روانشناسی

غلبه بر ترس از شکست

مهارت‌های غلبه بر ترس از شکست در شروع کار

مشکلات احساسی اشکال مختلفی دارند و می‌توانند بسیاری از زمینه‌های زندگی شما را تحت‌تأثیر قرار دهند. این موضوع می‌تواند در روابط، شغل، فرزندپروری، موفقیت و حتی سلامتی شما اثر بد بگذارد. از جمله این موانع ذهنی ترس از شکست است. مهارت‌های غلبه بر ترس از شکست را در این مقاله مرور می‌کنیم.

یکی از آسیب‌های جدی مشکلات احساسی به صورت ترس‌های ما نمود پیدا می‌کند. ترسی بزرگ که در راه شما برای انجام هر کاری که می‌خواهید انجام دهید قرار می‌گیرد. زیرا افکار شما به شما می‌گویند: «تو توانایی انجام کار را نداری». «تو خوب نیستی، تو خیلی چاق هستی، دوست داشتنی نیستی، تو فردی آسیب دیده‌ای، به اندازه کافی باهوش نیستی، دیگران از تو بهتر هستند و …».

برای غلبه بر ترس از شکست باید این پیام‌های ذهنی را شناخت و با آنها مقابله کرد. به این پیام‌های ذهنی خطاهای شناختی می‌گویند.

همه این پیام‌ها باعث می‌شود ترس شما از امتحان کردن مسائل یا اقدام به انجام کار تمام ذهن شما را درگیر کند. این اتفاق به این دلیل است که شما اعتقاد دارید پیام‌های ذهنیتان صحیح است و به نوعی تمامی آنها را به صورت ناخودآگاه تایید می‌کنید. این شکست باعث مارک خوردن شما خواهد شد و مردم مرتبا به شما خواهند گفت: «من به تو گفته بودم که نمی‌تونی».

ترس سالم ترس ناسالم

گاهی ترس می‌تواند سالم باشد و شما را در امان نگه دارد. مثلا گرفتن خانه در یک منطقه امن از شهر نوعی ترس پیشگیرانه و سالم است.

در مقابل باقی ماندن در یک رابطه ناسالم، شغل بد یا برخی شرایطی که در طول روز با آنها سر و کار دارید نمونه‌هایی از ترس‌های ناسالم هستند. از سوی دیگر شاید وضعیت بدی نداشته باشید اما دوست دارید وضعیت خود را تغییر دهید و چیزی مانع شما می‌شود.

آنچه مانع شما می‌شود نیز نمونه یک ترس است. این ترس از جایی در درون شما ناشی می‌شود. صدایی که فریاد می‌زند: «احمق نباش، تو نمی‌تونی این کار را انجام بدی!»

در حقیقت اگر لحظه‌ای به قضیه فکر کنید متوجه می‌شوید که شما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه نمی‌توانید این کار را انجام دهید، ندارید.

شما فقط در حال صحبت کردن از ترس خود هستید و این ترس از برخی پیام‌های قدیمی، منسوخ و نادرست ذخیره شده در بایگانی مغز شما ناشی می‌شود.

می‌توانید به خود کمک کنید تا امسال همان سالی باشد که با کنار گذاشتن ترس‌ها همه پیام‌های قدیمی را پاک کنید. کارهایی که از آنها می‌ترسید را امتحان کنید تا ببینید کدام یک از آنها واقعی هستند.

شرط می‌بندم زیاد نباشد. ترس می‌تواند آنقدر شدید باشد که شما نگران نادیده گرفتن آن باشید و باور داشته باشید که این ترس روزی به شما کمک خواهد کرد.

شاید ترس با منع شما از انجام کار به شما حس امنیت می‌دهد. اما کاری که واقعاً انجام می‌دهد این است که شما را هر روز محدودتر می‌کند.

تکنیک‌های غلبه بر ترس از شکست

آنها را بیرون بیاورید و به یک گپ کوچک دعوت کنید. بزرگترین چالش شما در حال حاضر در زندگی چیست؟ آیا تا به حال آن را روی کاغذ نوشته‌اید؟ آیا تا به حال به آن نگاه کرده‌اید؟

هر ترس و پیام منفی را که به همراه یکدیگر قرار گرفته‌اند باهم مرتبط کنید. نیازی نیست همه آنها را به یک باره بررسی کنید، وقتی شروع به شکستن آنها می‌کنید، می‌بینید که بعضی از آنها به طور طبیعی از بین می‌روند.

بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید نادیده گرفتن آنها است. اگر احساس ترس خیلی زیاد است فقط کافی است کمی بدون اینکه خواستار تغییر سریع باشید، به بررسی افکارتان بپردازید. با آنها راحت باشید تا بتوانید مدتی را به بررسی و سپس به حل آنها بپردازید.

همه انسان‌ها ترس‌هایی منحصر به فرد دارند، اما نحوه برخورد با آنها مهم است. اجازه دادن به ترس‌ها برای محدود کردن شما، یک زندگی خفقان‌آور خواهد بود.

دیدن ترس‌ها به عنوان یک چالش به شما قدرت می‌دهد. چالشی که باید بر آن فائق آید و برای برطرف کردنش برنامه‌ریزی کنید تا کنترل زندگیتان را در اختیار بگیرید.

گفتن «من از … می‌ترسم» کافی نیست. شما باید ببینید چرا می‌ترسید و ترسیدن از شما چه می‌خواهد؟ حتی می‌توانید از زاویه دید یک کودک به مشکل نگاه کنید تا روند مساله برای شما متفاوت شود.

بزرگترین قدم این است که ترس را به عنوان چمدانی ببینیم که می‌خواهیم آن را روی زمین بگذاریم و نه به عنوان یک زائده همیشگی در زندگی.

این ایده‌های منفی و ترسناک از جایی آمده‌اند و این وظیفه شماست که تعیین کنید کجا می‌توانید آنها را از بین ببرید.

از بین بردن ترس شروع به کار شامل یادگیری این مهارت‌ها می‌شود:

بیاموزید که به خود اعتماد کنید.

اعتماد داشته باشید که تصمیمات خوبی خواهید گرفت. تحقیق کنید و آنچه را که نیاز دارید یاد بگیرید و اگر اشتباه کردید می‌توانید آن را اصلاح کنید. به جای واکنش در برابر وقایع، اقدام هدفمند خود را انجام دهید.

اجزای ترس خود را شناسایی و خنثی کنید.

(تسلیم شدن، احساس شکست، مایوس شدن، نمودهای جسمی مانند اضطراب و غیره). به این عوامل آگاه باشید و سعی کنید که اگر یکی از این موارد اتفاق افتاد بتوانید با آن کنار بیایید یا در این زمینه کمک بگیرید. قبل از وقوع هر یک از این علائم فاجعه‌انگاری نکنید.

عزت‌نفس خود را بسازید.

یاد بگیرید که خودتان را دوست داشته باشید. شما اشتباهات دیگران را می‌بخشید، چرا خودتان را نمی‌بخشید؟

بدانید که برای موفقیت در آنچه می‌ترسید می‌توانید هر آنچه را که لازم دارید یاد بگیرید. چه این کارها مهارت‌های عملی باشند یا مهارت‌های احساسی، با تقویت عزت‌نفس، دادن پیام‌های مثبت به ذهن و کمک گرفتن از یک مشاور و با تلاش می‌توانید بر آنها مسلط شوید.

به وجود خود ایمان داشته باشید که این کار قابل انجام است. چنین توانایی‌هایی فقط برای سایرین نیست و شما هم به اندازه افراد دیگر در انجام کارها خوب هستید.

هر کاری را که می‌خواهید یا فکر انجام آن را دارید با کمی فکر و برنامه‌ریزی انجام می‌شود. زندگی ما شامل بارهای احساسی است که برای غلبه بر آنها نیاز به مهارت‌هایی برای یادگیری و نوشتن نقشه زندگیمان داریم.

برخی از این بارها به شکل ترس خواهند بود و شما می‌توانید آن را تشخیص دهید و برای حل آن چاره‌ای بیاندیشید. وقتی جرات دیدن رویاهای بزرگ را داشته باشید، زندگیتان نیز بسیار سرگرم کننده و امیدوار کننده خواهد بود.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/dysfunction-interrupted/202101/the-7-skills-necessary-overcome-fear

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 4]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا