهر بازی و…ترس از بالا رفتن ضربان قلب است زیرا در هنگام حمله این اتفاق برای شما افتاده است.
   درمان پانیک اجتناب از ان نیست. باید به سمت ترسهای خود بروید تا ذهن متوجه شود قرار نیست فاجعه روی بدهد. باید هر روز بارها از پله بالاپایین بروید. بارها نفس خود را حبس کنید. بارها ورزشهای تند که نفس شما را تنگ می کند انجام بدهید. هر قدر بیشتر سعی در آرام نگه داشتن بدن خود کنید جملات پانیک شدیدتر می شود/
   فیلم درمان پانیک را که در مقاله دیگر قرار دارد مشاهده کنید. برای شما بسیار مفید است

 14. بازتاب: تفاوت روانکاوی با روانشناسی | Dr. Amin Hosseini "PSYCHOANALYST"
 15. سلام ایای پانیک ممکنه عوارض جدا از هم داشته باشه مثلا من گاهی احساس تیر کشیدن پوست سر دارم و گاهی که نشستمیا ایستاده حس میکنم انگار سوار ماشینم و دارم به جلو حرکت میکنم و یجور سرگیجه خاصی هست البته من به پانیک هم مبتلا هستن ایا این ها هن عصبی هست و ناشی از استرسه

  1. بله. هر دو می تواند علامت پانیک باشد. ضمن آنکه فرد پانیک نسبت به نشانه های بدنی خود بسیار حساس می شود و این حساسیت او را مضطرب می کند و درنتیجه یک واکنش عادی در بدن تبدیل به یک اضطراب شدید می شود

 16. سلام
  من مبتلا به پانیک هستم ایا ممکن هست این علایم بصورت تکی هم بروز کنه
  مثلا گاهی که نشستم احساس میکنم دارم به جلو حرکت میکنم ویا حتی گویی زلزله میاد و یا یک بار قبل از به خواب رفتن تگی نفس داشتم

   1. بله اما الان باهاش کنار اومدم اما باعث ازاره حتی موقع به خواب رفتن چند بار می پرم و باعث ترسم میشه یه سوال جدیدن ارسال کردم اونم لطفا جواب بدید

  1. سلام. گذر هراسی با پانیک همبسته است. به این معنا که در نتیجه حملات پانیک گذر هراسی در فرد ایجاد می شود. بنابراین پانیک خود را درمان کنید

 17. سلام دوستان ساعت چهار صبح تازه برگشتم خانه چون به صورت شدید پانیک امد سراغم دویدم داروخانه پرانول خریدم ولی بعد پانیک خستگی میاد سراغم .پانیک من شش هفت ساله که با منه ولی دوسالشو فروکش کرد بعد دوسال الان ماهی یک بار سراغم میاد انگار تازگی داره واسم لعنتی .فقط درمانشم دست خودتونه ممنونم از راهنماییتون

  1. سلام بیا تو گروه @shekastmidim
   کانال @care_of_panic
   بیاید ممنونیم مال پنیک و استرس و اضطرابه

 18. سلام دوستان گل ، کسانی ک پنیک دارن ب شماره من پیام بدن تا اونارو راهنمایی کنم ک چیکار کنن زود خوب شن
  چون منم یکی دو هفته هستش ک تا حدود زیادی درمان شدم.
  دوستانی ک مایلن با شماره ۰۹۹۱۹۲۰۲۸ تماس بگیرن

 19. سلام گرفتار پانیک شدم راه درمان رو پیدا نمیکنم ۰۹۳۳۸۲۸۱۱۳۴
  حدودا ۱۰ سال از این بیماری رنج میبرم و جوانیم رو تباه کرده

  1. سلام
   جمعی از دوستان مبتلا به پانیک در گروه تلگرامی دور هم جمع شدیم با اجازه ی مدیریت محترم سایت لینک گپ رو میفرستم برای بحث تبادل نظر و دلگرمی تشریف بیارید
   @panickatak

 20. سلام خوبید من چندین سال هست که بیماری پانیک مبتلا شدم
  داروها رو مصرف میکنم ولی متاسفانه همچنان گرفتارم چه کنم

 21. سلام. ایا مقاله ای در مورد تلقین پذیری دارید. من به هرچی فکر میکنم ازون فکر میترسم. مثلا فکر میکنم خیابون ترسناکه از فردا دیگه سمت خیابون نمیرم یا فکرمیکنم تو حمام خفه میشم از فرداش دیگه از حمام میترسمو باید چه کارکنم؟

 22. سلام مجدد. من به مدت یک سال تخت درمان با قرص پاروکستین بودم الان سه ماه هست دیگر نمیخورم. اما میل جنسیم به شدت کاهش پیدا کرده و مثل قبل از مصرف قرص پاروکستین نیست. میخواستم بدونم باید چکارکنم

  1. احتمالا شما به زمان بیشتری نیاز دارید تا اثرات جانبی دارو از بین برود. ضمن آنکه سایر جنبه های زندگی خود را بررسی کنید. ممکن است کاهش میل جنسی بدلیل احساس افسردگی در شما باشد. ورزش منظم را شروع کنید. ورزشهای هوازی مانند دو-پیاده روی-شنا – دوچرخه سواری. هر روز بمدت ۴۵ دقیقه ورزش کنید.

 23. سلام یک ماه است درگیر شدم تپش قلب وگرگرفتگی وهر دفعه یک نقطه از بدنم درد میگیره ترشحات پشت حلقی هم دارم ضمنا پاهام خیلی بیقراری می کنند . رفتم روانپزشک تشخیص پانیک ولضطراب دادند دارو درمانی شروع کردند ایمی پرامین ۱۰ اپو دوکسپین الپرازولام و یک دارو برای بی قراری پا . آیا این داروها جهت درمان مناسب است . ایا تشخیص درست است .

   1. سلام من گل مصرف میکردم و اعتیاد داشتم یکبار بعد مصرف حمله پانیک به من دست داد که باعث شد دیگه گل نکشم البته عوارض ترک گل مثل افسردگی و استرس و اضطراب معده درد باعث شد تا ۲بار دیگر هم حمله پانیک رو تجربه کنم چون اصلا به این لیماری اگاه نبودم حالا ۱ماه هست که گل رو که دوسال روزی ۴تا ۵ رول میکشیدمو ترک کنم خدارا شکر الان ممنون میشم مقاله یا صحبتی در مورد ارتباط حمله پانیک و مصرف و همینطور ترک اعتیاد به من معرفی کنید. البته این رو هم بگم از وقتی مقاله حمله پانیک شما را خوندم کنترل بهتری روی افکارم دارم و به همین خاطر از زحمات شما سپاس گذارم

    1. سلام. زمانی که فرد مواد را ترک می کند بدلیل اضطراب ناشی از ترک موارد ممکن است دچار حمله شود. باید از روشهایی(مانند ورزش) جهت کنترل و کاهش میزان اضطراب بهره جست. این اتفاق در افراد زیادی بوقوع می پیوندد. کافی است دوران ترک را طی کنید و سپس نسبت به تغییرات بدن خود مانند افزایش ضربان قلب که ممکن است در هر شخصی بوقوع بپیوندد حساسیت خود را همنگونه که در مقاله ذکر شد از بین ببرید

   2. سلام من سه سال میشه دو جار پانیگ هستم خیلی می ترسم روز به روز زیاد شده میره هر روز برایم اتفاق میفته باید چی کار کنم تبش قلب زیاد هست چشمم سیاهی می کنه ارق می‌کنم نفسم قید میشه دلم تنگی میگیره فکر می‌کنم میمیرم همه چیز بدم میایه بسیار خوابم میایه خسته میشم هر روز برایم اتفاق میته آیا پانیگ هر روز اتفاق میفته یا خیر میشه اعلاج پانیگ را بگوی کومکم کن لطفا چی کار کنم دو لطفا خورد دارم دو سال سه سال

    1. تمام مقاله های سایت و بالاخص فیلم درباره پانیک که در سایت گذاشته شده را چندین بار گوش کنید.
     پانیک هیچ خطری برای شما ندارد. این ذهن شما است که دچار ترس است بنابراین هرقدر اطلاعات شما درباره پانیک بیشتر شود درمان پانیک اتفاق می افتد

