faen
درمان ترس کودکان- سایت روانشناسی دکتر کامیار سنایی

درمان ترس کودکان

Author : Dr. Kamyar Sanaie

درمان ترس کودکان :

نوزادان با دو ترس ذاتی متولد می‌شوند: ترس از ارتفاع و ترس از صدای مهیب. اما از یک سالگی به بعد، ترس‌های دیگری نیز به ترس از ارتفاع و ترس از صدای مهیب در کودک افزوده می‌شود، به‌طور مثال: اضطراب یا ترس از جدایی. در این ترس، کودک نگران است که والد خود را از دست بدهد. ترس دیگری که در سنین ۱ تا ۳ سالگی کودک را در بر می‌گیرد، ترس از چیزهای ناشناخته است؛ به‌طور مثال: مراقب جدید.

در سن ۲ تا ۴ سالگی، ترس‌های کودک به واسطه‌ی شکل‌گیری قوای تخیل در او، شکل جدیدی پیدا می‌کند. به‌طور مثال، کودک در این سنین از چیزهایی مانند شبح، تاریکی، هیولا، غول و چنین مواردی می‌ترسد. در سن ۴ تا ۷ سالگی، ترس‌های کودک کمی واقعی‌تر می‌شوند. کودک طی این سنین به واسطه‌ی قوای شناختی و آشنایی با محیط خارجی و دنیای واقعی، تر‌س‌هایش کمی به ترس‌های دنیای بزرگسالان نزدیکتر می‌شود. ترس او از تاریکی همچنان وجود دارد اما اینبار از آن می‌ترسد که دزدی او را تهدید کند. دیگر ترس از شبح و هیولا در او وجود نخواهد داشت. طی این سنین، ترس کودک از حیوانات، فجایع طبیعی، مرگ و بیماری خواهد بود.

در سن ۷ تا ۹ سالگی، ترس‌های کودک شکل دیگری پیدا خواهد کرد. طی این سنین، ترس‌های کودک شامل مواردی می‌شود که به هویت او گره خورده است. به‌طور مثال، موفقیت در تحصیل، نگرانی در خصوص نقطه‌نظر معلم در رابطه با او، نمره‌ی پایین گرفتن و …. در سنین ۱۰ تا ۱۳ سالگی، بیشتر تمرکز کودک بر روی همسالان و فشار آنها و ارتباط بین او و همسن و سالانش است.

اما برای اینکه چنین ترس‌هایی در کودک کمتر ایجاد شود، چه می‌توان کرد؟ چندین راه‌حل برای این مسیر می‌توان اختیار کرد. دکتر کامیار سنایی، روانشناس، راهکارهایی در خصوص درمان ترس کودکان ارایه خواهند داد. شما را به دیدن این فیلم دعوت می‌نماییم.

اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، دی ۹۷.

درباره مدیریت سایت

۲ نظر

  1. جالب بود
    ممنون از زحماتتون

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

آموزش جنسی کودکان

آموزش جنسی کودکان

آموزش جنسی کودکان از چه سنی باید آغاز گردد؟ والدین چگونه می‌توانند به سوالات جنسی کودکان پاسخ گویند؟ قانع‌کننده‌ترین و مناسبترین پاسخ‌ها به کودک شما ...