روابط زناشویی

دلایل ناراحتی زنان از مردان

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

مقدمه

ما در آزمایشگاه عشق‌مان فهمیدیم علت ناراحتی زنان از مردان عبارتست از: «او اصلا دل به من نمی‌دهد» و «صمیمیت و پیوند کافی بینمان وجود ندارد». این زنان حتی حین رابطه نیز احساس تنهایی می‌کردند.

دلایل و علت ناراحتی زنان از مردان خیلی به‌هم مرتبطند. این زن‌ها نمی‌توانند به مردانشان اعتماد کنند که در موقع لزوم در دسترسند. گرچه اکثر اوقات منظور از در دسترس بودن، به لحاظ عاطفی است: گوش‌دادن به آنها، اهمیت‌دادن و مراقبت‌کردن از آنها و محافظت از قلبشان.

در مقابل، دلایل ناراحتی مردان از زنان عبارت بود از: جنگ و جدال زیاد و رابطه جنسی کم. به‌نظر آشنا می‌آید؟ این مردها حتی وقتی در رابطه هستند هم احساس تنهایی می‌کنند. ما فهمیدیم که مردها هم به اندازه زن‌ها به‌دنبال صمیمیت‌اند، اما آنها وقتی احساس صمیمیت می‌کنند که جنگ و جدال کمتر باشد و سکس بیشتر.

ناراحتی‌های جداگانه زنان و مردان در واقع از نظر علّی به‌هم مربوطند و هردو به یک مهارت ساده که ما به آن هم‌آهنگی می‌گوییم، اشاره‌می‌کنند. وقتی مردان با زنان خود هم‌آهنگ می‌شوند، جنگ و جدال کمتر و رابطه بهتری بینشان وجود خواهد داشت و زن و مرد هیچکدام احساس تنهایی نمی‌کنند. همین مهارت است که منجر به ارتباط عاطفی حقیقی می‌شود، که خود نیز منجر به اعتماد می‌شود، مهمترین چیزی که زنان نیاز دارند.

ما در مصاحبه‌هایمان در آزمایشگاه عشق، از زنان و مردان پرسیدیم آیا این احساس را دارند که می‌توانند با شریک زندگی‌شان گفتگو کنند (بالاخص وقتی ناراحت، خشمگین یا نیازمند محبت هستند)، و به یک واقعیت اساسی دست‌یافتیم: دعواهای اکثر زوجین ناشی از این است که مردان به‌جای آنکه با عواطف زنان خود را هم آهنگ کنند، از آن کناره می‌گیرند. شما هر زمان که حواس یک زن را از عواطفش پرت می‌کنید، عواطف او را بی‌اهمیت جلوه می‌دهید، تمسخر می‌کنید یا خودتان را به آن راه می‌زنید؛ در واقع از عواطف او کناره‌گیری کرده‌اید.

اگر مهارت نسبتاً ساده و اساسی هم‌آهنگی را یاد بگیرید، رابطه‌تان به‌طرز عمیقی تغییر می‌کند. ما فهمیدیم مردهایی که مهارت هم‌آهنگی عاطفی را بلد هستند به‌هدف آخرشان، یعنی دعوای کمتر و رابطه بیشتر، دست می‌یابند.

خرید اینترنتی پی.دی.اف کتاب اسرار دلربایی

کلیک نمایید

۵ نکته از دلایل ناراحتی زنان از مردان

حال که به دلایل و علت ناراحتی زنان از مردان پی بردیم، می‌توانیم به راه‌حل آن نیز بپردازیم. شما با رعایت ۵ نکته زیر می‌توانید دلایل ناراحتی زنان از مردان را از بین ببرید.

۱. توجه

وقتی نیاز است، تمام توجهتان را بدهید. یعنی اگر قرار است زنی با شما حرف بزند، بازی را قطع کنید، موبایلتان را کنار بگذارید و با حرکاتتان نشان دهید به او و حرفی که می‌خواهد بزند اهمیت می‌دهید. حتی اگر موضوع بنظرتان بی اهمیت است ولی باید بدانید برای او اهمیت دارد و در واقع درخواست یک ارتباط است. اگر قرار ملاقات دارید، تمام حواستان را به آن خانم بدهید. به در و دیوار نگاه نکنید، زن‌های دیگر را ورانداز نکنید، به دوست و رفیقتان موقع شام پیامک ندهید. توجه مساوی است با عاطفه. توجه در نهایت نحوه ابراز عشق است و بی‌اهمیت شمردن آن، یکی از دلایل ناراحتی زنان از مردان است.

۲. چرخش به سوی او

از نظر فیزیکی به سمت یار خودتان بچرخید. زنان صمیمیت را مساوی صحبتی که چهره به چهره و رو به رو است، می‌دانند.

