درمان انحراف جنسی

انحراف جنسی

Author : Dr. Kamyar Sanaie

درمان انحراف جنسی : انحراف جنسی یا اختلال جنسی پارافیلیا عبارت از آن است که برانگیختگی‌های جنسی و ارضاء فرد وابسته به خیال‌پردازی‌ها و درگیر شدن در رفتارهای جنسی باشد که غیرمعمول و افراطی است. موضوع انحراف جنسی معمولاً متمرکز و بدون تغییر است و می‌تواند چیزهایی مانند کودکان، حیوانات، لباس زیر و یا رفتارهایی همچون ایجاد درد و یا نمایش خود باشد.

فردی که انحراف جنسی دارد، برای ارضای جنسی خود نیازمند و وابسته‌ی اشیاء و یا انجام رفتارهای فوق‌الذکر است.

انواع انحراف جنسی

بر اساس کتاب DSM 8، نوع شایع انحرافات جنسی عبارتند از:

 1. اختلال عورت نمایی (نشان دادن اندام تناسلی خود به افراد غریبه)
 2. اختلال چشم چرانی یا ویریسم (مشاهده فعالیت‌های خصوصی فردی که از مشاهده شدن خود آگاه نیست)
 3. اختلال مازوخیسم جنسی (مورد تحقیر و یا رنج قرار دادن)
 4. اختلال سادیسم جنسی (دیگری را تحقیر کردن و رنج دادن)
 5. اختلال یادگار خواهی (استفاده از اشیاء غیرجاندار)
 6. اختلال مبدل پوشی (پوشیدن لباس‌های جنس مخالف؛ معمولاً لباس‌های زیر)
 7. اختلال مالش خواهی (تماس و مالش بدن فردی که راضی به این کار نیست و از آن آگاه نمی‌باشد)
 8. اختلال بچه‌بازی (تمرکز جنسی بر روی کودکان)

تعداد دیگری از اختلالات انحراف جنسی نیز وجود دارند که تحت عنوان سایر انحرافات جنسی در DSM شناخته می‌شوند. مانند: تحریک جنسی با جسد، ادرار، مدفوع و هرزه‌گویی تلفنی.

انواع اختلال انحراف جنسی در مردان شایع‌تر از زنان می‌باشد. انحراف جنسی در نوجوانی شروع شده و تا بزرگسالی ادامه می‌یابد. با افزایش سن و رسیدن به میانسالی، شدت اختلال انحراف جنسی کاهش می‌یابد.

نکته‌ای که باید در نظر داشت آن است که این علائم زمانی اختلال محسوب می‌شوند که:

 1. باعث استرس و پریشانی خود فرد و یا آزار و آسیب به دیگران شود.
 2. فرد برای ارضاء جنسی وابسته به این موارد است.

به‌طور مثال، شریک جنسی که در هنگام آمیزش جنسی علاقمند به استفاده از کلمات رکیک است، تنها زمانی او را دچار اختلال انحراف جنسی می‌دانیم که او بدون استفاده از تحقیر و کلمات بد، به رضایت جنسی نرسد.

دلیل انحراف جنسی

دلیل انحراف جنسی هنوز مشخص نمی‌باشد و نمی‌توان دلایل مشخصی را ذکر کرد. از جمله تئوری‌های مطرح شده آن است که انحراف جنسی بر اساس فرایند شرطی شدن در اوایل کودکی به‌وجود می‌آید. بر اساس این تئوری اشیاء غیرجنسی وقتی چندبار با فعالیت‌های جنسی لذت‌بخش همراه شوند، باعث تحریک فرد می‌شوند. اگرچه بیان می‌شود معمولاً آمادگی فرد نیز ملاک مهمی است. به‌طور مثال، فردی که توان و مهارت برقراری رابطه سالم با دیگران را ندارد، امکان بیشتری دارد نسبت به چیزها شرطی شود. این افراد معمولاً کمتر اجتماعی هستند.

تمرکز تئوری‌های فیزیولوژیکی بر هورمون‌ها، رفتار و سیستم عصبی مرکزی است. گروهی نیز معتقدند تروماهای کودکی مانند مورد تجاوز جنسی قرار گرفتن، علت ایجاد انحراف جنسی است.

باور غلط برخی افراد آن است که میل جنسی زیاد دلیل انحراف جنسی می باشد در حالیکه انحراف جنسی هیچ ارتباطی با میزان بالای میل جنسی ندارد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته افرادی که یک نوع انحراف جنسی دارند به احتمال بیشتری سایر انحراف های جنسی را نیز دارند.

درمان انحراف جنسی

درمان انحراف جنسی شامل روانکاوی سنتی، هیپنوتراپی، شناخت درمانی و تکنیک‌های رفتار درمانی می‌شود. دارو درمانی نیز برای درمان انحراف جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آنتی اندروژن‌ها برای کاهش سطح تستسترون و در نتیجه کاهش میزان تخیلات و برانگیختگی جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصرف داروها باعث می‌شود تمرکز فرد برای درمان انحراف جنسی بیشتر شود و برانگیختگی‌های جنسی تمرکز او را در درمان از بین نبرد. تحقیقات نشان می‌دهد شناخت درمانی همراه با دارو درمانی به‌جهت درمان انحراف جنسی، موثرتر می‌باشد.  ضد افسردگی‌هایی مانند فلوکستین نیز سائق جنسی را کاهش می‌دهد، اگرچه فانتزی‌های جنسی را کاهش نمی‌دهد.

مطالعه کنید:  فتیشیسم یا یادگارخواهی

از جمله تکنیک‌های رفتار درمانی به بیزاری درمانی می‌توان اشاره کرد. به‌طور مثال، انحراف جنسی فرد با یک بوی مشمئز کننده همراه می‌شود. همزمان با تحریک از طریق رفتار و یا شیء نادرست، درمانگر بوی مشمئز کننده را در هوا پمپاژ می‌کند تا این دو با یکدیگر تداعی شوند. از شوک الکتریکی نیز استفاده می‌شود. در این روش بیمار نسبت به موضوع انحراف جنسی خود احساس بیزاری می‌کند.

در تکنیک شرطی کردن مجدد فرد به چیزی که قابل قبول و مورد پذیرش است، شرطی می‌شود. به‌طور مثال، از فرد خواسته می‌شود تا با شیء‌ای که با آن تحریک می‌شود، خودارضایی کند. زمان نزدیک شدن به ارگاسم  بیمار باید به تصویر پارتنر جنسی خود بنگرد تا در لحظه انزال، تصویر شریک جنسی در جلوی او باشد. درمان انحراف جنسی از طریق این تکنیک کمک می‌کند تا ذهن فرد نسبت به شریک جنسی خود شرطی‌سازی مجدد شود تا پس از آن به‌واسطه شریک جنسی تحریک شود.

در تکنیک خاموش‌سازی از طریق خود ارضایی فرد تشویق می‌شود تا در مقابل یک فانتزی جنسی سالم خودارضایی کند. وقتی به انزال رسید، بیمار باید خودارضایی را این بار با فانتزی جنسی نادرست برای مدتی ادامه دهد. همانطور که می‌دانیم بدن پس از انزال برای مدتی به انزال مجدد نمی‌رسد. در این روش فرد در هنگام خود ارضایی با فانتزی سالم، تقویت دریافت می‌کند؛ ولکن در برابر فانتزی جنسی نادرست، تقویتی دریافت نمی‌کند.

تکنیک دیگر درمان انحراف جنسی هم‌ذات پنداری است که در این روش نتایج انحراف جنسی بیمار در قالب فیلم برای او نمایش داده می‌شود. به‌طور مثال، فیلم فرد قربانی که در فکر انتقام است و یا فیلم فردی که به‌خاطر انحراف جنسی خود محکوم به جراحی اخته کردن می‌باشد.

در شناخت درمانی به فرد کمک می‌شود تا افکار غلط خود را درباره انحراف جنسی خود تصحیح کند. افکاری مانند آنکه فرد قربانی لذت می‌برد و یا آنکه لیاقت او همین است. او در شناخت درمانی همدلی کردن را یاد می‌گیرد و به او کمک می‌شود تا به موضوع از دید قربانی نگاه کند. تکنیک‌هایی مانند جابجایی نقش به فرد کمک می‌کند تا احساسات فرد قربانی را درک کند. لازم است درمانگر آگاه باشد تا بیمار علاوه بر انحراف جنسی، اختلال شخصیت ضد اجتماعی نداشته باشد؛ زیرا این افراد توانایی همدلی با دیگران را ندارند.

برای درمان انحراف جنسی از گروه درمانی نیز استفاده می‌شود. در گروه درمانی مجموعه‌ای از روش‌ها استفاده می‌شود. به‌طور مثال، تمرکز بر قبول مسئولیت در قبال رفتار، آموزش همدلی و هم‌ذات پنداری با قربانی، تقویت حمایت خانوادگی، تقویت روابط اجتماعی و آموزش مهارت‌های برقراری ارتباط.

منابع:

psychologytoday.com

mentalhelp.net

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
اشتراک گذاری

نویسنده : دکتر کامیار سنایی، شهریور ۹۷.

۷ نظر

 1. سلام اقای دکتر من ۲۶سالمه،دو ساله ک عقد کردیم قبل از عقد ما عاشق شدیم و باهم دوست بودیم ،البته یه سالی تلاش کرد ک دل منو بدست اورد،ایشون قبل عقد خیلی خوب بود فقط بغضی وقتا عصبی میشد ک منم گذاشتم پای فشارهایی که تحمل میکنه ،چون چندماه قبل عقد پدرش فوت کرد ک وابستگی زیادی به پدرش داشت یکی دوماه بعد عقد شروع کرد به گفتن اینکه من دوس دارم س کس سه نفره تجربه کنیم اونم با دوتا مرد و من! ینی من و خودش و ‌یه مرد دیگه یا
  چند تامرد با من یا رابطه ی من با مرد دیگه رو ببینه،من اوایل فک میکردم داره امتحان میکنه ،اما کم کم فهمیدم ک امتحانی درکار نیس و واقعا میخاد همچین چیزی، یکبار رفتم مشاوره و متاسفانه مشاوریجوری حرف زدن ک انگار همه ی تقصیرا گردن منه چون قبل ازدواج باهاش دوست بودم! …بعد ازون رفتیم یه شهر دیگه برا مشاوره و چند جلسه خودش تنها رفت اما بعدش گفت مشکلم حل شد و من دیگه بهش فک نمیکنم ودیگه ادامه ندادمشاوره رو ،دوماه خوب بود بعد دوباره شرو کرد همون حرفا رو باز من محکم برخورد کردموقهر کردمو هربار میگفتم ازت جدا میشم؛ چند وقت خوب بود و دوباره همین چرخه،تا همین چندوقت پیش گفت تو بیا دوهفته با من همراهی کن تااین از سر من بره و اینا همش در حد حرفه و من هیچوقت راضی نمیشم دست کسی بهت بخوره فقط تو ذهنمه نمیدونم چجوری میره و اگه دوباره حرفشو زدم اونوقت برو ،منم خام قسم خوردناش شدم و اون دوهفته سکوت کردم تا با حرفش ذهنشو تخلیه کنه ،اما الان دوباره شرو کرده همش هم میگه :بخدا درحد حرفه و من نمیتونم تحمل کنم کسی دستش به تو بخوره فقط تحریکم میکنه فکرش….ولی من میگم با حرفش هم مشکل دارم و‌عذاب میکشم این خرفا رومیشنوم….
  اقای دکتر من نمیدونم باید چیکار کنم میدونم عاشقمه و دوسم داره
  حس میکنم اینا همه عقده هاییه که رو‌هم شده و بعد فوت پدرش سر باز کرده ،من میخوام کمکش کنم خوب شه اما نمیدونم چجوری،هروقتم حرف جدا شدن میزنم میگه خودمو میکشم ؛منم دوسش دارم نمیخام براش اتفاقی بیفته و دوس ندارم بعدا حسرت بخورم ک برای زندگیم کاری نکردم و همینجوری ول کردم،میخام همه ی راهارو برم و همه تلاشمو بکنم …نمیدونم اصلا راه درمانی وجود داره؟ یا من باید قبل اینکه عروسی بگیریم هرطور شده دل بکنم و‌جدابشم….مننون میشم راهنماییم کنین

  • کامیار سنایی

   سلام. این نوع مشکلات در صورتی برطرف می شود که ایشان به غلط بودن آنها باور پیدا کند. ایشان منتهی تنها برای از دست ندادن شما برای مدتی آنها را کنار می گذارد. قبول کردن کوچکترین خواسته ایشان در این رابطه مشکل ایشان را حادتر می‌کند و کمکی به ایشان و بهبود رابطه شما نمی‌کند. این مساله‌ای جدی است و حتما قبل از عروسی از بهبود آن اطمینان حاصل کنید و در غیر اینصورت بهتر است هر چه سریعتر جدا شوید. ایشان مطمئنا به‌غیر از این مشکل، مسائل دیگری مانند عدم عزت‌نفس نیز دارند که شما از آنها اطلاع ندارید. دقت بیشتری به خرج بدهید. مشکل ایشان جدی است و به مسائل دیگری مانند وفاداری- تعهد و اعتماد نیز مرتبط می‌شود. بیان خودکشی از سمت او، خود مشکل دیگری است؛ آن را نشانه علاقه زیاد ندانید.

   • ممنون از پاسختون،خب ایا درمانی هست؟میشه ک درمان شه؟

    • کامیار سنایی

     در صورت وجود انگیزه در خود ایشان بله. ولی بنظر ایشان این موضوع را مشکل نمی‌بینند و فقط موضوعی می‌بینند که دیگران با آن مشکل دارند و او باید سعی در پنهان کردن آن کند.

 2. کامیار سنایی

  سلام. شما طبق مواردی که گفتید اگر اکنون دیگر مجبور نیستید برای خودارضایی تصویری در ذهن بیاورید نگران نباشید. شما دچار انحراف جنسی نیستید و احتمال زیاد ذهن شما شرطی شده بوده است. در صورت تمایل شرح حال اکنون خود را دقیق تر مرقوم کنید تا جواب دقیق تری داده شود

 3. سلام. من یه خانم مجردم و در کودکی پدرومادرم از هم جداشدند و پدرم ازدواج مجدد داشت. من از همان کودکی مدام فردی را در ذهنم تصور میکردم که دارم شکنجش میدم و از این موضوع لذت میبردم. ان فرد همیشه یک مرد بود. اما بعدا که بزرگتر شدم ۱۶ ساله و فهمیدم که رکابط جنسی چیه متاسفانه خودارضایی کردم و همیشه هم با تصور این که یک نفر را شکنجه میدم. اما همیشه او یک خانوم بود و دوره های زیادی سعی کردم که از این کار دوری کنم اما مدت زیادی دووم نیاوردم. بنڟر شما من یک حرام زادم یا هیج امکانی داره که تا ابد ازاین افکار دور بشم؟

  • کامیار سنایی

   سلام عزیزم. این فقط می تونه یک وسواس فکری باشه. فکر دست شما نیست و بنابراین ربطی به خوب بودن یا بد بودن شما ندارد. سعی نکنید بزور این افکار را از ذهن خود دور کنید زیرا سرکوب فکر انرا افزایش می دهد. ولی بزور نیز به ذهن خود نیاورید. این افکار در ذهن سایر افراد نیز می اید ولی چون اهمیتی برای ان قائل نمی شوند خود بخود از ذهن می رود. شما مه حرامزاده ای و نه یک فرد بد. سعی کن شاد باشی و شاد زندگی کنی

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

x

حتما ببینید

چشم چرانی چیست- دکتر کامیار سنایی روانشناس

چشم چرانی چیست

اگر شما زن باشید شاید با افرادی مواجه شده‌اید که در اطراف خانه شما پرسه می‌زنند تا شما را دید ...

انجمن پرسش و پاسخ کلیک کنید
+
اولین قرار داد ملاقات