 24. درود. ببخشید مجدد مزاحم میشم و ازتون سوال میکنم. یا این کتاب درمان شناختی رفتاری در بزرگسالان میشود پانیک را درمان کرد؟

 25. درود برشما. میخواستم بدونم این کتاب پانیک چیست رو که اسمشو در مقالتون اوردید رو از کجا میتونم تهیه کنم؟

 26. سلام ۵ساله مبتلا به پانیک هستم هر سه ماه یکبار برام پیش میاد :/ ، وقتی خم میشم چیزی رو بردارم ، بوی وایتتکس ، ضربان قلب بالا میره شاید هر دقیقه۳۰۰تا ضربان !!!،احساس خفگی ، دست و پام عرق میکنه ، سرد میشم ، دور گردنم داغ میشه انگار دارن میچلوننش، نمیتونم تو فضای بیرون باشم با این وضعییت ، کار یا ازدواج برام سخت شده اصلا قابل توصیف نیست این وضعیت کلا خستم دیگه ۵ساله دارم تلاش میکنم که از اقوام کسی نفهمه اخه تا کی ؟؟ اگه من ازدواج کنم بچه دار شم یا سر کار برم باجناب پانیک چیکار کنم 🙁

  1. سلام. پانیک کاملا قابل درمان است. هر چقدر آگاهی بیشتری از مکانیسم ایجاد پانیک داشته باشید بهبودی شما بیشتر می شود. اطلاعات خود را در این زمینه با مطالعات خود افزایش دهید.

  2. سلام. اصلا نگران نباشید. چون این اختلال کاملا درمان پذیر هستش. من از سال ۹۳ درگیرش بودم که بهش آگورافوبیا هم میگن. و الان کاملا درمان شدم. همه چیز بستگی به خودتون داره. ورزش یوگا، ورزش تای چی و کلا هر ورزشی میتونه به درمان قطعی این اختلال کمک کنه. و همین طور استفاده از داروهای ضد اضطراب مفید مثل سرترالین، فلوکسامین، سیتالوپرام و.. البته زیر نظر یک روانپزشک خوب. یک چکاپ هم انجام بدید. با توکل بر خدای بزرگ به آرامش خواهید رسید و مطمئنم به راحتی ازدواج میکنید، بچه دار میشید و مثل همه ی مردم یک زندگی آسوده و باآرامش خواهید داشت. اگه پرسشی درباره ی راهکارهای شخصی و تجربیاتم در راه درمان پانیک و فوبیا داشتید، با ایمیل بنده تماس بگیرید. ali.mokhtari1985@gmail.com

   موفق و تندرست باشید

 27. سلام.
  من در سن۱۳سالگی(سال۱۳۷۵) پدر بزرگم فوت کرد و ناخواسته جنازه ایشون رو دیدم.بشدت وحشت داشتم و فکر میکردم که منم بزودی میمیرم.این موضوع باعث شده بود که استرس/عرق سرد/بیخوابی/حسی مثل اینکه همه چیز برام رویاست و وتقعی نیست /ضربان قلب شدید داشته باشم.تنها چیزی که ارومم میکرد قران خوندن.نماز خوندن و کتاب خوندن بود.ضمنا هیچ کس هم حالم رو درک نمیکرد.گذشت ومن حالم بهتر شد.اما این احوالات همیشه با من بود.به طوری که برای یه سرماخوردگی ساده حتما باید دکیتر برم و چک بشم و همچنین دیدین صحنه هایی مثل ادماییکه تو تصادف فوت کردن و یا با عارضه ها فوت کردن منو ناراحت میکرد.اما سال گذشته در ابتدای سال من ترفیع شغلی محسوسی گرفتم و این باعث شد بشدت کار کنم و چون آزمون تاییدیه داشتم بشددت استرس داشتم.بعضی اوقات این باعث میشد که تپش قلب ناگهانی بگیرم.وهمچنین برای آرامشم الکل استفاده میکردم.اما بعد از خوردن ضربان قلبم بالا میرفت و ازترس میرفتم دکتر.به علت مصرف الکل اضافه وزن پیدا کردم و تصمیم گرفتم که ذژیم بگیرم.حدود یک هفته اصلن ناهار نمیخوردم و یک وعده غذا میخوردم(اواسط دی ماه)کهسرگیجه های عجیبی به سراغم اومد جووری که اصلن بعضی ائقات حتی وقتی رو میز کارمم نشسته بودم به یکطرف کشیده میشدم.تا یک شب تو مسافرت تو یک زیرمین خوابیدم.احساس کردم دارم میمیرم.نفسم بالا نیومد.رفتم بیرون هوا خوردم اما بدتر شدم.احساس کردم دارم میمیرم.تا یه جایی به اوجخودش رسید.نفسم به شماره افتاده بود و قکر میکردم دارم از دنیا میرم.عرق سرد.دست و پام گزگز میکرو وخیلیی وحشتناک بود.مجبور شدم پدرم رو بیدار کنم و رفتم دکتر که فشارت رفته بالا و قرص داد اما وفتب برگشتم اونجا نمیخواستم وارد اون زیر زمین بشم و حالم بازم بد شد و منو بردن بیمارستان.دکتر کاملن چکم کرد و گفت همه چیزت ائکیه اما م نمیترسیدم بیام خونه و خواستم که منو تو بیمارستان نگه دار و کامل چکم کنن.که اینطور شد و هیچ دلیلی وجود نداشت.بعد از اون قضیه به تهران اومدم و همه جور دکتر رفتم اعم از فوق تخصص قلب.جراح مغز.فوق تخصص گوش.و همه ازمایشها رو انجام دادم و گفتن که همه چیزم اوکیه. اما ۲ دوباره دیگه این حمله به سراغم اومد و واقعا احساس کردم دارم میمرم.همش فکر میکنم که چیزیمه مثلا تومور دارم.ام اس دارم.دیابت دارم و……..اخرین بار که حمله بهم دیت دا رفتم دکترو بهم آمپولی زد که باید به همراه یک آمپول دیگه زده میشد اما این کار رو نکرد و من ۳۶ ساعت تمام عضلات بدنم گرفته بود و این موضوع نه تنها از نظر بدنی منو داغون کرد بلکه باعث افزایشترسم هم شد.قبل از حمله آخرم قسمت چپ بدنم گزگز میکرد وقتی حمله اتفاق افتاد بیشتر شد و بعدش دیگه گز گز نمیکنه اما بعدش احساس میکنم که مثل قبل قوی نیست.ضمنا من وقتی گرسنم میشه خیلی ضعفمیکنم جوریکه سرم گیج میره و دست و پام.مخصوصا سمت چپم گز گز میکنه و کم توان میشه اما حتما وقتی نون یا کربوهیدرات میخورم بعد از ۱۵ دقیقه خوب میشم که این قضیه خیلی منو مترسونده همش فک میکنم سکته کردم که طرف بدنم کم توان شده یا اینکه مریضی بدی گرفتم.من ادم لشدت اکتیوی بودم اما از ماه ۹ سال گذشته این قضاضیا که تعریف کردم منو داره از بین میبره و تاثیر بدی روم گذاشته و اینکه دیگران بهم میگن چرا اینجوری هستی/چرا رنگت پریده/و…….باعث میشه که استرس وحشتناک بیام سراغم و بترسم که نکنه دوباره حمله بیاد ویا اینکه بمیرم.وقنی میرم توی مراکز خرید یا سینما خیلی استرس میگیرم.وقتی از مرگ حرف میشه یا صحنه هایی رو توفیلم میبینم حالم خیلی بد میشه.اگر کسی نفسش خوب بالا نیاد و یا راحت حرف نزنه منم نفسم میگیره.هر جام میرم که قراره تایم زیادی توش باشم حتما باید قرص قلب.قرص گوش و فشار سنج باهام باشه تا اروم باشم.اوقتی میرم بیمارستان یا دکتر همه چیزه اونجا من رو میترسونه و استرس میگیرم.اما خوذم رو رها نکردم.مرتب ورزش میکنم.هر هفته کوه میرم.مطالعه میکنم.تفریح میرم.اما وافعیت اینه که حالم خوب نیست و این قضیه باعث شده من تمام تواناییهام کم بشه ونتونم از لحظاتم لذت ببرم وخوش باشم.ضمنا اصلا دوست ندارم قرص بخورم .ازتون میخوام که کمکم کنین چون واقعا سخت و ناراحت کنندس.خواهش میکنم.ممنونم

  1. سلام جانم. همه مواردی که گفتید علائم اضطرابه. اضطراب می تواند تمامی نشانه های فوق را بوجود بیاورد. ضمن اینکه شما بشدت فردی تلقین پذیر هستید و این موضوع باعث شده است که به همه شرایط و موقعیت ها بنحو بدی شرطی شوید. یعنی بطور مثال اگر اضطراب شما در زیر زمین اتفاق بیفتد به زیر زمین شرطی شده و زیر زمین می تواند به تنهایی باعث اضطراب شما شود. اما از همین قابلیت شرطی شدن می توانید در جهت بهبود بهره بجویید. مقالات زیر را بخوانید و تمرینات آن را عمل کنید. در عین حال باید هر چه سریعتر یک درمانگر کارامد پیدا کنید زیرا اگر خود را درمان نکنید نسبت به موارد بیشتری شرطی می شوید و زندگی تان هر دم کوچکتر می شود.
   https://dr-sanaie.com/%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9/

   https://dr-sanaie.com/%DB%B1%DB%B0-%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B6%D8%B7%D8%B1%D8%A7%D8%A8/

   1. میشه لطفا یک درمانگر خوب به من معرفی کنین.یا اگر خودتون تهران هستین و امکانش هست به من وقت بدین که پیشتون ویزیت بشم.لطفا

 28. سلام من مدت یک ساله ک دچار این علایم هستم و تازه فهمیدم که این علایم پانیک هستند فقط یک ماه اول حملات عصبی داشتم ولی بعداز یک ماه هروز تپش قلب و سردرد دارم دیگ خسته شدم باید چکار کنم ک از شر این حالات رها شم خیلی عصبی شدم و ی بچه کوچیکی دارم

  1. سلام جانم. در صورتی که قصد دارید خودتان و بدون مشاور به خود کمک کنید مقاله زیر را مطالعه کرده و موارد آن را اجرا کنید. هر چقدر اگاهی شما درباره بیماری تان بیشتر شود بیشتر می توانید آن را کنترل کنید و بر ان فایق آیید. ناشناخته بودن آن ترس و اضطرابتان را بیشتر و در نتیجه تعداد حملات بیشتر و با شدت بیشتری ایجاد می شود.
   https://dr-sanaie.com/%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9/

  1. عزیزم حتما لزومی به دارو نیست. یک رواندرمانگر بدون دارو هم میتونه مشکل شما رو رفع کنه. (حتی با افزایش آگاهی و کمی اراده در انجام توصیه هایی که در مقاله ذکر شده خودتان هم می توانید بر مشکل غلبه کنید) البته لازمه حتما قبلش پیش متخصص برید تا تشخیص قطعی بدن

 29. سلام من ۲۱ سالمه
  من تقریبا ۷ ماه پیش یهو تپش قلب گرفتم ب اینصورت ک انگار قلبم یهو پمپاژ کرد ۲ تا یا ۳تا از ضربان قلبم کوبنده زد و سریع رفع شد چند بار اینطوری شدم خیلی میترسیدم حتی اورژانس رفتم بعدها دست چپم قفسه سینم یا یه نقطی از پشتم درد گرفت ب دکتر قلب مراجعه کردم اکو و نوارقلب چیزی نشون نداد و دکتر گفت مشکلی نداری
  ولی من احساس میکردم ک مشکل قلبی دارم ولی دکتر تشخیص نداده ترس اومده سراغم ترس از مرگ بعضی موقع ها انگار ریتم قلبم بهم میریزه یه لحظه ک قلبم درد میگیره بیقرار میشم سریع پا میشم راه میرم و دعا میخونم واقعا نمیدونم چیکار کنم ایا اینا علایم پانیکه ؟؟زندگیم مختل شده انگار توهم میزنم یه چیزایی میبینم ک این باعث میشه فک کنم واقعا دارم میمیرم
  لطفاااا راهنمااییم کنید

  1. سلام. بله اینهایی که فرمودید نشانه های پانیک هستند. حتما به یک متخصص مراجعه کنید. پانیک اگر زودتر تدبیری برایش بیندیشید، بسیار آسانتر درمان می شود.

   1. الان تازگیا قبلش قلبم درد میگیره یا تیر میکشه بعد پام درد میگیره بعدش یه لحظه تپش میگیرم یا فست فود بخورم تپش قلب میگیرم یه فشاری میاد یهوو گرمم میشه سریع باید بزنم بیرون ک نفس بکشم تو هوای ازاد تا بهتر شم
    اگه برم دکتر میترسم دارو بده ک فقط خوااب بیاره من نمیتونم دارو مصرف کنم چون تایم زیادی درس میخونم
    داروی گیاهی نداریم ک آرومترم کنه؟یا از راههای طبیعی دیگه
    واقعا ممنونم از پاسخگووییتون

    1. عزیزم حتما لزومی به دارو نیست. یک رواندرمانگر بدون دارو هم میتونه مشکل شما رو رفع کنه. البته لازمه حتما قبلش پیش متخصص برید تا تشخیص قطعی بدن

  2. نگران نباش منم همینطورم اینا پانیک‌در نهایت هیچ اسیبی بهت نمیرسونه تو تنهه نیستی دوست عزیز خیلیا اینجوریم

 30. سلام ببخشید من یه سوال داشتم ازتون همسرم از اضطراب شدید رنج میبره و برای این موضوع دکتر هم رفتیم ولی فایده نداشته الان مدتیه در حالت های خاصی بصورت یک تیک عصبی شروع میکنه به بو کردن انگشتش و مدام نفس عمیق میکشه و میگه که حس میکنم دارم خفه میشم و اینکار حالش و خراب میکنه و تپش قلب میگیره اما خودش میگه بصورت ناخودآگاهه آیا این حالتش پانیکه؟؟؟ ما دکتر که رفتیم سرترالین تجویز کرد ولی همسرم نخورد اما الان چون خیلی اذیت میشه خودش میخواد که دارو رو مصرف کنه. مشکلی پیش نمیاد؟؟؟ ممنون میشم کمکم کنید

  1. سلام. بو کردن انگشت ارتباطی به پانیک نداره. اما احساس خفگی و تپش قلب نشان ان است که ایشان دچار پانیک هستند. دارو تنها حالات ایشان را کنترل ی کند ولی برای درمان لازم است نزد یک رداندرمانگر بروید. پانیک بخاطر افکار و باورهای غلط بوجود می اید که باید اصلاح شود. برای آشنایی با درمان پانیک بدون دارو می توانید مقاله زیر را مطالعه کنید. البته اگر پانیک ایشان را اذیت می کند بهتر است از دارو فعلا استفاده کنند تا زمانی که به رواندرمانی بپردازند.
   https://dr-sanaie.com/%D8%AD%D9%85%D9%84%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9-%D9%88-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D9%86%DB%8C%DA%A9/

 31. بچها گروه تلگرامی پانیک که به هم کمک کنیم اینه ،درمان کنیم پانیکو، این لینکشه

 32. سلام دوستان من دوسال پانیک داشتم وخیلی دارو مصرف کردم وخداروشکرخوب شدم تنها راه درمان اینهاییه که میگم تمامی دکترها برای اینکه از شما به یک سودی برسند الکی دارو میدن فقط باید آرامش رادر خودتان به وجود بیارید یا بامسافرت یاتمرینات تنفس ویا… ببینید چه چیزی باعث خوشحالی وآرامشتون میشه یادتون باشه که پانیک بیماری نیست یه حالته

  1. پانیک رو زودتر درمان کنید زیرا کهنه نشود بهتر است. وگرنه با بیماری آگورافوبیا یا بیرون هراسی ادغام می شود و زندگی اجتماعی شما را به خطر می اندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا