faen
خانه » روانشناسی رابطه » روابط زناشویی » چرا یک رابطه شکست خورده، یک شکست شخصی نیست
شکست عشقی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

چرا یک رابطه شکست خورده، یک شکست شخصی نیست

Author : Psychological Website

هیچ راهی برای رسیدن به عشق، بدون اینکه خودتان را در معرض رنج قرار دهید، وجود ندارد.

این یک چیز خوب است.

وقتی نوبت به شکست عشقی می‌رسد، همه ما تصور می‌کنیم آن کسی که در این میان از پا درمی‌آید، فرد «ضعیف» است، به این دلیل که «افراد قوی» می‌دانند چگونه از خودشان محافظت کنند. اما من معتقدم غالبا عکس این مورد رخ می­‌دهد، اغلب آن طرفِ قوی است که قطعا به‌وسیله­‌ی ضربات پی در پی عشق و شکست عشقی از بین می‌رود، زیرا آن‌ها کسانی هستند که مایل به قبول خطر آسیب در وهله­‌ی اول می‌­باشند.

عشق برای قلب‌­های ضعیف و یا کسانی که در گوشه‌ای مردد می­‌باشند ساخته نشده است. شما باید فوق‌العاده شجاع باشید، فوق‌العاده بی‌پروا، تا که به دل طوفان بزنید. شما باید به توانایی خود ایمانی باور نکردنی داشته باشید، تا یک قلب شکسته را ترمیم کنید تا خطر فروافتادن در آغوش یک معشوق را بپذیرید، کسی که شما انگیزه­‌هایش را هرگز به طور کامل نمی‌­توانید درک کنید.

در یک حس عمیق، شور و شوق به معنای انعطاف‌پذیری است. این امر برای کسانی است که می‌دانند راه خود را بر روی زمین سخت و ناهموار پیدا خواهند کرد و مهم نیست که تا چه اندازه به‌طور بد سقوط می­‌کنند. شور و شوق برای کسانی معنی دارد که مطمئن هستند دلسردی­‌های عشق، آنها را فراتر از جبران­‌ها و دوباره­ ساختن‌­ها مورد تاخت و تاز قرار نمی­‌دهد، و همچنین برای کسانی که تصدیق می‌­نمایند گاهی از اوقات یک عشق عظیم در پسِ یک شکست عظیم، باشکوه‌­تر از یک زندگی موفقِ خائفانه است.

آسان است که فکر کنیم زمانی که عشق شکست خورد، دلیل آن این است که ما کار اشتباهی انجام داده‌­ایم. ما به راحتی خود را به خاطر عدم پیروی از قانون X، یا انجام کار A در هنگامی که باید کار B را انجام می­‌دادیم، سرزنش می‌کنیم. بسیاری از ماها، با سرزنش کردن خودمان به خاطر اشتباهاتی که فکر می‌کنیم مرتکب شده‌ایم، در عواقب بعدی عشقبازی بسر می بریم‌. اما ممکن است چنین باشد که عشق اغلب به این دلیل ساده‌ که ذاتاً بی‌ثبات و دمدمی‌مزاجانه است، شکست می‌خورد.

بیشتر امور عاشقانه، برای دوام آوردن ساخته نشده‌­اند. وقتی که شما به زوج­‌های شاد نگاه می‌کنید، این امر واضح است که بسیاری از آن‌ها قبل از این که یک ارتباط پاداش دهنده را بنا نهند، باید از مقدار زیادی نا­امیدی­‌ها و دلسردی­‌های رمانتیک عبور کنند. و ما می‌دانیم که بسیاری از روابطی که اکنون شاد به نظر می‌رسند در نهایت به یک پایان (گاهی تلخ) می‌رسند.

بنابراین ممکن است فرض کردن اینکه ماموریت عشق، خوشحال ساختن ما است؛ خطایی از قضاوت باشد. ممکن است که عشق طرح‌ها یا اهداف دیگری داشته باشد، طرح­‌ها یا اهدافی که بسیار اسرار آمیزتر هستند.

شکست عشقی همان شکست‌های زندگی نیستند. وقتی که عشق به فرجام بدی منتهی می‌­گردد و به شکست عشقی منجر می‌گردد، ما باید به خودمان یک استراحت کوتاه بدهیم. ما باید به خودمان اجازه­‌ی شکست خوردن بدهیم، حتی باید آن را به شکلی پرشکوه انجام دهیم. ما آموزش ‌دیده­‌ایم که فکر کنیم تنها عشقی ارزش دارد که دوام می‌آورد. من به شدت مخالف هستم. من فکر می­‌کنم که برخی از روابط عشقی بسیار وسیعی که ما را در برمی­‌گیرد، آن‌هایی هستند که شکست می‌خورند. با استثنای احتمالی روابط ناگوار، هر عشق چیزی به ما می‌دهد، و گاهی اوقات این روابط عشقی شکسته شده، چیزهای بیشتری به ما می‌­دهند. بعضی اوقات بزرگ‌ترین شکست ما منجر به بزرگ‌ترین موفقیت­‌های ما می‌شود. در این حالت، اشتباهات کمی در عشق وجود دارد- اشتباه نکنید، بلکه صرفا فرصت‌های تازه برای رشد و پیشرفت نفس.

هیچ راهی برای عشق بدون اینکه خود را در معرض خطر رنج قرار دهیم، وجود ندارد، چون هیچ راهی برای تبدیل شور و شوق به چیزی امن و کنترل‌شده وجود ندارد. اما این یک مصیبت نیست. این امر در چشم یک طراح بزرگ، یک عیب تراژیک محسوب نمی­‌گردد. کاملا بر عکس: من فکر می‌کنم اگر ما قادر بودیم امنیت حیات عشقی خودمان را مقاوم سازیم، این یک تراژدی بزرگ خواهد بود. این کار نه تنها ممکن است موجب اندوه ما شود، بلکه همچنین ما را از موقعیت‌های مهم برای تحقق بخشیدن به عمیق‌ترین پتانسیل بشری محروم می‌سازد. این امر ما را با شانسِ تبدیل شدن به افرادی چند بعدی و جالب­تر فریب می‌­دهد.

اوقاتی هست که رنج عشق‌های گذشته، ایجاد عشق عمیق‌تر در حال حاضر را ممکن می‌سازد. به همین دلیل است که من در پذیرش این ایده که ما باید به دنبال عاشقانی بدون «مشکلات» باشیم، اندکی مقاومت دارم. هر کسی دارای مشکل است و افرادی که کارهای پیچیده‌ای دارند، اغلب بسیار جالب‌تر از آن دسته از افرادی هستند که مساله­‌ی اصلی آن‌ها صرفا انتخاب یک جفت کفش مناسب در هنگام صبح است. البته، این امر به وضعیت رنج آن‌ها نیز بستگی زیادی دارد: اگر درد و رنجِ مربوط به گذشته در درون آن‌ها مورد رسیدگی و پرداختن قرار نگرفته و بدون یک راه نجات آسان و ملایم رها شده باشد، ممکن است بعضی چیزها مشکل‌ساز شوند. درد و رنج­های مخفی نگه داشته و حل و فصل نشده، می‌توانند باعث ایجاد زمین‌لرزه‌های احساسی شوند که پایه‌های عشق جدید را بی‌ثبات و منجر به شکست عشقی می‌شوند. اما اگر این درد و رنج به اندیشمندی و دلسوزی تبدیل شده ‌باشد، این امر در پایان می‌تواند یک رابطه‌­ی جدید را تقویت کرده و رشته‌های خرد و دانایی را به آن اضافه کند.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/

اشتراک گذاری

نویسنده : گروه وب سایت تخصصی روانشناسی، فروردین ۹۸.

۲ نظر

  1. سلام خسته نباشید ،ببخشید دوست عزیز یه سوال در ارتباط با رابطه داشتم ، اینکه در یک رابطه، وقتی طرف مقابل عصبی است و خیلی زود ناراحت میشه و در صحبت کردن و پیام هاش طوری حرف میزنه که گویا یه معلم با شاگرد و حالا اگر من از این رفتار ها و شیوه بیان ناراحت میشم و باز در جواب پیام ها. برخوردها سعی میکنم طرف مقابلم رو ناراحت نکنم ( در واقع مهرطلب ) و با وجودی که خودم حرص میخورم و احساس خوبی ندارم ، ریشه و علت ابن رفتارم چیه ،؟ چطور میتونم با مخاطبم بدون حرص خوردن و یا با تسلط و عزت نفس رابطه داشته باشم ، و اینکه آیا اصلا ادامه این رابطه دریت هست یا نه. ؟ خیلی متشکرم

    • کامیار سنایی

      سلام. اگر شدت بد خلقی ایشان زیاد است و در اکثر موارد نمی توانند خودشان را کنترل کنند و یا آنکه سعی می کنند در همه چیز دخالت کنند و به اصطلاح کنترلگر هستند شما دچار مشکل خواهید بود. رفتار مناسب و همراه با محبت شما می تواند از جهت مهربانی و محبت شما باشد و یا می تواند از سر مهر طلبی باشد. زمانی از روی مهرطلبی است که احساس می کنید تنها در صورت مهر و محبت فراوان و پذیرش هرگونه حالت دیگری است که دیگران با شما می مانند. اگر شما توانایی انرا دارید که در صورتی که تشخیص بدهید طرف مقابل مناسب شما نیست از رابطه خارج شوید و یا در صورت لزوم توانایی انرا داشته باشید که رفتاری محکم در صورت نیاز با طرف مقابل داشته باشید شما مهرطلب نیستید. اما در صورتی که همیشه تنها رفتاری که بلد هستید مهربانی است و از نشان دادن رفتار دیگر عاجزید شما مهر طلب هستید. مقاله زیر را نیز بخوانید.
      https://dr-sanaie.com/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%86-%D9%87%D9%88%D8%B1%D9%86%D8%A7%DB%8C/

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

بحران میانسالی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

بحران میانسالی

نشانه‌های بحران میانسالی چیست؟ میانسالی می‌تواند غم‌بارترین زمان زندگی یک فرد باشد افرادی که دچار بحران میانسالی هستند، در حال دست و پنجه نرم کردن ...