روابط زناشوییروابط عاطفیروانشناسی رابطه

لجبازی در زندگی زناشویی

امتیاز

چگونه با لجبازی شریک زندگی در رابطه رفتار کنیم؟

دانستن نحوه برخورد با افراد لجباز در یک رابطه امری چالش برانگیز است. ممکن است به نظر برسد که همسر لجباز شما هرگز پذیرای پیشنهادها نیست و تغییر نظر خود را قبول نمی‌کند، حتی اگر دلیل عالی برای همکاری وجود داشته باشد.

این نگرش سرسختانه می‌تواند منجر به تنش، ناامیدی و ناراحتی در رابطه شود و در چنین شرایطی، کنار آمدن ممکن نیست. در ادامه به روش‌هایی برای مقابله با  شریک یا همسر لجباز در رابطه می‌پردازیم.

۱۲ روش برای مقابله با همسر لجباز در زندگی زناشویی

اگر برای شما سؤال است که چگونه می‌توانید همسر لجباز را برای شنیدن به خود ترغیب کنید یا چه کاری می‌توانید انجام دهید تا با نگرش سرسختانه او مقابله کنید، ۱۲ روش ذکر شده در ادامه را در نظر بگیرید:

‍۱. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید

زمانی که شما به یک همسر لجباز نشان دهید که رفتارشان شما را ناراحت می‌کند، احتمالاً‌ مخالفت‌هایش بیشتر خواهد شد.

زمانی که وسوسه می‌شوید که با یک فرد لجباز روبرو شوید، استراتژی‌های آرامش بخش مانند شمارش از یک تا ده یا کشیدن نفس عمیق را تمرین کنید.

این یکی از بهترین تکنیک‌ها برای برخورد با همسر لجباز  یا هر فرد لجباز می باشد.

۲. زمان مناسبی را برای ابراز خودتان انتخاب کنید

اگر نیاز دارید که موضوع مهمی را با شریک زندگی خود که تمایل به برخورد سرسختانه دارد، مطرح کنید، مطمئن شوید که زمان مناسبی را انتخاب کرده اید.

اگر آن‌ها به تازگی از یک روز پر استرس در محل کار به خانه آمده‌اند یا زمانی در پایان روز است و آن‌ها خسته و گرسنه هستند، احتمالاً این بهترین زمان برای متقاعد کردن یک همسر لجباز نیست که دیدگاه خود را بیان کنید.

زمانی را انتخاب کنید که آن‌ها آرام باشند و خلق و خوی نسبتاً خوبی داشته باشند و به احتمال زیاد شاید آن‌ها مسائل را از دید شما ببینند.

۳. عشق را دریغ نکنید

طبیعی است که وقتی با همسر لجباز سر و کار دارید احساس ناامیدی کنید، اما نگذارید این منجر به حالتی شود که در آن عشق و محبت خود را دریغ کنید.

اگر بتوانید با محبت باشید، حتی زمانی که همسر شما لجباز است، احتمال اینکه آن‌ها با شما سازش کنند بیشتر خواهد بود.

۴. از آن‌ها تعریف کنید

افراد لجباز در روابط معمولاً باور دارند که روش آن‌ها برای انجام کارها بهترین است، بنابراین اگر قبل از اینکه پیشنهادی را مطرح کنید از آن‌ها تعریف کنید تا نسبت به ایگوی همسرتان حس خوبی ایجاد کنید، احتمالاً آن‌ها با شما همکاری خواهند کرد.

برای مثال، اگر شما می‌خواهید روش متفاوتی برای مدیریت مخارج پیشنهاد دهید، ممکن است به آن‌ها بگویید که متوجه شده‌اید چقدر سخت کار می‌کنند و از اینکه چگونه همه چیز را به درستی انجام داده‌اند تحت تأثیر قرار گرفته‌اید.

بعد از اینکه از آن‌ها تعریف کردید، در مورد این صحبت کنید که چگونه فکر می‌کنید که اگر شما بودجه ماهیانه دقیق‌تری را دنبال کنید این مسئله می‌تواند برای آن‌ها مفید باشد و از سخت‌کوشی آن‌ها محافظت کند.

۵. نسبت به همسر خود همدل باشید

افراد لجباز ممکن است احساس ناامیدی کنند چون احساس می‌کنند که هیچکس دیدگاه آن‌ها را درک نمی‌کند.

به جای مخالفت، زمانی را برای گوش دادن به همسرتان و درک دیدگاه او اختصاص دهید.

اگر آن‌ها احساس کنند که شنیده می‌شوند، شما متوجه می‌شوید که این راه درست برای صحبت با یک فرد لجباز است چرا که مقداری از لجبازی آن‌ها از بین می‌رود و آن‌ها تمایل بیشتری به گوش دادن به شما خواهند داشت.

۶. همیشه مایل باشید که سازش کنید

یکی از بهترین نکات برای صحبت با یک فرد لجباز این است که باید مایل به سازش باشید.

یک فرد لجباز در مسیر خود مستقیم و بدون تغییر پیش می رود و باور دارد که روش او برای انجام کارها بهترین است، پس اگر اصرار داشته باشید که چیزی ۱۰۰ درصد با نظر شما مطابقت داشته باشد، احتمالاً در مطرح کردن دیدگاه خود شکست خواهید خورد.

در عوض، مایل باشید که به دیدگاه همسر خود در حالتی میانه نگاه کنید تا آن‌ها احساس کنند که هنوز هم قرار است کارها تا حدودی مطابق با ترجیحات آن‌ها انجام شود.

۷. به صحبت‌های شریک زندگی خود گوش دهید

به همسرتان فرصت صحبت و دفاع از موقعیت خود را بدهید و از آن‌ها بخواهید تا همین کار را برای شما انجام دهند. افراد لجباز تمایل دارند تا روی احساس عدالت تمرکز کنند، پس اگر چیزی ناعادلانه به نظر برسد، آن‌ها هرگز با شما موافقت نخواهند کرد.

شما نیاز دارید تا بدانید که چگونه با افراد لجباز مقابله کنید و یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید این است که به همسرتان اجازه دهید تا از افکار خود صحبت کند.

اگر دیدگاه‌های شما درباره موضوعی در دو طرف مخالف قرار دارد، به همسرتان اجازه دهید تا چند دقیقه بدون وقفه با شما صحبت کند تا از موقعیت خود دفاع کند.

در مرحله بعد، آن‌ها باید به شما فرصتی بدهند که بدون وقفه از موضع خود دفاع کنید.

اجازه دادن به هر فرد برای ارائه استدلال‌های منطقی در مورد دیدگاه خود می‌تواند راهی مناسب برای رسیدن به توافق باشد.

لجبازی در زندگی زناشویی

۸. هرگز به شریک زندگی خود نگویید که اشتباه می‌کند

ممکن است این مسئله واضح باشد که یک فرد لجباز به‌طور کلی دوست ندارد بشنود که اشتباه می‌کند.

به جای اینکه بگویید «در مورد این موضوع اشتباه فکر می‌کنی»، بهتر است بگویید «من از دیدگاه تو در این مورد قدردانی می‌کنم و قطعاً به نکات خوبی اشاره کرده‌ای، اما راه‌های مختلفی برای نگاه کردن به این مسئله وجود دارد و من آن را متفاوت می‌بینم.»

۹. در مقابل رفتار بد سکوت نکنید

تسلیم شدن در برابر یک همسر لجباز برای جلوگیری از درگیری آسان است، اما اگر شما بگذارید آن‌ها همیشه طوری که می‌خواهند رفتار کنند، آن‌ها یاد می‌گیرند که می‌توانند از شما سوءاستفاده کنند و هیچ‌وقت دیدگاه شما را در نظر نمی‌گیرند.

از این گذشته، اگر فرد لجباز کاری را انجام دهد که برای او تأثیر داشته باشد، هیچ انگیزه‌ای ندارد که تغییر کند.

این به این معنی است که ممکن است مجبور شوید زمانی که با آن‌ها مخالف هستید در موضع خود بایستید و اگر در برابر آن‌ها تسلیم شوید، به خودتان آسیب می‌رسانید.

این به معنی این نیست که هرگز با همسرتان موافقت نکنید، بلکه به سادگی معنی این را می‌دهد که گاه به گاه، ممکن است مجبور باشید در موضع خود بایستید تا به آن‌ها یادآوری کنید که شما نیز صدایی برای صحبت و بیان خود دارید.

۱۰. درگیری‌های خود را عاقلانه انتخاب کنید

یک همسر لجباز صرف نظر از اینکه موضوع چقدر بی‌اهمیت باشد، از یک بحث خوب لذت می‌برد. این یعنی برای حفظ هارمونی در رابطه خود، ممکن است مجبور شوید هر از گاهی درگیری‌های خود را انتخاب کنید.

اگر واقعاً‌ می‌خواهید بدانید که چگونه با افراد لجباز مقابله کنید، گاهی اوقات، فقط باید از تمایل به مشاجره یا درگیری با همسرتان زمانی که او سرسخت است، اجتناب کنید.

این کار راحت‌تر است که فقط لبخند بزنید و با همسرتان پیش بروید به جای اینکه درباره دیدگاه خود برای موضوعی به ظاهر بی‌اهمیت بحث کنید.

بحث‌های خود را برای موضوعات مهم‌تر، مانند مسائل مهم یا مسائلی که باید به آن‌ها توجه شود، نگه دارید.

۱۱. بیان کنید که چقدر دیدگاه شما برایتان مهم است

افراد لجباز اغلب می‌توانند آنقدر درگیر این باشند که حق با خودشان است که تصویر بزرگتر را از دست بدهند. یکی از راه‌های برخورد با فرد لجباز در رابطه این است که بیان کنید مسئله‌ای برای شما چقدر مهم است.

برای مثال، اگر شما می‌خواهید که تعطیلات را در کنار خانواده خود بگذرانید اما همسرتان همکاری نمی‌کند، به او بگویید که اگر او برای شام مادربزرگتان حضور داشته باشد، اهمیت زیادی برایتان خواهد داشت چون حضور او برای شما مهم است.

این به همسرتان کمک می‌کند تا متوجه شود که چنین مسئله‌ای در مورد این نیست که چه کسی درست است و چه کسی اشتباه می‌کند، بلکه نکته اینجاست که او احساسات شما را در نظر بگیرد.

۱۲. مزایای لجبازی شریک زندگی خود را به یاد داشته باشید

چه بخواهید با این مسئله موافقت کنید چه نه، لجبازی در رابطه مزایای خود را دارد.

به هر حال، همسر لجباز شما احتمالاً به اهداف، امیدها و رویاهای خود پایبند است، حتی زمانی که شرایط سخت می‌شود.

این به این معنی است که اگر شما دو نفر هدفی مشترک مانند جمع کردن پول برای یک سفر رویایی یا جمع کردن پس‌انداز برای خرید اولین خانه خود داشته باشید، با وجود هر موانعی که ممکن است سر راه‌ شما قرار گیرد، همسرتان احتمالاً اصرار می‌کند تا در مسیر رسیدن به این هدف باقی بماند.

به یاد داشته باشید که جنبه مثبتی درباره افراد لجباز وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا دیدگاه مثبت‌تری نسبت به همسرتان ایجاد کنید و به شما این امکان را می‌دهد تا رفتار بهتری با او داشته باشید.

نتیجه

لجبازی در زندگی زناشویی همیشه به معنای نکات و جنبه‌های مثبت نیست، اما داشتن یک همسر لجباز می‌تواند نکات مثبت خود را داشته باشد.

از طرفی دیگر، این قابل درک است که کنار آمدن با یک همسر لجباز گاه به گاه دشوار باشد، اما روش‌های خوبی برای برخورد با افراد لجباز وجود دارد.

اگر شما می‌خواهید بدانید که چگونه با یک فرد لجباز صحبت کنید، به یاد داشته باشید که به آن‌ها نگویید که اشتباه می‌کنند و مطمئن شوید که به صحبت ‌آن‌ها در مورد دیدگاه خودشان گوش می‌دهید.

کمی سازش و تعریف و تمجید گاه به گاه از آن‌ها، می‌تواند به شما کمک کند تا در مسیر مشترکی با همسر لجباز خود قرار بگیرید.

اگر استراتژی‌های ذکر شده را امتحان کرده‌اید و تأثیری ندارند یا اگر تلاش کرده‌اید تا فرد لجبازی را متقاعد کنید که به دیدگاه شما توجه کند اما هنوز تغییری ایجاد نشده است، ممکن است مداخله خارجی را در نظر بگیرید.

برای مثال، یک مشاوره زوج درمانی می‌تواند به شما و همسر لجباز خود کمک کند تا راه‌های مؤثرتری را برای برقراری ارتباط و رفع نیازهای یکدیگر یاد بگیرید. یک شخص سوم نیز می‌تواند همسر شما را بهتر متقاعد کند تا دیدگاه شما را در نظر بگیرد.

با تغییراتی در سبک ارتباطی خود و شاید برخی مداخلات خارجی، باید یاد بگیرید که چگونه با همسر لجباز خود صحبت کنید تا رابطه شما پیشرفت کند.

از طرفی دیگر، اگر متوجه شدید که نمی‌توانید در این رابطه خودتان باشید و نیازهای شما به‌طور مداوم برآورده نمی‌شوند، ممکن است مجبور شوید به این فکر کنید که آیا بهترین انتخاب برای شما رابطه با یک فرد لجباز است یا خیر.

 

منبع:

https://www.marriage.com/advice/relationship/how-to-deal-with-a-stubborn-partner-in-a-relationship/

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا