خانه » روانشناسی اختلالات » اختلال جنسی » اعتیاد به پورنوگرافی » با همسر معتاد به پورنوگرافی چه کنیم
همسر معتاد به پورنوگرافی- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

با همسر معتاد به پورنوگرافی چه کنیم

Author : Psychological Website

همسر معتاد به پورنوگرافی

 خانمی به دفتر روانشناسی مراجعه کرده است و علت اصلی آشفتگی خود را اعتیاد همسرش به پورنوگرافی می‌داند. وی می‌گوید اعتیاد همسرش باعث شده حس کند آسیب شدیدی دیده است و به وی خیانت شده است. مدام احساس اندوه و خشم را تجربه می‌کند. تحقیقات نشان داده است که اعتیاد جنسی راه‌های عصبی مشابهی مانند اعتیاد به مواد مخدر را در مغز فعال می‌کنند. همسرانی که به پورنوگرافی اعتیاد دارند، مانند آثار ترک موادمخدر، آثار ترک و تحمل را از خود نشان می‌دهند. نیاز به‌طور فزاینده و غیرمعقول تا جایی پیش می‌رود که فرد برای تجربه‌ی احساسات قبل بیشتر درگیر پورنوگرافی می‌شود. این امر منجر به حساسیت‌زدایی به رفتارهای ضد اجتماعی جنسی مانند تجاوز، تجاوز جسمی و هرزگی و عادی‌سازی خشونت و عینی‌سازی زنان می‌شود.

در این مقاله سعی می‌شود پیشنهادات مختصری برای هر دو طرف ارائه شود. هر یک از این پیشنهادات ممکن است به سایر زوج‌ها نیز کمک کند.

علائم اعتیاد به پورنوگرافی

  • تماشای بیش از اندازه و خارج از اندازه فیلم‌های پورن
  • تداخل دیدن این فیلم‌ها با رفتار و مسوولیت‌های روزمره
  • خودارضایی به صورت مرتب و تکرار بیش از اندازه
  • زمانی که همسرتان تماشای پورن را متوقف می‌کند، شما متوجه پریشانی عاطفی و تغییر رفتار وی شوید.
  • اختلال عملکرد جنسی مانند ناتوانی جنسی یا انزال زودرس
  • علیرغم آسیب‌هایی مانند از دست دادن رابطه، شغل و ناتوانی‌های جنسی به تماشای پورن ادامه دهد.
  • زمانی که تماشای پورنوگرافی بر روی روابط زناشویی شما تاثیر بگذارد. به عنوان مثال: ممکن است نعوظ در یک ارتباط نرمال زناشویی به سختی صورت پذیرد یا از لحاظ عاطفی قطع رابطه انجام شود یا بیش از اندازه منفعل یا پرخاشگرانه عمل کند.

بگذارید با یک حقیقت دردناک شروع کنیم

شوهر یا همسر معتاد به پورنوگرافی احتمالاً به چیزی بیشتر از فیلم‌های پورن معتاد است. ما اشتباه بزرگی می‌کنیم زمانی که تنها در مورد «اعتیاد به پورنوگرافی» صحبت می‌کنیم. پورنوگرافی راه فرار و آرامبخشی است که به راحتی فرد را به سایر رفتارهای پیچیده جنسی راهنمایی می‌کند. در نتیجه ممکن است استفاده از واژه‌ی «اعتیاد جنسی» مناسب‌تر باشد. دلیل اصلی این است که ما با کاربرد کلمه‌ی اعتیاد به پورنوگرافی، مشکل را تقلیل داده‌ایم و این حقیقت را انکار کرده‌ایم که احتمالا با رفتارهای پیچیده‌تری سروکار داریم.

وقتی شما با یک همسر معتاد به پورنوگرافی روبرو هستید، اعتیاد همسرتان ارتباطی به این موضوع ندارد که آیا در زندگی جنسی‌تان وی را کاملا ارضا می‌کنید یا نه. پس دست از مقصر دانستن خود بردارید. احتمالا زندگی زناشویی شما دچار مشکلاتی هست اما دلایل اعتیاد وی مسائل دیگری است. همسر شما هیچگاه از لحاظ جنسی ارضا نخواهد شد تا زمانی که به عنوان یک معتاد قصد بهبودی نداشته باشد.

از دیدگاه احساسی به هیچ‌وجه کار آسانی نخواهد بود اما در اولین قدم باید یک تست بیماری‌های مقاربتی جنسی بدهید. این موضوع شما را در یک ترن هوایی از احساسات تلفیق‌شده قرار می‌دهد که حالتان را بسیار بد خواهد کرد. اما ممکن است به‌خاطر رفتارهای همسرتان، سلامت شما در خطر باشد. همسر شما به پورنوگرافی اعتیاد دارد و متاسفانه همین اعتیاد می‌تواند از او یک دروغگو ساخته باشد. او مجبور است دروغ بگوید تا اعتیادش را کنترل کند. وی ممکن است نیمی از حقیقت را به شما بازگو کند. چیزهایی که برای راضی کردن شما کافی باشد.

نیاز به متخصص جهت کمک به همسر معتاد به پورنوگرافی

یک متخصص در زمینه سکس‌تراپی پیدا کنید. مراقب باشید که یک مشاور نامناسب می‌تواند باعث شود احساس گناه شما در مورد رابطه‌تان فعال شود و همانطور که در قبل اشاره شد، شما نباید خود را در این رابطه مقصر بدانید. جملات مخربی مانند: «اگر شما جذاب‌تر رفتار می‌کردید، کارهای پر ریسک‌تری در هنگام رابطه انجام می‌دادید، اگر شمع روشن می‌کردید، اگر با وی به دیدن فیلم پورن می نشستید…» از جملاتی هستند که توان شما برای ادامه‌ی راه را خواهند گرفت. پس در انتخاب یک متخصص که بتواند هر دوی شما را در این مسیر همراهی کند مطمئن شوید.

در مورد وابستگی و اختلال استرس پس از حادثه در همسرانی که اعتیاد جنسی دارند مطالعه کنید. بسیاری از درمانگران زوج‌هایی که دارای اعتیاد جنسی هستند، کشف می‌کنند که این زوج‌ها از علائم اختلال استرس پس از سانحه رنج می‌برند. این اختلال مربوط به مشکلاتی است که فرد پس از یک تجربه‌ی طاقت‌فرسا، ترسناک و خارج از کنترل مانند جنگ، تجاوز و یا حادثه رانندگی، تجربه می‌کند و حل کردن آن به زمان و کمک گرفتن از متخصص نیاز دارد.

مطالعه کنید:  دلایل تماشای پورنوگرافی چیست

تاثیر اختلال استرس پس از سانحه در افراد دارای اعتیاد جنسی زیاد است زیرا این اعتیاد عمیقاً شخصی و درونی است. این نوع اعتیاد مانند اعتیاد به موادمخدر و الکل نیست و رنج‌های بیشتری برای کسانی‌که فرد معتاد دوستشان دارد، به همراه دارند. رنجی که حاصل اعتیاد جنسی است برای زوجین بسیار شخصی است و بنابراین بیشتر اوقات مخفی و رازگونه باقی می‌ماند. معمولا همسر فرد معتاد مجبور است زمان فهمیدن این موضوع یک حقیقت بسیار تلخ را تجربه کند.

شما می‌توانید از منابعی که برای زوج‌ها وجود دارد استفاده کنید و اطلاعاتی در این مورد به دست آورید. کتاب‌ها و مقالات زیادی در اینباره در اینترنت وجود دارد و تا زمانی‌که همسرتان بهبودی کامل به‌دست نیاورده، دست از درمان نکشید. همانطور که قوی‌تر می‌شوید، همسرتان را ترغیب کنید تا کمک بگیرد. از برنامه‌های ۱۲ قدم برای معتادان گمنام می‌توانید کمک بگیرید.

در ابتدا پیشنهاد می‌شود با درمانگری کار کنید که

قبل از پرداختن به پروسه‌ی روان‌درمانی، بتواند به همسرتان کمک کند تا یک دوره‌ی پاکی را تجربه کند (یک دوره‌ی ۹۰ روزه یا بیشتر). همسرتان یک معتاد است و درمان روانی ممکن است حواس وی را از نیاز اولیه‌اش که یک دوره‌ی پاکی است، دور کند. این هوشیاری اولین و بهترین نقطه‌ای است که همسر شما می‌تواند به آن برسد و بعد از آن با حواس کامل به درمان بپردازد.

با همسرتان بحث و مجادله نکنید. وی در موقعیت منطقی قرار ندارد. او ممکن است همه‌چیز را به‌سمت شما باز گرداند. درخواست‌ها و نیازهای خود را بیان کنید. اما زمانی که احساس کردید ممکن است به یک مجادله تبدیل شود، پافشاری نکنید. اینجاست که تلاش‌های شما مهم است. اگر سهمتان را ایفا نکنید، همسرتان هربار که بحث و مجادله می‌کنید، شما را به‌یک جنگ خسته‌کننده و عذاب‌آور می‌کشاند. به‌یاد داشته باشید که شما نقش مادری در قبال همسرتان ندارید، درمانگرش نیستید، راهنمایش نیستید و کسی نیستید که او باید به وی گزارش بدهد. بهترین حسن وجود یک متخصص این است که می‌توانید خود را از ایفای یک نقش غیرممکن نجات دهید. همچنین به‌جای سردرگم شدن و ایثار بی‌جا، تنها به‌عنوان یک همسر به شوهر خود کمک کنید.

اگر احساس نیاز به زوج درمانی پیدا کردید، تا زمان پاک بودن همسرتان به سراغ درمان زوجی نروید. ازدواج شما اکنون متوقف است. مشکلی که در چنین مواقعی با انتخاب زوج‌درمانی روی می‌دهد این است که زوج‌درمانگر می‌بایستی بر دو وجه رابطه تمرکز کند و نمی‌تواند برای مشکل همسرتان زمان و انرژی کافی بگذارد و همین موضوع باعث می‌شود تا باز حواس شما از مشکل اصلی پرت شود.

مراقب خود باشید

شما موظفید تا مراقب خودتان باشید چرا که شما، همسر و فرزندتان به شما به‌عنوان یک فرد سالم نیازمندند. در مورد سلامت خود از یک دکتر کمک بگیرید. اگر تغییراتی در بدن خود احساس می‌کنید موضوع را با دکتر خود برای انجام آزمایش‌های لازم در میان بگذارید. ورزش و غذای سالم فکرتان را آرام و حالتان را خوب خواهد کرد. تا زمانی که از تغییر ناپذیر بودن شرایط مطمئن نشدید هیچ تصمیم مهمی برای ازدواجتان نگیرید. شما زمانی می‌توانید تصمیم واضحی بگیرید که به خودتان فرصت داده باشید تا به عقب بازگشته، مساله‌ی اعتیاد همسرتان به پورنوگرافی را برای خود تحلیل کرده و از یک متخصص کمک گرفته باشید. این موقع است که حتی اگر تصمیم سختی گرفته باشید که باعث اضطرابتان می‌شود، با فکر بازتری می‌توانید به آن عمل کنید.

در آخر باز هم به یاد داشته باشید اگر به پورنوگرافی اعتیاد دارد، شما تنها نیستید. هزاران نفر دیگر همان راهی رفته‌اند که شما وارد آن شده‌اید. دانستن این موضوع و تجربه‌های مشابهی که دیگران گذرانده‌اند به شما کمک می‌کند تا خود را احیا کنید. ممکن است بارها خود را سرزنش کنید که چرا همسرتان به پورنوگرافی معتاد است اما به یاد داشته باشید که این موضوع تقصیر شما نیست. این موضوع ارتباطی به جذابیت شما یا علاقه‌ی او به شما ندارد. تمام امکانات درمانی به شما کمک می‌کنند تا زمانی‌که در حال بازسازی مهارت‌هایتان برای درمان هستید، احساسات و گره‌های عاطفیتان را بازسازی کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، شهریور ۹۹.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

پورنوگرافی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

پورنوگرافی چیست

پورنوگرافی چیست؟ تعریف پورنوگرافی واژه پورنوگرافی که در اواسط قرن ۱۹ وارد زبان انگلیسی شده است، عبارت است از نمایش ...

انجمن پرسش و پاسخ کلیک کنید
+
اولین قرار داد ملاقات