۳. درک

مهم نیست او چه می‌گوید، هدف فقط درک گفته‌هایش است. این درک به‌وسیله سوال کردن ایجاد می‌شود. اگر همسرتان در حال شکایت از بهترین دوستش است راه‌حل به او ندهید، تلاش نکنید حواسش را از موضوع پرت کنید، به این فکر نکنید که چطور موضوع را سرو سامان بدهید، مسخره بازی درنیاورید، مشکل را کوچک جلوه ندهید. از او بپرسید چه احساسی دارد و این موضوع برای او چه معنایی دارد. باید علاقه خود را نشان دهید و تلاش کنید تا بفهمید چرا این مساله برای او مهم است. فرقی نمی‌کند که او از مادرش شاکی است، از دوستش قطع امید کرده و یا از دست شما عصبانی است، هدف شما باید درک کردن او باشد.

۴. گوش کردن غیردفاعی

این مساله بالاخص زمانی بااهمیت‌تر می‌شود که روی صحبت، شما هستید و او از دست شما ناراحت است. واکنش نشان ندهید. هیچکس دوست ندارد مورد انتقاد و حمله قرار بگیرد، اما نکته کلیدی اینجاست که اگر شما مقابله به‌مثل کنید، بهانه‌تراشی کنید، توجیه کنید یا بحث کنید، فقط دارید انتقاد بیشتری را به جان می‌خرید.

وسط حرف او نپرید و فراموش نکنید که هر احساسی برای شخصی که آن احساس را دارد، واقعی است. به هر حال شما با واکنش‌های او و آنچه که او واقعیت می‌پندارد موافقت کنید، احساسات او در آن لحظه برای او واقعی هستند. شما فقط باید گوش کنید تا او آنها را بیان کند. شما دو تا گوش و یک دهان دارید تا دو برابر آنچه می‌گویید، بشنوید. برخی از مردان دانا به این جمله توجه کردند. نمی‌توان به این یافته‌ها که ما در آزمایشگاه به آن رسیدیم، بی‌توجه بود. مردهایی که قادر بودند خشمشان را جمع و جور کنند، مردهایی بودند که دارای روابط خوبی بودند.

۵. همدلی

همدلی مثل این می‌ماند که دوتا ذهن با هم تله‌پاتی دارند. درک‌کردن یک‌کار عقلانی است، درحالیکه همدلی یک‌کار عاطفی است. تلاش کنید آنچه یک زن احساس می‌کند را بدون توجه به اینکه آیا از نظرتان منطقی هست یا نه، احساس کنید. سرنخ در عواطفی است که او ابراز می‌کند. چطور می‌توانید این کار را انجام ‌دهید؟

می‌توانید از خودش بپرسید چه احساسی دارد. می‌توانید از زبان بدنش بخوانید (آیا دست‌بسته است؟ آیا منقطع نفس می‌کشد؟ آیا صورتش قرمز است؟ اینها همه علامت‌هایی هستند که نشان‌می‌دهد احتمالاً عصبانیست). اجازه بدهید بداند برای احساسش ارزش قائلید و اینکه می‌توانید درک ‌کنید که چرا اینگونه احساس‌می‌کند.

ما قصد نداریم با ذکر جزئیات علمی توضیح بدهیم چرا این کار موثر است، ولی همین‌قدر می‌گوییم که قسمت عاطفی مغز وقتی احساس‌می‌کند با شخص دیگری در ارتباط است و تنها نیست، آرام‌می‌گیرد. همدلی‌تان را نشان دهید. شفقت‌تان را نشان دهید. این مساله ربطی به اینکه احساسات همسرتان درست است یا غلط، ندارد.

اگر قسمتی از شما فریاد می‌زند «اگر این کار رو بکنی، پررو می‌شه و او برنده می‌شه!»، به‌خاطر داشته باشید هم‌آهنگی با احساسات او به این معنا نیست که با هرچیزی که می‌گوید موافقید، بلکه فقط به این معناست که به او گوش می‌دهید و او را می‌فهمید. ما به شما قول‌می‌دهیم اگر اول این‌کار را بکنید، گفتگوی شما برای حل کشمکش‌ها به‌سمت و سوی خیلی بهتری خواهد رفت. شما جنگ و جدال کمتر و سکس بیشتری خواهید داشت. زیرا به‌جای اینکه از دستتان عصبانی باشد، احساس امنیت و شنیده‌شدن می‌کند؛ بنابراین به حل مشکل علاقه‌مند می‌شود و تلاش می‌کند آن را حل کند، بنابراین می‌توانید از باهم بودن لذت ببرید.

با به‌کار بستن موارد فوق می‌توانید با علت ناراحتی زنان از مردان، قهرمانانه مواجه شوید و قهرمان همسرتان گردید.

منبع:

گاتمن، جان (۱۳۹۵). اسرار دلربایی. ترجمه کامیار سنایی، مانیا خواجه. تهران. نشر نسل نواندیش.

سفارش تلفنی کتاب اسرار دلربایی

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا