روابط زناشویی

علاقه خانم ها به خرید کردن

مقدمه

دلایل علاقه خانم ها به خرید ریشه‌ای تکاملی دارد. اگرچه زنانی نیز هستند که از خرید لذتی نمی‌برند ولکن اکثریت زنان از خرید کردن لذت می‌برند. بسیاری از مردان، خرید کردن زنان را خسته‌کننده می‌دانند اما شما نمی‌توانید این ویژگی تکاملی را در زنان تغییر دهید. درک بهتر دلایل علاقه خانم‌ها به خرید کردن به شما کمک می‌کند تا یاد بگیرید از سردرد ناشی از کشمکش ناشی از آن اجتناب کنید.

زمانی که بشر برای اولین بار زندگی در غارها و قبیله‌ها را آغاز کرد، زنان به‌دنبال غذا بوده‌اند و هرگز نمی‌دانستند که چه چیزی ممکن است پیدا کنند. در بسیاری از قبایل باستان، اعضای قبیله به زنانی متکی بودند که سبدهایشان را برمی‌داشتند و در حالیکه کودکانشان را بر دوش حمل می‌کردند، بیرون رفته و به‌دنبال جمع‌آوری هیزم، دانه، غلات، ریشه و برگ برای درست کردن چای و گیاهان دارویی بودند. همه‌ی طول روز را می‌گشتند و می‌گشتند و می‌گشتند.

در ۸۰۰۰ سال پیش از میلاد، فشار بسیاری بر دوش زنان بود. جمع‌آوری نیازمند دانش بسیاری بود. زنان در جوامع «شکارگری – جمع‌آوری» خوراک مجبور بودند آنچه جمع‌آوری کرده‌اند را حفظ کنند. حتی در آن زمان زنان مجبور بودند روی کمک زنان دیگر حساب باز کنند، هیچ کس دوست نداشت به‌تنهایی به جمع‌آوری بپردازد. آنها هر روز بدون آنکه بدانند چه چیزی ممکن است پیدا کنند عازم می‌شدند، اما می‌دانستند که باید چیزهای زیادی پیدا کنند، چیزهایی که مواد خوراکی هم حتماً باید داخل آن باشد و مهمتر آنکه سمی هم نباشد. قبیله برای انجام هر روزه‌ی این وظیفه، رستم‌وار به آنها متکی بود. این کار مستلزم حافظه خوب و دقت زیاد به جزییات است. این موضوع هنوز نیز مصداق دارد که زنان، حافظه بهتری در قیاس با مردان دارند.

علاقه خانم‌ها به خرید

 

علاقه خانم ها به خرید از دیدگاه تکاملی

همه این چیزهایی که بیان شد چه ارتباطی با علاقه‌ی خانم‌ها به خرید کردن دارد؟ از نقطه‌نظر تکاملی، ما از نسلی از زنان هستیم که مجبور بودند حافظه‌شان را تکامل ببخشند و جستجوگران خوبی باشند. زنان اولیه مجبور بودند در برابر حیوانات‌وحشی، شجاع و در جستجوی هیزم، غذا، نوشیدنی و دارو باشند. آنها به‌دنبال چیزهایی بودند تا خود را با آن آرایش کنند و جذاب‌تر به‌نظر برسند، چیزهایی‌که با استفاده‌اش محل سکونتشان را زینت‌دهند تا مکان بهتری برای زندگی شود و چیزهایی‌که به‌عنوان لباسی گرم برای خانواده استفاده‌کنند. سلامت و خوشی قبیله متکی بر زنان و مهارت‌های جستجوگریشان، حافظه، خلاقیت و همه‌ی آنچه که در آنها تکامل یافته بود و بدان وسیله می‌توانستند چیزهایی را جمع‌آوری کنند و به‌عنوان هدیه به‌خانه بیاورند تا زندگی را در قبیله بهتر کنند، وابسته‌بود. مرد شکار می‌کرد و زنان جمع‌آوری می‌کردند و هریک بایستی در کارش حقیقتاً خوب عمل‌می‌کرد تا بقای باقی افراد تضمین‌شود.

بشر دیگر در غارها زندگی نمی‌کند، ولکن وقتی زنان برای خرید بیرون می‌روند، سبد خود را برمی‌دارند و عزم‌شان را جزم می‌کنند تا با استفاده از خلاقیت و حافظه قوی خود، هدایایی برای قبیله بیاورند؛ غذا، نوشیدنی، لباس، دارو و چیزهایی برای آراستن خود، اعضای خانواده و غار.

در نمایشنامه دفاع از مرد غارنشین، راب بکر، کمدین، می‌نویسد: وقتی مردی برای خرید می‌رود، چیزی را که می‌خواهد مثلاً لباس زیر، شکار می‌کند. جوری خرید می‌کند که گویی در یک مسابقه دارد شکار می‌کند. او اراده‌می‌کند تا آن یک‌جفت لباس زیر را با کفایت و عزم جزم شکار کند. او یک نقشه برای حمله دارد. یک جفت لباس زیر را می‌کشد و وقتی کارش انجام شد، با آن چیزی که کشته، سریع به‌سوی خانه برمی‌گردد.

از سوی دیگر، زن با سبد خودش بیرون می‌رود تا ببیند چه چیزی گیرش می‌آید. او قصد دارد با چیزهایی برای خانواده و خانه‌اش به‌خانه برگردد. او نمی‌داند قرارست چه چیزی پیدا کند، اما یک روش و هنری در جستجو کردنش وجود دارد. برخلاف فرایند شکار، فرایند جمع‌آوری یک تلاش اجتماعی است. چیزی کاملاً متفاوت که به مهارت‌های متفاوتی نیاز دارد.

خرید مساوی با داشتن یک حافظه قوی

مهمترین مهارت برای یک زن جمع‌آوری‌کننده باستان، داشتن حافظه قوی بود. زیرا بقا وابسته به آن بود که به‌یاد آورده شود کدام دانه، سمی و کدامیک، خوردنی است. یک مطالعه جدید نشان داد زنان در به‌خاطر آوردن اشیا بهتر از مردان هستند. محققین اتاقی با یک تلویزیون که آگهی پخش‌می‌کرد ایجاد کردند. در اتاق حدود ۱۰۰ شی روی کف، قفسه‌ها، میز و در گوشه و کنار وجود داشت. آنها مردان متفاوتی را در اتاق با این دستور که «در اینجا منتظر باشید» قرار دادند. بعد از ۲۰ دقیقه آنها را به اتاق دیگری بردند و از آنها خواستند تا نام هرچیزی که در اتاق دیدند و به‌خاطر می‌آورند، روی کاغذ بنویسند. تعداد اشیایی که مردان به‌درستی به‌خاطر می‌آوردند به‌طور متوسط ۷ مورد بود. محققین این آزمایش را در مورد زنان نیز اجرا کردند. زنان قادر بودند به‌طور متوسط ۲۰ مورد را به‌خاطر آورند. تفاوت بسیاری زیادیست، تقریباً سه‌برابر.

این از نقطه‌نظر تکاملی درست است. به‌خاطر بیاورید که ما به شما درباره قابلیت مغز زنان در به‌یادآوری اولین بوسه گفتیم. زنان امروزی که ۸۵ درصد خرید خانه را انجام می‌دهند، نیاز دارند که حافظه شگفت‌انگیزی داشته باشند تا بدانند چه چیزی می‌خواهند بخرند، بهترین قیمت ممکن کدام است، دقیقاً کجا چیزی را که به‌دنبالش هستند پیدا کنند و فاکتورهای دیگری که به خرید و جمع‌آوری کمک می‌کند. «ام م م، این رنگش با فلان چیز در کمد لباسم جوره. ام م م، پسرم احتمالاً از این لباس ورزشی استفاده می‌کند. ام م م، همسرم احتمالاً این کتاب را خیلی دوست دارد». زنان این قابلیت را دارند تا حواسشان به همه‌ی این جزییات باشد.

خرید: یک فعالیت اجتماعی

دلیل دیگر علاقه خانم‌ها به خرید کردن آن است که خرید کردن یک فعالیت اجتماعی است و به‌شدت به ارتباط بستگی دارد. مدیران زیرک مارک‌های تجاری می‌دانند که زنان احتمال بیشتری دارد پول خود را در جایی که با افراد و مارک‌های تجاری آن ارتباط دارند، خرج کنند. وقتی یک زن برای خرید می‌رود، احتمالاً دوستانش را با خودش می‌برد یا احتمالاً با اشخاصی که صاحب آن کار یا فروشگاه هستند، قبلاً ارتباط برقرار کرده است. زنان دارای روحیه همکاری جمعی هستند و زمانی که اکثر مردان به گفتگو کردن درباره موضوعات شخصی با شخصی که لباس زیر را از او می‌خرند فکر هم نمی‌کنند؛ زنان احتمالاً درباره وضعیت رابطه فروشنده، مشکلات خانوادگی او و رویاهای کاریش اطلاع دارند.

