عزت نفس

تفاوت عزت نفس با اعتماد به نفس

امتیاز

بهتر است بدانید هر فردی باید از تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس آگاهی کامل داشته باشد. به همین خاطر روانپزشکان و مشاوران اختلالات شخصیت را به خوبی درمان می کنند. اکثر افراد عزت نفس و اعتماد به نفس را در کنار یکدیگر به کار می برند. ما در این مقاله سعی داریم با تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس بیشتر آشنا شویم. پس با ما همراه باشید.

آشنایی با عزت نفس

پیش از اینکه با تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس آشنا شویم، بهتر است معنای عزت نفس را بیان کنیم. عزت نفس به معنای ارزشمند بودن و داشتن یک زندگی پر نشاط است. همه موجودات به یک اندازه توانمند هستند و صلاحیت این را دارند یک زندگی فوق العاده داشته باشند. عزت نفس به معنای این است که شما تا چه میزان خود را دوست دارید. عزت نفس می تواند بر توانایی های اجتماعی و فردی شخص تاثیر زیادی بگذارد.

عزت نفس در سنین کم شکل می گیرد و در بزرگسالی به اوج خود می رسد. در سنین جوانی مشخص می شود که در فرد چقدر خود را دوست دارد و برای خود احترام و ارزش قائل است. کسانی که عزت نفس زیادی دارند، از زندگی رضایت کافی دارند و هیچگونه گله و شکایتی از دنیا ندارند. آنها برای داشتن روحیه بهتر، به هیچ عنوان از روان گردان و مواد مخدر استفاده نمی کنند.

تفاوت غزت نفس با اعتماد به نفس

در مبحث مهم تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس باید بیان کنیم، افرادی که عزت نفس بالایی دارند، درآمد بالا را معنای زندگی بهتر نمی دانند. آنها به هیچ عنوان به مقام بالا نیز دلبسته نیستند. این افراد برای خودشان و محیط پیرامونشان اهمیت زیادی قائل هستند. مهم ترین ویژگی این افراد انعطاف پذیری بالا می باشد.

این افراد می توانند خود را از تمام شکست ها بالا بکشند. کسانی که عزت نفس بالا دارند همیشه از تغییر و تحول با روی باز استقبال می کنند. آنها می توانند با محیط پیرامون مدارا کنند، از سختی ها و شکست ها درس بگیرند و ناامید نشوند. عزت نفس زیاد باعث می شود فرد بتواند بدی دیگران را ببخشد تا با آرامش بیشتری زندگی کند.

از اعتماد به نفس چه می دانید؟

در باب موضوع تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس باید مفهوم اعتماد به نفس مورد بررسی قرار گیرد. اعتماد به نفس به معنای باور داشتن توانایی های خود است. در بیشتر مواقع، کسانی که مهارت هایی بالا دارند و در کارهای مختلف تخصص دارند، اعتماد به نفس کافی دارند. بهتر است بدانید اعتماد به نفس بالا باعث می شود تا فرد بتواند در کارهایش موفق شود و پیشرفت کند. برخی اوقات امکان دارد شخص در حیطه خاصی احساس کند که اعتماد به نفس دارد، اما در حوزه های دیگر هیچگونه مهارتی نداشته باشد.

عزت نفس و اعتماد به نفس

یک روانشناس آمریکایی به نام آبراهام مازلو درباره تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس اذهان می کند: بین اعتماد به نفس درباره توانمندی ها و اعتماد به نفس به عنوان ویژگی شخصیتی فرد تفاوت های زیادی وجود دارد. بهتر است بدانید به اعتماد به نفس درباره توانمندی و داشتن مهارت های مختلف کارآمدی می گویند.

گاهی اوقات فرد در مهارت هایی نظیر آشپزی یا بازیگری از خودکارآمدی برخوردار است. اما این فرد از اعتماد به نفس به عنوان داشتن ویژگی شخصیتی بهره مند نیست. ممکن است این قضیه کاملا بر عکس باشد.

تاثیر دیگران در عزت نفس فرد

در مبحث تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس به صورت کامل به مفهوم عزت نفس پرداخته ایم. بهتر است بدانید وقتی به عزت نفس توجه می کنیم، نظر افراد دیگر در این موضوع دارای اهمیت بالایی نمی باشد. شاید دوستان و آشنایان، شما را شخصی بسیار جذاب، مهربان و دوست داشتنی بدانند. ولی هنگامی که نظر درونی شما در مورد خودتان مثبت نباشد، این تعاریف هیچگونه فایده ای نخواهد داشت.

درباره موضوع  تاثیر دیگران در عزت نفس فرد باید بدانید  برای اینکه شخصی بتواند به استعدادها و توانایی های خود باور داشته باشد، باید یک بار در آینه نگاه کند. او باید یک جمله مثبت به خود بگوید. ولی اگر این جمله بخواهد در این فرد تاثیر داشته باشد و شخص دیگری آن را بگوید، باید تقریبا 15 بار آن را تکرار کند. به عنوان مثال فرد روبروی آینه بایستد و به خود بگوید: من می توانم کار خود را به نحو احسن انجام بدهم. من توانایی بسیار بالایی دارم و موفق می شوم.

 

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس

در این بخش به تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس می پردازیم. لازم به ذکر است بدانید کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، در اکثر مواقع عزت نفس کافی ندارند. عزت نفس به این معناست که شما چگونه به ارزیابی خودتان می پردازید و در حقیقت عزت نفس جزو بنیان های بسیار حساس و اساسی به شمار می رود.

این بنیان می تواند طرز رفتار هر فردی را مشخص کند. ولی اعتماد به نفس به باور شخص درباره انجام کارها و رسیدن به اهداف بالا وابسته است. همانطور که گفته شد کسانی که عزت نفس بالایی دارند، برای داشتن حس خوب به پول و مقام وابسته نیستند. کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند با چالش های زیادی مواجه می شوند. این افراد حاضرند در شرایط سخت نیز زندگی کنند و به فرصت های مختلف جواب رد نمی دهند.

تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس بسیار مشخص است. عزت نفس از تجربه های مثبت زندگی نشات می گیرد و در رفتارهای شخص مانند احترام گذاشتن به خود به وضوح مشاهده می شود. ولی اعتماد به نفس به باور داشتن توانمندی های فرد مربوط می شود. این رفتار می تواند در مسئولیت ها و چالش های مختلف خود را نشان دهد.

نشانه اعتماد به نفس پایینعزت نفس بالا چه نشانه هایی دارد؟

در بخش های قبل به خوبی تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس را بیان کردیم. در این بخش به نشانه های عزت نفس بالا می پردازیم.

  • به یاد داشته باشید افرادی که عزت نفس بالایی دارند، از حرف های منفی دوری می کنند. آنها همیشه به نکات مثبت زندگی توجه می کنند.
  • کسانی که از عزت نفس کافی برخوردار هستند، توانایی دارند تا به شرایط نامطلوب جواب رد دهند. علاوه بر این، آنها می تواند موقعیت های مناسب را به خوبی تشخیص دهند.
  • این افراد از انعطاف پذیری بالایی برخوردار هستند. آنها اضطراب ندارند و به افکار منفی هیچگونه تمایلی نشان نمی دهند.
  • این افراد مهارت های زیادی را در خود تقویت می کنند.

لینک منابع

https://jonasmuthoni.com/blog/self-esteem-vs-self-confidence/

https://www.psychologytoday.com/us/blog/hide-and-seek/201510/self-confidence-versus-self-esteem

 

 

 

 

 

 

دکتر کامیار سنایی

روانشناس، مشاور، هیپنوتراپ و عضو انجمن هیپنوتیزم بالینی. خوشحالم که به یاری امکانات نوین تکنولوژی، می‌توانم با هموطنانم ارتباط برقرار نمایم. امکان دریافت سوالات شما در این سایت وجود دارد. تلاش خود را به‌کار می‌گیرم تا در زمان کوتاه و به صورت مقتضی، پاسخ آنها را ارایه نمایم. امیدوارم اطلاعات موجود در این سایت مورد استفاده شما واقع گردد. از نظرات و پیشنهادات ارزشمند شما صمیمانه استقبال می‌نمایم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا