همدلی با همسر

همدلی با همسر

Author : Mania Khajeh

همدلی با همسر

همدلی با همسر به چه معنا است؟ همدلی مثل این می‌ماند که دو تا ذهن با هم تله‌پاتی دارند. آهای، شمایی که فکر می‌کنید چون یارتان را کاملا درک می‌کنید پس همدلی هم دارید، کمی بیشتر فکر کنید. درک کردن یک کار عقلانی است، درحالیکه همدلی یک کار عاطفی است. تلاش کنید آنچه یک زن احساس می‌کند را بدون توجه به اینکه آیا از نظر شما منطقی هست یا نه، احساس کنید. سرنخ در عواطفی است که او ابراز می‌کند. چطور می‌توانید این کار را انجام ‌دهید؟ می‌توانید از خودش بپرسید چه احساسی دارد. می‌توانید از زبان بدنش بخوانید (آیا دست بسته است؟ آیا منقطع نفس می‌کشد؟ آیا صورتش قرمز است؟ اینها همه علامت‌هایی هستند که نشان می‌دهد احتمالا عصبانی است). اجازه بدهید که بداند برای احساس او ارزش قائل هستید و اینکه می‌توانید درک ‌کنید که چرا اینگونه احساس می‌کند. ما قصد نداریم با ذکر جزئیات علمی توضیح بدهیم که چرا این کار موثر است، ولی همین قدر می‌گوییم که قسمت عاطفی مغز وقتی احساس می‌کند با شخص دیگری در ارتباط است و تنها نیست، آرام می‌گیرد. همدلی‌تان را نشان دهید. شفقت‌تان را نشان دهید. این مساله ربطی به اینکه احساسات همسرتان درست است یا غلط، ندارد.

اگر قسمتی از شما فریاد می‌زند که «اگر این کار رو بکنی، پررو می‌شه و او برنده می‌شه!» بخاطر داشته باشید هم‌آهنگی با احساسات او به این معنا نیست که با هر چیزی که می‌گوید موافق هستید، بلکه فقط به این معناست که به او گوش می‌دهید و او را می‌فهمید. ما به شما قول می‌دهیم اگر اول این کار را بکنید، گفتگوی شما برای حل کشمکش‌ها به سمت و سوی خیلی بهتری خواهد رفت. شما جنگ و جدال کمتر و سکس بیشتری خواهید داشت. زیرا به جای اینکه از دست شما عصبانی باشد، احساس امنیت و شنیده شدن می‌کند؛ بنابراین به حل مشکل بین شما علاقه‌مند می‌شود و تلاش می‌کند آنرا حل کند، بنابراین می‌توانید از لذت با هم بودن بهره ببرید.

مردها در قبال احساسات زن‌ها احساس مسئولیت می‌کنند. و این دقیقاً همان راه اشتباهی است که مردان می‌روند. هم مردها و هم زن‌ها هر دو دچار احساسات شدید می‌شوند، ولی مردها ترجیح می‌دهند آن را پنهان کنند. وقتی زن‌ها دچار احساسات شدید می‌شوند، مردها می‌خواهند با یک حرکت آن را از بین ببرند. با خودتان روراست باشید، احساسات شدید زن‌ها شما را به‌شدت می‌ترساند. هیچ چیز سریع‌تر از اشک‌هایی که به نظر از ناکجا آباد می‌آیند و هیچ دلیل منطقی برای آن پیدا نمی‌شود و برای فرو نشاندن آن دو ساعت گفتگو لازم است، یک مرد گنده را دچار وحشت نمی‌کند. شما می‌خواهید مستقیماً به منبع مشکل بروید، اما این در مورد خانم‌ها کار نمی‌کند. بجای تلاش برای حل مشکل سعی کنید.

جان در جلسات زوج درمانی با این موضوع روبرو شد. مرد گفت هر وقت زنش وارد اتاق می‌شود، او عصبی و هیجان‌زده می‌شود و کل بدن زنش را رصد می‌کند تا ببیند خلق او تنگ و تار هست یا نه. او به جلسه درمانی آمد تا از جان بخواهد مشخص کند آیا از نظر روانی زنش سالم است؟ زن گفت که هر وقت به اتاق می‌رود، همسرش مانند بتمن است: حصاری پیچیده دور خود، غیرقابل نفوذ و رویین تن. به هیچ طریقی نمی‌توان به او نزدیک شد. او گفت هیچوقت همسرش به او گوش نمی‌دهد، «هر وقت بهت نیاز دارم، حواس و دلت با من نیست». ولی همسرش می‌گفت همیشه به او گوش می‌دهد. وقتی جان این زوج را با همدیگر مشاهده کرد، مشخص شد نگرش مرد به عواطف، غیرصبورانه است. جان مهارت همدلی با همسر را بلد نیست. او نگرش «خوب الان چی شده مگه؟» داشت. تحریک‌پذیر بود. وقتی به زنش گوش می‌سپرد، خودش را مسئول تغییر حالت منفی و ناشاد او به حالت مثبت و خوش‌بینانه می‌دانست. او باور داشت نقشش به عنوان یک شوهر این است که زنش را خوشحال کند، بنابراین وقتی زنش ناراحت بود راههایی را برای حل مشکل پیشنهاد می‌داد و توضیح می‌داد که اگر در موقعیت مشابهی بود، چه احساسی می‌داشت.

منطقی به نظر نمی‌رسد؟

نه این یک اشتباه بزرگ است! مهارت همدلی با همسر چیز دیگری می‌گوید.

مرد اغلب کلی نصایح مشفقانه در کشکولش داشت مثل: «وقتی دنیا با تو کنار نمیاد، بهتره تو با اون کنار بیای». این نصیحت هیچ کمکی نمی‌کند تا زن احساس کند کسی به حرفش گوش داده است. حتی برعکس، باعث می‌شود احساس کند احمقی است که دچار پریشانی شده، بنابراین از اینکه اینقدر احساساتی است حس تحقیرشدگی می‌کند.

چه چیزی در رفتار این مرد باید تغییر می‌کرد؟ چطور می‌توانست با حواس و دلش آنجا باشد؟ چطور می‌توانست قابل اعتماد بودنش را نشان دهد؟ اینها همه به هم آهنگی برمی‌گردد. همیشه به هم‌آهنگی برمی‌گردد. او بایستی به زنش توجه کند. باید به سمت زنش بچرخد. باید درک کند. باید به‌صورت غیردفاعی گوش کند. باید همدلی کند. نیازی نیست که حتما مشکلی را حل کند. نیازی نیست که فلسفه‌بافی کند. نیاز نیست جنبه شخصی به مساله بدهد. نیاز نیست حال زنش یا عواطف او را و یا مسایل فکری او را سرو سامان بدهد. فقط بایستی بداند همسرش می‌خواهد احساس تنهایی کمتری کند. او مهارت همدلی با همسر را باید بیاموزد.

دانستن این نوع بینش‌ها کمک بزرگی می‌کند، زیرا به این معنی است که زیر فشار کمتری قرار داری.  نتیجه آن هم بزرگ است. وقتی شما هم آهنگ می‌شوی، زن همراه شما احساس امنیت می‌کند. وقتی او احساس امنیت می‌کند، دنیا مثل عسل شیرین می‌شود و زندگی بر وفق مراد پیش می‌رود. سکس خوب می‌شود. ارتباط شما همراه با شادی و لذت می‌شود.

اگر شما رابطه‌ای نزدیک با یک زن دارید، باید همه عواطف او را به همان صورتی که هست ببینید (و همینطور همه عواطف خودتان). اجازه ندهید آنها شما را بترسانند. تصور نکنید می‌توانید برای او دلایل منطقی بیاورید که چرا نباید این احساسات را داشته باشد. کلید مساله، پذیرش است. همانگونه که یاد می‌گیرید احساسات او را بپذیرید، یاد می‌گیرید احساسات خودتان را هم بپذیرید. معمولا عواطف زنان قوی‌تر از مردان است. این تفاوت، پایه هورمونی دارد. شما این تفاوت در دو جنس را در بازی بچه‌ها هم می‌توانید ببینید. برای درک این مطلب، اجازه دهید نگاهی به بازی‌هایی بیندازیم که جان آنها را در تعطیلات بچه‌ها در زمین بازی مشاهده کرد.

راه عملی همدلی با همسر

مردها همیشه این سوال را می‌پرسند که، «وقتی زن‌ها احساساتی می‌شوند، سعی می‌کنند چه کاری انجام دهند؟» زن‌ها از این سوال گیج می‌شوند. وقتی مردها می‌گویند زنی «احساساتی» شده، در مورد شادی، لذت، طنز، بازی، علاقه، هیجان، ماجراجویی، شهوت و اشتیاق حرف نمی‌زنند. منظورشان عواطف مثبت نیست. مردها با زنی که اینگونه احساسات را ابراز می‌کند، مشکلی ندارند.

مشکل مردها با احساسات منفی مانند غم، خشم، ترس، ناامیدی، حسادت، تنهایی، شرم و ناامنی است. این‌ها احساساتی هستند که بیشتر مردها ترجیح می‌دهند اصلا نداشته باشند، کمتر در موردش حرف بزنند یا در آن کمتر بمانند. اکثر مردها باور دارند که گفتگو درباره این احساسات، فقط مسائل را بدتر می‌کند. این واقعیت ندارد. اما اغلب زن‌ها این احساس را درباره عواطفشان ندارند. اجازه بدهید صریح‌تر صحبت کنیم. اجازه بدهید به نکته کلیدی آخر اشاره کنیم: برای یک زن، احساسات منفی وجود ندارد. برای یک زن چیزی تحت عنوان احساساتی شدن وجود ندارد. فقط احساسات وجود دارند. برای یک زن، احساسات همانقدر طبیعی هستند که نفس کشیدن. احساسات و عواطف فرصتی برای صمیمیت هستند. ارزش تکرار دارند. آنها فرصتی برای ایجاد ارتباط عاطفی هستند و فرصتی هستند تا شما قابل اعتماد بودنتان را نشان دهید. پس برای انکه مهارت همدلی با همسر بیشتری داشته باشید لازم است خوب گوش دادن را یاد بگیرید بدنبال راه حل دادن نباشید.

در نهایت آنکه، هر ارتباطی بین دو نفر مسائلی در پی خواهد داشت. هیچ دو نفری در همه چیز کاملا با هم موافق نیستند. هدف آن نیست که دیگری را شبیه خود کنیم. هدف آن است که درک کنید شما چه شخص منحصر به فرد، شگفت انگیز، آزاردهنده، پیچیده، خسته کننده و جذابی در رابطه با شخص دیگری هستید. آیا خسته کننده نبود اگر با یک کپی از خودتان قرار ملاقات می‌گذاشتید یا بدتر از آن، با او ازدواج می‌کردید؟ از آنجایی که نمی‌توانید عین خودتان را بوجود بیاورید، پس چه کار می‌خواهید بکنید. شما می‌توانید برای درک او تلاش کنید. وقتی شما دست از تلاش برای تغییر او به شخصی شبیه خود دست بردارید، می‌توانید با شخصیت واقعی او هم آهنگ شوید. در این زمان جادوی واقعی اتفاق می‌افتد.

منبع:

گاتمن، جان (۱۳۹۵). اسرار دلربایی. ترجمه کامیار سنایی، مانیا خواجه. تهران. نشر نسل نواندیش

اشتراک گذاری

نویسنده : مانیا خواجه، مهر ۹۷.

درباره مدیریت سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

پشتیبانی شده توسط تیم مسترگروپ دات آی آر
x

حتما ببینید

جذب یک زن- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

۲ راز طلایی جذب یک زن

۲ نکته برای جذب یک زن مهارت هماهنگی در جذب یک زن : برای جذب یک زن باید بدانید هم‌آهنگی یک مهارت است و مانند ...