روانشناسی

عذاب وجدان

امتیاز

چگونه بدون عذاب وجدان یک روز را به سلامت روان اختصاص دهیم؟

کارشناسان پزشکی ادعا می‌کنند که برای حفظ بهره‌وری و عملکرد، افراد شاغل باید هر از چند گاهی یک روز را به سلامت روان اختصاص دهند. با این حال، اکثر افراد هنوز احساس عذاب وجدان می‌کنند که از کار دور باشند تا به مغزشان استراحت دهند. در اینجا به چند قدم برای داشتن آن روز مرخصی مورد نیاز، بدون افزایش احساس عذاب وجدان و فشار می‌پردازیم.

روش اول: شناسایی نیاز به یک روز تعطیل

۱. به الگوی خواب خود فکر کنید. چه کابوس‌هایی را تجربه کرده باشید که شب‌ها شما را از خواب بیدار کرده‌اند و چه به‌طور کلی بی‌خوابی را تجربه کرده باشید، الگوی خواب نامنظم می‌تواند نشان‌دهنده استرس و احساس اضطراب باشد. خواب خود را در شش هفته گذشته در نظر بگیرید. آیا متوجه تفاوت شده‌اید؟ آیا به‌طور قابل توجهی کمتر می‌خوابید؟درباره استراحت احساس عذاب وجدان نکنید.

 • با احتیاط از قرص‌های خواب‌آور استفاده کنید. مفید بودن آن‌ها مورد بحث است و مرگ‌های تصادفی مرتبط با آن‌ها وجود دارد. هرگز بدون مشورت با پزشک از آن‌ها استفاده نکنید.
 • دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است شما نخوابید. مطمئن شوید که تشک شما خوب است و اتاق خوابتان تاریک است. همچنین باید در مورد مشکلات خواب خود با پزشکتان صحبت کنید. ممکن است از شرایطی مانند آپنه خواب (وقفه تنفسی در خواب) رنج ببرید.

۲. در مورد میزان تحمل استرس خود فکر کنید. شما مانند گذشته با استرس کنار نمی‌آیید و احساس آسیب‌پذیری بیشتری می‌کنید. هر موعد تحویل منبعی از اضطراب زیاد است و شما دیگر نمی‌دانید که چگونه پیش بروید. اگر متوجه تحول منفی در میزان تحمل استرستان شدید، احتمالاً زمان آن رسیده است که اقدام کنید.

 • تحمل استرس کمتر از حد معمول، اغلب نشانه خستگی یا فرسودگی شغلی است.
 • اگر بیش از حد معمول استرس دارید، احساس گناه نکنید و ایمان خود را نسبت به توانایی‌تان در کار از دست ندهید. همه ما زمان‌های خوب و بدی را در زندگی تجربه می‌کنیم.
 • اگر در محیطی توهین‌آمیز کار می‌کنید که رئیس شما از استرس به عنوان ابزاری برای افزایش بهره‌وری استفاده می‌کند، یک روز تعطیل کمکی نخواهد کرد. شما باید با نیروی انسانی خود صحبت کنید و ببینید آیا قانون طرف شماست یا خیر.

۳. با خانواده و دوستان خود صحبت کنید. کسانی که شما را بهتر می‌شناسند، خانواده و دوستانتان، احتمالاً متوجه خواهند شد که آیا شما نیاز شدیدی به استراحت دارید. در مورد استرس خود با آن‌ها صحبت کنید و نظرشان را بخواهید. اگر رابطه قوی داشته باشید، آن‌ها بهترین توصیه را به شما می‌کنند.

 • به یاد داشته باشید که ارتباط در یک رابطه ضروری است. اگر اخیراً با شریک زندگیتان دعوا کرده‌اید، به او توضیح دهید که در محل کار احساس فشار می‌کنید و در حال مبارزه هستید. اجازه دهید شریک زندگیتان نیز احساساتش را بیان کند. درک این نکته مهم است که زندگی با یک فرد مضطرب دشوار است.

۴. بررسی کنید که از یک بیماری جدی رنج نمی‌برید. یک روز تعطیل برای استراحت ایده‌آل است، اما زمانی که بیماری جسمی یا روحی جدی دارید کافی نیست. اگر به افسردگی یا هر مشکل سلامت دیگری مشکوک هستید، باید با پزشک یا متخصص صحبت کنید.

 • علائم را شناسایی کنید. اگر برای هفته‌ها یا ماه‌ها احساس غمگینی و افسردگی کنید، ممکن است افسرده باشید. افسردگی یک بیماری واقعی است و ربطی به ضعیف بودن ندارد.
 • اگر متوجه علائم غیرعادی، مانند کاهش سریع وزن شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درمان عذاب وجدانروش دوم: روز خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید

۱. روز مناسب را مشخص کنید. روز سلامت روان خود را با زمان کاری سبکی در محل کارتان برنامه‌ریزی کنید. اطمینان حاصل کنید که روز تعطیل شما برای دیگران استرس ایجاد نمی‌کند. تقویم و برنامه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که روز تعطیل شما برای همه مناسب است.

 • اگر در آخر هفته کار نمی‌کنید، چهارشنبه یا شنبه را انتخاب کنید. سه روز بدون کار می‌تواند معجزه کند.

۲. با رئیس و همکاران خود برنامه‌ریزی کنید. به جای اینکه بگویید استرس دارید، فقط به رئیس خود بگویید که چند قرار یا موضوع مهم شخصی دارید که باید به آن‌ها رسیدگی کنید و دوست دارید یک روز مرخصی از کار داشته باشید.

 • در رویکرد خود آرام و با اعتماد‌به‌نفس باشید و به او اطمینان دهید که کارتان را انجام می‌دهید یا موعدهای تحویل به موقع انجام می‌شود.
 • تظاهر به بیماری نکنید. اگر رئیس شما حرفتان را باور نکند، ممکن است دچار مشکل شوید.
 • به همکاران یا مراجعه کنندگان خود نگویید که به یک روز سلامت روان نیاز دارید. متأسفانه برخی از افراد دید مناسبی نسبت به مسائل سلامت ندارند.
 • در صورت وجود شرایط اضطراری در محل کار و نیاز به شما، یک همکار پیدا کنید تا وظایف شما را به عهده بگیرد.
 • با منابع انسانی مشورت کنید تا بفهمید چگونه روز تعطیل خود را دسته‌بندی کنید. در برخی موارد، شرکت ممکن است روزهای واقعی برای سلامت روان در مزایای شما داشته باشد، دلیل دیگری که چرا نباید در مورد این مسئله احساس عذاب وجدان کنید.

۳. از خانواده خود آرامش بخواهید. ممکن است بخواهید یک روز تعطیل را برای خودتان و فقط خودتان بسازید. این روز نباید صرف آوردن کودک از مدرسه یا خرید پوشک شود. در مورد برنامه‌ریزی از قبل بحث کنید و مطمئن شوید که همه به آرامش و سکوت شما احترام می‌گذارند. درخواست خود را با ملایمت مطرح کنید و از درخواست کردن احساس عذاب وجدان نکنید.

 • پیشنهاد دهید که روز قبل یا بعد از روز تعطیل خود، کارهای بیشتری برای خانواده انجام دهید تا جبران کنید. نکته کلیدی احترام و درک است.
 • به خانواده خود بگویید که در روز سلامت روان، به غیر از موارد اضطراری، با شما تماس نگیرند.
 • اگر می‌خواهید، گذراندن روزتان با خانواده نیز بسیار خوب است. همه چیز در مورد این است که شما چه چیزی می‌خواهید!

۴. از قبل مشخص کنید که چه کاری انجام خواهید داد. شما می‌خواهید مطمئن شوید که روز تعطیل‌تان تا حد امکان آرامش‌بخش است. مقداری آمادگی کمک قابل توجهی می‌کند. اطمینان حاصل کنید که از قبل همه چیزهایی را که می‌خواهید دارید. شما نمی‌خواهید در روز تعطیل‌تان در صف صندوقدار فروشگاه معطل شوید.

 • از روز قبل یک لیست تهیه کنید و بروید آنچه را که نیاز دارید بخرید. چیزهای ضروری مانند غذا و نوشیدنی را بخرید، اما چیزهایی که ممکن است خوشحالتان کنند را فراموش نکنید.
 • برنامه‌ای برای روز خود تنظیم کنید و کاری که واقعاً می‌خواهید انجام دهید را در اولویت قرار دهید.

۵. یک محیط استراحت خوب ایجاد کنید. بهتر است هیچ کاری برای روز تعطیل خود نداشته باشید. همه چیز را در محل کار خود بگذارید. تلفن خود را خاموش کنید و از ایمیل‌هایتان اجتناب کنید. تصمیم بگیرید که کار نخواهید کرد و واقعاً به این مسئله پایبند بمانید که روز مراقبت از سلامت روان خود را جدی بگیرید.

 • اگر می‌خواهید تلفن خود را روشن نگه دارید، حتماً ایمیل‌ها را خاموش کنید تا از هر گونه وسوسه‌ای جلوگیری کنید.

عذاب وجدانروش سوم: بهترین استفاده را از روز تعطیل خود ببرید

۱. به خواب برسید. اگر خسته‌ شده‌اید یا نخوابیده‌اید، روز تعطیل‌تان را باید در رختخواب سپری کنید و به بدن و مغزتان استراحت دهید. اگر نمی‌خواهید، نیازی نیست تمام مدت بخوابید، اما قطعاً باید به خودتان اجازه دهید که چند ساعت بیشتر از حد معمول استراحت کنید.

 • فراموش نکنید که زنگ ساعت را قطع کنید.
 • هنگامی که بیدار شدید، یک دوش طولانی با آب گرم بگیرید تا عضلاتتان شل شوند.
 • اگر انجام کارهای روزانه و کارهای خانه باعث می‌شوند در روز تعطیل‌تان کمی احساس سلامتی داشته باشید، آن‌ را دنبال کنید. یک روز سلامت روان به این معنی نیست که شما فقط باید گوشه‌ای بنشینید و استراحت کنید. در برخی موارد، ایجاد مجدد نظم در محیط اطراف، شما را به مکانی آرام می‌رساند.

۲. برای یک غذای خوب به بیرون بروید. شما آنقدر کار کرده‌اید که در چهار ماه گذشته ساندویچ‌هایتان را جلوی کامپیوترتان خورده‌اید. وقت آن است که به یک رستوران بروید و از یک ناهار کامل با دوست خود لذت ببرید.

 • به دنبال یک وعده غذایی سالم بروید و اگر نمی‌خواهید در تمام بعد از ظهر احساس خواب‌آلودگی کنید، بیش از حد غذا نخورید.

۳. بدنتان را ریلکس کنید. کار اداری برای جسم و روح استرس‌زا است. فعالیت‌های متعددی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد تا حرکات کششی انجام دهید و ذهنتان را آرام کنید. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد:

 • هیچ چیزی مانند ورزش نمی‌تواند شما را به شیوه‌ای سرگرم کننده به صرف انرژی و کشش وادار کند. سعی کنید ورزشی را که دوست دارید انتخاب کنید و از آسیب دیدن جلوگیری کنید!
 • برای احساس آرامش و نوازش واقعی به ماساژ بروید.
 • رایحه‌درمانی جایگزین خوبی است. این کار نسبتاً ارزان است و می‌تواند احساس بسیار خوبی به شما بدهد.

۴. دوباره با دوستان و خانواده ارتباط برقرار کنید. اگر کار شما را از کسانی که دوستشان دارید دور کرده است، روزتان را برای وقت گذراندن با آن افراد مهم صرف کنید. به عنوان مثال، اگر هفت روز در هفته ساعت‌های بی‌پایانی کار کرده‌اید و فرصتی برای وقت گذراندن با دخترتان نداشته‌اید، یک روز کامل درباره کاری که او می‌خواهد انجام دهد برنامه‌ریزی کنید.

 • همچنین می‌توانید چند فعالیت خوب را همزمان با هم ترکیب کنید. چرا قبل از اینکه با خانواده‌تان به ماساژ بروید، با دوستانتان به یک رستوران خوب نروید؟

۵. از هرگونه گناه دوری کنید. اگر یک معتاد به کار هستید، احتمالاً در طول روز تعطیل‌تان احساس ناراحتی یا گناه می‌کنید. این احساس را کنار بگذارید. هر کسی سزاوار یک روز مرخصی است و باید اجازه داشته باشد که استراحت کند.

 • به یاد داشته باشید که برای ادامه دادن نقش‌های یک کارمند مفید و والدین یا عضو خانواده فعلی، باید از خودتان مراقبت کنید.
 • اگر برای یک روز سر کار نروید، هیچ چیز در دفتر خراب نخواهد شد.
 • استراحت می‌تواند به شما کمک کند تا برای روبرو شدن با مشکلات جدید، انرژی خود را دوباره جمع کنید و خلاقیت‌تان را دوباره به دست آورید.

 

منبع:

https://www.wikihow.com/Take-a-Mental-Health-Day-Without-Feeling-Guilty

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا