روانشناسی

شکرگزاری و قدردانی

چگونه شکرگزاری سلامت شما را بهبود می بخشد؟

چگونه  هنگامی که شرایط سخت است می‌توان شکرگزاری و قدردانی کرد و درد را به طور موثرتری مدیریت کنیم؟

وقتی زندگی شما را سرنگون می‌کند، انرژی شما را تخلیه می‌کند و عزم شما را ضعیف می‌کند، آخرین چیزی که ممکن است به ذهن شما بیاید، شکرگزاری است.

شکر گزاری در چنین شرایطی تعجب‌آور است.

از این گذشته، سپاسگزاری پاسخی احساسی از قدردانی نسبت به آنچه که داریم است. اما وقتی احساس کمبود می‌کنیم، برداشتن از یک مخزن خالی غیرممکن است!

شکرگزاری در سختی‌ها

با این حال، سپاسگزاری در دوران سخت دقیقاً همان چیزی است که خلاء را پر می‌کند. علاوه بر این، سپاسگزاری کلید جلوگیری از فروپاشی‌های عاطفی و جسمی در زمان استرس است.

شرایط دشواری که در آن قرار می‌گیریم تنها چالش تمرین قدردانی نیست. گرچه مطمئناً درست است که شکرگزاری می‌تواند پاسخ عاطفی خودکار به بسیاری از وقایع زندگی ما باشد، اما بندرت چنین است. در عوض، آنچه درست‌تر است این است که شکرگذاری یک دیدگاه درونی است. لنزی که ما از طریق آن جهان را مشاهده می‌کنیم و دیدگاهی است که در واقع خود را با آن کنترل می‌کنیم.

بسیاری از مواقع فکر می‌کنیم تلاش برای شکرگزاری ناشی از این است که زندگی به روشی روتین در حال گذر است و به محض اینکه این روتین از بین می‌رود، ناامید و خشمگین می‌شویم. در حالیکه این طرز تفکر اشتباه است.

دیدگاه خود را ارزیابی کنید

شاید قبلاً به این موضوع فکر نکرده باشید اما انتظار دارید زندگی چگونه باشد؟ مثلا سال ۲۰۲۰ را در نظر بگیرید. آیا انتظار بیماری همه‌گیر جهانی را داشتید؟ احتمالا نه! اما به راستی، آیا ما می‌دانیم چه اتفاقی می‌افتد؟

طی سال گذشته، بسیاری از افراد به سرطان مبتلا شدند. بسیاری از افراد، عزیزان خود را در تصادف با راننده‌ای مست از دست دادند. بسیاری از والدین جدید و امیدوار، فرزندی با نقص مادرزادی به دنیا آوردند. آنها انتظار وقوع این وقایع تغییردهنده در زندگیشان را نداشتند، اما با این وجود، این اتفاقات افتاده است.

وقتی دیدگاه ما از زندگی به این باور محدود شود که زندگی «باید» راهی خاص و مشخص باشد، ابراز قدردانی برای ما دشوار خواهد بود. قدردانی فقط وقتی امکان‌پذیر است که بفهمیم همه آنچه که داریم یک هدیه است.

آیا موقعیت خوب منجر به شکرگزاری بیشتر می‌شود؟

متاسفانه در مورد انسان این یک واقعیت است که هر چه بیشتر داشته باشد، کمتر برایش سپاسگزار است. به عبارت دیگر، داشتن بیش از حد منجر به احساس استحقاق می‌شود. با این حال، برای کسانی که در فقر شدید زندگی می‌کنند، عکس این قضیه صادق است:

افرادی که در فقیرترین کشورهای جهان زندگی می‌کنند تمایل دارند قدردانی فوق‌العاده‌ای از داشته‌های خود نشان دهند. علاوه بر این، آنها ناراضی نیستند و با اضطراب در انتظار اتفاق خوب بعدی هستند.

زندگی به عنوان یک هدیه

بسیاری معتقدند هیچ چیز مانند به اشتراک گذاشتن یک وعده غذایی ساده نان و چای در خانه شخصی با وسایل متوسط لذتبخش ​​نیست و در واقع، این یک تجربه فروتنانه است.

بسیاری افراد به جای احساس خشم، تلخی یا تحریک برای کمبودهایشان، از چیزهایی که دارند (مانند توانایی راه رفتن و نفس کشیدن و زنده ماندن) ابراز سپاس می‌کنند. آنها به خود یادآوری می‌کنند آسمان زیبا در شب و غنایی که دوستان و خانواده به آنها می‌دهند چقدر لذتبخش است.

بسیاری از آدم‌های اطراف ما حتی در فقر خود با کمال میل آنچه را در اختیار دارند به دیگر نیازمندان می‌بخشند.

مطالعه کنید:  احساس پوچی در زندگی

در اینجا یک تمرین ساده برای امتحان کردن وجود دارد. دفعه بعدی که در ترافیک گیر کردید، به جای فکر در مورد اینکه «باید» به موقع به مقصد برسید و ناامید شده‌اید، سعی کنید تمرکز خود را تغییر دهید و ببینید چه چیزی برای روحیه شما در آن لحظه مفید است. چیزهای ساده و در عین حال بسیار موثر برای توجه و لذت بردن در لحظه.

مانند:

احساس گرمای آفتاب از پنجره (یا شاید بخاری اتومبیل)؛ بوی فنجان قهوه یا چای که در محل نگهداری فنجان ماشین قرار دارد؛ آهنگ مورد علاقه‌تان که از ضبط گوش می‌دهید؛ به همسفران خود نگاه کنید و اجازه دهید کنجکاوی جای خالی همه افکار بد را پر کند. به جای تمرکز بر استرس فعلی، با تغییر دیدگاه خود و دادن اهمیت به این موهبت‌های کوچک زندگی و دیدن همه زندگی به عنوان هدیه‌ای که در لحظه حال است، از آن لذت ببرید و قدردان آن باشید.

 فواید شکرگزاری و قدرشناسی

وقتی این ایده را درک می‌کنیم که هر آنچه داریم یک هدیه است و از هدایای زندگی خود ابراز قدردانی می‌کنیم، دید خود را از آنچه که نداریم به آنچه که داریم، تغییر می‌دهیم.

برای قدردانی از آنچه داریم، تغییرات مهمی را در مغز و بدنمان ایجاد می‌کنیم. در واقع، ابراز سپاسگزاری به صورت روزانه فواید زیادی به همراه دارد. در ادامه چند مورد از این فواید آورده شده است که ممکن است شما را شگفت‌زده کند.

کاهش علائم جسمی و روحی پریشانی

بر اساس مطالعه‌ای بر روی ۲۰۰ فرد مبتلا به درد مزمن، کسانی که از چیزهای خوب زندگی خود ابراز قدردانی می‌کردند، افسردگی، اضطراب، خستگی، التهاب و بی‌خوابی کمتری را گزارش داده‌اند.

ایجاد تغییرات مثبت در مغز شما

وقتی احساس و ابراز قدردانی می‌کنیم، می‌توانیم حجم ماده خاکستری را در شکنج تحتانی گیجگاهی پایین مغز افزایش دهیم. این افزایش به ما کمک می‌کند تا احساسات خود را به طور موثرتری تنظیم کنیم.

همچنین ایجاد این حس خوب باعث افزایش دوپامین و سروتونین و تغییر هورمون‌های تنظیم کننده ترس و اضطراب می‌شود.

ارتباط پیشرفته با دیگران

هنگامی که ما از دیگران قدردانی می‌کنیم، نه تنها به اهمیت آنها برای خود پی می‌بریم، بلکه ارتباطات محکم‌تری با آنها برقرار می‌کنیم و احساس حمایت بیشتری از طرف اطرافیان می‌گیریم.

حمایت اجتماعی یک فاکتور اصلی کاملاً مستند در ایجاد مقاومت در شرایط سخت می‌باشد.

تنظیم استرس

قدردانی به ما کمک می‌کند هورمون استرس یعنی کورتیزول را تنظیم کنیم. تحت‌کنترل نگه داشتن سطح کورتیزول به نوبه خود عملکرد قلب ما را در شرایطی که تحت استرس هستیم بهبود می‌بخشد و توانایی تعادل ذهنی را افزایش می‌دهد.

بذرهای قدرشناسی را بکارید

سپاسگزاری را مانند باغی که در آن گل می‌کارید، در نظر بگیرید. هنگامی که شروع می‌کنید به تشکر از فعالیت‌های زندگی روزمره، در ابتدا تغییر فوری در زندگی خود مشاهده نخواهید کرد.

پیشرفت‌های مداوم در سلامت عاطفی و جسمی شما زمان بر است، اما اگر کوشا باشید آنها به دست می‌آیند.

در واقع، تعیین هدف برای «کاشت باغ سپاس» به خودی خود بیانگر ظرفیت شما برای امید و زندگی کامل‌تر است. و وقتی میوه‌های سپاسگزاری نمایان می‌شوند پی می‌برید که ارزش تلاش را نیز داشته است.

منبع:

https://www.psychologytoday.com/intl/blog/pain-rehabilitation/202101/5-surprising-ways-gratitude-improves-your-health

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۲ میانگین: ۵]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا