خانه » روانشناسی رابطه » روابط عاطفی » طرد شدگی و مراحل آن
طرد شدگی

طرد شدگی و مراحل آن

Author : Psychological Website

طرد شدگی را شاید بتوان یکی از شایع‌ترین احساسات آدمی دانست. نیاز به عشق همانند نیاز به آب و غذا ضروری است و این موضوع شاید یکی از بی‌رحمانه‌ترین طعنه‌های طبیعت و فطرت انسانی باشد. با این وجود تقریباً هیچ کس در مسیر دشوار عشق جان سالم به در نمی‌برد و صدمات ناشی از آن از جمله طرد شدگی حتمی است.

در حقیقت، تحقیقات نشان می‌دهند که نزدیک به ۱۰۰ درصد از مردم توسط شخصی که عمیقاً دوستش داشته‌اند، طرد شده‌اند و به همین تعداد نیز افرادی را که عاشق آنها بوده‌اند، کنار گذاشته‌اند.

طرد شدن و احساس طرد شدگی برای انسان‌ها دشوار است. نظرسنجی‌ها در مورد افرادی که به‌تازگی این اتفاق را تجربه کرده‌اند، نشان می‌دهند که آنها تقریباً همیشه بیش از ۳/۴ ساعت از مدت زمان بیداری خود را به فردی فکر می‌کنند که آنها را ترک کرده است و در این مدت، اشتیاق برای ارتباط مجدد با او را دارند. اسکن‌های مغزی نشان داده‌اند که طرد شدگی، همان بخش‌هایی از مغز را فعال می‌کند که هنگام میل به کوکائین و سایر داروهای اعتیادآور فعال می‌شوند.

با این حال ما می‌توانیم به طریق دیگری از طردشدگی نجات پیدا کنیم. علم و دانش می‌تواند به ما در درک آنچه پس از طرد شدگی اتفاق می‌افتد، کمک کند. طردشدگی می‌تواند به دو مرحله اصلی (مهم) تقسیم شود که بسیاری از افراد آن را تجربه می‌کنند.

مرحله اعتراض- طرد شدگی

مرحله اعتراض- طرد شدگی

دو مرحله طرد شدگی

۱. مرحله اعتراض

خشونت و پرخاشگری زمانی اتفاق می‌افتد که افراد عاشق توسط عوامل خارجی از یکدیگر جدا می‌شوند. با این حال، کسی که به تازگی طرد شده است، واکنش مشابهی نسبت به این اتفاق دارد. این امر به دلیل ترشح دوپامین در مغز است. پاداش زمان سپری شده با معشوق به اندازه‌ای که انتظار می‌رفت نیست، بنابراین مغز دوپامین و نوراپی نفرین بیشتری را به سیستم عصبی مرکزی منتقل می‌کند، درحالی که همزمان ترشح سروتونین متوقف می‌شود. این امر باعث خواستن بیشتر (ترشح بیشتر دوپامین) و آرامش کمتر می‌شود (کاهش سروتونین).

متأسفانه سیستم خشم اولیه نیز به قسمت‌هایی از قشر کورتکس (پیش‌پیشانی) متصل می‌شود که منتظر پاداش برای رفتار موردنظر هستند. هنگامی که شریک طرد شده شروع به درک این امر می‌کند که پاداشی در کار نیست، خشم مطمئنا احساس بعدی خواهد بود. این سیستم‌های عصبی در حال رقابت باعث می‌شوند که فرد طرد شده گاهی اوقات به سرعت، میان دلهره و خشم، نوسان احساسات را تجربه کند.

این احساسات قوی که به‌سرعت در حال تغییر هستند، در مرحله اعتراض به طرد شدن آشکار می‌شوند. در طول این مرحله، شریک طرد شده همواره تلاش می‌کند تا با روش‌هایی مانند بدخلقی و خشم که اغلب ناامید کننده هستند و باعث جدایی بیشتر ‌می‌شوند، عشق خود را مجدد به دام اندازد. آیا جای تعجب نیست که بسیاری از اعمال عاشقانه ناشی از خشونت مانند اسیدپاشی در طول فاز اعتراضی رخ می‌دهند؟

مرحله تسلیم و ناامیدی- طرد شدگی

مرحله تسلیم و ناامیدی- طرد شدگی

۲. تسلیم و ناامیدی

مطمئنا ما نمی‌توانیم در چنین وضعیت عاطفیِ شدیدی برای همیشه زندگی کنیم. در نهایت شریک طرد شده شروع به پذیرش این امر می‌کند که رابطه تمام شده است و به مرحله بعدی، یعنی تسلیم و ناامیدی حرکت می‌کند. این زمانی است که شریک طرد شده از فکر کردن و تمرکز بر شریک از دست رفته دست بر می‌دارد و احساس غمگینی و بی‌علاقه شدن می‌کند. این امر به دلیل کاهش ناگهانی دوپامین و نوراپی نفرین همراه با بازگشت سروتونین اتفاق می‌افتد.

در طول این مرحله، افراد طرد شده در معرض خطر بالقوه ابتلا به افسردگی بالینی، مرگ ناشی از حمله قلبی یا سکته مغزی و حتی خودکشی هستند. احساس حزن و دلسردی کاملا طبیعی است، اما نظارت بر خودتان و افرادی که به تازگی طرد شده‌اند، برای یافتن نشانه‌هایی از واکنش شدید نسبت به این احساس، مهم می‌باشد.

اگرچه هر دو مرحله‌ طرد شدگی بسیار شدید هستند، اما باعث ایجاد تغییرات سودمندی نیز می‌شوند. مرحله اعتراض، قطعیت و پایان را به وجود می‌آورد که باعث می‌شود بین طرفین رابطه، شکاف و جدایی اتفاق بیفتد و آنها را مجبور می‌کند تا هرکدام به راه خود ادامه دهند. مرحله تسلیم و ناامیدی به شریک طرد شده زمان و فضای موردنظر برای کشف حقیقت می‌دهد تا وضعیت پیش آمده را به وضوح بررسی کند و همچنین درس‌های مهمی که بعداً می‌تواند آنها را در روابط آینده اعمال کند، یاد گیرد. این امر همچنین باعث می‌شود که شریک طرد شده با افراد دیگر ارتباط برقرار کند، روابط دوستی قبلی را حفظ کند و به ایجاد روابط جدیدی بپردازد که ممکن است در شکل دادن به روابط موفق آتی، موثر و سودمند باشند.

منبع:

  https://theanatomyoflove.com/blog/the-phases-of-rejection

اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، آذر ۹۶.

درباره مدیریت سایت

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

پشتیبانی شده توسط تیم مسترگروپ دات آی آر
x

حتما ببینید

تله رها شدگی

تله رها شدگی چیست و دلایل آن چه می‌باشد؟

تله رها شدگی یا طرد شدگی به چه معنا است؟ احساس طرد شدگی ، احساسی غریزی و جهانی است، چه که انسان موجودی اجتماعی و وابسته ...