علاقه خانم‌ها به خرید

خرید و هویت

مهمترین دلیل علاقه خانم ها به خرید کردن را در ارتباط آن با هویت زنان می‌توان دانست. هویت در زنان برای سالیان سال با چیزی که می‌پوشیدند و ظاهرشان، تعریف می‌شد. دکتر پیتر بنتلر و دکتر مایکل نیو کمب در یک مطالعه طولانی‌مدت درباره موفقیت ازدواج، باور کنید یا نکنید، کشف کردند که هوشیاری زنان به لباسشان بهترین پیش‌بینی کننده‌ی تداوم ازدواج است. حقیقت رعب‌آور آنست که اگر زن زیبا به‌نظر برسد، نه‌تنها باعث جذب یک مرد می‌شود، بلکه باعث ماندنش هم می‌شود.

برای هزاران سال تکامل زنان بر اساس جذاب به‌نظر رسیدنشان برای مردان، اغلب جذابیت جنسی، شکل گرفته است. خرید زنان به‌طور معمول شامل لباس، لوازم آرایش و جواهرات است که الزاماً در رابطه با ظاهر است. همانطور که مردان در کار و ورزش با یکدیگر رقابت می‌کنند، زنان نیز در زیبا به‌نظر رسیدن باهم رقابت می‌کنند. زنان احساس می‌کنند که باید به خودشان ثابت کنند. زیرا به‌طور ناخودآگاه باور دارند که اگر جذاب به‌نظر نرسند، عشق و تعهد مرد را به‌دست نخواهند آورد. بنابراین بدون آنکه آگاهانه متوجه این مساله باشند، آنها نگرانند که شانسی برای تولیدمثل و تداوم ژن‌هایشان نداشته باشند. بنابراین علاقه خانم ها به خرید کردن عبارتست از بقای شخص و ژن‌هایش. اگر زمان زیادی طول‌می‌کشد تا لباسی انتخاب‌کند، به‌این دلیلست که این مساله حقیقتاً برای او مساله‌ی مرگ و زندگی است.

چرا دانستن دلیل علاقه خانم ها به خرید کردن اینقدر مهم است؟ چون وقتی شما سائق‌های تکاملی مرتبط با خریدکردن را درک‌کنید، می‌توانید جلوی بسیاری از سردردهایتان را بگیرید. و از بعضی دعوا و مرافع‌هایی که در مقالات قبل توضیح دادیم، اجتناب کنید. برای خرید کردن از او انتقاد نکنید. او را قضاوت نکنید و از همه مهمتر، اگر از خرید کردن نفرت‌دارید، همراهش برای خرید نروید.

اکثر (نه همه) زنان عاشق خرید کردن هستند.

اکثر (نه همه) مردان از خرید کردن متنفر هستند.

این تفاوت را بپذیرید. اگر شما درک کنید که خرید برای زنان یک تجربه‌ی مثبت، هنری و خلاقانه است که به‌صورت تکاملی در دی ان ای (DNA) آنها نفوذ کرده است، می‌توانید دعوا با زن زندگیتان را بر سر این موضوع متوقف کنید.

منبع:

جان گاتمن (۱۳۹۶). اسرار دلربایی. مترجم: دکتر کامیار سنایی، مانیا خواجه. ناشر: نشر نسل نواندیش.

خرید اینترنتی پی.دی.اف کتاب اسرار دلربایی

کلیک نمایید

سفارش تلفنی کتاب اسرار دلربایی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.7]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

  1. بسیار عالی و دقیق
    برای فهم بهتر مسائل رجوع به گزشته و تاریخچه ی موضوع اهمیت بالایی داره

  2. سلام
    قسمتی از مطالب درست بود ولی قسمت های مهمی از متن نشاندهنده نگاه فوق العاده سطحی به جنس زن و پایین آوردن جایگاه زن در حد اشیا و کالا بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا