روابط عاطفیروانشناسی رابطه

فراموش کردن شخصی که دوست داریم

امتیاز

آن چه در این مقاله می خوانیم

چگونه کسی را که دوست داریم فراموش کنیم؟

قطع رابطه با کسی هیچ‌وقت آسان نیست، به خصوص اگر هنوز او را دوست داشته باشید. با این حال، با گذشت زمان، صبر و چند استراتژی مقابله‌ای سالم، می‌توانید از این تجربه‌ی دردناک عبور کنید و دوباره خوشبختی را پیدا کنید. قدم اول برای اینکه کسی که دوست دارید را فراموش کنید، حذف شخص مورد نظر به همراه شماره تماسش و چیزهایی که او را برای شما یادآوری می‌کنند، از زندگیتان است.

بعد از این کار می‌توانید برای رها کردن درد و عبور از آن تلاش کنید. در ادامه به نکاتی برای اینکه چگونه کسی که دوست داریم را فراموش کنیم، می‌پردازیم.

 

بخش اول فراموش کردن: حذف شخص از زندگی شما

۱. تماس را به‌طور کامل قطع کنید. اگر هنوز با آن فرد صحبت می‌کنید یا حتی اگر در رسانه‌های اجتماعی فقط دوست هستید، غلبه بر او یا فراموش کردنش می‌تواند دشوار باشد. فرد مورد نظر را در تمام حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود، از حالت دوست خارج کنید. بگذارید آن فرد بداند که شما نیاز به یک فاصله طولانی از او دارید، حتی اگر می‌خواهید در آینده با هم دوست بمانید.

 • می‌توانید بگویید: «با وجود اینکه دوست دارم در آینده رابطه دوستانه‌ای داشته باشم، اما در حال حاضر شرایط سختی دارم و باید از دوستیمان فاصله بگیرم.»
 • اگر باید آن شخص را ببینید، سعی کنید بدون اینکه به سمت دوستی حرکت کنید، رفتار دوستانه‌ای داشته باشید. به عنوان مثال، اگر در جایی از کنار آن‌ها رد می‌شوید، سلام کنید یا اگر با یکدیگر بچه دارید، در مورد رسیدگی به جزئیات صحبت کنید. با این حال، این ارتباط را به حال خود رها کنید و سعی نکنید عمیق‌تر پیش بروید.

۲. برای فراموش کردن باید احتمال اینکه دوباره بتوانید به پیش هم برگردید را کنار بگذارید. به این فکر نکنید که ممکن است دوباره به پیش هم برگردید. این فقط باعث می‌شود که در مورد آن شخص امیدوار شوید و خیال‌پردازی کنید. در عوض، روی رها کردن رابطه تمرکز کنید و در زمانی که نیاز دارید، به خودتان یادآوری کنید که این رابطه تمام شده است.

 • به خودتان بگویید: «ما به دلیلی از هم جدا شدیم و من لایق این هستم که این تجربه را پشت سر بگذارم و با فرد جدیدی آشنا شوم.»

۳. نامه‌ای برای شخص مورد نظر بنویسید اما آن را نفرستید. تمام احساسات خود را روی کاغذ بیاورید. به شریک سابقتان بگویید که چگونه به شما صدمه زده است. خاطرات خوب و بد را یادداشت کنید و فقط از زمان استفاده کنید تا برخی از احساسات خود را تخلیه کنید. این نامه برای شماست و نیازی نیست که آن را بفرستید.

۴. برای فراموش کردن باید ایمیل‌ها، پیامک‌ها و پیام‌های صوتی آن شخص را حذف کنید. وقتی پیام یا پیام‌هایی از طرف شریک سابقتان دارید، احتمالاً به گذشته برمی‌گردید و آن‌ها را می‌خوانید و در گذشته زندگی می‌کنید. تمام حساب‌های خود را باز کنید و همه پیام‌ها را پاک کنید تا وسوسه نشوید که این کار را انجام دهید.

 • اگر می‌ترسید که ممکن است بعداً بخواهید خاطرات را برگردانید، سعی کنید آن‌ها را روی یک هارد اکسترنال ذخیره کنید و به یکی از دوستان خود بدهید. بعد از این کار شما نمی‌توانید به میل خود به سراغ آن بروید تا به یاد بیاورید.

۵. تمام عکس‌هایی که از آن شخص دارید را بردارید یا آن‌ها را حذف کنید. عکس‌ها را از دیوارها و آلبوم تصاویر خود بردارید. هر عکسی که در تلفن همراه یا رایانه خود دارید و همچنین هر عکسی که در حساب‌های رسانه‌های اجتماعی خود دارید را حذف کنید. شما نیازی به این یادآوری‌ها در اطرافتان ندارید.

 • یک بار دیگر، اگر نمی‌توانید آن‌ را کاملاً رها کنید، آن‌ها را به همراه هر نسخه دیجیتالی که دارید روی یک هارد اکسترنال قرار دهید و از یکی از دوستانتان بخواهید تا آن‌ها را برای مدتی نگه دارد.

۶. هر یادآوری که در اطراف دارید را به صورت تشریفاتی بسوزانید. گاهی اوقات، شما فقط باید ذهن خود را از فرد مقابل پاک کنید. یکی از راه‌های انجام چنین کاری این است که وسایل یادآور آن شخص را از اطراف خود جمع کنید، آن‌ها را در سطل زباله فلزی بریزید و بسوزانید. برای مثال، می‌توانید این کار را با نامه‌ها، عکس‌ها یا لباس‌های قدیمی انجام دهید.

 • فقط مطمئن شوید که این کار را در بیرون و در فضای بدون باد انجام دهید. توصیه می‌شود برای احتیاط، یک سطل آب یا کپسول آتش‌نشانی در نزدیکی خود داشته باشید.

فراموش کردن شخصی که دوست داریمبخش دوم فراموش کردن: رها کردن درد

۱. به خودتان یادآوری کنید که چرا رابطه خوب پیش نرفت. اگر برای فراموش کردن کسی مشکل دارید، احتمالاً به این دلیل است که تمام لحظات خوب را بدون بدی به یاد می‌آورید. زمانی را به یادآوری دلیل جدایی خود اختصاص دهید تا بتوانید خیال‌پردازی را شکست دهید.

 • سعی کنید در مورد آن بنویسید. در مورد خاطرات دردناکی که دارید بنویسید تا بتوانید آن درد را نیز رها کنید؛ با این کار می‌توانید از آن عبور کنید.
 • رابطه شما به این دلیل به پایان رسید که اتفاقی افتاد یا خوب پیش نمی‌رفت. اگر شما آن رابطه را روی یک پایه کمال قرار دهید، سخت می‌توانید فراموش کرده و از آن عبور کنید.

۲. آن شخص را ببخشید تا بتوانید خشم خود را رها کنید و فراموش کنید. یکی از راه‌هایی که می‌توان روی بخشش آن فرد کار کرد، این است که بخش‌های خوب او را نیز به‌خاطر بسپارید. در وهله اول به این فکر کنید که چه چیزی باعث شده تا آن‌ها را دوست داشته باشید، با این کار می‌توانید او را به عنوان یک فرد کامل در نظر بگیرید که اشتباه می‌کند. تنها زمانی که او را انسانی جایز الخطا با خصوصیات خوب و بد در نظر بگیرید، می‌توانید اشتباهاتشان را ببخشید.

 • راه دیگری برای کار روی بخشش این است که به احساس خود نسبت به کاری که آن شخص با شما انجام داده است فکر کنید. به این فکر کنید که این احساسات چگونه بر زندگی شما تأثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، اگر شما احساس عصبانیت و ناراحتی می‌کنید، این حالت چگونه روی دید شما نسبت به دنیا تأثیر می‌گذارد؟
 • البته بعضی از «اشتباهات» بزرگتر از بقیه هستند. در مورد مسائل جدی مانند آزار عاطفی و فیزیکی، بخشش طرف مقابل بسیار سخت‌تر است. البته به‌خاطر داشته باشید که به‌طور کلی بخشش به نفع شماست و این امر شخص دیگر را از اشتباهی که کرده است، پاک نمی‌کند.
 • بخشش یعنی رها کردن تلخی‌هایی که نسبت به طرف مقابل دارید. اگر تمایلی به بخشش نداشته باشید، این سخت است که احساسات منفی خود را نسبت به او رها کنید. شما درد خود را فراموش نمی‌کنید، فقط عصبانیتی که در دلتان نسبت به آن شخص نگه داشته‌اید را رها می‌کنید.

۳. جدایی را به جای سرزنش کردن کسی، «بدون تقصیر» در نظر بگیرید. ممکن است خودتان را به‌خاطر جدایی سرزنش کنید یا ممکن است احساس کنید نیاز دارید که طرف مقابل را سرزنش کنید. اما در نهایت، واقعیت این است که شما فقط با طرف مقابل سازگار نبودید و هیچکس نباید به‌خاطر آن سرزنش شود.

 • اگر رابطه نسبتاً دوستانه‌ای داشتید، سعی کنید به یاد داشته باشید که هر دوی شما تمام تلاش خود را کرده‌اید تا رابطه را خوب پیش ببرید و تلاش کنید تا چرخه سرزنش را رها کنید.

۴. سعی کنید به جای آرزو کردن گذشته، عکس العمل خود نسبت به آن را تغییر دهید. گاهی اوقات، ممکن است آرزو کنید که بتوانید به گذشته برگردید و نحوه اتفاقات را تغییر دهید. این یک واکنش نسبتاً طبیعی است، اما در نهایت بی‌نتیجه می‌باشد. تنها چیزی که می‌توانید تغییر دهید این است که چگونه به گذشته نگاه می‌کنید. سعی کنید به جای اینکه دائماً آرزو کنید که بتوانید چیزی را که گفته‌اید یا انجام داده‌اید پس بگیرید، این واقعیت را بپذیرید.

 • سعی کنید به لحظه خاصی فکر کنید که شما را آزار می‌دهد. ممکن است با خود فکر کنید: «کاش می‌توانستم حرف‌هایم را پس بگیرم.» در عوض، این جمله را دوباره بیان کنید: «من از اینکه آن حرف را زدم پشیمانم، اما از اشتباهم یاد گرفتم و در آینده بهتر عمل خواهم کرد.»

۵. اگر مشکل دارید به یک درمانگر مراجعه کنید. ممکن است احساس کنید مراجعه به یک درمانگر دارای انگ اجتماعی است. با این حال، به‌خاطر داشته باشید که میلیون‌ها نفر مانند شما برای مشاوره و راهنمایی در مواقع سخت به درمانگران، مشاوران و سایر متخصصان مراجعه می‌کنند و شما هم می‌توانید این کار را انجام دهید. هیچ دلیلی برای ترس از کمک گرفتن وجود ندارد.

 • اگر مطمئن نیستید با چه کسی صحبت کنید، از دوستان یا خانواده خود بخواهید تا افرادی را پیشنهاد دهند.
رابطه عاطفی
Relationship difficulties

بخش سوم فراموش کردن: گذشتن از آن تجربه

۱. به خودتان بیاموزید که دوباره مستقل باشید. در این مدت، به یاد داشته باشید که شما به تنهایی یک فرد کامل هستید. شما به شخص دیگری نیاز ندارید تا کاملتان کند، پس از این زمان استفاده کنید تا دوباره خودتان را بدون شخص دیگر کشف کنید.

 • فهرستی از تمام کارهایی که اکنون در رابطه نیستید و می‌توانید آن‌ها را انجام دهید، تهیه کنید. به عنوان مثال، شاید بتوانید زمان بیشتری را با دوستان و خانواده خود بگذرانید، به مسافرت‌های تنهایی بروید، به خارج از شهر بروید یا هر چقدر که می‌خواهید تا دیروقت بیدار بمانید. این فهرست می‌تواند به شما یادآوری کند که مستقل بودن چقدر می‌تواند لذت‌بخش باشد.

۲. توانایی‌تان را به خودتان یادآوری کنید. وقتی از کسی جدا می‌شوید، ممکن است احساس آسیب‌پذیری کنید و حس کنید که نمی‌توانید دردتان را تحمل کنید. اما شما به اندازه کافی قوی هستید، فقط باید این را به خودتان یادآوری کنید. وقت بگذارید تا چند مورد از نقاط قوت و موفقیت‌های گذشته‌تان را یادداشت کنید تا به خود نشان دهید که می‌توانید و از این زمان عبور خواهید کرد.

۳. دوستان جدیدی پیدا کنید که مشترک نیستند. اگر مدت قابل توجهی در رابطه بوده‌اید، ممکن است دوستان مشترک زیادی با شریک سابقتان داشته باشید. سعی کنید دوستان جدیدی پیدا کنید که دائماً نام آن شخص را مطرح نکنند یا نخواهند با هر دوی شما کارهایی را انجام دهند؛ این امر به شما کمک می‌کند تا از تجربه‌تان راحت‌تر بگذرید.

۴. وقتی حس کردید آماده هستید، دوباره قرار بگذارید. کمی به خودتان فرصت دهید تا غصه بخورید، اما وقتی احساس بهتری پیدا کردید، سعی کنید با فرد جدیدی آشنا شوید. شما مجبور نیستید به یک رابطه متعهد شوید. فقط با شخصی که دوست دارید چند قرار ملاقات بگذارید یا حتی چند قرار اول با چند نفر مختلف داشته باشید.

 • وقتی دوباره شروع به قرار گذاشتن کردید، به خودتان اجازه دهید به آرامی پیش بروید. عجله‌ای نیست. در واقع، ممکن است ایده خوبی باشد که این موضوع را با هرکسی که قرار ملاقات دارید، مطرح کنید. می‌توانید چنین چیزی بگویید: «راستش باید به شما اطلاع بدهم که من به تازگی از یک رابطه دشوار خارج شده‌ام، بنابراین در حال حاضر فقط به دنبال چیزی معمولی هستم.»

تاثیر ورزش بر رابطهبخش چهارم فراموش کردن: مراقبت از خود

۱. احساسات خود را در خوشحالی و ناراحتی به صورت فیزیکی ابراز کنید. گاهی اوقات، درد دوباره به سراغ شما می‌آید و ممکن است احساس کنید که نیاز دارید گریه کنید. این اشکالی ندارد! کمی وقت بگذارید تا گریه کنید. اما، خندیدن را هم فراموش نکنید. چند ویدیوی خنده‌دار در اینترنت تماشا کنید، چند مطلب جالب را بررسی کنید یا کمدی مورد علاقه خود را تماشا کنید. خنده برای روح خوب است و می‌تواند به شما احساس خوبی مثل گریه کردن یا حتی حسی بهتر از آن بدهد.

۲. هر روز غذای سالم بخورید. وقتی حالتان خوب نیست، ممکن است اصلاً تمایلی به خوردن نداشته باشید یا فقط بخواهید غذای ناسالم بخورید. با این حال، به عنوان مثال، هنگامی که سطح قند خونتان پایین می‌آید، این فقط می‌تواند احساس بدتری به شما بدهد. مطمئن شوید که حداقل مقداری میوه، سبزیجات و پروتئین‌های بدون چربی دریافت می‌کنید.

۳. کمی ورزش کنید، به خصوص اگر در فضای بیرون باشد. در جنگل پیاده‌روی کنید یا با یک دوست به پیاده‌روی بروید. به دریاچه‌ای نزدیک بروید یا در استخر مورد علاقه خود شنا کنید. یک بازی تنیس انجام دهید، در پارک بدوید یا فقط به باشگاه بروید. یوگا نیز یک گزینه عالی است. هر کاری که انجام می‌دهید به شما کمک می‌کند تا از سرتان بیرون بیایید و احساس بهتری داشته باشید.

۴. زمان زیادی برای خواب بگذارید. خواب راه درمان بدن شماست و این شامل دردهای عاطفی نیز می‌شود. اگر مشکل خواب دارید، مطمئن شوید که زمان بیشتری برای خوابیدن بگذارید و هر شب حداقل ۸ ساعت بخوابید.

۵. به دوستان و خانواده خود برای حمایت تکیه کنید. افرادی که شما را دوست دارند، اعضای خانواده، مربیان شخصی و دوستان نزدیکتان می‌خواهند شما را خوشحال ببینند. از اینکه از این افراد کمی عشق اضافی بخواهید نترسید. با یک دوست قدیمی، یکی از والدین یا خواهر یا برادرتان صحبت کنید تا به شما کمک کند روی استرس و احساساتتان کار کنید. شریک سابقتان تنها کسی نبود که شما را دوست داشت. از این زمان برای به‌خاطر سپردن آن استفاده کنید و با کسانی که اهمیت دارند وقت بگذرانید.

۶. به یک برنامه منظم برگردید. یک برنامه منظم به شما کمک می‌کند تا در یک روال بمانید، این امر به شما کمک می‌کند تا احساس طبیعی‌تری داشته باشید. سعی کنید هر روز در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید و به رختخواب بروید، وعده‌های غذایی خود را در ساعت مشخصی بخورید و غیره.

۷. کمی به خودتان بیشتر توجه کنید. یک حمام آب گرم بگیرید یا به ماساژ بروید. اکنون زمان مناسبی برای توجه بیشتری به خودتان است. به سینما بروید و فیلمی که دوست داشتید را ببینید، مقداری خرید کنید یا حتی برای چند روز از شهر خارج شوید. فقط کاری را انجام دهید که احساس خوبی به شما بدهد.

۸. برای ترک عادت‌های قدیمی خود سرگرمی جدیدی را امتحان کنید. روی یادگیری یک زبان جدید کار کنید یا در یک کلاس آشپزی سرگرم کننده شرکت کنید. برای یادگیری سرگرمی‌ای که همیشه می‌خواستید آن را امتحان کنید، کتاب‌هایی را از کتابخانه‌تان بخوانید یا فقط چند ویدیو را به صورت آنلاین تماشا کنید. شما حتی می‌توانید در یک کالج محلی در کلاسی که به موضوع آن علاقه دارید، شرکت کنید.

سؤال: چگونه می‌توان از رابطه‌ای که در آن مرتب جدا می‌شویم و دوباره به پیش هم برمی‌گردیم بگذریم؟

اگر دائماً از هم جدا می‌شوید و دوباره به پیش هم برمی‌گردید، این چرخه را متوقف کنید. اگر در چنین رابطه‌ای قرار دارید، باید بدانید که در این نوع رابطه، تماس به‌طور بالقوه به معنای رابطه جنسی یا برگشتن به رابطه است؛ به همین دلیل بسیار مهم است که ارتباط خود را قطع کنید.

نکات

 • اگر دوستی در مورد آن شخص سؤال کرد، می‌توانید مؤدبانه بگویید: «ما از هم جدا شدیم. متأسفم، اما نمی‌خواهم در موردش صحبت کنم.» امیدواریم آن‌ها موضوع را درک کنند و دیگر درباره‌اش صحبت نکنند.
 • سعی کنید به جای فکر کردن به عزیزانتان، روی فعالیت‌های دیگر تمرکز کنید.

هشدارها

 • سعی کنید به رفتارهای منفی مانند نوشیدن الکل، سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر، قمار، انجام خودآزاری یا حتی کار کردن بیش از حد روی نیاورید. در نهایت، این اقدامات بیشتر از اینکه فایده داشته باشند، ضرر دارند.

 

منبع:

https://www.wikihow.com/Forget-Someone-You-Love

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا