خودارضایی

راههای ترک خودارضایی

امتیاز

روش ترک خودارضایی چیست؟

تحقیقات نشان داده است که عمل خودارضایی تا حدودی سالم و طبیعی است. عمل خودارضایی یکی از فعالیت‌های تکرار شونده اوقات فراغت برای افراد در هر جنس و سنی است. اما گاه تکرار بیش از حد این رفتار به‌عملی وسواسی تبدیل می‌شود و فرد نمی‌تواند اعتیادش به‌خودارضایی را کنترل کند. رفتارها و اعمالی وجود دارند که می‌توانید با بهره بردن از آنها خوداراضایی را کاهش دهید تا به‌سطح عادی بازگردد. بنابراین ترک خودارضایی در این مقاله به‌معنای کاهش آن است.

چگونه می‌توانید بفهمید که خودارضایی شما از کنترل خارج شده است؟

علائم هشدار دهنده عبارتند از:

 • ناتوانی در کنترل میل خود برای خودارضایی.
 • خودارضایی به عنوان راه کسب آرامش در هر زمانی که احساس اضطراب، ناراحتی، ترس یا عصبی می‌کنید.
 • داشتن تعداد زیادی روابط جنسی با افراد مختلف و داشتن مشکل در ایجاد روابط صمیمی با افراد دیگر.
 • از کار، مدرسه، یا کارکردهای اجتماعی فرار می‌کنید تا بتوانید خودارضایی کنید.
 • برنامه‌ریزی روز خود را حول زمان‌هایی قرار می‌دهید که قرار است خودارضایی داشته باشید.

رفتارهای جنسی اجباری با مسائل و مشکلات روانی ارتباط دارند. مسائلی از جمله:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • اختلالات شخصیتی
 • اختلال بیش فعالی و کمبود توجه

ترک خودارضایی- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

چگونه جلوی خودارضایی را بگیریم؟

سارا ملانکون دکتر، جامعه‌شناس، سکسولوژیست بالینی و کارشناس روابط جنسی و روابط جنسی می‌گوید: «در حالی‌که خودارضایی اجباری موجب احساس شرمندگی برای شخص می‌شود، باید درک کنیم که افراد درگیر همه تلاش خود را برای مراقبت از خود انجام می‌دهند.» مانند هر رفتار اجباری یا اعتیادی، تغییر عادت‌های خودارضایی با شناخت مشکل، تعیین تغییرات سالم و کمک گرفتن شروع می‌شود.

۱- جهت ترک خودارضایی یک درمانگر پیدا کنید

خودارضایی برای بسیاری افراد موضوعی تابو باقی مانده و برای بسیاری دیگر مایه شرمساری است. بنابراین می‌توانید در مورد نگرانی‌هایتان با یک مشاور، روانشناس یا روانپزشک متخصص در زمینه بهداشت جنسی صحبت کنید. زیرا او شما را قضاوت نمی‌کند و بدون القای احساس شرمساری به حرف‌های شما گوش می‌دهد. یک درمانگر رابطه جنسی همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید آیا عادت‌های خودارضایی شما واقعا مشکل‌ساز است یا خیر.

نیکول پراز، دانشمند علوم اعصاب که درباره رفتارهای جنسی انسان، اعتیاد و فیزیولوژی واکنش جنسی تحقیق می‌کند، می‌گوید: «خودارضایی اجباری بخشی از چندین اختلال شناخته شده است که باید در ابتدا بررسی شود. مردم به دلیل شرم اجتماعی موجود پیرامون این رفتارها، نمی‌توانند قضاوت کننده رفتارهای جنسی خود باشند و حدود درست سالم بودن یا ناسالم بودن رفتارشان را مشخص کنند، بنابراین آنها واقعاً نیاز به ارزیابی بیرونی دارند. به‌طور کلی، کسانی که معتقدند «بیش از حد» خودارضایی می‌کنند ممکن است در واقع نسبت به سن و جنسیت خود با میانگین تکرار این عمل در جامعه، خودارضاییشان خارج از حد نرمال نباشد.»

۲- هنگام ترک خودارضایی نسبت به احساس شرمندگی یا احساس گناهتان آگاه باشید

هر پزشک یا درمانگری ممکن است به شما بگوید استمنا طبیعی و سالم است اما احتمالاً برخی از تأثیرات مذهبی، فرهنگی یا معنوی وجود دارد که لذت شخصی را معادل گناه، غیراخلاقی بودن یا حتی خطرناک قلمداد کرده است (کور خواهید شد!) اگر می‌خواهید به‌علت اصلی خودارضایی اجباری برسید، باید در مورد احساس خود نسبت به انجام آن و چرایی این احساس صحبت کنید. کنترل این عادت زمان می‌برد بنابراین یکبار مراجعه به یک درمانگر احتمالاً کافی نیست. با درمانگری که به او اعتماد دارید یک رابطه طولانی مدت برقرار کنید و به آن متعهد شوید و با گذراندن روند تغییر رفتار خود صبور باشید.

ملانكون می‌گوید: بسیاری از افراد سعی می‌كنند كه خودارضایی را متوقف كنند اما بدون پرداختن به الگوهای اساسی در احساسات و سیستم عصبی خودمختار كه منجر به این رفتار می‌شود، بدون تردید دوباره خودارضایی اجباریشان «عود» می‌كند و این موضوع می‌تواند احساس شرم بیشتری را نیز در پی داشته باشد.

ترک خودارضایی- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

۳- برای ترک خودارضایی مشغول سایر فعالیت‌ها شوید

اگر در دستان خود راکت تنیس یا ظرف غذا داشته باشید، نمی‌توانید خودارضایی کنید! به‌عبارت دیگر، پر کردن وقت خود با سایر فعالیت‌های سرگرم کننده و برآورده کننده راهی خوب برای کاهش زمان اختصاص دادن به خودارضایی و همچنین مبارزه با احساس افسردگی و تنهایی است و می‌تواند منجر به کنترل رفتار وسواسی شود. فعالیت‌هایی را پیدا کنید که برایتان تسکین‌دهنده، جذاب و هیجان‌انگیز باشد. فعالیت‌هایی مانند ورزش، ذهن‌آگاهی، یوگا، کشف یک سرگرمی جدید، قرار ملاقات با دوستان برای شام، یا کاوش در موزه‌ها یا نمایشگاه‌های جدید.

۴- زمان تنهاییتان را محدود کنید

برای مقابله با خستگی و عدم ارتباط اجتماعی، به فعالیت‌هایی فکر کنید که معمولاً به تنهایی انجام می‌دهید و در عوض می‌توانند با دیگران انجام شوند. اگر دوست دارید ورزش تماشا کنید، سعی کنید یک بازی را در استادیوم یا در یک کلاب ورزشی یا کافه ببینید نه از اتاق نشیمن خود.

۵- از بدن خود مراقبت کنید

یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم از اقدامات ضروری مراقبت از خود است که می‌تواند از تلاش شما برای جلوگیری از خودارضایی اجباری پشتیبانی کند. رژیم غذایی و ورزش با تجدید انرژی و بهبود تصویری از خود می‌توانند به شما کمک کنند تا بر تغییر رفتار تمرکز کنید.

۶- تدوین استراتژی‌هایی برای شکستن الگوهای رفتاری ناسالم

برخی از افراد به‌عنوان بخشی از برنامه روزمره خود به‌طور اجباری خودارضایی می‌کنند. طبق یک برنامه منظم بر اساس ساعت، وقتی بیدار می‌شوند، قبل از خواب یا زمانی‌که در مکانی خاص هستند یا اتفاق خاصی می‌افتد یا احساس ناخوشایندی را تجربه می‌کنند. پزشک یا درمانگر جنسی می‌تواند به شما کمک کند عوامل محرک این عمل اجباری و مراحلی که باید برای ترک عادت‌های بد بردارید، شناسایی کنید.

۷- ترک خودارضایی با کمک یک گروه پشتیبان آسانتر است

پاسخگویی می‌تواند به شما کمک کند رفتاری که بر آن احساس کنترل نمی‌کنید، از جمله خودارضایی اجباری را اصلاح کنید. برخی گروه‌های اجتماعی ممکن است چنین خدماتی را ارائه دهند. به‌عنوان مثال، انجمن گمنامان جنسی (SCA) یک گروه پشتیبانی مبتنی بر ۱۲ مرحله الکلی‌های ناشناس است. در صورت عدم دسترسی به جلسات حضوری، گروه‌های پشتیبانی آنلاین نیز می‌توانند به شما کمک کنند.

۸- ترک خودارضایی با تماشای پورنوگرافی ممکن نیست

کنترل رفتاری مانند خودارضایی اجباری بدون پاسخ‌های جنسی، ناخودآگاه تحریک‌شده و با تماشای پورنوگرافی کنترلش به اندازه کافی سخت است. اگر پورن یکی از عوامل محرک خودارضایی است، با نصب نرم‌افزار مسدود کردن پورن و انتقال رایانه خود به یک اتاق عمومی که نمی‌توانید تنها در سایت‌های پورن گشت و گذار کنید، با این اشتیاق مقابله کنید. هر فیلم یا مجله‌ای را که در خانه دارید نیز بیرون بیاندازید.

۹- لباس اضافی بپوشید

برهنه رفتن به رختخواب یا حتی پوشیدن یک لایه لباس در خانه، مانند لباس زیر یا شلوار راحتی باعث می‌شود خیلی راحت بتوانید بدون فکر بدن خود را لمس کنید و شروع به خودارضایی کنید. اگر به‌طور تصادفی خود را لمس کنید، پوشیدن لایه‌های بیشتر می‌تواند کمک کند در برابر وسوسه مقاومت کنید و احساس  اجبار به خودارضایی را کاهش دهد.

۱۰- با خود صبور باشید

شما یکباره شروع به خودارضایی نکرده‌اید، بنابراین راه‌حل نیز بلافاصله پیدا نخواهد شد. در روند تغییر رفتار صبور باشید. در صورت برخورد به موانع، خود را با احساس گناه یا شرم بی‌مورد در مورد عادت‌های خودارضاییتان اذیت نکنید. به‌یاد داشته باشید خود عمل خودارضایی در حد معمول مشکلی ندارد. شما تلاش نمی‌کنید آن را برای همیشه کنار بگذارید، بلکه به‌دنبال تغییر حالت خودارضایی از اجبار به یک رفتار سالم و طبیعی هستید که می‌تواند به‌جای رابطه جنسی با دیگران، تقویت شود.

به‌عقیده برخی روانشناسان خودارضایی می‌تواند یکی از اشکال عشق به خود باشد. این موضوع می‌تواند راهی برای شناخت بهتر خود از دیدگاه جسمی، عاطفی و روانی باشد. می‌توانید آنچه که بیشتر دوست دارید بیاموزید تا بهترین راه برای جلب رضایتتان را به شرکای فعلی یا آینده خود نشان دهید. همچنین از دیدگاه روانی بسیار ارزشمند است که بدانید منبع لذت شما در دستان شماست و برای تأمین لذت، به شخص دیگری وابسته نیستید.

چه موقع استمنا به یک مشکل تبدیل می‌شود؟

تقریباً همه خودارضایی می‌کنند. یک نظرسنجی توسط شرکت اسباب‌بازی‌های جنسی نشان داد ۸۴ درصد آمریکایی‌ها خودارضایی می‌کنند، ۹۱ درصد مردان و ۷۸ درصد زنان. طبق این نظرسنجی، در مجموع ۶۰ درصد آمریکایی‌ها حداقل یک‌بار در هفته خودارضایی می‌کنند. و این کار را معمولاً برای برآوردن انگیزه‌های جنسی، دستیابی به لذت جنسی یا فقط آرامش انجام می‌دهند.

ملانكون می‌گوید: «خودارضایی یك عمل عادی و سالم است، اما وقتی باعث پریشانی شود و اجباری باشد و تغییر این رفتار مشكل یا غیرممكن شود، می‌تواند به مشكل تبدیل شود. در صورت تبدیل این عمل به یک وسواس، رفتار بسیار تکراری می‌شود و فرد رضایت یا لذت کمی را تجربه می‌کند. فرد ممکن است افکار جنسی سرزده‌ای داشته باشد که به‌طور مکرر به ذهن وارد می‌شود. حتی اگر نخواهد، باز هم به رابطه جنسی یا خودارضایی فکر می‌کند.»

خودارضایی مزمن با خودارضایی آگاهانه متفاوت است. بسیاری از مردم به‌شیوه‌ای بسیار متفاوت از خودارضایی استفاده می‌كنند و از آن به‌عنوان وسیله‌ای برای فرار استفاده می‌كنند تا بهبود واقعیت فعلی. استمنا برای سلامتی ما مهم است، اما نحوه خودارضایی بر فوایدی که از آن می‌گیریم تأثیر می‌گذارد. برای بیشتر افراد، احساس شرم و گناه در رابطه با این عمل وجود دارد. اغلب پنهانی انجام می‌شود وگرچه احساسات خوبی وجود دارد، اما یک پسماند احساسی نیز هست که احساس خیلی خوبی ندارد. بنابراین افراد سعی می‌کنند در طول خودارضایی از خود جدا شوند و بی‌حس شوند تا این احساس را نداشته باشند. هرچه بیشتر شخص به این روش خودارضایی کند و به احساسات خود توجه نکند، این الگوهای ذهنی اشتباه عمیق‌تر می‌شوند.

کلام آخر

خودارضایی سالم و طبیعی است، اما در برخی از افراد این رفتار می‌تواند بر زندگی روزمره تأثیر منفی بگذارد. اگر کار، روابط و مدرسه تحت‌تأثیر عادت‌های بد خودارضایی شما قرار دارد، نکاتی را که در بالا ذکر شد امتحان کنید. اگر توقف دشوار است، دلسرد نشوید. متمرکز بمانید و از یک متخصصی که در زمینه جنسی آموزش دیده است، کمک بگیرید.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص اعتیاد به پورنوگرافی و ترک تماشای آن، کتاب «پورنوگرافی، لذت ممنوعه» نوشته‌ی دکتر کامیار سنایی را از فروشگاه سایت به‌صورت اینترنتی خریداری نمایید و یا اگر علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های چاپی هستید، این کتاب را از طریق سایت «نشر متخصصان» یا کتابفروشی‌های سراسر کشور خریداری نمایید.

منبع:

https://greatist.com/health/how-to-stop-masturbating#what-is-too-much

روشهای ترک خودارضایی- دکتر کامیار سنایی روانشناس روش صحیح خودارضایی- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی اعتیاد به خودارضایی- دکتر کامیار سنایی روانشناس
خودارضایی پسران- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی pdf پورنوگرافی لذت ممنوعه- دکتر کامیار سنایی روانشناس درمان اعتیاد به پورنوگرافی

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

‫32 نظرها

 1. سلام لطفا کتاب راز کنترل شهوت که کاملا رایگان هست رو از گوگل دانلود کنین و بخونین
  افراد بسیار بسیار زیادی اون رو خوندن و جواب گرفتن
  نگران نباشین شما هم بخونین جواب میگیرین

 2. سلام جناب دکتر. من چندسالی هست که به این کار اعتیاد دارم ولی این چند وقت اخیر بخاطر شرایط روحی و ذهنیم خیلی عمیق‌تر شده بطوری که توی دفعات زیاد این اواخر انجامش میدم و یه جوریه که انگار بازم سیر نمیشم چون نه با یه بار انجام دادنش نه با دوبار و سه بار اون کرم درونیم خاموش نمیشه و بشدت دچار بی‌اختیاری و شکنندگی شدم، و احساس می‌کنم فرضاً اگه من ازدواج کنم نمی‌تونم از رابطه جنسی واقعی اون چیزیو بدست بیارم که از خودارضایی میارم چیزی که بیشتر رو مغزمه اینه چرا بصورت عادی نمی‌تونم با یکبار ارضا شدن آروم بگیرم انگار مثل نوشیدن ابشور از دریاست هی دلت بیشتر می‌خواد.. و مشکل بعدی در طول روز حتی شنیدن یکسری حرفا ممکنه منو به یاد این کار بندازه و بطرفش هول بده حتی نگاه کردن به تلوزیون و اخبار با دیدن یک صحنه جزئی..
  روی انگیزم و همه چیزم تاثیرگذاشته حوصله هیچیو ندارم و نه انگیزه‌ای برام مونده و نه هدفی و تا خرتناق توی باتلاق گیر کردم.. لطفا کمکم کنید

  1. لطفا کتاب راز کنترل شهوت رو از گوگل دانلود کنین کاملا رایگان و به صورت پی دی اف
   بخونین و طعم رها شدن رو بچشین

 3. سلام اقای دکتر من ۱۵ سالمه و حدودا ۳ هفتس که خودارضایی میکنم و حس خوبی به این کار ندارم میشه کمکم کنید که چگونه این کار رو ترک کنم

  1. مواردی که ذهن شما را تحریک کرده و سپس خودارضایی می کنید بنویسید و سعی کنید از این عوامل دور شوید. مثلا اگر قبل از خودارضایی با دوستان حرفهای جنسی زده اید پس این حرفها ذهن شما را بسمت خودارضایی می برد

 4. سلام من۱۴ سالمه واز۹.۱۰سالگه خود ارضایی میکنم
  ویک مدت ترک کردم ودوباره خودارضایی کردم والان
  هر یک روز درمییون وهتا هروز خود ارضایی میکنم وخیلی رنج میبرم ومیشه راهنمایی کنید
  وکوچیکی آلت دارم و دوستام این راه را راهنمایی کردند
  لطفا راه نمایی کنید

  1. خودارضایی هیچ ارتباطی با سایز الت تناسلی ندارد. متاسفانه دوستان اطلاعات اشتباه داده اند.
   سعی کنید بتدریج خودارضایی را کم کنید و سعی نکنید یکباره اینکار را کنید. مثلا بخود بگویید تلاش می کنم از هر روز به 3 روز یکبار کم کنم. بعد هفته ای یکبار و….

 5. سلام دکتر

  ببخشین من به دلایل کاری حدود یک سال باید دور از همسرم باشم. به علت افسردگی و خواب خوبی که نداشتم پاروکستین با تجویز روان پزشک مصرف میکنم. سوالی که دارم اینه خود ارضایی باعث اضطراب و افزایشش میشه؟ ایا کنترل کردنش مفیده؟ منظور هفته ای یکبار. جلوش مقاومت کنی کلا بهتره یا نه؟

  1. خودارضایی باعث اضطراب نمی شود ولی اضطراب در افراد باعث می شود بسمت خودارضایی بروند زیرا در کوتاه مدت اضطراب را کاهش می دهد. پس از خودارضایی اگر فرد خود را جهت کارش سرزش کرده احساس گناه کند مجددا اضطراب بالاتر می رود. سعی کنید ورزش کنید، صحنه های تحریک کننده نبینید.

 6. سلام. وقت بخیر من خیلی کار دارم خب که همشون هعی به تعویق افتادن همشم بخاطر این خود ارضایی خیلی از دسترسم خارج شده دلم میخواد که ترکشکنم همه راها هم رفتم شما نظرت چیه چه کم.

  1. دقت کنید چه مواردی باعث تحریک شما می شود. ببینید قبل از خودارضایی چه فکری یا رفتاری باعث شد خودارضایی کنید. انها را حذف کنید. مثلا قبل از خودارضایی سریال ایکس را دیده اید. پس سریال باعث تحریک شما می شود و باید حذف کنید

 7. سلام دکتر با دیدن یه فیلم ارضا شدم بدون دخالت دست دیدم و خودش بدون دخالت دست بیرون آمد آیا خود ارضایی محسوب میشه

  1. من جواب سوالم رو نگرفتم تصمیم به ترک دارم دو هفته است خود ارضایی نکردم فقط دو روز پیش یه فیلم صحنه دار دیدم بدون دخالت دست یعنی طبق مطالب سایت لمس و نوازش نکردم آلت تناسلی ام رو اما منی به مقدار زیاد و با فشار خارج شد اونم به خاطر دو هفته خود ارضایی نکردن فشار بهم اومد فقط دیدم که با خارج شدن منی فشار از روی من برداشته بشه آیا خود ارضایی محسوب میشه فقط یک کلام آره یا نه ممنون میشم جوابم رو بدید آقای دکتر

  2. ببخشید فقط یه کلام بدون لمس و فقط با دیدن یه فیلم صحنه دار نه پورن بیرون آمدن منی با فشار خود ارضایی محسوب میشه ممنون میشم با یه آره یا نه جواب من رو بدید خیلی برام مهم هست

   1. من خودم میدونم خود ارضایی چیست توو یه سایتی نوشته بود اگر فرد دیگری با مالش هم برای شما انجام بده هم خود ارضایی محسوب میشه برای همین هست میخوام بدونم با دیدن فیلم بدون دخالت دست هم خود ارضایی محسوب میشه یعنی من از طریق دیدن رابطه جنسی در یک فیلم مایع منی به حد زیادی ازم خارج شد دقیقا مثل مواقعی که خود ارضایی میکردم بخاطر همین هست که سوال میکنم میخوام مطمئن بشم که خود ارضایی هست یه کلام جواب دادن آره یا نه وقتی از شما نمیبره آقای دکتر خواهشا جواب دقیق بدید این همه پیام دادم اما شما همش همون حرف دوستمون که میگه به سایت طلا به مس سر بزنید حوالم میدید

    1. اسم خودارضایی گذاشتن یا نگذاشتن فرقی در اصل قضیه نمی کند. شما خود را تحریک کرده اید و این کار مشکل زا است.
     ضمن انکه شما بنظر وسواس فکری نیز دارید

    2. خوب دکتر وسواس فکری باعث میشه من سوال میکنم مگر نه که خود ارضایی یا به قول شما تحریک شدن هم شاید خود ارضایی حساب بشه و خود ارضایی توو چندین سال باعث وسواس فکری و استرس و اضطراب من شده که نمیتونم خود ارضایی رو از تحریک شدن تفکیک کنم مگر نه میدونم تحریک کردن هم مشکل ساز هست و باخود ارضایی فرقی نداره توو اصل قضیه شاید الان هم حرف شما رو متوجه نشده باشم و وسواس فکری دارم و فکر میکنم خود ارضایی یا تحریک شدن فرقی نداره هر دو مشکل ساز هست مگر نه مرض ندارم که خود ارضایی کنم راه حلش رو بفرمائید

 8. خود ارضایی به هیچ وجه طبیعی نیست سایت مس به طلا رو مطالعه کنید تا علتشو بفهمید همه اطلاعات جنسی جهان از موسسه منحرف کینزی که با پول فراوان اطلاعات علمی قلابی را در جهان پخش کرد منتشر شد

 9. سلام آقای دکتر. به توصیه شما بیشتر از یک هفته میشه که پورن رو کنار گذاشنم و دیگه هم نمیخوام ببینم. من متاسفانه در گذشته رابطی جنسی داشتم با یک نفر. و بعد از گذشت ۲-۳ ماه هنوز بدن اون شخص و اتفاقاتی که رخ داد بینمون تو ذهنم مثل فیلم پخش میشه و با تصویر سازی اون خودارضایی میکنم. هرکاری هم کردم تلاش کنم که تخیل نکنم ولی همش این افکار به ذهنم حمله میکنه. چجوری میتونم جلوی این افکار و تخیلات رو بگیرم ؟

  1. ازش متنفرشو.و فراموشش کن. چون نه بهت میرسه نه باهاته نه ازدواج میکنی باهاش. فراموشش کن تا اوکی بشی

 10. سلام آقا دکتر، این آخرین نظر من است، خوشبختانه تمام راهکار هایی که برای ترک پورنوگرافی گفته بودید انجام دادم و موفق شدم هم پورنوگرافی و هم خودارضایی رو ترک کنم، انشاالله موفق باشید. لطفا یک خواهشی دارم اینکه تمام نظراتی که من در سایت های شما ارسال کردم را حذف کنید یا اگر امکان پذیر نیست قسمت نظرات را کلا به روزرسانی کنید، من هدفم اینگونه بوده است که فقط نظراتم را شما بازدید کنید و دیگران نخوانند.

 11. سلام، دو تا سوال داشتم، آیا اگر کسی به خاطر خودارضایی زودانزال شده باشد آن زودانزالی دائمی است یا موقتی؟ آیا اگر کسی خودارضایی و پورنوگرافی را ترک کند اگر بخواهد می تواند به عالی ترین شکل رشد کند؟

 12. سلام آقا دکتر، خیلی ممنونم بابت راهنمایی. آیا استمناء فقط در دین اسلام و کشور های مذهبی نکوهش و مضر شناخته شده یا در تمام جهان؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا