اختلال خوابپرخوری عصبی (بولیمیا)

پرخوری و بی خوابی

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

ارتباط پرخوری و بی خوابی

خواب کافی نه تنها شما را سرحال می‌کند، بلکه می‌تواند روی میزان خوردن شما نیز تاثیر بگذارد. پرخوری و بی خوابی با یکدیگر ارتباط دارند، به‌ویژه مصرف زیاد غذاهای غیرمغذی که می‌تواند موجب افزایش وزن شود. تحقیقات متعددی نشان داده‌اند بدن افرادی که به بی خوابی(درمان بی خوابی) دچار هستند، دچار عدم‌تعادل هورمون‌های خاصی می‌شوند که نتیجه‌ی آن، افزایش اشتها و تمایل به غذاهای کالری بالا خواهد بود.

دو هورمونی که گرسنگی را تنظیم می‌کنند – گرلین و لپتین – تحت‌تاثیر خواب هستند. گرلین اشتها را تحریک می‌کند، درحالیکه لپتین اشتها را کاهش می‌دهد. وقتی بدن از خواب محروم و به بی خوابی دچار باشد، سطح گرلین افزایش می‌یابد؛ درحالیکه سطح لپتین افت می‌کند و منجر به افزایش گرسنگی می‌شود.

پرخوری و بی خوابی- دکتر کامیار سنایی روانشناس

عامل دیگری نیز در ارتباط پرخوری(درمان پرخوری عصبی) و بی خوابی در کار است. فقدان خواب، فرایندی را در بدن فعال می‌کند که سطح چربی خون معروف به اندوکانابینوئید را افزایش می‌دهد. این مورد روی مغز به روش مشابه با ماری‌جوانا عمل می‌کند که عمل خوردن را به‌ویژه در شب لذت‌بخش‌تر می‌سازد. اما تمایل به انواع خاصی از غذاها مثل کیک، شکلات و چیپس را افزایش می‌دهد. درواقع، افرادی که خواب کافی ندارند، روز بعد دو برابر چربی و بیش از ۳۰۰ کالری اضافه در مقایسه با افرادی که ۸ ساعت خواب شبانه‌روزی دارند، مصرف می‌کنند.

فقدان خواب نه تنها با سیگنال‌های گرسنگی تداخل می‌کند، بلکه ساعات کمتر خواب باعث می‌شود زمان بیشتری در روز برای خوردن داشته باشید. پیشگیری از پرخوری – همانند چاقی – با ایجاد برنامه خواب سالم آغاز می‌شود.

برای مدیریت وزن و مقدار غذایی که مصرف می‌کنید، هر روز هفته سعی کنید در ساعت خاصی به خواب رفته و بیدار شوید و به خودتان زمان بدهید تا ۷ الی ۹ ساعت خواب داشته باشید.

 

ارتباط پرخوری و بی خوابی را جدی بگیرید. *

 

منابع:

American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5), Fifth edition. 2013.
Centers for Disease Control and Prevention. Insufficient Sleep is a Public Health Problem. Accessed July 2017.
National Sleep Foundation. Sleep Health Index. 2014.

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا