عزت نفس

نقش احساسات منفی در زندگی

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

فراتر از خوشبختی، کامل شدن

نقش احساسات منفی در زندگی چیست؟ آیا احساسات منفی چیزی مزاحم و دردسرساز است که باید هر چه زودتر و به هر طریقی از شر آنها خلاص شد و یا آنکه می‌تو‌‌ان از وجود آنها برای رشد و تکامل خویش بهره جست. اصولاً اگر احساسات منفی تنها مایه بدبختی انسان است چرا مانند بسیاری از چیزهای دیگر در طول تاریخ تکامل از بین نرفته است.

همیشه کارشناسانی- مخصوصاً در روانشناسی- وجود دارند که استدلال می‌­کنند یک روش خاص یا نوش­دارویی برای درمان هر دردی (مانند خوشحالی، بردباری، خوش‌بینی) وجود دارد. به جای نشان دادن این که صرفا یک حالت برتر وجود دارد، ما پیشنهاد می­‌کنیم که تمام احساسات انسانی حتی احساساتی مانند خشم، حقارت، اضطراب، شرم و … نیز شایسته و خوب هستند. ما معتقدیم- و تحقیقات جدید نیز حاکی از این است- که این ایده برای هر احساسی مفید است. حتی آن احساساتی که ما آنها را منفی می­پنداریم، از جمله احساسات ناراحت کننده می­‌تواند در این دسته جای بگیرد.

خشم

خشم نمونه‌ی خوبی است. تحقیقات نشان می­‌دهد که خشم تنها به ندرت به نوعی از عصبانیت فراگیر که منجر به خشونت می­‌گردد تبدیل می­‌شود.

در عوض، وقتی شما در معرض تجاوز به حقوق شخصی خود قرار می‌گیرید، خشم در وجود شما غلیان می­‌کند. خشم باعث می­‌شود تا شما از خود و دیگران در راستای مراقبت و حفظ مرزهای سلامتی و تندرستی دفاع کنید. به همین ترتیب، خجالت کشیدن یک نشانه­ ی هشدار دهنده­ ی زود هنگام از تحقیر و احساس حقارت است. در اغلب موارد، این نشانه­‌ای است که نشان می­‌دهد ما یک اشتباه کوچک انجام داده­‌ایم و یک اصلاح کوچک لازم است. حتی گناه به آن مهیبی یا ترسناکی که ممکن است شما خیال کنید نیست، بلکه گناه نشانه­‌ی این است که شما دستورالعمل­‌های اخلاقی خود را نقض می­‌کنید، پس باید اقدامات یا دستور­العمل­‌های خود را تطبیق دهید.

همه‌ی حالات روان‌شناختی دارای مزیت سازگاری هستند. به جای اینکه شما را تنها به سمت یک حالت احساسی خاص سوق دهیم، ما مصرانه خواستار این هستیم که شما مفید بودن بسیاری از این احساسات را درک کنید- به خصوص احساساتی که ما از آنها دوری می­‌کنیم- (مانند حقارت، خشم، خجالت و…) و می‌خواهیم شما قابلیت کنترل و هدایت تمامی احساسات خود را داشته باشید. برای بعضی از افراد، دیدن جنبه مثبت زندگی بسیار دشوار می‌باشد. برای برخی دیگر، احساس ناراحتی یک رویداد غیر معمول تلقی می‌شود. ما پیشنهاد نمی‌کنیم تنها احساس خوشحالی برای خود ایجاد کنید یا احساسات منفی داشته‌باشید؛ بلکه ما هردو را پیشنهاد می­‌نماییم.

تعادل یا یکپارچگی

اگر شما به‌طور مناسب درمیان این‌دو حالت به‌عقب و جلو بروید، می‌توانید به‌یک احساس متعادل و باثبات از یکپارچگی برسید. به عبارت ساده، افرادی که قادر به استفاده از طیف وسیعی از مواهب ذاتی روحی خود هستند – افرادی که با هر دو حالت مثبت و منفی راحت هستند و از طیف گسترده­‌ای از احساسات انسانی استفاده می‌کنند- سالم‌تر و اغلب موفق‌­تر هستند.

با این وجود، یکپارچگی به راحتی حاصل نمی­‌شود. ما با دنبال کردن یک مجموعه­ ی خاص از احساسات مثبت،  حس رضایت بخشی را به دست می­آوریم. آنها احساس ما را خوب می‌­کنند. صرف‌نظر کردن از لحظه‌ای مملو از سرمستی دشوار است. به یک بوسه­‌ی عالی که در آن لب‌­های شما به رطوبت لب­‌های شریک زندیگیتان آمیخته می‌شود و یا شنیدن تشویق و ترغیب همکاران خود در هنگامی که نام شما برای دریافت جایزه اعلام می­‌گردد فکر کنید. احساسات دیگر، مانند احساس خشم و گناه، بسیار دردناک و ناراحت­ کننده می‌­باشند. به همین دلیل ما از آنها اجتناب کرده و یا آنها را سرکوب می­‌کنیم.

معلوم است که تردید، نا امیدی و احساس گناه ناشی از شکسته شدن یک قلب و یا از دست رفتن یک پرتاب پیش از شنیدن سوت پایان در بازی بستکبال و به‌بار آوردن افتضاح در مصاحبه­‌ها، دانه‌­های رشد آگاهی و کمال می­‌باشند. این تجربیات منفی ناخواسته در نهایت به برخی از تجربیات خاطره‌انگیز و الهام‌بخش در زندگی ما شکل می­‌دهند. با یادگیری درک، پذیرش و بهره‌برداری از احساسات منفی و همچنین مثبت، ما خودمان را در جایگاه موفقیت قرار می­‌دهیم.

کتاب «روشنایی‌های نیمه تاریک وجود» نوشته تاد کاشدان و رابرت بیسواس ترجمه دکتر کامیار سنایی که در دست انتشار می‌باشد، به احساساتی مانند خشم، غم، شرم و … می‌پردازد و نحوه مواجهه با آنها را بعنوان نیروهایی قدرتمند که می‌توان از آنها درجهت تکامل و رشدفردی استفاده‌کرد شرح‌می‌دهد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا