روابط زناشوییروابط عاطفیروانشناسی رابطهسایر موارد

نکات قبل از جدایی

امتیاز

نکات قبل از جدایی

این ۹ نکته را قبل از جدایی و طلاق از شریک زندگی خود در نظر بگیرید

اکثر روابط بلند مدت در یک مقطع زمانی با مشکلات جدی روبرو می‌شوند. با این حال، چنین درگیری‌هایی به معنای پایان نیست. هنگامی که به روشی سالم و سازنده با این مشکلات برخورد کنید، تلاش کردن برای آن‌ها می‌تواند ارتباط شما را حتی قوی‌تر کند. بنابراین قبل از جدایی تصمیمات مهمی را باید مد نظر قرار دهید.

به جای پایان ناگهانی رابطه خود و قبل از جدایی، کمی وقت بگذارید و نکات مثبت رابطه‌تان را ارزیابی کنید. انجام این کار، شما را از گرفتن تصمیمی که ممکن است از آن پشیمان شوید، باز می‌دارد.

شاید به نظر برسد که مسائل به خوبی پیش نمی‌روند و دلایل متعددی می‌تواند برای آن وجود داشته باشد. بنابراین، قبل از جدایی و پیش از اینکه تصمیم بگیرید رابطه‌تان به پایان رسیده است، زمانی را برای بررسی آن اختصاص دهید. به همین دلیل، لازم است که نکات قبل از جدایی را بدانید و آن‌ها را در نظر بگیرید.

حتی اگر احساس می‌کنید دیگر برای تلاش کردن خیلی دیر شده است، این مقاله به برخی از دلایلی می‌پردازد که چرا ممکن است رابطه‌تان ارزش جنگیدن را داشته باشد؛ مانند اعتماد، ارزش‌های اصلی هماهنگ یا همان دیدگاه مشترک برای آینده. در ادامه، به نکات قبل از جدایی می‌پردازیم.

نشانه‌هایی که رابطه شما ارزش جنگیدن را دارد

این نشانه‌ها به معنای آن هستند که رابطه شما هنوز ارزش جنگیدن را دارد. به همین دلیل هنگام خواندنشان، به طور کلی احساس خود را در مورد رابطه‌تان در نظر بگیرید. اگر تعداد بیشتری از آن‌ها در موردتان صدق می‌کند، این احتمال وجود دارد که پایه محکمی برای ساختن داشته باشید.

۹ نشانه که رابطه شما ارزش تلاش برای نجات را دارد عبارتند از:

 • اعتماد متقابل دارید.
 • ارزش‌های مشابهی دارید.
 • خواسته‌های مشابهی دارید.
 • هر دوی شما متعهد به حل مسائل خود هستید.
 • می‌توانید خودتان باشید.
 • تفاوت‌های شما مکمل هستند.
 • مایل به بخشش هستید.
 • در سطح مشخصی از احترام شریک هستید.
 • زمان با هم بودنتان عمدتاً خوب است.

شما به یکدیگر اعتماد دارید

اعتماد یکی از عناصر کلیدی در روابط سالم است. این ویژگی با نحوه رفتار شرکا نسبت به یکدیگر مشخص می‌شود. اگر متوجه شدید که در مجموع، شریک زندگیتان با شما خوب رفتار می‌کند، قابل اعتماد است و در مواقعی که به او بیشتر نیاز دارید حضور دارد، این را یک نشانه مثبت در نظر بگیرید.

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ در مرکز تحقیقاتی پیو در مورد ازدواج و زندگی مشترک در ایالات متحده، این آمار نشان داده شد که بزرگسالان متأهل، بیشتر از کسانی که با هم زندگی می‌کنند می‌گویند که اعتماد زیادی به همسر خود دارند که وفادار باشد، به نفع آن‌ها عمل کند، حقیقت را بگوید و مسئولیت مالی را مدیریت کند.

این امر نشان می‌دهد که اگر اعتماد شما نسبت به همسرتان همچنان قوی است، دلیل موجهی برای تلاش در حل کردن مسائل دارید. اعتماد، پایه و اساس هر ازدواج خوب است و شما در حال حاضر این قطعه مهم را دارید.

شروع دوباره با شخص جدید به معنای بازگشت به این سؤال است که «آیا می‌توانم به شما اعتماد کنم؟»؛ مرحله‌ای که نیاز نیست آن را با همسر فعلی خود طی کنید.

ارزش‌های اصلی شما هماهنگ هستند

صرف نظر از اینکه چقدر دوست داریم یک نفر را پیدا کنیم که از هر نظر کامل باشد، به طور واقع بینانه، دو نفر هرگز در مورد همه چیز توافق نخواهند کرد. با این حال، خبر خوب این است که تا زمانی که نقاط مشترکی وجود داشته باشد و بیشتر ارزش‌های اصلی‌تان مانند مسائل مربوط به مذهب، امور مالی، سیاست و غیره هماهنگ باشند، لازم نیست که تفاوت‌های ظریف باعث اختلاف نظر شوند.

آن‌ها در واقع می‌توانند رابطه شما را با یکدیگر تقویت کنند و آن را جذاب نگه دارند.

نمونه‌های دیگر از ارزش‌های اصلی عبارتند از:

 • صداقت
 • پایبندی به اصول اخلاقی
 • شادی
 • عشق
 • مهربانی
 • بخشش
 • همدردی
 • بلندپروازی
 • شجاعت
 • مسئولیت
 • خانواده
 • سرگرمی
 • تعادل
 • ماجراجویی
 • آرامش

شما دیدگاه مشترکی برای آینده دارید

راه دیگر برای دانستن اینکه آیا رابطه‌تان ارزش جنگیدن را دارد یا خیر، این است که هر دوی شما دیدگاه مشترکی برای آینده خود داشته باشید. این بدان معنی است که شما چیزهای مشترکی را در زندگی می‌خواهید.

نمونه بارز آن کودکان هستند. اگر یکی از شما نمی‌تواند صبر کند تا بچه‌دار شود، در حالی که دیگری زندگی بدون بچه را ترجیح می‌دهد، ممکن است دیدگاه شما مطابقت نداشته باشد. یا اگر یکی از شما بخواهد در تمام طول سال به دور دنیا سفر کند، در حالی که دیگری بخواهد در یک شهر کوچک ساکن شود، دیدگاه‌هایتان برای آینده با هم هماهنگ نیستند.

البته، در چنین مسائلی ضروری است که انعطاف پذیر باشید و راهی خلاقانه برای وجود همزمان هر دو رویاهای خود با یکدیگر پیدا کنید. در پایان، شما فقط می‌خواهید بدانید که هر دوی شما بدون پشیمانی یا فداکاری بیش از حد، زندگیتان را به کمال رسانده‌اید.

شما احساس تعهد می‌کنید، حتی زمانی که شرایط دشوار است

یکی دیگر از ویژگی‌های بارز یک رابطه سالم این است که با وجود هر گونه عوامل استرس‌زای بیرونی و درونی، ارتباط خود را حفظ کنید. اختلاف در رابطه اجتناب ناپذیر است. روانشناس دن وایل در کتاب خود با عنوان «بعد از ماه عسل»، این نکته را خلاصه می‌کند: «هنگام انتخاب یک شریک زندگی طولانی مدت، ناچارا مجموعه خاصی از مشکلات غیرقابل حل را انتخاب می‌کنید.»

مهم نیست این چالش چقدر بزرگ است، هر دوی شما متعهد هستید که با هم بر آن غلبه کنید. شما یکدیگر را به عنوان یک هم‌تیمی، شریک زندگی، محرم اسرار و منبع حمایت می‌بینید.

اگر هر دوی شما مایل به صرف زمان و تلاش لازم برای حل هر مشکلی هستید، شاید این نشانه خوبی باشد که هنوز با هم در یک نقطه قرار دارید.

شما می‌توانید خود واقعی‌تان باشید

بهترین روابط شامل دو فرد مجزا با دو هویت مجزا است. شما باید در یک رابطه سالم، اعتماد به نفس داشته باشید که می‌توانید خودتان باشید. در حالی که هر زوجی سطوح صراحت و خودافشاگری متفاوتی دارد، هرگز نباید احساس کنید که جنبه‌های خاصی از خود را پنهان کنید یا شخصیتتان را تغییر دهید.

شفاف و صادق بودن با یکدیگر نه تنها به شما کمک می‌کند تا به عنوان یک زوج احساس ارتباط کنید، بلکه اعتمادتان را نیز تقویت می‌کند.

وقتی شریک زندگیتان شما را همانطور که هستید، با نقص‌ها و همه چیز می‌پذیرد، پس این چیزی است که ارزش جنگیدن را دارد.

شما با هم متفاوت هستید اما یکدیگر را کامل می‌کنید

مشاجره و درگیری بین افراد عاشق، طبیعی است. دعوا بر سر چیزهای بی‌اهمیت و پیش پا افتاده بخشی از هر رابطه است. پس این اختلافات چه تأثیری دارد؟

گاهی اوقات آن‌ها دلیل جدایی دو نفر می‌شوند. اما برای برخی دیگر، آن‌ها را مجبور می‌کند تا راه‌حل‌های خلاقانه‌ای ارائه دهند که نیازهای هر دو طرف را برآورده می‌کند.

اگر شما با هم بسیار تفاوت دارید اما موفق به تلاش برای مسائل، حل کردن آن‌ها و سازگاری می‌شوید، ممکن است در نهایت چیزهای جدیدی را از یکدیگر یاد بگیرید یا تجربه‌هایی را با هم به دست‌ آورید که اگر تفاوت نداشتید، نمی‌توانستید آن‌ها را تجربه کنید. تا زمانی که بتوانید با یکدیگر سازش کنید، این امر رابطه را جذاب نگه می‌دارد.

کمی وقت بگذارید و از خود بپرسید که آیا تفاوت‌های شما دو نفر مکمل یکدیگر هستند یا بیشتر از اینکه مفید باشند، آسیب وارد می‌کنند.

شما حاضرید که یکدیگر را ببخشید

بخشش در هر رابطه‌ای ضروری است. در حالی که مطمئناً این مسئله می‌تواند به زمان نیاز داشته باشد و روندی باشد که پیشرفت می‌کند، نکته کلیدی این است که هر دوی شما مایل هستید در نهایت، یکدیگر را به‌خاطر هر اتفاقی که در گذشته رخ داده است ببخشید تا بتوانید قلب خود را به‌طور کامل به روی آینده‌تان باز کنید.

شما به هم احترام می‌گذارید

در روابط صمیمی و سالم، افراد برای یکدیگر احترام قائل هستند. آن‌ها یکدیگر را شرمنده یا تحقیر نمی‌کنند و حمایت، راحتی و امنیت را ایجاد می‌کنند. این امر کاملاً برعکس «رابطه سمی» است.

راه‌های مختلفی وجود دارد که زوج‌ها می‌توانند نسبت به یکدیگر احترام بگذارند. این موارد عبارتند از:

 • گوش دادن فعال
 • توجه به نیازهای یکدیگر
 • بخشیدن یکدیگر
 • ایجاد فضا و وقت گذاشتن در زندگی خود برای یکدیگر
 • علاقه نشان دادن به چیزهایی که شریک زندگیتان از آن‌ها لذت می‌برد (حتی اگر شما آن‌ها را دوست نداشته باشید)
 • به شریک زندگیتان اجازه دهید استقلال خود را داشته باشد
 • حمایت و تشویق یکدیگر
 • ابراز قدردانی و سپاسگزاری
 • تمرین همدلی

هنوز هم اغلب لحظات شاد وجود دارد

وقتی بیشتر لحظاتی که به اشتراک می‌گذارید هنوز احساس خوبی دارند، نشانه آن است که رابطه شما ارزش ماندن و جنگیدن را دارد. درست است مواقعی پیش می‌آید که بر سر مسائل جزئی مانند کارهای خانه یا مدیریت مالی اختلاف ایجاد می‌شود، اما این دعواها، تمام خاطرات خوشی را که هنگام حضور در کنار یکدیگر ساخته‌اید را خدشه دار نمی‌کنند.

مطلب پایانی

این طیبعی است که در طول زمان، رابطه خود را زیر سؤال ببرید. اما به این معنی نیست که شما شکست خورده‌اید یا قسمت نیست که با هم باشید. اکثر زوج‌ها پتانسیل گسترده‌ای دارند که از آن‌ها استفاده نشده است و به احتمال زیاد، شما هم در این دسته قرار دارید. در چنین شرایطی، فقط باید دلایل خود برای با هم ماندن را پیدا کنید تا بتوانید یک رابطه قوی و سالم ایجاد کنید. وقتی این مسیر را طی کنید، از اینکه بدانید قوی‌تر از آن چیزی هستید که فکر می‌کردید، خیالتان راحت می‌شود.

منبع:

https://www.verywellmind.com/consider-these-9-things-before-breaking-up-with-your-partner-5191474

 

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا