خطاهای شناختیسایر موارد

تغییر شرایط بنفع خود

چگونه شرایط بد را به شرایط خوبی در زندگی تبدیل کنید؟

شرایط بد را به شرایط خوبی در زندگی تبدیل کنید و نگاه مثبتی به اتفاقات داشته باشید. این ضرب‌المثل معروف اساساً به شما توصیه می‌کند که از موقعیت‌های منفی زندگی، بهترین استفاده را ببرید.

اگر در نهایت با چیزی مانند شرایط بد مواجه شدید، بهترین تلاش خود را بکنید تا احساس بهتر و شرایط بهتری در عمق آن پیدا کنید. با این حال، گفتن چنین چیزی بسیار آسان‌تر از انجام آن است. یاد بگیرید که چگونه در مواجهه با مشکلات، دیدگاه خوش‌بینانه‌تری را ایجاد کنید. در این مقاله، به نکاتی برای اینکه چگونه شرایط بد را به شرایط خوبی در زندگی تبدیل کنید، می‌پردازیم.

روش اول: بهترین استفاده از شرایط بد

۱. سعی کنید از آن شرایط یاد بگیرید. وقتی از موقعیت‌های بد در زندگی به عنوان لحظاتی قابل آموزش برای خود استفاده کنید، می‌توانید از آن‌ها راحت‌تر بگذرید. تقریباً در هر شرایطی که با آن‌‌ روبرو می‌شوید، چیزی برای یادگیری وجود دارد. این به شما کمک می‌کند تا به‌طور سازنده با موقعیت‌های منفی کنار بیایید. شما متوجه چیزی که باید یاد بگیرید می‌شوید و در آینده از آن‌ها استفاده می‌کنید.

 • وقتی با مشکلی روبرو می‌شوید، آن را چالشی در نظر بگیرید که شما را برای شرایط بعدی تقویت می‌کند. از خودتان بپرسید: «چه چیزی می‌توانم در مورد این وضعیت یاد بگیرم؟» شما می‌توانید با اطمینان خاطر از چنین شرایطی عبور کنید و بدانید که در آینده، تصمیم عاقلانه‌تر و آگاهانه‌تری خواهید گرفت.

۲. کنترل چیزهایی که می‌توانید را در دست بگیرید. زمانی که مسائل تحت کنترل افراد باشد، آن‌ها خود به خود در مورد شرایط منفی زندگیشان احساس بهتری دارند. این مسئله واقعاً درست است که ما کنترل بسیار کمی روی بسیاری از مسائل در زندگی‌مان داریم، آب و هوا، قیمت بنزین و غیره. اما ما باید انرژی‌مان را روی چیزهایی متمرکز کنیم که می‌توانیم آن‌ها را کنترل کنیم تا دیدگاه خود را نسبت به زندگی تقویت کنیم.

 • برای نشان دادن، محققان دریافتند که خوش‌بینی در مواردی از رویدادهایی که کنترل مناسبی در آن‌ها دارند، مانند راننده بودن در تصادف رانندگی یا ابتلا به سرطان پوست، در مقایسه با مواردی که کنترل بسیار کمی روی آن‌ها داشتند، بسیار بیشتر است. مانند مسافر بودن در یک تصادف رانندگی یا مجبور شدن به استفاده از سمعک.

۳. به دنبال حمایت اجتماعی باشید. مهم نیست که با چه چیزی روبرو هستید، شما می‌توانید با دانستن اینکه انسان دیگری نیز در آن شرایط بوده است، آرامش پیدا کنید. چه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم می‌کنید، چه با یک جدایی بد روبرو هستید و چه در حال بهبودی از یک مشکل سلامتی هستید، کسی وجود دارد که مبارزه شما را درک می‌کند. ارتباط با چنین افرادی می‌تواند به شما کمک کند کمتر احساس تنهایی کنید.

 • شما همیشه می‌توانید در شرایط سخت زندگی، به دوستان یا اعضای خانواده مراجعه کنید. با این حال، در تماس با رهبران مذهبی یا مشاوران شک نکنید. حتی می‌توانید با افرادی که تجربه‌های مشابه شما را دارند و در انجمن‌های آنلاین معتبر شرکت می‌کنند، ارتباط برقرار کنید.

۴. نحوه بیان خود را تغییر دهید. بیشتر مردم به معنای واقعی کلماتی که می‌گویند، فکر نمی‌کنند. ما فقط حرف‌هایمان را می‌زنیم و بعد با نگرانی و حس ناخوشایندی که از آن‌ ایجاد می‌شود، روبرو می‌شویم. تحقیقات نشان می‌دهد که یک کلمه منفی، مواد شیمیایی استرس‌زا را در مغز تولید می‌کند. در اینجا چند کلمه وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را برای ترویج خوش‌بینی، از دایره واژگان خود حذف کنید.

 • «باید» را به «می‌توانم» تغییر دهید: «من می‌توانم امروز در باشگاه ورزش کنم.»
 • «مشکلات» را به «موقعیت» تغییر دهید: «ما موقعیتی داریم که باید در مورد آن صحبت کنیم.»
 • «اشتباهات» را به «تجربیات ارزشمند» تغییر دهید: «همه ما از تجربیات ارزشمند شما یاد گرفتیم.»
 • «بد» را به «غیرعاقلانه» تغییر دهید: «انتخابی که امروز انجام دادم غیرعاقلانه بود.»

روش دوم: یادگیری نحوه مقابله

۱. مهارت‌های مقابله‌ای‌ سالم را تقویت کنید. احتمالاً این را شنیده‌اید که اغلب اوقات این دقیقاً موقعیت نیست که اهمیت دارد، بلکه واکنش شما به آن مهم است. خوش‌بین بودن به همان اندازه که به الگوهای فکری شما مربوط است، به واکنش‌هایتان نیز مربوط می‌شود. در شرایط حساس، مهارت‌های سالمی که بتوانید در مواقع استرس‌زا یا ناراحت کننده از آن‌ها استفاده کنید، کلید حفظ خوش‌بینی شماست. مهارت‌های مقابله‌ای سالم شامل موارد زیر است:

 • تقویت دوستی‌های مثبت
 • فعال ماندن از نظر فیزیکی
 • استفاده از شوخ طبعی برای تقویت روحیه
 • تکیه بر معنویت
 • تمرین مراقبه
 • فرار از واقعیت با استفاده از مطالعه
 • دنبال کردن طیف وسیعی از علایق و سرگرمی‌ها
 • وقت گذراندن با حیوان خانگی

۲. درگیر شوید. سعی نکنید خوشحال باشید، زیرا این می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. به جای هدف شاد بودن، درگیر شدن را هدف قرار دهید. زمانی که در لحظات شاد هستید، به‌طور کامل از آن‌ها لذت ببرید. سپس، هنگامی که خود را در یک ذهنیت منفی می‌بینید، یک مهارت مقابله‌ای سالم را انتخاب کنید تا به‌طور کامل درگیر آن شوید و ذهنتان را از چیزی که شما را ناامید می‌کند، دور کنید. درگیر شدن در زندگی، مانند درمانی برای نگرش بدبینانه است.

۳. سپاسگزاری را تمرین کنید. یکی از راه‌های تضمین شده برای احساس مثبت بیشتر در مورد زندگی خود و تبدیل شرایط بد به شرایط خوب، ایجاد روحیه قدردانی است. علم به ما می‌گوید که قدردانی مداوم، فواید زیادی را به همراه دارد، از جمله شادی و شغل بیشتر، تنهایی و انزوای کمتر، عملکرد قوی‌تر سیستم ایمنی و چرخه پربار رفتار دلسوزانه نسبت به دیگران.

 • تمرین قدردانی را با توجه به چیزهای شگفت‌انگیز کوچکی که هر روز رخ می‌دهد، به روند زندگیتان اضافه کنید. این موارد کوچک می‌توانند شامل خنده کودکان، قرار گرفتن در زیر پتو با یک کتاب خوب، لذت بردن از یک غذای خوشمزه یا در آغوش گرفتن یک فرد عزیز باشند.
 • سعی کنید نه تنها به این شگفتی‌های کوچک توجه کنید، بلکه آن‌ها را ثبت کنید. یک دفترچه را برای سپاسگزاری شروع کنید و در آن مهربانی‌های کوچکی که در طول روز به شما نشان داده می‌شود را بنویسید و همچنین به عمق رویدادها یا موقعیت‌های خاصی که برای آن‌ها سپاسگزار هستید، بپردازید.

۴. یک سبک زندگی سالم را دنبال کنید. وقتی به خوبی از سلامت جسمی و روحی خود مراقبت می‌کنید، دیدن نیمه پر لیوان به جای نیمه خالی آن، بسیار آسان‌تر می‌شود. سبک زندگی سالم شامل موارد زیر است:

 • ورزش منظم – تقریباً پنج جلسه ۳۰ دقیقه‌ای هر هفته
 • خوردن وعده‌های غذایی متعادل – بین ۳ تا ۵ وعده
 • داشتن خواب کافی – ۷ تا ۹ ساعت
 • مدیریت استرس – با استفاده از روش‌های مقابله‌ای
 • تفریح – انجام کارهایی که باعث خنده یا لبخند شما می‌شود

۵. تعادل را ایجاد کنید. زندگی هیچکس به‌طور کامل خوب یا بد نیست. واقع‌بین بودن نیز بخش مهمی از خوش‌بینی واقعی است. خوش‌بینی چشم بسته، یعنی رویکرد اینکه همه چیز همیشه خوب است، می‌تواند به سرعت به انتظارات شکست خورده منجر شود. همچنین، ارزیابی نکردن اهداف خود به‌طور منظم برای اطمینان از واقعی بودن آن‌ها، می‌تواند روز به روز و هفته به هفته، منجر به راه رفتن شما به سمت یک سوراخ شود.

۶. از مقایسه کردن خودداری کنید. نگه داشتن زندگی و موفقیت‌های خود در برابر موفقیت‌های دیگران، عادت بدی است که باید آن را ترک کنید. مقایسه باعث می‌شود احساس بدی نسبت به خودتان داشته باشید، زیرا همیشه کسی وجود خواهد داشت که جذاب‌تر، ثروتمندتر یا موفق‌تر باشد. این را هدفتان قرار دهید که ایده‌آل‌سازی را متوقف کنید و انسان‌سازی را شروع کنید.

 • منظور این است که به جای اینکه از بیرون نگاه کنید و زندگی دیگران را ایده‌آل کنید، باید واقع‌بینانه فرض کنید که این فرد هم عیب‌ها و روزهای بدی دارد. هیچ انسانی کامل نیست.
 • بپذیرید که در مورد مردم، چیزی بیشتر از آنچه که به نظر می‌رسد وجود دارد؛ سپس نسبت به کمبودهای خود احساس بدی نخواهید داشت.

۷. به افراد مثبت پایبند باشید. یک راه مطمئن برای نگه داشتن شما در مسیر دیدگاه روشن‌تر، به اشتراک گذاشتن ساعات و روزهای زندگیتان با افرادی است که به شما احساس ارزشمندی و شایستگی می‌دهند.

 • محیط اطراف ما تا حد زیادی بر افکارهایمان، احساساتمان و رفتارهایمان تأثیر می‌گذارد. وقتی اطرافتان را با دوستان و خانواده‌ای که حمایت می‌کنند احاطه کنید، بهترین فرصت برای پیشرفت را به دست می‌آورید.

روش سوم: تغییر تفکر

۱. مزایای خوش‌بین بودن را ببینید. افراد خوش‌بین، آن‌هایی که به جنبه مثبت نگاه می‌کنند، در زندگی بهتر عمل می‌کنند؛ یعنی در همه چیز از محل کار یا مدرسه گرفته تا روابط. آن‌ها نه تنها در زندگی خود بهتر عمل می‌کنند، بلکه زندگی طولانی‌تری نیز دارند. خبر خوب این است که برای بهره‌مندی از این مزایا، لازم نیست که به‌طور طبیعی خوش‌بین باشید. چرا که می‌توان خوش‌بینی را یاد گرفت.

 • محققان بر این باورند که می‌توان خوش‌بینی را از طریق طیف وسیعی از رفتارها، از جمله ابراز محبت، شانس ریسک و شکست و تماشای افرادی که خوش‌بین هستند، یاد گرفت.

۲. الگوهای افکار منفی را نادیده بگیرید. اولین قدم برای تبدیل شرایط بد به شرایط خوب، این است که از منفی بودن خود آگاه باشید. اگر دیدگاه شما به دیدن جنبه بد مسائل محدود باشد، نمی‌توانید این عادت را تغییر دهید. افکارتان را به صورت روزانه دنبال کنید و فرضیات منفی خود را بشناسید.

 • وقتی متوجه یک الگوی فکری منفی شدید، با ارائه مسائل مثبت‌تر برای گفتن، این فکر را نادیده بگیرید. به عنوان مثال، شاید در مدرسه امتحان بدهید و به این نتیجه برسید که «من در هیچ کاری خوب نیستم!» شما می‌توانید این فکر را به چیز دیگری تبدیل کنید، مانند: «ریاضی سخت است، اما من در زبان انگلیسی و تاریخ واقعاً خوب هستم.»
 • اگر شما در طول زندگیتان بدبین بوده‌اید، ممکن است غلبه بر تفکر منفی طبیعی خود غیرصادقانه به نظر برسد. با این احساس ساختگی مبارزه کنید، چرا که به مرور زمان آسان‌تر خواهد شد و این ممکن است که بر بدبینی طولانی مدت نیز غلبه کنید.

۳. بهترین نتیجه ممکن را پیش‌بینی کنید. افراد در طیف وسیعی از مشاغل و صنایع، تجسم را تمرین می‌کنند تا به آن‌ها کمک کند که موفقیت را پیدا کنند؛ از جمله این افراد می‌توان به ورزشکاران و مدیران عامل حرفه‌ای اشاره کرد. تجسم موفقیت چهار چیز را انجام می‌دهد: ایده‌های خلاقانه‌ای ایجاد می‌کند تا به شما کمک کند به نتیجه دلخواه خود برسید، مغزتان را برنامه‌ریزی می‌کند تا منابعی را که برای موفقیت نیاز دارید جستجو کند و متوجه آن‌ها شود، افراد و موقعیت‌های مثبت را به سمت شما می‌کشاند (یعنی قانون جذب را فعال می‌کند)، و به شما انگیزه لازم را برای اقدام مناسب می‌دهد.

 • تجسم، یک تکنیک نسبتاً آسان برای تسلط است. هر روز چند دقیقه را به آرامش اختصاص دهید. چشمانتان را ببندید و خود را تصور کنید که به‌گونه‌ای زندگی می‌کنید که گویی اهدافتان از قبل به دست آمده‌اند. به آنچه در حال وقوع است با جزئیات واضح توجه کنید و حواستان را فعال کنید تا دیدتان واقعی‌تر به نظر برسد.

۴. برای بدترین‌ها آماده شوید. تبدیل شدن به یک فرد خوش‌بین، می‌تواند آزادانه و تأیید کننده زندگی باشد، اما اگر جنبه بدبین درونی شما با آن مبارزه می‌کند، فقط سعی کنید آماده باشید. به یک نقل قول مناسب در اینجا اشاره می‌کنیم: «من خوش‌بین هستم، اما فرد خوش‌بینی هستم که بارانی به همراه دارد.» انتظار بهترین‌ها را داشته باشید، اما در صورت وقوع بدتر، برنامه‌ای در ذهن داشته باشید.

 • این استراتژی به شما کمک می‌کند تا بین جنبه خوش‌بینانه رو به رشد و جنبه بدبینانه بسیار منفی خود، تعادل ایجاد کنید. شما انرژی‌تان را به سمت نتیجه بهتر هدایت می‌کنید. اما همچنین، خودتان را آماده کرده‌اید و در صورت لزوم، به یک برنامه جایگزین برای مقابله با بدترین نتیجه، فکر کرده‌اید.

منبع:

https://www.wikihow.com/Make-Lemonade-when-Life-Gives-You-Lemons

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا