خودارضایی

راههای ترک خودارضایی

روش ترک خودارضایی چیست؟

تحقیقات نشان داده است که عمل خودارضایی تا حدودی سالم و طبیعی است. عمل خودارضایی یکی از فعالیت‌های تکرار شونده اوقات فراغت برای افراد در هر جنس و سنی است. اما گاه تکرار بیش از حد این رفتار به‌عملی وسواسی تبدیل می‌شود و فرد نمی‌تواند اعتیادش به‌خودارضایی را کنترل کند. رفتارها و اعمالی وجود دارند که می‌توانید با بهره بردن از آنها خوداراضایی را کاهش دهید تا به‌سطح عادی بازگردد. بنابراین ترک خودارضایی در این مقاله به‌معنای کاهش آن است.

چگونه می‌توانید بفهمید که خودارضایی شما از کنترل خارج شده است؟

علائم هشدار دهنده عبارتند از:

 • ناتوانی در کنترل میل خود برای خودارضایی.
 • خودارضایی به عنوان راه کسب آرامش در هر زمانی که احساس اضطراب، ناراحتی، ترس یا عصبی می‌کنید.
 • داشتن تعداد زیادی روابط جنسی با افراد مختلف و داشتن مشکل در ایجاد روابط صمیمی با افراد دیگر.
 • از کار، مدرسه، یا کارکردهای اجتماعی فرار می‌کنید تا بتوانید خودارضایی کنید.
 • برنامه‌ریزی روز خود را حول زمان‌هایی قرار می‌دهید که قرار است خودارضایی داشته باشید.

رفتارهای جنسی اجباری با مسائل و مشکلات روانی ارتباط دارند. مسائلی از جمله:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • اختلالات شخصیتی
 • اختلال بیش فعالی و کمبود توجه

ترک خودارضایی- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

چگونه جلوی خودارضایی را بگیریم؟

سارا ملانکون دکتر، جامعه‌شناس، سکسولوژیست بالینی و کارشناس روابط جنسی و روابط جنسی می‌گوید: «در حالی‌که خودارضایی اجباری موجب احساس شرمندگی برای شخص می‌شود، باید درک کنیم که افراد درگیر همه تلاش خود را برای مراقبت از خود انجام می‌دهند.» مانند هر رفتار اجباری یا اعتیادی، تغییر عادت‌های خودارضایی با شناخت مشکل، تعیین تغییرات سالم و کمک گرفتن شروع می‌شود.

۱- جهت ترک خودارضایی یک درمانگر پیدا کنید

خودارضایی برای بسیاری افراد موضوعی تابو باقی مانده و برای بسیاری دیگر مایه شرمساری است. بنابراین می‌توانید در مورد نگرانی‌هایتان با یک مشاور، روانشناس یا روانپزشک متخصص در زمینه بهداشت جنسی صحبت کنید. زیرا او شما را قضاوت نمی‌کند و بدون القای احساس شرمساری به حرف‌های شما گوش می‌دهد. یک درمانگر رابطه جنسی همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید آیا عادت‌های خودارضایی شما واقعا مشکل‌ساز است یا خیر.

نیکول پراز، دانشمند علوم اعصاب که درباره رفتارهای جنسی انسان، اعتیاد و فیزیولوژی واکنش جنسی تحقیق می‌کند، می‌گوید: «خودارضایی اجباری بخشی از چندین اختلال شناخته شده است که باید در ابتدا بررسی شود. مردم به دلیل شرم اجتماعی موجود پیرامون این رفتارها، نمی‌توانند قضاوت کننده رفتارهای جنسی خود باشند و حدود درست سالم بودن یا ناسالم بودن رفتارشان را مشخص کنند، بنابراین آنها واقعاً نیاز به ارزیابی بیرونی دارند. به‌طور کلی، کسانی که معتقدند «بیش از حد» خودارضایی می‌کنند ممکن است در واقع نسبت به سن و جنسیت خود با میانگین تکرار این عمل در جامعه، خودارضاییشان خارج از حد نرمال نباشد.»

۲- هنگام ترک خودارضایی نسبت به احساس شرمندگی یا احساس گناهتان آگاه باشید

هر پزشک یا درمانگری ممکن است به شما بگوید استمنا طبیعی و سالم است اما احتمالاً برخی از تأثیرات مذهبی، فرهنگی یا معنوی وجود دارد که لذت شخصی را معادل گناه، غیراخلاقی بودن یا حتی خطرناک قلمداد کرده است (کور خواهید شد!) اگر می‌خواهید به‌علت اصلی خودارضایی اجباری برسید، باید در مورد احساس خود نسبت به انجام آن و چرایی این احساس صحبت کنید. کنترل این عادت زمان می‌برد بنابراین یکبار مراجعه به یک درمانگر احتمالاً کافی نیست. با درمانگری که به او اعتماد دارید یک رابطه طولانی مدت برقرار کنید و به آن متعهد شوید و با گذراندن روند تغییر رفتار خود صبور باشید.

ملانکون می‌گوید: بسیاری از افراد سعی می‌کنند که خودارضایی را متوقف کنند اما بدون پرداختن به الگوهای اساسی در احساسات و سیستم عصبی خودمختار که منجر به این رفتار می‌شود، بدون تردید دوباره خودارضایی اجباریشان «عود» می‌کند و این موضوع می‌تواند احساس شرم بیشتری را نیز در پی داشته باشد.

ترک خودارضایی- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

۳- برای ترک خودارضایی مشغول سایر فعالیت‌ها شوید

اگر در دستان خود راکت تنیس یا ظرف غذا داشته باشید، نمی‌توانید خودارضایی کنید! به‌عبارت دیگر، پر کردن وقت خود با سایر فعالیت‌های سرگرم کننده و برآورده کننده راهی خوب برای کاهش زمان اختصاص دادن به خودارضایی و همچنین مبارزه با احساس افسردگی و تنهایی است و می‌تواند منجر به کنترل رفتار وسواسی شود. فعالیت‌هایی را پیدا کنید که برایتان تسکین‌دهنده، جذاب و هیجان‌انگیز باشد. فعالیت‌هایی مانند ورزش، ذهن‌آگاهی، یوگا، کشف یک سرگرمی جدید، قرار ملاقات با دوستان برای شام، یا کاوش در موزه‌ها یا نمایشگاه‌های جدید.

۴- زمان تنهاییتان را محدود کنید

برای مقابله با خستگی و عدم ارتباط اجتماعی، به فعالیت‌هایی فکر کنید که معمولاً به تنهایی انجام می‌دهید و در عوض می‌توانند با دیگران انجام شوند. اگر دوست دارید ورزش تماشا کنید، سعی کنید یک بازی را در استادیوم یا در یک کلاب ورزشی یا کافه ببینید نه از اتاق نشیمن خود.

۵- از بدن خود مراقبت کنید

یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم از اقدامات ضروری مراقبت از خود است که می‌تواند از تلاش شما برای جلوگیری از خودارضایی اجباری پشتیبانی کند. رژیم غذایی و ورزش با تجدید انرژی و بهبود تصویری از خود می‌توانند به شما کمک کنند تا بر تغییر رفتار تمرکز کنید.

۶- تدوین استراتژی‌هایی برای شکستن الگوهای رفتاری ناسالم

برخی از افراد به‌عنوان بخشی از برنامه روزمره خود به‌طور اجباری خودارضایی می‌کنند. طبق یک برنامه منظم بر اساس ساعت، وقتی بیدار می‌شوند، قبل از خواب یا زمانی‌که در مکانی خاص هستند یا اتفاق خاصی می‌افتد یا احساس ناخوشایندی را تجربه می‌کنند. پزشک یا درمانگر جنسی می‌تواند به شما کمک کند عوامل محرک این عمل اجباری و مراحلی که باید برای ترک عادت‌های بد بردارید، شناسایی کنید.

مطالعه کنید:  اعتیاد به خودارضایی

۷- ترک خودارضایی با کمک یک گروه پشتیبان آسانتر است

پاسخگویی می‌تواند به شما کمک کند رفتاری که بر آن احساس کنترل نمی‌کنید، از جمله خودارضایی اجباری را اصلاح کنید. برخی گروه‌های اجتماعی ممکن است چنین خدماتی را ارائه دهند. به‌عنوان مثال، انجمن گمنامان جنسی (SCA) یک گروه پشتیبانی مبتنی بر ۱۲ مرحله الکلی‌های ناشناس است. در صورت عدم دسترسی به جلسات حضوری، گروه‌های پشتیبانی آنلاین نیز می‌توانند به شما کمک کنند.

۸- ترک خودارضایی با تماشای پورنوگرافی ممکن نیست

کنترل رفتاری مانند خودارضایی اجباری بدون پاسخ‌های جنسی، ناخودآگاه تحریک‌شده و با تماشای پورنوگرافی کنترلش به اندازه کافی سخت است. اگر پورن یکی از عوامل محرک خودارضایی است، با نصب نرم‌افزار مسدود کردن پورن و انتقال رایانه خود به یک اتاق عمومی که نمی‌توانید تنها در سایت‌های پورن گشت و گذار کنید، با این اشتیاق مقابله کنید. هر فیلم یا مجله‌ای را که در خانه دارید نیز بیرون بیاندازید.

۹- لباس اضافی بپوشید

برهنه رفتن به رختخواب یا حتی پوشیدن یک لایه لباس در خانه، مانند لباس زیر یا شلوار راحتی باعث می‌شود خیلی راحت بتوانید بدون فکر بدن خود را لمس کنید و شروع به خودارضایی کنید. اگر به‌طور تصادفی خود را لمس کنید، پوشیدن لایه‌های بیشتر می‌تواند کمک کند در برابر وسوسه مقاومت کنید و احساس  اجبار به خودارضایی را کاهش دهد.

۱۰- با خود صبور باشید

شما یکباره شروع به خودارضایی نکرده‌اید، بنابراین راه‌حل نیز بلافاصله پیدا نخواهد شد. در روند تغییر رفتار صبور باشید. در صورت برخورد به موانع، خود را با احساس گناه یا شرم بی‌مورد در مورد عادت‌های خودارضاییتان اذیت نکنید. به‌یاد داشته باشید خود عمل خودارضایی در حد معمول مشکلی ندارد. شما تلاش نمی‌کنید آن را برای همیشه کنار بگذارید، بلکه به‌دنبال تغییر حالت خودارضایی از اجبار به یک رفتار سالم و طبیعی هستید که می‌تواند به‌جای رابطه جنسی با دیگران، تقویت شود.

به‌عقیده برخی روانشناسان خودارضایی می‌تواند یکی از اشکال عشق به خود باشد. این موضوع می‌تواند راهی برای شناخت بهتر خود از دیدگاه جسمی، عاطفی و روانی باشد. می‌توانید آنچه که بیشتر دوست دارید بیاموزید تا بهترین راه برای جلب رضایتتان را به شرکای فعلی یا آینده خود نشان دهید. همچنین از دیدگاه روانی بسیار ارزشمند است که بدانید منبع لذت شما در دستان شماست و برای تأمین لذت، به شخص دیگری وابسته نیستید.

چه موقع استمنا به یک مشکل تبدیل می‌شود؟

تقریباً همه خودارضایی می‌کنند. یک نظرسنجی توسط شرکت اسباب‌بازی‌های جنسی نشان داد ۸۴ درصد آمریکایی‌ها خودارضایی می‌کنند، ۹۱ درصد مردان و ۷۸ درصد زنان. طبق این نظرسنجی، در مجموع ۶۰ درصد آمریکایی‌ها حداقل یک‌بار در هفته خودارضایی می‌کنند. و این کار را معمولاً برای برآوردن انگیزه‌های جنسی، دستیابی به لذت جنسی یا فقط آرامش انجام می‌دهند.

ملانکون می‌گوید: «خودارضایی یک عمل عادی و سالم است، اما وقتی باعث پریشانی شود و اجباری باشد و تغییر این رفتار مشکل یا غیرممکن شود، می‌تواند به مشکل تبدیل شود. در صورت تبدیل این عمل به یک وسواس، رفتار بسیار تکراری می‌شود و فرد رضایت یا لذت کمی را تجربه می‌کند. فرد ممکن است افکار جنسی سرزده‌ای داشته باشد که به‌طور مکرر به ذهن وارد می‌شود. حتی اگر نخواهد، باز هم به رابطه جنسی یا خودارضایی فکر می‌کند.»

خودارضایی مزمن با خودارضایی آگاهانه متفاوت است. بسیاری از مردم به‌شیوه‌ای بسیار متفاوت از خودارضایی استفاده می‌کنند و از آن به‌عنوان وسیله‌ای برای فرار استفاده می‌کنند تا بهبود واقعیت فعلی. استمنا برای سلامتی ما مهم است، اما نحوه خودارضایی بر فوایدی که از آن می‌گیریم تأثیر می‌گذارد. برای بیشتر افراد، احساس شرم و گناه در رابطه با این عمل وجود دارد. اغلب پنهانی انجام می‌شود وگرچه احساسات خوبی وجود دارد، اما یک پسماند احساسی نیز هست که احساس خیلی خوبی ندارد. بنابراین افراد سعی می‌کنند در طول خودارضایی از خود جدا شوند و بی‌حس شوند تا این احساس را نداشته باشند. هرچه بیشتر شخص به این روش خودارضایی کند و به احساسات خود توجه نکند، این الگوهای ذهنی اشتباه عمیق‌تر می‌شوند.

کلام آخر

خودارضایی سالم و طبیعی است، اما در برخی از افراد این رفتار می‌تواند بر زندگی روزمره تأثیر منفی بگذارد. اگر کار، روابط و مدرسه تحت‌تأثیر عادت‌های بد خودارضایی شما قرار دارد، نکاتی را که در بالا ذکر شد امتحان کنید. اگر توقف دشوار است، دلسرد نشوید. متمرکز بمانید و از یک متخصصی که در زمینه جنسی آموزش دیده است، کمک بگیرید.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص اعتیاد به پورنوگرافی و ترک تماشای آن، کتاب «پورنوگرافی، لذت ممنوعه» نوشته‌ی دکتر کامیار سنایی را از فروشگاه سایت به‌صورت اینترنتی خریداری نمایید و یا اگر علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های چاپی هستید، این کتاب را از طریق سایت «نشر متخصصان» یا کتابفروشی‌های سراسر کشور خریداری نمایید.

منبع:

https://greatist.com/health/how-to-stop-masturbating#what-is-too-much

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: ۵ میانگین: ۴.۴]

نوشته های مشابه

۸ دیدگاه

 1. سلام آقای دکتر. به توصیه شما بیشتر از یک هفته میشه که پورن رو کنار گذاشنم و دیگه هم نمیخوام ببینم. من متاسفانه در گذشته رابطی جنسی داشتم با یک نفر. و بعد از گذشت ۲-۳ ماه هنوز بدن اون شخص و اتفاقاتی که رخ داد بینمون تو ذهنم مثل فیلم پخش میشه و با تصویر سازی اون خودارضایی میکنم. هرکاری هم کردم تلاش کنم که تخیل نکنم ولی همش این افکار به ذهنم حمله میکنه. چجوری میتونم جلوی این افکار و تخیلات رو بگیرم ؟

 2. سلام آقا دکتر، این آخرین نظر من است، خوشبختانه تمام راهکار هایی که برای ترک پورنوگرافی گفته بودید انجام دادم و موفق شدم هم پورنوگرافی و هم خودارضایی رو ترک کنم، انشاالله موفق باشید. لطفا یک خواهشی دارم اینکه تمام نظراتی که من در سایت های شما ارسال کردم را حذف کنید یا اگر امکان پذیر نیست قسمت نظرات را کلا به روزرسانی کنید، من هدفم اینگونه بوده است که فقط نظراتم را شما بازدید کنید و دیگران نخوانند.

 3. سلام، دو تا سوال داشتم، آیا اگر کسی به خاطر خودارضایی زودانزال شده باشد آن زودانزالی دائمی است یا موقتی؟ آیا اگر کسی خودارضایی و پورنوگرافی را ترک کند اگر بخواهد می تواند به عالی ترین شکل رشد کند؟

 4. سلام آقا دکتر، خیلی ممنونم بابت راهنمایی. آیا استمناء فقط در دین اسلام و کشور های مذهبی نکوهش و مضر شناخته شده یا در تمام جهان؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا