اختلالات افسردگی

نشانه های افسردگی چیست؟

مقدمه

در پاسخ به سوال نشانه های افسردگی چیست باید بیان داشت افسردگی (اختلال افسردگی اساسی) بیماری روانی جدی و رایجی است که به‌طور منفی روی چگونگی احساس، روش تفکر و چگونگی عمل فرد تاثیر می‌گذارد.

خوشبختانه افسردگی قابل درمان هم می‌باشد. در پاسخ به سوال نشانه‌های افسردگی چیست، باید نشانه اصلی آن را احساسات ناراحتی و غم/یا فقدان علاقه به فعالیت‌هایی که پیشتر فرد از آن لذت می‌برده، نام برد. این حالت می‌تواند منجر به مشکلات جسمانی و هیجانی متعدد شده و توانایی فرد را بر نحوه عملکرد او در کار و خانه کاهش می‌دهد.

نشانه های افسردگی- تصویر ۱- دکتر کامیار سنایی روانشناس

 

نشانه های افسردگی چیست ؟

 احساس ناراحتی و داشتن خلق افسرده
فقدان علاقه یا لذت به فعالیت‌هایی که فرد در گذشته از آن لذت می‌برد
تغییرات در اشتها – اضافه وزن یا چاقی بدون ارتباط با رژیم غذایی
بدخوابی یا خواب زیاد
فقدان انرژی یا افزایش خستگی
افزایش فعالیت جسمانی بی‌هدف یا حرکات و تکلم کند (اعمال قابل مشاهده توسط دیگران)
احساس بی‌ارزشی یا احساس گناه
مشکل در تفکر، تمرکز یا تصمیم‌گیری
افکار مرگ و خودکشی

نشانه های افسردگی باید به مدت حداقل دو هفته برای تشخیص افسردگی ادامه یابند.

همچنین شرایط پزشکی (مثلاً مشکلات تیرویید، تومور مغزی یا کمبود ویتامین) می‌توانند نشانه های افسردگی را ایجاد کنند، بنابراین تشخیص عوامل پزشکی پیش از هر چیز مورد بررسی قرار گیرد.

آمارهای مربوط به افسردگی

افسردگی در هر سال، یک نفر از هر ۱۵ بزرگسال را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد (۶.۷٪). و یک نفر از هر ۶ نفر (۱۶.۶٪)، در طول زندگی‌شان افسردگی را تجربه خواهند کرد. نشانه های افسردگی می‌تواند هر زمانی ایجاد شود، اما به‌طور متوسط ابتدا طی اواخر نوجوانی و اواسط دهه بیست‌سالگی رخ‌می‌دهد. زنان با احتمال بیشتری از مردان نشانه های افسردگی را تجربه می‌کنند. برخی مطالعات نشان می‌دهد یک‌سوم زنان، دوره افسردگی اساسی را در طول زندگی‌شان تجربه خواهند کرد.

افسردگی با ناراحتی یا سوگ و اندوه متفاوت است.

مرگ یکی از عزیزان، فقدان شغل یا اتمام رابطه‌ی عاطفی، تجارب دشواری برای فرد هستند. طبیعی‌ست که احساسات ناراحتی یا اندوه در پاسخ به این شرایط بوجود آید. آنهایی‌که فقدان را تجربه می‌کنند، ممکن‌است خودشان را «افسرده» توصیف کنند.

اما ناراحت‌بودن، همان احساس افسردگی نیست. فرایند سوگ طبیعی است و برای هر فرد، منحصر به‌فرد است و ویژگی‌های مشابهی با افسردگی دارد. هم سوگ و هم افسردگی می‌توانند شامل ناراحتی شدید و کناره‌گیری از فعالیت‌های معمول باشند. اما به چند شکل از یکدیگر متفاوتند:

در سوگ، احساسات دردناک در امواجی قرار می‌گیرند که با خاطرات مثبت فرد ازدست رفته، درهم آمیخته است. طی افسردگی اساسی، خلق یا علاقه برای تقریباً دو هفته کاهش‌می‌یابد.
در سوگ، عزت‌نفس معمولاً حفظ می‌شود. در این نوع افسردگی، احساسات بی‌ارزشی و خودسرزنش‌گری رایج است.
برای برخی افراد، مرگ یکی از عزیزان می‌تواند منجر به افسردگی اساسی شود. ازدست دادن شغل یا قربانی یک تعرض فیزیکی یا فاجعه‌ای اساسی بودن، می‌تواند منجر به افسردگی برای برخی افراد گردد. وقتی سوگ و افسردگی باهم واقع گردند، سوگ شدیدتر بوده و مدت زمان بیشتری از سوگ بدون افسردگی طول خواهد کشید. علی‌رغم برخی همپوشی‌ها بین سوگ و افسردگی، آنها متفاوتند. تمایز بین آنها می‌تواند به مردم کمک کند تا در صورت نیاز، کمک، حمایت و درمان دریافت کنند.

نشانه های افسردگی- تصویر ۲- دکتر کامیار سنایی روانشناس

عوامل خطر برای افسردگی چیست ؟

افسردگی می‌تواند روی هر کسی تاثیر بگذارد – حتی فردی که به‌نظر می‌رسد در شرایط نسبتاً ایده‌آل زندگی می‌کند.

عوامل متعددی می‌توانند در افسردگی نقش بازی کنند:

زیست شیمایی (بیوشیمی): تفاوت‌ها در مواد شیمیایی در مغز می‌تواند به نشانگان افسردگی ربط داشته باشد.
ژنتیک: افسردگی می‌تواند در خانواده‌ها ریشه دوانده و ادامه یابد. برای مثال اگر یکی از دوقلوهای همخوان افسردگی داشته باشند، احتمال افسردگی در دو قلوی دیگر ۷۰ درصد است.
شخصیت: افراد دارای عزت نفس پایین که به‌راحتی توسط استرس مستاصل می‌شوند یا عموما بدبین هستند، با احتمال بیشتری افسردگی را تجربه می‌کنند.
عوامل محیطی: مواجهه مداوم با خشونت، غفلت، سوءاستفاده یا فقر می‌تواند برخی افراد را مستعد افسردگی کند.

روش های درمان افسردگی چیست ؟

افسردگی از جمله قابل درمان‌ترین اختلالات روانی می‌باشد. بین ۸۰ تا ۹۰ درصد از افراد دچار افسردگی، نهایتاً به خوبی به درمان پاسخ می‌دهند. تقریباً همه‌ی در همه بیماران نشانگان افسردگی‌پس از مدتی کاهش می‌یابد.

قبل از تشخیص یا درمان، متخصص سلامت باید ارزیابی تشخیصی دقیقی شامل مصاحبه و احتمالا معاینه جسمانی انجام دهد. در برخی موارد، آزمایش خون می‌تواند برای اطمینان از اینکه افسردگی به‌خاطر شرایط پزشکی مثل مشکل تیرویید نیست، انجام شود. ارزیابی برای شناسایی نشانگان خاص، سابقه خانوادگی و پزشکی، عوامل فرهنگی و عوامل محیطی جهت رسیدن به تشخیص و برنامه‌ریزی یک برنامه‌ی عملی می‌باشد.

دارو:

اگرچه اولین روش درمان افسردگی که بذهن می رسد دارو است، ولکن این روش درمان افسردگی لزوما بهترین روش نمی‌باشد. شیمی مغز می‌تواند به افسردگی فرد مربوط شود و در درمان موثر باشد. به این دلیل، ضدافسردگی‌ها می‌توانند برای کمک به تعدیل شیمی مغز تجویز شوند. این داروها آرام‌بخش و تسکین دهنده نیستند. آنها عادت شکل نمی‌دهند. عموماً داروهای ضدافسردگی، هیچ اثر تحریک‌کننده‌ای بر افرادی که افسردگی را تجربه نمی‌کنند، ندارند.

ضدافسردگی‌ها ممکن است موجب بهبودی‌هایی در هفته اول یا دوم مصرف شوند. تمامی مزایای داروهای ضدافسردگی ممکن است تا ۲ یا ۳ ماه دیده نشوند. اگر بیمار بهبودی کمی بعد از چند هفته احساس کند، روانپزشک او می‌تواند دوز دارو را تغییر داده یا ضدافسردگی دیگری را جایگزین نماید. در برخی مواقع، سایر داروهای روان‌گردان می‌توانند کمک کننده باشند. مهم است که به پزشک خود اجازه دهید تا بداند دوز دارویی مفید نبوده یا عوارض جانبی داشته‌اید.

روانپزشکان معمولاً توصیه می‌کنند که بیماران مصرف دارو را ۶ ماه یا بیشتر بعد از بهبودی علایم ادامه دهند. درمان طولانی‌مدت برای کاهش ریسک وقوع مجدد به افراد خاصی که در معرض خطر بالا به افسردگی هستند، توصیه می‌شود.

روان‌درمانی:

روان‌درمانی یا «گفتگو درمانی» روش درمان افسردگی است که فقط برای درمان افسردگی خفیف به‌کار می‌رود؛ برای افسردگی متوسط تا شدید روان درمانی اغلب همراه با داروهای ضدافسردگی به‌کار می‌رود. درمان شناختی رفتاری (CBT) در درمان افسردگی، موثر بوده است. CBT نوعی درمان متمرکز بر حل مسئله با تمرکز بر حال حاضر است. CBT به فرد کمک می‌کند تا تفکر تحریف شده خود را بشناسد و آنگاه رفتار و تفکرش را تغییر دهد.

روش درمان افسردگی از طریق روان‌درمانی ممکن است فقط به‌صورت فردی انجام شود، اما می‌تواند شامل دیگران نیز بشود. به‌طور مثال، خانواده درمانی یا زوج درمانی می‌تواند به مسائل مربوط به این روابط کمک کند. درمان گروهی شامل افراد مبتلا به بیماری‌های مشابه می‌شود.

بسته به شدت افسردگی، درمان می‌تواند چند هفته یا بیشتر طول بکشد. در بسیاری موارد، بهبودی معنادار می‌تواند در ۱۰ تا ۱۵ جلسه ایجاد شود.

الکتروشوک درمانی (ECT) درمانی پزشکی است که اغلب برای بیماران دچار افسردگی اساسی شدید یا اختلال دوقطبی که به درمان‌های دیگر پاسخ نمی‌دهند، به‌کار می‌رود و شامل تحریک الکتریکی خفیف مغز حین بیهوشی بیمار است. بیمار معمولاً ECT را دو یا سه بار در هفته برای مجموع ۶ تا ۱۲ بار دریافت می‌کند. ECT از دهه ۱۹۴۰ مورد استفاده قرار گرفته است و سال‌ها تحقیق منجر به بهبودی‌های اساسی شده است. این روش معمولاً توسط یک تیم از متخصصین پزشکی آموزش دیده از جمله روانپزشک، متخصص بیهوشی و پرستار یا دستیار پزشک انجام می‌شود.

خودیاری و مقابله

کارهایی وجود دارد که افراد می‌توانند برای کمک به کاهش نشانگان افسردگی انجام دهند. برای بسیاری افراد، تمرین و ورزش منظم به ایجاد احساس مثبت و بهبود خلق کمک می‌کند. خواب کافی و منظم، رژیم غذایی سالم و اجتناب از الکل (افسردگی‌زا) می‌تواند نشانگان افسردگی را کاهش دهد.

با تشخیص و درمان مناسب، اکثر افراد افسرده بر آن غلبه خواهند کرد. اگر نشانگان افسردگی را تجربه می‌کنید، گام اول مراجعه به پزشک خانوادگی یا روانپزشک است. درباره نگرانی‌هایتان صحبت کنید و ارزیابی دقیقی بطلبید. این شروعی برای مطرح نمودن نیازهای سلامت روان است.

منبع:

https://www.psychiatry.org/patients-families/depression/what-is-depression

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا