اختلال خواب

خواب آلودگی زیاد

آیا خواب آلودگی زیاد دارم؟

برای افرادی که در زندگی شخصی، حرفه‌ای و خانوادگی درگیرند، احساس فرسودگی ممکن است به‌نوعی مستاصل کننده به‌نظر برسد.

درواقع، برآورد شده است که ۱۸ درصد بزرگسالان از احساس خستگی مفرط رنج می‌برند. درحالیکه در بسیاری موارد، موقعیت می‌تواند با کمی چرت زدن یا خواب بیشتر آخر هفته بهبود یابد، اما وقتی فقدان انرژی با مولدبودن شما تداخل کند، یا باعث فراموشکاری و بی‌قراری بدون توجه به میزان خوابتان شود، زمان آن است که با پزشکتان صحبت کنید.

خواب آلودگی زیاد چیست؟

خواب آلودگی زیاد یا پرخوابی زمانی رخ می‌دهد که خواب آلودگی به حدی شدید است که روی فعالیت‌های روزانه‌تان مثل وعده‌های ملاقات کاری یا یادآوری خرید شیر در راه بازگشت به خانه تاثیر می‌گذارد. نشانگان خواب آلودگی زیاد یا مفرط برای افراد مختلف، متفاوت است، اما وجه اشتراک زیربنایی خواب آلودگی زیاد این است که علی رغم خواب کافی، بازهم خسته هستید. برای مثال، ممکن است ۸ ساعت در شب بخوابید اما طی روز با بیدار ماندن مشکل داشته باشید یا چرت‌های منظمی بزنید و بازهم احساس خواب آلودگی کنید. ممکن است حتی ۱۰ یا ۱۱ ساعت در شب بخوابید اما در بیداری احساس سردرگمی و گیجی نمایید.

خواب آلودگی زیاد چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک یا کارشناس خواب می‌تواند تعیین کند که آیا از خواب آلودگی زیاد رنج می‌برید یا خیر، و در این صورت، آیا علتش عادات خوابتان است یا اختلال خواب. بهتر است نشانگانتان را جدی بگیرید و با پزشک مراقبت اولیه درباره شرایطتان صحبت کنید. بسته به شدت موقعیتتان، پزشک ممکن است شما را به متخصص خواب برای آزمایش‌های بیشتر ارجاع دهد.

پزشکتان از شما اطلاعاتی درباره عادات خوابتان خواهد پرسید، مثل:

  • چه مدت احساس خواب آلودگی مفرط داشته‌اید
  • چند ساعت در شب‌های هفته و آخر هفته می‌خوابید
  • آیا به‌طور منظم طی شب بیدار می‌شوید
  • آیا تغییراتی در محیطتان رخ داده که بتواند روی خوابتان تاثیر بگذارد (مثل کودک جدید یا برنامه کاری جدید)؟

این اطلاعات به پزشکتان کمک خواهد کرد تا تعیین کند آیا خواب بیش از حد شما ناشی از رفتار (مثلا عادات خوابتان) است یا اختلال (مثل اپنه خواب). پزشک شما ممکن است خواب‌نگار یا آزمایش خواب را توصیه کند تا بینش عمیق‌تری از شرایطتان به‌دست آورد. اینگونه شما و دکترتان می‌توانید باهم، یک برنامه‌ی درمانی برای کمک به کسب مجدد انرژی و لذت در زندگی خود ایجاد کنید.

منبع:

American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5), Fifth edition. 2013.
Centers for Disease Control and Prevention. Insufficient Sleep is a Public Health Problem. Accessed July 2017.
National Sleep Foundation. Sleep Health Index. 2014.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا