اعتیاد به پورنوگرافی

دیدن پورن با همسر

2.5/5 - (2 امتیاز)

آن چه در این مقاله می خوانیم

تماشای پورن با همسر

دیدن فیلم سکسی

چه پورن را دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید، این صنعت بخشی از جامعه ما است که روند آن وجود دارد و هر روز در حال گسترش است. دیدگاه‌های مختلفی در مورد سالم بودن یا نبودن پورن وجود دارد. دیدن پورن با همسر ممکن است به رابطه شما کمک کند یا به آن آسیب برساند. در ادامه به دیدگاه های موافق و مخالف تماشای پورن با همسر اشاره کرده و نهایتا به نتیجه گیری می پردازیم.

با وجود شاخه‌های جدید مانند آنچه پورن «اخلاقی» نامیده می‌شود، آسان است که از موضع واقعی خود نسبت به این مساله گیج شوید یا احساس خجالت کنید.

درباره آسیب‌های پورنوگرافی بر مغز، روابط زوجین و روابط عاطفی و نیز اعتیادزا بودن آن در مقالات دیگر به‌کرات گفتگو کرده‌ایم. اما گروهی از متخصصین باور دارند که تماشای پورن با همسر نه تنها آسیب‌زا نیست، بلکه فوایدی نیز دارد. باوجود مخالفت نویسنده مقاله با این گروه از نظرات که در کتاب “پورنوگرافی لذت ممنوعه” نیز آورده شده است، ولکن در ادامه به نظرات گروهی از موافقین دیدن پورن با همسر می‌پردازیم:

دیدن پورن با همسر- تصویر ۱- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

تماشا یا عدم تماشای پورن با شریک زندگی؟

گروهی از متخصصان رابطه جنسی موافق هستند که شما اگر می‌خواهید، می‌توانید پورن را به‌همراه شریک زندگی خود تماشا کنید. شادین فرانسیس، درمانگر روابط جنسی و زوج‌ها، در این‌باره توضیح می‌دهد: «دیدن پورن با همسر می‌تواند فرصتی برای کشف تخیلات شما، یادگیریهای‌های جدید یا بهبود رابطه باشد. تماشای پورن با همسر فرصتی است که این موارد را تبدیل به یک تجربه متقابل می‌کند و زوج‌ها می‌توانند برخی از فانتزی‌های اروتیک را با یکدیگر تجربه کنند.»

امبر مالری، سکس‌تراپیست، با این نظر موافق است و می‌گوید: «من تماشای پورن را هم برای خودم و هم شریک زندگی‌ام سالم می‌دانم».

شاید وقتی کسی روحیه لازم برای برقراری رابطه ندارد، فقط به‌صرف حضور در کنار همسرش با تماشای فیلم تحریک شود. و این موضوع به‌سلامت رابطه کمک کند. در عین حال، یکی از زوجین یا هردو ممکن است از تماشای پورن احساس ناراحتی یا خجالت کنند و البته این موضوع مشکلی ایجاد نخواهد کرد! اگر این مسئله در رابطه شما ایجاد شد، اجازه دهید یک گفتگوی سالم در این‌باره بین شما صورت پذیرد. صحبت در مورد نیازها، علت ناراحتی یا خجالت و توقعات از شریک زندگی می‌تواند این مشکل را کاهش دهد.

نتایج دیدن پورن با همسر

****مجدداً متذکر می‌شوم که نویسنده این مقاله که تحقیقات زیادی در زمینه پورنوگرافی کرده است و کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه از آثار اوست، با این نظرات کاملاً مخالف بوده و تماشای پورنوگرافی را کاملاً برای روابط زوجین آسیب‌زا می‌داند. برای مطالعه بیشتر به کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه مراجعه کنید.

تماشای پورن با همسر یا بدون همسر فرقی در تغییراتی که بر روی مغز ایجاد می کند ندارد. در هر دو حالت مغز دچار تغییرات نامطلوبی می شود. شاید در کوتاه مدت کیفیت رابطه جنسی را افزایش دهد ولکن در بلتد مدت باعث می شود فرد از رابطه با همسر لذت نبرد و مغز او به دوپامیت بیشتری برای تحریک نیاز داشته باشد. مسلما کشف بدن خود و دیگری و نیز علاقمندی های خود و شریک جنسی از طرق دیگر نیز ممکن است.

نشانه های آسیب تماشای پورن با همسر

تماشای پورنوگرافی با همسر موجب می شود تا رابطه جنسی تنها به یک عمل مکانیکی تقلیل یابد و صمیمیت در رابطه کاهش یابد.

پورنوگرافی واقعیت را تحریف می کند و باعث می شود زن و مرد بعنوان x و y یکدیگر راببینند.

پورنوگرافی باعث کاهش عزت نفس بالاخص در زنان می شود. زیرا او  خود را با بازیگر پورن مقایسه می کند و در نتیجه نسبت به بدن خود احساس شرم می کند.

طبق تحقیقات تماشای پورن احتمال طلاق را افزایش می دهد.

تماشای پورن با همسر باعث می شود باور و نگرش زوج را نسبت به وفاداری و تعهد تغییر دهد زیرا حساسیت آنها را نسبت به تعهد و وفاداری کاهش می دهد.

 

چگونه تماشای پورن را به یکدیگر پیشنهاد دهید؟

مهم نیست چه مدت است که زندگی شما با یکدیگر شروع شده است. همیشه صحبت در مورد خواسته‌هایتان یک ایده‌ی خوب است. تماشای پورن با یکدیگر نیز از همین ایده‌هاست. تماشای پورن و دیدن فیلم پورن به شما کمک می‌کند رابطه جنسی لذت‌بخشی داشته باشید. همچنین قادر باشید به خواسته‌ها و نیازهایتان که با گذشت زمان تغییر می‌کند، پاسخ دهید.

داشتن یک خط ارتباطی باز و مرزهای مشخص به شما امکان می‌دهد مستقیماً درباره پورن سوال کنید. یا اجازه دهید یک فضای باز برای دیدن فیلم پورن با همسر به‌طور طبیعی ایجاد شود. اگر شریک زندگیتان نگرانی‌هایی دارد، ممکن است بهتر باشد که همه مرزها و خواسته‌ها را شفاف و صادقانه مشخص کنید.

نمی‌دانید چگونه صحبت در این‌باره را آغاز کنید؟

فرانسیس چند جمله برای شروع مکالمه را پیشنهاد می‌کند:

 • اگر علاقه داری، دوست دارم این صحنه اروتیک یا فیلم پورن را با تو تماشا کنم.
 • من امشب قصد تماشای پورن را دارم، آیا می‌خواهی به من بپیوندی؟
 • من دیروز این فیلم جذاب را دیدم. آیا می‌توانم آن را به تو نشان دهم؟

لیندسی دوین، درمانگر جنسیت، در مورد اینکه در حین مکالمه‌تان راجع به تماشای پورن در مورد چه چیزی صحبت کنید، توصیه می‌کند درباره نقش پورنوگرافی در زندگی مشترکتان صحبت کنید و مشخص کنید چگونه می‌خواهید پورن بخشی از زندگی مشترک شما باشد.

اگر نمی‌خواهید مکالمه را با پورن آغاز کنید، در ابتدا در مورد به اشتراک گذاشتن یک مطلب جنسی، مانند یک داستان یا تماشای یک صحنه جنسی از یک فیلم اروتیک باهم فکر کنید.

آیا فکر می‌کنید ممکن است تماشای پورن برای شما یا همسرتان وابستگی بیاورد؟

نظرات در مورد تماشای پورن، حتی در بین متخصصان حرفه‌ای بسیار متفاوت است. در حالی‌که انجمن روانشناسی و مشاوره آمریکا اعتیاد به رابطه جنسی یا پورن را به‌عنوان یک اختلال روانی تشخیص نمی‌دهد. اما سازمان بهداشت جهانی رفتار اجباری جنسی را در جدیدترین کتاب راهنمای تشخیصی خود به‌عنوان یک اختلال قرار داده است.

دوین توضیح می‌دهد: «این موضوع به انتظارات زوجین از وضعیت خود یا همسرشان بستگی دارد. اما اگر شما یا همسرتان قادر به گسترش تنوع رابطه جنسی از طریق استفاده از پورن یا دیدن فیلم پورن نباشید، ممکن است با مشکلاتی مانند عدم‌تنوع رابطه جنسی و بی‌میلی مواجه شوید. هر چیز که رنگ تکرار و سختی به خود بگیرد می‌تواند مشکل‌ساز شود». برخی از عواملی که باید در نظر بگیرید این است که چه زمان‌هایی و چه مدت تماشای پورن (چه باهم و چه به‌صورت جداگانه) را انجام می‌دهید. و اینکه آیا این مسئله باعث آزار یک یا هر دوی شما می‌شود یا خیر.

دیدن پورن با همسر- تصویر ۲- سایت تخصصی روانشناسی دکتر کامیار سنایی

اگر از رابطه خود و شریک زندگی‌تان در مواجهه با مساله تماشای پورن راضی هستید، پس از آن لذت ببرید. هر چیزی که از آن لذت ببرید و باعث آسیب شما و رابطه‌تان نشود، خوب است. رضایت دو نفر از فعالیتی که آنها را تحریک می‌کند، اتفاقی شگفت‌انگیز برای یک رابطه جنسی است.

همیشه ایده خوبی است که هر چند وقت یک بار اوضاع را در اتاق خواب تغییر دهید. البته بی‌حوصلگی یا عدم‌تحریک کافی در نبود پورن، زنگ خطر جدی برای شما و رابطه‌تان است و باید به این موضوع توجه داشت.

جذابیت پورن می‌تواند به این دلیل باشد که برای همه نوع خواسته، ترجیحات و سلائق امکان تحریک ایجاد می‌کند. همچنین تبلیغات آن در عصر جدید، دوره جدیدی در این صنعت را رقم زده است.

گونه‌های جدید: پورنو فمینیستی

گروهی که موافق دیدن پورن با همسر هستند، در عین حال اذعان دارند که فیلم‌های پورنوگرافی حاوی صحنه‌هایی است که الگوهای درست و طبیعی از رابطه جنسی را به نمایش نمی‌گذارد. این فیلم‌ها به‌شدت زن‌ستیز بوده و زن را وسیله تمتع مرد معرفی می‌کند. به‌همین دلیل آنها پورن فمنیستی را معرفی می‌کنند.

پورن فمینیستی، ژانری از پورنوگرافی‌ست که اصول کار عادلانه‌ای را مرکز توجه‌اش قرار می‌دهد تا از سوءاستفاده بازیگران جلوگیری کند. تماشای چنین فیلم‌هایی می‌تواند آسیب‌های ذهنی کمتری برای شما و شریک زندگیتان ایجاد کند. چرا که اینگونه فیلم‌ها هم باعث تحریک و تنوع رابطه شما و هم مانع از آسیب‌های روانی برای بازیگران و تماشاکنندگان پورن می‌شوند.

آیا تماشای فیلم سکسی با همسر باعث تضعیف رابطه می شود

بله. در یک کلام بطور خلاصه باید گفت تاثیرات مخرب تماشای پورن با همسر بیش از تاثیرات مفید ان می باشد. اگر مشکلی در رابطه جنسی شما وجود دارد که تصور می کنید تماشای پورن به حل آن کمک می کند باید آگاه باشید که در بلند مدت پورن برای شما جز تخریب رابطه حاصلی ندارد. بهتر است با مراجعه به رواندرمانگر یا سکس تراپ به ریشه مشکل بپردازید و با تماشای پورن مشکل را با تعویق انداختن شدت می بخشید.

نتیجه گیری

تماشای فیلم‌های پورنوگرافی به‌جهت آسیب‌هایی که بر مغز وارد می‌آورند، برعکس آنچه گروهی از متخصصین می‌گویند، موجب لذت بیشتر نمی‌شود. بلکه اتفاقا در گذر زمان، فرد با تماشای بیشتر آنها احساس لذت کمتری می‌کند.

در نتیجه می‌توان گفت دیدن پورن با همسر در کوتاه‌مدت به رابطه جنسی بهتر منجر می‌شود، ولکن در بلندمدت آسیب‌های بالقوه زیادی را به رابطه عاطفی و جنسی زوجین وارد می‌کند و سطح درک لذت را در فرد بالا برده و باعث می شود هر بار تنوع بیشتری را از رابطه برای درک همان مقدار قبلی از لذت طلب کند. تا جایی که دیگر از رابطه با همسر خود لذت نخواهد برد.

در این‌باره می‌توانید به مقاله «اثر پورنوگرافی بر مغز» رجوع کنید و یا کتاب «پورنوگرافی لذت ممنوعه» را مطالعه نمایید.

شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص اعتیاد به پورنوگرافی و ترک تماشای آن، کتاب «پورنوگرافی، لذت ممنوعه» نوشته‌ی دکتر کامیار سنایی را از فروشگاه سایت به‌صورت اینترنتی خریداری نمایید و یا اگر علاقه‌مند به خواندن کتاب‌های چاپی هستید، این کتاب را از طریق سایت «نشر متخصصان» یا کتابفروشی‌های سراسر کشور خریداری نمایید.

کتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه

آیا تماشای پورن با همسر به بهبود کیفیت رابطه جنسی کمک می کند؟

منبع:

https://www.bloodandmilk.com/

pdf پورنوگرافی لذت ممنوعه- دکتر کامیار سنایی روانشناس درمان اعتیاد به پورنوگرافی پورنوگرافی و مشکلات جنسی
اعتیاد به پورنوگرافی اثر پورنوگرافی بر مغز- دکتر کامیار سنایی روانشناس پورنوگرافی- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

نوشته های مشابه

‫17 نظرها

 1. سلام وقت بخیر
  من با نظر آقای فرهاد موافق هستم . همه چی دوطرفه است و رضایت شرط اول. اگر طرفین یکی ناراضی باشه مطلقن این نباید اتفاق بیوفته.
  به نظرم زیاد مسایل رو پیچیده نکنیم جایی که لازمه و نیاز هست ، کاری که لازمه و نیازه رو انجام بدیم. زیاده روی و زیاده خواهی در هر زمینه ای زیان بار و غیرقابل جبران هستش.. هدف لذت بردن دوطرفه هستش و جریان غالب و مغلوب نیست. همدیگر رو دوست بدارید و از زندگی لذت ببرید

 2. ضمن سلام و احترام به نظر نویسنده محترم و سایر نظر دهندگان عزیز
  متأسفانه بعضا روانشناسان محترم آدمها را مانند یک ربات در نظر میگیرند و یک حکم کلی برای همه صادر می کنند که این واقعا نادرسته. هر انسانی از شرایط روحی و تفکرات خاصی برخورداره که شخص دیگر اون روحیات را نداره. اینکه در یک حکم کلی بگیم که تماشای پورن با همسر بده و آسیب زننده است با خوبه و مفید، کاملاً اشتباهه. اول باید یک تحقیق جامع علمی انجام داده باشیم و بر اساس نتیجه آن تحقیق حکم بدیم در صورتی که مطمئنم با توجه به شرایط فرهنگی غلطی که متأسفانه در کشور ما حاکمه محققان این حوزه یا نمیتوانند در این زمینه ها تحقیق کنند یا تحقیقاتشون اساساً ناقصه. بر اساس برخی بررسی های انجام شده (البته از برخی سایتها نقل قول میکنم) ظاهرا در ایران موضوعات مربوط به سکس، فانتزیهای سکسی، پورن و موضوعات مشابه در گوگل نسبت به سایر کشورها بیشتر سرچ میشود و این بیانگر مشکلی است که متأسفانه در فرهنگ ما ایرانیها وجود دارد (این به معنی این نیست که بی فرهنگیما. نه منظورم اینه که فرهنگ نگرش به سکس در ایران با کشورهای دیگر متفاوته). من به نظر خودم (که صاحبنظر برای دیگران نیستم) در این گونه موضوعات مسئله اصلی فقط و فقط رضایت و توافق طرفین هست. اگر دو نفر که شریک جنسی هم هستند توافق کرده باشند و با تفکر آزاد احساس و درک کنند که تماشای پورن (و یا سایر فانتزیها) به رابطه شان کمک میکند به نظر من ما دیگه نمیتونیم به آنها بگیم نه برای شما بده. ولی اگر طرفین و یا یکی از آنها احساس میکنه که این مسئله بهش آسیب میزنه من فکر میکنم نباید انجام بده. ولی باید دقت کنیم که اگر دیدگاه ما با طرف مقابلمون متفاوته، نباید بخواهیم که اونم مثل ما باشه. اگر به زندگی مشترکمون ارزش قائلیم باید به همدیگه کمک کنیم که با این موضوعات کنار بیاییم. واقعیات جامعه را انکار نکنیم. خانم یا آقایی که با دیدن پورن مخالفند و طرفشان را به بی عفتی و یا هرزگی متهم میکنند باید متوجه باشند که امروزه در هر شرایطی نگاه کردن به پورن در دسترسه و چه بخواهیم و یا نخواهیم این موضوعات ذاتاً کشش خاصی برای افراد دارد.(در این خصوص ازدوستانی که ادعا میکنند با این موضوعات جداً مخالفند باید پرسید خانم و آقای محترم؛ شما که از این حرفها بدتون میاد بفرمایید تو این سایت چکار داشتید؟؟؟؟؟ چه کلمه ای رو سرچ کردی؟؟؟؟ دنبال چی میگشتی؟؟؟؟؟ این همون کشش و حس کنجکاوی هست که قطعاً طرف شما هم دارد)، نمیشه صرفا با ممنوع کردن و محکوم کردن، موضوع را حل کرد این یعنی پاک کردن صورت مسئله نه حل مسئله.

 3. سلام من ۲۴سالمه و زن هستم. من چند روز پیش قبل از اینکه همسرم بیاد به مدت چند دقیقه فیلم‌ پورن نگاه کردم برای اینکه رابطه بهتری داشته باشیم و چیزای جدید یاد بگیرم. دیروز همسرم متوجه شدن که من این فیلم رو نگاه کردم و عکس العمل بدی داشتن خیلی بد دهنی کردن الان من نمیدونم باید جوابش رو‌چی بدم. از طرفی هم به شخصیت من توهین کرد. خیلی ناراحتم. خودش خیلی نگاه میکنه به این فیلما خیلی بیشتر
  البته من فیلم نمیبینم شاید چند ماهی یک بار برای رابطمون نگاه کنم.
  یک بار هم چند سال پیش متوجه این موضوع شد.

  1. بنظر باید درباره این موضوع با هم صحبت کنید و نقطه نظرات همدیگر و دلایل اینکار را برای هم شرح دهید و اگر اینکار از نظر هردو کاری نامطلوب است صراحتا بیان کنید. باید انچه باعث ناراحتی و آزار هر یک می شود را بیان کنید

   1. من دلیل کارم رو بهش گفتم ولی باور نمیکنه. میگه از کجا بدونم همیشه نگاه نمیکنی
    میخوام بدونم کار من خیلی زشته؟

   2. سلام دکتر وقت بخیر
    چند وقتیه متوجه شدم شوهرم در حمام و سرویس بهداشتی فیلم پورن تماشا میکنه و چند ماهی میشه روابطمون خیلی خیلی کم شده و مخالفم با این فیلم دیدن باید چکار کنم چجور بفهمونم بهش آیا بهش بگم متوجه این موضوع شدم؟

    1. بله بگید. مقالاتی در سایت موجود است که اسیبهای پورن را تشریح می کند. همچنین می توانیدکتاب پورنوگرافی لذت ممنوعه را از فروشگاه سایت تهیه کنید تا از مضرات پورنوگرافی آگاه شوند

    2. سکس اورال تون رو بیشتر کن و سعی کن در ارضاهای جدید کمک حال همسرت باشی

 4. سلام من یک بچه ۱۳ ساله ام باید از دیدن این جور چیزا خود داری کنم یا بعداً به کمکم میان؟؟ گفت:

 5. با سلام..به نظر من هیچ لزومی نداشت نظرات چرند این حضرات عنوان بشه.. خصوصا که عده ای ممکنه از اون برای توجیه کار زشتشون استفاده کنن. علی رغم مخالفت شخص شما با محتوای مقاله هنوز هم این مقاله انگار داره به پورنوگرافی جلوه زیبایی میده. چه لزومی داره بیام یه نظریه ای که میدونیم غلطه رو روش مانور بدیم.

  1. وقت بخیر. وقتی ما دو سوی یک اندیشه را مطرح کنیم باعث می شود فکر آمادگی لازم را برای مواجهه با آن داشته باشد. در غیر اینصورت تنها با بیان انکه بطور مثال از لحاظ علمی ثابت شده است دیدن پورنوگرافی با همسر مفید است فرد پاسخی برای آن نداشته و تسلیم این اندیشه غلط می شود. سانسور کردن اندیشه هیچ زمان راهگشا نمی باشد زیرا ما نمی توانیم کودکان و فرزندان خود را در یک محیط ایزوله پرورش دهیم و آنها بالاخره با اندیشه های متفاوت برخورد خواهند کرد.
   عادت حذف مساله را بهتر است ترک کنیم.

   1. سلام بنظر من کسی این کار بکند میشه عادت زمان که زن تنها باشد شروع به تماشا می‌کند پس بهتر است این کار نکید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا