اختلال وسواس فکری و عملیاختلالات وسواس

مشاوره برای درمان وسواس فکری

امتیاز

مشاوره برای درمان وسواس فکری

روان درمانی برای  OCD

درمان روانشناختی توسط هر دو محقق و ارائه دهندگان مراقبت‌های سلامتی به عنوان یک درمان مؤثر برای کاهش حالت و شدت علائم OCD شناخته شده است. درمان روانشناختی مؤثر برای OCD بر تغییرات در رفتار و (یا) افکاری که گاهی اوقات به عنوان شناخت نامیده می‌شود‌، تأکید دارد.

به طور کلی، درمان‌های شناختی و رفتاری حتی مؤثرتر از داروها در بزرگسالان و کودکان مبتلا به OCD به نظر می‌رسد. در صورت لزوم، درمان رفتاری و شناختی برای OCD می‌تواند با داروها برای بهترین نتیجه ترکیب شود.

رفتار درمانی

اگرچه در مشاوره برای درمان وسواس فکری، درمان‌های رفتاری مختلفی برای درمان OCD وجود دارد، اما بیشتر این روش‌ها بر روی قرار دادن شما در معرض چیزهایی که بیشتر از همه از آن‌ها می‌ترسید، تمرکز می‌کنند. این افشاگری به شما فرصتی برای به دست آوردن اطلاعات جدید به امید غلبه بر بدترین ترس‌هایتان می‌دهد.

رویارویی و جلوگیری از پاسخ

یکی از محبوب ترین و مؤثرترین اشکال رفتار درمانی برای OCD، رویارویی و جلوگیری از پاسخ(ERP) است. ERP شامل قرار دادن شما در معرض اضطرابی است که توسط وسواس‌هایتان تحریک می‌شود و سپس از استفاده از فعالیت‌های تکراری برای کاهش اضطرابتان جلوگیری می‌کند. این چرخه رویارویی و جلوگیری از پاسخ تا زمانی تکرار می‌شود که شما دیگر با وسواس‌ها و (یا) اجبارهای خود مشکلی نداشته باشید.

روند مشاوره برای درمان وسواس فکری چقدر زمان می‌برد؟

ERP معمولاً شامل ۱۵ تا ۲۰ جلسه رویارویی است که حدود ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. این جلسات معمولاً در مطب درمانگر برگزار می‌شود، اگرچه معمولاً از شما خواسته می‌شود که این روش درمانی را در خانه تمرین کنید.

در حالی که برخی از درمانگران ترجیح می‌دهند با قرار گرفتن در معرض ترسناک‌ترین محرک‌ها (به نام غرقه سازی) شروع کنند، دیگران ترجیح می‌دهند رویکرد تدریجی‌تری داشته باشند. برای مثال، این غیر معمول نیست که مردم ERP را با فکر کردن به اینکه در معرض چیزهایی قرار بگیرند که بیشتر از همه از آن‌ها می ترسند، شروع کنند.

معایب

اگرچه رفتار درمانی برای حدود دو سوم افرادی که درمان را کامل می‌کنند بسیار مؤثر است، اما اشکالاتی وجود دارد:

  • رفتار درمانی شامل مواجهه با بدترین ترس‌های خود است. بسیاری از بیماران قبل از اتمام درمان، آن را ترک می‌کنند.
  • رفتار درمانی کار سختی است و نیاز به تکمیل تکالیف در بین جلسات دارد.
  • رفتار درمانی ممکن است برای افرادی که درجه اول وسواس‌های بدون اجبارها را تجربه می‌کنند، مؤثر نباشد.
  • رفتار درمانی می‌تواند گران باشد، اگرچه طرح های بیمه ممکن است تمام یا بخشی از هزینه آن را پوشش دهند.

درمان شناختی

درمان شناختی برای OCD بر اساس این باور است که افکار یا شناخت‌های تحریف شده باعث وسواس‌ها و اجبارهای مضر می شوند و آن‌ها را حفظ می‌کنند. به عنوان مثال، اگرچه اکثر مردم گزارش می‌دهند که روزانه افکار مزاحم و اغلب عجیب و غریب را تجربه می‌کنند، اما اگر دچار اختلال وسواس فکری عملی هستید، ممکن است اهمیت یا خطر مرتبط با چنین افکاری را بیش از حد افزایش دهید. حتی ممکن است باور داشته باشید که با داشتن چنین افکاری، احتمال واقعی شدن یک تفکر، رویداد یا عمل ترسناک را افزایش می‌دهید.

تفکر جادویی

اگر شما دچار اختلال وسواس فکری عملی هستید، ممکن است به طور چشمگیری میزان مسئولیت یک رویداد فاجعه بار را بیش از حد ارزیابی کنید و احساس کنید که باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از آن انجام دهید. به عنوان مثال، ممکن است تمایل غیرقابل کنترل به شمارش یا سفارش یک شیء خاص برای جلوگیری از سقوط هواپیما را تجربه کنید. البته، شمارش یا سفارش یک شیء خاص نمی‌تواند هیچ تاثیری بر سقوط هواپیما داشته باشد. این الگوی تفکر غیرمنطقی اغلب تفکر جادویی نامیده می‌شود.

درمان شناختی شامل بررسی الگوهای فکری مضر و ارائه گزینه‌های قابل قبول است که واقع‌بینانه‌تر و کمتر تهدیدکننده هستند. این غیر معمول نیست که از برخی از تحریف‌های موجود در تفکر خود بی‌خبر باشید و یک درمانگر، می‌تواند به اشاره به این موارد کمک کند.

همچنین، درمان شناختی اغلب عناصر رفتار درمانی را ادغام می‌کند. برای مثال، درمانگرتان ممکن است شما را مجبور کند تا برخی از گزینه‌های قابل قبول را که از طریق درمان رویارویی و جلوگیری از پاسخ به دست آورده‌اید، آزمایش کنید.

درمان شناختی چقدر زمان می‌برد؟

مانندERP ، درمان شناختی معمولاً در طول ۱۵ تا ۲۰ جلسه انجام می‌شود، اگرچه جلسات درمان شناختی اغلب کوتاه‌تر هستند و ۵۰ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد. همانندERP ، اغلب از شما خواسته می‌شود که تکالیف خود را انجام دهید، که معمولاً شامل نگه داشتن یک دفترچه روزانه از افکار شما و همچنین پیگیری اینکه آیا بدترین ترس‌هایتان واقعاً تحقق یافته است یا خیر.

ملاحظات

تصمیم‌گیری برای شرکت کردن در درمان رفتاری یا شناختی برای OCD، تصمیمی است که باید با مشورت با پزشک خانواده، روانپزشک یا روانشناس به عنوان بخشی از برنامه کلی درمان شما گرفته شود. در مطالعات تحقیقاتی کنترل شده، درمان رفتاری و شناختی به همان اندازه مؤثر به نظر می‌رسد. با این حال، در عمل، آن‌ها اغلب برای حداکثر اثر ترکیب می‌شوند. این ترکیب به عنوان درمان شناختی رفتاری شناخته می‌شود.

مهم نیست که چه نوع درمانی را انتخاب می‌کنید‌، وقتی به طور فعال با پزشک یا متخصص سلامت روان خود در یک بحث باز همکاری می‌کنید، بسیار مفید است که در روند آن، سعی کنید در مورد علائم، احساسات، افکار و هر چیز دیگری که به ذهنتان می‌رسد صادق باشید. این به شما کمک می کند تا تصویر کاملی از آنچه برای حرکت به جلو و پیشرفت نیاز دارید، ایجاد کنید.

قبل از شرکت کردن در روان درمانی، ممکن است سؤالات زیر را از خود بپرسید:

  • آیا من حاضرم با همان چیزهایی که بیشتر از همه می‌ترسم روبرو شوم ؟
  • آیا می‌توانم هزینه این درمان را به تنهایی تأمین کنم یا بیمه‌ام هزینه‌های آن را پوشش می‌دهد؟
  • آیا حاضرم زمان لازم برای شرکت در جلسات هفتگی را تا ۲۰ هفته کنار بگذارم؟
  • علاوه بر رفتن به یک جلسه هفتگی، آیا من مایل به تکمیل تکالیف در بین جلسات هستم؟

مطلب پایانی

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که نتایج خوبی در روان درمانی دارند، کسانی هستند که انگیزه زیادی برای تغییر دارند و مایل به تلاش و تعهد مورد نیاز هستند. اگر در مورد آمادگی خود برای شرکت در روان درمانی سؤالی دارید، با پزشک یا روانشناس خود صحبت کنید.

اگر تصمیم گرفتید که روان درمانی را به عنوان بخشی از برنامه کلی درمان خود در نظر بگیرید، مطمئن شوید که با درمانگرتان راحت هستید. اگر احساس می‌کنید چیزی مانع از داشتن یک رابطه همکاری خوب می‌شود، از مطرح کردن آن در درمان نترسید. یک درمانگر خوب خوشحال خواهد شد که شما توجه آن‌ها را به‌ این موضوع جلب کرده‌اید و سعی خواهد کرد این مسائل را با شما حل کند.

از آنجا که درمان آنلاین (یا درمان تلفنی) شایع‌تر می‌شود، محققان تجزیه و تحلیل کرده‌اند که آیا این راهکار می‌تواند به اندازه درمان شخصی مؤثر باشد. تا کنون، مطالعات نشان می‌دهد که پاسخ بله است. اما به خاطر داشته باشید که درمان از راه دور دشوارتر است زیرا هم مراجعه کننده و هم درمانگر توانایی تفسیر زبان بدن و سایر عوامل را ندارند. با این حال، هنوز هم گزینه خوبی برای کسانی است که از یک درمانگر خوب فاصله زیادی دارند.

 

 

منبع:

https://www.verywellmind.com/psychological-therapy-for-ocd-2510628

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا